Nota kampioen de 100 meter op UA'AGSCHE COURANT VAN MAANDAG 12 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 3 'ATHLETIEK Fanny voor Vijf titels Koen DE DUITSCHE KAMPIOEN SCHAPPEN DE HOLLAND-WEEK 11 Osendarp met minimaal verschil geslagen De MELLEROWICZ WINT DE 100 METER LAGRAND—DISCH ONBESLIST ZU1DHOLLANDSCHE HOCKEYBOND Een vergelijking met de Hollandsche prestaties Deensche verbetert opnieuw twee wereldrecords De resultaten van Zaterdag en Zondag SANDERS VERLIEST ZIJN TITEL AAN VAN DAM RAGNHILD HVEGER TELT NOG MEE De Nederlandsche athletiekkampioenschappen te Amsterdam. Fanny Koen won onbedreigd het nummer 100 meter hardloopen voor dames. Onbevredigende beslissing te Rotterdam Twee kampioensdagen met bevredigende resultaten Een moment tijdens het nummer 110 meter horden. Van links naar rechtsvan Loozen (4de), Nelissen (1ste), van Leeuwen (3de) en van Hoogendoorn (2de). (Polygoon) De resultaten van gisteren EEN SLOT, DAT TEGENVIEL OP DE 1000 EN 1500 METER Verrassende estafettenederlaag van Trekvogels De laatste dag 9 ZEILEN ZWEMMEN Fanny Koen. Ragnhild Hveger. BOKSEN Geursen, de Trekvo-gelman en fav^ voor dit nummer, om onbekend Nota. I HOCKEY Gymn. RBC 3, ASV 2, Kwaje Hoek Graaf Willem, Tempo, Gymn. Erasm. 3. t (Polygoon) Het oude record over de 1000 meter ves tigde deze zwemster te Stockholm op 28 Februari 1937, terwijl zij het oude record over de 1500 meter op 3 Juli 1938. dus een jaar later, vestigde te Kopenhagen. betee- liep 200 in (V. en L. 3. Eindstrijd met één athlete. Tenslotte won Fanny Koen het kam pioenschap op het nummer 80 meter hor den Slechts drie deelneemsters stonden in geschreven. Nel van Balen Blanken liet om bovengenoemde reden verstek gaan Aan den start verschenen Fanny Koen en Lies Dammers. Na de derde horde geraakte Lies Dammers uit de baan en moest den strijd staken. Toen Fanny Koen door de Finish ging, keek zij eens om waar haar concurrente bleef en moest onwillekeurig lachen, toen zij niemand ontdekte. Ans Niesink wierp den discus 39.07 me ter ver, de beste verrichting van dit jaar hetgeen ook het geval was bij het speer werpen, waarbij Lien Dammers on 35.65 meter kwam. Het kogelstooten was voor Ans Niesink, terwijy Willy Albers en Stien van Leeuwen beneden de verwa'ch tingen bleven. In het Olympisch Stadion te Berlijn zijn Zaterdag en Zondag de wedstrijden om de Duitsche athletiekkampioenschap pen gehouden. Daar deze samenvallen met de nationale kampioenschappen in Nederland, kan een aardige vergelijking gemaakt worden tusschen de prestaties der Nederlandsche athleten en die in Duitschland. Ondanks het feit, dat het materiaal in Duitschland uitgebreider is - er waren meer dan 600 deelnemers blijkt, vooral bij de damesathleten. dat de prestaties elkaar niet veel ontloopen. Zoo bijvoorbeeld heeft Fanny Koen de 200 meter in 25,3 sec. geloopen. terwijl de nieuwe Duitsche kampioene Winkels 0,3 sec. langer over dezen afstand deed. Ook bij vèrspringen slaat de balans naar Ne derlandsche zijde over. Mejuffrouw Koen bereikte een afstand van 5.82 meter tegen de Duitsche mej. Junghaus 5.70 meter. Het discuswerpen daarentegen geeft een groot verschil te zien ten voordeele van de Duitsche damesathletiek. De Olym pische kampioene, Gisela Maurmayer, wierp 45.69 meter, hetgeen ruim 5 meter verder is dan het Nederlandsche record. Onze Nederlandsche kampioene verwierf Zaterdagmiddag haar kampioenschap met een worp van 39.07 meter. Over het algemeen zijn de verrichtingen der Duitsche heeren beter dan die der Nederlanders. Alleen on de sprintnum- mers wegen de krachten goed tegen elkaar op. Zoo won Boenecke de 200 me ter in 22,1 sec., terwijl Osendarp er 21,9 sec. voor noodig had. Wat de veldnum- mers betreft is er over het algemeen sprake van een groot Duitsch overwicht. Tegenover een stoot met den kogel van den Duitscher Trippe van 16,31 meter staat er één van de Bruyn van 13.98 meter. Ook de tweede en derde geplaatste Duit- schers bleven nog ver boven de presta tie van de Bruyn. Het hoogspringen werd (n Nederland gewonnen door Houtman met 1.80 meter; de nieuwe Duitsche kam pioen Nacke haalde 1.93 meter. Op den eersten dag werden voorts nog de volgende kampioenen bekend: Heeren: 10.000 meter hardloopen. Haus- hofer, 31 min. 29.4 sec.; kogel slingeren, Blask 53.76 meter: hink-stap-sprong, Gleim 14.98 meter: 3000 meter hindernis, Sei- denschnur 9 min. 13.2 sec.: 4 x 400 me ter estafette. Luftwaffen S.V., Berlin, 3 min. 18.4 sec.: 3 x 1000 meter estafette. Luftwaffen S.V., Berlin, 7 min. 36,6 sec. met een behoorlijken eindspurt te kunnen winnen. Maar Walther nam enkele malen de leiding over om zelf het tempo aan te geven, zoodat Bakker hém moest volgen. Bij het luiden van de bel voor de laatste ronde wilde Walther een voorsprong ne men, doch Bakker spurtte hem weer voorbij. Op 300 meter voor de finish ging het lid van de Volewyckers zijn concur rent onweerstaanbaar voorbij, zijn stijl van loopen bleef aantrekkelijk en met en. kele tientallen meters ging Walther als eerste door de finish. Estafette-verrassing Op de 4 x 100 meter estafette viel een verrassing te noteeren, al was deze voor de Trekvogels van onaangenamen aard. Reeds Zaterdag bij de series was de goede ploeg van A.V. 1923 opgevallen; men bleek uitstekend te hebben geoefend in het wisselen, hetgeen tenslotte 50 procent van een estafette bepaalt De tijd van 42.9 sec., de beste van het seizoen, is in jaren niet door een vereenigingsploeg geloo pen, de Trekvogels uitgezonderd. In den eindstrijd had Prins, van de Ha genaars, als eersten looper terrein ver loren, van Osta kon den achterstand niet geheel inloopen en door een matigen wis sel met Osendarp bleef de A.V. ’23 een flink stuk voor. Heinz Baumgarten begon zijn laatste 100 meter met een behoor lijken achterstand op Peters. Ziender- oogen liep de Hagenaar in en naar onze meening passeerde hij den A. V. ’23 nog juist voor de finish. Maar de jury van aankomst besliste anders en stelde A.V. ’23 als winnares vast. Een formeel protest van de Trekvogels werd na vriendschap pelijk overleg ingetrokken. De zege van de Trekvogels op de 4 x 400 meter was weinig overtuigend, er is wel eens een betere ploeg van de Hagenaars aan den start verschenen. Nelissen, van Vlug- en Lenig, behaalde het kampioenschap op de 110 meter hor den met een tijd van 16.1 sec. De tijd van Butselaar op de 400 meter horden was naar verhouding heel wat beter, de Hel- las.vertegenwoordiger bleef slechts 0.5 sec. boven het Nederlandsch record van Brasser. 4 x 100 meter estafette, Hamburger Sport- verein 49,7 sec.; speerwerpen: Lisa Gelius 42,50 meter; kogelstooten: Gisela Maur mayer 13,20 meter: hoogspringen: Gunda Friedrich 1.60 meter. 3e klasse: Aeolus 3, Rapid 2, Excelsior, Blauw-Wit, Tempo 3, Gymn. Erasm, 2 De competitie-indeeling Het bestuur van den Z.H.H.B. heeft in zijn vergadering van Zaterdag de klassen indeling voor het komende speelseizoen als volgt samengesteld: Heeren: le klasse: Tempo, SV ’35, RBC, Gymn. Erasm,, Noad, Aeolus en Rapid. Zaterdagcompetitie: AMJV, Ervea 2, Push 2, LSV 2, SV 3 en Aeolus 5. 2e klasse A: Tempo 2, RBC 2, Aeolus 2, PTT, Zuidwijck en ASV. 2e klasse B: Push, Ervea, SV 2, LSV, HDS 2 en Bully. Maar voor Boersma gold de veront schuldiging, dat hij verre van fit was. De deelnemers aan dezen wedstrijd had den weinig last van den straffen wind, omdat de 100 meter.baan in de luwte is gelegen, alleen op de laatste 10 meter hadden de athleten hinder van den halven storm. Osendarp had, evenals bij de wed strijden van A.P.G.S., de binnenbaan ge loot; Nota en Osendarp waren na het Startschot prachtig weg. Op de helft van de baan lag de Holland.athleet iets voor, maar de Trekvogelman, die zijn beste race van dit seizoen liep, finishte uitstekend. Wij schreven reeds, dat menigeen beide athleten tegelijk door de finish zag gaan, de jury van aankomst gaf Nota als win naar op met een tijd van 10.7 sec., een tijd, welke ook Osendarp werd toegekend en door den Hagenaar dit jaar nog niet is geloopen. Van Osta had tegen beide cracks absoluut geen kans. Toch won Osendarup een kampioen schap en wel op de 200 meter, waarop hij Baumgarten en van Osta sloeg in 21.9 sec. Zijn loopen had iets minder kramp achtigs dan in den laatsten tijd het geval was. De 400 meter.loopers ondervonden veel last van den wind; in dat licht bezien was de tijd van H. Baumgarten, 50 sec., zeker bevredigend te noemen. In ieder geval beteekende deze tijd den besten van het seizoen. De wijze, waarop Bouman den titel be haalde op de 800 meter, stempelde hem tot een klasselooper, zooals Nederland er wei nig heeft gehad. Het mag buitengewoon jammer heeten, dat de A.A.C.-er dit sei zoen geen concurrenten van eenige betee. kenis heeft en dat hij zich ook niet met buitenlandsche krachten kan meten. Im mers, deze athleet is in zoo’n goeden vorm, dat recordverbetering zeker niet tot de onmogelijkheden zou behooren. Zijn tijd van 1 min. 56 sec. was, de omstandighe den in aanmerking genomen, uitstekend. Spannende 5000 meter Frits de Ruyter won Zaterdagavond het kampioenschap 1500 meter. Hij bleef 14 sec. boven het record, intusschén maakte hij toch nog den besten tijd van het sei zoen. Dat was ook het geval op de 5000 b>eter, welke op tactische wijze door Wal ter in 16 min. 2.4 sec. werd gewonnen. -De strijd ging in dit nummer tusschen akker en hem. De eerste trachtte ouder ««woonte het tempo te drukken om dan Verspringen: 1. Houtman (AV. 23) 6.97 meter. 2. Van der Thoolen (P.P.) 6.92 m. 3 Butselaar 6.72 meter. Hoogspringen: 1. Houtman 1.80 meter, 2. Carlier (A.V. 23) 1.80 meter. 3. Spanjerdt (PSV) 1.75 meter. Polsstokhoogspringen: 1. Lamoree (Haar lem) 3.80 meter, 2. Butselaar (Hellas) 3.70 meter. 3. Van Markensteyn (PP) 3.60 m. Hinkstapsprong: 1. Peters (PEC) 13.90 meter, 2. Oosterhof 'AVG 1926) 13.50 m. Discuswerpen: 1. De Bruyn (V. en L.) 42.60 meter, 2. De Graaff (Zaanland) 41.90 meter. Kogelstooten: 1. De Bruyn, (V en L.) 13.98 meter. 2. Oreel (APGS) 13.881 meter. Speerwerpen: 1. Lutkeveld (APGS) 58.80 meter 2. Pley (Holland) 56.06 m. 3. van Meyl (PSV) 55.85 meter. Kogelslingeren: 1. Houtzager 50.11 meter. 2. De Bruyn 43.10 meter. Kamerbeek (PSV) 42.12 meter. SV ’35. Dames, 2e klasse A: ASV, RBC 2, Tem po 2, Excelsior, DDHC en PTT. Dames, 2e klasse B: HDS, SV 2, Zuid wijck, Bully, Blauw-Wit en Aeolus 2, Dames, 3e klasse A: Pioniers, Rapid, Noad 2, RBC 3. Excelsior 2 en Aeolus 3. Dames, 3e klasse B: ASV 2, HDS 2, SV 3, Gymn. Erasm. 2. Bully 2 en DDHC 2. Dames, 4e klasse: Excelsior 3, Noad 3, Gymn. Erasm. 3, Aeolus 4 en Pioniers 2. Een promotie-degradatieregeling zal nader worden bekend gemaakt. Over het algemeen vielen ook op den tweeden dag de prestaties in vergelijking met de Hollandsche verrichtingen te Am sterdam in het voordeel van de Duitschers uit De opkomende Duitsche sprinter, Mel- lerowicz, slaagde er in op le 100 m. zijn concurrenten te slaan. Zijn tijd bedroeg 10.6 terwijl Kersch als tweede aankomende 10,8 sec liep, een voorsprong dus, welke wijst op een ruim overwicht. Toch kun nen onze sprinters Nota en Osendarp het waarschijnlijk wel tegen deze Dpitsche loopers opnemen. Een verrrassing was de nederlaag van Syring tegen Eitel op de 5000 meter. Het was een zeer spannende strijd: voortdu rend bleven de loopers bij elkaar en slechts met een borstbreedte verschil kon Eitel er in slagen, de overwnning te be halen in den tijd van 14 min. 45,2 sec. Rudolf Harbig, die alleen op de 800 meter en niet op de 400 meter startte, kon natuurlijk een gemakkelijke overwin ning behalen. Zijn tijd van 1 min. 51.6 sec. mag er wezen, indien men bedenkt, dat onze kampioen Bouman prachtig loo pend 1 min. 56 sec. over dezen afstand deed. Uit de hieronder volgende uitslagen kan men vergelijkingen trekken met de Hol landsche prestaties: 100 meter: Mellero- wicz 10,6 sec.: 400 meter: Wieland 49 sec.; 1500 meter: Kaindl 3 min. 51,6 sec.; 110 meter horden: Becker 15,4 sec.; 400 meter: Mayr 55,2 sec.; 4 x 100 meter estafette: Berliner Sportclub 43- sec.; discuswerpen, Wotapek 48,37 meter; speerwerpen: Berg 67,73 meter; vèrspringen: Koenig 7.42 me ter; polsstokhoogspringen: 4 meter. Dames: 100 meter: Erika Biess 12,2 sec.; De bokssport, welke in Rotterdam altijd een levendig centrum heeft gehad, is daar, ondanks de moeilijkheden, in tact ge bleven. Zondagmiddag is dat weer eens in het openbaar gebleken tijdens wed strijden, welke promotor Huizenaar op de Kreekbaan organiseerde. Hij had daar voor een attractief programma in elkaar gezet, met als hoofdnummer een gevecht tusschen den Nederlandschen kampioen in het middengewicht Leen Sanders en Luc. van Dam, met den titel als inzet. Sanders, de wonderbaarlijke come-back in den boksring, bewees nog steeds zijn puiken vorm van het afgeloopen winter seizoen te bezitten. Hij ging voor zijn in jaren bijna de helft jongeren tegen stander geen stap öp zij. Zijn nimmer falende ringroutine was een zwaarwegend tegenwicht tegen de jeugd van den ander. De eerste drie ronden waren voor van Dam, omdat Sanders achter zijn dekking wegschool en de kat uit den boom keek. Daarna gingen 4 ronden gelijk op en in de resteerende 8 noteerden we, ondanks het uitstekende boksen van v. Dam, tel kens een meerderheid voor Sanders. Toen kwam de klap op de vuurpijl: de jury verklaarde van Dam winnaar en ontnam Sanders daarmede zijn zoo dapper (en naar onze meening met succes) verdedig den titel. Een deel van het publiek, bij wie de kwieke van Dam de favoriet is, juichte dit besluit toe, maar de niet- begrijpende stilte, welke na de uitspraak der jury volgde, bewees wel, dat men een dergelijk gegoochel niet verwacht had. Ook de uitspraak in de andere hoofd partij, DischLagrand, was onbevredi gend. De razend snelle en hard stootende Lagrand bracht Disch heelemaal uit zijn doen. Met keurige series bracht de kun dige vedergewicht ronde na ronde op zijn naam, maar de uitspraak luidde hier „on beslist”, waardoor Lagrand naar zijn wel degelijk verdiende zege kon fluiten. In de bijpartijen werd eveneens goed gebokst. De uitslagen luiden hier: J. de Bruin wint door interventie van den scheidsrechter in de 4e ronde van Scheurink. Van der Stam w. o. p. van Klein. Wolfswinkel w. o.p. van Krijger. Van Creveld w. o. p. van J. Serno en B. de Reus w. o. p. van Dijkhuizen. De veldnummers Een groote verrassing was de zege van Houtman (A.V. 23) bij het verspringen. Op 3 centimeter na haalde hij 7 meter, verreweg de beste prestatie in dit sei zoen. Het merkwaardige was, dat de Am sterdammer in de afgeloopen maanden niets gepresteerd had o-p dit nummer; trouwens examens verhinderden hem be hoorlijk te oefenen. Maar nauwelijks wa ren die achter den rug, of Houtman train, de ijverig en ernstig met bovengenoemd resultaat. Zelfs won hij ook het hoogsprin gen, met 1.80 m. Zeer te betreuren viel, dat riet redenen niet was verschenen. Lamoree noteerde 3.80 meter bij het polsstokhoogspringen. Hij deed nog po gingen het Nederlandsch record, dat met 3.90 meter op naam van van der Zee staat, te verbeteren, doch sprongen van 3.93 me. ter mislukten. Men mag wel aannemen, dat zijn techniek voor deze hoogte onvol doende is. Maar wanneer zal in ons land voor den eersten keer de 4 meter bereikt worden? Wim Peters wist zelf niet, hoevele ma len hij al kampioen is geweest bij het hink-stap.springen. Intusschén was zijn prestatie van 13.90 meter niet onver, dienstelijk, de vrij slechte bak en den las- tigen wind in aanmerking genomen. De Bruyn bleef met den kogel onder de 14 meter, één van de zwakste verrichtin- 55.9 sec., 2. Nelissen, (V. en L.) 60 sec. gen van het seizoen. Bijna was hij nog door Oreel, die er steeds beter inkomt, ge slagen. Houtzager kwam bij het kogelslingeren boven de 50 meter, naar wij meenen voor den eersten keer in een kampioenschap. Het speerwerpen viel sterk tegen, Lutke veld bleef meer dan 1 meter beneden de 60 metergrens. Ook de Holland-athleet Pley liet weinig bijzonders in dit nummer zien Het discuswerpen daarentegen was goed, de Bruyn wierp de schijf het verst van dit seizoen, n.l. 42.60 meter. Verras send was de worp van den Zaanlander de Graaf met 41.90 meter. Fanny Koen for-ever. Tenslotte nog iets over de dameskam- pioenschappen. Fanny Koen slaagde er in 5 titels te veroveren, een unicum, in de geschiedenis der athle- tiek. Boven dien ging zij nog als eerste over de streep, bij de 4 x 100 meter estafette. Bij die vijf titels waren enkele op vallende prestaties. Zonder con currentie van kenis zij de meter 25,2 sec., een tijd, welke haar tot een der beste Europeesche athleten stempelt. Bij het verspringen kwam zij weer dicht bij de 6 meter, slechts 18 centimeter bleef zij er van af. verreweg de beste prestatie van het seizoen. Nel van Balen Blanken viel wat tegen bij het hoogspringen, waar schijnlijk door een lichte spierverwonding, zoodat ook het hoogspringen een gemakke lijke prooi van Fanny Koen werd. Op de 100 meter staat het Sagitta-lid eenzaam boven aan, tenminste op het oogenblik, want Lies Rolff, de 15-jarige athlete uit Heiloo, bracht het dit eerste jaar van haar uitkomen tot de derde plaats in het kam pioenschap, achter Alie de Vries. en Noad 2. 4e klasse: Erasm. 3, Bully 2, Aeolus 4 en Excel sior 2. Dames: le klasse: RBC, Aeolus, Noad, - .en De tweede dag van de Holland-week II te Loosdrecht mocht zich, evenals de eerste, verheugen in ideaal zeilweer. De uitslagen zijn: Internationale Starklasse: 1. Bellatrix* st J. Bussemaker (Marine J.C.); 2. Bena 1. Bob Maas (Loosdrecht); 3. Joepke, st H. Merckx (Loosdr.). Valkjachten: 1. Pappie, st. A. E. Du- dok van Heel (NZRV); 2. Valk, st. K. Bruynzeel (Zaanl. ZV); 3. Zeevogel, st A. M J. van Huystee jr. (Het Spaarne). Internationale 12 m2, klasse A: 1. Wil genhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdr. 2. All Weather, st. Jac. F. Stap (A’dam); 3. Hiphaan, st. H. J. J. van Werkhoven (De Kaag). Internationale 12 m2, klasse B: 1. Kan- nibaaltje, st. S. Doyer (Loosdr.); 2. Plas- jager, st. J. H. H. Suttorp (A’dam); 3. Hringhorn, st. J. Bollee (Loosdrecht). Intern, twaalfvoetsjollenklasse A: 1. Onyx, st. D. Verloop (Loosdr.); 2. Alver- tje, st. D. le Comte (Loosdr.); 3. Door drijver, st. K. G. Idema (De Kaag). Intern, twaalfvoetsjollenklasse B: 1. Terpsichore, st.vr mej. A. G. Hacke van Mijnden (Loosdrecht); 2. Popeye, st D. M. Schoen (Haarl J.C.); 3. Peppy, st. J. Juffermans (De Koenen). Intern. Olympiajollenklasse A: 1. Skl- mo (st. C. P. Guelcher (Loosdr.); 2. Be- roeboe, st. J. Bier (Haarl. J.C.); 3. Mop, st. H. Bollemeyer (Nieuwe Diep). Intern. Olympiajollenklasse B: 1. Flip, st. R. Aten (Zaanl. Z.V.); 2. Kemphaan, st L. J Quarles van Ufford (Loosdr.); 3. Hawk, st. Tj. de Vries (Het Witte Huis). Pampusklasse met bijzeilen: 1. Kamper Steur, st. P. H. Cramer (Loosdr.); 2. Op- passertje, st. H. Stumpe (De Kaag); 3. Taling, st. A. Sprenger (Loosdr.). Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Al batross. st: G. J. Lagendijk (Loosdrecht); 2. Smelleken st. C. van Hinloopen Lab- berton (De Kaag). Noord-Nederl. 16 m2, klasse A: 1. Nix, st. G. H. van Harten (Loosdr.); 2. Roer domp II. st. J. Brunt- (Het Witte Huis); 3. Rivaal, st. S. de Lang (De Koenen). Noordnederl. 16 m2, klasse B: 1. Willy, st. H. A. Kuylman (Loosdr.); 2. Duet, st K. Beks (Het Witte Huis): 3. Tjoba, st K. de Beyl (Het Witte Huis). B.M.-klasse: 1 I Come Well, st J. W. Uylenbroek; (Aegir); 2. W 8, st. C. Scher- pel jr. (Het Nieuwe Diep); 3. Tasman, st J. J. K. Enthoven (Loosdr.). Vrijbuitersklasse: 1. Jean Bart, st. M. A. Raasveldt (De Kaag); 2. Liluli, st J. Smithuyzen (Loosdr.); 3. Sam Cornelis sen II, st. J. Eylander (Witte Huis). Nationale groepswedstrijd intern. 12 m2, klasse. Eerste wedstrijd: 1. Flevo, st A. E. Dudok van Heel jr. (Loosdr.); 2. All Weather, st Jac. F. Stap (A’dam); 3. Wilgenhoek, st J. Louwerse (Loos drecht). Tweede wedstrijd: 1. Wilgen hoek, st J H. Louwerse (Loosdr.); 2. Flevo, st. A. E. Dudok van Heel (Loos drecht): 3. All Weather, st Jac. Stap (A’dam). Puntentelling: 1. Loosdrecht 37,2 pnt; 2. Haarl. J.C. 23.1 pnt: 3. W. A. Amsterdam 19 p.; 4. W.S.V. Aegir 15 p.; 5. W.V. de Koenen 15 p. De bekende Deensche zwemster Ragn hild Hveger verbeterde Zondagmiddag te Elseneur twee reeds op haar naam staande wereldrecords, resp. over de 1000 en 1500 meter vrijeslag. De 1000 meter zwom zij in 14 min. 9.2 sec. (oude tijd 14 min. 12.3 sec.), terwijl zij de 1500 meter met 36.6 sec. verbeterde, door dezen afstand af te leggen in 21 min. 10.1 sec. (oude tijd 21 min. 45.7 sec.). De nationale athletiekkampioenschap pen, welke Zaterdag en Zondag op de Sintelbaan te Amsterdam werden ge. houden, zijn niet begunstigd door goede weersomstandigheden. Integen deel, de voor Augustus lage tempera tuur, de straffe wind en de regen buitjes waren oorzaak, dat records on. mogelijk verbeterd konden worden. En toch zijn de resultaten nog meege vallen. Bij de dames werden negen kampioenschappen verwerkt, in vijf nummers kon men de beste verrich tingen van het seizoen noteeren. Bij de heeren werden de beste prestaties van het seizoen 7 keer verbet er op een totaal van 18 nummers, hetgeen toch tot tevredenheid mag stemmen. In een bijzonder fraaien eindstrijd heeft Nota het nationaal kampioenschap op de 100 Meter gewonnen. Het verschil met Osendarp aan de finish was zoo gering, dat menigeen beide loopers tegelijk zag eindigen. Via series en halve eindstrijden hadden zich voor de finale geplaatst Osendarp, Nota, v. Osta, Geul, Schaap en Heyn, waarbij op te merken viel, dat oudere athleten als Berger en Boersma hun plaatsje in den eindstrijd aan jongere krachten hebben moeten afstaan. De uitslagen De belangrijkste uitslagen luiden: Dames: 100 meter: 1. Fanny Koen (Sagitta) 12.5 sec., 2. Alie de Vries (ADA) 13 sec. 3. Lies Rolff (DOVES) 13.1 sec. 4. Lies Koning (Sagitta) 13.1 sec. 200 meter: 1. Fanny Koen 25.2 sec. 2. Alie de Vries 27.5 sec., 80 meter horden: 1. Fanny Koen 12.3 sec 4 x 100 meter: 1. Sagitta, 51.8 sec. 2. Zee burg 51.9 sec., 3. ADA 52.8 sec. Speerwerpen: 1. Lien Dammers (Zee burg 35.85 meter, 2. Peet Dieben (Brün- hilde) 33.50 meter. Discuswerpen: 1. Ans Niesink (Sagitta) 39.07 meter: 2. Marie van der Raadt (Vole- wijekers) 32.04 meter, 3. Willy Albers (Sa gitta) 30.24 meter, Verspringen: 1. Fanny Koen 5.82 meter. 2. Nel van Balen Blanken (Sagitta) 5.05 meter, 3. Alie de Vries 5.02 meter. Hoogspringen: 1. Fanny Koen, 160 m., 2. Nel van Balen Blanken, 1.55 meter, 3. Tine Burger (Sagitta) 1.46 meter. Kogelstooten: 1. Ans Niesink 11.21 m, 2. Willy Albers 10.62 meter. 3. Stien van Leeuwen (Zeeburg)) 10.13 meter. Heeren: 100 meter: 1. Nota (Holland) 10.7 sec. 2. Osendarp (Trekv.) 10.7 sec. 3. van Osta (Trekv.) 11. sec. 4. Geul (V. en L.) 11 sec. 5. Schaap (Haarlem). 6. Heyn (AV 23). 200 meter: 1. Osendarp 21.9 sec. 2. Baum garten (Trekv.) 22.1 sec. 3. van Osta 22.2 sec.. 4. Heijn 23.5 sec. 400 meter: 1. H. Baumgarten 50 sec., 2. Blok (Olympia) 51.1 sec. 3. Peereboom (A AC) 52.8 sec. 800 meter: 1. Bouman (AAC) 1 min. 56 sec. 2. Dobbelaren (Marathon) 2 min. 1,2 sec. 3. De Roode (Haarlem) 2 min. 1.6 sec. 1500 meter: 1. De Ruyter (Quick) 4 min. 10 sec. 2. De Roode 4 mln. 13.8 sec. 3. de Bruyn (Trekv.) 4 min. 15.7 sec. 500 meter: 1. Walther (Volew.) 16 min. 2,4 sec. 2. Bakker (AAC) 16 min. 12.4 sec. 3. Overdijk (AAC) 16 min. 16,4 sec. 4 x 100 meter: 1. AV’ 23 43.4 sec., 2. Trek vogels 43.5 sec., 3. V. en L. 44,2 sec., 4. AA C 44.6 sec. 4 x 400 meter: 1. Trekvogels 3 min. 31,8 sec., 2. V. en ,L. 3 min. 33.3 sec. 3. AAC 3 min. 35.1 sec. 4. Blauw Wit. 5 AV 23. 110 meter horden: 1. Nelissen (V. en L.) 16,1 sec. 2. Hagedoorn (Trekv). 16,2 sec. 3. van Leeuwen (AAC) 16.2 sec. 400 meter horden: 1. Butselaar (Hellas) De derde en laatste dag van de Holland- week te Loosdrecht beteekende sportief gesproken althans geen waardig slot van deze op de beide vorige dagen zoo uitstekend geslaagde zeilwedstrijden. Ge durende het grootste gedeelte van den dag was de wind te straf voor de kleine booten, welke te Loosdrecht meezeilen, terwijl bovendien in de middaguren Pluvius het sportieve genoegen kwam bederven. Talrijke deelnemers in de verschillende klassen verkozen op dezen laatsten dag den wal boven het water, terwijl anderen, die het aandurfden, zwaar gereefd van start gingen, om nog maar te zwijgen van hen, die het na de eerste ronde met een half volle boot opgaven, resp. omsloegen. Voor de toeschouwers viel er overigens genoeg te beleven. De start was met den feilen wind uitermate attractief, terwijl in de voor de windsche rakken de scheep jes planeerden, dat het een lieve lust was. De uitslagen luiden: Nationale groepswedstrijd intern. 12 m2, klasse: 1. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht); 2. Flevo, st. A. E. Dudok van Heel jr. (Loosdrecht); 3. Sirius II, st. J. Bier (Haarl. Jachtclub). Einduitslag: 1. Loosdrecht; 2. Haarl. Jachtclub; 3. W.V. Amsterdam. Internationale starklasse: 1, Bern, st. Bob Maas (Loosdrecht), tevens winnaar hoofdprijs; 2. Bellatrix, st. J. Bussemaker (Marine Jachtclub). Valkjachten: 1. Pappie, st. A. E. Dudok van Heel (N.Z. R.V.), tevens winnaar hoofdprijs; 2. Valk II, st. K. Bruynzeel (Zaanl. Zeil Ver.): 3. Zeevogel II, st. A. M. J. van Huystee jr. (Het Spaarne). Intern 12 m2, klasse A: 1.Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse (Loosdrecht); 2. All- Weather, st. Jac. Stap (Amsterdam), te vens winnaar hoofdprijs; 3. Flevo, st. A. E. Dudok van Heel jr. (Loosdrecht). Intern. 12 m2, klasse B: 1. Ringbom, st. C. J. Bollee (Loosdrecht); 2. Mieke II, st. Ch. F. Boissevain (Loosdrecht), tevens winnaar hoofdprijs; 3. Motketel, st. A. Coers (Loosdrecht). Intern. 12-voetsjollenklasse A: 1. Spring- kikker, st. A. C. J. Reitsma (De Kaag); hoofdprijs Ony, st. de Verloop (Loosdr.); 2. Pinguin, st, B. Markus (De Koenen); 3. Duimelot, stvr. mej. W. R. de Voogt (Haarl. Jachtclub). Intern. 12-voetsjollenklasse B: 1. Popeye, st. D. M. Schoen (Haarl. Jachtclub); 2. Jaco. st. C. W. van Holst Pellikaan (De Kaag); 3. Terpsichore, stvr. mej. A. G. Hacke v. Mijnden (Loosdrecht), tevens winnares hoofdprijs. Intern. Olympiajollenklasse A: 1. Mop, st. H. Bollemeyer (Nwe Diep), tevensi winnaar hoofdprijs; 2. Skim, st. C. Th. Guelcher (Loosdrecht); 3. Beroeboe II, st. Jan Bier (Haarl. Jachtclub). Istern. Olympiajollenklasse B: 1. Flip, st. R. Aten (Zaanl. Zeilver.), tevens win naar hoofdprijs; 2. Kemphaan, st. L. J. Quarles van Üfford (Loosdrecht); 3. Mer- let, st. W. W. Kuyck (Haarl. Jachtclub). Pampus-klasse met bijzeilen: 1. Kamper steur, st. P. H. Cramer (Loosdrecht), te vens winnaar hoofdprijs: 2. Iris, stvr. mej, J. L. Hoekstra (Loosdrecht); 3. Norre- meer, st. W. D. Th. van Werkhoven (De Kaag). Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Alba tros, st, G. J. Lagendijk (Loosdrecht); 2. Donderkopje, st. J. P. Damme (De Kaag), N.N. 16 m2, klasse A: 1. Kwaje Hoek II, K. L. van der Horst (Loosdrecht); 2. Roerdomp II, st. J. Brunt (Het Witte Huis), tevens winnaar hoofdprijs; T.E.B., st. A. D. Bakker (Loosdrecht). N.N. 16 m2, klasse B: 1. Mido, st. D. Terwee (Loosdrecht); 2. Oranje, st. Anny Taconis (De Koenen); 3. J.E.B., st. J, Bakker (Het Witte Huis). Hoofdprijs: Willv. st. H. A Kuylman (Loosdrecht) B M.-klasse: 1. I Come Well, st. J. W. Uylenhoek (Aegir), tevens winnaar hoofd prijs: 2. W 8. st. C. Scherpe! jr. (Het Nwe Diep); 3. Tasman, st, J. J. K. Ent hoven (Loosdrecht). Vrijbuitersklasse: 1. Zonnekind, st. Coen Guelcher (Loosdrecht); 2. Jean Bart, st. M. A. Raesveldt (De Kaag), T'A T

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7