==.=es,-3 liefd wordt op Christi, het meisje, dat trouw beloofd heeft aan zijn leerling Hans, die naar Milaan is getrokken om zien ver der in het vak te bekwamen. Door tegen werking van de moeder hooren de Belie ven niets meer van elkaar. Christi treedt tenslotte met Benedikt in het huwelijk. Na den trouwdag hoort Benedikt de ware toedracht. Hij wil zich het leven benemen doch komt om door een ongeluk. De hoofd rollen worden vervuld door Karin Hardt Rolf von Goth en Theodoor Loos. De tenor Julius Patzak zingt, BIOSCOPEN BINNENLAND GEMENGD NIEUWS RADIONIEUWS het Metropole Palace De Nederlandsche Opbouwdienst „Die blonde Christi” HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 De stand der Rüksmiddelen DOOR EEN HOND GEBETEN Vrouw gewond ONDERWIJS EN KERK Bevoegdheden van de leiding in Mindere opbrengst als gevolg der buitengewone omstandigheden In het Metropole Palace zal deze week de première van „Die blonde Christi” worden vertoond, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Karin Hardt, Rolf von Goth, Theodor Loos, Otto Wernicke en den beroemden tenor Julius Patzak. den Politie Enquête naar verborgen werkloosheid Knaapje verdronken RADIOPROGRAMMA Tegen tram gereden en gedood Inrichting en samenstelling Publicatie van Hoofdcommissaris van te ’s-Gravenhage RECLAMES. De wolhandkrab in de Vecht den Opbouwdienst Gemeentefonds indien zij voor den dienst niet ken, doch mochten hierin niet slagen. van een Arbeids voorste! kenfilmpje. huisvesting 4) van lige Landstichting gehouden wordt en die gewijd is aan den katholieken cultursfr len en socialen arbeid. behandeling den K.R.O.-REPORTAGE OVER NOOD- VIERDAAGSCHE In afwijking van het programma zal de K.R.O. Maandagavond a.s. om 8.45 uur een reportage verzorgen van den liefda- digheidssportdag en den Nood-Vierdaag- sche, welke te Nijmegen gehouden wordt. Beide evenementen staan in verband met de tentoonstelling, welke op de Hei- Donderdag is te Schiedam een 6-jarig knaapje bij het spelen aan den waterkant aan de Lange Haven, te water geraakt en verdronken. Enkele Duitsche militairen sprongen onmiddellijk te water, doch zij konden het jongetje niet vinden. Na 10 minuten slaagde een lid van de Schiedam- sche reddingbrigade er in het slachtoffer boven te brengen. Twee doktoren poogden geruimen tijd de levensgeesten op te wek- Bisschop Franciscus Geurts overleden Uit China wordt bericht, dat op 23 Juli is overleden bisschop Franciscus Geurts, die sinds 54’ jaren als missionaris onder de Chineezen arbeidde. Op 4 Februari van dit jaar herdacht hij het feit, dat hij filti, vóór 40 jaar tot bisschop van Yungpingfu koorts”, een musical „Wat men voor liefde werd benoemd. De thans overledene werd al niet doet” en tot slot een aardig tee- in 1862 te Maashees (N.B.) geboren. Zondag 18 Augustus Jaarsveld 414.4 m. N.C.R.V. 8.uur v.m. ANP. 8.10 Schrift, lezing en gewijde muziek. 8.55 Gram.mui 9.30 Orgelconcert. 10.20 Evangelisch-Lu. thersche kerkdienst. V.A.R.A. 12.uur nam. VARA-orkest 12.45 ANP. 1.— „Heeft de Nederlandsche Arbeiders Sportbond een toekomst lezing. 1.15 VARA.orkest. 2.Letterkun. dig overzicht. 2.20 Ramblers. 2.50 Tuin- bouwpraatje. 3.15 Esmeralda. 3.45 Cello en orgel. 4.15 Gram.muz. 4.30 Voor kinderen. 5.Gram.muz. 5.15 Wekelijksche gedach. tenuitwisseling (ANP). 5.30 De Golfbre kers. 5.40 Reportage. N.C.R.V. 6.Wijdingswoord. V.P.R.O. 7.Studiedienst. V.A.R.A. 8.— ANP. 8.15 Cabaret. 9.15 Too. neel. 9.30 VARA-orkest en solist. 10.15 ANP. De Staatscourant van gisteravond bevat de volgende verordening van den wnd. secretaris-generaal van het depar tement van Algemeente Zaken, betref fende de inrichting en samenstelling van den Nederlandschen Opbouwdienst. Op grond van par. 1 van de ver ordening no. 23/1940 overeenkomstig de paragrafen nos. 2 en 3 van de ver ordening no. 3/1940 van den Rijkscom- missaris voor het bezette Nederland sche gebied wordt bepaald en materialen, die benoodigd zijn voor de uitvoering der werken en houdt toezicht op het onderhoud en de ver- deeling daarvan. Artikel 6. Het hoofd van de admi nistratie van den Nederlandschen Op bouwdienst 1) staat aan het hoofd van allen, die bij het administratieve bestuur van den Opbouwdienst werkzaam zijn; 2) ontwerpt de door den wnd. secre taris-generaal van het ministerie van Algemeene Zaken op grond van art. 4 Rechtspositie van hen, die deel uitmaken van den Nederlandschen Opbouw dienst De inkomsten ten bate van het gemeen tefonds waren tot en met Juli 1940 van de gemeentefondsbelasting 69.8 millioen en van de opcenten vermogensbelasting ƒ5.9 millioen voor den dienst 1939/40 (ra ming resp. 63 millioen en 6 millioen) en voor de dienst 1940/41 resp. 14.6 mil lioen en ƒ1.2 millioen (raming resp. ƒ65 millioen en 5.7 millioen). De motorrijtuigen-belasting bracht over Juli 1940 slechts 1.541.817 op (de raming voor een maand is ruim 2 millioen) en de rijwielbelasting 1.723.357, waarbij men dient te bedenken, dat Juli de maand van de nieuwe rijwielbelastingmerken pleegt te zijn. Over de eerste zeven maanden van 1940 bracht de motorrijtuigenbelasting 10.7 millioen, de rijwielbelasting ƒ5.4 millioen ten bate van het verkeersfonds binnen. Chr. Boeren- en Tuindersbond. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, die altijd in Mei placht gehouden te wor den, maar ditmaal vanwege de bijzondere omstandigheden moest worden uitgesteld, zal naar wij vernemen, nu plaats vinden op Donderdag 19 September a.s. te Utrecht onder presidium van het le Kamerlid, prof. mr. P A. Diepenhorst. In de morgenvergadering komen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering zal de vice-voorzitter. het Tweede Kamerlid, de heer Chr. v. d Heuvel, refereeren over de eenheidsplan- nen, welke op het gebied van het orga nisatiewezen in den land- en tuinbouw worden gelanceerd. CORSO: De reprise, welke deze week op het programma in dit theater staat, is er één van goede kwaliteit. „Gevan gene 317” is een ontroerend product met een boeienden inhoud, welke van begin tot einde de volle aandacht vraagt. Door kundige regie van Werner Hochbaum en voortreffelijk spel der hoofdrolvertolkers, als Luise Ullrich en Gustav Diesel, is het een knappe speelfilm geworden. Het uit gebreide, vroolijke voorprogramma bevat o.a. het binnenlandsch journaal van Pro- een daverende klucht „Planken- ODEON: In dit theater wordt de ver- tooning vportgezet van de alleraardigste film „Een Amerikaansche ontknooping”, met Magda Schneider, Hans Soehnker en Paul Kemp in de hoofdrollen. Vooral de laatste is in zijn rol van goochelaar on betaalbaar. Het verhaal is aardig gevon den en houdt het publiek tot het laatst in spanning. Hans Soehnker en Magda Schneider vinden volop gelegenheid vroo lijke liedjes te zingen. Een onderhouden de film, welke een bezoek overwaard is. In het voorprogramma het nieuws en een wetenschappelijke film. film „Mother Goose” het voorprogramma voltooit. De hoofdfilm is de vroolijke Ufa-film ,,Een hopeloos geval”. Deze voortreffelijke amusementsfilm weet de aandacht van het begin tot einde te boeien. De hoofdrollen worden vervuld door Jenny Jugo, Karl Ludwig Diehl en Hans Stelzer. Donderdagmiddag omstreeks half 6 is de 52-jarige aannemer G. C. L. M B„ wo nende aan de Hoefstraat te Leiden, die op zijn fiets aan den linkerkant van de Breestraat aldaar reed, in botsing geko men met een uit de tegenovergestelde richting komende tram. B. sloeg met zijn hoofd door de voorruit en werd zoo ern stig gewond, dat hij in den loop van den nacht in het academisch ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. In de Utrechtsche Vecht heeft men op nieuw een wolhandkrab aangetroffen. Visschers vingen er twee bij Vreeland, één bij Breukelen en drie bij Maarssen. Voormalig haisknecht aangehouden Op het politiebureau Daniël Meyerplein te Amsterdam wordt een jongeman vast gehouden, beschuldigd van diefstal. Deze 24-jarige wandelde gisterochtend in ge zelschap van een dame op de Nieuwe Heerengracht. Zijn optreden kwam de politie echter zóó verdacht voor, dat hij opgebracht werd. De jongeman bleek huis knecht te Hilversum te zijn geweest. Bij zijn vertrek naar de hoofdstad had hij zich echter verschillende huishoudelijke artikelen' toegeëigend, zooals tafelzilver en voorwerpen uit het keukengerei. Hij is ter beschikking van den commissaris van politie te Hilversum gesteld. CASINO: Het voorprogramma vraagt onze aandacht voor, wat het in Amerika zeggen wil, „Veilig verkeer in de lucht”. Vervolgens een muzikale showfilm, een humoristische één-acter „De aap blijft thuis” en een grappig teekenfilmpje. Na de pauze het machtige filmwerk „De ondergang van de William Brown”. Dat dit theater deze film moest prolongeeren, spreekt reeds voor zichzelf. CENTRUM: „Robert Koch”, een Tobis- film, vervaardigd door den regisseur Hans Steinhoff, geeft den grooten strijd weer tusschen de doktoren en onderzoekers Robert Koch en Virchow. Het behandelt de ontdekking van de tuberkelbacillen en den tegenstand, die den ontdekker van de geneeskundige wereld te beurt viel. De hoofdrollen worden vertolkt dopr Emil Jannings en Werner Krauss. In het voor programma twee Profilti-journaals en een muziekfilm naar motieven van de opera „Martha”, gespeeld door het Berlijnsche Philharmonie-orkest en gezongen door den tenor Marcel Wittrich. FLORA opent zijn nieuwe programma met een aardige cowboy-film „Prairie Papa’s”, waarin de cowboys laten zien, dat zij ook goed voor vader kunnen spe len. De hoofdfilm „Moordzaak Holm’” is inderdaad een spannende emotioneele po- litie-film, goed gespeeld met Harold Paul sen en Wolter Steinbeck in de hoofdrol len. En ofschoon er maar één lijk valt te tellen in deze sensationeele moordzaak, zijn de „koude rillingen”, die bepaalde situaties wekken, tayrijk. Op het tooneel musiceerde Teun Klomp met zijn mak kers en zij deden dit zeer verdienstelijk. Er was een aardig hoorspelletje. een be koorlijk zangeresje en er was een accor- deonnist, Bert Hoogland, die er zijn mag. Eenige weken geleden kreeg de familie K. te Loenen aan de Vecht, een driejari gen herdershond cadeau van een familie, wonende onder de gemeente Nigtevecht Reeds aanstonds bleek er kwaad bloed in het beest te zitten, doch men hoopte, dat het dier spoedig aan zijn nieuwe om geving gewend zou geraken. Dit is echter niet gebeurd. Toen een vijfjarig zoontje van de familie K. met den hond speelde, waarschuwde de moeder hem, om dit niet te doen. Het kind staakte het spel en blijkbaar zag de hond, wie er de schuld van was, dat hij zijn speelgenootje kwijt raakte. Op een gege ven moment sprong hij de vrouw naar de keel, waardoor zij kwam te vallen. Als een dol geworden dier begon het beest de op den grond liggende vrouw te bijten. Gelukkig wist men na eenigen tijd den hond van de vrouw af te halen. Zij had echter al een tiental ernstige beten beko men, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Om verder onheil te voorkomen, heeft men het dier afgemaakt. Blijkens het overzicht van de Rijksmid- delen was op ultimo Juli 1940 de op brengst der directe belastingen in totaal ƒ85.202.866 tegen ƒ94.027.941 op ultimo Juli van het vorige jaar. Aan grondbelasting was hiervan einde Juli jj. 10.8 millioen (verleden jaar 10.6 millioen) ontvangen, aan inkomsten belasting 46.2 millioen (verleden jaar 62.4 millioen, dus thans ruim 16 mil lioen minder dan tot en met einde Juli in het vorig jaar), aan vermogensbelasting thans 9.9 millioen (verleden jaar 13.2 millioen) en aan verdëdigingsbelasting I 5 millioen (vorig jaar 7.6 millioen) Daartegenover staat, dat de bij de wet van 2 Dec. 1939 ingevoerde opcenten op de gemeentefondsbelasting voor den dienst 1940 reeds ƒ13.1 millioen hebben opge bracht. Wat de overige middelen betreft, deze leverden in de afgeloopen maand een to tale ontvangst van 38.009.12g tegen ƒ50.026.196 in Juli 1939, deshalve thans rond 12 millioen minder op. Over de afgeloopen zeven maanden brachten deze middelen ƒ249.6 millioen binnen, tegen ƒ274 millioen in de over eenkomstige periode van 1939 dus thans 23.4 millioen minder. Uit deze cijfers blijkt wel, hoezeer de bijzondere omstandigheden der laatste maanden zich ten nadeele van den fiscus hebben doen gelden al dient opgemerkt, dat 1/12 der raming over 1940 niet meer dan 37.5 millioen was. De opbrengst van de verschillende soor ten van indirecte belastingen over Juli 1940 is als volgt: dividend- en tantième- belasting 3.672.534; rechten op den in voer 3.539.917; statistiekrecht 82.821; accijns op zout 385.666; geslacht 863.906; wijn ƒ49.306; gedistilleerd ƒ2.531.334; bier ƒ936.359; suiker ƒ4.853.701; tabak ƒ3.936.095; belasting op gouden en zilve ren werken ƒ49.813; omzetbelasting ƒ11.412.364; couponbelasting ƒ289.986; rechten en boeten van zegel ƒ1.346.855; rechten én boeten van registratie ƒ1.041,836; rechten en boeten van succes sie, van overgang bij overlijden en van schenking ƒ3.015.162; loodsgelden 1.467. Leden van den Nederland schen Opbouwdienst Hoofdstuk 1. ROXY: Het zeer uitgebreide voorpro gramma ving aan met het nieuws van Polygoon. Er volgde een klucht getiteld ,,De stier is los” met een tweetal teeken- filmpjes met de bekend^ Betty Boop. „Nacht in Manhattan”, een muzikaal inter mezzo, waarin „tap-dance” afgewisseld werd met zangnummers. Tot slot „Veilig Luchtverkeer” en een dressuur-film „Nie mand thuis” waarin een menschaap zijn kunsten vertoond. Hierna werd de hoofdfilm gedraaid, „Duivelswater”, een Wild-West-sensatie, waarin spanning en humor elkander af wisselen. CINEAC: De vqrtooning van de groot- sche Olympiadefilm oogst nog steeds een geweldig succes in dit theater; ook deel vier boeit een ieder van begin tot eind. Het bevat de nummers zwemmen, waarin onze Hollandsche meisjes den boventoon voeren; het zeer interessante gedeelte, de ruitersport en verder de finales van den voetbalwedstrijd Oostenrijk-Italië, den hockeywedstrijd Duitschland-Britsch-Indië en van het roeien. Het verdere program ma wordt gevuld met de gebruikelijke journaals voor binnen- en buitenland en tot slot een geestig teekenfilmpje. CITY. „Drie dolle dagen” zoo is de hoofd film van deze week getiteld. Inderdaad, het zijn 3 dolle dagen, welke Joep en z’n vrienden en vriendinnen doormaken tij dens een carnaval in Keulen. Er is harte lijk gelachen om de kostelijke scènes. Een film van lichten, sprankelenden hu mor, smakelijk opgedischt tot een aller genoeglijkst geheel. Medespelenden in deze ,.Europa”-film zijn Jupp Hussels. Erik Ode. Paul Heidemann, Trude Hesterberg en Tina Eilers. Vooraf gaat het UFA-wereldnieuws en een Amerikaansche musical. Zeer suc cesvol traden op „The broadway Serena- ders”, accordeon virtuozen met pittige foxtrotten. houdt toezicht op de uitvoering van de op grond van art. 3 van de verordening no. 71/1940 van den Rijks- commissaris voor het bezette Neder landsche gebied vastgestelde jaarlijk sche begreoting heeft de leiding van het archief den Nederlandschen Opbouw dienst. Artikel 7. Deze verordening treedt op den dag van haar afkondiging in werking, met terugwerkende kracht tot 15 Juli 1940. OLYMPIA: Na de uitgebreide journaals van Ufa en Profilti volgt een „Muzikaal Prentenboek”, waarin de bekende liedjes zanger Louis Noiret eenige van zijn ge slaagde’ liedjes ten beste geeft. Een inte ressant filmpje, getiteld „Kunnen dieren denken?”, met meerdere aardige op die ren genomen proeven besluit het gedeelte voor de pauze. Als hoofdfilm gaat het groote lachsucces „Je hebt het, of je hebt het niet”, met den grooten komiek Hans Moser in de hoofdrol. Daverend is hij in de zich „Baas in huis voelende” huis knecht. Een vroolijk programma. PASSAGE. De inhoud van de film" „Was ik maar nooit getrouwd” in een paar re gels weer te geven, is niet zoo eenvoudig. Daarvoor zijn de verwikkelingen te tal rijk. Het succes van deze film komt dan ook goeddeels op de verwikkelingen te recht,’ die tal van dankbare komische scènes opleveren. Zoodat het geheel een zeer onderhoudende amusementsfilm is geworden, die kostelijk amuseert door spel en beeld. De namen der hoofdpersonen Kathe von Nagy, Paul Kemp, Georg Alexander, Albert Matterstock en Lucie Englisch zijn bovendien borg voor zeer amusant spel. Voor de pauze trad met veel succes op het tooneel op de Hongaarsche solo-vio- liste Alma Rosé, aan den vleugel begeleid door Chris van Dinteren. Het voorprogram bevat naast de journaals een geestig Mic key Mouse-filmpje „Lonesome ghosts”. REMBRANDT. Tito Schipa vervult hier de hoofdrol in de Italiaansche film „Vivere” (Hollandsche titel „Keer terug”). Tito treedt op in een cabaret, wordt ontdekt dêW een Duitschen. impressario en weet in korten tijd de wereld met zijn zang te veroveren. Het spreekt vanzelf, dat de zanger in de film ruimschoots gelegenheid krijgt zijn fraai stemgeluid te laten hooren. Vooraf gaat éen afwisselend programma. Vooral willen we de aandacht vestigen op „Het lied van de straat” een Hollandsch musical, waarin men enkele bekende Hol landsche artisten kan beluisteren. REX: Behalve goed verzorgd nieuws van den laatsten tijd door Profilti, draait de bekende film „De Vogelhandelaar”, waarin de hoofdrollen op uitstekende wijze worden vervuld door Wolf Albach Retty, Maria Andergast, Lill Dagover en George Alexander. Een vroolijke geschie denis uit het zonnige Tyrol met alle moge lijke dwaze verwikkelingen, welke ten slotte met een happy-end eindigt. Een en ander wordt opgevroolijkt door pittige muziek van Zeiler. SEINPOST vertoont de prachtige film „Bevrijding”, waarin Brigitte Horney en Ólga Tschechowa de hoofdrollen vervul len. Een eenvoudig boerenmeisje loopt, na een doodelijk ongeval van haar eenig kind, Van den man, waarmede zij samen woont, weg, omdat zij het door bijzon deren kunstzinnigen aanleg in diens om geving niet uithouden kan. Zij vindt haar plaats onder kunstenaars. Ziedaar een eenvoudig gegeven. De geheele behande ling getuigt echter van diep psychologisch inzicht, van zeldzaam groote piëteit voor de hoogere dingen des levens en voor de kunst. Voor de pauze actualiteiten. STUDIO: De roem der namen van hen die de film „Meisjes in uniform” vervaar’ digden, is in het snelle tempo van de film-industrie reeds verbleekt, doch hun belangwekkend product bezit nog alle actualiteit van de eerste vertooningen In strenge contouren wordt in de film 'ge schetst de meedoogenlooze discipline op de kostschool, waar de meisjes in uniform worden opgevoed en twee der inwonen- a! meisJe Mannela (Hertha Thiele) wi leefares von Bernburg (Dorothea u“ den toon vallen door sterke utrïankeh',kheid en warme menschen- waardoor een hooggaand conflict ontstaat, met bijna catastrophale gevolgen. THALIA: Als hoofdfilm draait de Hol landsche succesfilm „Malle gevallen”, die reeds vele malen in kleuren en geuren door ons besproken is. Om de kostelijke dwaasheden van Johan Kaart, Roland yarno, Louis de Bree, Annie van Duin, Jopie Koopman enz. enz., heeft het tal rijke publiek in het Thalia-theater weer eens hartelijk gelachen. Het voorprogram ma is ook weer goed verzorgd en geeft buiten een alleraardigst teekenfilmpje en een klucht, de Hollandsche één-acter „Het lied van de straat”. WEST-END: De reportage is weer uit- georeid. Zeer geslaagde opnamen zijn er van enkele sportgebeurtenissen, zoo- 'JjS, ,e athletiekkampioenschappen van Nederland en de zeilwedstrijden op de Loosdrechtsche Plas. „Om het duiven kampioenschap’’ is een zeer interessante rolprent, terwijl een Walt Disney-teeken- is belast met het toezicht op de medische en hygiënische van hen, die deel uitmaken van Opbouwdienst 6) voorziet in de huisvesting en verpleging van de leden van den Op bouwdienst alsmede in de verschaffing van inrichtingen, gereedschappen zijn en Hoofdstuk 2. Artikel 4. (1) Wat betreft de aan spraken van hen, die deel uitmaken van den Opbouwdienst, op bezoldiging, voeding, huisvesting, geneeskundige verzorging, schadeloosstelling, arbeids- verzekering (Invaliditeits- en Ongeval lenwet), kostwinnersvergoeding, gel den de desbetreffende voorschriften van de Nederlandsche Land- en Zee macht. Ditzelfde is van toepassing op leveringen of andere prestaties van de burgerbevolking ten behoeve van den Opbouwdienst en op hieruit voort spruitende vorderingen, een en ander als bedoeld in de Inkwartieringswet. (2) Het bepaalde in den eersten zin van de vorige alinea van dit artikel geldt ook voor hen, die op grond van een privaatrechtelijke overeenkomst (arbeidscontract) bij de administratie van den Opbouwdienst werkzaam zijn, voor zoover bij deze overeenkomst niet anders is bepaald. Het Hoofd van de plaatselijke politie, I als bedoeld in artikel 1 van het Vreemde- I lingenreglement, in de gemeente ’s-Gra. I venhage, Gezien art. 4 van voornoemd reglement, I VORDERT, I dat alle vreemdelingen, die thans hut I woon- of verblijfplaats hebben in de ge. I meente ’s-Gravenhage, met uitzondering I van arische Duitschers, zich bij hem aan. I melden aan het bureau Vreemdelingen- I dienst, gevestigd Javastraat 28 te ’s-Gra. I venhage, tusschen 9 en 16 uur, onder I medebrenging van hun paspoort en/of I eventueel andere identiteitspapieren I (trouwboekje, geboortebewijzen, enz.), en I wel: zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters A, B en C, op Maandag 19 Augus I tus a.s.; zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters D, E en F, op Dinsdag 20 Augus. I tus a.s.; zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters G, H, I en J., op Woensdag 21 I Augustus a.s.; zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters K, L en M, op Donderdag 22 I Augustus a.s.; zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters N, O en P, op Vrijdag 23 Augus. I tus a.s.; I zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters O, R en S, op Zaterdag 24 Augus. I x tus a.s.; zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters T, U en V, op Maandag 26 I Augustus a.s.; zij wier geslachtsnamen beginnen met de I letters W, X, IJ en Z., op Dinsdag 21 I Augustus a.s. Deze vordering geldt niet voor: a. Niet-arische vreemdelingen, die na 1 I Jan. 1933 Nederland zijn binnenge- I komen en I b. Vreemdelingen van Engelsche, Fran. I sche, Belgische" en Poolsche nationaliteit I voor zoover zij reeds aan een na 28 Mei I 1940 gedane vordering tot aanmelding I hebben voldaan. I N.B. Onverminderd de andere maatrége- I len, welke kunnen worden genomen ten I aanzien van de(n) vreemdeeling(e), die I voornoemde aanmeldingsplicht niet na. I komt, kan niët-nakoming dezer verplicli. I ting volgens art. 26 van het Vreemdelin. I genreglement, gestraft worden met hech- I tenis van ten hoogste twee maanden of I geldboete van ten hoogte duizend gul. I den. I AMICITIA: De buitengewoon interes sante. spannende film „Goud” is een week geprolongeerd. Het voorprogramma biedt veel verscheidenheid, o.a. een film hoe 3 studenten als eersten de op sommige plaatsen zeer woesten bergstroom de Drin afpeddelen. Een aardig Betty Boop- filmpje en een sportfilm, waarin men doet uitkomen den goeden stijl in diverse sporten. APOLLO: „Het modél” is stellig één der beste films van de nieuwe Duitsche productie. Afgezien van de uitzonderlijke stem van Alexander Svèd, staat ook spel en inhoud op voornaam peil. Paul Javor en Camilla Horn spelen de hoofdrollen. Een boeiende, grootsche film, welke aller be langstelling verdient. Vooraf journaals en een R.K.O.-musical. ASTA. Ieder die van een frissche humo ristische film houdt zal met volle teugen van „Wintersport en minnebrieven” genie ten. Een listige Zwitsersche hotelier stuurt als reclamemiddel aan een groot aantal rijke jongedames in Europa „minnebrie ven" van den ski-kampioen Toni Anewan- ter (Luis Trenker), die in het plaatsje skicursussen geeft. Het lokmiddel werkt perfect voor zoover de klandizie betreft, maar de knappe gebruinde sportleeraar wordt wanhopig onder de overduidelijke avances zijner verliefde leerlingen en de onbegrepen toespelingen op „lieve brie ven” en beloften. Als cinematografische prestatie onderscheidt deze film zich door verbijsterend schoone natuuropnamen die van een verfijnde artisticiteit en geraffi neerde fototechniek blijk geven. Gevarieerd nieuws en een wetenschap pelijk UFA filmpje gaan vooraf. CAPITOL: Vóór de pauze houdt het wakkere troepje met Siem Nieuwenhuizen aan het hoofd het publiek op aangename wijze bezig met een aantal meer of minder dolle sketches, welke Siem door monologen aaneenrijgt, of waartusschen het danspaar Louis and Bonny een verdienstelijk num mer ten beste geven. Na de pauze wordt de film „Meisjes- Pensionnaat” gedraaid met Angle Salloker en Attila Hörbiger als hoofdpersonen. Een vermakelijke film met een tragischen on dergrond: van de prinses, die den een- voudigen man harer keuze niet mag heb ben, nadat zij in het pensionaat tot eigen lijk leven is gekomen. In het voorprogramma binnen- en bui- tenlandsch journaal, het boeiende elegante danstrio: De Rettichini’s en een R.D.V. reisfilm: Van Allgan naar Oberammergau. Artikel 1. Van maken deel uit 1) Het geheele reserve- en dienst plichtig personeel van de voormalige Nederlandsche Land- en Zeemacht, dat zich op den 14den Juli 1940 in werke- lijken dienst bevond, met uitzondering van de reserve-officieren 2) de werklooze reserve- en dienst plichtige onder-officieren, korporaals en manschappen van de reserve van de Nederlandsche Land- en Zeemacht, die sinds 15 Mei 1940 met groot verlof zijn gegaan, indien zij een verzoek in dienen, om in den Opbouwdienst opge nomen te worden en op het oogenblik, dat het verzoek wordt ingediend, nog zonder werk zijn. Artikel 2. (1) Op verzoek kunnen in den Opbouwdienst bij wijze van proef worden opgenomen 1) beroeps-officieren en onder-offi cieren alsmede reserve-officieren van de Nederlandsche Land- en Zeemacht 2) beroeps-korporaals en -man schappen van de Nederlandsche Land en Zeemacht, voorzoover zij den leef tijd van 35 jaar nog niet overschreden hebben 3) iedere andere mannelijke Neder landsche onderdaan van onbesproken gedrag, die het 19de levensjaar heeft volbracht en tot lichamelijken arbeid in staat is. (2) De in de eerste alinea genoem de personen kunnen drie maanden na hun opname in den Opbouwdienst daarin blijvend worden opgenomen. Artikel 3. Zij, die deel uitmakert van den Opbouwdienst kunnen daar uit ontslagen worden 1) meer bruikbaar zijn, 2) op eigen verzoek, indien zij daarbij bewijs kunnen overleggen, dat zij in het bezette Nederlandsche gebied of in het Duitsche Rijk werk hebben gevonden 3) op beurs. van de verordening no. 71/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit te vaardigen voorschriften 3) Arbeiders, die in verband met verbod tot ontslag in dienst gehouden moeten worden. Begin Juli is onder leiding van dr. F. H. Fentener van Vlissingen een nationaal comité van economische samenwerking in hét leven geroepen, hetwelk zich tot doel heeft gesteld: ten eerste een doeltreffende coördinatie tusschen alle bedrijfstakken en geledingen van ons bedrijfsleven (zooals handel, nijverheid, scheepvaart, landbouw, enz.) tot stand te brengen; ten tweede het contact met de autoriteiten te bevorderen en te vergemakkelijken; ten derde aan de aanpassing, die op economisch gebied thans noodig is gebleken', leiding te geven. In verband hiermede was een der eerste opgaven, welke het comité zich gesteld heeft, zich zoo snel mogelijk een duide lijk beeld van de bestaande werkloosheid te vormen, met name ten aanzien van de z.g. verborge i werkloosheid, een nieuw be grip. onder hetwelk valt het gebrek aan werkgelegenheid (voornamelijk doordat niet over de noodige grondstoffen wordt beschikt) voor die arbeiders, die de be drijven ingevolge het verbod tot ontslag in dienst moeten houden. Hoe groot het aantal dergenen is, dat onder deze catego rie valt, is niet vast te stellen uit de cij fers van de arbeidsbeurzen. De eenige mo gelijkheid om gegevens omtrent den om vang van deze verborgen werkloosheid te verkrijgen is het instellen van een enquête onder het bedrijfsleven. Het nationale comité is er in mogen sla gen om het voor de behandeling van deze aangelegenheid zoo bij uitstek deskundige Centraal Bureau voor de Statistiek bereid te vinden, hiertoe zijn medewerking te verleënen. Naar wij thans vernemen zal bovengenoemd bureau aan het einde van deze week met de enquête naar de verbor gen werkloosheid een aanvang maken. Het ligt in de bedoeling dit onderzoek, hetwelk zich zal uitstrekken over 1200 industrieele bedrijven en 800 bedrijven van de groep 1 handel en verkeer, maandelijks te herha len. Het eerste onderzoek zal eveneens duizend kleinere bedrijven uit laatstge noemde groep omvatten. Het is hierbij van belang, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek zich er van den aanvang af op zal instellen, die gegevens ook regionaal te ordenen. K o o t w ij k 1875 m. A.V.R.O. 7.uur v.m. Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (Eng.). 7.30 Gram.muz. 8 ANP. 9.Omroeporkest en Ned. Bach- ver. en solisten (opn.). 10.Morgenwij. ding. 10.30 Sylvestre.trio. 11.15 Ber. (Eng.). 11.30 Gram.muz. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch). 12.45 ANP. 1.— AVRO-Amusementsorkest. 2.— Ber. (Duitsch). 2.15 Operette „Boccaccio'1 (opn.). 3.15 Ber. (Eng). 3.30 Omroep, orkest. 5.15 Wekelijksche gedachtenwis. seling (ANP). 5.30 Pianosoli. 5.45 Orgel, spel. 6.15 Ber. (Eng.). .6.30 Twilight Sere, naders (opn.). 7.08 Cyclus „De afbeeldin* gen op onze zomerpostzegels”. 7.28 P»P- gram.muz. 8 Ber. (Duitsch). 8.15 ANP- 8.30 Ber. (Eng.). 8.45 Gram.muz. 915 Ber. (Eng). 9.30 Gram.muz. 10Berichten (Duitsch). 10.15 ANP. 10.30—10.45 Ber. (Eng.). 11.15—11.30, 0.15—0.30 en 115-* 1 30 Ber. (Eng.). Er kunnen nog vele wederopbouw- lepeltjes geplaatst worden De Nationale Inzameling 1940 stelt er prijs op mede te deelen, dat tot heden door den verkoop der weder- opbouw-lepeltjes, prijs 0.50, waarvan voor steunfonds 0.30, door de groote medewerking van gemeenten, scholen, ziekenhuizen, fabrieken enz. enz., reeds 30.000 is ontvangen voor de steun- verleening aan de door de oorlogs- ramp getroffen landgenooten. Hierdoor blijkt, dat thans reeds 100.000 van die lepeltjes in den lande geplaatst zijn. Intusschen meent de Nationale In zameling 1940, dat deze lepeltjes nog voor verscheidene honderdduizenden een welkom bezit zullen zijn, en voor den verkoop ieders medewerking noo dig is. Het bureau der Nationale In zameling 1940, Konjngskade 17, ’s Gra- venhage, is gaarne bereid aanvragen voor den verkoop van de weder- opbouw-lepeltjes te behandelen. Hoofdstuk 3. Artikel 5. De commandant van den Nederlandschen Opbouwdienst 1) is belast met de bevelvoering en de handhaving der discipline ten aan zien van allen, die deel uitmaken van den Nederlandschen Opbouwdienst en leidt de vorming en opleiding van het personeel van den Opbouwdienst. Hij vaardigt een reglement uit betreffende de organisatie en de discipline 2) is verantwoordelijk voor de orga nisatie van den arbeid en de goede uit voering van de door den Nederland schen Opbouwdienst uit te voeren Verken 3) beslist over plaatsing en indee- ling in den Opbouwdienst overeen komstig art. 2 4) beschikt over het ontslag uit den Opbouwdienst overeenkomstig art. 3 5) Maandag 19 Augustus. Jaarsveld 414.4 m. K.R.O. 8.uur v.m. ANP. 8.05 Wij be< ginnen den dag. 8.15 Gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. K.R.O. 10.15 Gram.muz. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.uur nam. Ber. 12.05 Gram.muz. 12.15 Wouters’ Caliente-orkest. 12.45 ANP gram.muz. 1.15 KRO-orkest. 2.Vrouwen uur. 3.Gram.muz. 3.45 KRO-Melodis- ten. 5.15 ANP. 5.30 Rococo-octet. 6--‘ Gram.muz. 6.15 Musiquette. 7.Vragen van den dag (ANP). 7.15 Ber. 7.20 Voor de jeugd. 7.45 Reportage. 8.ANP. 8.15 KRO-orkest. KRO-Melodisten en solisten. 9.15 Gram.muz. 9.35 Tooneel. 10.10 S1U* ting. 10.15 ANP. K o o t w ij k 1875 m. N.C.R.V. 7.uur v.m. Ber. (Duitsciii' 7.15 Ber. (Eng.). 7.30 Gram.muz. S.-* ANP. 8.10 Schriftlezing en gewijde mu ziek. 9.Gram.muz. 10.Trio Beute- Zepparoni-Hemerik. 11.15 Ber. (Eng.L 11.30 Gram.muz. 12.30 uur nam. Ber. (Duitsch). 12.45 ANP* 1.Cymbaal-sextet. 2.Ber. (Duitsch)- 2.15 Cymbaal-sextet. 2.45 Gram.muz. 3.15 Ber. (Eng.). 3.30 Zang. 4.15 Gram.muz. 5.— Ber. (Duitsch). 5.15 ANP. 5.30 Orgel concert. 6.15 Ber. (Eng.). 6.30 Gram.muz. 7.Vragen van den dag (ANP). 715 Ber 7.30 Reportage of muziek. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 ANP. 8.30 Ber. (Eng.). 8.45 Gram.muz. (9.159.30 Ber. Eng.). 10 Ber. (Duitsch). 10.15 ANP. 10.30— 10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Ber. (Eng.).

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6