GRIEKSCHE KRUISER GETORPEDEERD Hevige luchtaanvallen op talrijke plaatsen in Engeland De Engelsche reactie op de Brood op de m,et luchtslagen 1940. No. 17648 en Bommenregen op vliegvelden wapenfabrieken Vrijdag 16 Augustus. Ruim 500 Duitsche vlieg tuigen in actie De aanval op het vliegveld Eastchurch Duitsche vliegers boven Londen Door onbekende duikboot op de reede van Tinos Aanvallen op midden- Engeland Het falen van Engeland’s methoden Een dramatisch schouwspel nummerde dubbele bons «J PRIJS DER ADVERTENTIfiN: PRIJS DEZER COURANT: (Holland) van de laatste herinnert. gegeven, opgeld aan Verdere bombardementen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. In kust boot van onbekende nationaliteit is ge troffen. De zwaar beschadigde kruiser poogde tevergeefs op het strand te loe pen en zonk, nadat de ketelinstallati&s waren ontploft. Bij de ramp is een van de opvarenden gedood, terwijl 29 man gedeeltelijk zwaar werden gewond. Ook enkele burgers liepen verwondingen op bij de poging het schip aan den grond ver- hoe kan zijn Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. O 1 nummerde nul De Duitsche oorlogsmarine maakt 2 schepen buit Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 te zetten. Een vrouw aan den wal kreeg een beroerte. De kruiser „Helli” was 2150 br. reg. ton groot en in 1912 gebouwd. De be manning telde 282 koppen. Het gebeurde heeft in de Grieksche openbare meening grooten schrik en ontsteltenis verwekt. Voor de periode van 19 tot en met 25 Augustus Gedurende het tijdvak van 19 tot en met ^5 Augustus a.s. geven de met „2” genummerde dubbele bons van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 25 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 29 Augustus a.s. geldig. Ook luchtgevechten boven Zuidwest-Engeland. Volgens de jongste inlichtingen van het D.N.B zijn ook luchtge vechten bo ven Zuidwest-Engeland ontbrand. Het zwaartepunt van den Duitschen aanval schijnt boven Southampton te liggen. Talrijke bombardements- en jachtvlieg tuigen ruim over de honderd drongen tusschen Portland en Ports mouth Engeland binnen en wierpen hun bommen op het gebied ten Noor den van genoemde steden uit. Deze aanval schijnt de hevigste van Don derdag geweest te zijn. In verscheidene kustplaatsen werden branden en ont ploffingen waargenomen. Een deel der Duitsche bommenwerpers vloog Noord waarts in de richting van Bristol door. De Duitsche luchtmacht heeft gis teren ook aanvallen op militaire installaties aan den benedenloop van de Theems gedaan. In de streek van Sheerness, Chatham en Rochester, waar de marinewerven en tuighuizen zeer kwetsbaar lig gen. hoort men het vuur van het afweergeschut. Rustig vlogen de Heinkel-bommenwerpers voort. Zij wierpen hun bommen met de grootste zekerheid op de belang rijkste doelen. Bij Tilbury kwam het tot hevige luchtgevechten. Aan de aanvallen van gisteren op de graafschappen aan de Zuid- en Zuid oostkust van Engeland hebben, naar bij informatie bij het Duitsche opperbe vel vernomen wordt, meldt het D.N.B., rond 200 bommenwerpers deelgenomen, voor de begeleiding en bescherming waarvan ongeveer 320 Messerschmitt- jagers meevlogen. De aanvallen voer den tot in het gebied van Newcastle. In de eerste plaats werden havens en scheepsdoelen, tankschepen en kazernes, daarnaast ook vliegvelden en luchtaf- weerbatterijen aangevallen. Overal werden mooie successen waargenomen en talrijke branden op vele plaatsen vastgesteld. De door Reuter-Londen verspreide getallen, volgens welke gis teren meer dan 1000 Duitsche vliegtui gen in den strijd waren geworpen, zijn sterk overdreven. Waarschijnlijk wil Reuter daarmee de op vele plaatsen ontstane schade motiveeren. vroegen namiddag hebben 35 Dornier-bommenwerpers installaties te Het D.N.B. meldt uit Athene, dat gisterochtend in de vroegte de op de reede van Tinos (eiland in de Egeïsche. Zee) liggende Grieksche kruiser „Helli” door 3 torpedos van een duik- Hull, niet ver van de kust. In de na bijheid van deze plaats bevinden zich verscheidene nesten van jachtvliegers. De Duitsche aanval was een volkomen verrassing, waartegen het Engelsche luchtafweergeschut maar weinig kon uitrichten. Voor de Britsche jagers konden ingrijpen, was de aanval, die een vernietigend resultaat had gehad, reeds voorbij. Behalve de aanvallen boven Zuid- Engeland, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag door Duit sche vliegerafdeeiingen zijn gedaan, is het vliegveld Kinloss bij Elgin aan de Moray-firth met succes met bommen bestookt. In het zeegebied van Peter Head is een convooi aangevallen. Bij Aberdeen werden stellingen van het luchtafweergeschut met succes gebom bardeerd. Op het vliegveld Montrose, tusschen Aberdeen en Dundee veroor zaakten bomtreffers verscheidene bran den. Bij Dover zijn gisteren, naar het D.N.B. verneemt, nieuwe luchtgevechten gevoerd. Terwijl Duitsche stuka’s het vliegveld van Hawkinge ten Westen van Dover aan vielen, vond een hevig gevecht tusschen Messerschmitt-toestellen en Spitfire machines plaats. Bij hun pogingen, den Duitschen aanval af te slaan, verloren de Engelschen 4 Spitfires, bovendien werden 4 Hurricanes neergeschoten. Ook de versperringsballons moesten het weer ontgelden. De afweer der Engelschen was levendig, doch de pogingen, het luchtruim ontoegankelijk te maken door salvi van het afweergeschut, bleven vergeefsch. De snelle Duitsche Stuka’s hebben deze ijzeren gordijnen zonder verliezen doorbroken en de beoogde doelen aangevallen. Duitsche Stuka’s, begeleid door militaire jagers, hebben voorts, naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, doelwitten in het Engelsche graafschap Kent aan gevallen. In weerwil van het aanzienlijke verzet en de talrijke gevechten tusschen Engelsche en Duitsche jagers konden de Duitsche gevechtsformaties zonder eenig verlies in het Engelsche gebied doordringen. Op grond van de tot dusver ontvangen inlichtingen zijn gisteren in totaal 98 Britsche vliegtuigen neergeschoten en 8 op den grond vernield. Bovendien werden 5 versperringsballons neergeschoten; 29 Duitsche machines worden vermist. De superioriteit van het Duitsche lucht wapen blijkt uit de volgende samenvattende cijfersVan 8 tot 15 Augustus, 8 uur des avonds, werden in totaal 505 Britsche vliegtuigen neergeschoten, resp. op den grond vernield, terwijl de Duitsche verliezen voor dit tijdvak slechts 129 toe stellen bedroegen. ten sjacheraars nauwelijks een rad voor de oogen vermogen te draaien. In de Amerikaansche, de Zwitser- sche en natuurlijk ook in de Engel sche pers breekt men zich der het hoofd over de vraag, men van Engeland het omen afwenden, met zijn blokkade eigen vroegere bondgenooten zwaar der te treffen dan het Duitschland, dat het bestrijdt. Deze onder het mom van humanitair streven plaats vindende hersenacrobatiek van krin gen, die in hun berekeningen volko men gefaald hebben en het thans beleven moeten, dat hun duivelsche plannen tot uithongering van 90 mil- lioen menschen niet den Duitschen kern van Europa, doch wellicht be paalde Westelijke, niet door Duit sche bewoonde randgebieden tref fen, laat Duitschland volkomen on verschillig. Sinds den dag, waarop de Duitsche blokkade aanving, is van Duitsche zijde voortdurend gewezen op den met elk volkenrecht in strijd zijnden aard van dit oorlogsmiddel. In den tijd van 1 September 1939 tot 10 Mei 1940 zijn de Duitsche vertoogen volkomen onverhoord ge bleven. Ook in de Vereenigde Staten heeft niemand er eenigen aanstoot aan genomen, dat ook levensmidde len onder het verboden goed werden gerekend. Op het oogenblik wordt een officieuze Amerikaansche propa ganda gevoerd voor het afstaan van 50 torpedojagers aan Groot-Brittan- nië. Voor het in stand houden van een blokkade zijn torpedojagers naar men weet het belangrijkste middel. Wanneer nu tegelijkertijd in de Ver- eenigde Staten tranen vergoten wor den, omdat in den komenden winter wellicht Fransche vrouwen en kinde ren honger moeten lijden, dan zijn dit krokodillentranen. De Vereenigde Staten hebben het, meer dan welke mogendheid ter wereld ook, in de hand, het lijden door deze wijze van oorlogvoering te verkorten, door den Engelschen de middelen tot verlen ging van dezen oorlog te onthouden. In het belang van Europa en een betere toekomst van de menschheid is het toe te juichen, dat de monster achtigheden, die uit het feit der En gelsche heerschappij ter zee voort vloeien, eens voor de geheele wereld aan de kaak gesteld worden. Er is werkelijk tijd genoeg voor noodig geweest vóór de Vereenigde Staten de schaamteloosheid van dit oorlogs middel hebben ingezien. De hongers nood van millioenen Duitsche vrou wen en kinderen tijdens en na den wereldoorlog was niet ijselijk genoeg om Engeland aan den schandpaal te slaan. De mogelijkheid, dat het ge zegende Frankrijk zijn trouw aan En geland met levensmiddelenschaarschte betalen moet, brengt de Amerikanen in het harnas. Wij kunnen slechts zeggen: eindelijk. (Zie verder pag. 2.). Een eigen bureau hier ter stede van de Deutsche Handelskammer Bij herhaling is reeds gebleken, dat de Duitsche instanties hier te lande er naar streven, voor het economische leven in ons land nieuwe mogelijk heden te scheppen, niet alleen binnen het kader van den opbouw, maar ook in nauw verband met de algemeene her- oriënteering op economisch gebied in Europa. Iedere poging om het wel vaartspeil te herstellen en te verhoo- gen vindt krachtige ondersteuning. In deze richting zal thans nog in tensiever worden gewerkt. Teneinde hier ter stede, waar de belangrijkste Duitsche en Nederlandsche instanties haar zetel hebben, over een centrum te kunnen beschikken, van waaruit recht streeks besprekingen en onderhande- lingen met deze instanties kunnen wor den gevoerd, heeft de Deutsche Handels kammer für die Niederlande in Amster dam besloten een eigen Haagsch bureau te vestigen, dat zal worden onderge bracht in het perceel Carel v. Bylandt, laan 16. Door deze vestiging is het mogelijk, een geregeld contact te onderhouden met de dienstvakken van den Rijkscom- mrissaris voor het bezette Nederland sche gebied en met de bureaux van de Nederlandsche autoriteiten. Op deze wijze kan snel en doeltreffend worden gehandeld bij het plaatsen in Neder land van opdrachten uit Duitschland. Het is een verblijdend feit, dat reeds tal van Duitsche orders in Nederland konden worden ondergebracht. De Hol- landsche industrie, o.a. de textiel- en schoenen-industrie heeft bereids verschillende opdrachten uit Duitsch land ontvangen en het is te verwach ten, dat bij verschillende andere groot industrieën in ons land nog belangrijke orders zullen worden geplaatst, zoowel van den Duitschen Staat als van Duit sche particuliere ondernemingen. In Midden-Engeland zijn gisteren wederom talrijke vliegvelden en ha vens door Duitsche vliegtuigen aange vallen. De operaties van het Duitsche luchtwapen in Zuidoost Engeland wer den onverpoosd voortgezet. Tusschen de bomaanvallen hebben de Engelsche jagers, die de Duitsche vliegtuigen steeds weer in gevechten pogen te be trekken, weinig rust. Het falen van het Engelsche luchtafweergeschut wordt steeds duidelijker. De trefzekerheid van dit geschut is gering. De als laat ste nieuwigheid ingevoerde en veel be sproken netten, welke in de lucht ge schoten worden om de Duitsche Vlieg tuigen te strikken, blijken een kinder spelletje te zijn. Daar voor de verde diging van de Engelsche luchtruimte het luchtafweergeschut nauwelijks nog van beteekenis is, rust de geheele last van de af weer op de Britsche jagers. Vliegvelden zwaar getroffen Bij den aanval op het vliegveld Haw kinge bij Dover door stuka’s. plaatsten de Duitschers talrijke treffers. Eenige loodsen gingen in vlammen op. De tegenstand van de Engelsche ja gers was buitengewoon hevig. Niette min lieten de Duitsche machines zich onverstoorbaar uit de wolken vallen en legden zij haar opdracht ten uit voer. Over de aanvallen van Duitsche duikbommenwerpers op het graafschap Kent verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden Door voltreffers zijn op het vliegveld Lympne 3 hangars be schadigd Op de startbaan werd een treffer geplaatst. Verschillende stellin gen van het luchtafweergeschut stop ten met vuren, nadat zij waren gebom bardeerd. een kleine haven aan de West- van Frankrijk liggen 2 buitge maakte schepen, n.l. een groot Noorsch tankschip van 9300 ton en een Neder- landsch schip van 9700 brt„ meldt het D.N.B. Het Noor^he schip, waarvan thans de Duitsche oorlogsvlag wappert, is door Duitsche zeestrijdkrachten op den Atlantischen Oceaan aangehouden en opgebracht. Het was onderweg van En geland naar het Panamakanaal om een lading olie voor Groot-Brittannië in te nemen. Het Nederlandsche schip, dat even eens op den Atlantischen Oceaan t<tr hoogte van den Equator werd aange houden en opgebracht, kwam van Pa nama en Curacao en was met een lading ijzer, papier, olie en stukgoede ren op weg naar Engeland. Behalve de bemanning bevonden zich aan boord 6 Amerikanen, waaronder een zende ling met zijn vrouw en dochter. De verhouding tusschen de beman ning en het prijscommando was goed. Evenals de bemanning van het Noor- sche schip genoten ook zij alle moge lijke vrijheden. Met lachende gezichten liepen zij rond en verheugden zich er op weer spoedig naar huis te kunnen terugkeeren. In kringen wordt, naar lijn meldt, klaard: De resultaten luchtslagen schijnen de Engel schen van de rest van hun kalm te te berooven. Terwijl men an ders trotsch was op den sport- geest, die het mogelijk maakte, nederlagen onverstoord te incas- seeren, neemt men thans ten aan zien van de luchtgevechten een houding aan, die aan de ma nieren van het Joodsche Ghetto Ieder eigen verlies wordt pas na lang aarzelen toe- terwijl neer gehaalde vliegtuigen van den tegenstander als begeerde papieren doen. Een oorlogscorrespondent vaq het D.N.B. geeft een verslag van den Duit schen luchtaanval op het Engelsche vliegveld Eastchurch aan den mond mond van de Theems. Hij vertelt„Wij hebben opdracht, het vliegersriest Eastchurch te vernietigen. Op deze mededeeling van den commandant volgt een nauwkeurige bespreking yan den aanval. Een laatste blik op de kaarten, nog- Een laatste blik op de kaarten, nog maals worden de horloges gecontro leerd en twaalf minuten later zijn de toestellen m de lucht. Door de grijze schemering van den aanbrekenden dag donderen de motoren op weg naar Engeland. Een zeer nauwkeurig navi- geeren, een precies berekenen van den koers zijn noodzakelijk. Hier moet het doel van den aanval liggen. Een snel besluitaanvallen. Bijna vallend stoot de afdeeling door het wolkendek. Zes groote loodsen en talrijke vliegtuigen zijn duidelijk te herkennen. Eenige se conden later begint het gewone dra matische schouwspel, dat wij reeds zoo vaak beleefd hebben: het meedoogen- loos ontploffen der bommen, het óp schieten van geweldige rook- en vuur zuilen uit schuilplaatsen en loodsen, het vernietigen van opslagplaatsen voor brandstof en munitie, getroffen vlieg tuigen, ontploffingen aan alle hoeken van het veld. De startbaan zelf is in een trechterveld veranderd en onbruik baar geworden. De Duitsche formatie heeft geen half werk gedaan. Ook de „onoverwinnelijke” Spitfires konden de verwoesting van het vliegveld East- church, dat in lichterlaaie staat, niet verhinderen.” Te 5 uur n.m. toonden witte rook wolkjes van het luchtdoelgeschut aan. dat Duitsche toestellen ook boven de Britsche hoofdstad vlo gen. Het geheele Theemsdal was getuige van den doelbewusten en door niets te stuiten Duitschen luchtaanval, die alle militaire ob jecten met vernietiging bedreigt De luchtdoelbatterijen bij Cardiff, welks haven uiterst gevaarlijk ligt, werden gealarmeerd, daar de Duit sche aanval ook Bristol met zijn vliegtuigfabrieken en Zuid-Wales bedreigde. Belangrijke opdrachten uit Duitschland aan de Neder landsche industrie den uitgebroken. Het Engelsche luc ht- doelgeschut bereikte gedurende de Duitsche bomaanvallen geen enkel re sultaat. Alle Duitsche toestellen heb ben ongehinderd hun opdracht kunnen volbrengen. Het Duitsche eskader 104 meldde het vliegveld Driffield in Yorkshire te heb ben gebombardeerd. De hangars en e kazernes werden verwoest, evenals een aantal op den grond staande toestel en. De Duitsche vliegtuigen werden aan gevallen door 12 Spitfires. De aanval lers werden herhaaldelijk getroffen. Het Duitsche eskader leed geen verlie zen. Driffield ligt ten Noorden van Elk der drie ministeries van lands verdediging heeft een aantal make laars en boekhouders in dienst, die meermalen per week een soort winst en verliesrekening opmaken. Het Britsche ministerie van oorlog maak te daarbij ten tijde van de ontrui ming van Duinkerken de fout, het aantal der uit Frankrijk geredde manschappen van het Britsche expe ditiekorps met 35.000 hooger op te geven, dan het totaal der troepen, die volgens vroegere opgaven naar Frankrijk waren gezonden. In de balansen, die de Britsche admiraliteit indient, worden als slachtoffers van Duitsche luchtaan vallen uitsluitend nu mijnenvegers en kleine kanoneerbooten genoemd. Van grootere eenheden is nooit sprake, hoewel het toch een bekend feit is, dat grootere schepen uit de lucht veel gemakkelijker te treffen zijn dan kleine. De Engelsche pogingen, de winst- en verliescijfers van den oorlog te vervalschen, zijn des te dwazer, daar het verloop der vijan delijkheden tot dusver nooit de Brit sche verklaringen en communiqués, doch uitsluitend de nuchtere opsom ming van feiten in het Duitsche Weermachtbericht in het gelijk heeft gesteld. De verscherping van den luchtoor log boven Zuid-Engeland en de be richten, die daarover de Vereenigde Staten bereiken, hebben op de New Yorksche effectenbeurs tot een koers daling geleid. Vooral de aandeelen van die industrieele ondernemingen, die op de een of andere wijze met de Britsche bewapening verbonden zijn, hebben tot zes punten moeten afstaan. Men mag daaruit afleiden, dat de door de Britsche ministeries van landsverdediging opgestelde schoongekleurde balansen den groo- der Wilhelmstrasse het A.N.P. uit Ber- het volgende ver- „2” ge- Fabrieken van Vickers fel bestookt In den gisteren .aanvallen op militaire New Castle ondernomen. De haven was een der belangrijkste doelwitten. Op de wapenfabrieken van Vickers-Arm- strong in Hepburn is een regen van bommen neergedaald. Ook verscheidene vliegvelden, lood sen en hangars in het graafschap Nort humberland hebben veel van de Duit sche bommen te lijden gehad een deel staat in brand. Op vele plaatsen in Midden-Engeland hebben ontploffingen voorgedaan 1 - COURANT HAAGSCHE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 i in zich hevige en zijn bran

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1