De schuldigen aan den oorlog INKOOP De vlucht der Fransche regeering De Vogelhandelaar vroegere De strijd in Europa nees den Eerst van De moord op den Alba- Daut Hoggia Engeland’s ijdele hoop op Amerikaansche hulp Wolkbreuken in Noord- Carolina Vechtpartij te Casablanca De omgekomenen bij het vliegtuigongeluk in Australië Drie jaren oorlog met Japan vergiftigd, daarna door bijlslagen onthoofd Voortgezette lucht aanvallen op Zuid-Engeland Verklaring van Tsjang-kai-tsjek Tweede zitting van het Fransche hooggerechtshof De arrestatie van burgemeester Montreal HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. op van van Luxemburg’s gewijzigde positie De passagierslijst ..Het tfieate* det ifteete tcpti.se>.'' Italië kan dergelijke fouten Griekenland niet duiden Een zwaar verlies voor de Britsche defensie Onder den titel „Het waren bekla- genswaardige Fransche tijdgenooten’’ publiceert de „Nachtausgabe” ’n sensa tioneel ooggetuigenverslag met nadere bijzonderheden over de vlucht van een deel der vroegere Fransche regeering op het stoomschip „Massilia” naar Casa blanca. Het blad geeft eerst een opsom ming van de passagierslijst, welke al leen al wegens de namen, welke er op voorkomen zeer belangwekkend is. van van VAN JUWEELEN. GOUD met MARIA ANDERGAST WOLF ALBACH-RETTY en GEORG ALEXANDER Onder de ongeveer honderd promi nente namen, zoo schrijft het blad, be vonden zich Daladier, in gezelschap van een dame en van zijn beide zoons, de vroegere minister van marine Campin- chi en echtgenoote, de Joodsche minis ter van binnenlandsche zaken uit het kabinet Reynaud, Mandei, zijn rasge noot de vroegere minister van onderwijs Jean Zay, in gezelschap zijner geheele familie en van een kleinen hond, de vroegere onderstaatssecretaris uit de volksfrontregeering, Vienot, de vroeger sociaaldemocratische Paul Bastide, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Delbos, de afgevaardigden Sa lomon Grumbach, Levy Alpahndery, Jammy Schmidt, Wiltzer, de neger af gevaardigde Galandou Diouf, de pilote Susanne Cohn, de directeur voor schoone kunsten. Huisman, en de Jood sche afgevaardigde Mendes France. Spaansche gasten bij dr. Göbbels Rijksminister dr. Göbbels heeft gis termiddag de Spaansche dagbladdi recteuren en hoofdredacteuren ontvan gen, die op het oogenblik op uitnoodi- girig van de rijksregeering in Duitsch land vertoeven.' Dr. Göbbels heeft zijn bijzondere vreugde uitgesproken Het blad beschrijft dan hoe het na de weigering van Argentinië om den vluchtelingen een ontschepingsver- gunning voor Buenos-Aires te ver schaffen, door het bevel uit Bor deaux, dat niemand van boord mocht, te Casablanca tot vechtpar tijen is gekomen met inwoners van die stad, daar enkele passagiers niettemin pogingen deden m langs omwegen in de stad te komen. Jean Zay werd bij zijn terugkeer door een Franschman op oorvijgen en vuistslagen onthaald. Later ont stond een algemeene vechtpartij bij het douanekantoor, toen bleek, dat de reizigers groote hoeveelheden deviezen bij zich hadden. De zoons van Daladier bleven bewusteloos op het slagveld achter. Campinchi wer den de tanden uit zijn mond gesla gen, Jean Zay moest den geheelen overigen dag in een onderbroek rondlopen enz. ENGELAND De wijziging in het kabinet Naar de Londensche correspondent van „Aftonbladet” meldt is Chamber- lain na het herstel van zijn ziekte met vacantie gegaan. Volgens denzelf- den zegsman is de wijziging van Churchills oorlogskabinet niet van de agenda afgevoerd, doch slechts uitge steld tot het einde van het parlemen taire reces, dat op 22 Augustus begint en 14 dagen duurt. De vraag of Cham berlain 4ntusschen uit het kabinet zal treden wordt in politieke kringen in het midden gelaten. thans langzamerhand tijd, het bewijs te leveren. De „Deutsche Allg. Ztg.” wijst op den afgeslagen aanval van de Engel- schen op Denemarken, waarbij zij zoo zware verliezen geleden hebben en schrijftde actie-radius van het Duit- sche luchtwapen is zoo geweldig, dat het inderdaad het geheele gebied van Narvik tot aan Biarritz beheerscht. Terwijl de Engelsche kusten in het Zuiden en Zuidoosten met bommen -van Duitsche gevechtsvliegers bestookt worden, is het geheele overige gebied, dat onder Duitsche bescherming staat, niet onbewaakt. Ook de „Völkischer Beobachter” schrijft, dat de luchtaanvallen op En geland nog steeds voortduren. Zij zijn gericht tegen talrijke militaire objec ten in het Zuiden van het eiland, op oorlogshavens, vliegvelden en petro- leum-opslagplaatsen, waarbij de Engel sche verliezen aan vliegtuigen buiten gewoon groot waren. Hand in hand hiermede worden de Engelsche havens met mijnen versperd, terwijl de weinige convooien, die nog door het Kanaal varen, steeds weer worden aangeval len. De koninklijke Italiaansche am bassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, heeft Maandag dr. Krupp von Bohlen und Halbach ontvangen, die den am bassadeur verzocht, den duce zijn dank te betuigen voor de gelukwen- schen, door hem op zijn 70n verjaar dag ontvangen. over dit bezoek. Jn een korte rede be handelde hij vraagstukken, die Duitschland en Spanje belang inboe zemen. DUITSCHLAND Bezoek van graaf Teleki De Hongaarsche minister van land bouw graaf Teleki zal op 18 dezer naar Duitschland vertrekken voor een officieel bezoek van verscheidene da gen. Zijn reis geschiedt op uitnoodi- ging van den rijksminister van land bouw Darré, en is tevens een ant woord op het bezoek, dat deze aan Boedapest heeft gebracht. Teleki zal tijdens zijn reis gelegenheid hebben met de vooraanstaande rijkspersonen besprekingen te voeren over de econo mische vraagstukken, welke voor bei de landen van belang zijn. Nanking eischt terugtrekking de Amerikaansche troepen Het D.N.B. meldt uit Sjanghai De regeering van Nanking heeft den eisch gesteld, dat ook de Amerikaansche troepen uit China worden teruggetrok ken. Hun aanwezigheid te Sjanghai is even onwettig als de aanwezigheid van de Engelsche troepenafdeelingen. Deze eisch van Nanking heeft opzien ge baard, daar deze uitgaat boven de tot dusver bekende Japansche wenschen, welke slechts het terugtrekken van de troepen van de oorlogvoerende mo gendheden beoogden. De indruk in Japan Zonder veel aandacht te besteden aan het Britsche motief, tot het terug trekken van de troepen uit Tientsin, Sjanghai en Peking, begroeten militaire kringen te Tientsin deze gebeurtenis als een daad, welke zal bijdragen tot het vestigen van de nieuwe orde in China, aldus meldt Domei. Zij hopen, dat andere mogendheden het Britsche voorbeeld zullen volgen. Bij het beantwoorden van een vraaÉ heeft Attlee in het Lagerhuis gisteren verklaard, aldus meldt het D.N.B.» dat omstreeks 10 Juni 1920 Duitschers en Italianen uit de Britsche concentra tiekampen naar Canada en Australië zijn getransporteerd. Attlee recht vaardigde dezen maatregel met de gevaren, verbonden aan een Duitsche invasiepoging. Vervolg van pag. 1. Engelsche bomaanvallen op Duitsche ziekenhuizen Cudahy te New York aangekomen De voormalige ambassadeur der Vereenigde Staten te Brussel, Cudahy, die wegens zijn te Londen aan de pers afgelegde verklaring door het depar tement van buitenlandsche zaken te Washington is teruggeroepen, arri veerde gisteren vanuit Lissabon met een Clipper-vliegtuig in New-York. Cudahy verklaarde, dat de Londen sche bladen zijn aldaar afgelegde ver klaring onherkenbaar verminkt heb ben. Volgens opdracht wil hij echter thans niets verder zeggen. Op de vraag, of hij reeds afgetreden was, antwoordde hij ontkennend, aldus meldt het D.N.B. uit New York. Na de Britsche luchtaanvallen Nederlandsche militaire hospita len en ziekenhuizen worden thans nieuwe bomaanvallen op Duitsche hos pitalen, ziekenhuizen en kerkhoven ge meld. Zoo zijn Dinsdagnacht verschei dene Engelsche bommen naast een marinehospitaal in Noord-Duitschland gevallen. Gelukkig werden slechts eeni- ge broeikassen vernield, overigens werd geen schade aangericht. Voorts hebben Engelsche vliegers brandbommen op een ziekenhuis in West-Duitschland ge worpen. Ook hier misten de bommen hun doel. Alleen een lijkenhuis vatte vlam en brandde uit. Zoowel het marinehospitaal als het ziekenhuis was volgens de voorschriften herken baar door een rood kruis op een wit vlak, van verre zichtbaar. Tenslotte heeft de Britsche luchtmacht nog een aanval op het kerkhof van een kleine gemeente in Noord-Duitschland ge daan. Hier werden een aantal graven door de bommen volkomen vernield. De Duitsche pers over den luchtslag De Duitsche bladen staan vanzelf sprekend geheel in het teeken van de luchtaanvallen op Engeland. De ..Ber liner Börsen Ztg.” schrijft, dat den Engelschen thans de zoo vurig verbeide gelegenheid geboden wordt, de „supe rioriteit” van hun luchtwapen, wat techniek en menschenmateriaal betreft, te bewijzen. Na 3 dagen van voortge zette Duitsche aanvallen, na 3 dagen van de zwaarste Engelsche verliezen aan personeel en vliegtuigen, wordt het Onderdrukking van de Alba- neesche minderheid voorbij De meening van het Italiaansche blad „Telegrafo” komt overeen met de opvattingen in Italiaansche krin gen te Rome. Niet alle Balkanpolitici schijnen be grepen te hebben, aldus het blad, dat thans de tijd van de stelselmatige onderdrukking der Albaneesche min derheden voorbij is. De bloedige epi sode in Ciamurien heeft getoond, dat de Grieksche autoriteiten bijzonder weinig begrip voor de nieuwe feiten toonden. Italië zal niet toelaten, dat Albaneesche mannen als vrij wild na gejaagd en als Daut Hoggia vermoord worden, zonder dat daarover reken schap wordt verlangd. Men spreekt op het oogenblik veel over een definitieve pacificatie van den Balkan. Italië steunt en begunstigt zulk een pacifica tie in de hoop, dat zij overeenkom stig het recht en op den grondslag van het wederzij dsch begrip der betrok kenen verwezenlijkt kan worden. Bij een pacificatie van den Balkan, wil zij volkomen zijn, moeten echter ook de eeuwenoude, tot schade van de Alba neesche natie begane rooverijen en Talrijke demonstraties en protesten Naar het D.N.B. uit Boston meldt, worden te Quebec de demonstraties en protesten steeds talrijker tegen het overbrengen van den burgemeester van Montreal, Houde, naar een con centratiekamp. Zooals bekend, had Houde geprotesteerd tegen het voor nemen der Canadeesche regeering om den algemeenen dienstplicht in te voeren, daar de oorlog in Europa Ca nada niets aangaat. Verschillende in hoog aanzien staande mannen te Que bec hebben alle eerefuncties, welke him door den staat en door de stad waren verleend, uit protest neerge legd. De autoriteiten worden over stroomd met protestbrieven. Het op treden tegen Houde heeft hët verzet tegen de oorlogspolitiek der regeering en tegen de invoering van den alge meenen dienstplicht nog versterkt. Een Duitsche waarschuwing De ,,National-Ztg.’ te Essen ver klaart, dat bij de komende processen voor het Fransche hoogste gerechts hof verschillende kwesties naar voren zullen komen, welke naar Duitsche meening niet over het hoofd gezien mogen worden. Het blad wijst er op, dat bij het optreden van dit hof aller lei mogelijkheden bestaan voor een bewuste misleiding van de buitenwe reld en voor een onbewuste, maar niet minder gevaarlijke, zelfmisleiding. Het is namelijk reeds misleiding, als het onderzoek naar de schuld aan het uitbreken van den oorlog zou worden beperkt tot de zuiver technische ge beurtenis van de oorlogsverklaring. Het zou dan komen tot het vonnis, dat slechts Daladier en zijn naaste mede werkers voor dezen meest zinneloozen oorlog van Frankrijk verantwoorde lijk zijn, een vonnis, dat historisch eenvoudig waanzinnig zou zijn. Een feit is, dat de beklaagdenbank, waarop de schuldigen aan den oorlog zouden kunnen plaatsnemen, van een ondenkbare lengte zou moeten zijn. Daarop moeten een plaats hebben alle Franschen, die aan het politieke leven actief hebben deelgenomen en die of Aan den vooravond van den derden verjaardag van het uitbreken van den oorlog in China, heeft Tsjang kai tsjek een in de eerste plaats tot de Chinee- zen te Sjanghdt en in de bezette ge bieden gerichte verklaring afgelegd, waarin hij de vastbeslotenheid tot uit drukking brengt om den tegenstand voort te zetten. De dag zelf is te Sjanghai rustig ver- loopen. Geen enkel anti-Japansch strooibiljet is verspreid. Alle kantoren, winkels, eethuizen en andere handels- zaken waren gewoon geopend. I HET GAAT OM MIJN LEVEN zelf den oorlog hebben ontketend door een eindeloos gewroet of dat ageeren hebben toegelaten in groote zwakheid. Een vonnis, dat slechts over enkele mannen wordt uitgesproken, kan niet doen vergeten, dat geen van de poli tici, persmenschen, economisten en soldaten, die eens Frankrijk vormden, van zichzelf zou durven zeggen, dat hij aan de ramp geen schuld heeft. Een zeer gevaarlijke onderstelling noemt het blad het voorts te zeggen, dat een betere voorbereiding en een betere leiding in den oorlog den ge beurtenissen een anderen loop zouden hebben gegeven of zelfs tot een Fran sche overwinning zouden hebben ge leid. De vraag van de schuld aan een vermoede onvoldoende oorlogsvoorbe reiding of gebrekkige oorlogsvoering sluit echter deze hypothese in. In de hardleersche Fransche pers wordt zij thans reeds druk geventileerd. Men deinst er zelfs niet voor terug de leuze van het „eigenlijk onoverwonnen Frankrijk” te gebruiken. En bij de beschouwing van het verleden hoort men steeds meer het woordje „als”. Bij de processen te Riom zullen onge twijfeld genoeg schijngronden gevon den worden voor de bewering, dat de nederlaag het gevolg is van een reeks toevalligheden. De Duitsche meerder heid, welke Frankrijk in enkele weken deed ineenstorten, moet dus ver bloemd worden. Daarmede kan de grond worden gelegd voor een vreese- lijke dwaling, d.w.z., dat het tooneel van Riom niet alleen een meer of minder onbeteekenende comedie kan worden, maar ook de bron van ko mende tragedies. en ZILVER De nota van Athene Onder het opschrift „Gerechtigheid voor Albanië”, vergeefsche poging van Griekenland om den moord op den patriot Daut Hoggia te rechtvaardi gen, verklaart de „Giornale d’Italia” nog: De regeering te Athene probeert zich door een lange en kronkelige nota van haar schuld schoon te wasschen. Daut Hoggia is een ware patriot, en werd door alle fiere Albaneesche stammen geëerd. Jarenlang heeft hij met gevaar voor zijn leven aan alle nationale vrijheids- en onafhankelijk- De 2 no va n „Zielige figuren” Nu is het de tijd om Juweelen Goud en Zilver tegen hoogen prijs te verkoopen. J. VAN WiLLiGEN EN ZONEN De Japansche verliezen Volgens een publicatie van het op perbevel van de Chineesche lucht macht zjjn gedurende de 3 oorlogsjaren met Japan, 348 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Veer tig oorlogsschepen werden tot zinken gebracht en 154 oorlogsschepen, waar onder 2 vliegkampschepen, zijn be schadigd. ECONOMISCHE VERANDERINGEN IN HET VROEGERE POLEN Dr. Frank heeft bij een ontvangst van vooraanstaande vertegenwoordi gers der Duitsche gebieden in het Oosten te Koningsbergen medege deeld, dat een centraal instituut zal worden opgericht, dat alle vroegere Poolsche staatsbedrijven onder eea leiding zal vereenigen. Men zal van Duitsche zijde alles doen, om de pro ductie der delfstoffen, zooals yzer en petroleum, waaraan tot dusverre wei nig gedaan is, te vergrooten. Dr< Frank verklaarde verder, dat de aan sluiting der waterwegen van het gou vernement-gener a al aan het Russische kanalennet, welke tot stand zal komen in het kader van de uitbreiding van het Weichselsysteem, een aanzienlijke toeneming van het handelsverkeer in het Oosten belooft. Over den politieken moord op den Albanees Daut Hoggia meldt de „Gi ornale d’Italia” uit Tirana, dat alles er op wijst, dat het hier een complot betrof, dat tot in onderdeelen metho disch was voorbereid. Hoggia is in een huis van een zoo- genaamden Albanees vastgehouden. Daar heeft men hem spijzen aangebo den. Naar uit alles blijkt, zijn deze spij zen vergiftigd geweest. Toen Hoggia het huis verliet, werd hij overvallen door een plotselinge slaperigheid en voelde hij zich onwel, wat hem dwong onder een boom, aan den kant van den weg te rusten. Hier is hij door de beide Grieksche sluipmoorde naars, die hem waren gevolgd, over vallen. Met een enkelen bijlslag werd hem het hoofd afgehouwen. Het moet I echter worden aangenomen, dat Hog- 1 gia op dat oogenblik reeds aan het j hem toegediende vergif was overle- 1 den. Hierop wijst ook het feit, dat de 1 bijlslag geen bloedingen had veroor- zaakt. 1 Naar uit Vichy wordt gemeld is het opperste staatsgerechtshof gister middag te Riom bijeen gekomen voor een tweede zitting, waarin de aan klacht wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van den staat is voorgelezen. De procureur-generaal heeft betoogd, dat uit documenten en andere bewijsstukken onweerlegbaar is gebleken, dat ministers, vroegere ministers en hun onmiddellijke onder geschikten van hun functies misbruik hebben gemaakt in verband met da den, welke hebben geleid tot de ver andering van den vredestoestand in den oorlogstoestand met alle gevolgen daarvan en dat aanslagen tegen de veiligheid en daarmee in verband staande misdaden en overtredingen zijn gepleegd door personen, die be trokken zijn bij eerstgenoemde hande lingen. De procureur-generaal heeft een vervolging ingesteld tegen de perso nen, die zich aan bovenstaande ver grijpen hebben schuldig gemaakt en stelde de goedkeuring van de vol machten tot een gerechtelijke vervol ging dezer personen aan de orde. Na een kort beraad heeft het staatsge rechtshof aan het verzoek van den procureur-generaal gevolg gegeven en zijn plaatsvervangenden voorzitter als mede 2 raadsheeren van het hof van cassatie belast met het onderzoek van de in de aanklacht vervatte be schuldigingen. onrechtvaardigheden uit de wereld worden geholpen, zooals uit de jongste gebeurtenis is gebleken. Legers en oorlogsmateriaal kunnen niet geïmproviseerd worden De diplomatieke redacteur van Ste, fani merkt op, dat de Britsche hoop op de mogelijkheid eener interventie van de Vereenigde Staten in d«n oor. log een zwaren slag gekregea heeft, De leider der commissie voor de na. tionale verdediging der Vereenigde Staten heeft immers zoojuist ver. klaard, dat om een leger van twee millioen man uit te rusten gewacht moet worden tot 1942. Voorts heeft hij betoogd, dat boven- dien 10 maanden noodig zullen zijn, niet om gevechtswagens te verkrijgen, maar de teekeningen van die ge vechtswagen, hetgeen erop neerkomt, dat nog meer seizoens en wellicht zelfs jaren zullen verloopen alvorens die gevechtswagens zelf vervaardigd en de bemanningen onderricht zjjn» Voorts heeft de Amerikaansche mi nister van oorlog aan het land mede gedeeld, dat men in 6 weken tijds slechts 33 vliegtuigen heeft kunnen bestellen, hetgeen veel minder is dan het aantal Engelsche toestellen, dat door de Duitschers op een enkelen dag wordt neergeschoten. Die onthullingen, aldus Stefani, zul len de Engelschen verbazen, gewend als zij zijn door hun leugenpropagan da van illusies te leven, maar zullen geen verwondering wekken onder de openbare meening der andere landen, vooral niet in Duitschland en Italië, waar men zeer goed weet, dat legers en oorlogsmateriaal niet geimprovi- sèerd kunnen worden. De oorlogsuit- gaven brengen enorme winsten op aan de kanonnenfabrikanten, maar zijn niet voldoende om legers te doen ont staan van millioenen goed gewapende en goed opgeleide mannen. Het is mo gelijk binnen enkele maanden een sol daat op te leiden, maar noch in een jaar noch in 2 jaar is het mogelijk generaals en officieren van den genera- len staf te vormen, zonder welken de massa’s van millioenen mannen kud den zijn en stellig geen georganiseerde legers volgens de behoeften van den modernen oorlog. Het Joodsche kapi talisme ontwikkelt in de Vereenigde Staten een propaganda voor interven tie in den oorlog ook omdat daardoor een stimulans wordt gegeven aan de groote leveringen van oorlogsmate riaal'. Maar de verantwoordelijke per sonen van de militaire voorbereiding in. de Vereenigde Staten hebben de zaken duidelijk uiteengezet. Geen ge vechtswagens en geen vliegtuigen in 1940. Wat het leger betreft, het zal pas over 4 jaar gereed zijn. Aldus hebben de Britsche leiders, die gere kend hadden op de Amerikaansche hulp, weer een vergissing begaan in hun berekening en hun volk bedrogen. Naar het D.N.B. uit Londen meldt zijn inderdaad bij het vliegtuigon geluk in Australië de Australische mi nister van luchtvaart, de minister van landsverdediging, de president den uitvoerenden raad, de chef den generalen staf, diens adjudant, een secretaris en vier leden der be manning om het leven gekomen. De drie hoogste Australische persoonlijk heden bevonden zich, naar verluidt, op weg naar een kabinetszitting in Cam ber ra. Het vliegtuig is volkomen uit gebrand. De Britsche minister voor de domi nions wijdde persoonlijk eenige woor den aan de nagedachtenis van de ver ongelukten. Hij wees er op, dat het verlies van deze leidende persoonlijk heden voor de Britsche defensie een zwaar verlies beteekent. heidsbewegingen deelgenomen, jeugdige sluipmoordenaars zijn Grieksche en geen Albaneesche maden. Sinds geruimen tijd is hen bekend, dat zij door de Grieksche politiek betaald worden. Sinds de eer ste dagen van de Italiaansche deel neming aan den oorlog heeft Grieken land zijn ontbindende actie aan de grens van Albanië verscherpt. Van het begin af heeft het zich door zijn gebied en zijn kust bereid te stellen ter beschikking van het Britsche op perbevel gesteld. De minister van bui tenlandsche zaken, graaf Ciano, heeft in een van zijn redevoeringen helder en duidelijk gezegd, dat de grenzen van Albanië en de verdediging daar van een heiligen plicht vormen voor Italië. In dit beslissende uur van de Europeesche geschiedenis kunnen dergelijke laakbare fouten als Grie kenland zich veroorlooft, niet geduld worden. Groote verwoestingen Wolkbreuken hebben in de bergdalen in het Westen van den staat Noord- Carolina overstroomingen veroor zaakt, waardoor geweldige aardver schuivingen ontstonden. Bruggen wer den weggeslagen. Aan straten, woon huizen en industrieele installaties is aanzienlijke schade toegebracht. In Asheville, de grootste stad in het Westen van Noord-Carolina, dreigt als gevolg van het springen der waterlei dingen gebrek aan water te ontstaan. Verschillende dalen zijn door den hoo gen waterstand geheel geïsoleerd. Bij de invoering van het commissa riaat voor het bestuur der stad Luxem burg heeft de leider van het burger lijke bestuur, Simon, een toespraak ge houden, waarin hij eerst wees op het Duitsche karakter van de stad Luxem burg en haar bevolking. Voorts be toogde gouwleider Simon., dat de Luxemburgsche grondwet wegens de vlucht van de groothertogin en van de regeering buiten werking gesteld is. Daarmede is tevens voor de Luxem burgsche ambtenaren, die vroeger trouw zwoeren aan de groothertogin, deze eed vervallen verklaard. De invoering van een Duitsch bur gerlijk bestuur, verklaarde Simon ver der, heeft rechtelijk een nieuwen toe stand geschapen, welke de Luxem burgsche ambtenaren tot loyauteit te genover de door dit bestuur ingestelde organen verplicht. Het gebruik van de uitdrukkingen „groothertogdom” en „land Luxemburg” moet voortaan in alle officieele stukken achterwege blij ven. In zijn commentaar schrijft de „Nachtausgabe”: deze zielige figuren matigden zich aan, de wereld, na de vernietiging van Duitschland te willen regeeren. De mannen hadden de be schikking over het Fransche leger, over de Fransche volkshuishouding en het geheele Fransche volk was in hun han den. Deze mannen werden door het Fransche volk als helden beschouwd, deze beklagenswaardige tijdgenooten hadden van het Fransche volk volmach ten gekregen, met het doel het gebied des Rijks te verscheuren. Amerikaansche meening Met toenemende spanning volgt de Amerikaansche openbare meening de gevechten in het Engelsche luchtruim. In breede kringen begint men zich af te vragen, waarom Engeland den ernst van den toestand voor het publiek pro beert te verbergen, aldus het D.N.B. De militairee medewerker der „New York Post” twijfelt aan de juistheid der Engelsche opgaven en verklaart: zelfs wanneer men de Britsche cijfers voor 100 pCt. wil aannemen, zou altijd nog bewezen zijn, dat het Duitsche luchtwapen een voor Engeland onbe haaglijk succes nastreeft. Thans ver- toonen de Britsche communiqués eeni ge opvallende leemten. Zoo bevatten zij niets van de schade op de haven werken van Portland, hoewel het vrij duidelijk is, dat bij een aanval van 200 vliegtuigen, welke 8 uren duurde, toch eenige schade moet zijn aangericht. De „New York Times” wijst erop, dat de Britsche tegenstand in de lucht zwakker wordt en de Duitsche supe rioriteit in de lucht bij Dover reeds tot stand is gebracht. De „New York Herald Tribune” spreekt van een wa ren bommenregen, die op het 200 mijl lange kustgebied neergedaald is. Blijkbaar onder den indruk van de Duitsche luchtaanvallen, aldus het D.N.B., schrijft schout-bij-nacht Stir ling, de vroegere chef van den staf van de Amerikaansche Oceaanvloot de Duitsche luchtmacht is, wat slag vaardigheid betreft, nog steeds de meerdere van de Engelsche. HEDENAVOND EN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF (Der Vogelhandler) DR. KRUPP BIJ ALFIERI DUITSCHE GEÏNTERNEERDEN NAAR AUSTRALIË EN CANADA GERINGE UITWERKING Laatste Voorstellingen van Het vertrouwde adres sedert 1888 HOEK PIET HEIN—ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE—SPUISTRAAT DUITSCHE VOORSCHRIFTEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2