Voedt en u aan uw Officieele uiteenzetting de Wilhelmstrasse goed en blijft trouw voedingsgewoonte Totale blokkade tegen Engeland afgekondigd van ik No. 17650. 1940. Autobus beschoten Maandag 19 Augustus. Met gelijke munt de neutralen Waarschuwing aan met vernietiging bedreigd i i De huisvrouwen hebben het moeilijk, maar de Voedingsraad helpt moeilijk heden overwinnen Alle op Engeland varende schepen Doelmatige voorlichting i b PRIJS DER ADVERTENTIEN: PRIJS DEZER COURANT: Vrije scheepvaart ónmogelijk hiermede Zie verder pag. 2 zicht gegeven van Engeland’s BRAZILIË. Zie verder 3e bl. pag. I, Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. heeft zijn Engeland’s ontoelaatbare handelingen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Duitschland heeft hierop geantwoord: 1. Door verplaatsing van zijn handel naar het Oosten, en aanzienlijke uit breiding van zijn toevoer aan levens middelen en grondstoffen uit de Euro- peesche en Aziatische handelsgebieden, door reserveering van geweldige hoeveel heden aan grondstoffen van allerlei soort in de door zijn vijanden gezuiver de Europeesche landen ten gunste vati het Duitsche bedrijfsleven en 2. Door het tot zinken brengen van 5 millioen br.r.t. ruimte aan koopvaar dijschepen, welke Engeland ter beschik king staat, hetgeen geschiedde door de Duitsche oorlogsmarine en het luchtwa pen. Daarbij komt het onbruikbaar ma ken van nog IJ millioen br. r. t. scheeps- ruimte door zware beschadigingen bij luchtaanvallen, dus in totaal 6J millioen br. r. t. Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. van over- van de to- Van 3 September af worden in alle plaatsen des lands cursussen geopend voor huisvrouwen voor koken, voedingsleer, waschbehan- deling, etc. Men kan zich voo. deze cursussen aanmelden overa waar nijverheidsscholen zijn ge vestigd of wel bij de Commissie voor huishoudelijke voorlichting, Bezuidenhout 67, alhier. Een andere verschrikking voor de neutrale scheepvaart en zeelieden moet zijn, dat Engeland onder den dagelijks toenemenden druk van de Duitsche strijdkrachten zich onlangs ook heel openlijk over de laatste beperkingen der fatsoenlijke oorlogvoering heeft wegge zet. Zoo heeft mr. Churchill voor eenige dagen laten aankondigen, dat de onbe wapende Duitsche reddingsvliegtuigen welke onder bescherming staan van het Roode Kruis en de in nood verkeerende Duitsche of vijandelijke vliegers redden, thans door Engeland zouden worden neergeschoten. Aan deze cynische uit- noodiging tot moord, welke kenmerkend is voor de vertwijfeling van de tegen woordige Engelsche regeerders, over de komende ineenstorting, heeft het Engel sche luchtwapen prompt voldaan. Bij de jongste luchtgevechten werden n.l. 2 Duitsche reddingsvliegtuigen tijdens hun reddingswerkzaamheden, welke ge wonde Engelsche vliegers golden, door de Engelschen, neergeschoten. IV. Duitschland is er tuigd, met de afkondiging tale blokkade van het Britsche eilan- Tegenover deze houding, waarmede Engeland zichzelf naar den onder gang drijft, stelt de Rijksregee- ring vastDe belegerde vesting is thans niet meer Duitschland, maar het Engelsche eilandenrijk. Tegen over de mislukte Engelsche hon- gerblokkade jegens Duitsche vrou wen en kinderen, stelt thans Duitschland de totale blokkade der Britsche eilanden, welke wordt afgekondigd. Herinnering aan den Wereld oorlog In de jaren 19141918 kwam het vraagstuk in een acuut stadium, omdat de aanvoer van tallooze, hier geregeld ingevoerde voedingsmiddelen en grond stoffen, haperde. Het huishoudonder- wijs had in die jaren nog lang niet den omvang, welke het nu heeft, maar toch hebben de kookleeraressen reeds in dien tijd zeer belangrijk kunnen hel pen, eenerzijds door practische proeven te nemen, o.a- met gedroogde aardappe len en gedroogde groenten, door het zoeken naar doelmatige bereidingswijzen en het samenstellen van goede recepten, anderzijds door het houden van voor drachten met kookdemonstratie en het geven van z.g. crisis-kookcursussen. Officieel werd Zaterdag te Berlijn bekend gemaakt: I. Engeland heeft sinds het begin van den oorlog in steeds toenemende mate de volkenrechtelijke regeling van de oorlogvoering ter zee geschonden. Het begon met de verklaring tot contrabande van alle levensmiddelen, hetgeen tegen de meest primitieve wetten der menschelijkheid indruischt. Hierdoor moesten, evenals in den wereldoorlog, de Duitsche vrouwen en kinderen getroffen worden. Daarop volgde, dat alle goederen van Duitschen oorsprong, zelfs de goederen in neutraal bezit en die op neutrale schepen uit Duitschland waren geëxporteerd, tot contrabande ver klaard werden. Hierdoor moest het Duitsche bedrijfsleven getroffen worden. Ver volgens kwam de tegen het volkenrecht indruischende bewapening van de Engel sche koopvaardijschepen om dezen als aanvalswapen tegen Duitsche duikbooten te gebruiken, het misbruiken van neutrale vlaggen, enz. Van een vrije scheepvaart in deze zeeën kan dus thans geen sprake meer zijn. De ontwikkeling toont veeleer aan, dat de neutrale scheepvaart, voor zoo ver zij heden nog op Engeland vaart, aan alle gevaren van de oorlogshande lingen is onderworpen en dat zij al naar de omstandigheden direct of indirect door Engeland voor hulpdiensten mis bruikt wordt. Engeland zelf heeft dus door zijn maatregelen, welke een aan fluiting zijn van elk volkerenrecht, het geheele zeegebied rondom zijn eilanden tot militair operatiegebied gemaakt, een toestand welke aan elk werkelijk neu traal schip moet verbieden zich in deze zeeën te begeven. De voorlichting. Toen in 1934 ten gevolge van werk loosheid, bittere nood ontstond in veel gezinnen, werden de Commissie in zake Huishoudelijke Voorlichting en Ge- zinsleiding en de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten platte- lande in het leven geroepen. Beide in stellingen hebben in de afgeloopen jaren duizenden huisvrouwen kunnen helpen en voorlichten, niet alleen op het ge bied van de voeding en spijsbereiding, maar ook op dat van waschbehande- ling, huishoudelijk beheer, naaien en kinderverzorging. - denrijk een nieuwen, beslissenden stap te doen tot beëindiging van den oor log en tot het doen verdwijnen van de huidige Britsche regeerders, die de schuld van dezen oorlog zijn. Het Op perbevel van de Weermacht zal bij zijn operaties in vollen omvang gebruik maken van de gunstige strategische po sitie, welke de beheersching van de continentale kusten, van Biscaye tot de Noordkaap, alsmede de superioriteit op zee en in het luchtruim, rondom Engeland, den Duitschen strijdkrachten bieden. Duitschland handelt daarbij in het belang van geheel Europa, want sinds men in Londen heeft ingezien, dat Duitschland niet uitgehongerd kan worden, probeert men thans den hon- geroorlog ook tot andere Europeesche staten als Noorwegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk, Zwe den, Spanje en Portugal uit te breiden. Zelfs aan landen, die aan den oorlog geen enkel deel hebben, zooals Japan, de sovjet-Unie, enz., probeert men hun toevoeren van overzee af te snijden, met de motiveering, dat Duitschland van die toevoeren voordeel zou kun nen hebben. Het besluit van Duitschland, om op Engeland een volledige blokkade toe te passen, brengt teekening in den tus- schen deze beide landen nog steeds voortwoedenden oorlog. Het beteekent, dat Duitschland thans Engeland met gelijke munt betaalt. Formeel is van Engelsche en Fran- sche zijde nimmer de blokkade van Duitschland aangekondigd, maar prac- tisch komen de maatregelen, welke be oogden, niet slechts de militairen, maar ook de burgerbevolking van Duitschland zooveel mogelijk van den toevoer van levensmiddelen en andere voor den strijd en het leven noodzake lijke goederen af te snijden, toch daarop neer. De steeds scherper afgedwongen deelneming van neutrale landen aan deze afsluiting door contrabande-bepa- lingen, de verplichting om bepaalde ha vens aan te loopen, de invoering van het z.g.n. navicerts-systeem, moest den ring om Duitschland voortdurend nau wer en vaster maken. Het spreekt vanzelf, dat Duitschland tegenover dezen vorm van bestrijding niet werkeloos bleef. Het verweerde zich zoowel door den ring te verbreken, vooral door verplaatsing van zijn han del naar het Oosten en groote uitbrei ding van zijn toevoer aan levensmidde len en grondstoffen uit de Europeesche en Aziatische gebieden aan die zijde, als door het vernietigen van ter be schikking van Engeland staande koop- vaardij-scheepsruimte met behulp zoo wel van de marine als van de geduchte luchtmacht. Intusschen breidde het gebied van de feitelijke blokkade van Engeland, in verband met de snelle en verbluffende militaire successen van Duitschland, zich steeds meer uit, tot nagenoeg ge heel West- en Midden-Europa van Noord tot Zuid, hoe onvolledig en ge brekkig die blokkade dan ook bleek te zijn tengevolge van Duitschland’s bron nen in het Oosten en de zeer groote voorraden grondstoffen uit de bezette gebieden. dienst van leger en vloot nog zullen zwijgen. Wetenschappelijk is het van alle zijden aangevat en bestudeerd. Me dici en kookleeraressen hebben sedert ja ren getracht van de resultaten van het wetenschappelijk onderzode te profitee- ren ten behoeve van de voeding van gezonde en zieke menschen door inlich tingen te geven betreffende doelmatige samenstelling van de voeding en berei ding van de spijzen. - II. Nadat Engeland steeds meer had in gezien, dat zijn methode van oorlogvoe ring ter zee, welke met alle regelen van het volkenrecht in strijd was, nutteloos was, is het steeds tot brutaler middelen overgegaan- Hiervan moeten genoemd worden: het leggen van drijvende mij nen, het openlijke en gecamoufleerde gebruik van visschersbooten als duik- bootvallen, de aankondiging van Churchill in het parlement op l Het huishoudonderwijs Het huishoudonderwijs, sedert de in voering van de Nijverheidsonderwijs- wet in 1920 in sterke mate uitgebreid, heeft sedert het einde van de vorige eeuw medewerking aan de verbetering van de volksvoeding als één van de belangrijkste deelen van haar taak be schouwd. Vele duizenden meisjes wor den daar jaarlijks vertrouwd gemaakt met de beginselen van voedingsleer en goede spijsbereiding. Lang voor het uitbreken van dezen oorlog hebben de Nederlandsche auto riteiten maatregelen genomen om Ne derland van het meest noodige te voorzien, voor het geval het weer door oorlog in omringende landen van zijn natuurlijke aanvoerbronnen geschei den zou worden. Economen en medici werkten samen met veel andere des kundigen in den gezondheidsraad, welke weldra een speciale sub-com- missie voor de voeding vormde, de voedingsraad. Deze voedingsraad zocht contact met de op voedingsgebied voorlichting gevende instanties, n.l.: De Stichting voor Wetenschappelijke Voorlichting op Voedingsgebied; Het Nijverheidsonderwijs voor meis jes De Commissie in zake Huishoude lijke Voorlichting en Gezinsleiding De Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. Een voorlichtingscommissie uit den voedingsraad werd in het leven ge roepen, waarin de vier bovengenoem de instanties vertegenwoordigd werden. Deze Commissie tracht alle voorlich ting op het terrein van de voeding te coördineeren, ook de voorlichting, verstrekt door de dagblad- en tijd- schriftpers. In dezen tijd is het zeer gewenscht, dat er eenheid is op dit gebied, waarop door veel huisvrouwen en koks zoo dikwijls wordt gelief hebberd. Engeland een belegerde vesting Een uit Vlaardingen afkomstige autobus, welke door de Duitschers is gevorderd, is m -dte buurt van Parijs» door Engelsche vliegtuigen beschoten. Hierbij kwamen vijf Belgische vluchtelingen, die naar hun land terug werden gebracht, om het leven, terwijl andere door scherven werden gewond. (Holland) Alvorens tot een groote krachtproef tegen Engeland over te gaan, Duitschland, bij monde van Führer, dat land een vreedzame rege ling van belangen aangeboden. Enge land sloeg het aanbod af, waarschijn lijk niet alleen omdat het zich in zijn eilandenrijk betrekkelijk veilig gevoel de, maar vooral omdat het rekende op de hulp van zijn uitgebreide imperium. Duitschland heeft thans de konse- kwentie getrokken uit de feiten en heeft formeel de totale blokkade van Engeland afgekondigd. De bedoeling is, Engeland ontoegankelijk te maken door alle scheepvaart, ook elke neutrale, uit de zeeën rondom het eilandenrijk te weren. Uitdrukkelijk is den neutra len landen aangeraden, hun schepen verre te houden van het oorlogsgebied, naar het voorbeeld van de Vereenigde Staten en Argentinië, daar zonder par don elk schip, dat binnen dit gebied verschijnt, door de Duitsche zee- en luchtmacht zal worden aangevallen en vernietigd. In een zeer uitvoerige uiteenzetting, welke mén in dit nummer kan vinden, heeft de Duitsche regeering een over- opeen volgende schendingen van het Volken recht ten aanzien van de oorlogvoering ter zee. Wij mogen hier volstaan met daarnaar te verwijzen. Wie het krach tige betoog leest, zal niet ontkennen, dat het de Duitsche regeering bittere ernst is met haar voornemen om langs den weg, die haar het meest doelmatig voorkomt, het einde te forceeren van dezen grimmigen oorlog. Het ziet er naar uit, dat Engeland, dat natuurlijk niet zal nalaten alle mogelijke maatre gelen van tegenweer te nemen, niette min als stelselmatig en scherp bele gerde vesting het moeilijkste tijdperk van zijn bestaan tegemoet gaat, indien niet spoedig een redelijk vergelijk kan worden verkregen tusschen de beide elkander op leven en dood bevechten de volken. neutraliteit geschonden? Naar het D.N.B. meldt, heeft het Engelsche vrachtschip „Torinia” in de haven van Rio de Janeiro 3753 ton stookolie uitgeladen, welke voor de Engelsche ambassade bestemd Zou z<jn. Het blad ,,Meio Dia” ziet daarin een schending van de neutraliteit van Brazilië, daar niet aan te nemen is, dat de olie door de ambassade zelf gebruikt wordt. Het wijst erop, dat een kruiser van middelbare grootte voor de reis van Rio naar Engeland 1200 ton olie noodig heeft. De door de „Torinia” uitgeladen hoeveelheid kan dus zeer goed verscheidene krui sers voor een lange reis voorzien. mr. 9 Mei 1940, dat in het Skagerak overdag alle Duitsche koopvaardijschepen en des nachts alle koopvaardijschepen zonder onderscheid der nationaliteit tot zinken gebracht zouden worden. Den zwaarsten slag heeft Engeland echter aan de scheepvaart van derde landen toege bracht door de volgende maatregelen. Het heeft: 1. De koopvaardijschepen van Noor wegen, Denemarken, Nederland, België en Frankrijk, geroofd om de geweldige verliezen aan eigen tonnage althans ge deeltelijk te vervangen. Sindsdien dwingt het de eigendommen en beman ningen dezer schepen, voor Engeland heerediensten te verrichten en 2. Het probeert met alle middelen de geheele neutrale scheepvaart onder zijn controle te dwingen. Zoo heeft Engeland de meest uiteenloopende gebieden ter zee, zooals zoo juist nog het gebied tus schen Groenland en Engeland en be paalde gebieden om Zuid-Engeland vol komen wederrechtelijk met mijnen ver sperd en dwingt hqt de neutrale scheep vaart de Engelsche controle havens aan te doen. Het houdt ook de schepen van landen als Japan, de sovjet-Unie en Zweden, die aan den Europeeschen oor log in het geheel geen deel hebben, wil lekeurig vast. Vooral probeert het ech ter thans de geheele neutrale scheep vaart, het beruchte navycert-systeem, de door Engelsche spionnage-organisa- ties in neutrale landen georganiseerde handelscontrole, op te dwingen. Het be handelt schepen zonder navycert als prijs- Engeland poogt op deze wijze de geheele neutrale koopvaardij scheep vaart aan zijn oorlogsdoeleinden dienst baar te maken. Wat het zeegebied om Engeland betreft, zoo vindt hier, we gens de steeds toenemende gevechtshan delingen der wederzijdsche lucht- en zeestrijdkrachten, het normale handels verkeer in het geheel niet meer plaats. Daarentegen worden aan de neutrale koopvaardijscheepvaart thans door mij nen, patrouillebooten, luchtpatrouilles, Engelsche kustbatterijen, enz. haar rou tes en haar optreden voorgeschreven. Weer andere neutrale schepen varen meest onder dwang in convooien van Engelsche zeestrijdkrachten. Duitschland zal met gelijke munt betalen III. Duitschland heeft deze ontwikke ling sedert maanden aandachtig gevolgd, in de hoop, dat wellicht toch nog ver standige overwegingen de huidige En gelsche regeerders er van zouden af- houdene op den weg van deze misda dige oorlogvoering voort te gaan. Deze hoop was vergeefs. Engeland heeft het laatste beroep van den Führer van de hand gewezen. Daartegenover heeft de rijksregeering thans besloten, met ge lijke munt te betalen en haar militaire machtsmiddelen met dezelfde onver schrokkenheid tegen de scheepvaart rondom Engeland te gebruiken. Op 26 September 1939 heeft de Engelsche re geering door haar toenmaligen minis ter-president mr. Chamberlain, ver klaard Duitschland is een belegerde vesting en het is volkomen geoorloofd en menschelijk, het Duitsche volk van alle vitale toevoeren af te snijden. Dat wil dus zeggenDe huidige Britsche regeerders achten het volkomen van zelfsprekend en geoorloofd, dat, wan neer zij hun zin kregen, Duitsche vrou wen en kinderen, evenals in den we reldoorlog, aan den hongerdood wer den overgeleverd. De politiek van den Führer, die voor het Duitsche bedrijfs leven den toevoer van levensmiddelen uit groote deelen der wereld heeft ge opend., alsmede de reserveering van enorme voorraden grondstoffen, door den unieken roemvollen veldtocht van onze legers, hebben deze Engelsche be rekeningen doen mislukken. De hui dige Engelsche regeerders weten dat. Niettemin durven zij de volledige in eenstorting van hun politiek tegenover het eigen volk nog niet te bekennen, maar proclameeren zij daarentegen den oorlog tot het uiterste. Ingeleid door dr. ir. Schönbeck, land- bouwkundige van het Rijkscommissari- aat, heeft heden op de dagelijksche pers- conferentie mej. E. Mesdag, voorzitster van de commissie voor huishoudelijke i voorlichting en lid van de voorlichtings- commissie van den Voedingsraad een beschouwing gegeven over het voedings- i vraagstuk in deze bijzondere tijdsom- standigheden- De heer Schönbeck wees op de groote diep-ingrijpende veranderingen, welke de rantsoeneeringsmaatregelen teweeg i brengen in de huishouding in alle lagen der bevolking. Wij in Duitschland, aldus de heer Schönbeck, hebben reeds jaren achtereen geleerd hoe wij ons het beste kunnen aanpassen en hoe, ondanks de noodzakelijke bezuinigingen, zoo doel treffend mogelijk kan worden omgegaan .met de voorraden die ter beschikking jhjn. In Holland kan dit evengoed, vooral waar de bodem hier rijke oogsten op levert, terwijl er tal van nuttige instel lingen zijn, die voorlichting geven op het gebied der huishoudelijke economie. Mejuffrouw Mesdag, die hierop het woord verkreeg, wees er in de eerste plaats op, dat het voedingsvraagstuk niet alleen een vraagstuk is van dezen tijd, het heeft sedert onheugelijke tijden de economen en de medici bezig gehou den, wanneer we hier van de étappen- COURANT HAAGSCHE r t i t i i l i i i i i i i i i Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 i i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1