BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Publiek kan niet meer dan een pond kaas per keer koopen HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Lichamelijke opvoeding Bijeenkomst der N.S.B. De terugkeer der Bouvigne- meisjes Het Nederlandsche Arbeidsfront Velddag Opening der tentoonstelling op de Heilige Landstichting Architectonisch verzorgde wederopbouw MOTORJACHTJES MET N1ET-0FF1- CIEELE VAARVERGUNNING Belooning voor mededeelingen in uitzicht gesteld HET GELANDE ENGELSCHE VLIEGTUIG SERGEANT ACHTER SLOT EN GRENDEL i 4 van den Nat. Jeugdstorm te Wageningen ENGELSCH VLIEGTUIG NEER. GESTORT Bij Gilze Rijen Huurfietsen aan de stations Ontslagaanvrage van mr. J. Linthorst Homan Diefstal van militaire goederen Kinderwagen ging uit varen Maatregelen ter reguleering van de kaasprijzen Vergadering van leeraren Redevoeringen van graaf de Marchant en ir. Mussert Een resolutie gen in van dat Aardappelen nog niet betrouwbaar Men wachte met inslaan aanleiding Rede mr. Rost van Tonningen In de over waren Het richtingen zal geleidelijk worden gebreid. een hebben. rond het een afwe- op- in In den nacht van Zaterdag op Zon. dag is een Engelsch bombardements. vliegtuig van het type Bristol Blen heim 1939 in het Chaamsche bosch bij Gilze Rijen neer gestort. De beman ning, werd bestaande uit vier personen, gevangen genomen. Het toestel kwam uit de richting Duitschland. Nationaal Front Drs. Willem H. Haighton, eertijds lid van den raad van beheer van den fascis- tenbond „De Bezem” en sedert medio 1933, na zich uit de actieve politiek te hebben teruggetrokken, redacteur van het veertiendaagsch tijdschrift „Neder land”, is toegetreden tot Nationaal Front. Tevens kan worden gemeld, dat „Ne derland” zal worden omgezet in een maandblad, dat ter beschikking van Na tionaal Front komt en in nauwe samen werking met Arnold Meijer zal worden geredigeerd. Hoewel het nieuwe maand schrift rubrieken van zeer verscheiden aard zal bevatten (waaronder een kro niek binnen- en buitenland, literaire bij dragen, tooneel- en filmrubriek) zal het in de eerste plaats gewijd zijn aan de ideologische verdieping van de door Na tionaal Front voorgestane opvattingen. Bond van Nederlandsche knoopen. fabrikanten Dezer dagen is opgericht de bond van Nederlandsche knoopenfabrikanten. waar toe de meeste in Nederland gevestigde ondernemingen in deze branche zich leeds hebben aangesloten. Deze maatregel beteekent dus, dat het publiek niet meer dan een pond kaas per keer kan koopen. Op de naleving hiervan zal zeer streng worden toegezien. Mijnen op het Katwijksche Zuiderstrani Gistermorgen zijn op het Zuiderstrand te Katwijk twee mijnen aangespoeld. Na; bij de mijn, welke het eerst op het strand kwam, dreef ook een kist met 25 Fran- sche vliegtuigbommen en een redding' gordel aan. Gistermiddag kort na vier uur is op het Zuiderstrand een derde mijn aangespoeld. De Katwijksche politie heeft de honderden bezoekers van strand en boulevard doen vertrekken. Volkshoogeschoolwerk In verband met reeds eerder versche nen berichten omtrent plannen tot richting van een volkshoogeschool Nederland kan thans worden medege deeld, dat inderdaad het plan bestaat om nog dit jaar een aanvang te maken met het volkshoogeschoolwerk in Noord- of Zuid-Holland. Om dezen opzet te verwezenlijken is een voorloopig bestuur gevormd, dat be staat uit den heer H. G. W. van der Wielen, mej. C. C. Wilbrenninck, de hee- ren A. Visser en ir. Linesch, een verte genwoordiger der Nederlandsche Studen ten Federatie, en mr. M. M. van Poll, secretaris. Voorts is een voorloopige raad van toezicht en advies samengesteld, waarin vooraanstaande personen uit ver schillende kringen zitting hebben geno men. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat de gemeenteraad van Reeu- wijk aangenoemd bestuur een terrein van 0,75 h.a. heeft aangeboden. Omtrent de keuze van het terrein is nog geen be sluit genomen. Regeling vandaag in werking getreden Zooals reeds eerder werd gemeld, heeft de A. N. W. B. in samenwerking met de N.V. Alg. Reclame en Bewaar- plaatsen-Maatschappij en anderen een regeling getroffen, welke eenerzijds de Nederlandsche Spoorwegen kan ontlasten van het vervoer van rijwie len en die anderzijds voor de reizigers een groot gemak beteekent. Voortaan is het aan tal van stations mogelijk, rijwielen te huren en het zal dus niet meer noodig zijn, de eigen fiets per trein mee te nemen. Een borgstelling wordt niet gevraagd, indien men in het bezit is van een rijwielhuurbewijs van den A.N.W.B., dat aan alle A.N. W.B.-kantoren voor bondsleden ver krijgbaar is. Aan een bepaald station kan tevoren een fiets gereserveerd worden, zoodat men zeker is bij aankomst een rijwiel beschikbaar te vinden. Reeds vijftig stations-rijwielbewaar- plaatsen zijn bij de bovengenoemde re geling aangesloten en zullen van heden af huurfietsen beschikbaar hebben. Een lijst van de plaatsen, waar deze verhuurinrichtingen gevestigd zijn, is bij de A.N.W.B.-kantoren verkrijgbaar. aantal Bondsrijwiel-verhuurin- uit- Bestrijding van asthma. Te Amsterdam vergaderde het hoofd bestuur van de Ned. Vereen, tot bestrij ding van asthma en asthmatische bron chitis „Arthbro”, onder leiding van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. Banning. In deze vergadering werd het dagelijksch bestuur gekozen, waarbij de functies als volgt verdeeld werden: voorzitter jhr. J. P. Beelaerts van Blok land, ondervoorzitter dr. H. A. E. van Dishoeck, secretaris I. Bloch, arts, le penningm. dr. R. A. Hoekstra, 2e pen- nigm. dr. J. van Niekerk. Onder dankzegging werd het aanbod van een der leden, die de vereeniging belangeloos de beschikking over een per ceel te Amsterdam aanbood, aanvaard. In dit perceel, Keizersgracht 755. te Amsterdam, wordt het secretariaat ge vestigd. Besloten werd voorts, zoo spoe dig mogelijk tot de oprichting van pro vinciale en plaatselijke afdeelingen over te gaan. Jongetje verdronken Zondagmiddag omstreeks half één is het 5-jarige jongetje W. A. B., wiens ouders aan den Adelaarsweg te Amster dam wonen, in een onbewaakt oogenblik bij het spelen langs het Noordhollandsch Kanaal, te water geraakt. Dit gebeurde aan den kant van het Volewijckspark, in de onmiddellijke nabijheid van het poli' tiebureau. Een vrouw, die het jongetje in het water zag liggen, waarschuwde het bureau en reeds vrij spoedig nadat het kind te water moet zijn geraakt, had een agent van politie het met een dreg op het droge gebracht. Pogingen van een te hulp gesnelden dokter en van den Geneesk. Dienst om de levensgeesten door kunstmatige ademhaling op te wek ken, bleven echter vruchteloos. Op de Loosdrechtsche Plassen zijn er 21 in beslag genomen Op de Loosdrechtsche Plassen heeft een jacht plaats gehad op ten onrechte uitge reikte vergunningen voor het varen met pleizierjachtjes, waarvan de motor met benzine of ruwe olie gevoed wordt, meldt de „N. R. Crt.”. De eigenaren van de be trokken vaartuigen hadden een vaarver- gunning ontvangen van het secretariaat der bevrachtingscommissie te Amsterdam, maar deze vergunningen waren ten on rechte afgegeven, waarop dan ook van of- ficieele zijde nadrukkelijk in het openbaar is gewezen. Op groote schaal zijn de ver gunningen uitgegeven en te Amsterdam moeten zelfs circa 300 personen in het be zit daarvan zijn. De heer Stemmerik, de ambtenaar bij den Rijkswaterstaat, heeft in gezelschap van den majoor van de rijksveldwacht en een rijksveldwachter te Loenen, per poli- tieboot een scherpe contröle uitgeoefend op de motorjachtjes en niet minder dan 20 vaarvergunningen zijn in beslag ge nomen. De gemeenteveldwachter van Neer- langbroek is er in geslaagd, een sergeant van het voormalige Nederlandsche leger in Apeldoorn te laten arresteeren, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal op groote schaal. Deze sergeant kwam op 15 Juli, aldus het ,,Handelsblad”, te Neer- langbroek, waar hij bij den opbouwdienst te werk was gesteld. Kort na verschij ning in het dorp werd aangifte gedaan van diefstal van een fiets. Spoedig volgde de vermissing van een groot aantal zil veren messen uit de onderofficierscantine. Nog andere aanwijzingen wezen er op, dat de bewuste militair de dader moest zijn. De politie te Apeldoorn wist hem te arresteeren, waarna hij ter beschikking is gesteld van den officier van justitie te Utrecht Een door den veldwachter te Neerlang- broek ingesteld onderzoek in de woning van de schoonmoeder van den dhder te Gouda, bracht aan het licht, dat daar eveneens militaire goederen waren be zorgd. Vervolgens toog men naar ’s-Gra- venhage. om de eigen woning van der militair te inspecteeren. Hier trof mei een groote verscheidenheid stoelen uit de cantine van Neerlangbroek aan, voorts zaklantaarns, rugzakken, dekens en nog allerlei andere zaken, die uit den mili tairen dienst waren ontvreemd. De vrou» van den sergeant beweerde, dat haar mat de stoelen cadeau had gedaan en dat zij niet wist, dat een en ander van diefstal afkomstig was. Van een officier, die een oogenblik zijn koffertje te Neerlangbroek in een der militaire bureaux had neerge zet, vernam men verder, dat dit spoorloos was verdwenen. Ook dat was door de» bewusten sergeant meegenomen. Het rijwiel van den burger, dat de aanleiding tot de opsporing is geworden, werd teruggevonden, ontdaan van lan taarn en dynamo. Verschillende goederen had de' sergeant door militairen laten weghalen en verder had hij hen d»or bode-diensten naar ’s-Gravenhage en Gouda laten transporteeren. Opgave van voorraden meer dan 500 k.g. Voorts wordt bekend gemaakt, iedere houder van kaas, die op Zater dagavond 17 Augustus 1940 een voor raad van meer dan 500 k.g. kaas be zat, daarvan uiterlijk Donderdag 22 Augustus 1940 met de eerste post een opgave (stuks, k.g,, per soort vet gehalte en ouderdom gespecificeerd) aan de Centrale moet doen. Adres Ne derlandsche Zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, alhier. Binnenkort zullen nadere maatrege len ter reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen worden afgekon- digd. Katholieke sociale en cultureele arbeid Zaterdagmiddag is in de basilica v. d. H. Landstichting te Nijmegen de tentoon stelling geopend, welke een beeld geeft van den katholieken socialen en culturee- len arbeid in Nederland gedurende de afgeloopen veertig jaar. Deze expositie illustreert vooral, aan de hand van de artistieke ontwerpen van den bekenden architect Melis en diens assistent, den kunstschilder Wilbrink, het werk en het streven van de Nederlandsche katholieke instellingen op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van de so ciale actie In het restaurant van de H. Landstich ting kwamen Zaterdagochtend de be stuursleden van de tentoonstelling, dr. P. L. M. van Hasselt, mi. P. Terheggen, de architect P. Melis uit Bilthoven, J. v. d. Meer uit Utrecht, de secretaris-penning- meester C. Eggenhuyzen met de leden van het comité van aanbeveling, o.w. prof. dr. J. de Quay, mr. C. P. Romme en mgr. A. Suys, tezamen om de opening bij te wonen. Prof. mag. dr. G. Kreling was wegens ambtsbezigheden verhinderd. De voorzitter van het comité, dr. P. L. M. van Hasselt uit Beek bij Nijmegen, hjeld een korte inleiding, waarin hij het doel van deze tentoonstelling kort en bondig tezamenvatte: deze expositie wil een beknopt, maar levendig beeld van de cultureele instellingen in Nederland op gebied van opvoeding, onderwijs, missie, sociale actie, jeugdwerk en van de pers geven. De openingsrede werd uitgesproken door het lid van het comité van aanbe veling jhr. H. J. M. van de Poll uit Groesbeek, in wiens gemeente de ten toonstelling op den Sionsberg is inge richt. Als commissaris der provincie Groningen Wij vernemen, dat mr. J. Linthorst Homan, nu hij door zijn medewerking aan de leiding der Nederlandsche Unie zich in het politieke leven heeft begeven, daarvan ten volle de conse quenties wil aanvaarden, zoodat hij het als een plicht heeft gevoeld, een verzoek om eervol ontslag als com missaris der provincie Groningen in te dienen, wat hij dan ook dezer dagen heeft gedaan. gegeven, en keek tevreden met kleine oogjes deze wonderlijke reld in. Afgifte van een bon Deze afleveringen mogen slechts plaatsvinden tegen afgifte van een bon, welke in tweevoud moet worden uitgeschreven en waarin is vermeld: 1. naam en woonplaats van den leve rancier; 2. naam en woonplaats van den afnemer3. geleverde hoeveel heid en prijs 4. datum. Eén exemplaar moet door den leve rancier worden bewaard en op aan vrage aan de Nederlandsche Zuivel centrale ter beschikking worden ge steld. De Nederlandsche Zuivelcentrale kan in zeer bijzondere gevallen van bovenvermelde verbodsbepalingen dispensatie verleenen. Hiertoe dient men zich schriftelijk tot deze Centrale te wenden. In het grafelijk park te Amstenrade had Zaterdag een openluchtbijeen komst plaats van de N.S.B. Het woord werd gevoerd door graaf de Marchant et d’Ansembourg, die be gon met dank te zeggen aan den Duit- schen soldaat, die de N.S.B. de vrijheid had gebracht. Hij wees op de schuld van hen. die den oorlog over Nederland lieten komen en die verantwoordelijk zijn voor hen, die vielen. Wij danken God, aldus spr. dat Hij ons volk een man heeft gezonden, om het te lei den en te brengen naar een betere toe komst ir. Mussert. Spr. keerde zich tegen de R.K. Staatspartij en de brochure van dr. Colijn. De R.K. Staatspartij is verdwe nen en de Nederlandsche Unie is ont staan. Nadat Arnold Meijer een al te belachelijk figuur had geslagen, willen de heeren Homan en de Quay het Ne derlandsche volk en de Duitsche bezet ting wijs maken, dat zij den goeden geest hebben. Vol verwachting kijken wij, nationaal-socialisten, neer op het denkende deel van ons volk. In 1941 zal de Unie weer zijn verdwenen. Tus- schen al dien onzin stijgt omhoog de rots van het nationaal-socialisme. De N.S.B. en de W.A. zijn herrezen. De W.A. is niet meer de wandelclub, maar de toekomstige weermacht van de beweging. Spr. maakte uitvoerig ge wag van den bloei en groei der bewe ging. Centraal bureau van groenten- en fruitverwerkende industrieën Naar wij vernemen, is dezer dagen op gericht een centraal bureau van groen ten- en fruitverwerkende industrieën. Deze organisatie stelt zich ten doel, het bevorderen van contact tusschen alle tak ken van Industrie, welke groenten of fruit verduurzamen of daaruit voedings- en genotmiddelen vervaardigen, het be hartigen van de gemeenschappelijke be langen van deze takken van industrie en het vertegenwoordigen van deze in dustrieën bij de bespreking van gemeen schappelijke belangen met de autoritei ten. Tot voorzitter is benoemd de heer R. A. M. J. J. Jansen te Breda, terwijl als secretaris-penningmeester optreedf mr. F. J. J. Trapman, Breestraat 81, te Leiden. Oprichting assuradeuren vereeniging Naar wij vernemen is Woensdag, 14 Augustus 1940, behoudens goedkeuring van de bevoegde autoriteiten, opgericht de „Nederlandsche vereeniging van varia- assuradeuren („Neva”), welke alle bran ches van het varia-verzekeringsbedrijf zal omvatten. Het ligt in de bedoeling van de vereeniging allereerst de automobiel- en ongevallen verzekeraars in organisatorisch verband bijeen te brengen, terwijl vervol gens de maatschappijen, welke de andere branches van het varia-verzekeringsbedrijf beoefenen zullen worden uitgenoodigd tot de nieuwe vereeniging toe te treden. Het secretariaat van de vereeniging is voor loopig gevestigd in gebouw „Driekonin gen”, Singel 202-208, Amsterdam C. Als voorloopige maatregel is met ingang van gisteren het verkoo- pen, zoomede de aflevering en het vervoer van alle soorten kaas tijdelijk verboden, behalve ingeval van verkoop en aflevering door winkeliers, melkinrichtin- en melkslijters rechtstreeks aan verbruikers. Deze mogen ech ter uitsluitend afleveren in hoe veelheden van ten hoogste k.g. per keer en per afnemer en tot ten hoogste de in de week van 12 t/m. 17 Augustus 1940 geldende prijzen. Knappe menschen hebben auto’s uitgedacht, die ook voor varen ge schikt zijn; u heeft daar wel eens plaatjes van in de krant gezien. Maar aan een babywagen, waarvan de wie len de functie zouden kunnen aanne men van zwemvliezen, is nog geen aandacht geschonken. Toch is er zoo’n babywagen, schrijft het Haarlem’s Dagblad. Dezer dagen dreef de wagen in het Spaame te Haarlem. Echter dat dient gezegd onvrijwillig! Twee meisjes van 4 en 9 jaar wan delden samen met een kinderwagen, waarin een baby van eenige maanden lag, langs het Spaarne. Het oudste meisje kreeg dorst en zoodra ze de pomp aan het Spaarne in de gaten kreeg zei ze tegen het zusje: „Pas jij even op de baby, ik ga drinken.” De jongste kreeg echter eveneens dorst, en ze zei tot de baby, „Pas jij op jezelf.” Maar de kleine hield er geen reke ning mee, dat de weg aan het Spaarne naar het water toe helt. En terwijl de meisjes aan het drinken waren, werd de kinderwagen, net als een groote boot, te water gelaten. Eerst kwam er weinig beweging in, daarna hoe lan ger hoe meer en „plof”, daar koos de babywagen met de jeugdige passagier het ruime sop, Gelijk eens de legendarische wieg in de Biesbosch voer thans de kinder wagen in het Spaarne. Gelukkig kwam er, precies als in een sprookje, een sterke jongen uit Spaarndam, Eenk- hoorn geheeten, die goed kon zwem men; hij sprong in het water en duw de den wagen naar den kant, waar groote menschen de kostbare vracht verder in veiligheid brachten. De dekentjes in den wagen geheel droog en het tochtje te water was de passagier blijkbaar goed be vallen, want de kleine had geen kik de we- Naar aanleiding van de veelvuldige aanvragen, om nu reeds aardappelen in voorraad voor den komenden winter op te slaan, acht men het in grossicrskrin. gen noodzakelijk, ter algemeene bekend heid te brengen, dat het niet mogelijk is, om thans aardappelen langer dan een week te bewaren. Op het oogenblik zijn de aardappelen nog niet geheel betrouwbaar en het lijdt geen twijfel, dat de ingeslagen voorraad geheel of gedeeltelijk onbruikbaar zal worden voor de consumptie. Daarom wordt met aandrang gewaarschuwd, niet in aanbiedingen te treden. Toespraak van den heer van Geelkerken Zaterdag hield de Nationale Jeugd storm. gewest Nedersticht, een velddag op het sportterrein in de Buurt. De afdee lingen Utrecht, Arnhem en Wageningen, in totaal ongeveer driehonderd personen, namen hieraan deel. De heer C. van Geelkerken, hoofdstor- mer en leider van den Nationalen Jeugd storm, was mede aanwezig en maakte na aankomst op het terrein en rondgang ter inspectie. Vervolgens stelden de verschil lende groepen zich in een vierkant op. De heer van Geelkerken hield een toe spraak, waarin hij zeide, dat de Jeugd storm is aangetrederi teneinde naar den Grebbeberg te trekken. Spreker ver wachtte, dat de Jeugdstorm daar een voorbeeld zou geven van zelftucht, orde en eerbied, welke deze plek verdient. Het is de plek, waar de jeugd met groe ten eerbied naar toe gaat, omdat daar de gevallenen in den oorlog van 10 tot 15 Mei rusten. Soldaten, gevallen bij hun heldhaftige plichtsvervulling voor Ne derland hun vaderland. Ook Duitsche soldaten hebben daar gestreden. De Jeugdstorm hoopt, dat dit nooit meer zal voorkomen. Hierna nam de heer van Geelkerken van de leden van 14 tot 18 jaar de ge lofte af en installeerde vervolgens op de gebruikelijke wijze drie gewestelijke lei ders: voor het Nedersticht den heer M. Jansen, voor Noord-Holland den heer A van Dieren en voor Twenthe-Salland den heer F. Groneman. Kranslegging op den Grebbe berg. Na een uur rust werd een marsch ge maakt naar den Grebbeberg, waar op het soldatenkerkhof een krans werd gelegd voor de gevallen Nederlandsche en Duit sche soldaten. De heer Jansen voerde daarbij het woord. De Nationale Jeugd storm, aldus spr., staat op een historische plek, waar van 10 tot 15 Mei de oorlog heeft gewoed. Ons land was in oorlog met het broedervolk van Duitschland. Hevige gevechten vonden plaats, het hevigst hier op den Grebbeberg. De oorlog is kort en fel geweest. Nog nooit in de geschiedenis heeft het Nederlandsche volk oorlog ge voerd met het Duitsche. Door verkeerde leiders misleid en door een verkeerde po litiek der regéering, kwam het Nederland sche volk in oorlog met het Duitsche. Dat is eens, maar het mag nooit weer ge beuren. Twee volken van Germaanschen stam moeten elkaar niet bekampen doch opbouwen in vreedzamen arbeid. Het is de taak der jeugd, dezen opbouw mede ter harte te nemen en de goede verstand houding te verwezenlijken. Wij leggen een krans op de graven van hen, die vielen in dezen broederstrijd en beloven plechtig, dat dit nooit meer zal voorkomen. Denkt, eindigde spreker, aan de gevallen helden van ons vaderland en het Duitsche broedervolk Vervolgens ont blootten de Jeugdstormers het hoofd en brachten de vaandels ten groet. De heer Jansen sprak hierna de volgen de belofte uit: „De Nederlandsche Jeugd storm eert allen, die vielen voor ons va derland en hen. die vielen van het Duit sche broedervolk, in het vaste geloof in dn toekomst van een eendrachtig Europa Wij beloven plechtig, dat nooit meer oor log tusschen beide broedervolken zal plaats vinden.” Deze belofte werd in het Duitsch herhaald. Hierna werden kransen gelegd met lin ten in de oranje en blauwe kleuren aan den voet van den eik in het midden der begraafplaats. Nadat de vaandels nog maals ten groet hadden gebogen, was de plechtigheid ten einde en marcheerden de Jeugdstormers terug naar Wageningen. waar op het sportterrein de stoet werd ontbonden. Op de begraafplats waren o.m. nog aan wezig de afdeeling W.A. der N.S.B., de commandanten mr. Zondervan en Th. Nederkoorn, jhr. D. de Block van Schel- tinga van het hoofdkwartier der N.S.B. en de burgemeester van Rhenen. De Duit sche autoriteiten gaven eveneens blijk van hun belangstelling. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend In het algemeen heeft men kunnen constateeren, dat in den laatsten tijd de prijzen in den kaashandel voortdu rend zijn opgeloopen. Een der oorza ken hiervan is, dat het publiek in ab normale hoeveelheden kaas inslaat. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet langer kan worden geduld, zoodat het nemen van maatregelen nood zakelijk is. Na ruim drie maanden weer te Breda Er heerschte Zondagmorgen te Breda een feestelijke stemming op en kasteel „Bouvigne”, waar na zigheid van meer dan drie maanden 83 meisjes van het dienstbodenkamp in den vertrouwden kring waren teruggekeerd. Temeer was er reden voor blijdschap, nu het heele groote gezelschap gedurende al zijn omzwervingen bijeen is gebleven en allen in blakenden welstand bleken te verkeeren. ^Omtrent het wedervaren van de meis jes, die onder leiding stonden van de catechiste mej. van der Horst uit Roosen daal. werd bij de ontvangst plechtigheid, die ’s morgens na de mis plaats had, nog het een en ander verteld. De meisjes zijn gezamenlijk te voet tot ongeveer bij Ant werpen gegaan en daarna hebben zij in goederenwagens gedurende negen dagen door België en Frankrijk gedoold, meestal niet wetend met welke bestemming de herhaaldelijk onderbroken reis ging. Ten slotte kwamen zij in Clermont, een stadje in de nabijheid van Montpellier. Van hier werden zij na een halven dag met auto bussen vervoerd naar Tressan Herault, een klein dorpje van 500 inwoners, waar de meisjes gedurende de rest van haar gedwongen verblijf een goed onderdak hebben gevonden. Nadat zij aanvankelijk enkele dagen bij particulieren waren inge- kwartierd geweest, betrokken zij in het plaatsje een zaal en daar wisten zij niet beter te doen dan het kampwerk maar op den gewonen voet voort te zetten, voor- zoover dat in deze omstandigheden moge lijk was. Zoo werden daar in het uiterste Zuiden van Frankrijk de lessen in alge meene ontwikkeling en huishoudkunde hervat en men heeft er bovendien nog een cursus in de Fransche taal bij ge opend. Het meisjeskamp heeft de voortdurende sympathieke belangstelling van de bevol king van het kleine dorp gehad en dat kwam op treffende wijze tot uiting, toen deze week de drie autobussen het gezel schap kwamen ophalen. Van alle kanten kwamen de bewoners toen aandragen met souvenirs en versnaperingen. De thuisreis is buitengewoon vlot verloopen. Dit is zeer in het kort wat mej. van der Horst tijdens de korte ontvangstplech- tigheid wist te vertellen. Mgr. F. Frencken, directeur van het jeugdkamp „Bouvigne”, verwelkomde de meisjes. Van de gelegenheid maakte hij gebruik, woorden van dank te richten tot den heer Meyer de Vries, vertegenwoor diger van het departement van Sociale Zaken, voor het vele, dat het departe ment voor het meisjeskampwerk heeft gedaan. Ook de heer de Vries richtte welkomst woorden tot de meisjes. Tenslotte sprak een der ouders der meisjes. Rede ir. Mussert Na de pauze had een défilé van de W.A. voor ir. Mussert plaats, waarna deze een rede hield. In ons land wonen duizenden en dui zenden, die het geloof in een betere toekomst hebben verloren aldus spreker. Zij wisten, dat het systeem, dat hun regeerders hadden toegepast, gedoemd was te verdwijnen. Nu kun nen wij aan een betere toekomst wer ken. Toen wij het opnamen voor het volk, zijn wij gehoond en gelasterd. Er zijn duizenden in ons land, die gebukt gaan onder zorgen. De vroegere partij leiders zien geen uitkomst en voelen het einde hunner dagen nabij. Wij daarentegen zijn verheugd, dat depar- zoo- tüen verdwenen zijn. Wij loopen niet met lange gezichten, want indien onze groote Oosterburen niet gekomen wa ren, waren wij vermoord. Driehonderd jaren hebben wij gekeken naar het Westen en acht jaren van ons leven hebben wij er voor over gehad om te zeggen Kijk nu eens naar het Oosten. Het nieuwe Europa wordt gevormd door Adolf Hitler en Benito Mussolini en daarin is plaats voor het Nederland sche Rijk en het Nederlandsche volk. Als wij, aldus spr., in 1937 den verkie zingsstrijd hadden gewonnen, zouden wij met het Duitsche volk zijn opge trokken en dan zouden wij er thans heel wat beter hebben voorgestaan. Maar er is nog niets verloren, als ons volk maar veilig is in den nationaal- socialistischen staat. Wij zijn niet groot, maar toch een volk van vijftien mil- lioen zielen. En als we weer verbonden zijn met Indië en Zuid-Afrika, dan be hoeven wij ons voor geen enkel volk te geneeren. Er volgde nog een défilé, waarna de bijeenkomst werd gesloten. gemeentelijke markthal te Amersfoort heeft mr. Rost van Ton ningen een rede gehouden over de doelstellingen van het Nederlandsche Arbeidsfront. Hij zeide, dat het Nederlandsche Arbeidsfront geen strijdorganisatie is van de N.S.B., doch een onpolitieke werkers-organisatie, waarvan volgens de laatste statistische gegevens onge veer drie millioen werkers zouden kunnen deel uit maken. Dat de vak beweging in ons land daarvan slechts een vijfde gedeelte omvat, bewijst de groote verdeeldheid, die er thans nog onder de werkers heerscht Spr. behandelde vervolgens de vraag, hoe de 600.000 werkloozen in het land weer in het productieproces gebracht kunnen worden. Er moet ko men een niet-politieke werkersorga- nisatie, waarin ieder zonder geloofs- dwang onderdak kan vinden. Daar mede moeten wij niet wachten, totdat het geheele volk de nationaal-socia- listische gedachte is toegedaan, maar reeds nu moet begonnen worden, In het N.V.V. en de S.D.A.P. zijn goede leiderselementen aanwezig en deze moeten benut worden, om het Neder landsche Arbeidsfront op te bouwen. Ondernemers en arbeiders moeten één front vormen op volkomen voet van gelijkheid. Het kapitaal moet in dienst komen van het volk zelf. Met een opwekkend woord, zich aan te sluiten bij het Nederlandsche Ar beidsfront, besloot spr. zijn rede. Commissies van advies ingesteld Ten einde te bevorderen, dat de weder- opbouw-werkzaamheden een behoorlijke architectonische verzorging verkrijgen, zijn gewestelijke commissies ingesteld, die tot taak hebben den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw van advies te die nen omtrent de toelating van architecten bij deze werkzaamheden. Deze commissies zullen zich in de eerste plaats bezig houden met de samenstelling van lijsten van architecten, welke in het desbetreffende rayon bij de wederopbouw- werken kunnen worden ingeschakeld. De samenstelling der commissie voor Zuid-Holland is als volgt: Voorzitter: mr. dr. F. Kranenburg, Joh. van Oldenbarneveltlaan 33, alhier; archi- tecten-leden: ir. C. van Traa, Schepen straat 64A, Rotterdam; ir. G. C. Bremer, Duinvoetlaan 12. Wassenaar. Voor Rotterdam is een afzonderlijke commissie gevormd: Voorzitter: W. H. de Monchy. Rotter dam; architecten-leden: B. van Bilderbeek, Buitenwalevest 2, Dordrecht; ir. E. J. de Maar, ’s-Gravenwetering 7, Rotterdam-O. Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag te dezer stede een vergadering plaats gevonden, uit geschreven door de Vereeniging van leeraren in de lichamelijke opvoeding in Nederland. In deze vergadering is een resolutie aangenomen, waarin o.a. de volgende wenschen naar voren worden gebracht: De lichamelijke opvoeding moet in voldoenden omvang verplicht worden aan alle scholen voor gewoon lager onderwijs en in handen worden ge steld van vakonderwijzers voor de lichamelijke opvoeding. Voldoende hulpmiddelen moeten voor alle scho len voor gewoon lager onderwijs aan wezig zijn of verstrekt worden. Hetzelfde moet geschieden in alle scholen voor U.L.O., kweekscholen, opleidingsscholen voor bewaarschool- onderwijzeressen en andere opleidings- inrichtingen; in alle nijverheidsscho len, ambachtsscholen, middelbaar technische scholen en dergelijke in richtingen van onderwijs. Het onderwijs in lichaamsoefenin gen op middelbare scholen en gymna sia moet worden uitgebreid. In alle schooltypen moet de licha melijke opvoeding zuiver paedago- gisch gericht zijn zij kan alleen in handen worden gesteld van opvoeders, die een school-onderwijsbevoegd- heid hebben. Sportleiders, vereeni- gings-leiders en dergelijke krachten komen hier niet in aanmerking. De lichamelijke opvoeding is haar geheel uitsluitend schooltaak en kan door geen andere instanties be hartigd worden of eraan worden over gedragen. Indien tot aanstelling van speciale inspecteurs voor de lichamelijke op voeding zou worden overgegaan, be- hooren deze uit de kringen der pae- dagogisch- en vakkundig geschool den gekozen te worden. Ook aan de lichamelijke opvoeding van de universitaire jeugd moet door de universiteiten de noodige aandacht worden geschonken. Gezien de groote, deels fundeeren- de paedagogische waarde en beteeke- nis der lichamelijke opvoeding, is de maatschappelijke waardeering, als deze o.a. tot uitdrukking komt in de salarieering van gymnastiekleera- ren, niet lager te stellen dan van op voeders, die andere onderwijsgedeel ten tot beroepstaak hebben. Zoo deze maatregelen worden geno men, zal de werkloosheid, die thans onder de jongere gymnastiekonder- wijzers heerscht, worden opgeheven en verdere opleiding van leerkrachten voor de lichamelijke opvoeding nood zakelijk zijn. In aansluiting op het bericht be. treffende de landing van een Engelsch vliegtuig op den straatweg bij Rijs, bergen kan nog worden medegedeeld, dat de bemanning, die zich verwijderd heeft, uit twaalf koppen bestond. Ver. moed wordt, dat deze bemanning een zoogenaamde vernielingsgroep („Sprengkommando") vormt Nog, maals wordt personen, die aanwijzig, gen of berichten daarover kunnen ge. ven, verzocht ten spoedigste daarvan mededeeling te doen aan de dichtstbij. zijnde Nederlandsche of Duitsche po. litiepost of -bureau. Ingeval deze in. lichtingen tot eenig resultaat leiden, wordt een flinke belooning in uitzicht gesteld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6