Britsch-Somaliland met ontruimd „succes” 1940. Luchtaanvallen boven Engeland duren voort Dinsdag 20 Augustus. Rb vS! No. 17651. Neergeschoten Engelsche bommenwerper n Talrijke verkennings vluchten Nachtelijk luchtalarm in Alle kanonnen op twee na ingescheept De behandeling van valschermtroepen De Engelsche luchtaanval op Brussel a Portvrije verzending Frontbericht van het D.N.B. Gelukwensch van Hitler aan Mussolini Correspondentie met Neder- landsche geïnterneerden in Duitschland Gistermorgen is in de Beemster nabij Purmerend een Engelsche bommenwerper neergeschoten door een Duitschen jager. Op onze foto een Engelsch machinegeweer wordt nauwkeurig onderzocht. (Polygoon) In verband met de toenemende actie der Duitsche lucht-formaties Doven Londen publiceeren wij een overzicht van de Enged&che hoofd- met haar voorsteden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Engelsche verdedigingsvoor- schriften uitgebreid Indien Londen onder Duitsche controle komt „Een laaghartige misdaad” Duitsche waarschuwing aan Engeland De inscheping te Berbera «8 131 KING ’SOM 'MD ■I^ISLE HARROW Cv JbWE3 COURANT HAAGSCHE PRIJS DER ADVERTENTIBN: PRIJS DEZER COURANT: Een Duitsche conclusie Britsche de C en waar Enkele kleine hichtgevechten Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau luidt Wales, waargenomen De dat Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There* siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het agentschap Reuter meldt offi cieel uit Londen, dat Britsch-So maliland door de Britsche troepen met succes is ontruimd. Alle ka nonnen zijn ingescheept, met uit zondering van twee, welke voor dien verloren zijn gegaan. De Führer heeft naar aanleiding van de Italiaansche overwinning in Oost-Afrika het volgende tele gram aan Mussolini gezonden: „Duce, ik bied U en Uw weer macht naar aanleiding van de groote overwinning in Oost-Afrika mijn hartelijke gelukwenschen en die van het geheele Duitsche volk aan. Uw Adolf Hitler”. verband met de poging van Churchill, de vlucht van de Engelschen uit So maliland als een „succes” voor te stellen, wijzen de bladen op Andalsnes, Namsos en Duinkerken, welke even eens volgens de Engelsche opvatting „successen” zijn geweest. Zij beteeke- nen, aldus de „Berliner Börsenztg.”, dat Engeland van het continent wordt weggevaagd en de Britsche expeditie- papieren beschikte. Hij werd naar zijn auto teruggebracht en bedreigd met zeer strenge maatregelen voor het ge val hij terug zou komen. Men krijgt den indruk, dat de feiten niet overeen- met de officieele Engelsche overwinningsberichten. zich stemmen en Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Gistermiddag zijn op eenige plaatsen in het Zuiden van Engeland kleine luchtgevechten ontstaan. Duitsche ver- kenningsvliegers, door jagers gesteund, voerden hun opdrachten uit. Om be tere waarnemingen te kunnen verrich ten, vlogen de Duitsche verkenners boven Zuid-Engeland op geringe hoog te en konden zonder belemmering waardevolle foto’s maken. Op groote hoogte vlogen de Duitsche verkenners daarna boven de Engelsche Kanaal- kust, waar Spitfires een versperring trachtten te vormen. Slechts in enkele gevallen gelukte het den Britschen ja gers de Duitschers in een strijd te ver wikkelen. Bij Ramsgate werd waarge nomen, dat 2 Engelsche vliegtuigen werden neergeschoten. Een derde En gelsche machine stortte brandend in zee. Men zag, hoe zich parachutes van de vliegtuigen losmaakten en door den wind zeewaarts gedreven werden. Ook verschenen gisteren Duitsche vliegtuigen in de buurt van het Ka naal van Bristol, om de resultaten van de aanvallen van Zondag en den nacht van Zondag op Maandag vast te stel- Jen, Neutrale persstemmen over den luchtslag boven Londen In Berljjnsche politieke kringen volgt men de neutrale persstemmen over den luchtslag boven Londen met belang stelling. Men herinnert daarbij aan de volgende neutrale verklaringen In de Vereenigde Staten constateerde een hoog officier der luchtmacht, dat het er slecht voor Engeland uitziet. Prof dr. Williams van de universiteit North Carolina heeft in een interview ver klaard Duitschland zal waarschijnlijk dezen oorlog winnen. In berichten uit Stockholm wordt gezegd, dat Engeland gegronde redenen schijnt te hebben om de successen der Duitsche lucht macht te verbergen, want de corres pondent van de „Stockholm Tidning” mocht Croydon niet bezichtigen. De vertegenwoordiger van „Svenska Dag bladet” is zelfs onder verdenking van spionnage gearresteerd, toen hij Croy don naderde, hoewel hij over geldige Naar Reuter uit Londen meldt, zijn krachtens een verordening van den Britschen minister voor binnenlandsche veiligheid met in-, gang van gisteren de verdedi- gingsvoorschriften tot geheel En geland uitgebreid. Correspondentie met Nederlandsche geïnterneerden in Duitschland is mo gelijk. Tot deze geïnterneerden moeten ook worden gerekend, naar ons van bevoegde Duitsche zijde wordt mede gedeeld, de Indische menschen, die door de Duitsche autoriteiten zeer tot hun leedwezen moesten worden weg gevoerd als represaillemaatregel voor de slechte behandeling der Duitschers in Ned.-Indië. De Duitsche autoriteiten zijn er volkomen van overtuigd, dat deze Indische geïnterneerden volkomen onschuldig zijn aan wat den Duitschers in Ned.-Indië is aangedaan. Hiermede wordt wat, hun behandeling betreft, rekening gehouden, dat wil zeggen, zij worden behandeld zooals de positie van eenmaal mee land onderricht krijgt in het werpen van handgranaten. Wij willen een ar senaal met granaten in elke plaats. Wij willen, dat alle garages, welke zijn gesloten, handgranaten en gewe ren vervaardigen. Wij willen, dat men werklooze mijnarbeiders, die met dy namiet kunnen omgaan, op de hoogte brengt met de methode tot het tot stilstand brengen van tanks. Britsche bladen dringen aan op snelle Amerikaansche hulp De Engelsche bladen dringen, naar het D.N.B. uit Londen meldt, de laat ste dagen bijzonder krachtig aan op snelle Amerikaansche hulp. „News Chronicle” wijst er op, de hulpbronnen van het Britsche rijk nog lang niet voldoende gemobiliseerd zijn. Daarom is Amerikaansche hulp op groote schaal een dringende nood zakelijkheid voor Engeland. Het blad hoopt op „voortdurende uitbreiding van deze hulp”. In het bijzonder uit het den wensch, dat de Vereenigde Staten eindelijk eenige torpedobootja- gers, welke zjj kunnen missen, aan Engeland zullen afstaan. De groote Italiaansche overwinning in Oost-Afrika op hun frontpagina’s. In De Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, heeft, naar Domei meldt, aan het departe ment van buitenlandsche zaken te Tokio geseind, dat de Britsche re- geering aan de inwoners van Lon den een instructie heeft gegeven over hun houding en optreden voor het geval dat Londen onder controle der Duitsche troepen zal komen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad f3.15- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. geïnterneerden dit nu brengt. Niet aangeteekende mum gewicht 2 k.g.) aan geïnterneerde Nederlanders Duitschland kunnen p o r t v r ij halve voldoet ook deze aan de regels van het volkerenrecht. De Duitsche rijksregeering wijst er daarom nogmaals op, dat zij onmid dellijk de scherpste represailles tegen Engelsche vliegers zal nemen, indien in gevangenschap geraakte Duitsche vliegers of valschermjagers niet vol gens de regels van het volkerenrecht als krijgsgevangenen worden behan deld. De militaire luchtvaartexpert van de „New York Herald Tribune” schrijft, dat het met Engeland slecht staat. Naar aanleiding van dit oor deel van een hooggeplaatst officier der Amerikaansche luchtmacht con stateert de „Deutsche Allgem. Ztg.”, dat deze meening door het Witte Huis gedeeld wordt. Want: aldus het blad daardoor laat zich verklaren, dat president Roosevelt reeds thans van de onderstelling uitgaat, dat En geland niet meer in staat zal zijn Canada te verdedigen. Het wegkwij nende vertrouwen op macht kan nauwelijks beter bewezen worden. Het blad herinnert er verder aan, dat Engeland zelfs de troepen, die sedert 39 jaar in Peiping en Tientsin hebben gelegen, terugtrekt om deze enkele compagnieën te gebruiken voor de verdediging van Aden en de stel lingen aan den Zuidelijken toegang tot de Roode Zee tegen Italiaansche aan vallen. Dat Engeland nu ook midden in den oorlog zijn West-Indische be zittingen afschrijft, is een voorbode van de ontbinding van het wereldrijk. De kwaliteit der Spitfires en Hurricanes Het Britsche luchtwapen heeft geen gelijken schrede gehouden met de ont wikkeling, aldus majoor Oliver Ste wart. de militaire luchtvaartmedewer- ker van de „Observer”. In het artikel, waarin deze gevolgtrekking wordt ge maakt, zegt de schrijver verder De autoriteiten moesten meer luisteren naar de vaklieden. Duitschland heeft zijn verschillende typen machines voortdurend verbeterd. De nieuwe Brit sche vliegtuigen hebben daarentegen geen groote verbeteringen ondergaan. Men dient nu toch eindelijk op te hou den de Spitfires en de Hurricanes te bestempelen als onovertrefbare jacht vliegtuigen. Hetzelfde geldt voor de Blenheim- en Beaufort-bommenwer- pers. De thans gebruikte Britsche vlieg tuigtypes zijn met bijna 60 mijl gerin gere snelheid de minderen van de Duit sche jagers. De luchtaanval, welken de Engel- achen in den nacht van 17 op 18 Augustus op de binnenstad van Brus sel hebben ondernomen en waarvan een aantal burgers, onder wie vrou wen en kinderen, het slachtoffer is ge worden, wordt door de Belgische pers met verontwaardiging besproken. De „Nation Beige” noemt den aanval „een laaghartige misdaad der Engel schen, gepleegd op de Belgische hoofdstad”, welke uitdrukkelijk tot open stad is verklaard. Deze snoode daad bewijst opnieuw, dat Duitsch land in zijn recht is, wanneer het eens en voor al een einde wil maken aan de Britsche barbaarschheid. De „Soir” spreekt van „een laffe en bru tale boevenstreek”, dat te gemeener is, daar zich in het centrum van de stad geen enkel gebouw van militaire beteekenis bevindt. Alle bladen schrij ven, dat de Belgische politie en brand weer op ’’oorbeeldige wijze zijn ge- bolfiea dpflj Duitsche soldaten* brieven (maxi- en briefkaarten in wor den verzonden, evenals gewone pak ketten, mits deze niet zwaarder wegen dan 5 k.g. Deze stukken dienen van het vol ledig adres der geïnterneerden te wor den voorzien. De geïnterneerden kun nen hun betrekkingen hierover door middel van speciaal daarvoor bestemde kaarten inlichten. Het adres van die geïnterneerden, dat tot nu toe hier bekend was als „I.L.A.G. XIII”, luidt voortaan: „I.L.A.G. XIII”, Wülsburg bei Weissen burg, Bayern (I.L.A.G., staat ‘voor „Internierungslager”) dat haar unieke overwinningstocht niet alleen te beoordeelen is naar de territoriale terreinwinst. De roem van haar wapens vervult de geheele Arabische en Oostersche wereld. Want ook deze wereld verzet tegen Engeland’s overheersching ziet in, dat ook het Oosten voor het begin van een nieuwen tijd staat. De „Deutsche Allgem. Ztg.” schrijft: De Italianen hebben Enge land een zwaren slag toegebracht. Thans is Italië nog dichter en beslis sender gekomen tot aan het hart van de Britsche steunpunten in Afrika. Het heeft door de kracht van zijn wapens en door de dapperheid van zijn soldaten, alsmede door de schit terende leiding van de strategische manoeuvres, dit gebied op de Engel sche macht veroverd. De politieke beteeke Is van deze verovering is veel grooter dan een op zichzelf staand succes. „Een smartelijke slag” De „succesvolle ontruiming” van Britsch-Somaliland wordt door de „Times” een „smartelijke slag” ge noemd. Het prestige is, zoo meent het blad, vooral in oorlogstijd een zeer belangrijke factor en het zou geen zin hebben, een prestigeverlies te willen verkleinen of teleurgestelde verwach tingen te willen negeeren. Het blad probeert zich te troosten met de ge dachte, dat het definitieve lot van Britsch-Somaliland op andere oorlogs- tooneelen beslist zal worden. De aanvallen, welke de Duitsche luchtmacht Zondag heeft onder nomen. hebben talrijke vitale in richtingen van de Britsche lands verdediging getroffen. Ten Oosten van Londen zijn een groote petro- leumopslagplaats, alsmede talrijke hangars vernietigd, terwijl ver scheidene vliegtuigen op den bega- nen grond werden vernield. Voorts werden luchtaanvallen gedaan op de vliegvelden van Liverpool van Pembroke in zware branden zijn en waar met zekerheid kon wor den vastgesteld, dat treffers wa ren gemaakt Ook in het gebied van Kent zijn te Chatham, New- haven en Eastbourne bommen ge worpen, waarvan de ontploffingen duidelijk zijn waargenomen. Te Norwich is de vliegtuigenfabriek aldaar zwaar beschadigd. Aan het Kanaal van Bristol zijn te Molford- haven en Swansea, aan de Kanaal- kust bij Bournemouth en Wey mouth behalve schepen ook dokken en havenwerken met succes aan gevallen. De rijksregeering heeft door bemid deling van Zwitserland een nota ge richt tot de Britsche regeering, waar in zij wijst op het uiterljjk van de Duitsche valschermtroepen. De kleeding van de inzittenden van Duitsche vliegtuigen en van de forma ties valschermjagers bestaat, aldus de nota, beheel volgens de regels van het volkerenrecht, uit uniformen. Deze Duitsche „nationale uniform” is voor vliegers en valschermjagers dezelfde als die van alle soldaten van het Duitsche luchtwapen. Over deze alge- meene uniform dragen de vliegers en valschermjagers een bijzondere vlie- gerskleedij, gelijk deze in de legers van alle modem uitgeruste staten wordt gedragen. Sedert 1936 is deze kleedij in Duitschland bij parades in het openbaar vertoond. Ook bij deze bijzondere kleedij bevinden zich op de linker mouw duidelijk zichtbaar de Duitsche militaire distinctieven. Der- Recruteering van binnenland sche strijdkrachten Onder den titel „People’s Arms” schrijft de „Daily Express”, aldus het D.N.B. o.a.Na den strijd om het Kanaal komt de strijd om Brit- tannië. Een reusachtig volksleger wordt op de been gebracht. Wij willen nieuwe leden voor de binnenlandsche strijdkrachten recruteeren, opdat deze de soldaten vervangen, die in de over- zeesche gebieden gebruikt worden. Wij willen een „Homeguard” in elk huis. Wij willen, dat ieder in Enge- De Britsche vliegtuigverliezen De „Berliner Lokal-Anzeiger” geeft een overzicht van de verliezen der Britsche luchtmacht. Volgens de officieele berichten van het Opperbevel der Weermacht zijn van 8 tot 18 Augustus in het ge heel 732 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Van bevoegde Italiaansche zijde wordt het volgende aan het weer- machtbericht van gisteren toege voegd: Volgens de jongste berichten zijn de Engelsche eenheden reeds met insche pingen in de haven van Berbera (Britsch-Somaliland) begonnen. De tweede Engelsche verdedigingslinie, waarvan in het weermachtbericht sprake is, loopt in een halven cirkel ongeveer 20 tot 25 k.m. van de stad Berbera verwijderd, zoodat men de Engelsche positie met een Duinkerken in het klein kan vergelijken. De ge vechten om dezen Tweeden verdedi gingsgordel zijn buitengewoon fel ge weest. Aan Engelsche zijde zijn voor al Rhodedsische en Indische troepen gebruikt, terwijl het gros van de Ita liaansche eenheden, die de operaties in Somaliland hebben verricht, uit troepen van het moederland bestond, waaraan uiteraard ook Inlandsche troepen waren toegevoegd. In dezelfde kringen wijst men erop, dat in Britsch-Somaliland buiten de havens van Berbera en Zeila de kust geen andere bruikbare havens heeft en dat vooral de kust van Berbera uit naar het Oosten slechts uit duinen bestaat. Zou het den Engelschen troepen niet gelukken zich in te schepen, dan zou hun evenals den troepen, die zich nog in het Oosten van Britsch-Somaliland bevinden, de terugtocht zijn afgesne den. Duitsche pers herinnert aan andere „succesvolle” En gelsche terugtochten Duitsche bladen publiceeren de In den afgeloopen nacht is in Berlijn van 00.40 tot 2.25 uur luchtalarm ge geven. In de Westelijke buitenwijken der stad was af en toe ver verwijderd schieten der luchtdoelartillerie te hooren. Naar men van bevoegde zijde mede deelt, probeerden 2 vijandelijke vlieg tuigen tot boven Berlijn te komen. Zij vlogen langs het versperde gebied, doch werden toen door de luchtdoelartilleri» verdreven. corpsen, die eigenlijk Duitschland hadden moeten veroveren, in de pan zijn gehakt. Een chaos van uitrus tingsstukken, transportmiddelen, wa pens en wrakstukken van schepen ken merkt thans nog de plaatsen van Britschen roem bij de Panne en Duin kerken. In Berbera heeft Engeland nog eens gebruik gemaakt van de mogelijkheden van een dergelijken te rugtocht, om nederlagen in „over winningen” te veranderen, alsmede zware nederlagen in successen. Ita- liaansch-Oost-Afrika is thans na de verovering van Britsch-Somaliland eens en voor altijd van het gevaar van een Britsche invasie bevrijd en territoriaal afgerond. Italiaansch- Oost-Afrika is thans in het bezit van de geheele kust en geroepen, de func ties te vervullen, welke het in het kader van het Italiaansche imperium ten deel vallen. De zegepierende Ita liaansche weermacht zal zich na haar groote successen bezig houden met militaire taken in Noord-Afrika, met de oplossing, waarvan zij reeds be gonnen is. Zjj kan er zeker van zijn, v E N 'O UG N REE DON JLFORD HOL H 'N, TOTTENHAM HORI :stham 5 tan STAINES SPOORWEGNET NEV HORST 1 Buckingham Palace. 2 Britsch Museum. 3 Charing Cross Station en Trafalgar Square. 4 National Gallery. 5 Parlement. 6 Paleis van Justitie. 7 St Paulskerk. 0 South Kensington, eo Natuurhlst. Museum. 9 Westminster Abdy. 10 Westminster Kathedr. 11 Sterrenwacht van Greenwich. 12 Tower en Tower beug nohmoni park ^y/WIMBj INGSTON öCROy0ON EATINGYLÉ FS >>J-t—^-VlEW1SHAM

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1