De rede Churchill van het Lagerhuis m Woensdag 21 Augustus. 1940. Bommen op vliegvelden Kent Startklaar Hotel „Berchtesgadener Hof” in met m Correspondentie Duitschland geïnter neerde Nederlanders Engeland zal de blokkade richten tegen alle landen onder Duitsche bezetting Voorbereiding voor nog twee jaren oorlog Luchtaanvallen boven Dover No. 17652. PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRUS DEZER COURANT: Winston Churchill van de andere betrokken Van de als represaille-maatregel geïnterneerden wordt adres nog bekend gemaakt er Een watervliegtuig van het type Arado 196 wordt gereed gemaakt voor een vlucht naar Engeland ononderbroken Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct. Hotel „Berchtesgadener Hof”, het voormalige Grand Hotel te Berchtesgaden. Het hotel, hetwelk schitterend is gelegen, zal onder meer gastvrijheid verleenen aan gasten van den Fïihrer. (Scheri) in af- Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. ‘goed georganiseerd is, branden, welke door ontstaan waren, snel deze stad zijn talrijke Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Churchill heeft gistermiddag het Lagerhuis een verklaring gelegd, waarin hij, naar het D.N.B. meldt ter inleiding een vergelij king maakte tusschen den oorlog van 19141918 en den huidigen oorlog. Engeland is met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogsmethode ligt het Britsche empire meer en „wanneer wij eerst geheel zijn bewapend”, is deze methode gunstiger voor En geland. Vervolgens sprak Churchill er over, dat Engeland voorbereidin gen treft voor de veldtochten van 1941 en 1942. In verband met den voedseltoe stand in Europa stelde Churchill vast, dat het Engelands voorne men is, de blokkade ook te richten tegen Frankrijk en alle andere lan den, die in Duitsche handen zijn. Er zijn talrijke voorstellen gedaan om tot ondersteuning van deze landen het doorlaten van levens middelen mogelijk te maken. Hij. Churchill, wijst echter al deze ver zoeken af. Naar aanleiding van het luchtalarm, dat te Berlijn eergisternacht heeft plaatsgevonden, deelt de V.P.B.-cor- respondent mede, dat thans bekend is geworden, dat 2 vijandelijke vliegtui gen vergeefs gepoogd hebben het stadsgebied van de Rijkshoofdstad te naderen. Door de krachtige Duitsche luchtafweer is dit mislukt. Duitsche kringen zijn van oordeel, dat deze en andere nachtefijke vluch ten van Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied niet in direct verband staan met de groote actie, welke het ffloftmijnn), Duitsche luftj^twapen wederwaardigheden te wachten staat Dat hij een ontwikkeling wil voorspel len, die op geen enkele wijze meer van zijn besluiten en zijn wenschen afhan kelijk is. is een bijzonder kenteeken voor de geestesgesteldheid van Chur chill. Het klinkt als een te late inval der wereldgeschiedenis, wanneer Chur chill zich hans, na een oorlog van een jaar, waarin de Britsche bondgenooten reeds lang zijn verslagen en de eind strijd met Engeland als den laatsten vijand van het Rijk reeds begonnen is zich opmaakt voorbereidingen te tref fen voor een veldtocht in de eerstko mende jaren. Dat is rijkelijk laat. De gisteren tot uiting gebrachte wensch van Churchill, om Duischland er van te overtuigen, dat Engeland den oorlog tot in onafzienbaren tijd kan voort zetten, heeft iets roerends. Een derge- lijken wensch koesterden eens ook Po len, Frankrijk en de overige tegenstan ders van het Rijk. Dit is dus voor Duitschland niets nieuws. Het verschil hierbij is, dat Engeland, zooals eens ook zijn bondgenooten, wel den wil, doch niet de mogelijkheden daartoe be zit, terwijl Duitschland van zijn kant in geen geval de bedoeling heeft den oorlog tot in onafzienbare tijden te la ten voortduren, wel echter, indien noodzakelijk, de mogelijkheid daartoe. De aankondiging van Churchill, dat het Engelands bedoeling is, de honger- blokkade tot geheel Europa uit te brei den. teneinde hierdoor ook Duitschland schade te berokkenen, heeft in Berlijn- sche politieke kringen geen verrassing gewekt. Dat Engeland voor de vernie tiging van het continent en den hon gerdood van Europeesche vrouwen en kinderen onverschillig is, wist men hier reeds lang, evenals aan den an deren kant bekend is, dat het hierme de beoogde doel, Duitschland in een moeilijke voedselpositie te brengen, niet kan worden bereikt. Churchill wil dus de Europeesche vrouwen en kinde ren ter wille van een schijnbeeld ver hongeren laten. Dat hü probeert de schuld voor deze hon^erblokkftde op Duitschland te schuiven,' 'stemt, naar men te Berlijn verklaart, geheel over een met de Engelsche mentaliteit, doch is echter naïef. Overigens heeft Churchill hierbij op nieuw bewust onwaarheid gezegd, toen hij beweerde, dat Duitschland de voor raden levensmiddelen van andere vol ken aantast, om zichzelf te voeden. Duitschland heeft dit, naar men weet, niet noodig. De opmerking van Chur chill, dat Engeland zich, thans sterker dan ooit voelt, heeft men in Berlijn- sche politieke kringen ter kennis ge nomen. Naar Goethe eens gezegd heeft, zal men niemand zijn gevoel ontnemen. Engeland kan derhalve, naar men hier van meening is, in dit gevoel ten on der gaan. tegen Engeland voert. Deze acties ken merken zich door een groote strate gische doelmatigheid, terwijl de nach telijke vluchten der Britten het karak ter dragen van afzonderlijke onder nemingen, welke meestal van geringen omvang en beteekenis zijn, en wel is waar hier en daar eenige schade aan richten en offers onder de burgerbe volking eischen, maar in militair op zicht geen resultaten bereiken. De burgerlijke luchtbescherming, die in deze gevallen in actie komt, blijkt overal voortreffelijk voor haar taak berekend te zijn. Het D.N.B. verneemt nog in verband met bovenstaanden luchtaanval, dat op zeker oogenblik een Bristol-Blenheim bommenwerper het Berlijnsche luchtversperringsgebied naderde, waarop in Berlijn luchtalarm werd gemaakt. De Britsche machine, die naar het Noordwesten afdraaide, werd later boven Oldenburg waarge nomen, in het zoeklicht gevangen en opnieuw onder vuur genomen. Het vliegtuig werd door eenige schoten getroffen en stortte brandend omlaag. Britsche aanvallen op Duitsch gebied Verscheidene vliegvelden in het graafschap Kent, waaronder de vlieg velden Eastchurch en Southend, wer den gistermiddag door Duitsche bom menwerpers met succes bestookt, zoo verneemt D.N.B. van bevoegde zijde. In het Zuidoosten van Engeland von den luchtgevechten plaats. Elders de den Duitsche bommenwerpers een aanval op munitie-inrichtingen en andere doelen die voor de oorlogvoe ring van vitaal belang zijn. Sterke eenheden Engelsche jagers hebben zich tegen de Duitschers geweerd en hen in de omgeving van Dover aange vallen. Het luchtdoelgeschut opende op vele plaatsen aan de Zuidkust het vuur. De verkenningen welke het luchtwa pen gistermiddag boven Engeland ver" richtte hebben goede resultaten opge leverd, hoewel de weersomstandig heden slecht waren, aldus verneemt het D.N.B. De Duitsche jachtvliegers beheeschten het luchtruim boven de Zuid- en de Zuidoostkust van Enge land. Britsche jachtvliegtuigen werden slechts in kleine formaties aangetrof fen, zoodat het slechts op enkele pun ten tot gevechten kwam. Pachtvoorsteli aan Amerika In het verdere verloop zijner ver klaring betoogde Churchill, dat Enge land den Vereenigden Staten spontaan en ongevraagd vloot- en luchtbases in pacht had aangeboden. Over eenige kleine eilanden in den Stillen Oceaan is reeds onderhandeld. Nu moest nog worden gesproken over Newfoundland en Britsch West-Indië. Overigens is er geen sprake van overdracht van sou- vereiniteitsrechten, doch het betreft hier alleen maar een maatregel voor de gemeenschappelijke verdediging der veiligheid. Churchill sprak in dit ver band over een pacht voor 99 jaar, welke niet alleen in het belang zou zijn van de Vereenigde Staten, maar ook in het belang van Newfoundland, Canada en koloniën. De meening van Hore Belisha Naar „Associated Press” uit Londen meldt, heeft de vroegere minister van oorlog, Hore Belisha, na de rede van Churchill in het Lagerhuis het woord gevoerd en gezinspeeld op een moge lijke samenwerking tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Hij meende, dat de offers van den oorlog niet te vergeefs gebracht zouden zijn, wan neer een dergeljjke statengemeenschap tot stand zou komen. Berlijn’s commentaar op de rede Van semi-officieele zijde wordt te Berlijn gemeld De gisteren door Churchill in het Lagerhuis gehouden redevoering kan men, naar men in Berlijnsche politieke kringen verklaart, met een enkelen zin kenmerken, n.l. „Wien God vernieti gen wil, slaat hij met blindheid”. Zou echter, zoo verklaart men verder, de Engelsche minister-president zich er werkelijk van bewust zijn, dat hij zijn toehoorders een beeld van den toestand en van de mogelijkheden heeft gege ven, dat een totale krankzinnige mis kenning van den bestaanden toestand beteekent, dan kan hij slechts de be doeling hebben het Engelsche volk tot iederen prijs moed in te spreken en het op dezelfde wijze de oogen voor de toekomst te sluiten, zooals hij ze zelf reeds lang gesloten heeft. In hoever een dergelijke poging, het Engelsche volk moed in te spreken, succes zal hebben, hangt in de eerste plaats af van datgene, wat de Engelschen aan Nog grootere beproevingen Het is mogelijk, dat Engeland nog grootere beproevingen door zal hebben te maken. Intusschen heeft Engeland echter toch alles gedaan om zijn eiland te versterken. Het Britsche Rijk heeft op het oogenblik een steviger samen hang dan ooit. De belangrijkste pro- ductietak is op het oogenblik die van bewapeningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen. Hiervan is een groot deel geregelde troepen. Nifimer tevoren heeft een zoo groot leger op deze eilanden gestaan. De vloot is sterker dan ooit. Het handels- tonnage is grooter dan bij het uitbre ken van den oorlog. Om over de luchtgevechten iets te zeggen, is het nog te vroeg. Churchill beweerde vervolgens, dat de luchtsla gen voor Engeland gunstig zijn verloo- Pen en den kortsten weg vormen naar een Engelsche overwinning. De beste Posities kunnen den vijand niet hel pen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn industrie in het achter land uiteengeslagen en vernietigd wor den. Voor de nederlaag in Somaliland stelde Churchill vervolgens Frankrijk verantwoordelijk, op welks steun En geland had gerekend. Daarbij sprak Churchill over de misdaad van Frank rijk. Aan den anderen kant verklaarde Churchill, dat Engeland al vóór den oorlog zou hebben besloten Somaliland Diet te verdedigen. Er is thans drie kwart jaar verstre ken sedert de huidige regeering de macht in Groot-Brittannië heeft over genomen. „Welk een stortvloed” van noodlottige slagen is sindsdien over ons neergedaald”. Vervolgens stelde Churchill vast, dat Duitschland de ge- heele Westkust van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens controleert en dat het in den strijd tegen Engeland beschikt over talrijke havens en vlieg velden. 1 Naar men ons van bevoegde zijde be richt, moet de gisteren gepubliceerde mededeeling betreffende corresponden tie en verzending van postpakketten aan Nederlandsche geïnterneerden in Duitschland aldus worden opgevat, dat tot nu toe slechts het adres van de in Duitschland aangehouden Nederlan ders bekend is, n.l. Dag XIII, Wüls- burg bei Weissenburg, Bayern. (Dag beteekent Internierungslagen). Ten overvloede zij de aandacht er op gewettigd, dat correspondentie en postpakketten voor deze geïnterneer den moeten worden aangeboden bij de postkantoren. Men begrijpe dus goed, dat eerst wanneer ook het interneeringsadres van de in Nederland, als represaille maatregel tegen de interneering van Duitschers in Nederlandsch-Indië, aan gehouden Nederlanders bekend zal zijn, correspondentie en verzending ‘van pakketten aan hen mogelijk wordt. Zoodra zulks het geval is, zal hiervan onmidldellijk nadere bekendmaking volgen. „Mengsel van angst eai groot spraak”, zegt de Duitsche pers De Duitsche pers karakteriseert de gisteren door Churchill in het Lager huis gehouden redevoering als een mengsel van verlammenden angst en wanhopigle grootspraak. Indrien men het een kunst kan noemen, zoo schrijft de „Berl. Börsen Ztg.”, onaangename feiten voorbij te kunnen praten, zwart in wit, nederlagen in overwinningen te veranderen, dan heeft Winston Chur chill gisteren opnieuw een meesterstuk Engelschen bombardeeren woonwijken In den nacht van Maandag op Dins dag zijn Britsche vliegtuigen in het Duitsche gebied binnengedrongen. Zij hebben een aanval gedaan op een woonwijk in een vrij groote stad in het Ruhrgebied. Vier particuliere huizen zijn volkomen verwoest. Uit de puin hopen zijn tot dusverre 6 dooden en 25 zwaar- en lichtgewonden gehaald. Tot de dooden behooren 2 vrouwen en een 2-jarig en een 8-jarig kind. In een Westduitsche stad van 30.000 zielen is door Britsche explosieve bommen een geheele rij huizen vernield. De burger lijke luchtbescherming, die ook hier kon de kleine brandbommen blusschen. In menschen ern stig gewond, doch gelukkig zijn geen dooden. Op een andere plaats in Midden-Duitschland is door een bom een loods, welke voor militaire doel einden wordt gebruikt, beschadigd Twee soldaten werden licht gewond. De mislukte aanval op Berlijn geleverd. Terwijl het Duitsche lucht wapen boven Engeland zwermt en zijn doelwitten vindt, waar het ze vinden wil en terwijl de rest van de Britsche strijdkrachten uit Somaliland over de zee vlucht, heeft de Britsche eerste- minister het Lagerhuis een rede voor dgezet, als waren .niet de Engelschen, doch hun tegenstanders allerwege on derworpen, als had zich niet het Brit sche empire, doch de macht der as mogendheden ontpopt als een colos op leemen voeten. „Wij voelen ons thans niet alleen sterk, doch wij zijn ook sterker dan ooit.” Deze zin uit de rede van Churchill is tevens haar motto en leidende mo tief. Sterker dan ooit is dit Engeland, dat in Europa al zijn posities heeft verloren en in Afrika het eene bol werk na het andere ziet ineenstorten, dat in de geheele wereld om hulp be delt en bereid is met stukken van zijn eigen vleesch Amerikaansche onder steuning te koopen. De „Berl. Lokal Anz.” wijst er op, dat Duitschland in dezen oorlog steeds het initiatief in handen heeft gehou den. Derhalve, zoo schrijft het blad verder, zal ook Churchill den duur van dezen veldtocht niet bepalen, doch zal hij afhangen van de Duitsche wapens. „Engeland”, zoo schrijft de „Völki- sche Beobachter”, „is zonder bondge nooten en ook de generaals „honger” en „tijd” staan aan den anderen kant van het front tegen Engeland en de lei der van dit blindelings zijn ondergang tegemoetloopend rijk verklaart dan nog, dat het sterker is dan ooit.” -x '-*?*'*' V fewa - tel.: Z-< COURANT HAAGSCHE 11 I t I I I I I I I I I I. I I I I I I I I I I I Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V, Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel, 721187 'W V ‘y ---

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1