BINNENLAND STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 15 'AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA' 2 s De Nationale inzameling STUDENTENKAMP Sollicitaties bij de arbeidsinspectie De Nederlandsche Unie Waar ons dagelijksch menu op zijn voedingswaarde onder zocht wordt Nationaal Front opent zijn kringhuis te Utrecht BLOEMENCORSO IN DE „BATAAF” JAARVERSLAG OPENBAAR SLACHTHUIS Distributie goedkoopere margarine en bak- en braadvet aan werkloozen en armlastigen UITREIKING ENQUÊTEFORMU LIEREN VOOR DE DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN De uitbreiding van de rjjks- politiekorpsen Het wapen der marechaussee groeit van 1250 tot 4000, het korps rijks veldwacht van 1350 tot 2250 man De „Statendam” wordt gesloopt Kanaliseering van den Ouden IJsel De wederopbouw vart oude gebouwen te Middelburg s Een onderhoud met dr. van Eekelen Hotel-, café' penwagens jeugdig De uitslag op verbouwing besloot. Over rijen), verzekeringsagenten. Vergunningen voor den kleinhandel a.s. Treinverbindingen naar «de Leipziger Najaars-Messe Naar wij vernemen, hebben zich voor de van 25 tot 29 Augustus te houden Leipziger Najaars-Messe reeds zooveel Nederlandsche bezoekers aangemeid dat de op Zaterdagochtend 24 dezer ver trekkende ertra-trein geheel is uitver kocht. Reizigers, die naar-de Messe gaan en niet hebben geboekt voor den specialen trein, worden daarom attent gemaakt op de gewone treinverbindingëii met Leipzig, welke voldoende plaatsruimte bieden. Domme dingen die vermeden kunnen worden, dit verband moet er met waarvan veel aller- periode, wordt gehouden. Bindtouw voor den landbouw. In aansluiting op de dezer dagen in de pers verschenen mededeeling van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij over de noodzake- In worden, dat niet alleen de voedingsleer j_ j- x-i- - -1- -j- heeft gemaakt, maar dat ook de huis vrouw I voedingsleer is, zoodat wij 800.000 gulden aan werkloon begrepen. En kele honderden arbeiders zullen LI— eenige jaren werk vinden. ZILVEREN JUBILEUM Vandaag bestaat de mandenmakerij Schoenmakers, welke gevestigd is Breedstraat 79, 25 jaar. Het is.een van de oudste zaken op dit gebied in den Haag. De herdenking van dit jubileum vond op feestelijke wijze plaats. De politiekorpsen hier te lande onder gaan. zooals onlangs is medegedeeld, een belangrijke uitbreiding en deze geldt zo(f- wel voor de beide rijkskorpsen. namelijk het wapen der marechaussee en bet korps rijksveldwacht (het korps politietroepen is opgeheven) als voor verscheidene gemeen telijke politiekorpsen en kleinere eenhe den. - Amsterdam bracht ƒ325.000 op Het Amsterdamsche hulpcomité 1940 heeft heden het in de hoofdstad bijeen gebrachte bedrag ad 325.000 overge maakt aan den penningmeester van de nationale inzameling 1940 te ’s-Graven- hage. landbouw gebruikt bindtouw, wordt nog nader bekend gemaakt, dat het in de bedoeling ligt voor het ingezamelde touw een redelijke vergoeding te geven. T.z,t. zullen hieromtrent verdere mede- deelingen worden gedaan. Vier bussen naar Zuid-Frankrijk vertrokken Bij de evacuatie, welke te Breda eYi om geving gedurende de Pinksterdagen plaats vond, was ook een 80-tal meisjes van het internaat „Bouvigne” betrokken. Men bleef geruimen tijd omtrent hun verblijf plaats in het onzekere, totdat men bericht kreeg, dat allen veilig en wel in Zuid- Frahkrijk vertoefden. Naar het „Dagbl. v. N.-Br.” verneemt, zijn er thans maat regelen getroffen om den terugkeer der meisjes te bespoedigen. Er is een viertal bUssen naar Tressan- Héraut bij Montpellier vertrokken om de meisjes-op te halen en naar Breda te ver voeren. Op welken dag zij te Breda zullen arriveeren, kan niet met zekerheid gezegd worden. Mogelijk kan men hen reeds Za terdag of Zondag, mogelijk eerst Maandag begroeten. De terugkeer van de Bredasche meisjes De wethouder voor Sociale Zaken is verhinderd a.s. Zaterdag I spreekuur te houden. Rede van Arnold Meyer Onder zeer groote be.angsteiung is gis teravond in ae Minneoroeuerssuaat 11 te u treem nel Kringnuis „oe Vesting van nel „.Nationaal front geopena aoor den xeiaer, aen neer Arnold Meyer. Bij deze geiegenneid nie.a ae leider een rede, waarin nij zeide, altijd geweien te heoben, dat zijn oeweging menei uja erxend zou worden ais de eenige, we±Ke voor de ware vrijneid van ons volk dienstbaar ge. maaKt zou Kunnen worden. Thans rust op ons volk de pncht het nieuwe uit te dra gen en de opstanding van ons volk te be werkstelligen. Groot Nederland zal het onderpand worden vart. onze zelfstandig heid. Wat hebben anderen voor den tien den Mei aan nieuwe ideeën gepresteerd 'f vroeg spreker. Geen van de menschen, wier beweging thans de adhaesie onder vindt v<n nonderdduizenden tegelijk, kan met den inzet van zijn geheelen persoon instaan voor de nieuwe wereldorde. Alleen toen Nationaal Front nog Zwart Front was, is het op zijn ware grootte beproefd. Ons program is nog precies netzeiide als toen. Hei is niet aangepast, zooals dit met andere programma’s het gevai was. De an dere beweging, die ook de totalitaire ge dachte is toegedaan, kan, volgens spr., bij den opbouw van öns land geen leiding nemen, omdat haar mentaliteit verre van Nederlandsch is. Zij maakt dezelfde fout als degenen, die op de punt van de Fran- sche bajonetten destijds de leuze uitrie pen: „Vrijheid, gelijkheid, broederschap”. De vraag of ons volk niet geschikt is voor een eenhoofdige leiding is gemakke lijk te weerleggen, als men ziet naar grooter tijden dan de laatste honderd, jaar. Toen de regenten de Oranje’s gin gen dwars zitten is het evenzeer mis ge gaan als toen in den tijd van de democra tie de partijpolitiek hoogtij vierde. Een de Ruyter kon immers op zijn vloot geen ’gedeiibereer hebben, als hij iets groots tot stand wilde brengen? Nationaal Front zal ons volk inschake len in een nieuw geordend Europa. Wij behoeven daartoe geen „Heil Hitler” te roepen, hetgeen de bezetter allerminst van ons verwacht, doch wij zien het Duitsche Rijk evenmin als onzen vijand. Een goede samenwerking tusschen Dultschland en Nederland kan nooit vruchtbaar zijn in de verhouding: heer tot slaaf. De Natio- naal.Frjnters weten, dat zij hun taak als vrije mannen in deze gemeenschap zul len kunnen vervullen. On%e propaganda is gebouwd op de na tuur der dingen. Zij kan des te krachti ger worden gevormd, omdat de leiding van Nationaal Front weet, dat alleen Na tionaal Front Nederland herboren kan doen worden. Kfttneraadschap, leiding en discipline zijn onze pilaren en deze zijn nirrfrner meer stuk te stooten. Met redevoeringen van den afdeelings. leider, den plaatsvervangend afdeelings- leider en met declamatie werd het ver dere gedeelte van den avond gevuld. Aan het slot werd het eerste en het zesde cou plet van het Wilhelmus gezongen. Spelregelingen verlengd. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart betreffende de uitvoering van de Vestigingswet Klein bedrijf is de termijn van 6 maanden, ge durende welken het was verboden, zonder vergunning een kleinhandel te drijven in tot verbruik bereide tabak, met 6 maan den verlengd. Eenzelfde beslissing is genomen ten aan zien van het mineraalwaterbedrijf en het terrazzobedrijf. De Jaarbeurs te Utrecht. Zooals bekend, zal van 312 September a.s. de Utrechteche Jaarbeurs worden ge houden. Teneinde het bezoek aan deze jaarbeurs te bevorderen, staat den deel nemers een keurig verzorgde circulaire ter beschikking voor hun clientèle. In deze folder wordt nogmaals gewezen op het belang van de 43ste jaarbeurs voor alle zakenmenschen, vooral in de tegenwoor dige omstandigheden. Bij resolutie van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van Financiën, is de heer A. Bro ches te Amsterdam benoemd tot lid van de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns en is voorts benoemd tot plaatsvervanger van het lid van die com missie, den heer W. P. de Vries, de heer J. Nienhuys te Amsterdam, zulks in de plaats van den heer P. Meerkamp van Embden te Rotterdam, wien op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend als plaatsvervangend lid, onder dankbetui ging- Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Waterstaat, is het dienst verband van den adj.-rijksinspecteur van het verkeer, mr G. W. Sannes, in tijdelij- ken dienst, verlengd tot uiterlijk 1 Sep tember 1941. De Jaarbeurs en de logeergelegenheid In Utrecht is op het oogenblik groote vraag naar logiesruimte voor de waarin de Jaarbeurs r--—- lijkheid van het inzamelen, van in den Door de ingekrompen vervoergelegenheid - ’zjjn vele zakenmenschen, die anders heen en weer reisden, genoodzaakt in de Dom stad te blijven. Daardoor is het bij het V.V.V.-logiesbureau komen vast te staan, dat alle hotels volgeboekt zullen zijn, zoo dat een beroep moet worde® gedaan op pension- en zelfs op houders van particu liere kamers. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal op Vrijdag en Zaterdag a.s. de uitrei king van enqüête-formulieren voor de distributie van vaste brandstoffen plaats vinden in de bekende 53 distri butielokalen. De formulieren moeten ingevuld en onderteekend bij een van deze lokalen worden ingeleverd, of uiterlijk Maandag 19 Augustus a.s. per post aan de directie van den Ge meentelijken Crisis- en Distributie- dienst, Goudenregenstraat 36 alhier, worden toegezonden (op den briefom slag vermelden „Brandstoffen”). Dr. H. G. W. van der Wielen algemeen secretaris Ten gevolge van een .misverstand is in enkele bladen vermeld, dat mr. H. J. Reinink, chef van de afd. Hooger Onderwijs aan het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen dezer dagen zou zijn benoemd tot algemeen secretaris der Nederland sche Unie. Mr. Reinink is echter van den aan vang der stichting der Ned. Unie tot heden toe tijdelijk als algemeen secre taris opgetreden: nu dr. H. G. W. van der Wielen, leider der Volkshooge- school te Bakkeveen bereid is gevon den het algemeen secretariaat defini tief op zich te nemen, heeft mr. Rei nink zijn functie thans overgedragen. Nadat de heele bonte stoet langs de jury, die bestond uit de dames mevr. C, Roelf^ema, mevr. A. v. d. Meer, mevr. A. v. d. Heyden, mej. E. v. d. Hout en den heer A .B. J. Hoogendoorn, getrok ken was, kon een half uur later de met spanning verbeide uitslag bekend ge maakt worden. Deze luidde: le prijs meisjes: Rietje Simons en Hen. ny Hulsbergen (bruidspaar), le prijs jon. gens: Nelis Warnar (fruitwagen). 2e prijs meisjes: Lena Meulblok (poppenwagen), 2e prijs jongens: Louis May (bakker); 3e prijs: Theo Braun; 4e prijs de 2 broer tjes Bal en 5e prijs Jan Wijnen en Wim Rich tens. Doch ook voor hen, die geen prijs wonnen, was er een aardige verrassing. Tenslotte had nog een gratis verloting plaats van fraaie prijzen, welke begrij pelijkerwijs veel aandacht had. Zoo verliep ook dit bloemencorso voor kinderen in de „Bataaf” naar ieders wensch. Het was een middag van echte uitgelaten kinderpret en een woord van hulde voor de beide organisatoren, de heeren K. v. d. Meer en A. B. J. Hoogen doorn, is zeker op zijn plaats. Doel en werkwijze van het Neder landsche middenstandersfront Naar aanleiding van een steeds groeiend aantal verzoeken om inlichtingen smtrent het Nederlandsche middenstandsfront, deelt- de persdienst van de N.S.B. te 's-Gravenhage het volgende mede: Het doel van het Nederlandsche mid denstandersfront is niet: naast de bestaan de organisaties nieuwe te stichten, tenzij daaraan behoefte zou bestaan of bestaan de organisaties ondoelmatig zouden zijn. Het doel is wel: te kristalliseeren rond den raad voor volkshuishouding der N.S.B. opdat zij daadwerkelijk zullen kun nen medearbeiden aan den opbouw van het nieuwe sociale en economische leven in ons vaderland. Het Nederlandsche, middenstandersfront is opgericht tot pro paganda voor dit doel en tot strijd ter verwezenlijking ervan. Het lidmaatschap van de N.S.B. is niet vereischt om tot het Ned. middenstandersfront te kunnen toetreden. Het Nederlandsche middenstandersfront groeit, naar de persdienst der N.S.B na der mededeelt, zichtbaar in omvang door dat er belangstelling blijkt te bestaan voor het streven dezer organisatie. Uit de kringen der vakorganisaties traden reeds toe: organisaties van kruideniers, sigaren winkeliers (tabakshandelaren), handels- agenten, kappers, djnerbezorgers (koke rijen), verzekeringsagenten, begrafenis ondernemers, slagers en handelaren in textielgoederen. Met tal van organisaties worden nog besprekingen gevoerd, terwijl vele persoonlijke aanmeldingen binnenko men, die in de bij het Nederl. midden standersfront aangesloten vakgroepen worden ingedeeld. Ook van de periodieke vakpers zijn toezeggingen ontvangen tot samenwerking. gen betreffende de voeding en wij gaarne iedereen van dienst willen zijn, zal onze nieuwe ruimte ons goed van pas komen. Dit centraal instituut voor voedingson derzoek gaat uit van de Nederlandsche centrale organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, en, zooals gezegd, bevindt ons werk zich heden ten dage in een actueel stadium. Meer dan ooit hebben zij, die voor de bereiding van het voedsel zorgen, voorlichting noodig. Om hen op wetenschappelijke wijze lei ding te geven, staat ons laboratorium voor een ieder open, die belang stelt in onze onderzoekingen. DOLLE STIER VALT ZIJN BEGELEIDER AAN. Op het terrein van het Openbaat Slachthuis kreeg gistermiddag een stier plotseling de kolder in den kop en viel zijn begeleider, den 53-jarigen slager P- K. uit de Goeverneurlaan, aan. De stief duwde K. tegen een muur op en be werkte hem met zijn horens, waardoor de slager kwam te vallen. Spoedig kwart hulp toeschieten en wist men K. weg te trekken. De dolle stier werd ter plaatse met een schietmasker afgemaakt Het hachelijke avontuur is voor K. tenslotte nog goed afgeloopen. Met een paar ge kneusde ribben is hij door den genees kundigen dienst naar het R K ziekenhui5 aan het Westeinde overgebracht. Het toezicht op de slagers winkels Blijkens het jaarverslag van het Open baar Slachthuis over 1939 onderging het aantal slachtingen in vergelijking met 1938 een stijging van 14865 dieren. Het toezicht op de slagerswinkels, werkplaatsen en markt liet, zoo wordt in het verslag gezegd, door gebrek aan personeel (vnl. ten gevolge van de mo bilisatie) wel wat te wenschen over. Speciaal geldt dit winkels, waar ook vleeschwaren worden verkocht. Toch is ook hier meer toezicht dringend noodig, omdat wel is gebleken, dat voldoende vakkennis van vleeschwaren aan tal van winkeliers ontbreekt. In 1940 zal door aanstelling van nog een keurmeester in strenger toezicht worden voorzien. Het aantal winkelbezoeken bedroeg in de gemeente 12.653 (vorig jaar 16.619). In beslag werden genomen 1567,7 k.g. vleesch, 220,8 k.g. vet, 145,5 k.g. afval en 130.5 k.g. vleeschwaren. Hiervan werden afgekeurd 558,7 k.g. vleesch, 7 k.g. vet, 38.5 afval en 130,5 k.g. vleeschwaren, ter wijl 105 k.g. vleesch werden goedgekeurd onder voorwaarde van verkoop in het klein onder toezicht en 166 k.g. vet voor sterilisatie werden bestemd. In totaal werd 46 maal proces-verbaal opgemaakt. Verder werden 56 waarschuwingen gegeven, waarvan een groot gedeelte be trekking had op het aanwezig zijn van honden in slagerijen en op onreinheid, vooral in ijskasten. Op 31 December 1939 waren in de Ge meente gevestigd 545 slagerijen (vorig jaar 550), waarvan 18 met daaraan ver bonden inrichtingen tot het bereiden van vleeschwaren op meer uitgebreide schaal. Van 19 tot 31 Augustus in „Huize Katwijk” Van 19 tot 31 Augustus zal er een stu dentenkamp gehouden worden in „Huize Katwijk”, Raamweg 47, alhier. Het initia. tief hiertoe is uitgegaan van eenige stu denten, welke gegroepeerd zijn om het volkshoogeschoolwerk te Bakkeveen. Het kamp zal ongeveer 100 studenten omvat ten Voorgelicht door deskundige inlei ders zullen zij door onderlinge besprekin gen een helder inzicht trachten te ver werver* in de gemeenschappelijke taak van de Nederlandsche studenten in dezen tijd. De geest van kameraadschap zal be vorderd worden door veel sportbeoefening en zang. Op „Huize Katwijk”, dat welwillend ten gebruike is gegeven, beschikken zij over alles, wat een dergelijke bijeenkomst aangenaam en nuttig kan maken: verga- derij, studie-, eet- en slaapzalen, een gymnastieklokaal en sportvelden. De dagorde vermeldt naast inleiding, sport en zang een uur studie en een avondprogramma, waarbij de cultureele waarden niet vergeten worden. Spreken zullen: dr. H. G. W. van der Wielen: De Volkshoogeschool; dr. H. Kre kel: Ons volk in het huidige Europa; prof, mr J. J> Schrieke: Nieuwe staatsopbouw; dr. P. J. Bouman: Werelddeelen als eco nomische eenheden; ir. L. de Jonge: Plattelandsopbouw; prof. dr. L. J. van Apeldoorn: Nieuw recht; prof. dr. A. A. v. Schelven: De groot-Nederlandsche ge dachte; architect J. Jans: Bouwkunst en wederopbouw; dr. ir. F. P. A. Tellegen: Universiteit en volk (gevraagd); Wies Moens: Voordracht uit eigen werk (ge vraagd); Henri Bruning: Het christen dom (gevraagd); mr. J. Linthorst Homan, Studentenleven. De zang wordt verzorgd door den heer H. Geraedts, leeraar aan het Rijks con servatorium te den Haag. De sport zal onder leiding staan van twee gymnastiek- leeraren Nadere informaties kan men inwinneU bij H A. J. Battaerd, Kloksteeg 1. Leiden. Kampprijs ƒ18 )12 dagen a ƒ1.50 per dag). Adres na Maandagochtend. Huize Katwijk, Raamweg 47, den Haag. De kampcommissie bestaat uit de heeren B. F. Saris, kampleider, H. A. J. Battaerd. secretaris. J. G. Rübenkamp Bergmeyer, penningmeester. H. F. Smits, J. van der Hoeven, P. Soeters, J. C. Kist, bibliothe caris. LANGDURIGE TROUWE DIENST Aan den heer W. Nauta, werkzaam bij het Gemeentelijk Gasbedrijf, werd heden ten kantore van de gasfabriek Trekvliet een eervolle vermelding met de gebrui kelijke gratificatie uitgereikt, hem toe gekend wegens langdurigen trouwen dienst. onder prof. Julius. Er was al gebrek aan plaatsruimte, zoodat men tot een groote een maand verhuist ons hygiënisch labo ratorium naar beneden. Vooral in deze ,dagen. nu wij overstelpt worden met vra- De Rijksdienst der levensmiddelen distributie heeft betreffende bovenge noemd onderwerp aan de gemeente besturen een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ontleend: Ondersteunde of tewerkgestelde werk loozen en armlastigen en de daarmede gelijkgestelden, kunnen voor het verkrij gen van goedkoope margarine en bak- en braadvet in aanmerking komen, ongeacht of zij iti het bezit zijn van vetbonnen, dan wel van boterbonnen. In sommige gemeenten worden door den plaatselijken distributiedienst, aan de in stantie. belast met de distributie van goed koope margarine en bak- en braadvet, na inlevering der bonnen, z.g. „toewijzingen” verstrekt. Dit is echter niet noodig, aan gezien margarine en bak- en braadvet voor werkloozen en armlastigen voorloo- pig op de normale wijze als voorheen, zonder gebruikmaking van een toewijzing, bij den Rijksdienst der levensmiddelen distributie kan worden aangevraagd. Het innemen der vet- en/of boterbonnen behoort steeds plaats te vinden door de gemeentelijke instantie, belast met de distributie van goedkoope levensmiddelen "Nimmer mogen betrokkenen deze bonnen bij den winkelier inleveren. De kerkelijke instellingen van weldadig heid, die gebruik maken van de terzake geldende regeling betreffende zelfstandige distributie aan hun ondersteunden, zullen het door hun benoodigde kwantum mar garine en bak- en braadvet slechts kun nen in ontvangst nemen tegen gelijk tijdige overgave van het daarvoor benoo digde aantal vetbonnen en/of boterbon nen. welke zij van hun ondersteunden hebben verkregen. Het stoomschip „Statendam” van de HollandAmerika-lijn, dat gedurende ongeveer tien jaar op den lijndienst RotterdamNew York heeft gevaren, is, naar wij vernemen, voor sloop ver kocht aan Frank Rijsdijk’s Industrieele Ondernemingen N.V. te Hendrik-Ido- Ambacht. De „Statendam”, die thans als een uitgebrand en verwoest wrak voor de Wilhelminakade ligt, is, aldus het A.N.P., in de porlogsdagen in Mei ten onder gegaan. Vóór de „Nieuw Am sterdam” was de „Statendam”, die 28.290 bruto ton mat, het grootste Ne derlandsche passagiers- en vrachtschip. Het had een accomodatie voor onge veer 1400 passagiers. In 1920 werd het schip op de werven van Harland en Wolff te Belfast op stapel gezet, maar door de ongunstige omstandigheden duurde het tot 1927 aleer men het af gebouwde casco naar Schiedam liet versleuen. Het werd 1929, eer het schip bij wilton afgebouwd was en in de vaart kon worden gebracht. De „Sta tendam” was het derde schip van de H.A.L. van dien naam en een der fraaiste en meest comfortabel ingp- richte zeekasteelen. Door de Nederlandsche centrale organi satie voor toegepast Natuurwetenschap pelijk onderzoek werd besloten, met steun van de Regeering, een instituut op te richten, dat zich uitsluitend met de be- studeering van voedingsvraagstukken be zig houdt. Reeds in Mei van dit jaar werd met den bouw van het instituut begonnen. Of liever 'gezegd met de ver bouwing, want het instituut zal gevestigd worden in het ruime, hygiënisch labo ratorium der Rijksuniversiteit te Utrecht waarmede het ook ten nauwste zal sa menwerken. Als gasten van het hygiënisch labora torium hebben wij, aldus dr. v. Eekelen, met wien wij een onderhoud hadden, in dit laboratorium direct velschillende dringende problemen in studie genomen. Zoo wordt b.v. de voedingswaarde van het brood onderzocht. Hiertoe werkt het instituut samen met het station van maal derij en bakkerij te Wageningen, waar bakproeven met meel van verschillende samenstellingen worden'genomen om te onderzoeken, op welke wijze het smake lijkste brood kan worden' bereid. En zooals het publiek zelf kan beoor- deelen, zijn de resultaten van deze proe ven goed. De voedingswaarde is in som mige opzichten zelfs beter. De producenten van levensmiddelen kunnen van de diensten van het labora torium gebruik maken om hun produc ten zoo mogelijk te verbeteren. In dezen tijd moet uit de voedingsmid delen alles gehaald worden wat erin zit. Zoowel de fabrikant als de huis vrouw behooren dus ervoor te zorgen, dat bij de bereiding niets verloren gaat. Voor den fabrikant beteekent dit het toepassen van de beste bereidings- en kookmethodes. Op den hoek Loosduinsche* kadePaul Krugerlaan is gisteren de jarige wielrijdster E. A. M uit de Bun' schotenschestraat, doordat zij geen voor* rang verleende, aangereden door een wiel' rijder. Het meisje brak haar rechterbeen en werd door den geneeskundigen diens* naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd Gistermiddag is op den hoe^ KoppelstockstraatTenberghestraat de 85* jarige mevr. J. B„ uit de Vondelstraat aangereden door een vrachtauto, welke! bestuurder vermoedelijk onvoorzichtig achteruit reed. De dame kreeg ontvel» lingen aan hoofd en handen en is doof den geneeskundigen dienst naar het Roode Kruis»ziekenhuis vervoerd, alwaar zij opgenomen. Overeenstemming over een belangrijk werkobject Tusschen Rijk, provincie en waterschap is, naar het A.N.P. verneemt, volledige overeenstemming bereikt over het reeds geruimen tijd aanhangige plan tot kanali seering van den Ouden IJsel. De kanali seering zal zich uitstrekken van Ulft tot Doesburg. De Oude IJsel zal worden verbreed van 20 op 28 meter en uitgediept van 1,25 op 2.50 m. Was de rivier tot dusverre, slechts bevaarbaar voor schepen tot ongeveer 150 ton, wanneer het werk voltooid is, zullen schepen tot 500 ton de rivier kunnen beva ren van Doesburg tot Ulft. De Achterhoek zal dan een grooten scheepvaartweg rijker zijn. De totale kosten van de kanaliseering van den Ouden IJsel zijn begroot op 1.600.000 gulden. In dit bedrag is ongeveer zullen hier Geen uitbreiding van personeel De directeur-generaal van den Ar beid deelt aan hen, die in den laatsten tijd naar een betrekking bij den Dienst der Arbeidsinspectie solliciteerden, mede, dat onder de huidige omstandig heden niet tot uitbreiding van het vaste personeel van dien dienst zal worden overgegaan. Ook voor de bijzondere werkzaamhe den, waarmede de Arbeidsinspectie is belast, kan in het algemeen niet van de diensten der vele sollicitanten ge bruik worden gemaakt, aangezien voor dit doel in de eerste plaats ambtena ren, die bij andere Rjjksdiensten over compleet zijn geworden, bij de Arbeids inspectie zijn tewerkgesteld. Afzonderlijke beantwoording der sol licitanten kan niet plaats vinden. zoo is het met nog producten, waarvan het minst raadzaam is, ze in groote hoe veelheden op te doen. Koopt dus gerust wat voor den a.s. winter, doch doe het op deskundige wijze, want anders is het gewoon geld wegsmijten. In dit laboratorium, zoo vervolgde dr. v. Eekelen, zoeken wij vrijwel dagelijks naar de vervolmaking van de conservee- ringsmethode. Want dat is een uitermate belangrijk vraagstuk, speciaal voor hen, die de producten in massa vervaardigen. Gelukkig hebben de departementen van financiën en economische zaken het nut van ons instituut ingezien,' zoodat reeds vóór Mei 1940 met de verbouwing werd begonnen. Dit laboratorium, aanvanke lijk van den beroemden professor Eykman, en later van prof. Wolff,.ressorteert thans jarenlang Samenwerking vrijwillig filiaal bedrijf in de levensmiddelenbranche Een dezer dagen hadden de N.V. Spaar- centrale te Amsterdam en de vereeniging „Centra”, N.V. Inkoopcentrale te Amers foort, een bespreking over eventueele ge meenschappelijke behartiging van de be langen van deze vrijwillige filiaal-bedrij- ven in de levensmiddelen-branche. Als resultaat van de besprekingen kan worden medegedeeld, dat er een basis voor regelmatige samenwerking tusschen deze beide organisaties is gelegd. De marechaussee Wat de marechaussee betreft, dit wapen wordt van ongeveer 1250 op 4000 man ge bracht. Tot nu toe bestond de marechaussee uit den staf te ’s-Gravenhage, vier in hoofdzaak over de kleinere gemeenten ver deelde divisies en het te Apeldoorn geves tigde depót. Het ligt in de bedoeling het aantal divisies te verdubbelen en in tegen stelling tot vroeger deze zoodanig te ver- deelen, dat vooral de groote steden door marechaussee worden aangevuld. Er ko men derhalve grootere eenheden van dit wapen in de voornaamste centra, doch daarnaast zullen de grensgebieden worden versterkt. Wervingscommissies, door de departe menten van bipnenlandsche zaken en van justitie ingesteld, zijn sedert de vorige maand bezig om de uitbreiding der rijks politie practisch tot stand te brengen. Voor de marechaussee zijn ongeveer 1400 man gekozen uit het beroepsleger (die voor een deel reeds naar den opbouwdienst waren overgeplaatst) en de rest, ten getale van ongeveer 1300 man. zal uit de dienstplich tigen, die hun eerste-oefentijd hebben vol bracht, worden gerecruteerd, voorzoover dit niet reeds is geschied. De marechaus see, die geheel op militaire leest is ge schoeid, wordt namelijk nagenoeg uitslui tend uit diegenen aangevuld, die voldoende militaire scholing hebben gehad. De keuringseischen. waaraan moet wor den voldaan, komen overeen met die welke voor vrijwilligers in het vroegere leger golden, met dien verstande, dat als mini mumlengte 1.75 m. is voorgeschreven. Ver der geschiedt de beoordeeling uiteraard voornamelijk volgens normèn, die ge schiktheid voor de politietaak inhouden. De opleiding De opleiding voor de practijk, die de noodige kennis van wetten en verordenin gen omvat, wordt voor de jetigeren door het depot te Apeldoorn en voor de overi gen door de divisies zooveel mogelijk bri- gadesgewijze verzorgd. De bij de mare- chausseee aaqgestelden beginnen in den rang van korporaal (marechaussee 2e kl.), hetgeen ook geldt voor de uit het leger overgenomen onderofficieren, met uitzon dering van de specialisten, die dadelijk, vporzooveel zij een anderen rang hadden, in dien rang kunnen worden geplaatst. De onderofficieren bij het'jwapen der mare chaussee moeten namelijk kunnen optre den als hulpofficier van justitie, aan wie het doen van zelfstandig onderzoek van strafzaken e.d. kan worden opgedragen en daarvoor hebben de onderofficieren uit het gewone leger zonder meer geen be-* kwaamheid. Laatstbedoelde onderofficieren moeten dus bij plaatsing in het corps der marechaussee tijdelijk genoegen nemen met een lageren rang dan zij in het leger hadden, en wel totdat hun opleiding in het nieuwe vak voldoende is gevorderd om hen weder in den onderofficierèrang te brengen. Overigens zijn de onderofficiers- rangen bij dit wapen: die van wachtmees- ter-titulair en' wachtmeester (sergeant), opperwachtmeester (sergeant-majoor) en adjudant-onderofficier. Het officierencorps Het officierencorps bij de marechaussee dat ongeveer 25 leden telt, wordt tot een tachtigtal uitgebreid. Deze aanvulling ge/ schiedt uit de legerofficieren uit allerlei korpsen, doch bij voorkeur uit de bereden wapens, omdat zij d^ioodige ervaring in het paardrijden moefeA hebben. Ook voor de officieren, die bij de marechaussee wor den geplaatst, zijn cursussen ingesteld, voor de jongeren bij hef depót en voor de overigen bij de divisies. De Rijksveldwacht Voor de rijksveldwacht, die van 1350 man tot 2250 wordt uitgebreid, zijn door de wervingscommissies op t het oogenblik reeds 735 man uit het léger aangenomen, zoodat nog een 170-tal mbet worden aan gewezen uit de vele aanmeldingen, die al binnen zijn of ten deele nog worden ver wacht. Van de genoemde 735 zijn er 250 Maandag j.l. op den spoedcursus te Hilver sum geplaatst, die daar in een schoolge bouw is ingericht, onder leiding van den districtscommandant, den heer Vermey- den uit Amsterdam. Plaatsvervangend di recteur van dezen cursus is mr. B. Frima, directeur van de modelpolitievakschool të Hilversum. In normale tijden wordt elk halfjaar een cursus voor de rijksveldwacht door de opleidingsbrigade te Amsterdam gehouden, thans echter moet de cursus zijn candidaten binnen ruim twee maanden kunnen opleiden, om vervolgens 250 nieuwe cursisten te ontvangen. Uit politietroepen en leger zijn 21 offi cieren voor benoeming bij de rijksveld wacht bestemd, die dienst zullen doen als adjunct, ter assistentie van de elf districts commandanten. De bedoeling van de uitbreiding der rijksveldwacht is in de eerste plaats ver sterking van het korps in algemeenen zin, doch daarnaast dient deze uitbreiding tot versterking, in overleg met de burgemees ters, van de plaatselijke politie-organen, vooral in de kleinere gemeenten. Een middag van uitgelaten kinderpret Degene, die gistermiddag in de om geving van de bekende uitspanning de „Bataaf” door de Scheveningsche Bosch- jes kruiste, kon aan het gejoel en ge juich van honderden kinderstemmen we] hooren, dat er iets bijzonders te doen was.' En degenen, die hun nieuwsgierig, heid niet langer konden bedwingen, ze- gen binnen in den grooten tuin al spoe. dig de oorzaak van die kindervreugde. De middag van het jaarlijksche blo®, mencorso voor kinderen was weer aan gebroken! Uren van tevoren waren ouders met hun kinderen, ooms en tan- tes met neefjes en nichtjes, grootvaders met hun kleinkinderen, naar de „Ba taaf” getogen, om toch vooral maar een goed plaatsje te bemachtigen en straks een mooi gezicht te hebben op de bonte stoet. Want dat het een bonte stoet zou worden, stond vast! De belangstelling der kinderen in het bloemencorso en het ver- langen om mee te dingen naar een van de fraaie prijzen was ditmaal weer zeer groot. Zoo tegen 3 uur verzamelden alle jeugdige deelnemers zich onder geleide in een apart deel van den tuin, door touwen afgesloten. In dichte rijen drom- den de toeschouwers om deze open plek heen om hier een goed overzicht te krij. gen van alles, wat er gebeuren zou. Heel veel werk was er gemaakt van de versieringen van autopeds, driewie- Iers, vliegende hollanders, fietsen, pop- penwagens en sportkarretjes. Moeilijk kon men zeggen wie van de kinderen nu z’n voertuig het mooist versierd had. Toch waren er enkelen bij, die na een poosje aller bewondering hadden, nleen alleraardigst jeugdig bruidspaar, een bakker, die „brood zonder bon” verkocht en een fruitwagen. Het maken der ontwerpen voor en het toezicht op den wederopbouw over «Te beide hervormde kerkgebouwen, na melijk de Nieuwe Kerk en de Koorkerk te Middelburg, die op 17 Mei door brand grootendeels vernield werden, is, naar wij vernemen, opgedragen aan de heeren H. van der Kloot Meyburg, ar chitect B.N.A. te ’s-Gravenhage en in genieur A. Rothuizen te Middelburg. Deze beide kerken worden gescheiden door den Langen Jan of Abdijtoren, die ook gedeeltelijk gehavend is en waar van de wederopbouw is opgedragen aan den Amsterdamschen architect, den heer J. de Meijer. Kerkgebouwen en f toren vormen in het stadsbeeld een ge heel met de abdijgebouwen. Het fierstel van wat nog staat van die gebouwen en de wederopbouw van het^en ver-, loren ging, staat onder leiding van in genieur H. de Lussanet de la Sablo- nière. Aan architect H. van Heestvijk van de Rijkscommissie voor de monu mentenzorg is de wederopbouw van het beroemde stadhuis opgedragen. Van een en ander kan men verwachten, dat al deze oude gebouwen van Middelburg zoo goed mogelijk zullen worden her bouwd. restaurant- en pension- bedrijf Het Rijksbureau voor bet hoteL, café-, restaurant- en pensionbedrijf deelt het volgende mede Ten onrechte wordt door sommige on dernemers het Rijksbureau beschouwd als een adviesinstantie of instituut van bijstand in zaken, de dagelijksche exploi tatie der onderneming betreffende. Ver zoeken om bemiddeling of anderszins, in aangelegenheden als sluitingstijden, tap., dans, en soortgelijke vergunningen, ko men bij het Rijksbureau in. In enkele gevallen wordt hulp verzocht in moei lijkheden. ontstaan door de huidige bij zondere omstandigheden. Behandeling van onderwerpen van dezen aarti behoort niet in eersten aanleg tot de taak van het bureau. Zijn arbeid dit zij ter verduidelijking gezegd van hetgeen daar omtrent, niet officieel, eerder werd medegedeeld is te beschouwen als die van een intermediair tusschen de overheidsinstanties en de bedrijfsgroepen. De mogelijkheden van het bureau liggen inderdaad op ruimer terrein dan dat der distributie alleen. Dit sluit echter niet in, dat het zich belast met de behandeling van particuliere belangen. De behartiging daarvan moet toevertrouwd blijven aan de zorg der werkgevers- en werknemers organisaties. Het heeft dus geen zin, zich met aangelegenheden als bovenbedoeld tot het bureau te wenden. Dit kan zich ook niet belasten met het doorgeven der onderwerpen aan de daarvoor aangewezen bonds, of vereenigingsinstanties dan wel overheidsbureaux. gewezen in de laatste jaren groote vorderingen beter op de hoogte van de moderne ‘z, y er Wat dit betreft, thans beter voorstaan, dan in de jaren 19141918. Toch doen de huisvrou wen ook tegenwoordig, juist gedreven door de behoefte voor haar gezin te zor gen, nog vaak onverstandige dingen. Er zijn b.v. menschen, die een blik volle melkpoeder koopen met een inhoud van 25 kilo. Deze blikken bestonden ook vóór den oorlog, doch dan waren ze voor Indië bestemd. Ook sommige groote in richtingen sloegen ze in. Koopt nu een gewone huisvrouw zoo’n enorm blik, den kende, dat zij daarmede wel een paar maanden toe zal kunnen, dan zal zij tot de ontdekking komen, dat, indien het blik geopend is en b.v. een week aan de buitenlucht blootgesteld is geweest, de inhoud niet meer voor de consumptie te gebruiken is, eenvoudig omdat de melk poeder bedorven is. En meer

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 4