Haagsche Courant van Dinsdag 13 Augustus 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. Ff 8' Het. bombardement Amsterdam van ■^1 b Ja BINNENLAND huis STADSNIEUWS O O Het Wilhelmina-zieken- getroffen zwaar O Op de zoetkracht komt het aan! Naar eenheid in den middenstand HET VANGEN VAN DUIVEN Tabak van eigen bodem ZINGEN IN DEN OPBOUWDIENST -OUDE DANSEN IN EERE HERSTELD DE VERLICHTING VAN MOTORRIJTUIGEN UITREIKING TEXTIELKAARTEN In Crystallosetten ontvangt U voor Uw geld de hoogste waarde aan de zuiverste zoetstof. 500 Crystallosetten komen overeen met 7 pond suiker en kosten f. 0.43. Één zoo'n klein Crystallosefje heeft dezelfde zoetkratht als 2 klontjes suiker. Petroleumvoorraden TRAMS VERBODEN TUSSCHEN ELF UUR ’S AVONDS EN ZONSOPGANG Het centraal muziek-instituut geopend Reorganisatie van het wapen der marechaussee l' w RW'- Wr hoek Brandbom in een slaapkamer. stands-orga- Man op slag gedood. heden. heer F. Voorts werden aan de da Costakade getroffen de perceelen 132, 161, 177 en 199. In het perceel 177 viel de brandbom in de slaapkamer van drie kinderen. De ouders van deze kinderen hadden zich nog niet ter ruste gelegd en waren in staat met hun kroost veilig het huis te verlaten. De woning brandde geheel uit. Hier woonde de familie van Ree. In den IJpolder en Oostzaan. Vier bommen kwamen terecht in den Noorder IJpolder en in volkstuintjes nabij het tuindorp Oostzaan, waar een tuinhuisje geheel en enkele andere ge deeltelijk werden vernield. Drie bom men explodeerden terstond, een vierde was vanochtend nog niet tot ontploffing gekomen. Van een groot aantal wonin gen in de nabijheid werden de ruiten vernield. Op een nabij liggend zandterrein vie len elf lichtkogels, waarvan er drie niet ontbrandden. Personen werden in Am- sterdam-Noord gelukkig niet getroffen. Jong en ten Kate. Bovendien was hier het hoofd van de luchtbescherming, de heer Verschoor, aanwezig. NESTOR DER HERV. GODSDIENST ONDERWIJZERS Morgen vindt de uitreiking van tex- tielkaarten plaats aan personen, wier familienaam begint met een der letters F, T of V. BEËEDIGING. De Hooge Raad heeft gisteren beëedigd als advocaat en procureur mr. C. A. Ste- ketee te ’s-Gravenhage. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, waren de bewoners van de getroffen perceelen bij buren, die er beter afge komen waren, ondergebracht. Niemand was meer te bed, iedereen had zich aangekleed en was de straat opgegaan. Overal stond men in groepen het ge beurde te bespreken. Een factor, welke het onderzoek zeer bemoeilijkte, was, dat vele bewoners van getroffen per ceelen in hun angst waren gevlucht, zoodat vaak de brandweer en de poli tie niet te weten konden komen, wie nu eigenlijk het huis bewoonde. Er valt bij dit bombardement een slachtoffer te betreuren. Het is de 61- jarige werklooze J. de Kruif, die zich reeds met zijn vrouw ter ruste had be geven, toen de brandbom enkele centi meters naast het ledikant aan zijn zijde insloeg- De man werd onmiddellijk door het vuur getroffen en was vrijwel op slag dood. Zijn vrouw, die naast hem diep, kreeg slechts enkele brandwonden aan de armen. NIEUW PROGRAMMA IN HET PICCADILLY CABARET. Het nieuwe programma in het Picca dilly Cabaret heeft eenige sterke num mers van het vorige gehandhaafd en bovendien eenige andere eraan toe gevoegd, die zeker een gang naar de Lange Poten loonen. Daar is dan de conferencier Peter Siers, die de pauzes tusschen de num mers, zoo zij er zijn en er niet op de vlotte muziek van het orkest van Paul Engelen gedanst wordt, met een dosis nieuwe moppen, vult, doch bovendien ook zelf voordraagt en zingt. Vooral zijn liedje Marie en Ferdi- nandje is alleraardigst. Bovendien brengt hij een pessimistische confe rence, welke, hoe zwartgallig alles ook wordt vöorgesteld, de toehoorders toch opwekt tot een gullen lach. Tenslotte hoort men van hem nog een liedje „Menschen en dieren". Een hartelijk applaus beloont het optreden van dezen conferencier, die op flegmatieke wijze zijn anecdotes weet te lanceeren. Het zangerspaar Lucian en Irene) behoeft geen speciale aanbeveling meer* Met hun Italiaansche serenade en hun opera en schlager potpourri veroveren zij de harten van hen, die van goeden zang houden. Voor den dans zijn TamaraMirgo en Amana geëngageerd, Tamara— Mirgo brengt een Russischen dans, een gracieuse Spitzen wals en een Humo reske, terwijl Amana zich met haar kunst tot het Oosten heeft beperkt. Haar dansen zijn vol stijl. Wij noemen o.m. Egyptischen en een Balineeschen dans. Het optreden van den psycho-metrist André du Lancelle trok aller aandacht. bericht van den Befehlshaber der Ord- nungspolizei, brengt ter openbare ken nis, dat het met ingang van 10 Augus tus a.s. verboden is, tusschen 23 uur en zonsopgang electrische trams te doen of laten rijden. COMITÉ VOOR GEESTELIJKE ONT SPANNING VOOR JEUGDIGE L1CHA- MELIJK-GEBREKKIGEN. Zaterdagmiddag was een 80-tal jeugdige lichamelijk-gebrekkigen, ingeschreven bij bovengenoemd comité, de gast van de di rectie van het circus Mikkenie Strassbur- ger. Na afloop van de voorstelling wer den allen door de directie van het pof- fertjesrestaurant op het Gevers Deynoot- plein uitgenoodigd poffertjes te komen eten. Om zes uur keerden allen zeer te vreden huiswaarts. J. H. JURRIAANSE! Hier ter stede is, 73 jaar oud, over leden de heer J. H. Jurriaanse, oud-fir- mant der firma Wijnmalen en Haus mann te Rotterdam. De crematie zal morgen in het cre matorium te Velsen plaats vinden, na aankomst van den trein van 11 uur 15. Ongeveer 300 gevangen Zooals men weet mogen er geen dui ven vrij meer rondvliegen. Sinds eeni ge weken tracht men de duiven, die aan niemand toebehooren achter „slot en grendel” te zetten, hetgeen geen gemakkelijke opgave is, aangezien er nog steeds menschen zijn, die de dier tjes voederen. Ongeveer 300 zijn er gevangen. Dit is echter nog maar de helft, zoodat het wel eenigen tijd zal duren voor de „laatste der dui ven” haar vrijheid kwijt zal zijn. Uiteraard bood de duisternis de brandweer groote moeilijkheden. Het was volkomen onmogelijk, een overzicht van het gebeurde te krij gen en dit vereischte afzonderlijk optreden, waardoor zeer veel mate riaal ingezet moest worden. De straten waren bedekt met slangen en na korten tijd door het blusch- water in beken veranderd. Zeer veel van het brandende huisraad was naar buiten geworpen, waar door enkele straten hier en daar vrijwel onbegaanbaar waren. On der de bewoners van de van Len- nepbuurt heerschte uiteraard de grootste verslagenheid. In het nieuwe dansseizoen zullen eenige dansen worden onderwezen die zij, die wat ouder zijn zich nog wel zul len herinneren. Het zijn de motor-polka, de Sherlockinette en de filmpas. Zondagavond op de wekelijksche dansavond in den Dierentuin hebben Hélène Muller en de heer Immink met veel succes demonstraties van aeze dansen gegeven. Zij werden zeer ge waardeerd en er was een hartelijk ap plaus. Op de foto: een figuur uit de Sher lockinette. overleden, wier namen hem in gesloten couverts werden overhandigd, deed hij de verbluffendste mededeelingen. Velen voelden zich door zijn aanwijzingen zeer gertoffen. Geblinddoekt wist hij overigens te verhalen, welke voorwer pen men in handen nam. Zijn experi menten waren allen zeer interessant en geslaagd. Geen knippersignalen geven De Hoofdcommissaris van politie vestigt de aandacht op het feit, dat binnen de bebouwde kom der gemeen te door automobilisten uitsluitend van afgeschermde gedimde koplampver- lichting gebruik mag werden ge maakt gedurende de verduistering. Bij velen schijnt de meening te hebben post gevat, dat het tijdelijk inschakelen der groote lichten wel toegestaan zou zijn. Ook bij wegkrui- singen worden veelvuldig z.g. knipper- singnalen gegeven hetgeen ten streng ste verboden is, daar deze signalen op grooten afstand zichtbaar zijn. Zelfs komt het voor, dat bij het geven van knippersignalen gebruik wordt gemaakt van onafgeschermde bermlapmen. Met de meeste gestrengheid zal de politie hiertegen optreden. Men zij dus gewaarschuwd. Vervolg van pag. 1. Het perceel Jacob van Lennepkade 52 heeft brandschade aan de 3e verdieping opgeloopen. Op den hoek van de Jac- van Lennepstraat en de da Costakade heeft een brandbom een 2e en een 3e verdieping doen uitbranden. In het per ceel Jac. van Lennepkade 54 is een brandbom ingeslagen, welke doordrong tot de 2e verdieping. De bewoners kon den met behulp van water en dekens de bom onschadelijk maken. Perceel Kinkerstraat 71 is eveneens door brand bommen geteisterd, evenals de perceelen Kinkerstraat 74 tot 80. De politie was onder commando van commissaris Schroeder op het terrein van den brand aanwezig. Er werd voor een strenge afzetting gezorgd met de medewerking van de luchtbescherming en van Duitsche militairen. Uiteraard was ook een groot aantal brandweer wagens op de verschillende punten ge concentreerd. Bovendien waren de mo- torspuiten van het nieuwgevormde brandweercorps van de luchtbescher ming aanwezig. In de omgeving van de da Costakade heeft de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, gedurende eenigen tijd het commando gevoerd. Hij werd later afgelost door hoofdbrandmeester de Boer en adjunct- hoofdbrandmeester van Wijngaarden. Op het Paramariboplein werd het be vel gevoerd door de brandmeesters de De vernielende werking der bommen, ingeslagen in het huizenblok hoek Jacob van Lennepkade en Da Gostastraat te Amsterdam. Eervol ontslag gevraagd De heer G. J. Streeder, godsdienst onderwijzer van de Ned. Herv. gemeente hier ter stede, heeft na een diensttijd van meer dan 56 jaar, eervol onslag gevraagd. Met hem verdwijnt de nestor van de Hervormde godsdienstonderwijzers, die in de Haagsche Hervormde gemeente den band aan het verleden vormde, uit den actieven dienst. Gedurende de thans achter hem lig gende periode van meer dan een halve eeuw, heeft de heer Streeder aan duizen den kinderen op de openbare scholen godsdienstonderwijs gegeven. In de Groo te kerk catechiseerde hij voor de ouderen en in de Malakkakapel leidde hij om de 14 dagen een jeugddienst. Meer dan 40 jaar heeft hij in deze kapel Zondagavonds Bijbellezingen ge houden. Tientallen van jaren is hij zie kenbezoeker in het groote ziekenhuis in onze stad geweest. Sinds 188$ was de heer Streeder ook godsdienstonderwijzer voor het garnizoen hier ter stede. In 1901 werd hij benoemd tot godsdienstonderwijzer aan het huis van bewaring in de Casuariestraat hier ter stede. Gedurende 31 jaar gaf de heer Streeder godsdienstonderwijs en preekte hij Zondags te Naaldwijk, totdat de Evangelisatie aldaar een eigen voorganger kreeg. Drie jaar geleden verkreeg de heer Streeder eervol ontslag op zijn verzoek als godsdienstonderwijzer voor de open bare scholen enz. Maar in Wijk X is hij nog blijven arbeiden. Thans legt hij ook dit werk neer. In plaats van den heer Streeder is nu als hulpprediker in Wijk X benoemd de w- Storm. De secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van Handel, Ni. - verheid en Scheepvaart, vestigt er b herhaling de aandacht op, dat verbrui kers, die beschikken over een hoeveel heid van meer dan 200 liter petroleum, welke reeds voor 17 Juni j.l. werd ge kocht, verplicht zijn hiervan vóór 15 Augustus 1940 schriftelijk opgave te doen bij het Rijksbureau voor aardolieproduc ten, Zeestraat 100-104 te ’s-Gravenhage. De opgave dient te vermelden de aan wezige hoeveelheid, uitgedrukt in liters, alsmede de plaats en de wijze van op slag. Aangezien gebleken is, dat in vele gevallen tot op heden niet aan de ver plichting tot opgave der voorraden is voldaan, wordt den betrokkenen in hun eigen belang aangeraden alsnog onmid dellijk aan deze verplichting te voldoen. Zij, die hiermede in gebreke blijven, stellen zich aan strafvervolging op grond van de bepalingen der Distributie- wet 1939 en inbeslagneming der voor raden petroleum bloot. Verzoeken om vergoeding voor ver richtingen ten behoeve van de Duitsche Weermacht. De aandacht wordt er op gevestigd, dat krachtens de verordening no. 49 van den Rijkscommissaris betreffende de ver goedingen voor verrichtingen ten behoeve van de Duitsche Wermacht van 16 Juli 1940 de verzoeken om vergoeding voor deze zoogenaamde R-verrichtingen moe ten worden ingediend bij de Nederland- sche gemeente binnen welker gebied de gene, ide recht op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft, of wanneer de ge meente zelf iets verricht, door deze bij den commissaris van de provincie. De indiening dezer verzoeken moet geschieden: a. Ten aanzien van de R.- verrichtingen, welke tot en met 30 Juni 1940 zijn geschied, in het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1940 b. Ten aanzien van R.-verrichtingen, welke na 30 Juni 1940 zijn geschied, uiterlijk op den 15den van de maand vol gende op die, waarin de verrichtingen zijn geschied. Op verzoeken na afloop van de hier boven vermelde tijdstippen ingediend, wordt geen acht geslagen. Voor R.-ver richtingen, welke in de maand Juli zijn geschied, moet derhalve uiterlijk op den 15den Augustus 1940 een verzoek tot ver goeding zijn ingediend. De schade. De brandweer was spoedig overal het vuur meester en rukte omstreeks vier uur in, al bleven hier en daar posten achter. Een nader onderzoek zou dan ook in den loop van heden worden ingesteld; dan pas zal men ook kunnen overzien, hoe groot de aangerichte schade is. de vergadering slechts enkelen instemden Dat zij echter vele duizenden guldens zal beloopen, laat geen twijfel. De burgemeester van ’s-Gravenhage, gelet op artikel 12 der wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen, ge let op de aanschrijving van den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche In Amerongen is de eerste pluk begonnen. Er waren dagen, waarop de tabaks cultuur in eigen land voor velen een bron van inkomsten was. In de omstre ken van Amersfoort, Nijkerk, Rhenen en Amerongen zag men wijde groene velden met ruim meterhooge planten, die ovaalvormige lange bladen droegen. Evenmin ontbraken de karakteristieke droogschuren. Maar dat was allemaal historie geworden: de import van bui- tenlandsche soorten dreef de vader- landsche cultuur hoe langer hoe meer in het nauw. Betere en goedkoopere soorten kwamen van overzee. Maar nu wij de mogelijkheden van den Hollandschen bodem gaan uitbui ten, komt die nicotinehoudende plant in bijzondere aandacht te staan. Thans is men reeds bezig aan de oogst van Amerongsche tabak... De Hollandsche tabak wordt vooral gebruikt voor vermenging met andere soorten voor het vervaardigen van siga ren. Pijprookers en „pruimers” zijn de andere afnemers. Nooit werden de ni- cotinebladeren van eigen bodem geheel verwerkt tot sigaren; sigaretten kwa men op het program geheel niet voor. In de laatste drie jaar is men echter in overleg met den rijkstuinbouwconsu- lent uit een ander vaatje gaan tappen. Er werd een andere soort geplant; be ter geschikt voor het vervaardigen van sigaren en sigaretten. Tevens werd ge ëxperimenteerd met proefveldjes met het ideaal voor oogen: een eigen, puur- Nederlandsche sigaar. In Amerongen zijn thans drie man aan den pluk bezig op een terrein van 1 H.A. Gedurende vele jaren wist de eigenaar van dit terrein het experiment op loopende basis vol te houden. Waar vroeger hier te lande in heele streken tabak werd verbouwd, heeft de tabak in ons land ongetwijfeld nog mogelijk- In het gebouw Laan van Meerder- voort 2 is het centraal muziek-insti tuut van den Opbouwdienst geopend, waar de krachten worden gevormd, welke bij de korpsen leiding zullen geven op het gebied van den volks zang. In tegenwoordigheid van de docen ten heeft de chef van hoofdafdeeling 4 van den staf, de kapitein van den generalen staf J. D. S. Paters, de cursisten toegesproken en de bedoe ling van het nieuwe instituut uiteen gezet. Teruggrijpend naar vroegere erva ringen in de weermacht, herinnerde kapitein Paters aan de misvatting van velen als zou het Nederlandsche volk niet kunnen zingen. Hij stelde daartegenover zijn overtuiging, dat ons volk wel degelijk kan zingen en het zelfs graag doet. Al hebben dan de pogingen, om het Hollandsche lied gemeengoed te maken tot dusver niet het verhoopte succes gehad, de lei ding van den Opbouwdienst zal daarin niet berusten. Het mankeert noch aan liederen, noch aan zangers, noch aan lust om te zingen en daarom zal er ook gezongen worden. Aan het centraal muziek-instituut de taak, aldus besloot kapitein Paters om daarbij richtinggevend en smaak- vormend op te treden. De leider van de school, kapitein P. J. Tiggers, heeft vervolgens het woord gevoerd over den gang van zaken bij de studie, welke naar uit drukkelijk werd vastgesteld, thans hoofdzakelijk op het volkslied zal zijn gericht. Als docenten voor de verschillende vakken zullen kapitein Tiggers bij staan de eerste-luitenants dr. J. v. d.: Griend, E. Witsen, R. van IJperen, W. Kohier en R. Gevers. Ook lichaamsoefeningen en zwem men zijn in het leerprogram van het instituut opgenomen. Nederlandsche Journalistenkring Van de zijde van den Raad van Voor lichting ontvangen wij de volgende mede- deeling. In het verslag van de vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring, dat van het kringbestuur afkomstig was, wordt mededeeling gedaan van het voor stel van den Raad van Voorlichting aan den Nederlandschen Journalistenkring. Dit voorstel omvatte benoeming van twee leden van den Raad van Voorlichting, resp. tot voorzitter en vice-voorzitter van den N.J.K., en benoeming van twee an dere door dien raad aan te wijzen journa listen tot bestuurslid, terwijl de zittende bestuursleden van de N.J.K. gehandhaafd zouden worden, volgens dit voorstel zou voorts aan den nieuwen voorzitter de be voegdheid worden verleend de statuten aan den nieuwen tijd aan te passen, na overleg met het bestuur. Het verslag meldt evenwel niet, dat het kringbestuur voor den aanvang van het debat den leden ontraadde dit voor stel aan te nemen. Voorts wordt de indruk gewekt, dat in elen instemden met het streven van den Raad van Voor lichting. Uit het slot van de vergadering bleek, dat een belangrijk aantal journalisten het streven van den raad wilde steunen in het belang van den Journalistenkring en van de Nederlandsche journalistiek. De beraadslagingen sloten met het aan nemen van een motie, waarin de N.J.K. zijn vertrouwen uitsprak in het bestuur en het verzocht voort te gaan in de rich ting van een persraad, waarvan de leden worden benoemd door en uit de organisa ties van directeuren en journalisten, zijnde de vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers en de Nederlandsche Jour nalistenkring, zulks in overleg met de be voegde autoriteiten. Het bestuur amendeerde deze motie in dier voege, dat de Raad van Voorlichting uitdrukkelijk zou worden genoemd. Bij de stemming bij zitten en opstaan over de eerste motie bleef het bestuur zitten, zoodat het in tegenstelling tot datgene wait in het verslag gemeld is wel degelijk deelnam aan de stemming. Op de vraag welke houding het bestuur zou aannemen, verklaarde de voorzitter, dat het bestuur zijn houding- zou over wegen. DE HEER D. A. N. FISHER OVERLEDEN Hier ter stede is in den ouderdom van 64 jaar overleden de heer D A. N. Betreffende personen, nog in leven of Fisher, gep. ass.-resident by het Binn. Bestuur in Ned. Oost-Indië. De begra fenis vindt morgenmiddag te half drie plaats op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen. Kruideniersfusie in het zicht. Evenals in verschillende andere groe pen, is ook in den Nederlandschen mid denstand een sterk streven naar meer eenheid merkbaar. In de vorige week is er druk contact geweest tusschen de ver schillende organisaties van kruideniers in ons land, meldt de Crt. Op initiatief van „Febowiko”, een dezer organisaties, is een bespreking gehouden tusschen ver tegenwoordigers-van vijf kruideniersbon- den. Voorzitter was de heer Joh. G. H. Cornelissen. Gedurende deze en volgende besprekingen bleek, dat de R.K. en Pro- testantsche kruideniersbonden niet ter stond konden besluiten mee te doen aan de totstandkoming van een algeheele een heid. Wel wilden de drie neutrale krui deniersbonden de mogelijkheid tot fusie onderzoeken. Een commissie uit deze drie heeft de zaak' thans in behandeling. Hoogstwaarschijnlijk zullen de drie bestaande kruideniersbonden gelikwi- deerd en een nieuwe' kruideniersorgani- satie gesticht worden. Men hoopt, dat de twee confessioneele kruideniersorganisa- ties zich daarbij dan, zij het in federa tief verband, zullen aansluiten. De R.K. en Protestantsche bonden zouden dan hun eigen bureau’s opheffen, maar een zekere mate van zelfstandigheid behouden. Op deze wijze zou men in elk geval een vrijwel eensgezinde vakorganisatie ver kregen hebben. Eén van de punten, welke de vereenig- de kruideniers dan bovenaan op hun pro gramma hebben, is het denkbeeld om het lidmaatschap van den kruideniers- bond verplicht te stellen. De inkoop- vereenigingen blijven nog op zichzelve functionneeren. Ook in de zoogenaamde nisaties, welke den geheelen midden stand omvatten: den Neutralen Midden stands Bond, de R.K. en de Protestant sche bonden, zijn besprekingen gaande, die tot grooter eenheid moeten leiden. Het Wilhehninagasthuis is bijzonder hevig gebombardeerd, hoewel het een groot Roode Kruis-teeken op het dak heeft, dat door de vliegers ge zien moet zijn door middel van de door hen uitgeworpen lichtbommen. Het ziekenhuis werd getroffen door een groot aantal brandbommen, waardoor vooral de Oogheelkundige en de Tandheelkundige kliniek zwaar beschadigd werden. Groote bommen- trechters, van twee tot vijf meter middellijn, zijn geconstateerd. Het mag een wonder heeten, dat niet tal rijke menschenlevens te betreuren zijn. Gedurende de laatste weken is een groot aantal jongemannen van het mi litaire dienstvak overgegaan naar het wapen der Marechaussee. Voordien be stond het slechts uit ruim 1000 officie ren, onderofficieren en manschappen, over het geheele land verdeeld. Als re gel werd het commando over een bri gade gevoerd door een opperwachtmees ter, die zijn aanstelling pas na een ze ker aantal jaren ontving. In dezen gang van zaken is thans een beduidende verandering gekomen, meldt de Tijd. Om te beginnen is het korps met 3000 officieren, onderofficieren en manschappen uitgebreid. Deze zullen, pa een goede opleiding, bij de verschil lende brigades worden ingedeeld, wat tot gevolg zal hebben, dat groote bri gades ontstaan, met aan het hoofd een luitenant. Zoo moet het in de bedoeling liggen bepaalde brigades uit circa 100 personen samen te stellen. Ook zullen eenige nieuwe divisies worden gevormd, o.m. te Zwolle. De bevordering der onderofficieren wordt door dezen gang van zaken belang- rijk verhaast. Vóór de bezetting van Nederland was het wapen der Marechaussee een mili tair korps, doch ook dit is veranderd. Het is thans een burgerlijk politie-insti- tuut geworden, dat zich echter niet uit sluitend en ook niet in de eerste plaats met vervulling van dagelijksche politie diensten bezig zal houden. Tal van branden, die echter spoedig gebluscht konden worden In den tuin van perceel da Costa kade 130 werd door een agent en een burger het begin van brand door een brandbom geconstateerd. Het vuur was spoedig gebluscht. Op de da Costakade 169 is een brandbom op de 2e verdie ping in een bed terechtgekomen en heeft daar brand veroorzaakt. Deze is door de luchtbescherming gebluscht. Een electrische bovenleiding van de tram in de Bilderdijkstraat is eveneens vernield. Bovendien heeft een bom in deze straat in het asfalt een gat ge slagen. Van het perceel hoek Bilderdijk- straat-Kinkerstraat is de 3e verdieping door brand beschadigd. Van de Bilderdijkstraat perceel 182 zijn de slaapkamer, huiskamer, het ma gazijn en de werkplaats uitgebrand bovendien brak een binnenbrandje uit in perceel Bilderdijkstraat 198. Smeerolie-beschikking Volgens de smeeroliebeschikking 1940 no. 1 is met ingang van 16 September 1940 de verkoop en aflevering van mine rale smeeroliën en vetten, behoudens en kele uitzonderingen zonder een vergun ning van het rijksbureau voor aardolie producten, sectie 1 (smeeroliën) Zee straat 100-104, den Haag, verboden. Verbruikers en leveranciers kunnen de benoodigde hoeveelheid smeerolie voor het tijdvak 16 September 1940 t)m 31 December 1940 aanvragen en daarbij met het volgende rekening houden: Men onderscheidt: grootverbruikers, wier totale jaarverbruik meer dan 100 kg bedraagt, kleinverbruikers, wier to tale jaarverbruik hoogstens 1000 kg be draagt, 12-kg-verbruikers, wier totale jaarverbruik 12 kg niet te boven gaat, Zaken van 8 Augustus 1940, ingevolge motorbrandstofvergunninghouders met coupons, grootleveranciers met een to tale jaaraflevering boven 5000 kg., klein leveranciers met een totale jaarafleve ring van ten hoogste 5000 kg. Grootverbruikers en grootleveranciers moeten hun aanvraagformulier recht* streeks bij het rijksbureau voor aard olieproducten aanvragen. Grootverbrui kers moeten uiterlijk 19 Aug. ’t formulier bij het rijksbureau indienen. Grootleve ranciers kunnen het tijdstip van aanvra gen en inlevering van het formulier zelf kiezen. Kleinleveranciers en kleinver bruikers moeten hun aanvraagformulier bij hun leveranciers aanvragen en uiter lijk op 19 Augustus bij hun leverancier inleveren. 12 kg-verbruikers mogen hoog stens voor 3 maanden tegelijk, dus 3 kg zonder een vergunning koopen. Mo- torbrandstof-vergunning-houders met coupons kunnen zonder een vergunning smeerolie aanschaffen, mits de benoo digde hoeveelheid smeerolie al dan niet vermengd met benzine, geschonken wor den in de daarvoor bestemde vulope ning aan het motorrijtuig. Kleinverbrui kers en kleinleveranciers vernemen van hun leveranciers, welke hoeveelheid is toegewezen. Grootverbruikers en groot leveranciers vernemen rechtstreeks van het rijksbureau omtrent de toegewezen hoeveelheid. Voor verdere bijzonderheden dient men de beschikking te raadplegen. ■titi

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9