gang Oorlog tegen Engeland vollen in AMERIKA ONDERHAN DELT MET ENGELAND EN CANADA w OORLOGSSCHADE. HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 De Engelsche blokkade De kwestie Zevenburgen op den voorgrond Amerikanen repatrieeren öo- Het militaire weekover zicht van het D.N.B. Zwitsersch protest te Londen Verkoopt Uw OUD GOUD bij fa. TEERLINK, dan ontvangt (J de hoogste waarde. PrinSCStr. 86 De luchtaanvallen in Noord-Italië H. C. VAN LEEUWEN PR1NSESTRAAT De rapporten over neer geschoten vliegtuigen wy De oorlog ter zee RECLAMES. RECLAMES. Fran- over E O uit O J beleedigd SL'A weer Twee Britsche koopvaardijschepen getorpedeerd „Americafl vaü Amerikaansche waarnemers in Engeland. de Engelsche radio bekend zijn drie militaire waarne- Bruikbare Sieraden en Brilj. Extra prijs! Stefani meldt: Er is thans een offi- cieele lijst gepubliceerd met de na men der slachtoffers van de Engel sche luchtaanvallen op Milaan, Turijn en Alessandria. Te Milaan zijn 7 man nen en 5 vrouwen, allen burgers, ge- vps: E U kunt Uw huis, inboedel, fabriek en andere eigendommen tegen b i 11 ij k e premie verzekeren tegen 1791 Met betaling der schaden wordt niet gewacht tot het einde van den oorlog. Betaling geschiedt na afloop vaa ieder kalender-halfjaar. Wendt U tot: N.V. Assurantiebedrijf v/h. N. E. KRöLLER Co., 1931 Ook Noorsche kroonprinses met haar kinderen naar de Vereenigde Staten vertrokken Naar maakt, mers uit de Vereenigde Staten te Londen aangekomen. dood en 46 personen gewond. Te Tu rijn zijn er 8 gewonden en 1 doode, te Alessandria 12 dooden en 14 gewon den. AJAoKs, Torpedobootjagers in ruil voor zee- en luchtbases. De Roemeensch-Boelgaarsche besprekingen Naar het Boelgaarsche telegraaf- agentschap meldt, heeft de Roemeen- sche regeering door middel van haar gezant in Sofia een officieele conferen tie bijeengeroepen van vertegenwoor digers van Boelgarije en Roemenië, welke a.s. Maandag te Krajowa zal worden gehouden. Volgens het blad „Curentul” is de agenda voor de besprekingen reeds opgesteld. De Roemeensche delegatie bestaat uit den vroegeren onderstaats secretaris van het ministerie van bui- tenlandsche zaken, Cretzeanu, gezant Crutzescu en den onderstaatssecreta ris van het ministerie van binnenland- sche zaken, Grigorescu. Het borbardement van Croydon Ook in de Italiaansche bladen wordt veel beteekenis gehecht aan het feit dat het ondanks alle afweermaatrege- len, de ballonversperringen en het hevige afweervuur, het aan de Duit- sche vliegers gelukte, het vliegveld Croydon te bombardeeren. Bijzondere nadruk wordt in de eerste plaats ge legd op de geweldige verliezen van het Engelsche luchtwapen. Toestand in Britsch-Somaliland „aanzienlijk ernstiger” In welingelichte kringen te Londen, aldus meldt Reuter, acht men den toe stand in Somalilartd thans „aanzien lijk ernstiger”. Het heeft er allen schijn van, dat de Britsche strijd krachten zich tot op Berbera zullen moeten terugtrekken. Met het oog op den toestand, welke thans voor Enge land in Afrika bestaat, is de moge lijkheid van het zenden van verster kingen naar Britsch Somaliland zeer beperkt. De operaties duren weliswaar voort, doch de berichten daarover worden steeds spaarzamer. dit gebied door het verdrag van Tria non aan Roemenië toegekendthans zijn onderhandelingen gaande om een gedeelte van Zevenburgen wederom aan Hongarije terug te geven. woord van eer te verlangen, doch ook een rapport, dat in de grootste over tuiging wordt uitgebracht, kan niet als absoluut bewijs gelden. Aan Duit- sche zijde heeft men met het oog daarop bepaald, dat het neerschieten van een vijandelijk vliegtuig slechts als vaststaand wordt aangenomen, wanneer 2 andere vliegtuigen dat met zekerheid hebben waargenomen. Dit is een der belangrijkste oorzaken voor de verschillen tusschen de Britsche en Duitsche cijfers, en tevens de reden van de volkomen betrouwbaarheid van de Duitsche cijfers, zooals in alle vorige veldtochten en gevechten bewe zen is. Naar aanleiding van de schending der souvereiniteit in de lucht Communiqué over de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen Over de opening van de Roemeensch- Hongaarsche onderhandelingen te Tur- nu Severin is gisteren het volgende gemeenschappelijke communiqué ge publiceerd „Vandaag te 12 uur zijn de delegaties, die met het voeren der Hongaarsch-Roemeensche onderhande lingen belast zijn, in een openingszit- ting bijeengekomen. De bijeenkomst werd gehouden in de groote zaal van het paleis der stichting Bibicescu. Na de openingswoorden, het uitspreken der wenschen voor het welslagen der besprekingen en de uitwisseling der volmachten heeft de gezant von Hory den leider der Roemeensche delegatie, Valerpop, de Hongaarsche voorstellen overhandigd. Het Roemeensche stand punt en de voorstellen der Roemeen sche regeering zullen worden uiteenge zet in de volgende bijeenkomst, die Maandag a.s. te tien uur op dezelfde plaats zal worden gehouden.” De Roemeensche delegatie is ’s mid dags naar Boekarest vertrokken en zou gisteravond aan de regeering de Hon gaarsche voorstellen voorleggen. Een toestand die Groot- Brittannië nooit heeft gekend Het Britscche imperium zal den val van zijn hoofdstad nauwelijks overle ven, zoo schrijf het Russische militai re orgaan „Krasnaja Swejsda”, dat de huidige Duitsche operaties tegen En geland „den strijd om den sleutel der overwinning” noemt'. Ondanks de on betwistbare overmacht van de Brit sche vloot is er in het Kanaal een toestand ontstaan, zooals Engeland dien in den loop van zijn geschiedenis nimmer heeft gekend. Hierbij komt noge dat Duitsche luchtwapen in staat is geheel Engeland binnen het bereik van zijn wapenen te brengen. Een bijzonder duidelijke uiteenzet ting van het Duitsche standpunt tegen over het door Engeland ingevoerde navycert-systeem brengt de „Deutsche Allg. Ztg.” in een artikel, dat het blad van „bijzondere zijde” heeft ontvan gen. In dit artikel wordt er aan her innerd, dat Japan reeds heeft ver klaard de uitoefening van de Engel sche controle niet te willen toestaan, terwijl Japansche schepen zullen wei geren navycerts van Engelsche consu laire autoriteiten zelfs ook maar aan te nemen. Deze houding noemt het blad de eenig mogelijke, die verwacht moet worden van alle staten, die hun onvoorwaardelijke neutraliteit en vol ledige souvereiniteit naar binnen wil len handhaven tegenover de Engelsche poging om de controle, welke op zee niet meer kan worden uitgeoefend te verplaatsen naar de neutrale landen zelf en wel in de aldaar gevestigde Britsche consulaten. De afwijzing van dit Britsche streven is niet alleen in overeenstemming met de eer van de neutrale scheepvaart, maar ligt boven dien ook in haar onmiddellijk belang, want zij vermijdt op deze wijze de moeilijkheden welke met het verkrij gen van de Britsche navycerts zijn verbonden en gaat tevens een voor de hand liggend gevaar uit den weg. „Im mers volgens het volkenrecht” zoo licht het blad deze laatste opmerking nader toe „bestaat altijd nog de mogelijkheid om zulke schepen, die Britsche geleidepapieren aannemen en die zich daardoor aan de Britsche controle onderwerpen, volgens de re gels van het prijsrecht te behandelen als vijandelijke schepen, of als sche pen, die zich schuldig hebben gemaakt aan het verleenen van steun aan den vijand.” Het blad herinnert er aan, dat Enge land zelf op dit standpunt staat, even als de Vereenigde Staten, Japan, Frankrijk en Italië. deelte tijdens luchtgevechten, een groot gedeelte reeds op den beganen grond nog voordat zij hadden kunnen opstijgen en de rest bij het vliegen boven Duitsch grondgebied door de luchtdoelartillerie werd neergeschoten. De Roemeensch-Hongaarsche bespre kingen betreffende Zevenburgen zijn begonnen. Om een overzicht te geven over deze kwestie publiceeren wij bij gaande kaart, waarop de voornaamste een beeld van den Duitschen aanval: In een eindelooze rij stormden de vlie gers Westwaarts. Den geheelen dag was de heme] verduisterd. Zelfs in Po len had hij iets dergelijks nog niet gezien. De bladen wijzen er vooral op, dat geen macht ter aarde de Duitsche luchtmacht kan verhinderen Engeland naar welgevallen te bombardeeren. De Amerikaansche Dersbureaux en bladen waren gisteren urenlang zon der bericht uit Londen over het ver loop van den luchtaanval, pas later gaf de Britsche censuur de berichten vrij. In het militaire weekoverzicht van het D.N.B. van zijn militairen mede werker, den luit-kolonel Matthai, wordt o.a. gezegd: Uit de groote ge vechten aan de Britsche kust, die sedert dagen de openbare meening der wereld in spanning houden, blijkt, dat de Duitsche oorlog tegen Engeland uit de phase van een zuiveren handelsoor- log thans is veranderd in den ernstig- sten en doodelijksten militairen aan val van onze zijde. Nadat het Duitsche leger in de oor logsgebieden te land tijdens de afge- loopen 12 maanden van het eerste oor logsjaar den voornaamsten last van de afweergevechten te dragen had, ziet men thans de oorlogsmarine en het luchtwapen gemeenschappelijk over gaan tot groote aanvallen op het Brit sche bolwerk. In de week van 9 tot 16 Augustus zijn op een breed front de Duitsche aanvallen op de Britsche Zuidkust begonnen en van Dover over het eiland Wight en Portsmouth tot aan de oorlogshaven Portland weer klonk in het Engelsche gebied het huilen der Stukabommen, het geweld van talrijke ontploffingen, terwijl een zwarte rook van brandende olietanks het kustgebied gedeeltelijk in een on doordringbaar duister hulde. Wanneer het luchtwapen op honderden kilome- De Britsche verliezen De luchtdoelartillerie heeft dezer dagen melding gemaakt, dat zij in totaal reeds 1500 vliegtuigen had neergeschoten en daar bij dit getal nog het aantal van door het leger (350) en door de oorlogsmarine (150) neergeschoten vliegtuigen komt, heeft Duitschland totdus- verre in totaal door luchtdoelartil lerie en door schepen meer dan 2000 vliegtuigen neergeschoten. ters in het binnenland gelegen staats bedrijven, vliegvelden en wapenin dustrieën aanviel, verschenen tegelij kertijd andere eskaders via Newcastle aan de Oostkust van Engeland, in het hooge Noorden dicht bij de Schotsche grens en vernietigden weer andere es kaders verscheidene convooien ten Noorden van de Shetland-eilanden en ten Oosten van Harwich. In de afgeloopen week is dit dage lijks zoo doorgegaan en de bijzonder heden van deze acties geven een dui delijk beeld van de hardheid en van de groote kracht van de opereerende onderdeden. Reeds op 7 Augustus hadden Duit sche verkenningsvliegtuigen een groote verzameling koopvaardijschepen in het Kanaal opgemerkt en toen de oorlogs marine daarenboven nog in den daar- opvolaenden nacht motortorpedoboo- ten liet opereeren tegen deze schepen, gelukte het zonder zelf verliezen te lijden, 4 zwaar bewapende Britsche schepen, waaronder 2 tankschepen tot zinken te brengen. Op 8 Augustus vie len afdeelingen Duitsche duikbommen werpers andere groote convooien aan en vernietigden of beschadigden 28 Britsche schepen met een totalen in houd van 80.000 ton. Dat was het begin. Op 11 Augustus begonnen dan de ononderbroken heftige aanvallen. Door eigen jagers goed beveiligd, konden de Duitsche Stuka-afdeelingen zich wijden aan hun uitsluitende taak, n.l. het werpen van bommen. Na het vernie tigen van de ballonversperring van Dover werd er toe overgegaan de vijandelijke schijnwerpers en lucht- doelbatterijen door welgemikte bom men buiten gevecht te stellen. Toen zoodoende de onveiligheid in het Britsche luchtgebied steeds grooter werd, werden Britsche vliegtuigeska- ders ingezet voor het beschermen van ’t luchtgebied. Zij werden vernietigend verslagen, want in deze week verloor het Britsche luchtwapen meer dan 550 vliegtuigen, waarvan het grootste gel woest van De verdediging van het Westelijk halfrond President Roosevelt heeft? gisteren aangekondigd, dat met Engeland on derhandelingen zullen worden gevoerd over het verkrijgen van zee- en lucht bases voor de verdediging van het Panamakanaal. Hij deelde tevens mede, dat met de Canadeesche regee ring zal worden onderhandeld over de verdediging van het Westelijk halfrond. Tenslotte zeide Roosevelt, dat twee Amerikaansche generaals vn een admiraal met verscheidene leden hunner staven op uitnoodiging van de Britsche regeering in Enge land zijn. Naar het D.N.B. uit New York meldt, heeft president Roosevelt, die zich in zijn specialen trein op weg bevindt naar de manoeuvres in den staat New York, verklaard, dat de Vereenigde Staten en Canada thans besprekingen voeren voor de „verde diging van het Westelijk halfrond” en dat de Canadeesche eerste minis ter, Mackenzie King, Zaterdag in Ogdensburg, gelegen in ’t manoeuvre- gebied, de gast van den president zal zijn. De Italiaansche verliezen aan vliegtuigen De Londensche radio heeft, naar het D.N.B. uit Rome bericht, een be richt verspreid, volgens hetwelk de Engelschen erin geslaagd zijn, sedert het begin van den oorlog 126 Italiaan- sche vliegtuigen neer te halen, resp. te vernielen, welke cijfers zelfs van Italiaansche zijde zouden zijn beves tigd. Naar aanleiding hiervan wordt van bevoegde Italiaansche zijde medege deeld, dat tot en met 8 Augustus in totaal 41 Italiaansche vliegtuigen ver loren zijn gegaan, terwijl één toestel wordt vermist. Daarentegen heeft de Italiaansche luchtmacht 127 Engel sche vliegtuigen bij luchtgevechten neergeschoten en 123 op den beganen grond vernield. Persstemmen over den luchtslag boven Engeland De Amerikaansche pers staat ge heel in het teeken van den geweldi gen indruk van de luchtgevechten bo ven Engeland. De ooggetuigeverslagen van de Amerikaansche corresponden ten laten ondanks de Britsche cen suur geen twijfel bestaat over het succes van het Duitsche luchtwapen. Algemeen wordt gewezen op het ver rassende en op de snelheid van de Duitsche bomaanvallen. Speciaal op den aanval op Croydon wordt de na druk gelegd. De „New York Herald Tribune” verneemt uit Londen, dat na dezen aanval de troepen de omgeving onmiddellijk afsloten, zoodat journa listen, die het resultaat van den aan val wilden vaststellen, onverrichter- zake moesten terugkeeren. „Associa ted Press” meldt, dat de duikbom menwerpers bijna op hun doel neer stortten, dood en vernietiging zaaiden en in het nabijgelegen industriege bied duizenden ontploffingen veroor zaakten. Over honderden yards lagen puinhoopen, terwijl verscheidene bran den waren uitgebroken. Uit een onge noemde kustplaats, vermoedelijk uit Dover, wordt voorts gemeld, dat tal rijke bommenwerpers, onder begelei ding van gevechtsvliegtuigen, de En gelsche versperring doorbraken. Uit een ongenoemde haven in Zuid-Oost Engeland geeft de correspondent van „United Press” die ook getuige is ge- den Poolschen veldtocht, Weer Engelsche vliegtuigen boven Zwitserland. Naar de Zwitsersche generale staf mededeelt, hebben vannacht vreemde vliegtuigen wederom over Zwitserland gevlogen. Zij konden slechts door het gehoor worden waargenomen. Zonder twijfel zijn het ook vannacht Engelsche vliegtuigen geweest. Stefani meldt, dat vannacht escadrilles Britsche vliegtuigen Zwitserland hebben gevlogen. Twee Britsche vrachtschepen getorpedeerd Op de Azoren zijn 15 opvarenden van het Engelsche tankschip „British Fame” aangekomen. Het schip mat 8406 br. reg. ton. Volgens verklaring van de geredden is het schip verleden week Maandag op 200 mijl ten Zuiden van St. Miguel door een duikboot ge torpedeerd. De kapitein van het schip is aan boord van de duikboot geno men. Voorts zijn 35 man, die eveneens poogden in reddingsbooten land te be reiken tot nu toe nog niet aangeko men. Voorts meldt het Amerikaansche station Mackay Radio, dat het Britsche vrachtschip „Clan Mcphee” (6628 brt.) ten Westen van Ierland is getorpe deerd. Engelsche binnenland zwaar getroffen Het Engelsche binnenland is in ge noemde week zwaar getroffen. Vlieg terreinen en vliegvelden, dokinstalla- ties en werven, wapenfabrieken en staatsbedrijven stonden aan de lucht aanvallen bloot en in bijna alle geval len konden de gevolgen overdag door een wolkeloozen hemel en des nachts door het schijnen van de maan dui delijk worden waargenomen. Nadat het Britsche luchtafweer op den grond was vernield en de vlieg- tuigeskaders vernietigd waren, was het veld spoedig vrij en waren de instal laties, die getroffen moesten worden, spoedig een zee van vuur en rook. Langzamerhand zal het misschien in Engeland duidelijk worden, wat het zeggen wil het vredesaanbod van den Führer van de hand te wijzen. Want behalve de resultaten boven het Brit sche eiland, werd de succesvolle oor log in overzeesche wateren met alle kracht voortgezet, alsmede het doel treffend leggen van mijnen uit de lucht voor het blokkeeren van de En gelsche havens en het vernietigen van bijna alle convooien, die worden waargenomen. Met het verlengen van alle toevoerwegen voor Engeland zijn reeds de eerste bedenkelijke teekenen in de handhaving van de brandstof- voorziening merkbaar. De oorlog tegen Engeland is in vollen gang en niemand aan den overkant heeft waarschijnlijk een denkbeeld van de verschrikkingen, die pas dan goed zullen komen, wan neer de aanval op Groot-Brittannië zijn hoogtepunt bereikt zal hebben. Volgens Zweedsche berichten Petsamo, heeft het Amerikaanse!»# troepentransportschip Legion” gisteravond de haven Petsamo verlaten met als bestem* ming de Vereenigde Staten. Aan boord van het schip bevin den zich 897 passagiers, byna uit sluitend Amerikaansche staatsbur* gers uit Europa, waaronder de vroe gere Amerikaansche gezant in Oslo» mevrouw Harriman, en verder kroon prinses Martha van Noorwegen met haar 3 kinderen. Kort voor het vertrek werd een blinde passagier ontdekt, die weef aan land werd gezet* drie over Te Zürich werd tegen half één luchtalarm plaatsen zijn aangegeven. In 1920 werd gegeven. Naar het Zwitsersche Telegraaf- agentschap officieel mededeelt, heeft de Zwitsersche gezant te Londen op dracht gekregen, de Engelsche regee ring opmerkzaam te maken op de wederom door Engelsche vliegers ge pleegde schending van de Zwitsersche souvereiniteit in de lucht in de nach ten van 13 op 14 en van 15 op 16 Augustus. Met het oog op de bij een vroegere gelegenheid door de Engel sche regeering gegeven verzekering, is, zoo vervolgt de officieele Zwitsersche mededeeling, aan den Zwitserschen gezant opdracht gegeven, tegen zulke schendingen van Zwitsersch gebied te protesteeren. Hij zal er op moeten aan dringen, dat strenge maatregelen wor den genomen, om herhalingen te voor komen. Het Italiaansche blad „regime Fas- cista” schrijft: „Afgewacht moet wor den, welke houding Zwitserland zal aannemen ten aanzien van de herhaal de schendingen van zijn neutraliteit door Engelsche vliegtuigen. Men hoopt niet, dat alles beperkt zal blij ven tot een protest, dat mettertijd in het vergeetboek raakt. Italië kan niet verwaarloozen, dat het via Zwitsersch gebied beleedigd en aangevallen wordt’. Moeilijke tijd voor de Franschen In een interview met de „New York Times’ heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Baudoin, gezegd te hopen, dat Engeland de blokkade tegen Frankrijk zal verzach ten. Deze blokkade zal voor het Fran sche volk ernstige gevolgen hebben, doch kan Duitschland nauwelijks de ren. Baudoin verklaarde voorts, dat hij Engeland duidelijke toezeggingen heeft gedaan, dat de doorgelaten le vensmiddelen slechts de Fransche be volking ten goede komen. Het Engel sche standpunt achtte hij noch juist noch juridisch te verdedigen. De pro ductie der Fransche koloniën is vol doende voor Frankrijk’s behoeften en zou uitsluitend met Fransche schepen vervoerd kunnen worden. Marcel Déat schrijft in de „Oeuvre” waarom het Fransche volk een spoedigen nederlaag van Enge land wenscht. Slechts in dit geval, al dus Déat, bestaat er voor de Fran schen een kans nog voor den winter den onontbeerlijken invoer van benzine en graan te hervatten. Indien deze verlichting den schen niet door middel van de in de Vereenigde Staten gedeponeerde goud voorraden mogelijk wordt gemaakt, gaan zij een dreigenden hongersnood tegemoet. Niemand kan er aan twij felen, dat de bondgenoot van Frank rijk met een „volkomen cynisme” in staat is, morgen op den rug van Frankrijk te onderhandelen, indien zij daartoe slechts de mogelijkheid bezat. Déat herinnert dan aan den „ver- schrikkelijken massamoord” op de Fransche zeelieden in Oran en schrijft dan letterlijk: „Ik ga nog verder en ga met het mes tot op de kern van het gezwel, wanneer ik zeg, dat de politieke macht van Engeland in de handen van een enkel volk of liever gezegd in de handen van het nieuwe Carthago, geweldige rijkdommen heeft opgestapeld, welke thans in het belang van den vrede in de wereld aan de menschelijke gemeenschap moeten worden teruggegeven. Hier door zal de laatste Europeesche bur geroorlog in de geschiedenis het ka rakter krijgen van een authentieke on derneming voor economische bevrij- ding”. Eenigen tijd geleden heeft de Brit sche admiraliteit bekend gemaakt, dat de vliegers van de luchtmacht de juistheid van hun rapporten over het neer schieten van vijandelijke vliegtuigen met hun woord van eer moeten bekrachtigen. De admiraliteit, aldus wordt van Duitsche zijde ver klaard, blijft dus genoegen nemen met de subjectieve constateering, waaruit het verschil tusschen de Engelsche en Duitsche verliescijfers voor een groot deel verklaard kan worden. Hoe groot dat verschil door het erkennen van dergelijke subjectieve mededeelingen kan worden, blijkt uit de documenten van de Britsche luchtmacht, welke na de Britsche vlucht in Noorwegen zijn gevonden. Zij toonen aan, dat de Brit sche vliegers in talrijke gevallen luchtgevechten en overwinningen heb ben gemeld, ofschoon bewezen kan worden, dat op het aangegeven tijd stip geen Duitsche vliegtuigen boven de streek in kwestie of zelfs boven Noorwegen zijn geweest. In dergelijke sprekende gevallen, aldus verklaart men te Berlijn, moet zelfs worden ge twijfeld aan de subjectieve oprecht heid der vliegers, die de rapporten uitbrachten. Daarom heeft de Brit sche admiraliteit zich waarschijnlijk genoopt gezien, een bevestiging op De ondergang van de „Transsylvania”. Naar aanleiding van het tot zinken brengen van den 17.000 ton grooten Britschen hulpkruiser „Transsylvania” wordt vernomen, dat de aanval van de Duitsche duikboot bij stikdonkeren nacht en hooge zee werd gedaan. Van de ongeveer 350 opvarenden kon een deel worden gered. Na door een tor pedo getroffen te zijn bleef het schip nog geruimen tijd drijven, doch moest bij het aanbreken van den dag worden opgegeven, meldt het D.N.B. Het verschil tusschen de Duitsche en de Britsche methode ZUID IbOEK&iA Spaansche schepen naar Gibraltar opgebracht Het Spaansche tankschip „Pampero” en twee andere koopvaardijschepen zijn gisteren door de Engelschen ge dwongen de haven van Gibraltar aan te doen, waar de lading nauwkeurig werd onderzocht en de passagierslijst werd gecontroleerd. De Spaansche schepen zijn tot dusverre nog niet vrijgegeven. Geen Portugeesche schepen naar Engelsche havens. Volgens de „Star” laten de Portu geesche reeders wegens het oorlogs gevaar geen schepen meer naar En gelsche havens vertrekken seint het D.N.B. uit Londen. Engelsche steen kolen moeten derhalve met Britsche schepen naar Portugal gebracht wor den, s In kringen van het Amerikaansche Congres maakt men melding van het gerucht, dat aanleiding geeft tot scherpe meeningsverschillen, doch niettemirf hardnekkig de ronde doet, als zou Churchill in een directe mede deeling aan Roosevelt voorgesteld heb ben minstens 50 verouderde Ameri kaansche torpedobootjagers aan Enge land af te staan. Hij wil Amerika daarvoor het recht geven naar eigen goeddunken op Britsche koloniën op het Westelijk halfrond voor 99 jaar steunpunten voor de vloot en de lucht macht te pachten. Een overdracht der souvereiniteit zou daarbij niet in de bedoeling liggen. Na een onderhoud met Roosevelt heeft de democratische senator Lee Donderdag voor het plenum van den Senaat een eerste poging gedaan ten gunste van het afstaan der rorpedo- bootjagers. Hij stiet echter op heftig verzet van verscheidene senatoren, die ofwel betwijfelden of deze sche pen gemist konden worden, ofwel volkenrechtelijke bezwaren opperden. De radio-omroep te Londen beves tigt, aldus het D.N.B., dat Engeland den Vereeenigde Staten wil toestaan, in zijn bezittingen op het Westelijk halfrond luchtbases in te richten. Het gerucht, als zou Engeland zich bereid verklaard hebben de in het Westelijk halfrond gelegen Britsche eilanden te verkoopen, wordt zonder grond ge noemd. RUS LAND SIGM£T ZB i JXJ BULGARIJE OESTI BOEKAREST JOEGO- SLAVIC bötrita KORTE VIJVERBERG 5 - DEN HAAG TELEFOON: 11.77.17 temesvar LUGOS ORSQWA “"ijK turna-severin GRV'’r>EINfarMf»«) EVENBURGEN A C H IJ E kTOE-MARE (SithmvJ T v/CÏ^EJU'Klmtnburg) -^ti.wqA ^/taRWL-LWRES /cAREll-MAAI (Grou-karoi) SPOORWEGEN o SOkm I *4*0**eCï -i. «RMANNSTADt- 7 KRONSTADT J,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2