HAAGSCHE COURANT X' last DE SCH. 49 VERGAAN BINNENLAND STADSNIEUWS land Zaterdag 17 Augustus 1940. Fusie Ilse Meudtner in VIERDE BLAD. Het controleeren van de ringnummers der postduiven Vergadering der N.S.B. te Oss ons Indische jongens in Nederland HET REGISTREEREN VAN POST DUIVEN BEGONNEN EEN DOODE EN TWEE GEWONDEN WEER LICHTUITSTRALING van de kruideniers- organisaties Bredasche meisjes van „Bouvigne” keeren terug De beroemde danseres Ilse Meudtner en de pianist Joseph Pembaur na aankomst in den Haag (Polygoon) Voorkoming van pacht* prijsopdrijving Engelsche bommen op ons land Tengevolge van een mijnontploffing Een cursus voor de Indische kleine vaart DE KUSTVISSCHERIJ sW-wi i 9 vollen van jongelui carrière bij (Poïygoowf In Amsterdam EEN i de Geen persoonlijke ongelukken des De marechaussees in Frankrijk De ouders van één der 250 leden van het Korps Marechaussees, die allen nog in Frankrijk vertoeven, hebben via het Roode Kruis te Genève thans bericht ontvangen, dat hun zoon in welstand is, aldus de „Crt.”. Deze marechaussees zijn, als bekend, tijdens den oorlog naar Frankrijk ge gaan en via Duinkerken met autobus sen naar Nantes vertrokken. Hoe de reis verder verliep, is niet bekend. Bij het afzenden van het schrijven uit Ge nève waren allen gezond. slacht- arbeids- in het de het Ingeleverde hokstaten moeten kloppen met de ringnummers van een 1 Wij vernamen omtrent dit droevige ongeval de volgende bijzonderheden: Een onderhoud met schipper Spaans No. 17649 Omstreeks middernacht moest de po litie handelend optreden in een perceel aan de Dierenschelaan, vanwaar uit een kelder licht uitstraalde, dat moest worden gedoofd. Om 2 uur heeft de po litie zich door verbreking van enkele glas-in-lood ruitjes toegang verschaft tot een showroom van auto’s aan de Zeestraat, waar licht was blijven bran den, terwijl ook de neonverlichting niet uitgeschakeld was. Zooals men weet, zijn bij de evacua tie van Breda ook de meisjes van het dienstboden-internaat „Bouvigne” bij Breda, naar het buitenland vertrokken en verkeerde men langen tijd omtrent dit gezelschap in onzekerheid. Op verzoek van het departement van Sociale Zaken hebben de Duitsche autoriteiten alles in het werk gesteld om deze vluchtelingen op te sporen en naar Nederland te doen terugkee- xen. Deze pogingen zijn gelukkig met suc ces bekroond en thans kan worden medegedeeld, dat het gezelschap van ongeveer 70 meisjes, hedenavond tegen 10 uur uit Montpellier weder in Breda zal aankomen. was vergaan zestienjarige de Sch. 49, was verdron- Ten bate van de wijkver- pleging in Wijk 1 der Ned.-Herv. Gem. alhier werd een gift van 400 ontvangen door tusschekomst van den oud-wijk- predikant, ds. K. H. E. Gravemeyer. Het was alsof we een oogenblik veiu. doofd waren door den geweldigen slag; aldus de schipper. Het voorschip was in duizend stukken geslagen. Tientallen meters in den omtrek van den schok ker dreven de wrakstukken rond. Alleen het achterschip dobberde nog op de golven. Na 2 a 3 minuten was dit ech- ter ook verdwenen. Wij dachten natuur lijk dat de 3 opvarenden omgekomen waren, maar snel hebben we de netten gekapt en zijn erheen gevaren. Na 20 minuten zijn we er in geslaagd schipper Ras en matroos Bruin op te pikken. Ze dreven in uitgeputten toestand rond, den eenen arm hielden ze in een red- De beroemde Duitsche danseres Ilse Meudtner kwam hedenmorgen, tegelijk met Joseph Pembaur. om 11.07 aan het S.S.-station hier ter stede uit Berlijn aan. Op 20 dezer zal zijn in het Kurhaus op treden. Pembaur, concerteert, zooals bekend, morgenavond in het Kurhaus. In den afgeloopen nacht hebben En- gelsche bommen in Koegras (Noord- Holland) 2 koeien in de wei gedood en nabij Alphen (Noord-Brabant) een boschbrand veroorzaakt. De bommen, die gisternacht zijn ge vallen, veroorzaakten nog minder schade. Te Menaldumadeel, in Fries land, zijn drie koeien gedood en een zwaar gewond. Na het bekend worden van de ramp met de Sch. 49 hebben wij hedenmiddag schipper Spaans in zijn woning opge zocht. Deze ervaren visscher was on middellijk bereid ons mede te deelen, wat hij gezien had. De Sch 49 raakte met zijn net vast. De opvarenden wilden het binnenhalen. Plotseling hoor den wij een geweldige ontploffing. Neder- voor de Regeling van het kleine grensverkeer In het Verordeningenblad is een besluit van den Rijkscommissaris opgenomen be treffende het kleine grensverkeer, waarbij o.a. is bepaald, dat diegenen, aan wie het kleine grensverkeer is toegestaan een grenskaart ontvangen van den bevoegden brigadecommandant der Nederlandsche marechaussee. Aanvragen daartoe worden bij den burgemeester ingediend. Op den dag der demobilisatie 15 Juli j.l. werden deze jongens door het departement van Defensie overge dragen aan de zorgen van de Vereeni- ging „Oost en West”. Zeker, ze hadden bij den Opbouw- dienst te werk gesteld kunnen worden, maar ze zouden daardoor volkomen zijn opgegaan in de Nederlandsche Maatschappij. En dat was niet de be doeling van de ouders, toen ze hun jon gens naar Nederland zonden En dat is niet de bedoeling van de jongens, wier verwanten in Indië wo nen en die in hun diepste gevoelens Indië beschouwen als het land, waar zij thuis hooren, waar naar hun ver langens uitgaan en waar zij later hun brood willen verdienen. „Oost en West” wil de jongens voor hun familie en voor hun land be waren. Voorloopig bestuur ontwerpt statuut voor het nieuwe bedrijfsorgaan De algemeene drang naar meer een-- heid heeft ook de hier te lande bestaan de kruideniersorganisaties doen beslui ten tot meer samenwerking te geraken, waarover wij dezer dagen reeds een en ander hebben gemeld. Er bestaan mo menteel hier te lande vijf organisaties van zelfstandige kruideniers. Donderdag zijn de besturen van deze organisaties, met uitzondering van den landelijken bond van kruideniers, in vergadering bijeen geweest te Utrecht, waarbij in principe is besloten, dat een nieuw bedrijfsorgaan voor de zelfstandige kruideniers zal wor den opgericht, hetwelk dus een coördina tie bedoelt te zijn van vier organisaties. Het ligt in de bedoeling, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan naar buiten als een eenheid zal optreden en alle sociaal-economische belangen van de zelfstandige kruideniers zal behartigen. Er is een voorloopig bestuur benoemd, waarin ziting hebben de heeren Joh. G. H. Cornelissen en J. Jonges, beiden te Amsterdam, namens Febowikode heeren P. van der Linde, Rotterdam, en A. Bruin, Alkmaar, namens den N.K.B.de heeren H. Post, Amsterdam, en C. Kok, Rotterdam, namens den Ned. R.K. Krui- derniersbond, en de heer G. W. Klein Ob. (bink, Utrecht, namens den Chr. bond van kruideniers. Tot voorzitter is benoemd de heer Joh. G. H. Cornelissen. Het ligt in de bedoeling dat het voor loopig bestuur een ontwerp-statuut voor dit nieuwe bedrijfsorgaan zal samenstel len, waarover dan in een vergadering op 5 September door de besturen van de samenwerkende organisaties zal worden beslist Aangezien het kruideniersbedrijf in verband met de levensmiddelenvoorzie ning een zeer belangrijke bedrijfstak vormt heeft men zich op het standpunt gesteld, dat dit nieuwe bedrijfsorgaan 1 October a.s. zijn werkzaamheden zal moe. ten kunnen aanvangen. JUBILEUM H. A. M. V. D. VEN Maandag a.s. zal de Heerenstraat van 8 tot 12 uur wegens werkzaamheden aan de waterleiding voor het verkeer zijn afgesloten. Het zal via Bleyenburg en Casuaristraat naar de Lange Houtstraat worden geleid. De C h r.-G eref. Gemeente van ’s-Gravenhage-West ontving van een lid der gemeente ten behoeve van het catechisatielokaal van de Jeruzalem- kerk een orgel ten geschenke. De wekelijksche straatevan- gelisatiedienst wordt volgende week Woensdag gehouden, te 8 uur n.m., op het St Aldegondeplein te Scheveningen. Binnen twee minuten gezonken. De schokker was bezig met de vischvangst, toen, bij het ophalen van het net, een van de drie opvarenden daarin een mijn ontdekte. De man waarschuwde onmiddellijk, doch op hetzelfde moment kwam het helsche voorwerp tot explosie. Het vaartuig werd zoodanig uiteengeslagen, dat het binnen twee minuten zonk. Men zag den mast als een pijl de lucht inschie ten. Met behulp van de reddingboei en de drijvend gebleven kap van de stuurhut wisten de ongeveer 40-jarige schipper D. Ras en de matroos Tinus Bruin hun leven te redden. De 16-ja- rige scheepsjongen een stiefzoon van schipper Ras, was in de golven ver dwenen en van hem werd helaas geen spoor meer gevonden. De Sch. 82, schip per Spaans, die in de omgeving vis- schende was, stevende met achter lating van zijn vischtuig dadelijk naar de plaats van het ongeval, waar de geredden, die beiden gewond waren, aan boord werden genomen. De ma troos Bruin, die er ernstiger aan toe bleek te zijn, had kneuzingen aan de borstkas opgeloopen. Beide gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. waar de jongelui kunnen werken vooi- het examen: Stuurman Indische Kleine Vaart. „Oost en West” vertrouwt, dat ne jongens later met een diploma ge wapend naar Indië kunnen terug- keeren. Deze cursus zal geld kosten, dat grijpt ieder. Het lijkt ons niet noodig, dat „Oost en West” den daarvan draagt. Hulp gevraagd We weten wel, dat er in deze bij zondere tijden veel offers worden ge vraagd, maar in dit speciale geval vragen wij hulp voor een groep Indi sche jongens Ook giften in geld zijn hoogst wel kom. Het gironummer is Gemeente Giro Amsterdam C. 3355 ten name van het „Comité Hulpverleening Verbroken contact Indië”. Voor kleeren en boeken is het adres voorloopig D. Tilkema, Zeemanshuis, Kadijksplein 1718, Amsterdam-C. Wie helpen kan, die helpe een handje Sedert eenige dagen trekken door onze stad 2 rechercheurs van politie, gewa pend met actetasschen vol met staten. Bij iederen postduivenhouder kloppen zij aan, begeven zich op het dak, in den tuin of op een platje, al naar ge lang waar de plaats van het hok is. Hun taak is te controleeren of inder daad de door den duivenhouder inge leverde hokstaat overeenkomt met de nummers op de ringen der vogels. Het zijn ware dierenvrienden, deze politie-mannen, die vaak na halsbre kende toeren hun doel bereiken. Hoe voorzichtig nemen zij de duiven in hun handen, maar ook hoe nauwkeurig worden de nummers gecontroleerd. Immers zij kregen opdracht van ge meentewege. Vier weken geleden onge veer zijn de postduiveneigenaars be gonnen met het samenstellen van hun hokstaten. Ieder nummer werd op een lijst gezet, welke in viervoud moest worden opgemaakt. Een doorslag werd gezonden aan de postduivenvereeniging waarvan de eigenaar lid is, een naar de commissie Hornstra te Amsterdam, een naar de gemeentelijke commissie van Bouw en Woningtoezicht en een hield de eigenaar zelf. Indertijd werd het losvliegen van postduiven verboden en werd van iedere gemeente in ons land opgedra gen zich te belasten met de controle der postduiven. Als controleerende in stantie in deze stad werd Bouw- en Woningtoezicht aangewezen. Daar er echter op dit bureau geen duivenliefhebbers waren, werden uit eindelijk 2 rechercheurs van politie bij Bouw- en Woningtoezicht gede tacheerd, die op de hoogte met de duivensport zijn. Ongeveer een week is men nu al aan het controleeren en nog steeds wacht een lange rij van postduiveneigenaars op een bezoek van deze 2 politiemannen. Eén voor één worden de duiven uit het hok ge haald. Dat is een heel karwei, vooral als men bedenkt, dat onze stad hon derden duivensportliefhebbers bezit. Soms neemt een bezoek aan één post duiveneigenaar een heelen ochtend of middag in beslag. De lijsten kloppen bijna altijd met het aanwezige aantal duiven, want mocht het gebeuren dat er bijv. 3 dui ven te weinig waren, dan moet de eigenaar binnen 24 uur opheldering geven waar de duiven gebleven zijn. Kan hij dat niet, dan heeft Bouw- en Woningtoezicht het recht om alle dui ven van dezen in overtreding zijnden eigenaar in beslag te nemen. Zijn er daarentegen bijv, méér duiven aan wezig als opgegeven, dan moet een be wijs getoond worden, waar zij van daan komen. Na de controle krijgt de duiven eigenaar een stempel op den duiven staat, welke in het hok moet hangen. De duiveneigenaar moet er op toezien, dat het hok in goede conditie blijft, zoodat er geen vogel kan ontsnappen. Er worden n.l. geregeld steekproeven gehouden. Het zal dus bij één controle niet blijven! Voor duivenliefhebbers die nog geen hokstaten inleverden, is er nog een ans om alsnog hun plichten te ver vullen. Zij moeten zich ten spoedigste wenden tot het gemeentelijke bureau van Bouw- en Woningtoezicht, dat ze telt Mauritskade 9, iederen werkdag van 8.45 v.m.10 uur v.m. De winter komt Als de zomer ten einde loopt en de jongens hun studie beginnen op „Prins Hendrik”, een schip Onderwijsfonds voor de Binnenscheep vaart, gevestigd te Amsterdam, dan komen we voor nieuwe moeilijkheden te staan. Overjassen of jekkers, truien, regen jassen. warme onderkleeren, dat alles zou welkom zijn. Ook goede Neder landsche lectuur, geschikt voor jonge menschen, kunnen we best gebruiken. TWEETAL RECHERCHEURS OP STAP. Gistermiddag is de schokker Sch. 82, schipper G. Spaans, in de haven van Scheveningen binnci> gekomen met twee gewonden van de Sch. 49, welk visschersvaartuig des middags omstreeks twaalf uur op drie a vier mijl ten W.N.W. van Scheveningen tengevolge van een mijnontploffing en waarbij scheepsjongen van Wittebol genaamd, ken. Aftreden van baron Speyart van Woerden verlangd. De kring Nijmegen der N. S. B. hield gisteren een openbare vergadering in Oss in hotel Luyks. De heer Thomaes opende de vergadering. In felle woorden critiseerde hij de R. K. S. P. De heer Tesser gaf een algemeen over- I zicht over zijn wording tot nationaal- socialist. Ook hij zei, ’n geloovig katho liek te zijn en kwam op tegen het man dement van de bisschoppen, dat zich een zijdig tegen de N. S. B. richtte. Na de pauze kwam de heer Rost van Tonningen aan het woord, die o.m. de zaak-Oss ter sprake bracht. Spr. schet ste, hoe de marechaussee, na moeizaam werk eindelijk de bewijzen in handen had gekregen. Reeds de arrestatie van den Joodschen industrieel had het mis noegen der staatspartij verwekt, doch toen de marechaussee zijn handen uit strekte naar een der schuldige geestelij ken en naar den z.g. assurantie-make- laar van Oss, maakte het optreden van den toenmaligen minister van Justitie, mr. Goseling, tezamen met baron Spe yart van Woerden, aan de vervolging een einde en ontstond de volksbeweging, welker kracht het politieke Christendom op zijn grondvesten deed trillen. Ander half jaar lang, zoo riep spr. uit, hebben wij gestreden tegen alle politieke par tijen, tegen den met de staatspartij heu lenden heer Colijn. Het resultaat van anderhalf jaar moeizamen strijd tfas, dat de heer Goseling uit het ministerie werd weggezonden. De trawant van den heer Goseling, de heer van Angeren, die van het ministerie van Justitie uit deze heele actie had mee helpen lelden, zit thans in Londen. Maar de derde verant woordelijke voor het optreden tegen de marechaussee, voor de gewelddadige ontneming der opsporingsbevoegdheid aan de brigade Oss der marechaussee, baron Speyart van Woerden, zit nog al tijd op het kussen. Uit naam van de ge rechtigheid, welke ook in dit land dient te worden hersteld, verlangen wij het aftreden van baron Speyart van Woer den. Wij richten hier, in verband met het optreden van een der geestelijken, aldus spreker, in alle openbaarheid een waarschuwing aan het episcopaat, dat wij niet zullen rusten, voordat eindelijk in deze zaak orde is geschapen. Als het episcopaat hier niet kan optreden, dan zal de justitie moeten ingrijpen en de zaak moeten worden heropend. De heer N. Parlevliet te Katwijk aan Zee overleden. Gistermorgen is te Katwijk aan Zee in den ouderdom van ruim 82 jaar over leden de heer Nic. Parlevliet, een Kat- wijker in hart en ziel. Hij was een voor uitstrevend reeder, die Katwijk als vis- schersplaats zeer vooruit heeft geholpen. In den loop der jaren stond hij aan het hoofd van een groot haringhandelsbe- drijf, met veel export naar het buiten land. De overledene heeft den stoot ge geven tot de oprichting van de Reeders- vereeniging van de Nederlandsche ha- ringvisscherij, waarvan hij vele jaren bestuurslid was. Ook is hij jarenlang lid van de Katwijksche gemeenteraad ge weest. De begrafenis heeft plaats a.s. Maandag te 2.30 uur te Katwijk aan Zee. De arbeidsvoorwaarden in het film en bioscoopbedrijf In antwoord op het schrijven van den leider van de Filmkamer van het Neder- lardsch Arbeidsfront, Adriaan van Hees, aan het bestuur van den Ned. Bioscoop bond, in welk schrijven een regeling ge- treflende betere arbeidsvoorwaarden voor “et in het film- en bioscoopbedrijf werkzame personeel werd voorgesteld, heeft het dagelijksche bestuur van den bond thans geantwoord, dat momenteel een onderzoek ingesteld wordt naar de loonen en verdere arbeidsvoorwaarden -van het personeel van de leden van den N.B.B. Daarmede is eenige tijd gemoeid, ook al omdat de gegevens geanalyseerd en gerangschikt dienen te worden. Om deze reden is het het bestuur van den N.B.B. dan ook niet mogelijk op he den reeds een definitief uitsluitsel op het voorstel van den heer van Hees te geven. Wel verklaart het dagelijksch be stuur reeds bij voorbaat, dat het er naar streeft de positie der werknemers in het Nederlandsch film- en bioscoopbedrijf Voor zoover noodig te verbeteren. Verf en verfgrondstoffen. Blijkens een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, tijn verf en verfgrondstoffen aangewe zen als distributiegoederen in den zin van fcrtikel 4 van de Distributiewet 1939. In den regel geen hoogere pachtprijzen dan op 1 September 1939 Het heden verschenen Verordenin genblad no. 19 bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Landbouw en Vis- scherij en van Justitie, ter voorkoming van pachtprijsopdrijving. Wij ontleenen daaraan het volgende Art. 2. Het is verboden een pachtover eenkomst of een overeenkomst tot wijzi ging of aanvulling van een pachtovereen komst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die, welke voor het verpachte gold op 1 September 1939. Het voorgaande geldt niet, indien in een bijzonder geval de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij, in overeenstemming met het be voegde pachtbureau, een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhoo- ging geen bezwaar bestaat. Artikel 3. Een pachtprijs, welke in strijd met het bepaalde in artikel 2 is vastge steld, wordt als buitensporig in den zin van de Pachtwet beschouwd. Indien een overeenkomst in strijd met het bepaalde in artikel 2 is gesloten, is de pachter niet gehouden den pachtprijs te betalen, terwijl hij ook overigens tot geen enkele vergoe ding gehouden is. Het vorig lid is niet van toepassing, in dien partijen hebben toegestemd in de door den rechter noodig geoordeelde wij zigingen.. Artikel 4. Indien het verpachte in op pervlakte niet met het op 1 September 1939 verpachte overeenstemt, berekent de rechter, zoo noodig, den pachtprijs, die ge acht moet worden op 1 September 1939 voor het verpachte te hebben gegolden. Artikel 5. Wijziging van de pachtvoor- waarden ingevolge artikel 32, lid 1, van de Pachtwet kan slechts geschieden, in dien de pachtprijs daardoor niet hooger wordt dan die, welke op 1 September 1939 voor het verpachte gold, tenzij in een bij zonder geval de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij een verklaring heeft afgegeven, dat bij hem tegen de verhooging geen be zwaar bestaat. Artikel 6. Het is verboden openbare ver pachtingen te houden. Artikel 11. Indien ingevolge dit besluit geen pachtprijs is verschuldigd, kan de verpachter den in pachtzaken bevoegden rechter of het pachtbureau verzoeken, een lagen pachtprijs vast te stellen. Te reke nen van den dag van vaststelling is deze door den pachter verschuldigd. De vast stelling geschiedt niet, dan nadat de pach ter is gehoord, althans behoorlijk is op geroepen. Artikel 14. Een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aanvul ling van een pachtovereenkomst, waarvan het pachtbureau de goedkeuring heeft ge weigerd, is van rechtswege nietig. Indien daartoe aanleiding bestaat, regelt het pachtbureau bij de weigering de gevolgen voor beide partijen. Artikel 15. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij is bevoegd maatregelen te nemen ter uitvoering van dit besluit. Artikel 16. Hij die ter zake van of in verband met een pachtverhouding eenig ongeoorloofd voordeel bedingt of aan- .neemt, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Onder onge oorloofd voordeel wordt verstaan ieder voordeel, niet bedongen of aangenomen. Onder voordeel wordt niet begrepen een redelijke vergoeding voor verrichte dien sten. Dit besluit, het pachtprijsopdrij- vingsbesluit 1940, is onmiddellijk in wer king getreden. Het zal ongeveer een tiental jaren geleden zijn, aldus de „Voorpost” waaraan wij het onderstaande ontlee nen dat de werkloosheid onder de Europeesche jeugd in Indië offers begon te maken. De voorwaarden werden, zoowel ambtelijke als in het particuliere, gaandeweg slechter en vele ouders za gen met schrik den dag tegemoet, dat ook hun jongens den strijd om het be staan moesten aanvangen. Wijlen D. de Hoogh bepleitte in den Volksraad aan Indische jongelui op ruimer schaal dan te voren den toe gang te openen tot een Leger en Vloot De actie van het I.E.V. had succes en zoo gebeurde het, dat er ook een aantal Indische jongens naar land werd gezonden, om Marine opgeleid te worden. In Vlissingen In Vlissingen genoot een aantal van deze jongelui hun opleiding op het Wachtschip „Noord-Brabant” enkelen waren matroos 3e klasse, anderen licht matroos toen de oorlog uitbrak Van de groote meerderheid werd niets meer vernomenwellicht bevin den de meesten zich op Nederlandsche schepen buiten het bezette gebied waarschijnlijk zijn er ook enkelen ge sneuveld, maar elf van deze jongelui bevinden zich in goeden welstand in Nederland. Hier volgen hun namen E. Craanen, A. H. Chalmers Hoynk van Papendrecht, M. B. Hall, Th. J. de Jongh, W. P. A. de Jongh, E. G. Jourdan, H. Keizer, D. Nolten, E. L. van Praag, J. Visser, en W. L. Wouters. Deze week is voor de kustvisschers niet ongunstig geweest Het aantal sche pen, dat aan deze visscherij deelneemt neemt nog steeds toe. De aanvoeren van tong en schol waren beter dan de vorige weken. De eerste motorlogger is gisteren ook naar zee vertrokken en neemt deel aan de snurrevaadvisscherij onder de kust Een tiental motorkotters varen thans geregeld van Scheveningen uit; dit aantal is belangrijk toegenomen. In totaal kwamen deze week aan den afslag te Scheveningen 1 motorlogger met 43, 42 motorkotters met 3200 en 210 schokkers met /8000 aan versche visch en werd voor een totaalbedrag van 11.250 aan uit zee aangevoerde visch aan den af slag verkocht. Voorts werd vrij veel visch verkocht van uit Denemarken naar hier ten verkoop gezonden, waaronder ook versche haring en makreel. De vischprij- zen blijven goed en de aan deze kustvis- scherij deelnemende schepen maken goede besommingen. Cursus voor de Indische kleine vaart Het was met de garderobe van onze jongens niet zoo best gesteld, toen ze na tal van omzwervingen eindelijk in het Zeemanshuis te Amsterdam bij elkaar waren„Oost en West” heeft een belangrijk bedrag moeten uitgeven om voorloopig in deze behoeften te voorzien. Zeker, wij zijn in afwachting van schadeloosstelling der verloren gegane plunje en ook de uitbetaling der wachtgelden zal binnenkort wel plaats vinden, maar er moet natuurlijk in het Zeemanshuis een matig kostgeld worden betaald en jongelui van 17 tot 21 jaar kan men ook niet zonder zak geld laten rondloopen. Daar komt nog bij, dat in Septem ber a.s. een cursus wordt geopend, Ilse Meudtner is geen onbekende voor het Nederlandsche publiek. Zij maakte in April een groote tournée door ons land, waarbij zij in het Gebouw van K. en W. hier ter stede en in tal van andere plaatsen des lands groote triomfen vierde.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13