V oorbereiding brandstoffen distributie rVRÖUWENHÓEKJE j BINNENLAND GEMENGD NIEUWS FORMULIEREN VRIJ DAG EN ZATERDAG VERKRIJGBAAR HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 De komende Jaarbeurs De vetrantsoeneering De Brandstoffenverbruikers zullen geregistreerd worden Wenken voor het zuinig om gaan met vet en vervangings middelen VIER KINDEREN AAN GEREDEN EN GEDOOD Verdeeling in groepen „Oriënteeren en aanpassen” Oude regeling inzake de kolen toewijzing duurt tot 1 October Autobestuurder geraakte de macht over het stuur kwijt EEN ZETSELTJE THEE VOOR ELF CENT en motorbrandstof- Rijvergunningen toewijzingen meeste automobilisten hebben reeds een bandenboekje Hoopvolle vooruitzichten Vervangingsmiddelen en afwis- Vleesch braden zonder vet voor vervoer van V reeselijk ongeluk te Bergen op Zoom Op alles beslag gelegd. Door den trein gegrepen en gedood Woekerprijzen bij den oerkoop van levensmiddelen in de Jordaan Velen zullen zich afvragen krijg ik nog mijn twintig procent die ik reeds besteld heb Verwacht mag worden, dat bij de vaststelling van het rant soen rekening zal worden gehouden met hen, die deze twintig procent op 1 Oc tober nog niet hebben ontvangen, of reeds hebben verbruikt. Immers, men zal moeten opgeven of men reeds ko len in huis heeft en dienovereenkom stig minder ontvangen. Bij het spelen te water geraakt en verdronken Het braden van vleesch met los vet moet waar- betaald, voor suiker veertig cent per pond en voor het zetseltje thee elf cent. Deze verklaringen waren voldoende. gevallen twijfel formulier verband Warme aardappelsla zonder olie Gebruik hiervoor een stevige aardap pel. Kook de aardappelen en snijd warm in plakken. Bestrooi ze met fijngehakte ui en meng ze met Korten tijd later verscheen voor den winkel een politie-auto met dezelfde re chercheurs, die onder zeer grooten toe- Insigne van de Nederlandsche Unie Het insigne van de Nederlandsche Unie is gereed gekomen. Het bestaat uit een blauw wapenschild met gouden leeuw, gevat in een gouden letter U. Het is uitgevoerd in de fabrieken van Begeer en tegen den prijs van een kwartje bij de bureaux van de Unie verkrijgbaar gesteld. Afdeeling Nijmegen der S.D.A.P. besluit: verder werken. Maandagavond vergaderde te Nijmegen het afdeelingsbestuur der S.D.A.P. in tegenwoordigheid der raadsfractie. Beslo ten werd, binnen het raam der mogelijk heden, verder te werken. De léden zullen binnenkort ter vergadering worden opge roepen. Nader vernemen wij, dat de for mulieren, welke de verbruikers van brandstof moeten invullen. Vrijdag en Zaterdag a.s. aan de be kende 53 distributielokalen ver krijgbaar zijn. Zij, die geen formu lier invullen en opsturen, loopen natuurlijk de kans, dat zij na 1 Oc- Rijkscontroleur van het verkeer Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het dept, van Waterstaat, is. te rekenen van 1 Juli 1940, benoemd tot Rijkscontroleur van het ver keer in tijdelijken dienst voor den tijd van ten hoogste zes maanden, W. R. van Haga, ter standplaats Leeuwarden, thans tijdelijk controleur op de naleving van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Weer een Alkmaarsche kaasmarkt? Naar wij vernemen heeft de crisis- zuivelcentrale voor de week van 18-24 Augustus 50 pCt. gevorderd van de kaasproductie uit de week van 28 Juli tot 3 Augustus. Het gevolg hiervan is, dat dus 50 pCt. van de beschikbare kaas weer op de markt zal kunnen worden gebracht, zoodat verwacht kan worden, dat de Alkmaarsche kaasmarkt a.s. Vrijdag weer het nor male beeld zal geven. in de braadpan moet worden uitgebak ken. Door herhaaldelijk roeren kan het onaangename aanbranden worden voor komen. Is het vet volkomen helder ge worden en zijn de kaantjes tenslotte alle lichtbruin, dan worden zij met een lepel stevig uitgedrukt en vervolgens uit de pan genomen. Met een snufje zout erbij worden zij door menigeen gaarne op een sneetje roggebrood gegeten. In het dam pend heete vet wordt nu het vleesch op de gewone wijze gebraden of gebakken. Vindt men. dat de op deze wijze verkre gen jus een wat te lichte kleur heeft, dan biedt het jusblokje uitkomst: daar door wordt bovendien een grootere hoe veelheid jus verkregen, waarvan men weer een deel kan gebruiken om de groente smakelijk te maken zonder dat ait boter behoeft te kosten. (Bij capucij- ners. tuinboonen, heele slakropjes, ge stoofde komkommers enz. kan men met jus alleen volstaan.) Ook denke men aan de mogelijkheid om rauw spek op de wijze van groot vleesch te braden. Het daarbij verkregen spekvet kan de grondstof voor een smeer sel op de boterham vormen (stroopvet)' en het gesneden spek is een uitstekende broodbelegging. Bij verschillende andere groenten (blad groenten. knolletjes, koolraap, bloemkool enz.) kan een melksausje, dat gebonden is met aardappelmeel en waardoor op het laatste oogenblik een kleine hoeveelheid boter wordt geroerd, het botergebruik be perken, zonder de smakelijkheid in gevaar te brengen. De bereiding van rauwe sla stelt even een probleem, omdat zonder olie zal moe ten worden gewerkt. Hier zijn echter ver schillende goede vervangingsmiddelen bij de hand, zooals: een mengsel van hangop met fijn gesneden groene kruiden en wat zout, een mengsel van hangop wat dikke tomatenpuree, fijn gesneden peter selie en wat zout, een mengsel van hangop, mosterd, peper en zout, een mene sel van yoghurt, dat men op een der Nederlandsche Bond van Particuliere Chauffeurs De Nederlandsche Bond van Parti culiere Chauffeurs heeft onder zijn leden ten behoeve van zijn, door het oorlogsgeweld zoo zwaar getroffen leden in Rotterdam een inzameling gehouden, welke 160 heeft opge bracht. Op dit bedrag verleent het hoofdbestuur een subsidie van 100 zoodat een totaalbedrag van 320 aan de slachtoffers kan worden uit gekeerd. Het is een goede gedachte geweest om bij deze hulp en steun- actie ook de leden individueel daar bij te betrekken. Hierdoor komt de kameraadschappelijke verhouding in deze organisatie op bijzondere wijze tot uitdrukking. De voedingsraad schrijft: De vetrantsoeneering is nu eenigen tijd aan den gang en de huisvrouw zal in middels bespeurd hebben voor welke problemen de beperkte boterverstrek- king haar stelt. Hierbij komt de keuken- techniek om den hoek kijken. Van het rauwe vet kan, hoewel de prijs zeer gestegen is, voor het bereiden van vleesch gebruik worden gemaakt. Maar de hedendaagsche huisvrouw is het „uitbraden” van vet wat ontwend. Daarom kan het zijn nut hebben eraan te herinneren, dat het rauwe vet. dat men bij den slager betrekt, eerst in zoo Vette vleeschsoorten kunnen uitstekend gebraden worden zonder vet. Zet het vleesch op met een bodempje water en laat het zachtjes koken. Braad het De secretarissen-generaal, waarnemend hoofden van de departementen van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat maken het volgende bekend De derde distributieperiode voor mo torbrandstof, als bedoeld in de Motor- brandstofbeschikking 1940 no. 1, zal loo- pen van 1 September tot en met 30 Sep tember 1940. Belanghebbenden wordt erop gewezen, dat met ingang van 1 September 1040 de voor de maand Augustus 1940 afgegeven bestelbonnen en vergunningen met cou pons niet meer geldig zijn voor het be trekken of verbruiken van motorbrand stof. Evenmin zijn dan geldig de voor Augus tus door de rijksinspecteurs van het ver keer afgegeven vervoersvergunningen en voorruitdriehoeken. Houders van een vergunning tot het gebruiken van een motorrijtuig, die mee nen, na 31 Augustus a s. voor een ver lenging van deze vergunning en toewij zing van motorbrandstof in aanmerking De Amsterdamsche politie is erin ge slaagd een schandelijk geval van prijsop drijving en van verkoop van koffie, thee en suiker buiten de distributieregeling te ontdekken. Zonder bonnen, maar tegen exhorbitant hooge prijzen. Koffie voor twee gulden, suiker voor veertig cent en thee voor vijf gulden vijftig per pond. De winkelier in de Jordaan, die wel begreep dat de eenvoudige Jordaners niet in staat waren ponden thee voor der duren prijs van ruim vijf gulden te koopen leverde het zoozeer gevraagde artikel per zetsel tje. Eén zetseltje voor elf cent. Wat ver stond de winkelier en zijn klant onder een zetseltje? Eén klein eierdopje gevuld met thee. De politie, die de hoeveelheid van één zetseltje later eens nauwkeurig naging, ontdekte, dat vijftig eierdopjes, van de grootte zooals gebruikt werd door dezen winkelier, in één pond gingen Dat was dus vijftig keer elf cent, of 5.50. Het spreekt vanzelf, dat de winkelier er. zijn vrouw wel uitkeken aan wie zij de dure koffie en de suiker verkochten. Een vreemde in de buurt zou het zeker niet krijgen! Drie rechercheurs, die in de Jordaan goede bekenden zijn, zouden het nooit hebben klaargespeeld de artikelen zonder bon te krijgen. Er zat voor hen dus niets anders op. dan langen tijd in de naaste omgeving van den winkel verdekt cpgesteld te wachten op menschen, die er in en uit gingen. Urenlang bleven de po litiemannen op hun post, totdat zij gister middag om vier uur konden ingrijpen. Op zeker oogenblik kwam, zoo schrijft de „Crt.”, een man en een vrouw uit den winkel, die een kinderwagen met een baby er in buiten hadden laten staan en nil behoedzaam en heel voorzichtig het kus sentje van de kleine opbeurden en daar onder hun boodschappentasch verborgen. De drie speurders, die spoedig wel be grepen. waarom het kleine kind plotseling op een verhoogd kussen moest liggen, deden een stapje nader en begonnen het echtpaar vluchtig te ondervragen On derwijl brachten zij de tasch weer te voor schijn en informeerden toen naar de distributiekaarten. Tja, vergeten, thuis laten liggen. Maar de winkelier zou de bonnen later wel krijgenBeide menschen werden naar het bureau in de Marnixstraat gebracht waar zij al gauw bekenden, dat zij voor een half pond koffie één gulden hadden Duitsche en Belgische deelneming Uiteraard zal de buitenlandsche deel neming klein zijn. Gerekend kan worden op Duitschland, doch ook van Belgische zijde bestaat er een versterkte belangstel ling voor onze beurs. Dit wijst ongetwij feld op de groote energie, waarmede de Belgen hun economisch leven weer trach ten op te bouwen. Van Duitsche zijde zal vertegenwoordigd zijn de „Werberat” en in het bijzonder de branche „Feinmecha- niek und Optiek”. Verder zal er ook eeni- ge individueele deelneming zijn. In de machinehal komt een inzending van de Reichsnahrstand, die waarschijnlijk in het bijzonder zal zijn ingesteld op propaganda. ,,Er zal wel veel propaganda worden gemaakt voor het Jaarbeursbezoek?”. „Deze wordt inderdaad in verhoogde mate voortgezet. Er wordt door ons naar gestreefd om het vervoer zoo goed mo gelijk te doen zijn De bekende extra trei nen zullen met één uitzondering weer rijden. Veel werk zal worden gemaakt van het busvervoer, terwijl ook het vraagstuk van het logies terdege onder het oog wordt gezien. Dit is een zaak, die gere geld wordt door de vereeniging voor vreemdelingenverkeer, die immers het logiesbureau van de Jaarbeurs is en die administratief reeds alle maatregelen heeft genomen”. ,,De Jaarbeurs is dus gereed?”. „De Jaarbeurs is gereed, haar taak weer te vervullen. Dat is voor den tweeden keer in oorlogstijd. Dat alles vlot ver loopt en in ieder geval reden geeft tot tevredenheid is zeker toe te schrijven aan de groote energie, waarmede de Neder landsche zakenman werkt aan den Neder- landschen opbouw. vorig genoemde manieren geurig maakt, een mengsel van kwa^k met één of meer bovenvermelde toevoegsels. U ziet het: er is keus genoeg. Wil men zijn hoeveelheid boter voor het uitsmeren op de boterham vergrooten een ver meerdering van het vetkwantum levert dit uiteraard niet op dan kan men de boter met wat melk of lauw water ver mengen. Toevoeging van melk doet de boter sneller bederven, zoodat dit hulp middel m het warme jaargetijde minder aanbeveling verdient. Tenslotte zij nog vermeld, dat men door een hoeveelheid boter of door, zooals reeds werd vermeld, spekvet met stroop te vermengen een smeersel voor de boter ham verkrijgt, dat door sommigen wordt gewaardeerd. Ook een mengsel van kwark met tomatenpuree, groene kruiden of paprika en wat zout is uit dit oogpunt het beproeven waard. Wie deze wenken uitknipt, bewaart en toepast zal verzekerd kunnen zijn, dat zijn gezin bij voortduring een voldoende hoe veelheid vet naar binnen krijgt, terwijl verschillende der gegeven aanwijzingen dienstig kunnen zijn bij het volgen van den ouden, maar voor ons welzijn nog al tijd zeer gewichtigen stelregel, dat veran dering van spijs doet eten. Slaboonen met lever en spek Eén k.g. slaboonen, ruim 1 k.g. aard- appelen, 300 gr. lever, 100 gr. spek. Neem hiervoor dikke slaboonen, wasch ze en snijd ze, net tusschen de boonen, in stukken. Zet ze met een bodempje water op, v^eg als ze koken de goed ge- wasschen, schoongeboende aardappelen toe. Kook alles samen gaar. Snijd het spek in dobbelsteentjes en bak het uit; bak er meteen de in dobbel steentjes gesneden lever in gaar. Meng het spek- en levermengsel voor zichtig door de boonen of leg de aardap pelen en de boonen midden op een schaal en de lever met het spek als een rand er- om heen. Kwark als broodsmeersel Strijk de kwark uit op ongesmeerd bruin- of roggebrood. Vermeng ze des- verkiezend eerst met wat uiensap en wat zout; strooi er voor de kleur en voor den smaak wat paprika over. Meng er in plaats van ui ter seling wat tuinkruiden door. Koop hiervoor bij het vleesch een wei nig bijbehoorend los vet, (men rekent 1/5 van het gewicht aan vleesch), snijd dit zeer fijn en laat het zachtjes uit smelten, af en toe roerende. Druk c#e kaantjes uit en neem ze uit de pan (een smakelijke broodbelegging). Verhit het vet tot er een blauwe damp afkomt; wentel het gezouten vleesch aan alle zij den door het heete vet. (Het eiwit in de buitenste laag stolt en vormt een be schuttende laag, die het sap en den geur in het vleesch bewaart.) Keer het vleesch telkens en laat het aan alle zijden bruin worden; voeg er wat water bij en laat het vleesch met het deksel op de pan gaar worden. Ge bruik niet te veel water tegelijk om het bruine korstje niet verloren te laten gaan. Maak de jus af met wat water. Twee mynen te Zandvoort aangespoeld Gisternacht zijn ter hoogte van den Zuid-Boulevard te Zandvoort twee mijnen aangespoeld. In afwachting van de komst der demonteurs zijn de Zuid-Boulevard en de nevenstraten voor elk verkeer tijdelijk afgesloten. Op den onbewaakten overweg aai* den Kalkovensweg te Alkmaar is de 71-jarige P. Tervoort door den electri* schen trein gegrepen en gedood. Het stoffelijk overschot werd naaf het St. Elisabetb^MOMis te AJkmaaf overgebracht. Het slagwoord, waarmede het Jaar- beursbestuur ditmaal werkt, is „oriëntee ren en aanpassen”. Daarmede wordt in derdaad ook bedoeld: behoudt het per soonlijk contact met industrie en handel. Daarop is ook gewezen. Het is gewenscht toch ter Jaarbeurs te komen, al is dat voor sommigen minder direct noodig, zaken af te wikkelen. Zelfs is het zake lijk volkomen verantwoord zich georiën teerd te houden omtrent al wat er in de wereld van handel en industrie omgaat ook wanneer men zelve niet direct in de gelegenheid zal zijn veel zaken af te doen. Wij zitten bij mr. Jac. Milius, directeur van de Nederlandsche Jaarbeurs, en pol sen hem over de vooruitzichten van de komende beurs, ten aanzien van welker omvang hij in het geheel niet ontevreden blijkt. Hij wijst er óns op, dat verschil lende zakenmenschen inderdaad gevoelig zijn voor het bovenomschreven standpunt. - - „De zoogenaamde jaarcontracten dat °un mogelijke stuksjes moet worden ge- zijn de overeenkomsten van hen, die zich sneden, waarna het op een zacht vuur verbinden aan beide beurzen deel te nemen” aldus de heer Milius, „zijn vrijwel geheel in tact gebleven. Hoog stens 5 pCt. heeft gevraagd zich te mogen terugtrekken. Dit beteekent heel wat, daar juist de jaarcontracten steeds gebleken zijn een goeden barometer te vormen voor de beursdeelneming. Maar ook het cijfer van de nieuwe contracten is vrij goed te noemen, zoodat men veilig kan spreken van een normale deelneming. Wanneer men de lijst van de deelnemers eens door loopt, vindt men daaronder firma’s van standing, die nu voor de eerste maal ter beurze verschijnen. Merkwaardig is het daarnevens, dat een aantal der alleroud ste deelnemer, die echter al sinds vele jaren verstek hadden laten gaan, thans weer present zal zijn. Zij kennen de beurs uit de moeilijke jaren van den wereld oorlog en weterf, welke beteekenis deel neming juist in moeilijke tijden kan heb ben. Verheugend is het, dat de schoen industrie sinds lange jaren ook weer col lectief deelneemt”. De agrarische afdeeling „En hoe is het verdere deel van de beurs?”. „Wel, verder vertoont de beurs weer het gebruikelijke aanzien. Het aantal deel nemers kan geacht worden niet zoo heel veel af te wijken van het in de laatste jaren gebruikelijke. Definitieve cijfers zijn nog niet te geven, omdat er nog steeds nieuwe deelnemers bijkomen. Van betee kenis zal echter zeker de agrarische beurs wordën. Uit zuiver zakelijk oogpunt be zien, zal vooral de deelneming in machi nes en werktuigen belangrijk zijn. De om vang daarvan zal gröoter zijn dan ooit, waarin een aanzienlijke Duitsche inzen ding van beteekenis zal blijken te zijn. Maar ook van Nederlandsche zijde is er verheugende belangstelling. De omvang van de agrarische beurs wordt wel bij zonder goed in het licht gesteld, wanneer ik u vertel, dat thans weer het geheele Vreeburg in gebruik zal zijn. Dat is op het oogenblik nog wel niet duidelijk te zien, omdat de agrarische beurs in het algemeen juist open ruimte vraagt, waar aan dus niet zoo heel veel is voor te be reiden. Behalve het zuiver zakelijke deel is ook van groote beteekenis de agrarische voor lichting”, vervolgt de heer Milius. „In de parterre van het eerste gebouw wordt een demonstratie gegeven van den staatszorg en van de verschillende staatsdiensten. Dit is een inzending van het departement. Daarnaast zal men echter vertegenwoor digd vinden de voorlichtingsdiensten, ge sticht door particulier initiatief. Ook van de zijde van de agrariërs zelf verwacht men breeder belangstelling, voor een aan zienlijk deel het gevolg van de vele le zingen, die door den heer de Boer in den lande zijn gehouden. Onze agrarische ad viseur heeft niet minder dan vijftig maal voor de belangstellenden in deze groep het woord gevoerd. Er zijn dan ook reeds talrijke aanvragen uit dezen hoek binnen gekomen en er bestaan heel wat plannen voor excursies naar de beurs, ontworpen door diverse landbouworganisaties”. ,,En de andere groepen, hoe staat hét daarmede?”. ,,De ter najaarsbeurs gebruikelijke zijn alle weer vertegenwoordigd. Ik noem u „kunst en industrie”, de verkeersgroep, waarvan deel uitmaken de N.A.C., de A.N.W.B. en V.V.V. enz. enz. Wij hebben reeds in het kort gemeld, dat gisterochtend omstreeks elf uur op den Parallelweg te Bergen op Zoom een zeer ernstig verkeersongeluk heeft plaats gehad. De bestuurder van een personenauto geraakte, vermoedelijk door het sprin gen van een band, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat hij verschillende kinderen aanreed. Drie hunner werden vrijwel op slag gedood, een ander werd zwaar gewond en is vannacht overleden en nog weer enkele anderen werden licht gewond. ze wat ze met wat warmen bouillon (van een blokje), dat er samenhang ontstaat. Meng voorzichtig, zoodat de plakken niet stuk gaan. Laat alles op een warme plaats doortrekken en meng er tenslotte voor het opdienen de fijngehakte peterselie en bieslook door. Warme kaasboterham Neem hiervoor jonge, vette kaas. Leg een dikke plak tusschen twee sneetjes ongesmeerd brood. Leg deze gevulde dubbele boterham op een broodrooster en laat ze aan beide zijden bruin worden. Presenteer ze warm aan de koffietafel Nog geen controle Zooals wij reeds gemeld hebben, is het onderzoek van de banden van de thans nog rijdende auto’s door de Rijksverkeersinspectie practisch afge- loopen. Reeds zijn door het departementen Handel, Nijverheid en Scheepvaart aan de meeste automobilisten de z.g. ban denboekjes uitgereikt. Er wordt nog geen controle op uitgeoefend, deze zal echter, naar wij vernemen, niet lang meer op zich laten wachten. tober. wanneer de thans geldende regeling inzake de toewijzing van kolen niet meer van kracht zal zijn, geen kolen meer krijgen. te komen, kunnen deze aanvrage op een vereenvoudigde wijze indienen. Bij de plaatselijke distributiekantoren zijn tot dat doel reeds van heden af briefkaart- - formulieren gratis verkrijgbaar, die, vol ledig ingevuld en onderteekend, uiterlijk 17 Augustus a.s. in het bezit van den rijksinspecteur in het betreffende district moeten zijn om voor behandeling vóór 1 September 1940 in aanmerking te ko men. Bedoelde kaart-formulieren zijn ver krijgbaar in de 4 verschillende catego- rieën, n.l. a (roode kleur) voor beroepsgoederen- vervoer, b (blauwe kleur) eigen goederen, c (gele kleur) voor personenvervoer (uitgezonderd autobussen), d (witte kleur) voor vervoer, niet on der ac genoemd. Voor ieder motorrijtuig, waarvoor men verlenging van een vergunning of ver nieuwde toewijzing van motorbrandstof verzoekt, moet een afzonderlijke kaart worden ingevuld, van dezelfde kleur als de thans in bezit zijnde vergunning. De bovenomschreven regeling geldt uit sluitend voor verlengingen. Voor nieuwe aanvragen moeten nog de bestaande uit voerige formulieren worden ingevuld, die mede bij de plaatselijke distributiekan toren gratis verkrijgbaar zijn. Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van den heer A. v. d. H. te Zuid-Scharwoude bij het spelen te water geraakt en ver dronken. loop van menschen den winkel zoo goed als leeghaalden, wat dan de aanwezige koffie, thee en suiker betrof. Niet minder den achtien groote bussen koffie en thee, waarin de duizenden zetseltjes zaten, als mede twee groote zakken suiker, werden in beslag genomen en naar het politie bureau vervoerd. Tegen den winkelier en diens vrou* werd proces-verbaal opgemaakt. Toen het echtpaar op het bureau was, vertelden man en vrouw, dat zij de koffie thee en suiker van een onbekenden man hadden gekocht. De politie zet haar onderzoek nog verder voort. Teneinde een distributie van vaste brandstoffen voor te bereiden, is het noodzakelijk gebleken de brandstoffen verbruikers te registreeren en voor verschillende groepen van verbruikers het brandstoffenverbruik vast te leggen. Daartoe worden de verbruikers in de volgende groepen onderscheiden Groep a. woningen van particuliere personen. Groep b. openbare gebouwen (niet voor publieke vermakelijkheden), zie kenhuizen, sanatoria, rijks-, gemeente en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scho len, centrale keukens, apotheken, wacht- en behandelingskamers van artsen e.d. Groep c. warenhuizen, winkels, ho tels, pensions (ook kamerverhuurders), restaurants, café’s, particuliere kanto ren, lesruimten in particuliere huizen. Groep d. gebouwen voor publieke vermakelijkheden, vereenigings- of ver gaderlokalen en niet behoorende tot de groepen a., b. en c. Groep e. kleinindustrie met een jaar verbruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behoorende tot de groepen a., b., c. en d. Voor iedere groep is een afzonder lijk formulier vastgesteld. Deze formulieren zullen distributiediensten verkrijgbaar den gesteld. Plaatselijk wordt bekend gemaakt, wanneer en op welke wijze het publiek deze formulieren zal ont vangen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de formulieren alleen betrekking hebben op de volgende vaste brand stoffen steenkolen, steenkoolbriket ten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriket ten, turf en petroleumcokes. Het ver bruik van de overige soorten vaste brandstoffen, zooals houtskool, houts- koolbriketten, dient derhalve niet te worden opgegeven. Er zal in enkele over bestaan, welk worden ingevuld, in mede hier eenige toelichting op de in- deeling volgt. door de wor- Giften voor Rotterdam De Regeeringscommissaris voor de hulpverleening aan Rotterdam geeft met bijzonderen dank en groote erken telijkheid kennis van eenige sedert 7 Augustus j.l. ontvangen giften, ten be hoeve van de hulpverleening aan Rot terdam. Teneinde tevens te voldoen aan de verschillende verzoeken om publicatie in de dagbladen van het gironummer van het bureau, zij ver meld, dat eventueele gelden kunnen worden gestort op gironummer 386000 van „Het bureau hulpverleening aan Rotterdam, Laan Copes van Catten- burch, den Haag”. Particulieren zijn bezitters van hoofdstamkaart Onder groep a. worden begrepen woningen van particuliere personen. Slechts de bezitters van een distribu- tiestamkaart, voorzien van de gestem pelde aanduiding „hoofd” dienen deze formulieren in te vullen. Wanneer deze personen echter in een hotel, een pen sion of op kamers wonen, dan dient dit formulier niet te worden ingevuld en zal de hotel-, pensionhouder of kamerverhuurder voor de door hem zelf bewoonde vertrekken, welke niet op formulier c. mogen worden opge geven, een formulier a. indienen. Wat voor hotel-, pensionhouders of kamerverhuurders geldt, is eveneens van toepassing op al degenen, die voor hun bedrijf of beroep in hun particu liere woning over een of meer ver trekken moeten beschikken en voor deze vertrekken uitsluitend vaste brandstoffen gebruiken ten behoeve van ruimte- of waterverwarming, zoo als bijv, artsen, leeraren enz. Het kan toor aan huis behoort hier eveneens toe. Uit de omschrijving van de groepen b. en e. blijkt voldoende, welke van de formulieren men, benevens formu lier a. moet inleveren. Wat betreft de groepen b., c. en d. kan worden verwezen naar de om schrijving dezer groepen en naar het geen in de toelichting op groep a. nader is vermeld. De groep e. omvat de kleinindustrie, ■waaronder worden begrepen alle be drijven met een brandstoffenverbruik van minder dan 240 ton per jaar, welke niet behooren tot de groepen b., c. en d. Voorzoover de door deze bedrijven benutte ruimte een geheel vormt met een particuliere woning en daarvoor uitsluitend vaste brandstoffen worden verbruikt ten behoeve van ruimte- of waterverwarming behooren zij tot groep c. Industrieën met een jaarverbruik van 240 ton vaste brandstoffen of meer dienen rechtstreeks bij het rijks- kolenbureau. Camegielaan 12 te ’s Gra- venhage te worden ingeschreven. De plaatselijke distributiediensten verstrekken verder alle gewenschte inlichtingen. vleesch, als het water verdampt is, ia het intusschen uitgesmolten vet. Behan, del het verder op de gewone wijze. Stroopvet Meng hiervoor 1 deel uitgesmolte» spekvet met 3 deelen stroop. Gebruik bet als strijkvet op de boterham. Het maken van kwark Neem hiervoor 2j liter gepasteurlseer. de melk of taptemelk met 1 flesch kar. nemelk. Verwarm de zoete molk tot ze lauw is (ongeveer 30 graden); voeg de karnemelk er bij. Houd het mengsel lauw in een teil met warm water ol op een hoekje van het fornuis), tot de melk gestremd is en de wei 'het waterachtig gedeelte) boven komt drijven (na onge. veer 1 uur). Giet de massa op een met een niet te dunnen doek bedekte vergiet met een kom of teil er onder. Laat het water er zoo volkomen mogelijk uitlekken en schep de stevige massa in een schaak Kwark als slasaus Meng de kwark met wat zout en fijn, gehakte tuinkruiden (peterselie, sjalotjes, dragon) en desverkiezend wat dikke to. matenpuree. Maak met deze saus de sla aan. (Op dezelfde wijze wordt hangop verwerkt.) De derde bondsdag van den Bond van Gereformeerde Vrouwenver- eenigingen in Nederland zal. naar wij vernemen, Woensdag 28 Augustus a.s te Rotterdam onder presidium van mevr. E M. Heuzeveldt-v. d. Lelie van Hazers- woude worden gehouden. Helpt de ernstig getroffen Rotter- damsche vakdirigenten Men schrijft ons: Het district Rotterdam van de „Broederschap van vakdirigenten” heeft een commissie benoemd tot onder zoek van de door zijn leden in Mei 1940 geleden oorlogsschade. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat veel dirigenten zwaar getroffen zijn. Naast groote finan- cieele schade door verlies van lessen en van betrekkingen als dirigent of organist, is er vooral het verlies aan instrumenten en muziek-bibliotheken, dat zwaar weegt en nadeelig werkt op den wederopbouw van het Rotterdamsche muziekleven. Hier moet worden ingegrepen, want Rotterdam heeft thans meer dan ooit be hoefte aan geestelijke verheffing, ook in de kunst. Hier volgt een lijstje van wat er noodig is: 3 piano’s, 1 harmonium, 2 contrabas sen, 1 altviool, alle instrumenten voor een complete harmoniebezetting, en verder muziek. Geheele koor- en orkestbibliothe- ken zijn verbrand, waarbij veel persoonlijk bezit van de dirigenten verloren is gegaan. Kijkt uw boekenkasten eens na, en zendt ons: muziek voor gemengd-, mannen-, vrouwen- en kinderkoren, orkestmuziek (vooral voor symphonieorkest, piano- en orgelmuziek, zangstudies, boeken, over harmonieleer, en muziekgeschiedenis. Maar ook andere dingen zijn noodig, zooals een schrijfmachine, een muziek standaard. een pianolamp, een smoking, kortom alles wat tot de „wapenrusting” van den dirigent behoort Heeft men iets beschikbaar, dan laten wij dat gaarne halen. Het adres van den secretaris der schade- commissie is: L. van Wingerden, Mathe- nesserweg 198b Rotterdam-West, terwijl gelden gaarne in ontvangst worden geno men door den penningmeester: Hub. F. Vissers, Bergweg 127 b, Rotterdam-Noord. Het eerst reed de wagen het zeven jarig meisje Verdult aan, dat juist op haar fiets wilde stappen. Het kind werd een honderdtal meters meege sleurd en op slag gedood. Daarna botste de auto op een kinderwagen, waarin twee kinderen der familie Vide- ler waren gelegen. Beiden werden ern stig gewond naar het Algemeen Bur- gergasthuis overgebracht. De 3-jarige Chr. Videler is in den afgeloopen nacht aan de gevolgen overleden. Een meisje, dat het wagentje reed, liep een armfractuur op. Vervolgens greep de auto twee kinderen, het 9-jarig jongetje Hertogs en het elfjarig meisje Schet ter. De eerste werd op slag gedood, de laatste zwaar gewond door haar moe der in huis gedragen. Even later over leed ook zij aan de bekomen verwon dingen. Tenslotte reed de auto nog een vuilniswagentje aan, waarvan de be stuurder zich wist te redden door op zij te springen. De auto werd zwaar beschadigd. Heden vernamen wij, dat de toestand van de gewonde slacht offers, hoewel nog zeer ernstig, zonder levensgevaar is. De politie stelt een onderzoek in. Wij wijzen er thans reeds op, dat op de formulieren niet ingevuld be hoeft te worden, hoeveel kachels haarden er branden in een huis. Par ticulieren moeten wel het aantal ka mers opgeven. Volgens de thans geldende regeling moest men opgeven, hoeveel men ver leden jaar gebruikt had. Van deze hoe veelheid kreeg men voorloopig 20 pro cent. Men begrijpt dat dikwijls geschat moest worden hoeveel ongeveer ge bruikt werd, zoodat deze regeling nog al wat onvolkomenheden had. De bedoeling van de komende brand stoffendistributie is dan ook, deze op te heffen. Door de registratie krijgt men een juist overzicht van de wijze, waarop de beschikbare hoeveelheid brandstof gebruikt moet worden. Het is natuurlijk dat bedrijven, in dustrieën en winkels voor moeten gaan, indien kolenschaarschte zou optreden. Wat heeft men er bijv, aan, indien men in een lekker verwarmde kamer zit en de bakker kan geen brood meer bakken, omdat zijn kolenvoorraad op is

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6