De het Voortgezette luchtaanvallen op Zuid-Engeland Engelsche bomaanval op ziekenhuis te Castricum >3 Woensdag 14 Augustus. 1940. No. 17646. Twee twee en de Britten gewonden zwaar Trouwe kameraden Eenheid bij verscheidenheid Kettingbommen brachten groote verwoestingen teweeg Weer bombardementen van havenwerken en vliegvelden Verdere verliezen voor JU Jr - PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIftN: dooden IER LAND E door RIJK R A N KRIJK F militaire 16 toestellen Totale verliezen Hernieuwde strijd Ben .welverdiende rust voor beiden ^Holland), Talrjjke voltreffers op vliegvelden Luchtaanval op Aalborg herhaald Expressetrein in Britsch-Indië ontspoord Op ongeveer 120 mijl ten Noorden van Rangoon is gisteren een express- trein ontspoord. Vier menschen kwa men om het leven, 4 werden ernstig en 17 lichtgewond. In verband met de herhaalde Duit- sche luchtaanvallen op militaire doelen in Engeland, publiceeren wij boven staande kaart. Ten eerste komt hierop voor, de lange kuststrook (met vette zwarte lijn) van Bergen tot Brest, welke ge heel in Duitsche handen is. Van hier uit zijn kilometerafstanden aangege- De Britsche admiraliteit deelde giste ren mede, dat de mijnenvegers „Tama risk” en „Pyrope” bij een vijandelijken luchtaanval zoo groote beschadigingen hebben opgeloopen, dat zij gezonken zijn, aldus het D.N.B. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 96 vliegtuigen, terwijl slechts 24 Duitsche vliegtui gen verloren zijn gegaan. In den tijd van 11 tot 13 Augustus hebben de Engelse hen daarmede 281, de Duitschers daarentegen slechts 69 toestellen verloren. Van 1—5 regels f 1 50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. ven op de voornaamste Engelsche doelen. Ten tweede zijn de Britsche mijnen velden op de kaart aangegeven. Ten derde zijn op de kaart de Brit sche hoofdoorlogshavens aangegeven, welke herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht worden bestookt. Onderkomens in vlammen Bij een aanval op het Britsche vlieg veld Eastchurch zijn 6 hangars volko men vernield, onderkomens in vlam men opgegaan en zware luchtdoelbat- terijen buiten gevecht gesteld. Zware bomtreffers op olietanks hadden bran den tengevolge, die van verre zichtbaar waren. 10 Spitfire’s werden op den be- ganen grond vernield. Bovendien wer den 12 versperringsballons neergescho ten. Zij kwamen brandend neer. Op twee groote bewapende koopvaardij schepen werden zware bomtreffers waargenomen. Boven den Theemsmond heeft hetzelfde eskader nog een Spit fire neergehaald. De opzet blijkt duidelijk Uit attes blijkt, dat de Brit met opzet zijn bommen op het ziekenhuis beeft geworpen, waar, zooals wij bo ven reeds schreven, geen enkel militate object in de omgeving is te vinden. De Engelsche vlieger heeft zijn bom» menreeks, een zestal brisant- en brand bommen, welke aan elkaar verbonden waren, van naar schatting 3000 meter hoogte geworpen. Uit de richting van de bomtrechters blijkt heel duidelijk de opzet. De eerste bom van de reeks kwam op een vijftal meter voor den zijgevel neer, de volgende kwam vlak bij dezen gevel, terwijl de overigen bommen op anderhalven en twee meter naast den voorgevel neerkwamen. Een is zelfs door een buiten het gebouw uitstekende gootlijst geslagen. Een der bommen veroorzaakte een brand in een boschje, doch deze werd door de brand weer van het ziekenhuis snel gebluscht, voor verder onheil kon worden aange richt. In een gat in den grond ligt ver moedelijk nog een niet ontploft projec tiel, men vreest een tijdbom, de ge- heele omgeving is dan ook afgezet. £Zie verder 3e blad, pag. IJ over den luchtoorlog, vollen gang is boven boven Z.O.-Engeland Aardschok in Japan gevoeld Het Japansche centrale meteorolo gisch observatorium heeft medege deeld, dat in den afgeloopen nacht om half een in West-Japan voornamelijk in Noord-Sjimane en West-Tottori een hevige aardbeving is gevoeld. De be volking heeft de huizen verlaten. Tot- dusverre is slechts melding gemaakt van materieele schade. Het epicen trum ligt op 60 k.m. ten Noordwesten Van Eimisaki. Een reeks kettingbommen In den nacht van Maandag op Dins dag, omstreeks elf uur in den avond, verscheen het Engelsche toestel boven het vreedzame Noord-Hollandsche dorp. Inderdaad vreedzaam tot ver in den omtrek is geen militair doel te vinden. Tot half één heeft het Britsche toestel boven het dorp gecirkeld, blijkbaar om toch maar absoluut zeker te zijn, dat het zijn doel goed zou raken. Te half één werden zij, die zich niettegenstaan de het irriteerende motorgeronk te ruste hadden begeven, opgeschrikt door een zsvaren slag. Een reeks ketting bommen was neergekomen, pal naast het eerste paviljoen vrouwen. De uit werking was ontzettend. De luchtdruk en scherfwerking hebben den rechter vleugels van het gebouw veranderd in een ruïne, deuren werden uit de lijsten gelicht en geen ruit is heel gebleven. In een der benedenzalen werden 2 verpleegden, twee oude zwakzinnige vrouwtjes, op slag gedood, twee an deren werden ernstig gewond, terwijl zeven patiënten minder zwaar of licht gewond werden. Het verplegend personeel deed zijn plicht. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad f 3.75 Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. In zijn dezer dagen te Amsterdam ge houden redevoering (in de gecombineer de vergadering van antirev. en christ.- hist. kiesvereenigingen) heeft dr. Colijn tezamen met prof. Slotemaker de Bruine, politiek verzamelen geblazen voor het orthodox-protestantsche deel van het Nederlandsche volk. De betee- kenis hiervan voor het streven naar een zoo breed mogelijke politieke wilsuiting van ons volk, fait niet te ontkennen, gezien het groote gezag, dat de beide sprekers hebben in den kring van hun geestverwanten en de zeer groote e- langstelling voor hun woorden tijdens en na de reeks van drie gelijkvormige vergaderingen. Dr. Colijn heeft er verteld van de voorgeschiedenis der Nederlandsche Unie. Nadat aanvankelijk was gezocht naar een overkoepeling van de in stand te houden oude politieke partijen, werd deze gedachte losgelaten door de initia tiefnemers, die een program aanboden, waarop een zeer groot deel van het Ne derlandsche volk tot overeenstemming zou kunnen komen met uitwissching van de oude politieke verdeeldheid. Van dit eenheidsstreven, dat zoo grooten weer klank vond bij breede lagen van ons volk, keert zich dan nu, naar het woord van Colijn, een derde deel van het Ne derlandsche volk af. Toch legt ook dr. Colijn zich neer bij de nu eenmaal niet te miskennen wer kelijkheid, n.l. dat Nederland zich in internationaal opzicht moet heroriëntee- ren nu de oorlog de toestanden op het vasteland van Europa zóó grondig ge wijzigd heeft, dat het Duitsche over wicht er moet worden aanvaard. Dat dit voor ons land een nieuwe oriënteering ook op nationaal terrein meebrengt, er kent dr. Colijn evenzeer, doch hij schijnt deze laatste oriëntatie te willen uitstellen tot na opheffing van de be zetting van ons grondgebied. Intusschen zou dan het Nederlandsche volk in bree- den omvang kunnen getuigen van zijn gemeenschapsbesef, van zijn wil tot eenheid, met eerbiediging van de gees telijke verscheidenheid. Dit standpunt doet de vraag rijzen of hierbij wel voldoende zijn uiteen gehou den de geestelijke beginselen, waar u i t men leeft, en de sociale en economische werkelijkheid, waar i n men leeft. De nauwe verbondenheid van ons lot met dat van het groote en machtige Duitsch- land, nadat aan ons land, volgens be lofte de vrijheid zal zijn hergeven, betee- kent allereerst een zeer nauwe econo mische verbondenheid, welke alleen mogelijk is bij gelijkgestemdheid, en waar het sociale leven onmiddellijk sa menhangt met de economische vormen, beteekent dit evenzeer een nauwe ver bondenheid op sociaal terrein, waarvan de consekwenties niet zijn te ontgaan. Ook zij, die de Nederlandsche Unie heb ben gesticht als politieke verzamelplaats voor een zoo groot mogelijk deel van het Nederlandsche volk, hebben zich ge steld op het practische standpunt, dat het nieuwe bestel, dat thans moet wor den voorbereid géén ruimte biedt voor de partijen, zooals wij die tot dusver hebben gekend, met haar ouderlingen strijd, waarbij het werkelijke volksbe lang maar al te licht in het gedrang ge raken kan. Het laat zich aanzien, dat hiervoor, evenals voor den klassenstrijd, geen plaats zal zijn in de nieuwe orde van zaken. Indien de economische, en daaruit voortvloeiende sociale, orde zal worden gebaseerd op grond van haar eigen vormen en eischen in verband vooral met het groote continentale eco nomische geheel, zullen politieke schei dingslijnen, die rusten op beginselen van anderen aard en daardoor de wer kelijke maatschappelijke gebieden op onlogische wijze verbrokkelen, niet bruikbaar blijken. Natuurlijk blijft daarnaast de geeste lijke verscheidenheid bestaan, en in een godsdienstig land als het onze zal zij stellig haar stempel blijven drukken op het volkskarakter. Dat dit volkskarak ter niet wordt bedreigd, is een belang rijk en verheugend iets. Doch voor de politieke wilsvorming Van ons volk is het zeker, in verband teet de nieuwe orde van zaken in Europa, niet bevorderlijk, dat ook op economisch en sociaal terrein wordt vastgehouden aan de geestelijke schei dingslijnen, die nu eenmaal andere zijn dan die van een geordend economisch en sociaal bestel. ENGELAND :n_a_£s Wallsend gebombardeerd Naar het D.N.B. thans nog verneemt, hebben Duitsche bommenwerpers ook talrijke explosieve en brandbommen op de havenwerken van Wallsend, tus- schen Newcastle en Southshields, ge worpen. Tengevolge van den aanval, die ge- ruimen tijd duurde, ontstonden in op slagplaatsen en depóts reusachtige branden. Vier of vijf minuten na den aanval deed zich een allerhevigste ont ploffing midden in den brandhaard voor. De Britsche jagers en afweerbat- terijen konden de Duitsche aanvallers niet belemmeren bij de uitvoering van hun opdracht.Zij konden den Duitschers ook geen schade toebrengen. De berichten welke thans in het Kanaal en maken alle gewag van geslaagde aan vallen van Duitsche machines óp En gelsche militaire en maritieme objec ten. Een scherp contrast hiermede vor men de berichten over de Engelsche bombardementen boven ons land en boven Noord- en Westelijk-Duitschland, waarbij verschillende ziekenhuizen en Korten tijd nadat gisteren Engel sche vliegtuigen een aanval hadden gedaan op de Deensche stad Aal borg, waarbij van de 12 aanval lende machines door het Duitsche luchtafweergeschut en jachttoestel- werden neer geschoten, voor de tweede Ook het vliegveld van Detling is gis teren, naar het D.N.B. verneemt, het doel geweest van hevige Duitsche bom aanvallen. Twee groote hangars wer den vernield en een in aanbouw zijnde hangar werd door voltreffers vernie tigd. Werkplaatsen en schuilgelegenhe- den kregen tal van treffers, zoodat de muren op verscheidene plaatsen zijn ingestort. Een deel der vliegtuigen, die voor en tusschen de hangars stonden, is vernield. Het aantal vijandelijke jachtvliegtuigen, dat op dit vliegveld vernield werd, bedraagt meer dan 20. Een deel der machines is verbrand. Onde de vele vliegvelden in Enge land, welke zijn aangevallen, bevinden zich ook de luchthavens van Odiham en Farnsborough. Op deze vliegvelden hebben de bommen bijzonder goed doel getroffen. Er braken verscheidene branden uit en tal van treffers kwa men neer op hangars en gebouwen. De terreinen gelijken op een trechterveld. De werkplaatsen en schuilgelegenheden aan den rand van de vliegvelden zijn gedeeltelijk ingestort. Naar het D.N.B. verneemt, duren de luchtgevechten boven de Engelsche Zuidkust voort. Steeds weer vliegen nieuwe afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka’s op de kust aan. De Duitsche eskaders bommenwerpers, die in gesloten formaties naderen, worden bijna zonder uitzondering begeleid door Messerschmitt- toestellen, die ze moeten beschermen. Deze Messerschmitts vliegen in groote kringen om de bommenwerpers, maken iedere belemmering door den vijand on mogelijk en slaan bressen in den vijandelijken afweermuur. Men heeft tot dusverre nog geen enkele maal waargenomen, dat een Duitsche formatie bommenwerpers voor het bereiken van het doel door de Engelschen tot den terugkeer werd ge dwongen. De aanvalslust der Engelsche jachtvliegers en in het bijzonder van de bemanning der Spitfire-machines is sinds gisteren belangrijk verminderd. bommenwerpers een goedkoopen pres tigewinst te boeken door te probeeren een onbeschermde stad te bombardee- ren. Alvorens zij hun bommen konden uitwerpen, werden alle door Duitsche jagers en luchtdoelartil- lerie neergeschoten. SCHOT- x AND len er 11 naderden voor de tweede maal Engelsche aanvallers de stad. Deze tweede aanval werd gedaan 11 vliegtuigen, waarvan er 5 wer den neergeschoten. Daarmee zijn van de in totaal 23 Engelsche vliegtuigen, die poogden Aalborg aan te vallen, er 16 neergeschoten. Aan de luchtgevechten boven Aal borg namen van Duitsche zijde slechts 8 Messerschmitt-jagers deel. Deze strijd bewijst onweerlegbaar de meer derheid van de Duitsche Messer schmitts en de groote prestaties der Duitsche piloten. Overzicht van gisteren Over de luchtaanvallen van gisteren heeft het D.N.B. van bevoegde militaire zijde het volgende samenvattende be richt ontvangen Het Duitsche luchtwapen zette op 13 Augustus zijn aanvallen op havenwer ken, vliegvelden, schepen, versperrings ballons en luchtdoelstellingen voort. In Wallsend, Hartlepool, Bourmouth en Plymouth werden havenwerken en kaden, in Exeter en Bristol fabrieken der wapenindustrie, in North Killing ham groote tanks met bommen be stookt. Op de vliegvelden van East-Church, Detling, Farnborough en Odiham wier pen onze gevechtsvliegtuigen talrijke bommen en vernielden zij hangars en schuilplaatsen, petroleumopslagplaatsen en werven. Daarbij werden 30 vlieg tuigen op den grond vernield. In het Kanaal In het Kanaal en aan de monding van de Theems maakten Duitsche vlieg tuigen jacht op Britsche schepen, die poogden onder dekking van de kust, ongemerkt uit te varen. Daarbij brach ten de. Duitschers twee koopvaardij schepen van elk 15.000 ton en 2 pa trouillevaartuigen tot zinken. Duitsche jagers vernietigden 50 vijandelijke vliegtuigen. Evenals op de vorige dagen bij Do ver. zoo namen de Duitsche vliegtui gen gisteren de versperringsballons bjj Folkestone als doel en schoten er 12 neer. Bij Aalborg hoopten Britsche Onmiddellijk snelde het verplegend personeel toe om de gewonden te ver zorgen en de niet-gewonden in veilig heid te brengen. Ook het personeel van den gemeentelijken luchtbeschermings dienst was snel ter plaatse en verleen de hulp onder leiding van den burge meester, mr. C. A. F. H. W. B. v. cL Closter, baron Sloet tot Everlo. De uit kijkpost van dezen dienst op den ouden toren had onmiddellijk alarm geslagen. Binnen tien minuten na het inslaan der bommen was hulp aanwezig en te vier uur in den ochtend waren de omstreeks tachtig verpleegden uit den getroffen vleugel elders ondergebracht. De bur gemeester, die ons zeer welwillend te woord stond, aldus de verslaggever van het A.N.P. was vol lof over het werk, dat is geleverd door verplegend personeel en door de mannen van den gemeenitelijk£n luchtbeschermings dienst andere niet-militaire objecten worden getroffen. In den afgeloopen nacht kwamen Engelsche bommen neer in de nabijheid van een marinehospitaal in Noord-Duitschland en van een zieken huis in West-Duitschland. Ook werden twee kerkhoven in plaatsen in N. en W.-Duitschland getroffen. Van bevoeg de Duitsche zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat zoowel in N. en W.-Duitschland als in ons land de Engelsche bomaanvallen systematisch op niet-militaire objecten zijn gericht. Bij het bombardement van Amsterdam werden voornamelijk brandbommen afgeworpen, kennelijk dus met de be doeling een zoo groot mogelijke schade aan te richten aan particuliere eigen dommen. Een verslaggever van het A.N.P. heeft een bezoek gebracht aan het provinciaal ziekenhuis te Castricum, dat, zooals gisteren reeds gemeld, een zwaren bomaanval had te doorstaan. In de middaguren van gisteren hebben zich weer hevige luchtge vechten boven de Engelsche Zuid kust ontwikkeld. In luchtgevechten bij Dover en boven het Kanaal werden 19 Spitfire en 8 Hurricane- vliegtuigen neergeschoten. De Duitschers verloren in dit gevecht 8 Messerschmitt-machines. Dooden en gewonden Het Deensche Telegraafagentschap deelt mede, dat bij de Engelsche lucht aanvallen op Aalborg eenige Denen ge wond zijn. Een der zwaargewonden is overleden. Verder zijn door op een veld in de nabijheid van de stad ge vallen bommen eenige paarden en koeien gedood. Overigens werd geen schade aangericht. In de laatste nachten hebben, voorts Engelsche vliegers boven verschillende deelen van Denemarken bommen neer geworpen zonder bijzondere schade aan te richten. (Zie verder le blad, pag. 2.) DUITSCHE f HAAGSCHE COURANT SHETLANI Fk WKK >tavanger :romaRty' WEOEN EN E SUWGRLANl VAN DE 23 ENGELSCHE VLIEGTUIGEN 3® 021 WERDEN ER 16 NEERGEHAALD L HELDER %L< SOUTH- plymou’ ►tendc CALAIS. IXHAW •BRES’ i»WW r ■--=<£= Cr NOOR -pGCN TWEE BRITSCHE MIJNENVEGERS GEZONKEN milforo ^PEMBROKE èz. caroift matham dove! Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 HAM- BURG BREMEN AFSTANDEN IN KILOMETERS HOOFDOORLOGSHAVENS HAVEI f f ^0^ BBL ACK BURG OL >5CAFBC “Manchester! LEKXSTEI 'BIRMINGHAM YARMOUTH HARWICH^ iSÏNGEN p «j./NOORD] “T' IER LAN O X^r^BELFASE GROOTE SCHADE AAN HANGARS TOESTELLEN ABERDEEN ROSYThpi^j^ GL ASGC^A/ J EDINBURGH BERWIftlfc

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1