[vrouwenhoekje! STADSNIEUWS Steriliseeren van Rubriek voor de Jeugd Moderne Spartanensoep tomaten HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 3 BEGRAFENIS J. Th. NOORDANUS DOEL EN WERKWIJZE VAN HET NEDERLANDSCH BOERENFRONT DER N.S.B. Uiteenzetting van den heer E. J. Roskam Hzn. BOND VAN NEDERLANDSCHE HARINGEXPORTEURS - VORMING VAN RIJKSVOEDINGS- STAND BEOOGD CORRESPONDENTIE ge- gedurende het einde en KEES EN ZIJN TUINTJE er MEDEDEELING Hartelijk welkom in de Toen de boer aan het spitten. van een Zorgen jullie er voor dat het papier waar de opstellen voor denOpstel-wedstrijd op komen, aan één kant beschreven is? Anders kunnen de opstellen niet in de rubriek geplaatst worden. de de Raadselvriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk verzocht op enveloppe te vermeldenVoor Kinderrubriek Oprichting federatie van organisaties in het visch bedrijf ken, meneer, zei hij. Kees kwam er vlak met z’n neus bij staan. Hij hoop te, dat vader het stuk zou nemen bij de hooge boomen. En, ja hoor, dat lukte. Vader vond het blijkbaar ook een aardig plekje. Wil ik ’t voor u laten omspitten vroeg de boer. Ik kan hier wel een spitter krijgen. Nee, niet noodig, dat doen we zelf wel, zei vader.' Ik heb een flinken zoon. Kees straalde, maar de boer zei ’t Zal u anders niet meevallen, meneer, als u het niet gewend bent. Maar u kunt het probeeren door. Je maakt je veel te moe, zei de boer weerwil ik het je eens voor doen Kees keek hem aan. Hij was warm en dorstig en stond op het punt om woedend te worden, maar toen hij het gpedige gezicht van den boer vlakbij zich zag, zei hij Nou, als u wilt En toen de boer aan het spitten. Wonderlijk deed die dathij duwde de spa met z’n handen in den grond en zette kracht met z’n been. Plof, plof, plof, ’t Ging vlug ook Kees keek met groote oogen. Gezien? vroeg de boer. Dan kan je het nu zeker zelf Ja-a, aarzelde Kees. En hij nam de spa weer op. De boer wandelde bedaard weg, ter wijl Kees aan z’n bloote hoofd tikte bij wijze van j*roet. Steriliseeren van tomatenmoes (in gekurkte flesschen) Ga op dezelfde wijze te werk als bo ven is beschreven. Gebruik echter in plaats van z.g. week’s flesschen in dit ge val flesschen of fleschjes, die met een kurk worden gesloten, desnoods gewone medicijnfleschjes. Giet het al of niet in gekookte, gezeefde moes door een trech ter in de fleschjes tot even onder den hals, bind er met een „kruistouw” de uit gekookte kurk losjes op, zet de flesschen op een treetje of op een dubbel gevou wen krant in het kokende water en steri liseer het moes gedurende een half uur. Laat de flesschen iets bekoelen, druk er de kurk stevig in, snijd ze tot aan den rand der flesschen bij en dompel ze twee- waren. Maar hij zei niets het moest immers een verrassing zijn van die spitpartij Moeder was er aan gewend, dat Kees op Woensdagmiddag ging zwemmen en keek dus niet verwonderd, toen hij oAmiddellijk na tafel „daag riep en wegfietste. De groote schop uit de schuur had Kees zoolang om een hoekje gezet, dien nam hij vlug over den schouder, toen moeder niet meer keek. VIERDE DAG ZANGCONCOURS IN „DE BATAAF” Ook door zijn hooggeplaatste chefs werd een goed getuigenisvan den overledene gegeven, dat hem blijft sieren. Velen ver. liezen in den heer Noordanus veel. Hij heeft als een hartelijk en meelevend lid mede de kerk van Christus gebouwd. Wars van menschenvereering kende hij zijn plaats ook in de kerk, waarvan hij een trouw lid was. Hartelijk was zijn medeleven in de zaken van Gods koninkrijk Wij mogen, aldus spr., gelooven dat hij is ingegaan in de vreugde zijns Heeren. Spr. besloot met woorden van troost tot de nabestaan den. Namens het bodepersoneel van het de partement van Onderwijs, K. en W. voer, de de opvolger van den overledene, de heer J. Boterweg, het woord. Spr. wees er op hoe het den heer Noordanus zwaar viel van zijn werkkrin- te scheiden en van zijn collega’s afscheid te nemen. Hij heeft helaas niet veel van zijn rust mogen genieten. Waar hij steeds hooger leven zocht moge hij nu rusten in vrede. De oudste zoon, de Leer K. J. Noor, danus, heeft hierna de aanwezigen dank gezegd voor hun belangstelling. Hoewel een stevige soep gewoonlijk 's winters meer aftrek vindt dan 's zo mers, kan een dergelijk gerecht zoo af en toe bijv, op een koelen dag toch ook in dit jaargetijde wel eens te pas komen. Voor den hoofdmaaltijd bereiden we de soep bij voorkeur van versche in grediënten, terwijl een rest aardappelen en groente van den vorigen dag een lek ker bordje soep ter aanvulling van den broodmaaltijd kan opleveren. Wij laten hieronder het recept volgen van voedzame groentesoep, die als maak tijd voor vier personen kan dienst doen. Maak een pond worteltjes en een half pond uien schoon en snijd ze fijn. Laat de uitjes met een half ons boter in een gesloten pan 10 minuten zachtjes smoren. Doe er de worteltjes bij en 3 pond schoongeboende, doorgesneden aardappe len en een halven liter water. Laat dit aan de kook komen en zachtjes door koken tot de aardappelen gaar zijn. Stamp ze dan fijn en voeg een eetlepel zout toe, Verdun de puree met drie kwart liter melk en een halven liter water. Laat de soep nog even doorkoken en voeg dan wat fijn gehakte selderij of peterselie toe. Meng er van het vuur de tevoren geraspte kaas (2 ons belegen) door. Voor het schoonboenen van de aard appelen kan men uitstekend een panne* spons gebruiken. wordt dat voordeelig voor mij van den winter Zie je wel Zij krijgt er ook zin in En bovendien is het voor het heil van ons vaderland, dat iedereen tuin tjes huurt gn alles volplant. Dat is waarzei moeder. En Kees komt ook eens uit de plooi Hij kan prachtig helpen spitten. Waarvoor is hij anders zoo’n groote kerel van bijna veertien Mag ik ook bruine boonen zaaien? vroeg Corrie, die zich vlug had uitge kleed en nu nog even een nachtkus kwam halen. En óf Jij mag de putjes in den grond maken met je kleine vingertjes. Zoo doet ieder wat Ha riep Corrie, ik mag boonen zaaien Ja, maar, zei moeder, je moet ze dan ook helpen opeten, hoor kindje Nu, toen ze dat hoorde, keek Corrie een beetje „bewolkt”. Want op bruine boonen was ze nu niet zoo erg dol Vader en Kees gingen op weg. Een heel eind moesten ze rijden voor ze buiten de stad waren. Daar stapte va der even af en haalde uit zijn jaszak de advertentie, die hij had uitgeknipt. Ja, hier moet het zijn. Kom maar mee Ze sloegen nu links van den weg een smal pad in langs het water. Wilgen stonden langs den kanthet was een echt vredig, landelijk weggetje. ’t Is hier mooi, zee Kees, diep de heerlijke zomerlucht opsnuivend. Ja, en ’t is beste grond, zei vader. Hoe weet u dat Ook het vraagstuk der voedselvoor ziening wordt door de volksche gedachte beheerscht, want de richtlijnen worden daardoor bepaald Wie dit niet kan of niet wil zien, die kan misschien wel ver standelijke maatregelen bedenken en ook wel prachtige plannen ontwerpen, doch met al zijn plannen en ontwerpen zal hij toch in de lucht blijven zweven en ten slotte zal hij. niettegenstaande al zijn za kelijkheid, zich verliezen in het doellooze, fantastische en onbestemde. Om een goed product te telen is nu eenmaal een ge zonde bodem noodig Met k\jpstmest kan men veel, maar niet alles. Met de techni sche zijde der directe landbouwvraag stukken heeft de Agrarische Dienst zich dan ook weinig bezig gehouden. Eenige tientallen landbouworganisaties deden dat behoorlijk goed. - maal in gesmolten lak of paraffine. Onder een kruistouw verstaat men twee kruiselings over de kurk gelegde touwtjes, die rond den hals met een derde touw worden vastgebonden. Van ieder loshangend touwtje worden nu de twee uiteinden boven op de kurk samen geknoopt, zoodat gedurende de verhitting de kurk niet van de flesch afvalt. Bewaren van rauw tomatenmoes (Overgenomen uit „Rauw inmaken van bessen en andere vruchten”, uit het Deensch van Ellen Carlsen, vertaald door M. C. Wallis de Vries-Wijt.) 4 K.g. tomaten, 50 gr. zout, 4 gr. ben- zoëzure natron. Wasch de goed, rijpe, maar stevige tomaten driemaal, de’eerste en de derde maal in schoon water, den tweeden keer in water met wat keuken zout. Laat ze uitlekken, snijd ze door midden en maal ze. Zeef de puree en roer ze dan 4 a 5 minuten met het zout en de benzoëzure natron. Vul er de zeer goed (in een sodasopje b.v.) gereinigde fles* schen mee en kurk die. Gistermiddag heeft de Bond Nederlandsche Haringexporteurs spoedvergadering gehouden in restau rant „Den Hout” alhier ter bespreking van de plannen tot oprichting van een federatie van organisaties in het visch- bedrijf, waartoe ook de Bond van Ne derlandsche Haringexporteurs zou toe treden. De voorzitter, de heer P. Goedknegt, zeide in zijn openingswoord, dat de leden er reeds per rondzendbrief van in kennis waren gesteld, dat er plannen waren tot oprichting van een federatie, d.w.z. plannen tot oprichting van een bond van vereenigingen in hetzelfde of aanverwante bedrijven, welke zich bezig houden met het vangen, verhan delen, exporteeren, verwerken (rooken en conserveeren) van visch. Onder visch zal word?n verstaan: versche en gezoute haring, gerookte haring, ver sche en gezouten andere zeevisch, o.a. ook ansjovis en zoetwatervisch. In een persconferentie heeft de heer E. J. Roskam Hzn, hoofd van den Agrarischen dienst der N.S.B. en leider van het Nederlandsch Boerenfront, een uiteenzetting gegeven van doel en werkwijze van het Boerenfront, dat be oogt de vorming van een Rijksvoe dingsstand voor te bereiden. Aan zijn gedane mededeelingèn is het onder- Op weg naar huis gingen ze nog van allerlei koopen om te zaaien. Bruine boonen en kievitsboonen, zakjes zaad voor roode kool, spruitkool, sla. Kees keek z’n oogen U-'. Gek, vond hij, dat uit die pieterig, kleine zaadjes, zwart of wit, zulke groote planten konden groeien. Thuis, onder de lamp, hield hij ze een tijdlang in z’n hand. ’t Is haast niet te begrijpen, hè? zuchtte Kees. Nee, jongen, ’t is een écht won der, zei moes. Kees begreep niet, hoe hij opeens zoo blij kwam. Dat van die zaadjes, hoe ze in den grond groeiden en opschoten, hoe er planten en bloemen uit kwa men, had hij toch altijd geweten Maar nu hij de zaadjes zelf in z’n hand had en ze zelf mocht zaaien in hun eigen tuintje, nu leek het of ’t wonder nog grooter werd Kees kon haast niet wachten tot den volgenden avond, dat ze samen zouden gaan spitten. ’s Morgens schooloedacht hij op eens nog wel midden onder de aard- rijkskunderepefcitiedat hij toch vanmiddag vrij hadWeet je wat, hij zou vader gaan verrassen Hij ging den heelen middag spitten. En als vader dan vanavond in het tuintje kwam, hadden ze de boontjes er maar in te stoppen. Kees werd hoe langer hoe opgewon dener bij ’t idee, zoodat hij twee keer een vermaning van den leeraar kreeg voor „ongemotiveerde onrust” en het weinig gescheeld had, of hij was uit de klas gestuurd. Om twaalf uur was Kees één van de eersten, die de straat op holde en aan de koffietafel kon hij nauwelijks wachten tot moeder en Corrle klaar zijn Germaansche zwaard heeft hij de be werkers der tegenstrevers, de machten der duisternis, terneer geslagen. Dit alles wil niet zeggen, dat de taak vgn het Boerenfront, tw. de vrijmaking van het boerendom, nu ten einde is. De taak van het Boerenfrojjt is, de be werkers van den bodem, de verzorgers van het vee en de verwerkers van de landbouwproducten, dat zijn dus allen, die werkzaam zijn voor de voedselverzor- ging, samen te brengen in één verband. Hieruit zal moeten groeien tie corpora tie voor de volksvoeding of anders ge zegd de Rijksvoedingsstand. In dezen Rijksvoedingsstand zal de vrije boer, de zelfstandige burger en de zelfbewuste ar beider zijn taak vervullen in de organi sche volksgemeenschap, waarin het kapi taal en het intellect geen leidende, maar een dienende functie zullen verkrijgen. De doelstelling van het Boerenfr*nt is den bewerkers van den Nederlandschen bodem en den verwerkers der landbouw producten te zeggen, dat de nieuwe volks- ordening te verwezenlijken is, mdien zij zichzelf blijven Daarvoor moeten zij be ginnen met zich volkomen los te maken van het denken in goud, in geld, in winst en in macht. Als zij zoover zijn, dan er varen zij ook. dat de orde, die op 10 Me! ineengestort is, in doelstelling en grond slag vloekt tegen al wat zij uit over leving en ervaring als recht in zich dra gen. Als zij eenmaal zoo ver zijn, dan is de ban gebroken. Men voelt, hoe dwaas het optreden is van hen, die meenen dat de nieuwe orde zijn voleinding reeds gevonden heeft als men wat meer vaderlandsliefde en wat meer eenheid in de landbouworganisaties aan den dag legt. Dezulken hebben den smartkreet niet verstaan, die opsteeg uit de harten der duizenden ontrechte boe ren en burgers, kreunend onder den druk van hypotheek en schuldenlast, van on recht en crisis-nood. Het is niet de taak van het Bperenfront om veel tijd te ver spillen aan dezulken. De wereldgeschiedenis heeft geleerd, dat volken te gronde gaan, indien zij de belangen van het groot-kapitaal boven die van den inheemschen landbouw stel len en het zwaartepunt van de economi sche kracht buiten het land verplaatsen. Daarom kan het nooit de wil van den Schepper zijn, dat onze landbouw door den import wordt gevoed en van den export moet leven,, als in den nu voorbij- geganen tijd. Door den import van granen en door den export van veredelde veeteeltproduc- ter. was er inderdaad vooruitgang in den landbouw, vooi^l der vorige en het begin van deze eeuw. Deze vooruitgang was echter schijn geen wezen Nog nooit waren onze lan derijen zoo met schuld belast als juist nu. In de vorige eeuw zijn vele van onze beste boerengeslachten naar Amerika ge trokken. omdat door het geïmporteerde graan, dat door roofbouw zoo laag in prijs was. onze boeren gedwongen wer den hun hoeven te verlaten. In den ras- senchaos van het land van den dollar, al dus de heer Roskam, ging dit beste Ne derlandsche bloed te loor. Het verschil in opvatting ever de prac- l.ische vraagstukken tusschen het Boeren front en hen die nog gevangen zijn in liberaal-kapitalistisch denken, uit zich in elk onderdeel der landbouwpolitiek. De schuldenlast op de bedrijven is voor hen een gevolg van de wet der economische noodzakelijkheid. In het gunstigste geval vinden zij het een ramp die over ons landvolk is gekomen De werkloosheid is niet in de eerste plaats een ramp, maar een zonde tegen de scheppingsorde. Een zonde welke roept om wraak. De uitwas sen van het kapitalisme moeten daarom niet alleen bestreden, maar dit kapitalis me zelve moet in zijn wezen vernietigd worden. Dit kan alleen door den boe- rengrond en onze tuindersbedrijven los te maken van het kapitaal. Dan pas kunnen de prijzen der landbouwproducten wor den gestabiliseerd, hetgeen eerste be- steansvoorwaarde voor den boer is. De taak van den Rijksvoe dingsstand. Als alle medewerkers van de voedsel voorziening worden samengebracht in één groot verband, dan heeft de Rijksvoe- Toen Kees naar het huisje fietste, voelde hij zich bijna een volwassen man. Kalm en bedaard trapte hij voort en met z’n spa over den schouder. Al leen de pijp in den mond ontbrak er aan. Daar was het tuintje al: ’t lag te blakeren in de zon. Kees zette z’n fiets neer en overzag het karwei. Dan ging hij op den hoek beginnen. Met een vaart ging de spa in den grond, plof daar kieperde de aarde om. Nog een steek er naast en nog eenEerst toen hij een heelen rij gespit had, keek Kees op en wischte zich het zweet van het voorhoofd met de mouw van z’n blouse. He, hè ’t Leek een onnoozel smal randje, als je ’t zoo zag bij dat heele veld, dat nog gespit moest Hè, hè! Ha, haklonk het vlak naast hem. Verschrikt keek Kees opzij en. daar stond zoowaar de boer. De pret tintelde in z’n ,oogen, toen hij zei En, jongeheer, valt het spitten nog al mee O ja, ’t gaat best Zoo. Nou, dat is fijn. Maar als ik je een raad mag geven, maak dan niet één steek, maar twee. Anders is het niet diep genoeg en gaat het gras er niet voldoende onder. Dank u, zei Kees. Hij lachte een beetje witjes en dacht bij zichzelf: Ga jij nou maar weg en blijf me niet op m’n vingers staan kijken PlofPlofVerwoed spitte hij weer Shirley Temple”. Wat een fijne vacantie zeg. Maak je er ook een opstel van? Misschien heb je dan wel een prijs. Je mag bij het opstel allen maar je naam, schuilnaam en leeftijd schrijven. Rozenknopje”. Ik heb liever zelf verzonnen raadsels. Ken je goed raadsels maken? Ja, wanneer je het opstel klaar hebt, mag je het insturen Ja, dan is Bep jari^ Is het een prettige dag geweest? Vele groeten terug. „W Innetou" Kinderrubriek. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. Onder zeer groote belangstelling vond gistermiddag op „Nieuw Eik en Duinen” alhier in het familiegraf de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. Th. Noordanus, in leven kamer bewaarder van den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Tevoren leidde de wijkpredikant, ds. P. Nomes, Geref. predikant te ’s-Graven- hage.West, aan het woonhuis een rouw dienst, sprekende over het slot van 2 Cor. 4 en. het begin van 2 Cor. 5. Op de begraafplaats merkten we o.m. op de heeren mr. J. Terpstra, oud-minis- ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, J. Boterweg, kamerbewaarder van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, R. Gillebaard, idem van het departement van Financiën, R. Hartsuiker, oud-kamerbewaarder.con- cierge van de Algemeene Rekenkamer en meerdere leden van het bode.personeel van de verschillende ministeries. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, nam ds. P. Nomes het woord om er op te wijzen, dat de groote belangstel ling bij deze uitvaart een bewijs is welk een goede plaats de overledene in veler hart innam en thans in veler herinnering leeft. De heer Noordanus had, aldus spr., eigenschappen die hem bijzonder sierden bij zijn arbeid aan een onzer departe menten. Hij was punctueel, trouw, vol ijverig en correct en aldus een model departementsambtenaar. Het viel hem zwaar zijn arbeid neer te. leggen en het is alsof hij na zijn pensionneering niet meer floreeren wilde. Thans hebDen wij zijn stoffelijk overschot bijgezet tot Christus’ wederkomst. Verschillende secties Naast propaganda-werk, dat de Agrari sche Dienst bracht in woord en geschrift, organiseerde'de dienst ook verschillende landbouw-economische secties, waarin be kwame vakmenschen de landbouw-vraag- stukken bezagen van den nieuwen volk- schen geest uit. De maatregelen, die ge nomen moeten worden zoodra ir. Mussert zijn eigenlijke taak, dat is de ombouw en de opbouw van ons volksleven, zou kurmen aanvaarden, werden in die verschillende secties voorbereid. Men had gehoopt, dat door dezen arbeid, in samenwerking met den Raad van Volkshuisvesting en de propaganda-afdeeling van het HoOfdkwar- tier, de gezonde krachten van het volk sterk genoeg zouden blijken om de libe raal kapitalische machten te breken. De nog overgebleven tegenstrevers had men gemeend eveneens van de juistheid van het standpunt van het Boerenfront te overtuigen. De Voorzienigheid heeft het anders gewild. Hitler is gekomen en met Op Zondag 18 Augustus a.s. zullen de navolgende vereenigingen uitkomen in de door het Haagsche-Tram- Mannenkoor uitgeschreven en in „De Bataaf” te houden Nationale Zangwedstrijden. Afd. Uitmuntendheid Gemengde Ko ren „Harmonie” uit Wormer2e Afd. Mannenkoren„Robinsóns Mannen koor” uit NijmegenSuperieure Afd. kinderkorenKinder-Jongedameskoor Astoria”, A’dam le Afd. Gemengde Koren „Onder Ons” uit Zaandam 2e Afd. Gemengde Koren„Cantate et Jubilate” uit Hillegom en 2e Afd. Gemengde Koren het „Luthersch Zang koor” uit Zaandam. 'De aanvang van dezen vierden dag is bepaald op des middags 1.30 uur. Toen Kees twee rijtjes van twee ste ken gedaan had, ging hij er eens bij zitten. Na twee en een half rijtje vroeg hij een glas water bij de boerderij. En na drie rijtjes gaf hij het op en reed naar huis. Vaderzei Kees ’s middags aan tafel, zouden we maar niet liever een spitter nemen voor het tuintje. Ik Ja, ik had het ook al gedacht. Ik heb er meteen maar één besteld, zei vader. Die zou vanmiddag beginnen en dan kunnen we morgenavond gaan zaaien. Fijn, va, zei Kees. En hij knip oogde eens tegen moeder, aan wie hij het heele spit-verhaal verteld had. Hoe het afliep Nu, de boonen en sla en kool en de rest kwamen alle maal prachtig op. Kees zorgde voor z’n tuintje als de beste en inplaats van een prieel, kwam er een pracht van een tuinparasol in het hoekje van het tuintje te staan, met een tafeltje en twee stoelen voor moeder en Corrie. O, wat een gezellig tuintje is dat ge worden J Hieronder volgen in aansluiting op ons artikel over tomaten enkele recepten, die de huisvrouw zeer goed van pas komen. Steriliseeren van heele tomaten (in flesschen met gununiring) Ontdoe de tomaten van steeltje en kelk blaadjes, overgiet ze met kokend water, laat ze daarin een a twee minuten staan en verwijder de velletjes. Leg de vruch ten die op deze wijze veel soepele# zijn dan wanneer het schilletje erom blijft zoo dicht mogelijk op elkaar in de flesschen, vul de overblijvende ruimte aan met water tot even boven de vruch ten, sluit de flesschen op de bekende wijze en steriliseer (of eigenlijk pasteuriseer) ze gedurende een half uur bij een tempe- i a tuur van 80 graden celsius. Steriliseeren van tomatenjoioes (in flesschen met gununiring) Wasch de tomaten, ontdoe ze-van steel tje en kelkblaadjes en snijd ze in vierde parten. Laat ze in een wijde pan vlug tot moes koken, al of niet onder toevoeging van kruiden (peterselie, selderij, laurier blad. ui, kruidnagel). Breng de massa over in een vergiet en Iaat het overtollige vocht even uitlekken. (Bewaar dit om af zonderlijk als sap in te maken.) Wrijf hef dikke gedeelte door een zeef, zoodat de pitten achterblijven. Breng het over in de schoongemaakte flesschen, sluit die en steriliseer het moes een half uur bij 80 graden celsius. Indien men tomatenpuree, dan gedane mededeelingèn is staande ontleend: Ten aanzien van de samenstelling van het Boerenfront, dat zijn ontstaan dankt aan de samenwerking der ver schillende vaklieden op het gebied van den landbouw en de voedselvoorzie ning, werd opgemerkt, dat het Hoofd kwartier der N.S.B. uit verschillende afdeelingen bestaat, waarvan een de agrarische zaken behandelt. Reeds ja- ren lang is door deze afdeeling ge ijverd voor de meer bewustwording van den feitelijken boerenaard van het Nederlandsche volk. Noodig is, zich te bezinnen op zijn bloedeigen Germaan- schen volksaard en de volksche wereld beschouwing weer te aanvaarden als grondslag en uitgangspunt voor maat schappij en staat. Nu, kijk maar eens voor je voor wiel Ja, daar zaten heele kluiten modder aan, want het had pas dagen aaneen geregend. Reuzefijne grondriep Kees en hij leunde voorover om goed te zien. Pas op, jó, zei vader. Deze waar schuwing was niet overbodig, want de grond was goed en vet. Je kon gemak kelijk slippen. Vlak bij een boerderij waren de volkstuintjes. Allemaal vierkante lap jes grond naast elkaar: zwart, groen, gespikkeld. De groene waren nog nist verhuurd, de zwarte pas omgespit en de gespikkeldenu, die stonden al vol jonge plantjes. Ook stonden er op enkele stukken hooge stokken. Dat was voor de stamboonen en erwten. En hier en daar stond er een schuurtje tusschen. Dat gebruikten de volkstuin- ders om er hun gereedschap in op te bergen. Eenig, zoo’n tuintje, vond Kees. Hij liep er eens langs, over een smal pad, terwijl vader met den boer praat te. Kostelijk zou het zijn, als eenmaal alles hier groeide en bloeideDan ging hij iederen vrijen middag in het tuin tje werken, wieden en plukken. En dan zou hij er een paar tuinstoelen heen brengen voor moeder en Corrie. Of. eigenlijk moest er een heel prieel ko men Zou dat niet mogelijk zijn, dat hij voor moeder een priëel timmerde? Waar moest het dan komen te staan Daar op dat groote stuk wei, dat nog heelemaal vrij was, dicht bij die hooge boomen. Nu kwam vader er ook aan met den boer. U ziet, dat u nog kunt uitzoe- De bedoeling van de oprichting eener federatie is in hoofdzaak wel deze, dat wij ons zooveel mogelijk willen en moeten aanpassen aan de economische levensopvattingen van de overheid. Wat we wilen is in hoofdzaak dit allernoodzakelijkste: dat we voor ons bedrijven scheppen, waarin voor ons zelf alsook voor onze medearbeiders een menschwaardig bestaan verdiend kan worden. Iedereen, handelaar zoowel als expor teur wist maar al te goed, dat zulks de laatste jaren niet of bijna niet het geval was. Reeds zijn besprekingen gevoerd met de IJmuider Vischhandelvereeniging, den Bond van Zoetwatervisch-expor- teurs en met de Ansjovisexportvereeni- ging. Verder waren nog met verschil lende andere vereenigingen besprekin gen gevoerd met den regeeringscom- missaris, den heer Louwes, welke be spreking echter niet van den bond uitging, doch het bestuur was wel daarbij uitgenoodigd. Met eerstgenoemde vereenigingsbe- sturen was de bond echter tot een principieele overeenkomst gekomen, behoudens goedkeuringen van de di verse ledenvergaderingen van deze vereenigingen. Spr. stelde zich de werking zoo voor, dat diegene, die zich niet bij dezen we deropbouw wil aansluiten, dan ook niet als medebedrijfsgenoot zal gehand haafd kunnen worden. Wij gaan onver biddelijk een nieuwen en tevens ande ren tijd tegemoet en deze kan alleen dan goed zijn, wanneer wij met elkaar schouder aan schouder gaan staan en deze er onder zetten. Van het oude zal dan alleen dit overblijven en spr. zou dit alp devies der vereeniging willen maken n.l. „eendracht maakt macht”. Hierna werd breedvoerig over het bestuursvoorstel van gedachten gewis seld en het is met algemeene stemmen door de vergadering aanvaard. dingsstand de opdracht maatregelen te nemen en door te voeren, die nu van bo venaf worden opgelegd door het regee- rings-crisisapparaat. met 8000 ambtenaren en een onkosten-begrooting, welke de ge- heele staatsbegrooting van 30 jaar terug benadert. Indien onze landbouw- en vee teeltbedrijven op het peil zouden kun nen blijven van enkele jaren geleden, dan pioduceeren zij ternauwernood voldoende boter, kaas en vleesch om ons eigen volk behoorlijk te voeden. De export der edele landbouwproducten der laatste jaren was alleen mogelijk, omdat ons eigen volk aan ondervoeding leed. De tuinbouw, waar van geen import noodig is, is ons natuur lijk wapen om de handelsbalans niet door onze landbouw-economie te benadeelen een gedeeltelijken import van grondstoffen en krachtvoeder te kunnen rechtvaardigen. Dit alles is niet te berei- Ken door enkele maatregelen, maar alleen mdien de staats- en maatschappij-orde op nationaalsocialistische leest worden ge schoeid De bestaande landbouworganisa ties krijgen in die nieuwe orde dan ook een taak van geheel anderen aard. Tot 10 Mei vochten zij voor de bestaanszeker heid en het recht van een boer, in het raam van de toen bestaande kapitalisti sche orde. In de toekomst zullen ze niet op deze wijze hun taak behoeven te vervullen. Dan is het hun opgave in de corporatie van de bedrijfsgenooten zelf te doen, wat nu geschiedt door de instanties en instel lingen die los van, naast, of boven het bedrijfsleven staan. Daarom heeft het Boerenfront contact gezocht met die landbouworganisaties, welke in aanmer king komen voor den opbouw van dit geheel. Vele vooraanstaanden uit de prac- tijk zijn tot het Boerenfront gekomen en hebben hun werkkracht en hulp aange boden. Wij hebben geloof in onze zending en daarom bedelen wij niet om de gunst van de Duitsche overheid. Vol vertrouwen wachten wij de beslissing van Duitsch- land’s grooten zoon Hitler, die Duitsch Staatshoofd is, en die meer is dan dat. Die ook kennelijk door den Almachtige geteekend is om allen Germaanschen stam men de plaats aan te wijzen die hun toe komt volgens Goddelijk bestel. In dit ge loof en in dit vertrouwen gaan wij doel bewust voorwaarts.” Na deze,uiteenzettingen beantwoordde de heer Roskam nog enkele gestelde vra gen.. gesteld is op zeer dikke kan men hetzelfde moes in een breede pan nog eerst wat inkoken. Hij wou vader verrassen, maar Ja, dat moesten we maar doen, zei vader, de krant dichtvouwend. Wat, va vroeg nieuwsgierige kleine Corrie; Jou bij den neus pakken en naar bed brengen, want je bent minstens een kwartier te laat Nee, vader, vijf minuutjes, zei ’t kleine blondje. Maar ze zocht toch ge hoorzaam haar poppekinderen bij el kaar, legde ze netjes te slapen in de wieg en het wagentje en liep naar de deur. Vader en moeder moesten er om lachen. Corrie kan nooit laten om eventjes tegen tè spreken, al wist ze ook heelemaal nog niet, wat „vijf mi nuutjes” was Maar ze had het Kees al zoo vaak hooren zeggen Toe, moe. nog vijf minuutjesdat ze het maar vast nadeed. Wat gaat u doen, vader vroeg Kees nu ook, opkijkend van z’n som menschrift. Een volkstuintje huren en bruine boonen zaaien. Maar man! zei moeder verbluft. Jij spitten en zaaien-? Jij boonen pluk ken Heb je daar dan tijd voor Waar een wil is, is een weg vond vader. Ik ga in ieder geval eens infor- meeren. Ga je mee, Kees Hm.ik heb nog een bende huiswerk Nou, kun je dan morgen niet wat vroeger opstaan voor een keertje Nou ja, va, dat kan eigenlijk ook wel. En Kees had z’n boeken ‘al in de tasch. Zóó op stel en sprong schrok moeder. Eerst nog niet een kopje thee? Nee, dank je. Die thee bewaar je maar zuinig. Je kunt ze morgen op warmen. Een eens gienomen besluit moet onmiddellijk worden uitgevoerd, orakelde vaden Ik huur een tuintje, zaai bruine boonen en sla en bieten en kool «a Heerlijklachte moeder, wat

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3