Hevige luchtgevechten boven het Kanaal l)e reorganisatie het van vakvereenigingswezen Engelschen verliezen 89 vliegtuigen No. 17644. 1940. Maandag 12 Augustus. De nieuwe ordening in het sociale leven Een uiteenzetting van den heer H. J. Woudenberg STRIJD DUURT I NOG VOORT i PRIJS DER ADVERTENTIfiN: PRIJS DEZER COURANT: Resultaten van den aanval H. J. Woudenberg D.N.B.-frontbericht De rol van het N.V.V. bleef alle totaal vernje- Organische samenwerking. Groot Britsch convooi gebombardeerd Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. schoten neer. Van* de luchtdoelbatterijen, beerden de Duitsche Verdrijven, moesten die pro- te al Talrijke kleine schepen stelden po gingen in het werk om de bemanning van de neergeschoten Britsche vlieg tuigen te redden. geko- 2 af- de eigen, doch ook de Britsche vlie gers, die op zee in nood verkeeren, redden. Het Duitsche weermachtbericht van gisteren De sociale en economische verhoudingen. Dit beteekent, dat bij het dóórzetten van een socialen eisch de economische verhoudingen niet buiten beschouwing mogen worden gelaten, doch eveneens, dat ook bij eischen, welke vanuit de economische sector worden gesteld, de sociale verhoudingen in acht genomen moeten worden. Slechts op deze wijze wordt eenerzijds de kapitalistische uit buiting van de arbeidskracht vermeden en anderzijds de gunstige ontwikkeling van het economische en sociale leven verzekerd. Het bedrijfsleven, zoo besloot de heer Woudenberg, is geen doel in zich zelf, doch een middel ter verzekering van redelijke levensvoorwaarden voor allen. Dit mag bij de nieuwe ordening van het sociale en economische leven niet over het hoofd worden gezien. richte afdeelingen zullen ook voor de vakbonden en de plaatselijke bestuur- dersbonden de richting en den inhoud der toekomstige maatregelen bepalen, waarbij het vanzelf spreekt, dat in de vraagstukken, die slechts betrekking hebben op een bepaalden tak van het bedrijfsleven, zooals de regeling van loontarieven, aan den betreffenden vak bond als voorheen het werk zal worden overgelaten. De Centrale wordt echter door het feit, dat zij in het vervolg ook door de bestuurdersbonden en vakorga nisaties van alle gegevens omtrent be langrijke vraagstukken wordt voorzien, in staat gesteld voor het vervolg ster ker dan tot dus vei; invloed uit te oefe nen op de ontwikkeling der sociale po litiek tegenover de sociale organen van den Staat. Het was allereerst noodzakelijk maat regelen te nemen, die naast een reorga nisatie der Centrale in de eerste plaats straffe samenvatting der organisatie van de vakbonden zoowel als van de plaatselijke bestuurdersbonden beoog den. Daardoor is voor de toekomst een organische samenwerking van de Cen trale met de vakorganisaties gewaar borgd. Bij dezen maatregel kan wor den geconstateerd, dat het allergrootste deel der oude bestuurders reeds ver klaard heeft ook onder de nieuwe lei ding in positieven zin aan de nieuwe ordening van het sociale leven mede te werken. De in de Centrale nieuw opge- op ver- treffers Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Duitsche zee-noodvlieg- tuigen aangevallen. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, zijn gisteren Duitsche zee- noodvliegtuigen, duidelijk gekenmerkt met het roode kruis, door twee Bristol- Blenheim-vHegtuigen aangevallen. Een Duitsch zeenoodvliegtuig werd neergeschoten. Dit optreden van de Britsche gevechtsvliegers, dat geheel in strijd was met het volkenrecht, is, naar van Duitsche zijde wordt opge merkt, des te verachtelijker, omdat de Duitsche zeenoodvliegtuigen niet alleen Schepen in brand Van dezen luchtaanval is gisteravond de eerste afdeeling gevechtsvliegtuigen zonder eigen verliezen teruggekeerd. De bemanningen van deze afdeeling rapporteerden, aldus het D.N.B., dat verscheidene vijandelijke schepen ge troffen werden. Een bom van het zwaarste en 2 bom men van middelmatig kaliber veroor zaakten brand in eer, schip van 8000 ton. Het schip zonk terstond. Een an der schip van gelijke grootte brandend met slagzij liggen. Behalve de van de landzijde men Spitfire-vliegtuigen, vlogen deelingen Hurricane-jagers ter bescher ming van het convooi mede. Hiervan werd er één neergeschoten, die in het water stortte. Hoe het vroeger was De vakvereenigingen voerden voor zoover binnen hun bereik, naar eigen goeddunken, elk op hun gebied, een sociale- en een loonpolitiek, zooals zij ook voor haar leden zelfstandig alle sociale vraagstukken behandelden. Dit had tot gevolg, dat op sociaal terrein zeer uiteenloopende regelingen tot stand kwamen, ook voor die vraag stukken, welke met inachtneming van de speciale belangen voor elk vak uni form geregeld hadden moeten worden, zooals bijv, het recht op vacantie of een vacantieregeling en de bescher ming van den arbeider tegen ontslag. De klassenstrijd Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe ordening van het sociale leven niet op basis van den klassenstrijd kan plaats vinden, indien zij resultaat wil hebben. De ontwikkeling der dingen heeft aan getoond, dat op deze basis geen ver standige sociale politiek kan worden gevoerd. Eveneens is de meening on juist, dat de arbeider den sstrijd om het bestaan slechts om een paar cent loonsverhooging en in het algemeen slechts om economische dingen heeft gevoerd. De feiten nopen tot de erken ning, dat de arbeider in de democra tisch geregeerde en door het kapitaal beheerschte staten een gerechtvaardig- den strijd voert voor de erkenning van zijn persoonlijkheid als een gelijk berechtigd lid der gemeenschap. Dit doel te bereiken, is de voornaam ste taak van de nieuwe N.V.V.-leiding. In het economische leven moet de mensch op den voorgrond staan, onge acht de taak, die hij verricht. Zijn ar beidskracht is niet slechts zijn kostbaar ste bezit, maar ook het belangrijkste ka pitaal in het economische leven. Dit kapitaal mag echter niet door maatrege len, die slechts in het systeem van den klassenstrijd passen, aan den een of an deren kant nutteloos worden verteerd. Het doel van allen sociaal-politieken ar beid is derhalve om in verstandige» vorm en zonder den door de klassen- strijd-idee ingegeven haat de vraagstuto- ken op te lossen. In het afgeloopen weekeinde hebben boven het Kanaal hevige gevechten tus- schen Duitsche en Engelsche vliegtuigen plaats gehad. De hoofdaanval richtte zich op de Britsche zeehaven Portland aan de Zuidkust, doch weldra breidden de gevechten zich uit tot boven het ge- heele Kanaal. Bij dezen luchtslag en tij dens afzonderlijke aanvallen op Britsche convooien hebben Duitsche vliegers in het totaal 89 Engelsche toestellen neer geschoten. De groote luchtslag van gisteren is van daag, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, net nieuwe hevige aanvallen van het Duitsche luchtwapen voortgezet. De ge vechten duren nog steeds voort. Bij zonderheden over dezen strijd ontbreken echter nog. Het opperbevel van de Duitsche weermacht vat de resultaten van deze luchtgevechten als volgt samen De collectieve arbeids overeenkomsten Hetzelfde doet zich voor op het ge bied der collectieve arbeidsovereen- Havenwerken van Portland gebombardeerd Convooi op Harwich aangevallen - Kabel ballons bij Dover vernietigd De Nederl. Vak-Centrale De wensch naar een organisatori sche samenvatting der arbeidersorga nisaties is reeds in deze weken ten deele verwezenlijkt. Zoo heeft de Nederlandsche Vak-Centrale (N.V.C.) in haar laatste hoofdbestuursvergade ring tot aansluiting bij het N.V.V. besloten. Andere verbonden houden zich eveneens ernstig met de aan- sluitingsgedachte bezig. Het is niet de bedoeling, vervolgde de heer Woudenberg, heden reeds be paalde eischen voor de toekomst op te stellen. De taak van den Commissaris van het N.V.V. is veeleer in onze sa menwerking met de bureaux van den Rijkscommissaris en zijn staf van me dewerkers richtinggevend op de vor ming van het arbeidsleven invloed te oefenen, om op deze wijze bij de her ordening der economische en sociale verhoudingen de gerechtvaardigde be hoeften van den Nederlandschen arbei der veilig te stellen. Hiertoe behooren naast economische ook de cultureele belangen van den ar beider. Er is bereids een plan ont worpen, volgens hetwelk de pers, de film en andere cultureele instellingen steeds intensiever ten dienste van den arbeider zullen worden gesteld, en niet slechts voor hemzelf verpoozing, ont spanning en geestelijke ontwikkeling mogelijk zullen maken, doch ook zijn gezin (vrouw en kroost) in staat zul len stellen profijt te trekken van het cultureele leven van het land. Als zeer belangrijk ligt het verder in het voornemen, uitbreiding te geven aan de maatregelen op het gebied der volksgezondheid, die zich tot dusver beperkten tot de tuberculosebestrij ding. Deze maatregelen zullen zoo energiek mogelijk worden doorgevoerd, met het doel, den arbeider en zijn ge zin te beschermen tegen schade aan zijn gezondheid en hem zoodoende zijn arbeidskracht zoo lang mogelijk te doen behouden. Het frontbericht van D.N.B. van Za terdag luidt Van de aanvallen van Vrijdag, door het Duitsche luchtwapen op Engeland gedaan, zijn in de eerste plaats de aanvallen op de staatswerven van Sheerness en van Chatham, alsook de aanval op de dokken en havens van Newcastle van beteekenis. In al deze 3 gevallen werden eerst de vijandelijke zoeklicht- en luchtafweerbatterijen door goed gemikte bommen buiten ge vecht gesteld. Bij Newcastle deed ver volgens een afdeeling ME161 met bommen van licht, middelsoortig en zwaar kaliber met succes een aanval op de dokken, waarin zich talrijke schepen bevonden, welke hersteld moes ten worden. Van doorslaande beteeke nis waren de bommen, die gericht wa ren tegen de staatswerven van Sheer ness en Chatham en waarvan de uit werking door den klaren, onbewolkten nachthemel goed kon worden vastge steld. Bij den aanval op de vliegtuig fabriek te Rochester troffen de aanval lers noch aan de kust, noch op het fa- briekstenrein zieLf, luchtafweergeschut aan. Wanneer de Engelschen zijn ge dwongen een fabriek, zooals deze vlieg tuigfabriek, die van zulk een groote beteekenis is voor den oorlog, te ont- blooten van alle afweermiddelen, dan kan hieruit de gevolgtrekking worden gemaakt, dat zij het luchtafweerge schut, dat hiervoor noodig zou zijn, kennelijk op andere plaatsen nog min der kunnen missen. De met succes aan gevallen vliegtuigfabriek is sedert het begin van den oorlog aanmerkelijk ver groot en kan thans worden beschouwd als een belangrijke leverancier van on- derdeelen voor de vliegtuigindustrie. Een andere aanval was tenslotte nog gericht tegen de buskruitfabriek te Faversham, in het graafschap Kent. Afgaande op de duidelijk zichtbare ontploffingen en de geweldige branden, is een groot deel van de daar opgesla gen explosieve stoffen en van de grondstoffen vernietigd. Het Duitsche luchtafweergeschut heeft 2 vijandelijke vliegtuigen neerge- schoten. Daarmee zijn, alleen al door dit wapen, sedert het begin van den oorlog 1500 vijandelijke vliegtuigen naar beneden gehaald. In dit cijfer zijn niet opgenomen de verliezen, welke de vijand leed door de actie van het le ger (ongeveer 350), en van eenheden van de oorlogsmarine (ongeveer 150). zoodat men in totaal kan rekening hou den met ongeveer 2000 vliegtuigen welke door geschut op den beganen grond zijn neergeschoten. Door den samenhang van het N.V.V. en de hierbij aangesloten vakvereeni gingen met international vakorganisa ties kan het niet uitblijven, dat voor de behartiging van de belangen der Nederlandsche arbeiders niet uitslui tend de Nederlandsche verhoudingen tot basis worden genomen, doch in zeer verstrekkendén zin ook de prin cipes van de internationale politiek der vakorganisaties. Bij de controle der financiën werd geconstateerd, dat het N.V.V. en een aantal van de hierbij aangesloten vak bonden het voorbeeld van de vroegere Nederlandsche regeering hadden ge volgd en belangrijke bedragen, totaal vijf millioen, naar het buitenland had den gebracht. De leiding van het N.V.V. bediende zich voor het versleepen van deze ver mogens naar het buitenland van een bankinstelling, die door haar zelf tot dit doel was opgericht en die naar buiten door eenige bestuurders van het N.V.V. werd vertegenwoordigd. Deze gelden werden voor een deel gedeponeerd ten name van leidende personen van het N.V.V. of op een anderen naam belegd en aan dezen werd het uitsluitend be schikkingsrecht over deze gelden toege kend. Er zijn dus zonder de toestem ming der leden gelden in het buitenland belegd, voor een groot deel in Engel sche oorlogsleeningen. Men weet der halve niet, wanneer deze gelden weer ter beschikking van den Nederland schen arbeider zullen komen. Al be hoeft dan ook niet met een volkomen verlies dezer gelden te worden gere kend, toch zijn, aldus de heer Wouden berg, op deze wijze aan den Nederland schen arbieder millioenen onttrokken, die voor de verzorging van zijn sociale belangen hadden kunnen worden ge bruikt. Rede van den Paus Ongeveer een maand geleden werd de heer H. J. Woudenberg door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied benoemd tot com missaris van het N. V. V. Nu hij rond vier weken in deze functie is werkzaam geweest, heeft de heer Wou denberg hedenmorgen in een perscon ferentie het een en ander medegedeeld omtrent den stand van zaken en over hetgeen bereids gereorganiseerd is en nog gereorganiseerd moet worden. De maatregelen van den Rijkscom missaris voor de bezette Nederlandsche gebieden inzake de Nederlandsche vak vereenigingen zijn genomen, aldus de heer Woudenberg, om een doeltreffen de vertegenwoordiging van de belan gen der georganiseerde arbeiders in nauwe samenwerking met de instan ties van het Rijkscommissariaat te waarborgen. Het werk, dat door de vroegere lei ding van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, tot aan de overname werd verricht., kan op de oplossing der sociale vraagstukken en hun practische ordening in het arbeids leven slechts in beperkte mate invloed uitoefenen, daar deze leiding tegen over de bij haar aangesloten vakbon den, de eigenlijke dragers van den so cialen arbeid, geen enkele verordenen de bevoegdheid bezat. Haar werkzaam heden beperkten zich bijna uitsluitend tot de vertegenwoordiging in totaal 164 commissies, waarin veelvuldig over sociale problenfen maanden en jaren lang gesproken of gedebatteerd werd, zonder dat in de zaak zelf practische resultaten werden bereikt. Zoo werd, bijvoorbeeld, over de opstelling van uniforme grondslagen voor de collec tieve arbeidsovereenkomst sinds Jan. 1938 in een desbetreffende Commissie van gedachten gewisseld, zonder dat in deze zaak tot aan de overnamewan de leiding door den Commissaris, een regeling kon worden bereikt. In een andere Commissie werd sinds April 1939 zonder resultaat gedebatteerd over de invoering van opzeggingster mijnen. - Bij de overhandiging van zijn ge loofsbrieven door den nieuwen ambas sadeur van Bolivia heeft paus Plus Zaterdag te Rome in zijn, in de Spaansche taal gegeven antwoord op de toespraak van den ambassadeur Quintavilla verklaard, dat een ware vrede zonder rechtvaardigheid en naastenliefde niet mogelijk is. Immer heeft de Heilige Stoel er naar ge streefd, dat de menschen de oplossing van hun strijdvragen in den zin dezer echte broederlijkheid vinden. ,,Wij zullen niet ophouden zoo sprak de paus om dit met vaderlijken na druk in herinnering te brengen aan allen en vooral aan hen, die op hun schouders de vreeselijke verantwoor delijkheid dragen voor de toekomst van de volkeren”. Tenslotte herinner de de Paus aan de woorden van den Heiligen Augustinus, dat God, zoowel de vorsten leidt als beslist over den afloop der oorlogen en dat er daarom geen twijfel over kan bestaan, dat ook heden de goddelijke voorzienigheid haar doeleinden zal verwezenlijken. Hij riep echter allen op den roep van de kerk te volgen, die er de menschen toe brengen wil de menschheid van den schrik van den oorlog te bevrijden In Portland zelf zijn als gevolg van den uitgevoerden bomaanval, naar oog getuigen mededeelen, de kademuren ingestort. Wrakstukken van schepen steken thans uit het water, waarop nog enkele brandende schepen, die slagzij vertoonen, zijn te zien. De pieren voor het laden bij Castletown vertoonen ge weldige granaattrechters. Een gedeelte van de opslagplaatsen is ingestort. Andere loodsen branden nog. Het Opperbevel der Duitsche Weer macht deelde gisteren mede Een duikboot heeft het 9130 ton me tende gewapende Britsche koopvaardij schip „Upwey” tot zinken gebracht. De luchtmacht heeft op Zaterdag weer uitgestrekte verkenningsvluchten boven Engeland en de zee gemaakt. Een vijandelijk gewapend koopvaardij schip werd aangevallen en zóó ernstig door bommen getroffen, dat de beman ning het schip verliet. Voor belangrijke Engelsche havens zijn opnieuw mijnen gelegd. Onze gevechtsvliegtuigen heb ben de vliegtuigfabrieken Norwich aangevallen, waarbij een montagehal door bommen in brand raakte. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bomaanvallen gedaan op Newport, Swansea, Pembroke en de fabriek van ontplofbare stoffen Hayle bij St. Ives. Vijandelijke vliegtuigen zijn weer in Noord- en West-Duitschland binnenge vlogen en hebben bommen op niet-mi- litaire» doelwitten geworpen. Te Ober- hausen-Sterkrade, Bielefeld en Bo chum is telkens een woonhuis, te Bruchkobel bij Hanau zijn 4 woonhui zen en een schuur, in Telgte in het district Munster is een herberg getrof fen. De branden, welke ontstonden, konden steeds spoedig gebluscht wor den door veiligheids- en hulpdienst. Een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol-Blenheim is neergeschoten. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. komsten. In den loop van den tijd is een groot aantal dezer cvereenkomsten afgesloten, die niet op een algemeene basis en volgens algemeen geldende regelen zijn ontworpen, maar die dik wijls, zelfs voor denzelfden bedrijfs tak, principieele door de zakelijke ver houdingen niet gerechtvaardigde ver schillen vertoonen. Er zijn belangrijke industrieën, waarin de arbeidsverhou dingen en -voorwaarden in het geheel niet of slechts ten deele door gemeen schappelijke bepalingen zijn geregeld, zooals bijvoorbeeld in de metaal- en textielindustrie, terwijl zich voor het overige een zeer sterk gevarieerde regeling der arbeidsvoorwaarden heeft ontwikkeld. Zeer duidelijk komt de ongelijke behandeling der leden in de verschillende N.V.V.-organisaties tot uiting in de werkloozenverzekering, die bij elke vakvereeniging door eigen statuten en verdere bepalingen is ge regeld. Zoo zijn, bijvoorbeeld, voor eenzelf de loonklasse in de verschillende orga nisaties niet slechts de premies zeer uiteenloopend, maar ook de bedragen der uitkeeringen en de termijn ge durende welken deze worden verstrekt. Van den bomaanval op een groot Britsch convooi in de buurt van Har wich, wordt van Duitsche militaire zij de gemeld, dat 70 koopvaardijschepen, welke door 14 oorlogsschepen werden vergezeld, door enkele Duitsche forma ties stuka’s en bommenwerpers wer den aangevallen. Deze Duitsche aanval zou echter vergeleken met dien op Portland, uitgevoerd zijn met naar verhouding geringe strijdkrachten, daar het hier een bijkomstige opdracht voor de Duitsche formaties gevechts- toestellen en duikbommenwerpers be trof. Het convooi voer in Zuidwestelijke richting 20 k.m. ten Noordwesten van Margate. Volgens ontvan- gens afzonderlijke radio-rapporten der gevechtsvliegtuigen werden scheidene oorlogsschepen waargenomen. Enkele schepen bleven met slagzij liggen. Met de vliegtuigen voor het beveiligen vah het convooi kwam het tot luchtgevechten. Ook Britsche jacht vliegtuigen vielen de Duitsche gevechts- toestellen aan. Bij deze actie werden 5 Spitfire vliegtuigen en 2 Bristol- Blenheim-gevechtsvliegtuigen door de Duitsche toestellen neergeschoten. Duitsche verkenningsvliegtuigen heb ben later de uitwerking van de bom aanvallen vastgesteld. De radioberich ten van de gevechtstoestellen en stu ka’s zijn bevestigd. In de petroleumopslagplaatsen en haveninstallaties is een vuurgloed van geweldige branden waargenomen. Verrichtingen bij Dover en Southampton Tenslotte zijn bij afzonderlijke acties boven het Kanaal-gebied, welke onaf hankelijk van den grooten luchtslag werden gevoerd, 7 versperringsballons en 5 jachtvliegtuigen van het type Spitfire bij Dover neergeschoten. Bij Southampton werden 2 Bristol- Blenheim- en bij Canterbury 2 Spit- fire-jachtvliegtuigen door Duitsche jacht- en gevechtstoestellen neerge schoten. „Bij den succesvollen aanval op de haven Portland zijn de tankinstallaties en de havenwerken in brand gebom bardeerd en zijn 57 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Daarenboven hebben onze vliegtuig formaties nog successen behaald bij een aanval op een convooi ten Oosten van Harwich. Drie koopvaardij schepel in totaal circa 17.000 ton, werden tot zinken gebracht, een torpedojager en drie koopvaardijschepen werden door voltreffers zwaar beschadigd. Bij deze gelegenheid schoten onze jacht- en torpedoformaties 17 vijandelijke vlieg tuigen neer. Op een ander punt wer den acht vijandelijke vliegtuigen neer gehaald. Bij Dover ondernamen onze jagers bovendien nog een aanval op versper ringsballons. Van de 18 versperrings ballons werden er 8 vernietigd. Hierbij werden 7 Britsche jachtvliegtuigen neergeschoten. De totale verliezen gis teren van den tegenstander bedragen dientengevolge 89 vliegtuigen tegen over 17 verliezen aan onze zijde.” De aanval op Portland Over den luchtaanval op Portland meldt het D.N.B.Duitsche bommen werpers en stuka’s hebben gisteren de kade- en haveninstallaties van de En gelsche oorlogshaven Portland met succes gebombardeerd. De herstelwerk- plaatsen van de Britsche staatswerf, de tankinstallaties alsmede de plaatse lijke kustbatterijen werden aangeval len. In de tankinstallaties en op den dam die de eenige verbinding vormt tusschen het vasteland en het schiereiland, Waarop de tankinstallaties zich bevin den, werden zonder eenigen twijfel groote branden waargenomen. In de ketel- en machineloodsen in de haven zijn hevige ontploffingen waarge nomen. De in de haven liggende sche ten werden bijna De ter bescherming van de Duitsche bommenwerpers en stuka s op re de sterke Duitsche eenheden gevechts toestellen en jachtvliegtuigen schoten veertig Britsche vliegtuigen vliegtuigen verscheidene spoedig het vuren staken. De luchtgevechten bre dden zich Weldra tot een luchtslag U1 tot over het geheele 1<anaa Duit en met Dover uitstrekte. ie sche jachteskaders stegen °P 1 verkregen superioriteit m n„or boven het Kanaal te behouden. D de Duitsche jacht- en gevechtstoestel- len werden 73 Engelsche vhegtuig ®eergehaald. Een enkel Duitsch jacht- ?skader, bestaande uit Messerschmitt- •Jachtvliegtuigen, schoot 22 vliegtuig* n heer. Zelf verloor het slechts 2 toestel- en- Een ander Duitsch gevechtseskader sehoot 16 vliegtuigen neer. HAAGSCHE COURANT ACTIVITEIT TE WATER EN IN DE LUCHT VREDE ZONDER RECHTVAARDIGHEID EN NAASTENLIEFDE NIET MOGELIJK Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 SINDS DEN OORLOG 2000 ENGELSCHE TOESTELLEN NEERGEHAALD i I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1