AMSTERDAM ZWAAR boven het Kanaal GEBOMBARDEERD DE OPBOUWDIENST GAAT AAN DEN ARBEID! Luchtslagen duren nog voort w c 1940. No. 17645. „VRIJE JACHT” F Dinsdag 13 Augustus. Onrust in Finland Vier koopvaarders tot zinken gebracht De luchtslag heden voortgezet Tachtig hectaren grond worden herschapen vruchtbaar akkerland m Het Wilhelmina-ziekenhuis ernstig geteisterd Tal van brandbommen in dicht bevolkte wijken Portsmouth en het vliegveld Manston met bommen bestookt Het bevel luidde: Bekendmaking Verloven ingetrokken De luchtaanval op Portsmouth Overzicht van het groote werk, waarmede Vrijdag a.s. door den Opbouw- dienst tusschen Papendrecht en Sliedrecht zal worden begonnen. Wederom Britsch convooi aangevallen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Door de brandbommen werd een aantal branden veroorzaakt, welke echter spoedig gebluscht konden worden. Eien der getroffen woningen. Toestellen verdeelden zich in drie groepen In massa raasden de Duit sche vliegtuigen naar het Westen! De hoofdstad des lands was rrt den afgeloopen nacht aan een hevig bombardement van Engelsche vlie gers blootgesteld. Tal van woningen werden vernield, terwijl er een doode en verscheidene gewonden te betreuren zijn. „Een donkere dag voor de Britten” papendrecht fi V HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: convooi een Spitfires 2 pen is voorzien. aanval- een inge- het be- door en zij, niet X ft ft z* ft ft ft zk ft ft lit lllQUUliaUtD VVVX glVVLU WX 0 logsbodems en vliegtuigmoedersche- 4 non ia 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Het werk zal worden uitgevoerd aan den Noordelijken oever van de Mer- wede tusschen Papendrecht en Slie drecht, waar buitendijksche gronden in een totale oppervlakte van 80 h.a. zullen worden ingepolderd en her schapen in vruchtbaar akkerland. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E, D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 «vrije het drievoudige van de tegenwoordige waarde bezitten. Door het gemeentebestuur van Pa pendrecht is het, met medewerking van den Rijkswaterstaat mogelijk ge maakt, dat de Opbouwdienst thans, een maand na den stichtingsdatum, dit om vangrijk werk ter hand kan nemen. over vallen den vijand aan, Door het intrekken der verloven en het vorderen van paarden is vooral in de plattelandsgebieden van Finland in de laatste dagen een onmiskenbare onrust veroorzaakt. Van goed lichte zijde verklaart men, dat hier voorbereidingen volgens een paald plan betreft, voor het oproepen van nieuwe recruten voor den herfst. De minister van binnenlandsche za ken von Born, heeft in een radiotoe spraak verklaard, dat de huidige toe stand bijzondere terughoudendheid en positieve samenwerking eischt. De onrust verwekkende bedrijvigheid van extreme elementen zal door den staat met strenge hand worden beteugeld. bomaanval ontwik- het BRANDENDE SCHEPEN Duitsche duikbommenwerpers heb ben gisteren nog in het zeegebied voor Margate een aanval ondernomen op een ander Engelsch convooi. Onder het zeer krachtige afweervuur van de oor logsschepen, die het convooi begeleid den, wierpen de Duitsche roofvogels, in razende duikvlucht uit den hemel stor tend, hun bommen op de verschillende Over den bomaanval op Portsmouth verneemt het D.N.B. de volgende bij zonderheden: De Duitsche vliegtuigen vlogen, ko mende uit het Zuiden op Spithead aan en verdeelden zich kort voor het be reiken van Portsmouth in. 3 groepen. Een dezer groepen bombardeerde het munitie- en mijnendepot van Prisdys- Hard, de tweede Duitsche groep stortte zich- op de dokken der staats- werf, terwijl de derde aanvallen on dernam op de groote tankterreinen. Op verscheidene plaatsen werden ont ploffingen met sterke rookontwikke ling geconstateerd. De branden namen een omvang aan, zooals de Duitsche vliegers tot dusver nog nooit op En gelsch grondgebied hebben waargeno men. De Engelsche jagers hielden Zoo zullen in de komende dagen de korpsen het een na het ander aan den slag gaan, zoodat binnenkort de Opbouwdienst overal in den lande zijn werkzaamheid ontplooit en dui zenden krachtige armen dag-in, dag- uit in de weer zijn ter verrijking van den Nederlandschen bodem en het Nederlandsche landschap. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et, daarna iedere regel meer 50 et'— Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Het 13de Korps van den .Opbouw dienst (commandant majoor J. Mal- linckrodt) zal er bezigheid aan hebben voor een periode van twee jaar. Begon nen zal worden met den aanleg van een buitendijk, welke grootendeels het beloop zal volgen van een bestaande kade over een lengte van circa 2 k.m. Wanneer het werk voltooid is, zullen de rietgronden en graslanden, welkp thans bij hoogwater onderloopen, ruim Toen enkele weken geleden de leider van den Opbouwdienst, majoor J. N. Breunese, in een persconferentie taak en wezen van den Opbouwdienst uit eenzette, legde hij er den nadruk op, dat in de eerste weken er nog geen sprake van zou kunnen zijn, dat met uitvoering van groote werken een be gin zou kunnen worden gemaakt. Vóór alles moest tucht en orde worden aan gekweekt. Deze periode is thans voorbij. Het oogenblik is gekomen, waarop de Op bouwdienst de handen aan den ploeg kan slaan. Reeds zijn hier en daar de korpsen in de omgeving’van hun standplaatsen den arbeid begonnen» waarbij zich op een afstand. Zij trachtten van de verte uit het vuur op het Duitsche eskader te openen. Toen de Duitsche begeleidende jagers toesnelden, ont trokken de Engelsche vliegtuigen zich door de lucht door de vlucht aan den strijd. Zoodoende konden onder de veilige hoede van de begeleidende jagers de Duitschers ongehinderd door de Brit- sche jagers en het vuur van het En gelsche luchtdoelgeschut, dat zeer slecht gericht was, in alle kalmte en goed richtend op het doel hun bom men uitwerpen. Zooals bekend is Portsmouth als oorlogshaven het voornaamste steun punt van de Home-fleet aan de Zuid kust en herbergt het verscheidene ma rinescholen, o.a. de onderzeeboot- school. Daar bevindt zich ook de proefinstallatie van de admiraliteit. Portsmouth is door vaste kust- en luchtdoelbatterijen bijzonder krachtig beschermd. Naast de oorlogshaven vormde het hoofddoel der Duitsche vliegers de rijkswerf, welke over een groote oppervlakte van 120 H.A. van moderne installaties voor groote oor- J Over den strijd gisteren door het Duitsche luchtwapen gevoerd, heeft het D.N.B. de volgende samenvatting ontvangen: In de middaguren ondernamen Duitsche vliegerafdeelingen bomaanvallen op ver schillende doelen aan de Zuidkust van Engeland. Zoo heeft een groep de maritieme werken en de staatswerf te Portsmouth succesvol met bommen bestookt. In de luchtgevechten werden daarbij' 40 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De tweede aanval was gericht tegen de versperring van ballons bij Dover. Hierbij zijn talrijke ballons neergeschoten, terwijl stellingen van het luchtafweergeschut onder vuur werden genomen. Een derde aanval werd gedaan op een convooi, dat zich ten Oosten van Margate bevond. Hierbij gelukte het verscheidene koopvaarders tot zinken te brengen en andere in brand te steken. Het vierde doel was het Britsche vliegveld Manston, waar bommen de startbaan, de gebouwen en de hangars hebben getroffen en waar ernstige beschadigingen zijn aangericht. Een afdeeling Hurri canes werd door de Duitsche vliegtuigen verrast, toen zij op het punt stond te starten. Hierbij werden 4 vliegtuigen op den grond en 3 andere in de lucht ver nietigd. De Duitsche afdeelingen, die aan dezen strijd hebben deelgenomen, zijn voltallig teruggekeerd. Bij de verschillende aanvallen ontwikkelden zich gevechten, waarbij wederom een zeer groot aantal vijandelijke vliegtuigen is neergeschoten. Vanochtend vroeg bevonden zich wederom Duitsche bommenwerpers op weg naar Engeland. Van bevoegde Duitsche zijde verna men wij uitvoerige bijzonderheden over dezen aanval waarbij erop gewezen werd dat men hier kennelijk te doen heeft met een vertwijfelingsdaad van het Engelsche luchtwapen na de groote tegenslagen van de laatste dagen. Met haat- en wraakgevoelens bezield, nu, na den vernietigenden Duitschen aan val op Portland en Portsmouth, twee der belangrijkste Engelsche bases in het Zuid-Oosten, de heerschappij van het Duitsche luchtwapen boven het Kanaal onbetwistbaar is komen vast te staan, zijn de Engelsche bombar- deurs de Noordzee overgestoken om, onder de bescherming van het nachte lijk donker, in het wilde weg hun bom men neer te werpen op de hoofdstad van ons land. Tegen twee uur in den afgeloopen nacht begon de aanval. Talrijke brand en explosieve bommen werden op ver schillende gedeelten van de hoofdstad geworpen, waardoor in de omgeving van de da Costakade, Jacob van Len- nepkade, de Kinkerstraat en het Para- mariboplein, (het z.g.n. West-Indische kwartier met de Arubastraat en Cura- caostraat), talrijke branden, naar schat ting 20 tot 25, zijn ontstaan. Aan den overkant van het IJ, in den Kometensingel (het tuindorp Oostzaan) is een explosieve bom in het water te recht gekomen waardoor de wegberm is beschadigd, andere bommen vielen op pleintjes, zoodat ruiten en deuren van omliggende perceelen werden vernield. Slachtoffers vallen hier niet te be treuren. Op het Paramariboplein zijn de per ceelen 60 en 44 door brandbommen ge troffen en in brand geraakt. Op het Su- rinameplein zijn een of meer brandbom men in den grond geslagen. Het per ceel Paramariboplein 22 is door een explosieve bom geraakt, welke door het dak naar binnen sloeg en op de bene denverdieping is blijven liggen. De bom is niet ontploft. Men vreest, dat het een tijdbom is. Onder leiding van hoofdinspecteur Glasius van het bureau Overtoom is de omgeving van het huis over een afstand van 50 meter ontruimd en uiteraard afgezet. Ook hier vallen geen slacht offers te betreuren. Tal van bommen op de Jacob van Lennepkade en da Costa kade De meeste bommen, in hoofdzaak brandbommen, zijn terecht gekomen in de omgeving van de van Lennep- en de da Costakade. Het perceel Da Costa kade 197 werd door een brandbom ge troffen, welke door de 3e, 2e en le ver dieping heensloeg en een uitslaanden brand veroorzaakte. Drie hoog was on bewoond; de bewoners van twee hoog zijn gevlucht, van de bewoners van één hoog is niets bekend. In de benedenver dieping was een café gevestigd. Dit per ceel heeft groote brand- en waterschade opgeloopen. Een in de da Costakade lig gende kolenschuit werd eveneens ge raakt en vatte vlam. .(Zie verder 3e blad, pag. Tegelijkertijd stormen onze jagers her en der boven Zuid-Engeland en dan weer terug over het Kaflaal. Eer ste contact met den vijand: 6 Spit fires schieten brandend naar omlaag. Op hetzelfde oogenblik slaan de zware granaten van de Duitsche gevechts vliegtuigen neer op een schip van 8000 ton, op een torpedbboot en op een schip van 2500 ton. Schuimend sluit het water zich boven schepen en vliegtuigen. Een uur later: weer jagen onze afdeelingen naar den over kant en razen over de Engelsche vliegvelden. Daar is de vijand weer. De Duitsche jagers vallen aan. Alle Engelsche Spitfires vluchten de wolken in. Geen enkele Engel sche afdeeling wil den strijd aan vaarden. Zij wijken uit, zelfs bo ven hun eigen gebied en boven hun eigen vliegvelden, die naar het schijnt, thans al meer kunnen verdedigen en bevei ligen. Onze reddingsvliegtuigen, de lang zame, ongewapende machines met het teeken van het Geneefsche Roode installaties werden bommen van zwaar kaliber vernield. Er worden waargenomen. Het is den Duitschen Iers gelukt, de versperring aan de Zuidkust, die gevormd wordt door luchtdoelartillerie en jachtvliegtuigen te doorbreken en hun bommen op de beoogde doelwitten neer te werpen. De poging van de Britsche luchtdoel artillerie, den Duitschen bommenwer pers eenige schade toe te brengen of hun plannen te verijdelen, was ver- geefsch. De Engelschen verloren reeds in de eerste morgenuren groot aantal jachtvliegtuigen. 4 V s V V V V V 5 V 5 s V V V V 7<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< Neutrale journalisten in Engeland mogen niet gaan kijken „Dagens Nyheter” bericht tfct Lon den, dat den neutralen journalisten aldaar, met uitzondering van de Ame rikanen door de Engelsche autoriteiten geen enkele gelegenheid gegeven' wordt, zichzelf van het resultaat van den Duitschen luchtaanval op Enge land te overtuigen. Het ontbreekt den buitenlandschen persvertegenwoordigers geheel en al aan de mogelijkheid, zich een eigen meening te vormen over het karakter, den aard en de gevolgen van de ge vechten. Standortkommandantur hierdoor bekend, dat en heeren in burger, koopvaardijschepen. De Duitschers brachten 4 koopvaardijschepen van circa 10.000 ton tot zinken en deden op verscheidene koopvaardijschepen brand ontstaan. Tijdens dezen kelde zich boven luchtgevecht, waarbij de Duitschers 3 Hurricane-machines en neerschoten. De Duitsche Stuka’s zijn alle behouden op hun basis geland. (Zie verder pag. 2.) Van bevoegde zijde ontvangt het D.N.B. de volgende bijzonderheden over de vandaag door de Duitsche luchtmacht ondernomen aanvallen Vanochtend hebben Duitsche duik bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen de vliegvelden bij Portsmouth weer met succes aangevallen. Vliegtuigen op de startbanen, hangers en terrein- inslaande middelbaar konden branden Kruis kruisen tusschen het midden van het Kanaal en de Fransche kust. Een paar uur later staat men op een vliegveld en verneemt van den piloot van een reddingsvliegtuig: ik zag 3 vliegers worstelen in de golven en wist, dat het Engelschen waren. Om de in nood verkeerende vliegers te helpen, liet ik, op een hoogte van 30 meter een opvouwbare boot uit werpen. Deze boot dreef heel lang zaam naar de vliegers toe, maar het scheen, dat zij de kracht niet van de Engelsche vliegers bloedde meer hadden deze te bereiken. Een hevig aan het hoofd. Ik stuurde een vaartuig van de Duitsche marine naar de plaats van het ongeval, terwijl ik in de nabijheid bleef cirkelen. Toen de Duitsche motorboot tot op 300 me ter was genaderd, verschenen plotse ling verschillende Spitfires. Een ervan keerde zich tegen mijn machine en opende het vuur. Onmiddellijk keerde ik om. Mijn mecanicien was zwaar gewond, mijn machine vertoonde on geveer dertig treffers. Maar een Duitsche jachtescadrille stortte zich oogenblikkelijk op de Spitfires en de Britten werden alle drie neergescho ten. werd aangevat wat de hand te doen vond. Een begin is gemaakt met de werkzaamheden op het terrein, waar straks het eigen sportcentrum ver rijzen zal. Maar dit is toch nog niet wat de leiding ziet als de eigenlijke taak van den Opbouwdienst. Het stre ven is allereerst gericht op het aan pakken van productief nationaal werk, dat, gezamenlijk verricht, van direct groot nut is voor de volksgemeenschap in haar'geheel. Met zoo’n werk zal Vrijdag a.s. 16 Augustus worden aangevangen en men kan zich dan ook voorstellen, dat de Opbouwdienst in al zijn ge ledingen hierin het blij begin van zijn eigenlijken arbeid begroet. „Dit is waarlijk een donkere dag Voor de Britten”. Zoo begint een frontbericht, dat het D.N.B. heeft ontvangen over den grooten luchtslag boven het Kanaal van gisteren. Des ochtends om 8 uur: jacht”, zoo luidde het bevel. De Messerschmidts stormen het Kanaal en Waar zij hem vinden; ook gevechts- troepen zijn onderweg. Zij willen een V- convooi in de monding van de Theems aanvallen. ^Andere jachtafdeelingen ter bescherming aanwezig. De maakt dames welke in dienst van de Duitsche Wehrmacht zijn, als militair gel den en op vertoon van hun legi timatiebewijs kwartieren in privé huizen en pensions mogen betrekken. Feldkommandantur 603 (Standortkommandantur) v. PRITTWITZ, Oberst. Twee vijandelijke patrouille vaartuigen tot zinken gebracht Een aantal Heinkel-vliegtuigen, die hedenochtend op gewapende verken ning waren in de Straat van Dover, heeft bij Goodwin Sands, ten Westen van Deal, 2 vijandelijke patrouillevaar tuigen, die de Duitsche verkennings vliegtuigen onder vuur hadden ge nomen, tot zinken gebracht -GEPROJECTEERDE WEGEN TE MAKEN BUITENKADE LIK PL A A T C f I fe u c I o o s

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1