Duitschland wil zich niet terugtrekken uit den wereldhandel z' *41 HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 De strijd ter zee gouw een De Gespannen toestand m e De toestand in het Verre Oosten Albaneesch patriot vermoord Duitsche Ostmesse geopend Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt U de hoogste waarde. PrinSCStr. 86 Bruikbare Sieraden en Brilj. Extra prijsl DUITSCHLAND het Verandering der leiding in den gouw Weenen Bijzonderheden van ooggetuige De gevechten aan Kenya-front i»|||g RECLAMES. De stemming in Singapore. Joodsche emigranten gear- Anti-Britsche betoogingen in Japan „Odin”, wel- achter- Dr. Funk van Italiaansche krijgs verrichtingen ENGELAND De brand aan de Theems den den In verband met het terugtrekken der Britsche troepen uit Sjanghai heeft de woordvoerder van het Japansche depar tement van buitenlandsche zaken he denochtend verklaard, dat bij de thans te nemen maatregelen 2 punten in acht moeten worden genomen, n.l. dat Japan verantwoordelijk is voor den vrede en de orde en gelooft, dat hiervoor het gebruik van vreemde troepen niet noo- dig is. Men neemt aan, dat de buitenland sche militaire chefs in Sjanghai over enkele dagen bijeen zullen komen om de kwestie eener herziening der defen- siedistricten te bespreken. Naar het D.N.B. uit Shanghai meldt verklaart men in Japansche kringen aldaar, dat van een ontspanning in de Japansch-Engelsche betrekkingen, waar op van Engelsche zijde kennelijk is gehoopt, geen sprake kan zijn. De ver wijdering van de buitenlandsche troe pen uit China ligt weliswaar in de lijn der Japansche politiek, welke streeft De terugtrekking der Brit sche troepen uit Shanghai. Aden gebombardeerd Italiaansche vliegtuigen hebben Za terdag Aden aangevallen. Een soldaat en drie inboorlingen werden gedood, 5 soldaten en 12 inboorlingen werden gewond, aldus Reuter. Eén telegram van den Führer De Führer heeft aan de 28ste Duit sche Ostmesse een telegram gezonden, waarin hij veel succes wenscht, den ge- Het ministerie van landbouw te Lon den heeft de'landbouwers van Noord- lerland opgeroepen om de nietbebouw- de akkers terstond van alle onkruid te bevrijden, opdat meer akkerland zou kunnen worden gewonnen. De leider van de Engelsche censuur op de Bermuda-eilanden bevestigt, dat alle schepen, die post uit de Vereenigde Staten naar Europa meenemen, gedwon gen worden de Bermuda-eilanden aan te doen. Geleidebiljetten worden voor der gelijke schepen alleen gegeven op voor waarde, dat zij zich onderwerpen aan de postcontróle in Bermuda. Zie verder le blad, pag. 9 Wereldhandel, omdat het den z.g. vrij handel van de hand wijst. Doch Wil son’s roep naar „vrijheid der zeeën”, heeft geen schipbreuk geleden door den tegenstand van Duitschland, doch is door hét klassieke land van vrijhandel, Engeland, ten val bracht. De economische oorlog van de afgeloopen jaren is niet ontbrand, om dat Duitschland geen belang meer had bij den wereldhandel, doch omdat En geland op deze manier zich van den lastigen concurrent Duitschland wilde ontdoen. Duitschland voert een politiek van autarkie om zich van een druk kende afhankelijkheid van het buiten land te bevrijden, doch niet om zich zelf beperkingen op te leggen. Naar de „Tokio Asahi Sjimboen” meldt, valt er in Singapore een stijgen van de zenuwachtige stemming waar te nemen. Langs de kust worden verde- digingsstellingen aangelegd. Talrijke huizen worden opgeblazen, teneinde het schootsveld van de kustbatterijen vrij te maken. Tevens hebben de Engelschen talrijke resteerd. Het D.N.B. meldt uit Tokio dat overal in Japan gisteren anti-Britsche betoo gingen zijn gehouden. De bladen mel den hierover, dat de pogingen der En gelschen om met de Japanners op goe den voet te geraken geen indruk ge maakt hebben. In een vergadering waar vele duizenden personen bijeen waren, werd een anti-Britsche motie aangeno men, welke door afgevaardigden aan de regeering en aan de Engelsche am bassade zal worden overhandigd. Ook elders werden dergelijke betoogingen onder leiding van de provinciale over heid en nationale vereenigingen gehou den. Naar Tokio werden vele anti- Engelsche moties geseind Uit verschei dene plaatsen wordt verder gemeld, dat de uit Vrijmetselaars bestaande rotary- clubs ontbonden is, omdat zij niet overeenkomstig den nieuwen nationalen geest is. Naar de „Tokio Nitsji Nitsji” meldt, is binnen zeer korten tijd een besluit te verwachten, waarbij waarschijnlijk bepaald zal worden, dat de buitenlan ders geen lid kunnen zijn van deze club en dat Voor Japan en Mandsjoe- kwo een nieuwe vereeniging opgericht zal worden. Volgens een officieel bericht uit Lon den hebben 40 Japansche onderdanen van de 800 man sterke kolonie besloten Engeland, te verlaten en binnenkort naar Japan terug te keeren. Duitsche mannelijke en vrouwelijke studenten helpen ook in oorlogstijd dezen zomer de Duitsche boeren bij het binnehhalen van den oogst. Verle den jaar Waren, tot kort voor het uit breken van den oorlog met Polen, 46.000 mannelijke en vrouwelijke stu denten werkzaam bij het binnenhalen van den oogst en bij andere werk zaamheden op dén akker in de Ooste lijke gouwen. In het oorlogsjaar 1940 zijn opnieuw alle mannelijke en vrou welijke studenten voor het binnenhalen van den oogst beschikbaar. Ongeveer 30.000 mannelijke en vrouwelijke stu denten zijn in de Oostelijke gouwen van het Duitsche Rijk en in Bohemen en Moravië werkzaam op het platte land. derenruil in een tijd waarin aan het economische leven de hoogste eischen worden gesteld, bewijst, dat Duitsch land in staat is, om aan den wereld handel, in een met zijn beteekenis overeenstemmend aandeel deel te ne men. Hoe staat het daarentegen met En geland? De groote Engelsche havens aan de Zuidelijke- en Oostelijke kusten zijn gesloten. Via deze havens ging bijna 50 pct. van den Engelschen bui- tenlandschen handel, die bovendien nog door de geweldige stijging der vracht tarieven belast wordt. Engeland kan zijn invoeroverschot nog slechts beta len door gebruik te maken van het tijdens generaties bijeengeschraapte buitenlandsche vermogen. Desondanks daalt de koers van het pond sterling en stijgen de prijzen. cessen en door de economische pres taties staat groot-Duitschland zoo sterk en onwrikbaar, dat het ondanks de geweldige inspanningen, die door den oorlog worden verlangd, zijn huis in orde kan houden en het in over eenstemming met den veranderden we- reldtoestand kan vergrooten. richt. Wanneer ik u desondanks uit dezen arbeidskring moet losmaken, dan geschiedt dat op grond van de waardeering der voortreffelijke ge schiktheid van juist uw persoon voor den u toegedachten nieuwen arbeid. In hartelijke verbondenheid, uw Adolf Hitler”. In zijn schrijven aan von Schirach zegt de Führer o.m.: Aangezien het uw verzoek was om eerst na het ein de van den strijd in het Westen uit uw regiment te mogen treden, neemt gij thans uw nieuwe functie op u. Mijn vertrouwen in de thans gestel de sociale en cultuurpolitieke taak ontspringt aan de waardeering voor de unieke prestatie, welke gij reeds tot stand gebracht hebt als schepper en leider der jeugdbeweging van 'het Duitsche Rijk. Gij zijt mij daarom ook in de toekomst in uw eigenschap van rijksleider steeds voor de Duit sche jeugdbeweging uitsluitend ver antwoordelijk. In hartelijke verbon denheid, uw Adolf Hitler. Slachtoffer van de Grieksche onder drukkingspolitiek Stefani meldde gisteren uit Tirana, dat Grieken in het Albaneesch-Griek- sche grensgebied van Ciamura een po- litieken moord bedreven hebben, waar van het slachtoffer is een zekere Daut Hoggia, een oud voorvechter van het Albaneesche irredentisme. De daders hebben het hoofd van Hoggia meegenomen naar Griekenland en aan de autoriteiten aldaar overhan digd, die er sinds jaren een hoogen prijs op gesteld hadden. Naar Stefani verder meldt, i§ het hoofd van den ver moorde op bevel van de plaatselijke Grieksche overheid van dorp tot dorp gedragen en als waarschuwing in het openbaar tentoongesteld. Daut Hoggia heeft jarenlang onder zijn landslieden voor de vereeniging vah zijn stamprovincie met Albanië geij verd. Hij is, naar Stefani verklaart, niet het eenige slachtoffer van de Grieksche onderdrukkingspolitiek. Eeni ge maanden geleden is op een niet vet van Ciamura vermoorden Albanees een briefje gevonden met de woorden: „het zelfde lot zal alle Albaneezen treffen, die op een bevrijding van hun vader land van de Grieksche Heerschappij hopen.” Stefani meldt tenslotte, dat de bewo ners van het gebied Ciamura 50.000 Albaneezen minder dan ooit bereid zijn te buigen vcor de Grieksche onder drukking. Als de liefde tot hun stamland hun vertrouwen jarenlang heeft doen hand haven, eii Wel in een tijd, dat het lot van Albanië duister was, dan hebben zij thans, hu het moederland herboren is, veel sterkere redenen om te hopen. Duitschland staat voor een nieuw economisch tijdperk. De erkenning, dat Duitschland ook economisch voor een nieuw tijdperk staat, wint in de geheele wereld meer en meer terrein. Eerst de politieke consolideering van Europa kan dit voorwaarde scheppen voor een intensi- veering van het geheele economische leven in het Europeesche gebied en de spanning verwijderen, die tot dusver een vruchtbare samenwerking tus- schen de landen heeft verhinderd. Door een beteekenisvolle cooperatie van het Europeesche economische leven kan zijn opbrengst aanzienlijk worden op gevoerd. Belangrijk is hierbij een sa menwerking vol vertrouwen van alle Europeesche staten met het Groot- Duitsche rijk en tlalië. De spilmogend- heden zijn de garanties ook voor de nieuwe economische ordening van Eu ropa. De wereldhandel kan by een der gelijke nieuwe ordening alleen maar winnen. Aan den overkant van den oceaan hoort men nog steeds de ver keerde meening, dat het nationaal-so- cialisme vijandig staat tegenover den naar een nieuwe orde in het Verre Oosten, doch men is er zich wel van bewust, dat het Britsche besluit niet is genomen in het kader eener samenwer king met Japan, doch dat het hier uit sluitend een noodmaatregel betreft, welke voortvloeit uit de steeds kritieker wordende situatie, waarin Engeland zich in Europa bevindt. Volgens een bericht van het pro- Amerikaansche Chineesche blad „Tsjungmei-Jih-Pao” zouden 700 Ame- rikaansche mariniers uit Honoloeloe op weg zijn naar Sjanghai. In Chineesche kringen heerscht nervositeit, in verband met de mogelijkheid Van nieuwe ver wikkelingen. Er bestaat vraag naar deviezen. Op de beurs is de Chineesche dollar, met sterke koers schommelingen, 5 punten gedaald. Alle politie-verloven ingetrokken Volgens de berichten wordt de bin- nenlandsche politieke toestand Egypte steeds meer gespannen. Uit Cairo werd gisteren gemeld, dat het opperbevel van de Egyptische po- litietroepen alle verloven heeft inge trokken. Er zijn sterke afdeelingen der politie „gevormd om, naar in de desbetreffende mededeeling gezegd wordt, de „orde in het land” te ver zekeren. Naar verder bekend wordt, zijn deze politie maatregelen toe te schrij ven aan het drijven van den Britschen opperbevelhebber in Egypte, die de Egyptische regeering op de groeiende anti-Engelsche stroomingen in het Egyptische volk opmerkzaam heeft gemaakt en krachtige voorzorg smaat- regelen voor het geval, dat onlusten zouden uitbreken, heeft geëischt* Engelsche formaties vielen tevergeefs aan Een bijzondere correspondent Van Stefani meldt bijzonderheden over de gevechten van Debel, Namaraput en Lomaiana, welke na de inneming van Engelsch-Mojala de 3 belangrijkste wa penfeiten aan het front van Kenya zijn geweest. In de avondschemering van den 30sten Juli, aldus meldt de correspon dent, verschenen 2000 Engelschen, die voorzien waren van vrachtauto’s en geschut bij de waterplaatsen van De bel. waar de Italiaansche troepen ver deeld stonden opgesteld. Plotseling vielen de Engelschen zeer hevig aan. De Italiaansche askari’s, die veel er varing in het oorlogvoeren hebben, wierpen onmiddellijk verdedigings- stellingen Op. Na het vallen van den nacht werd de strijd gestaakt, doch bij het aanbreken van den dag werd de aanval nog heviger dan den vori- gen avond. De Engelschen probeerden een overwinning tot iederen prijs te behalen, teneinde hun prestige te ver grooten. Ondanks aangevoerde ver sterkingen, gelukte het hun echter niet de Italiaansche verdedigers om ver te loopen, die in den tegenaanval na een gevecht van 2 uur de Engel schen met de bajonet wisten terug te werpen en tot den tegenaanval over gingen. Door de geweldige kracht van den tegenaanval trokken de Engel schen in wilde vlucht naar hun vrachtauto’s terug, waarbij zij talrij ke dooden en ongeveer 200 gewonden medenamen. Bovendien bleven echter 64 gesneuvelde Engelschen, waaron der 3 officieren op het slagveld ach ter, De nacht beschermde dan „strategischen terugtocht” van vijand, die achtervolgd werd. Geen terugtrekken uit den wereldhandel. Duitschland wil zich niet uit den we reldhandel terugtrekken, doch wil al leen weten dat in tijden van nood zijn economische vrijheid gewaarborgd is. De Duitsche autarkie heeft daarom niet met een politiek van isolatie te maken. De wereldhandel kan alleen door een intensieve goederenruil tot nieuw leven worden gewekt. Voor goe deren zijn de voorwaarden voor een dergelijke ontwikkeling na den oorlog alleszins gunstig. Europa heeft door den oorlog een zeer groote behoefte aan overzeesche grondstoffen. Duitschland ziet in den wereldhandel het gewenschte middel tot het verhoo- gen van den levensstandaard en zal met den grootst mogelijken omvang hieraan deelnemen. Het is nooit een tegenstander van multilateralen goe derenruil geweest, evenmin als het de tweezijdige clearing als economisch strijdmiddel heeft uitgevonden. De minister sloot zijn rede met de woorden: Duitschlands economie staat sterk en is voor oorlog en vrede goed uitgerüst. In Engeland echter wanke len de economische fundamenten. Ge heele takken van industrie zijn reeds thans in Engeland stilgelegd. Het En gelsche pond is in vergaande mate van het internationale betalingsver keer uitgeschakeld. Normale wereld- handelsbetrekkingen zullen pas moge lijk zijn, wanneer de oorlog beslist is. Dan moet de goederenruil tusschen de staten onderling niet meer geschieden onder een strijdleuze, doch moet dan weer worden, wat het altijd had moe ten zijn: een vreedzame concurrentie in het presteeren tot voordeel van alle volken, die aan den wereldhandel deel nemen. Rede van rijksminister dr. Funk De Rijksminister van economische Zaken, dr. Funk, heeft gisteren met een rede de 28ste Deutsche Ostmesse te Koningsbergen geopend. In zijn rede, waarin hy de groeiende Duitsche economische kracht stelde tegenover het toenemend verval van krachten van het Britsche wereldrijk, zeide de minister, dat deze Qstmesse voor de eerste maal geen aanklacht is tegen Versailles, doch een trotsche ten toonstelling van gepresteerden vreed- zamen herbouw. De voorsprong, dien het Duitsche volk in 7 jaren van noes ten arbeid heeft behaald, kan door En geland niet meer worden afgenomen. Duitschland verkeert, gezien van voe- dings-economisch standpunt, in een ab soluut gewaarborgde positie. Het heeft den Engelschen blokkadering zóó grondig vernield, dat er geen voedsel- schaarschte meer kan ontstaan. Ge heel anders is het met den toestand van Engeland gesteld, dat 415de van zijn behoefte aan levensmiddelen van uit het buitenland betrekt en slechts 1)5 zelf produceert, terwijl in Duitsch land de verhouding juist omgekeerd is. Engeland raakt zelf in het blokkade net verward, waarin het Duitschland wilde vangen. Op industrieel gebied zijn de rollen omgekeerd. De Europee sche staten weten thans, wie hun na tuurlijke handelspartner is. Duitsch lands economisch potentieel is zoo groot, dat het niet alleen zijn eigen oorlogsbehoefte door eigen productie dekt, doch ook nog voldoende produc tiecapaciteit bezit voor de uitvoerin- dustrie. Door de verstoring van het overzeesche verkeer en den oorlog in West-Europa is het zwaartepunt van den Europeeschen goederenruil naar de handelswegen van het Oosten en Zuidoosten verlegd. Het Oost-Europee- sche economische leven heeft door het weer opleven van het Duitsch-Russi- sche goederenverkeer een nieuwe, ster ke impuls gekregen. De verzorging en het bevorderen van het goederenver keer tusschen de staten onderling is het parool van de Oostmesse. Deze de monstratie van den vreedzamen goe- Bij den geweldigen brand aan de Theems zijn, naar uit Londen gemeld wordt, een millioen pond thee, alsmede andere belangrijke voedingsmiddelen, ih vlammen opgegaan. Dit verlies wordt met het oog op de moeilijke Britsche levensmiddelenpositie, als zeer belangrijk beschouwd. Van offi- cieele zijde wordt thans aangenomen, dat de oorzaak van den brand sabo tage is. De financiering van den oorlog Evenals in het economische leven en den buitenlandschen handel, komt ook in het financieren van den oorlog de Duitsche superioriteit duidelijk naar voren. Principieel kan het bij de oor- logsfina'ncleering alleen gaan om een nieuwe verdeeling van het volksinko- men. Wanneer dus de oorlog een dus danige verdeeling noodig maakt, waarom dan niet het aandeel van den staat vastgelegd en het overblijvende gedeelte rechtvaardig, d.w.z. in over eenstemming met de prestaties over het geheele volk verdeeld? Duitsch land past deze methode toe. Engeland daarentegen koos den anderen weg, doordat het aan zijn bevolking over liet zich in een zoogenaamd vrij spel der krachten zelf het voor het leven noodzakelijke aandeel aan het sociale product te waarborgen. De prijzen zijn dan ook met sprongen omhoog gegaan. Dit „spel der krachten” is niets an ders dan een niets-ontziende strijd van allen tegen allen, welke strijd ertoe zal bijdragen, dat Engeland dezen oorlog verliest. Dat het Duitsche volk een onwrik baar vertrouwen in zijn leiding heeft, bewijst het toenemen van de deposi to’s bij de spaarbanken, welke einde Juni 140 tot 24 milliard rijksmark wa ren gestegen. Na het verlagen der ren te werd voor meer dan 3i milliard rijksmark alleen aan 4 pCt. rijksschat- kistbiljetten ondergebracht. Dank zij de successen van de buiten landsche politiek en de militaire suc- Redevoering van rijksminister Hess De plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Hess, heeft Za terdag op plechtige wijze de wijziging voltrokken in de leiding van den gouw Weenen. In een opmerkelijke redevoe ring verklaarde hij o.m. dat met de leden van alle andere Duitsche stam men thans ook weer Oostmarkers bij alle deelen der weermacht gereed staan om tezamen met de soldaten van het fascistische Italië den laatsten tegenstander tot den vrede te dwingen. Zij zijn gereed om met de wapens in dfe hand den vrede te veroveren, Wel ke een misdadige regeering ih Enge land eenmaal verbrak, toen zij Duitschland den oorlog verklaarde. Zij zullen Voor den vrede strijden, wel ken de regeerende Engelsche pluto- cratenkliek vol hoon en spot heeft af gewezen, toen de Führer deze nog een maal aan Engeland aanbood. Nbg nooit in de geschiedenis is een groot moediger aanbod gedaan aan een land, dat zich in den ergsten toestand sedert den aanvang van zijn bestaan bevindt. Thans, nu alle machtsmiddelen van Duitschland en het verbonden Italië op Engeland kunnen worden geconcen treerd, is het oogenblik gekomen om eindelijk opruiming te houden, en En- gelands macht te breken tot het uit eenvallen van het geheele wereldrijk. Engeland zal nog verbaasd staan, wat de Duitsche natie eerst vermag te presteeren, wanneer alle krachten alleen op dezen oorlog zijn ingesteld. De heer Churchill kan er zeker van zijn: de Duitsche duikbooten nemen voortdurend in aantal toe. Eerst wan neer Engeland op de knieën zal zijn gedwongen, krijgt de wereld den wer- kelijken vrede. Er zal een nieuw Europa opstaan, waarin de volkeren in rust kunnen ar beiden voor hun welstand en hun oude cultuur. Op den weg naar dezen vrede heeft het Duitsche volk overwinningen bevochten, welke zonder weerga zijn, zij aan zij met het fascistische Italië heeft het een wending in de tijden in geleid. Bürckel gaf daarna een kort over zicht over zijn werk in Weenen. Ver volgens sprak Baldur von Schiracji. Persoonlijke brieven van den Führer. Hess overhandigde aan den gouw leider Bürckel en den rijksleider von Schirach 2 persoonlijke brieven van den Führer. In het schrijven van den Führer aan Bürckel wordt o.m. ge zegd: „Op het oogenblik, dat gij Wee nen verlaat om uw nieuwè functie te aanvaarden, breng ik u mijn hoogste waardeering en mijn diepgevoelden dank tot uitdrukking voor de voor treffelijke wijze, waarop gij den u op 11 Maart 1938 opgedragen arbeid in de Ostmark van het ryk hebt ver- Naar de Loridensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda” te Stock holm meldt, zijn er nieuwe verande ringen op til in het Britsche departe ment Van voorlichting. Nadat eenigen tijd geleden de leider van de buiten landsche propaganda, lord Perth, zijn ontslag moest nemen, wordt er thans over gesproken, dat ook de leider van de binnenlandsche propaganda, sir Ken neth Clark, zijn post, dien hij slechts enkele maanden geleden heeft aan vaard, zal verlaten. Uit de prijsvraag, die de „Sunday Pictorial” vorige week heeft uitge- schreven, en waarbij den lezers de vraag werd voorgelegd, of Duff Coo per, die van de regeering 5000 pond sterling ontvangt, de juiste man is voor de functie van minister voor de voorlichting, is gebleken, dat meer dan 65 procent van de lezers Duff Cooper niet voor den juisten man houden. Voor de volgende week is officieel in Birmingham last gegeven tot het in acht nemen van een „zwijgcampagne”. Bij deze gelegenheid zal de bevolking aanschouwelijk worden gemaakt hoe be langrijk het is om zich te hoeden voor „zorgelooze uitlatingen”. Behalve spre kers zullen vier militaire kapellen in deze „zwijgweek” te Birmingham op treden. Gemotoriseerde colonne terug geslagen Op 2 Augustus j.l. viel een gemoto riseerde colonne bestaande uit 500 man inheemsche troepen, onder lei ding van 7 officieren, voorzien van talrijke automatische wapens den Ita- liaanschen post Namaraput aan. On der de aanvallers bevonden zich ook talijke vluchtelingen, die destijds uit Abessinië waren geëmigreerd. Dezen werden door de trouwe „dubats” (in heemsche soldaten) een warme ont vangst bereid. Na een zeer hevig ge vecht, dat 7 uur duurde, moesten de aanvallers zeer snel langs de oevers van het Rudolf-meer terugtrekken. Den volgenden dag vond een nieuwe en laatste aanval van de Engelschen plaats bij Loimaiana. Wederom viel de vijand eerst met buitengewone he vigheid aan. De inheemsche bevol king echter steunde de Italiaansche inboorlingen, teneinde den Engelschen vlug eens en voor altijd de lust tot aanvallen te benemen. De Engelsche soldaten werden door de trouwe on derdanen van het Italiaansche impe rium van alle kanten bedreigd, terug geworpen en over een afstand van meer dan 50 kilometer tot aan de Uit- loopers van den Labor-berg volgd. Hoe de Italianen Zeila innamen Over de inneming van Zeila in Britsch-Somaliland, wordt gemeld: De intocht in Zeila geschiedde na 2 dagen van zware marschen. De Ita liaansche troepen, en afdeelingen in landers moesten na de bestorming van het fort Pieréh in een verstikken de temperatuur groote afstanden door Je woestijn afleggen. Zeila, dat door zware vestingwerken en een sterk gar nizoen verdedigd was, moest be stormd worden. Talrijke Engelsche afdeelingen kameelrijders werden on der het vernietigende Italiaansche vuur uiteengejaagd. Aan een in de haven liggenden En gelschen torpedojager, welke reeds door het Italiaansche luchtwapen he vig beschadigd was, gelukte het nog met een kleine groep vluchtelingen aan boord de haven te verlaten. De inlandsche bevolking, die als gevolg van de Engelsche propaganda op de vlucht geslagen was, kwam reeds kort na den Italiaanschen intocht te Zeila terug en juichte de Italiaansche troe pen toe. Opmarsch in Britsch-Somaliland duurt voort Het 63stfe weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier van gisteren luidde In Britsch Somaliland hebben wij den pas van Carrin en Godajera bezet. De opmarsch duurt voort. Onze lucht formaties hebben het vliegveld van Ërkovit in den Soedan gebombardeerd. Zij troffen daarbij rechtstreeks 15 op het veld staande vliegtuigen en sloegen een aanval van vijandelijke jagers af. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd, Een vijandelijk toestel, dat had getracht El Oeak aan de grens van Kenya te bombardeeren, is door het vuur van onze troepen neergehaald. Een Engelsche piloot, een kapitein, is gevangen genomen. Aan alle andere fronten is het rustig. De Britsche duikboot ker verlies een Britsch communiqué thans officieel mededeelt, is tot zinken gebracht tijdens onze operaties, welke reeds in vorige legerberichten vermeld waren. De duikboot had een waterver- plaatsing van 1500 ton en was ge wapend met 8 torpedolanceerbuizen, een kanon en twee mitrailleurs. De be manning telde 55 koppen. Opnieuw Britsche verlieten De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de duikboot „Odin” over tijd is en als verloren beschouwd moet worden, meldt het D.N.B. uit Londen. De „Odin” was een groote duikboot (1475 ton) en gebouwd in 1929. Voorts wordt door de Britsche admi raliteit bekend gemaakt, dat het trans portschip „Mohamed Ali Elkebir” tot zinken is gebracht. Van de 860 leden der bemanning zijn er 740 gered. Het verloren gaan van de „Oswald” bevestigd Het verlies van de Britsche duikboot „Oswald”, dat reeds door Italië was bekend gemaakt, is door de Britsche admiraliteit bevestigd. Van Italiaan sche zijde werd medegedeeld, dat 52 leden der bemanning, met inbegrip van den commandant gevangen ge nomen en ongedeerd zijn. Naar de „New York Times” uit Lon den meldt, heeft de regeering gisteren de graafschappen Cornwall, Devon en Sommerset voor buitenlanders tot ver* boden gebied verklaard. De minister voor de openbare ge zondheid, Malcolm Macdonald, heeft te Londen tot de bevolking een oproep gericht, waarin gezegd wordt, dat in de tegenwoordige oorlogstijden „bloed gevers” meer dan ooit noodig zijn. een sterke 1 DE VOEDSELVOORZIENING IN NOORD-IERLAND CORNWALL, DEVON EN SOMMERSET VOOR BUITENLANDERS GESLOTEN CONTROLE DER POST OP DE BERMUDA’S STUDENTEN HELPEN OOGSTEN CROOTE HOEVEELHEID THEE EN VOEDINGSMIDDELEN VERLOREN GEGAAN VERANDERINGEN IN HET MINISTERIE VAN VOORLICHTING? DUFF COOPER NIET DE JUISTE MAN ALS MINISTER VAN VOORLICHTING „ZWIJGCAMPAGNE” IN BIRMINGHAM OPROEP VOOR BLOEDGEVERS ja' 4

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2