A.E.G. KOELKASTEN BEZOEKT THABUR’s TOONZAAL voor electrische apparaten en verlichtingsartikelen n v. „THABUR” De actie in Britsch- Somaliland De Engelsche luchtaan vallen in Noord-Italië Geïnterneerde Duitschers vluchten uit Port Elizabeth Vandaag beginnen de Roemeensch-Hongaar- sche onderhandelingen De langzame ontwikke ling in Zuidoost-Europa Nieuwe Italiaansche luchtaanval op Malta Een speciale luchtvaartcorrespon- dent van Stefani meldt, dat gisteren in het begin van den middag Italiaan sche luchtstrijdkrachten de militaire installaties van het vliegveld Alfaro op Malta met volledig succes hebben aangevallen. Loodsen en opslagplaat sen werden vernield en in brand ge stoken door zware bommen en brand bommen. Ook de enkele op den grond staande vliegtuigen werden gebombar deerd. Toen zij hun opdracht hadden volvoerd, werden de Italiaansche bommenwerpers aangevallen door 4 Hurricane-jagers. De afdeelingen ja gers, welke de Italiaansche bommen werpers begeleidden, kwamen onmid- dellük tusschenbeide en konden na een kort gevecht vrij baan maken. Een Engelsch toestel werd neergeschoten en de bestuurder kon zich redden door middel van zijn valscherm. De Engelsche reactie op de luchtslagen HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. BELGIE te ENGELAND Ontgoochelde Engelschen en NOORWEGEN. hebben Berlijnsche waarschuwing betrokken staten Zij maakten het schip „Queen Ann” buit bezwijken, grootsche het om Roemeensch tegoed in Enge land geblokkeerd. Roemeensche bezitters van bankreke ningen in Engeland hebben een rond schrijven gekregen, waarin hun wordt medegedeeld, dat hun tegoed geblok keerd is. een vischkotter, dat zij Vrijdag om streeks 3 uur in den middag ter hoog te van Durban werd ingehaald door een schip van het type der Queen Ann”. Daar echter het schip de Brit- sche vlag voerde en de bemanning uniformen der Engelsche koopvaar dij droeg, koesterde zij geen enkele verdenking. Men neemt aan, dat de Duitschers zullen probeeren Madagas car of Italiaansch Somaliland te be reiken. VEREENIGDE STATEN De onderstaatssecretaris van buiten- landsche zaken, Sumner Welles, heeft de in omloop zijnde geruchten tegen gesproken volgens welke er onderhan- delingen gevoerd zouden worden tus- schen Engeland en de Vereenigde Sta ten over het af staan van 100 Ameri- kaansche torpedojagers tegen het in richten van vloob- en luchtbases op Britsche bezittingen. 90 en i3O Liter. Uit voorraad leverbaar ZUILINGSTRAAT 22—24 TELEFOON: 116130 (8 LIJNEN) Levering via den electrischen hapdel Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij president Roosevelt tot einde Juni 1942 gemachtigd wordt, de natio nale garde en de legerreserves, op het. oogenblik in totaal 396.000 man, in actieven dienst voor den tijd van een jaar op te roepen. „Weinig bevredigende berich ten”, verklaarde Churchill. Ministerpresident Churchill heeft in antwoord op een in het Lagerhuis tot hem gestelde vraag geantwoord, dat Rijke haringvangst De opbrengst der Noorsche haring- visscherij is dit jaar buitengewoon groot. ..Aftenposten” schrijft, dat men een zoo rijke vangst in langen tijd niet gekend heeft. Daar ook de hoedanig heid van de visch goed is. is men in Noorsche visscherskringen zeer tevre den. Het Britsche vrachtschip „Fellside” gezonken Het Britsche vrachtschip „Fellside” (3509 bruto ton) is, naar „Associated Press” in scheepvaartkringen te New York verneemt, op 17 Juli in den At- lantischen Oceaan door een torpedo of een mijn gezonken. Het vrachtschip „Panamanian” heeft van de uit 33 leden bestaande beman ning der „Fellside” er 21 gered. Van 1 tot 10 Augustus zijn 245 trei nen met vluchtelingen de ‘demarcatie lijn gepasseerd. In denzelfden tijd heb ben met auto’s en vrachtwagens 184.000 personen het onbezette gebied verla ten. Per fiets en te voet deden dat 18.000 personen. Onder de terugkee renden bevonden zich 186.000 Belgen. De terugvloeiende beweging heeft zich sedert 10 Augustus in hetzelfde tempo voortgezet. Toch bevonden zich nog 3 tot 3.5 millioen Fransche vluchtelin gen en 800.000 Belgen, alsmede een millioen Fransche soldaten, wier woon plaatsen in de bezette Fransche gebie den liggen, in het niet-bezette deel des lands. De voedselvoorziening in het niet bezette gebied Het D.N.B. bericht uit Genève De minister van buitenlandsche zaken heeft, naar uit Clermont-Ferrand wordt gemeld, tegenover persvertegenwoordi gers een verklaring afgelegd over den De Roemeensche delegatie voor de onderhandelingen met Hongarije, die gisteravond in een specialen trein. Boekarest heeft verlaten, is vanochtend vroeg in Turnu-Severin aangekomen. De leider van de delegatie, de vroegere minister Valerpop, was gisteren voor zijn vertrek uit Boekarest door koning Carol in een langdurige audiëntie ont vangen. De Hongaarsche delegatie, onder lei ding van den gezant Hory, wordt van ochtend in Turnu-Severin verwacht. De gemeenschappelijke zittingen van de beide delegaties zullen worden gehou den in de bibliotheekzaal van het cul- tuurpaleis der stad Turnu-Severin. In dit gebouw zijn verscheidene telefoon centrales én een telegraafkantoor inge richt, opdat de beide delegaties op ieder oogenblik met haar regeeringen overleg kunnen plegen. In welingelichte kringen te Boeka rest meent men, dat de besprekingen 4 of 5 dagen zullen duren. Ook de on derhandelingen met Boelgarije zullen zeer binnenkort beginnen te Krajowa. de operaties in Britsch Somaliland nog voortduren. Overigens was hij ge noodzaakt te zeggen, dat hij „weinig bevredigende berichten” uit Somali land had ontvangen. HUK.EURGhMlHL.ll/Q/l jfrpfsH\A(> WIJ KOOPEN G. SIERADEN Horloges - Briljanten en Zilverwerk tegen de hoogste waarde in. fa. TEERLINK, Prinsestr. 86 Gisteren heeft het Lagerhuis het financieele wetsontwerp, dat de voor stellen van de jongste aanvullende begrooting bevat, in derde lezing aan genomen. De minister van financiën, Kingsley Wood, verklaarde, dat nieu we belastingen klaarblijkelijk onver mijdelijk zijn. Wanneer zij zullen ko men, hangt hoofdzakelijk van het re sultaat der inschrijving op de regee- ringsleeningen af. De nieuwe omzet belasting zal, naar de minister hoop te, begin October kunnen worden in gevoerd. Het Lagerhuis zal van 22 Augustus tot 5 September op reces gaan. Naar de Londensche correspondent van ,,Nya Dagligt Allehanda” meldt, heeft de verhooging van de spoorweg tarieven, welke op 1 Oct. van kracht wordt, een groot beursschandaal ont huld. Zeven uur voor de verhooging officieel bekend werd, is een geweldi ge hausse in spoorwegaandeelen be gonnen. De „Daily Herald” beweert, dat de spoorwegmaatschappijen op de eert of andere manier belanghebbende kringen over de voorgenomen maatre gelen van den staat op de hoogte heb ben gesteld, zoodat deze tijdig op de beurs hadden kunnen speculeeren. op het gehoor konden worden waarge nomen, was een nauwkeurig vast stellen der nationaliteit niet mogelijk. Doch de vliegrichting en de wijze van overvliegen wettigen de conclusie, dat het hier een bewuste schending van ons luchtgebied betreft. Naar uit deze mededeeling van den generalen staf blijkt, aldus het D.N.B. kunnen dit stechtS, hetgeen in de mededeeling niet gezegd wordt, En gelsche vliegtuigen zijn geweest. melijk en Duitschland luchtmacht. de kwestie van vrede en een duur zame nieuwe orde met scherp toezien- den blik gadeslaan. FRANKRIJK. Vluchtelingen keeren terug Naar „Paris Soir” meldt, hebben se dert 1 Augustus bijna 600.000 vluchte lingen het onbezette gebied van Frank rijk verlaten om naar hun woonplaat sen terug te keeren. Engelsche bommen op een boerendorp Zooals het bericht van de Duitsche weermacht heeft gemeld, hebben vijan delijke vliegtuigen in den nacht van Woensdag op Donderdag bommen op het kleine boerendorp Derichsweiler bij Duren in het Rijnland geworpen. De bommen troffen de dorpskerk, die we gens haar kostbaar interieur op de monumentenlijst staat, en geheel werd verwoest. Slechts de muren staan nog overeind; het gebedshuis is geheel uitgebrand. In vergelijking met deze verwoesting is de schade elders in het dorp gering. In de omgeving van het dorp bevinden zich geen militaire ob jecten, wapenfabrieken of iets van dien aard. f RUSLAND. Officieel wordt te Moskou mededee ling gedaan van eenige mutaties op de hoogste posten van het volkscommissa riaat van oorlog. Maarschalk Boedjonny is benoemd tot eerste plaatsvervanger van den volkscommissaris van oorlog onder ge lijktijdige ontheffing ven zijn functie als bevelhebber van het militaire k district Moskou. Generaal Sjaposjnikof, die jarenlang chef van den generalen staf van het roode leger is geweest, is op zijn eigen verzoek met het oog op zijn zwakke gezondheid van deze func. tie ontheven en benoemd tot plaatsver vangende volkscommissaris van oorlog. Tot chef van den generalen staf is be noemd de legergeneraal Merezkof, oud- I opfferbevelhebber van het militaire district Leningrad en een der legerlei- I ders tijdens den Finschen oorlog, diè tevens plaatsvervangend volkscommis- I saris van oorlog blijft. CHINA. De vergadering van de verdedigings- commissie te Shanghai Uit een communiqué over de giste- I ren te Sjanghai gehouden vergadering I van de verdedigingscommissie voor het I opnieuw toewijzen der verdedigings- I sectoren blijkt, dat tengevolge van I diepgaande meeningsverschillen geen I ’overeenstemming kon worden bereikt. I De Engelschen en Amerikanen hebben I een resolutie 'aangenomen, waarin I wordt voorgesteld den Engelschen sec* I tor tusschen de Westelijke grens van I de nederzetting en den spoorweg aari de Japanners over te dragen en door de Amerikanen den sector in het een- I trum van de stad te laten bezetten. De Italianen onthielden zich van stem ming, terwijl de Japanners tegen stem den en zich het recht voorbehielden een ander plan in te dienen. Volgens Japansche berichten is het voor de Japanners onmogelijk, de genoemde strook, die in het Westen grenst aan den Japanschen verdedigingssector aan de Amerikanen over te dragen. De Britsche censuurautoriteiten heb ben van de uit Lissabon komende Yankee-clipper, tijdens een tusschen- landing van dit vliegtuig op de Ber muda eilanden, 1920 pond £ost in be slag genomen. DUITSCHLAND De uitbreiding van fabriekspersoneel Op grond van eischen, gesteld door den deskundige van het rijksministe- rie van arbeid, Oberregierungsrat dr. Stothfang behandelt de „Berl. Botsen Ztg.” het vraagstuk van de vergroote arbeidsprestatie in oorlogstijd. Het spreekt vanzelf schrijft het blad, dat de oorlog, ten gevolge van de mobili satie, heeft moeten leiden tot een ster ke vermindering van het aantal man nelijke arbeidskrachten. Niettemin kan met voldoening worden vastge steld, dat bij de mannelijke arbeids krachten, sedert het uitbreken van den oorlog tot eind Juni, een toename van een millioen personen is vastgesteld, welke was toe te schrijven aan het feit, dat een groot aantal jeugdige ar beidskrachten de schoolbanken heeft verlaten en dat oudere mannen aan den arbeid zijn gebleven, terwijl ook uit het buitenland en uit de nieuwe gebieden in het Oosten arbeidskrach ten zijn toegevloeid. Bij de vrouwen is zelfs een toename van 200.000 ar beidskrachten vast te stellen, hoewel de ontwikkeling eigenlijk in de omge keerde richting had moeten verloopen. Vaak wordt ook de opvatting verde digd, dat op de arbeidsmarkt reeds een ontspanning is ingetreden. Dr. Stothfang verklaart, dat dit slechts tot op zekere hoogte voor den land bouw geldt.”Voor de andere takken van bedrijf kan van een ontspanning geen sprake zijn en moet in toenemen de mate worden gestreefd naar een juist gebruik van vakkundige krach ten. Een vrij spel der krachten is op het gebied van den arbeid, in staats- politiek opzicht, niet verantwoord. Het blad geeft dan 8 punten voor het leiden van arbeidskrachten. O.a. wordt gezegd, dat het bestuur van den arbeid moet worden uitgeoefend door bedrijfscommissies, dat de levende generatie langer in dienst moet blijven dan vroeger het geval was en dat van het groote aandeel der vrouwen, dat thans 8.3 millioen bedraagt, ook in de toekomst niet kan worden afgezien. Ook buitenlandsche arbeidskrachten zullen weliswaar steeds noodig zijn, doch men dient deze als een aanvul ling in tijd van nood te beschouwen. voedseltoestand in het niet-bezette deel van Frankrijk, welke door de Engel sche blokkade in gevaar wordt ge bracht. De Britsche regeering, zoo zei de minister, dient te overwegen, of zij millioenen burgers, waaronder zich vele gewonde frontstrijders bevinden, wil prijsgeven aan den hongersnood. In dien Engeland rekent met een uitwer king van de blokkade op Duitschland. is dat een hoop op leemen voeten, want Duitschland’s weerstand is ontzagge lijk. De levensmiddelen, die Frankrijk wil en kan invoeren, zijn uitsluitend bestemd voor de Franschen. Duitsch land heeft zich bereid verklaard, te ga- randeeren, dat ingevoerde waren uit sluitend ten goede komen aan de Fran sche burgerbevolking. De Fransche re geering heeft Engeland bijzondere ga ranties aangeboden. Wanneer deson danks de stem van het verstand niet zou worden gehoord, zal niemand de regeering of de bezettingsautoriteiten in Frankrijk daarvoor aansprakelijk mogen stellen. de een uitgeput raken, wanneer door slecht weer niet een pauze intreedt. De Engelschen loopen gevaar hun voorraden uit te putten en door de inspanning licha- geestelijk te bezit een Volgens berichten uit Mozambique, heeft de vlucht van 120 geïnterneerde Duitsche burgers met het schip Queen Ann” uit de haven van Port Elizabeth tot gevolg gehad, dat de Engelsche marinestations in geheel Zuid-Afrika in een toestand van groot alarm verkeeren. De 120 Duitschers, waaronder zich leden der bemanningen van Duitsche koopvaardijschepen bevonden, die bij het uitbreken van den oorlog in Afri- kaansche havens waren gearresteerd, zijn maandenlang iq een kamp in Uptington geinterneerd. Ongeveer drie weken geleden werden zij naar Port Elizabeth gebracht, waar zij moesten helpen laden en lossen. Don derdagmorgen was de Queen Ann”, een oud type vrachtschip van 800 ton, die koloniale waren naar Engeland zou brengen, van de reede van Port Elizabeth verdwenen. Pas in de mid daguren werd ontdekt, dat van de Duitsche gevangenen, die in de op slagplaatsen waren ondergebracht, er 120 ontbraken en dat de wacht gekne veld op den grond lag. Naar alle waarschijnlijkheid is het den Duitschers gelukt de scheeps wacht te overmeesteren en het schip uit de haven te krijgen. Alle oorlogs schepen, die in de Zuid-Afrikaansche wateren kruisen, zijn radiotelegra- fisch van het gebeurde op de hoogte gesteld. Het marinestation in Kaap stad heeft onmiddellijk een torpedo jager en twee torpedobooten uitge zonden om aan de jacht op de Queen Ann” deel te nemen. Boven dien worden door het Zuid-Afrikaan sche luchtwapen verkenningsvluch ten langs de kust gemaakt. Zaterdag- □EGRELLE IN HET ONBEZETTE FRANSCHE GEBIED De „Soir” publiceert een onderhoud met den leider der rexisten, Léon De- grelle, waaruit blijkt, dat Degrelle de oplossing van het Belgische vluchte lingenvraagstuk ter hand heeft geno men. Daartoe is hij naar het onbe zette Fransche gebied gereisd en heeft daar van den vice-premier, Pierre Laval, ten eerste de officieele bevestiging gekregen, dat de scha- duwregeering-Pierlot in de oogen van de Fransche regeering de jure niet meer bestaat, en ten tweede de stelli ge verzekering, dat terstond maatre gelen genomen zullen worden om ein- morgen berichtte de bemanning van delijk te bewerkstelligen, dat de 300.000 Belgen, die zich nog in Zuid- 'Frankrijk bevinden, ook tegen den wil van den aanhang der „regeering Pier lot” aldaar, naar hun land kunnen terugkeeren. Met de organisatie van het vluchtelingenwerk is men terstond begonnen. Volgens de „Times” is het ijzer in Engeland zoo schaarsch geworden, dat de uitzichttoren in Great Yarmouth ge sloopt zal worden. Het materiaal hier van gaat weer in den smeltkroes en wordt dan door de bewapenings- industrie gebruikt. Hetzelfde blad maakt melding van een haastige ver meerdering van het aantal reddings- booten, daar in de eerste elf maanden van den oorlog slechts 2183, d.w.z. per week gemiddeld „slechts” 46 menschen- levens van de aan de kusten van Enge land tot zinken gebrachte schepen gered konden worden. De „Times” laat dóór schemeren, dat dit slechts een klein ge deelte van de geleden verliezen is. Italianen naderen Berbera De krijgsverrichtingen van de in Britsch Somaliland oprukkende Ita liaansche troepen ontwikkelen zich volgens het vastgestelde plan. In mili taire kringen te Rome heeft men den indruk, aldus het D.N.B., dat de ge vechten hun einde naderen. Naar ge meld wordt is het verzet van de En gelsche koloniale troepen uiterst hard nekkig. De Engelschen verdedigen de afzonderlijke bergpassen en spelonken met de grootste taaiheid. De voor het verloopder krijgsverrichtingen in Britsch Somaliland beslissende ge vechten speelden zich na het over schrijden van de gren§ af, toen het de taak was van de oprukkende Italiaan sche troepen uiterst moeilijke berg passen in te nemen. Sinds de Italiaan sche troepen de 1500 meter hoog ge legen bergpassen van Carrin en Go- daeri veroverd hebben, beheerschen zij het thans nog in handen van de Engelschen zijnde kustgebied om Ber bera. Volgens de jongste berichten staan de Italiaansche troepen in een halven cirkel op ongeveer 30 k.m. voor Berbera. Met de bezetting van Bulhar, dat aan den kustweg van Zei- la naar Berbera ligt, is voor de En gelschen de terugtocht naar het Wes ten afgesneden. Een gepensionneerd majoor van het Brioche leger, die met een schip uit Engeland te Lissabon is aangekomen, heeft tegen persvertegenwoordigers verklaard, meldt het D.N.B.. dat hij voor de zaak van Engeland geen pen ny meer geeft. Hij is ervan overtuigd, dat vele Engelschen. die thans reeds van meening zijn, dat de oorlog zijn hoogtepunt heeft bereikt, vreeselijk ontgoocheld zullen worden, wanneer de Duitschers eerst met hun werkelijk offensief tegen Engeland beginnen. Hij heeft met vele Engelsche officieren ge sproken en door hen meeningen hooren verkondigen, die ten tijde van Nelson als buitengewoon moedig, ten tijde van den wereldoorlog als weinig vernuftig en nu in den oorlog van 1940 als totaal verouderd beschouwd moeten worden. Vreemde vliegtuigen schonden de Zwitsersche neutraliteit De generale staf te Bern deelt mede: In den nacht van 15 op 16 dezer tegen 11.30 is het luchtgebied boven Zwitserland opnieuw door vreemde vliegtuigen geschonden. Tot nu toe zijn vluchten vastgesteld in het luchtgebied boven Bazeldelsberg met daarop volgende vluchten boven Tessino. Een uur later keerden de vliegtuigen in tegenovergestelde rich ting terug. De groote hoogte, waarop gevlogen werd, en door den lichten nevel, waardoor de vliegtuigen slechts aan de Italiaansche tegenspraak Teneinde.de onjuistheid te bewijzen van de door radio-Londen verspreide berichten over de resultaten van de Engelsche luchtaanvallen in Noord- Italië, publiceeren de voornaamste bla den van Turijn en Milaan naast den volledigen tekst der Britsche berichten de Woensdag gemaakte foto’s van de oorlogsfabrieken Fiat en Caproni, die volgens Londen zwaar beschadigd zou den zijn. Uit de foto’s blijkt, dat deze fabrieken volkomen intact zijn. De waarheid is, zooals vastgesteld in het officieele Italiaansche communiqué, nl. dat de Britsche vliegers tijdens hun nachtelijke aanvallen op bovenge noemde steden alsmede op Alessandria en Tortona lukraak bommen uitwer pen, die geen schade berokkenen aan industrieele en militaire installaties maar daarentegen tal van slachtoffers maken onder de burgerbevolking. veeleer een beroep gedaan op het ge zonde verstand, den zin voor gerech tigheid en het verantwoordelijkheids gevoel, om uit deze moreele houding in vrije overeenkomst een regeling der geschilpunten te doen geboren worden. In deze houding mag men echter niet een teeken van zwakte zien, dat het mogelijk maakt, den ernstigen raad der asmogendheden in binnenlandsch- politieke conflicten in den wind te slaan. Men heeft, naar men van Duit sche zijde verklaart, wel begrip voor bepaalde begeleidende verschijnselen van de nieuwe orde in Zuidoost- Europa, voor zoover het gevoels- reacties zijn van niet-beslissende be- teekenis. Anders en veel scherper zou den deze gebeurtenissen echter te Berlijn beoordeeld worden, wanneer hier sprake mocht zijn van acties in dienst van vreemde belangen, die dan alleen beheerscht kunnen worden door het doel, de duurzame pacificatie in het Zuidoost-Europeesche gebied tegen te werken. Tegenover zulke belemmeringspogin- gen van binnen en van buiten uit stelt mep te Berlijn nogmaals het groote doel, dat de landen, die in Zuidoost- Europa hun gemeenschappelijke levens- ruimte hebben, in een geest van recht vaardigheid en billijkheid den weg vinden naar regeling der uit het ver leden dateerende geschillen en gemeen schappelijk offers moeten brengen om de thans nog bestaande wrokgevoe lens definitief te overwinnen. Daarom moeten ook de betrokkenen in Zuidoosten begrijpen, dat het niet partijen, niet om revanche en niet om een kwarteeuw gaat, doch om een nationale pacificatie voor de komende eeuwen. Duitschland en Italië zullen evenwel dat staat vast de hou ding der landen in Zuidoost-Europa in Vervolg van pag. 1. Commentaar van Duitsche bladen. In hun commentaar op de lucht gevechten boven Engeland wijzen de Duitsche bladen op de bewering van de Londensche radio, dat, wanneer de Duitschers successen behalen, hun legerberichten objectief zijn en zij met de feiten overeenstemmen zoo als b.v. bij den opmarsch in Neder land en Noord-Frankrijk. Wanneer het den Duitschers echter slecht gaat dan zijn hun berichten erg overdre ven. Duidelijker, aldus de „Berl. Börsen Ztg.” kon radio-Londen de wereld niet toonen, hoe reddeloos Engeland zichzelf verstrikt heeft in zijn eigen net van leugens. Onder den druk van de onloochenbare feiten is het ge dwongen. de nuchtere nauwkeurig heid van de Duitsche weermachtbe- richten tijdens den veldtocht in Po len, Noorwegen en Frankrijk toe te geven en hierdoor zijn eigen leugen propaganda te verloochenen. Daar echter het Britsche fait accompli nog alleen maar ontbreekt, geloöven deze valschspelers in één adem te kunnen beweren: Nu gaat het Duitschland slecht, want de Duitschers plegen dan sterk te overdrijven. Waar haalt de Londensche radio deze wijs heid vandaan? Wij zouden niet we ten, zoo gaat het blad voort, wanneer het ons in den strijd tijdens deze lij maanden een keer slecht is ge gaan en waar wij het noodig hadden de wereld zand in de oogen te strooi en. De wereld echter weet zeer goed, dat de Britsche propaganda, die thans onze succeséen in Polen, Noor wegen, Frankrijk moet erkennen, toen precies zoo’n verhaal over onze verliezen heeft gedaan als nu. Het blad citeert dan de destijds sterk overdreven Engelsche berich ten over de Duitsche verliezen in Polen, Noorwegen en in het Westen. Zoo zou b.v. Duitschland, volgens officieele Engelsche beweringen, se dert het uitbreken van den oorlog 11.000 vliegtuigen hebben verloren. Waar komen dan de Duitsche eska ders vandaan, die dag aan dag over het Kanaal vliegen, waar komen dan toch de Duitsche piloten van daan, die door hun trefzekerheid en behendigheid bewijzen, dat zij een grondige opleiding gehad hebben en beproefde oorlogservaring bezitten? Ook de „Deutsche Allg. Ztg.” schrijft, dat het Duitsche luchtwapen dagelijks opnieuw de beste tegen spraken levert tegen de cijfers van Duff Cooper. Amerikaansch oordeel De Amerikaansche vliegtuigcon- structeur Seversky, schrijft in een artikel voor United Press: Als Engeland den luchtoorlog ver liest, heeft het den oorlog verloren. Engeland kan door luchtbombarde menten op de knieën gedwongen wor den. Daarom heeft ook de kwestie van het afstaan van vijftig Ameri kaansche torpedobootjagers aan En geland geen enkele beteekenis. Enge land gelijkt nu op een belegerde ves ting, welker verdedigers door onophoudelijke aanvallen van meerderwaardigen vijand De slachtoffers van het vliegtuig ongeluk in Australië zijn gisteren te Canberra ter aarde besteld. Zooals ge meld, zijn bij dit ongeluk onder ande ren de ministers van oorlog en lucht vaart, Street en Fairborn, de vicepresi- dent Gullet, en de chef van den gene ralen staf, sir Cyril Bandenell White, omgekomen. Het Roemeensche ministerie van buitenlandsche zaken heeft met ingang van 1 September a.s. de contracten met 7 Joden opgezegd, die de belangen van Roemenië in hun functies van hono- rair-consul in Parijs, Nizza, Antwer pen, Genève, Guatemala en Amster dam hebben behartigd. Te Tanger is een rantsoeneering van brandstoffen voor automobielen ingevoerd. De Zweedsche staatsminister Hansson heeft op het sociaal-democra- tisch jeugdcongres een rede gehouden óver de buitenlandsche politiekHij stelde vast dat het voor een klein land als Zweden vanzelf spreekt, in de hui dige Europeesche situatie de buiten landsche politiek te beperken tot de zorg voor den vrede en voor de onaf hankelijkheid des lands. Volgens de „New York Journal American” heeft president Roosevelt den burgemeester van New York. La Guardia, het ministerie van arbeid aangeboden. De „Dienst aus Deutschland” meldt Te Berlijn bestaat de indruk, dat de opvatting der asmogendheden ten aan zien van de te Salzburg en Rome be sproken Z.O.-Europeesche problemen door de betrokken landen niet op de juiste waarde wordt geschat. Zoowel het feit, dat de rechtstreeksche onder handelingen tusSchen de betrokken regeeringen, waartoe de asmogend heden hebben aangespoord, slechts traag vorderen, alsook bepaalde stem mings- en meeningsuitingen in de pers der betreffende landen, geven derhalve welingelichten politieken kringen te Berlijn aanleiding, het Duitsche stand punt ten aanzien van het complex der actueele Zuidoost-Europeesche vraag stukken nogmaals te preciseeren op een w’ijze, waarvan het waarschuwende accent niet over het hoofd mag worden gezien. Men wijst er op, dat het meer op daden dan op woorden aankomt en daarom het alleen met de lippen be lijden van de beginselen van de Duit sche buitenlandsche politiek van geen invloed op de houding en het oordeel van het Duitsche Rijk kan zijn. Op nieuw wordt er aan herinnerd, dat Duitschland. en evenzoo Italië, niet het voornemen hebben, de door hen voor gestane beginselen eener nieuwe orde in Zuidoost-Europa met de ongetwij feld aanwezige macht aan wien ook op te dringen. De beide asmogendheden WELLES SPREEKT GERUCHTEN TEGEN DEFENSIE-WETSONTWERP AANGENOMEN BtJ SPKIAIISH* All fS Bfrfe LAGERHUIS KEURT NIEUWE BELASTINGEN GOED BEURSSCHANDAAL TE LONDEN WIJZIGINGEN IN HET VOLKS COMMISSARIAAT VAN OORLOG AMERIKAANSCHE POST IN BESLAG GENOMEN HET GEBREK AAN IJZER VERSPREIDE BERICHTEN

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2