De verovering van Somaliland Speelt Griekenland gevaarlijk dubbel spel? Italiaansche de aan De reis van waarschuwing neutrale koopvaardij Het Mysterie van de Mondscheinsonate met 5'1 INKOOP de „American Legion” EERSTE BLAT\ PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 op Italië laat de tanden zien VEREENIG-DE STATEN De luchtaanvallen Engeland DE ROEMEENSCH- HONGAARSCHE ONDERHANDELINGEN Het Britsche communiqué der verliescijfers Opmarsch en ravitaillee- ring leverden zeer groote moeilijkheden op Pijn - Pijn Pijn Een Duitsche tegenspraak bevolkingsruil succes succes- In den Senaat besproken ..Het f deafer liet reprite*." Gaat de Noorscbe koninklijke familie met de „American Legion” naar Amerika? van het eenige ver- LOUIS SAALBORN LOUIS DE BREE 484e STAATSLOTERIJ Zie verder le bLad, pag. 4 Blokkade van de Britsche kusten in de Middellandsche Zee Vliegvelden op Malta met aangevallen Zeelieden weigeren op Engeland te varen Grieksche plannen tot annexatie van Zuid-Albanië I „DE VOGELHANDELAAR” j Britsche kolonie van groote strategi sche beteekenis verloren gegaan JUWEELEN, GOUD en ZILVER Bijzonderheden over den vollen veldtocht Over grensregeling en J. VAN WiLLiGEN EN ZONEN Groot aantal dooden RECLAMES. RECLAMES. z. De staan nog de HEDENAVOND EN MORGEN VAN VRIJDAGMORGEN 10 UUR AF 4146 4.398 5239 5445 14857 14989 15454 15526 16419 16536 17044 17081 17277 17498 17597 18243 18409 en het begin van den oorlog heeft het zijn gevaarlijk optreden aan de Albanee- sche grens in versterkte mate voortgezet en zijn gebied en zijn kusten ter be schikking gesteld van de Britsche strijdkrachten. Zoo is Griekenland met den dag meer een openlijke medeplich tige geworden van Engeland. Het goed ingelichte Italiaansche volk weet, dat Griekenland reeds lang als stille bond genoot aan de zijde van Engeland staat. Het slecht ingelichte Griekenland heeft gemeend, dat de krachten van deze mogendheid onbegrensd en onoverwin nelijk waren. In de meening, dat het in den rug gedekt was, heeft het zich in een gevaarlijk dubbel spel gestort.” men te Athene in Hoggia eerst een ge vaar is gaan zien, nadat hij aan de zijde van hooggeplaatste Italiaansche per soonlijkheden had deelgenomen aan een nationale demonstratie. Dat tenslotte de Italiaansche regeering twintig dagen liet voorbijgaan, voordat zij bekendheid gaf aan den moord, is een bewijs voor den ernst der politiek van de fascisti sche regeering, die, zich ten volle be wust van haar verantwoordelijkheid, eerst de bewijzen in handen wilde heb ben van de schuld der Grieksche regee ring aan deze politieke misdaad. tweede klasse derde lijst Trekking van 21 Augustus. 188 0 1 21425 19319 21932 19326 22839 1933 1 22881 19535. 22985 19539 23040 19616 23214 19776 23290 19804 23511 20 1 56 23715 20 477 24033 20872 24882 20885 24894 20964 Gerechtigheid voor Albanië Het grondbetoog van deze persuitin gen wordt gevormd door den kreet „Gerechtigheid voor Albanië”. Met ver ontwaardiging wijst men op de pogin gen van Grieksche zijde, om een ver keerde voorstelling van zaken te geven. Men wijst er op, dat er geen twijfel aan kan bestaan of aan de berichten van het Atheensche persagentschap ligt een manoeuvre van de Grieksche regeering tegen de met bewijzen gestaafde Itali aansche aanklacht ten grondslag. Op deze wijze zal het Griekenland evenwel niet gelukken, zich aan zijn verant woordelijkheid te onttrekken. Het geheele Albaneesche volk weet, dat Hoggia, hoewel een bandiet, op wiens hoofd door de Grieksche regee ring een premie was gesteld, een op rechte patriot was, die dit sedert jaar en dag ook openlijk verkondigde. Even zeer staat het als een paal boven water, dat de man niet vermoord is door Al baneesche rondtrekkende herders, doch door twee Grieken. Eigenaardig doet voorts het feit aan, dat Hoggia eerst thans het slachtoffer is geworden van een aanslag, hoewel er reeds sinds twintig jaar een premie op Hjn hoofd stond. De waarheid is, dat Kiest Griekenland de zijde van Engeland? Dat in Ciamuria en de aangrenzende gebieden de Albaneesche bevolking een minderheid zou vormen, is geen mensch wijs te maken. Statistieken kan men vervalschen, doch de taal, de zeden, de eigenaardigheden en de nationale ge zindheid van de daar levende bevolking geven den doorslag. De Albaneesche be volking van den Epirus vormt, zooals Italië gemakkelijk zou kunnen bewijzen de meerderheid van de inwoners en wil niets te doen hebben met de Grieken. Na deze uiteenzettingen wendt de „Giornale d’Italia” zich tot Griekenland in bewoordingen, die niet misverstaan kunnen worden. Italië heeft in vrede en vriendschap met Griekenland willen leven. Het herinnert vóór alles aan de rede van den Duce, toen Italië het oor logspad betrad. „De Grieksche regee ring”, gaat het blad voort, „heeft geen rekening willen houden met deze wen- schen en opvattingen van Italië. Sedert Italiaansche een aanval vliegvelden Malta. Een De Diplo over het verlies van Somaliland Het verlies van Britsch-Somaliland is voor het Britsche Imperium een nieuwe mijlpaal op den weg naar de nederlaag, schrijft de „Deutsche ONTPLOFFING IN WAPENFABRIEK In de afdeeling van de Dupont- fabrieken, waar patronen worden ge vuld, is 1200 pond dynamiet in de lucht gevlogen. Hierdoor kwamen 4 arbeiders om het leven. De ontploffing was kilometers ver te hooren. DE BESTELLINGEN VOOR DE MARINE De leider van het bureau voor bevoorrading, vice-admiraal Furlong, heeft zich onlangs voor de desbetref fende Senaatscommissie er over be klaagd, dat de Amerikaansche marine haar eigen bewapeningsopdrachten nergens kan plaatsen, omdat de Ame rikaansche industrie liever de opdrach ten van de Britsche inkoopscommissie aanneemt, die niet onderworpen zijn aan de winstbepalingen. De Italiaansche regeering heeft aan de regeeringen van de neutrale lan den, welke de koopvaardij uitoefenen, een nota gezonden, waarin gezegd wordt: In haar nota van 15 Juni heeft de Italiaansche regeering aan de re geeringen der neutrale landen, welke de koopvaardij uitoefenen, medege deeld, dat Italië in verband met de blokkademaatregelen, welke door vij andelijke landen ten aanzien van Italië waren genomen, verplicht was te ver klaren, dat de naar vijandelijke ha vens op weg zijnde koopvaardijsche pen, zoodra zij zich op 30 mijl van de vijandelijke kusten bevonden, voor eigen risico en gevaar zouden varen en dat het alle verantwoordelijkheid afwees voor de gevolgen, welke zou den kunnen ontstaan voor de schepen, welke met deze waarschuwing geen rekening hielden. De Italiaansche regeering vestigt de aandacht erop, dat het zeegebied langs de kusten van de Britsche kolo niën en protectoraten en van onder Britsch mandaat staande landen, als mede van die landen, zooals Egypte, waar zich Britsche land-, zee- en luchtstrijdkrachten bevinden, op grond van de voortdurende opeenvolging van oorlogshandelingen tot permanente operatiezone is geworden. Dit geldt in het bijzonder voor de Britsche kusten in de Middellandsche Zee, de Roode Zee, de Golf van Aden, alsmede voor de kusten der Britsche koloniën in Afrika en de kusten van Egypte en den Soedan. Derhalve stelt elk schip, dat in deze zones vaart, zich bloot aan vernietiging door mijnen en an dere in den oorlog gebruikte midde len. Met het doel deze vernietigingen te vermijden, stelt de Italiaansche re geering aan de neutrale regeeringen voor, alles te doen wat mogelijk is en wenschelijk geacht wordt, opdat haar onderdanen en haar schepen zorgvul dig vermijden, door de gevaarlijke zones te varen, aangezien de Italiaan sche regeering alle verantwoordelijk heid voor schade, welke in deze zones aan schepen en personen zou kunnen worden toegebracht, van de hand wijst. De Italiaansche regeering, zoo eindigt de nota, wil van haar kant geen belemmeringen in den weg leg gen aan het varen van neutrale sche pen door de zeeëngten, welke ver plichte doorgangen voor de scheep vaart vormen. In verantwoordelijke Romeinsche kringen wijst men erop, dat Italië met deze nota een totale en onvoorwaarde lijke blokkade van de Britsche Kolo niale kusten en van de kusten van Egypte en den Soedan heeft ingesteld. Deze maatregel, zoo voegt men eraan toe, zal tot een snelle beëindiging van den oorlog bijdragen. Hij is ook geno men in het belang der neutralen, die er geen enkel belang bij hebben, hun schepen en onderdanen aan vernieti ging bloot te stellen om de Engelschen van het noodige te voorzien en zoo doende den oorlog te verlengen. Een speciale luchtvaartcorrespondent van Stefani meldt, dat vliegtuigen gistermorgen hebben gedaan op de Alfara en Micabba op sterke formatie bommenwerpers, bege leid door jagers, viel beide velden ach tereenvolgens aan en wierp eenige tonnen bommen op de installaties, die de Engelschen trachten te herstellen, doch die geleidelijk door de Italianen vernield worden. Het levendige af weervuur had geen resultaat. Vijf En- gelsche jagers konden niets bereiken, doordat de Italiaansche jagers de bom- bardementstoestellen snel bevrijdden. Een der Engelsche vliegtuigen werd neergeschoten, de rest van de patrouil le sloeg op de vlucht. Opnieuw kwam het afweergeschut in actie, doch we derom zonder succes. De bombardementstoestellen konden hun bommen op de beoogde doelen la ten vallen en keerden daarna, zonder verliezen en weer begeleid door de jagers, naar hun bases terug. Twee jagers, die. door machinegeweervuur konden niettemin De bemanning van 2 schepen, die uit Rio de Janeiro naar Engeland zouden vertrekken, heeft geweigerd in zee te gaan, omdat de vaart in verband met de algeheefë blokkade te gevaarlijk is geworden. Dergelijke berichten komen ook uit Pernambuco, Bahia en Manaos. Het D.N.B. meldt, dat onder de zeelieden van alle landen een sterke beweging gaande is, die van de regeeringen der neutrale landen verlangt, dat zij de vaart op Engeland door neutrale sche pen met neutrale bemanning verbie den. Rome, Augustus 1940. De Italiaansche waarschuwing aan Griekenland naar aanleiding van den moord op den Albaneeschen patriot Hoggia heeft in de Grieksche regee- ringskringen een eigenaardige uitwer king te weeg gebracht. In plaats van ruiterlijk de feiten toe te geven en de zaak als een „betreurenswaardig grens incident” voor te stellen en snel en op weinig opzienbarende wijze bij te leg gen, heeft het Grieksche persbureau Athena, ongetwijfeld pp instigatie van hoogerhand, getracht de feiten verkeerd voor te stellen en Griekenland schoon te wasschen. Dat Italië zich daarbij zou neer leggen, was niet te verwachten en zoo volgde op de eerste waarschuwing een tweede, thans in scherper vorm. In de Italiaansche pers werd betoogd, dat de Albaneezen in den loop van de laatste eeuwen door hun buren de Grieken voortdurend behandeld zijn als een vogelvrij volk en er werd met nadruk op gewezen, dat aan dezen staat van zaken na de inlijving van Albanië bij Italië voorgoed een einde moest komen. Dit geldt niet alleen voor de Albanee zen, die in hun eigen land leven, doch ook voor de Albaneezen in het naburige Griekenland en Zuid-Slavië. Er werd voornamelijk gewezen op de vervolgin gen, waaraan de in Ciamuria verblij vende Albaneezen bloot staan van de zijde der Grieksche autoriteiten. doen vertrekken en uit deze gebieden een overeenkomstig aantal Roemeniërs in het door het vertrek dezer Hongaren vrijgekomen gebied vestigen. Derhalve zou Roemenië de vlakte, welke in het Westen voor het hoogland van Zeven burgen ligt, moeten afstaan, het groot ste deel dus van de komitaten Arad. Bihor, Salaj en Sathmar. Hiervoor schijnt echter geen concreet Roe- meensch voorstel te zijn gedaan, daar men het, volgens de Roemeensche opvatting, eerst eens moet worden over den bevolkingsruil, alvorens men den omvang van het afgestane gebied kan vaststellen. getroffen waren, eveneens terugkeeren. Laatst* Voorstellingen van Van sema-officieele zijde te Turnu Severin verluidt, dat tot dusver het Hongaarsche voorstel en het Roemeen sche tegenvoorstel voor de oplossing van het Zevenburgsche vraagstuk nog niet zijn gepubliceerd. Uit talrijke ge sprekken met persoonlijkheden van beide partijen blijkt echter, dat de we- derzijdsche opvattingen nog uiteen loe pen. De door de Hongaren voorgestelde grenslijn begint, volgens geruchten, die hier de ronde doen, aan de huidige Hongaarsch-Roemeensche grens en loopt dan ten Noorden van het dal van de groote Kokel (Tarnava) tot Cris- tur. ten Oosten van Schaessburg. buigt dan om naar het Zuiden, bereikt bij Zernescht, ten Westen van Kroonstadt, de hoogten der Karpathen, van waar uit zij langs de oude Roemeensch-Hon- gaarsche grens van voor den wereld oorlog naar het Noorden loopt. In dit gebied liggen Kroonstadt, Bistritz, Klausenburg, Karlsburg (Alba Julia). Groot-Vardein en Arad. Dit gebied om vat ongeveer tweederde van de door Hongarije na den wereldoorlog aan Roemenië afgestane 102.000 vierkante k.m. De bevolking van dit gebied be droeg in 1930, volgens Roemeensche opgaven, ongeveer 3.9 millioen zielen, waarvan ongeveer 2.2 millioen Roeme niërs en opgeveer 1.2 millioen Honga ren. Van Hongaarsche zijde wordt daarentegen verklaard, dat het hier 2.5 millioen Hongaren betreft. Een vrijwil lig, individueel vertrek der Roeme niërs willen de Hongaren geen hinder nissen in den weg leggen. Roemenië wil zijnerzijds daarentegen alle Honga ren uit het binnenland van Zevenbur gen, met inbegrip van dt Szeklers, in het gebied langs zijn huidige Westgrens Door hun uitdrijvende- en pijnstil lende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. - Mijnhardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes". Doos 10 en 50 ct. „Dagens Nyheter’ en „Stockholms Tidningen” melden uit Oslo, dat al daar wordt beweerd, dat kroonprins Olaf het plan heeft zich aan boord van de „American Legion” te bege ven, zoodra het schip in de buurt van de Engelsche kust komt, ten einde met kroonprinses Martha naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Ook koning Haakon en verscheidene leden der vroegere Noorsche regee- terreinmoeilijkheden, op den lOden werd bereikt, nadat men van de grens af een afstand van 90 k.m. door zuiver woes tijngebied had afgelegd. De Italiaansche hoofdmacht opereerde in het centrum. Op 11 Augustus kwam het gros der Ita liaansche troepen in contact met de En gelsche hoofdmacht, welker sterkte op 15.000 man geschat werd. Nadat zij zes dagen de grootste moeilijkheden bij den opmarsch en de ravitailleering hadden gehad, stonden de Italianen thans tegen over een tegenstander, die rust genoten had en'zich in voortreffelijke stellingen had verschanst. Achter het 70 k.m. lange front, Hargeisa-Adoeeina hadden de En gelschen op een hoogte van 150 m. .een eerste verdedigingslinie opgericht. De Italiaansche troepen bestonden in de eerste plaats uit nationale afdeelingen, maar ook uit inboorlingen en zwarthem- den, die waren gerecruteerd uit arbei ders uit Italiaansch Oost-Afrika. Een bijzondere taak had de luchtmacht, die waardevolle verkenningsdiensten ver richtte en ook een deel van den aanvuer verzorgde. Geregeld werden de vijf vliegvelden van Britsch-Somaliland ge bombardeerd. De aanval op de Engelsche hoofdstel ling werd ingeleid door een groote om trekkende beweging aan de beide flan ken. Van 13 tot 16 Augustus werd er zeer hevig gevochten, waarbij de Ita liaansche aanvallers onder kruisvuur werden genomen. Niettemin kon op den 15den in het centrum de opmarsch lang zaam begonnen worden, nadat de be langrijkste tegenstand gebroken was. Na grondige artillerievoorbereiding werd op 16 Augustus het sein voor dert algemeenen aanval in de richting van La Faroek gegeven. Op den 18den was de geheele eerste verdedigingslinie der Engelschen overschreden. Talrijke En gelsche afdeelingen. aldus zegt men in Italiaansche militaire kringen, hadden zich bij de hardnekkige gevechten van de voorgaande dagen overgegeven, voor al Zuidafrikaansche troepen. De Engelschen hadden Zeila zonder strijd opgegeven en de 2500 man, die daar gelegen hadden, onverwijld terug getrokken naar Boelhar. Ten Oosten van Berbera ongeveer 3000 tot 4000 man Engelsche troepen, die echter van geen beteekenis meer zijn nu Berbera is gevallen. De diplomatieke redacteur van Ste fani bespreekt de Engelsche nederlaag in Somaliland en merkt op, dat de Brit sche troepen, na verslagen te zijn, aan de eerste verdedigingslinie naar de ha ven Berbera vluchtten. Een deel slaag de er in zich onder het vuur der kanon nen en der Italiaansche bommenwerpers in te schepen, maar andere afdeelingen werden krijgsgevangen gemaakt. De Ita liaansche verrichtingen in Somaliland zijn hiermede op schitterende wijze be kroond. Britsch-Somaliland komt thans onder de souvereiniteit van Italië. De Britsche kroon verliest een kolonie van groote strategische beteekenis vlak bij straat Bab-el-mandeb en tegenover Aden. Het vroegere Britsche Somaliland heeft een oppervlakte van ruim de helft van het Italiaansche koninkrijk en be vat een groote veestapel. De behandeling der Alba neezen in Griekenland Hiermede is dus het sprookje van het Atheensche persagentschap voldoende weerlegd. Nog veel belangrijker zijn de in het „Giornale d’Italia” verschenen bijzonderheden, welke door het pers agentschap Athena wel wijselijk ver zwegen zijn. Men moet van laatst genoemde zijde niet aankomen met de bewering, dat de Grieksche regeering de onafhankelijkheid van Albanië en zijn politieke grenzen heeft geëerbie digd. Italië heeft ontelbare bewijzen in handen, die het tegendeel in het licht stellen. Men weigerde aan de in Grie kenland levende Albaneezen eigen scholen, een eigen cultuur, ja, zelfs werd hun het gebruik van hun eigen taal ontzegd en vaak werden hun eigen dommen verbeurd verklaard. Hierbij komen nog de systematische vervolgin gen en een voortgezette actie tegen de onafhankelijkheid van Albanië. Deze actie is voorbereid in de verant woordelijke regeerings- en militaire kringen van Athene. Hand in hand hiermede ging een zeer werkzame, niet eens in het geheim gevoerde propagan da om Zuid-Albanië aan Griekenland te hechten. PRIJZEN VAN ƒ30. 8802 9013 9033 9578 9668 10014 10436 10520 11195 11540 11693 11767 11817 11884 VAN Het D.N.B. verneemt uit Rome, be langwekkende bijzonderheden over de verovering van Britsch-Somaliland. De Noordelijkste der 3 Italiaansche colon nes trok op 5 Augustus over de grens en bereikte den 8sten Zeila. In het cen trum bezette de tweede colonne op 9 Augustus Hargeisa, dat eveneens 70 k.m. van de grens ligt. De derde colonne rukte op langs den straatweg van Adoe- eina, dat in weerwil van de ernstigste /1000 No. 24283. 100 No. 20715. 20974. 12182 12917 13139 13374 13383 13487 13537 -16701 13653 14094 14161 14269 14559 14577 14834 lijst staat 24446, 24447, 24647, 24652, 1054 1190 1242 1708 2061 5597 2159 5733 2302 6347 2367 6447 2650 6720 2870 6975 3065 7191 3236 7595 3463 7959 4097 8284 In de vorige 24452, 24474, 24483, m. 24674, 24683. ring zouden dergelijke plannen koes teren. De vroegere voorzitter Storting, Hambro, is reeds maanden geleden naar Amerika trokken om voorbereidingen te tref fen voor de komst van de koninklijke familie. Nu is het de tijd om Juweelen Goud en Zilver tegen hoogen prijs te verkoopen. Het vertrouwde adres sedert 1888 HOEK PIET HEIN—ZOUTMANSTR. HOEK PASSAGE—SPUISTRAAT De Duitsche waarschuwing Noord-Amerikaansche pers heeft, aldus het D.N.B., zich dezer dagen bezig gehouden met den terug tocht van het Amerikaansche troepen transportschip „American Legion” van Petsamo naar New York. Zij heeft op grond van inlichtingen van officieele Noord-Amerikaansche bu reaux den stand van zaken verkeerd weergegeven, teneinde de Duitsche re geering een gedrag vol tegenstrijdig heden te kunnen verwijten. Ook een door de Amerikaansche regeering ge publiceerde en door de Amerikaan sche ambassade te Berlijn aan het Duitsche ministerie van Buitenland sche Zaken gerichte nota van 18 Augustus stelt de behandeling der kwestie door de betreffende instanties in een totaal verkeerd daglicht. Van Duitsche zijde wordt in dit ver band nog eens op den waren stand van zaken gewezen, zooals deze op 17 Augustus werd gepubliceerd. Tevens wordt te Berlijn vastgesteld, dat de rijksregeering in deze kwestie van het begin tot het einde een vaste, scherp omlijnde en duidelijke houding heeft aangenomen. In het bijzonder heeft zij geen enkele door haar afge geven verklaring teruggenomen of veranderd, zooals door den woord voerder van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken in Washington be weerd is en ook in de Amerikaansche nota wordt verondersteld. Van Amerikaansche zijde wordt als reden voor het feft dat de Duitsche raadgeving denzelfden koers te volgen als op de heenreis in den wind is ge slagen, opgegeven, dat de levensmid delen op het troepentransportschip zoo schaarsch zijn. Men vraagt zich in Duitschland af, of men daarom van Amerikaansche zijde de route door het gevarengebied, die verscheidene honderden mijlen langer is, gekozen heeft. Het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren in een nota aan de Amerikaansche am bassade zijn opvatting ter kennis ge bracht. De democratische senator Bone heeft president Roosevelt en het de partement van buitenlandsche zaken verantwoordelijk gesteld voor het ge val het schip „American Legion’ bij de reis door de gevaarlijke Engelsche zone iets overkomt. Bone verklaarde in den Senaat, dat de halsstarrigheid van één man 900 menschen een zeegebied instuurt, waar zij elk oogenblik in de lucht kunnen vliegen. „Zou het schip op een mijn loopen, zoo vervolgde de sena tor, dan zou de beschuldiging uitge sproken worden, dat een Duitsche duikboot het vaartuig getorpedeerd heeft en zal niemand de ware toe dracht vernemen. Echter zou er dan een ophitsende en uitdagende aanlei ding ontstaan zijn, welke de Vereenig de Staten in een week tijds in den oorlog kan storten”. Bone critiseerde scherp het feit, dat de Amerikanen zich opwinden over den totalitairen re- geeringsvorm, maar wel toelaten, dat de president eenvoudig het schip de gevaarlijke zone instuurt, terwijl het er buiten kan blijven door eenige mij len verder te varen. De macht van het departement van buitenlandsche zaken en van den president is evenwel zoo groot, dat het protest van een se nator niet veel baat. Bone eischte een grondig onderzoek naar het geval van de „American Legion”. De republikeinsche afgevaardigde Rogers verklaarde in een persge sprek, dat de Amerikaansche regee ring de verantwoording treft indien het schip een ongeluk overkomt. De houding van de regeering toont aan, dat men de schuld voor een eventueele ramp Duitschland in de schoenen wil schuiven. De vertegenwoordiger van het tele- graafagentschap Domei te Londen, Koeno, meldt, dat als gevolg van de hooge verliescijfers door Duitsche luchtaanvallen nieuwe maatregelen voor de bescherming tegen luchtaan vallen zijn uitgevaardigd, zooals b.v. het stilleggen van het verkeer bij luchtalarm, alsmede het strikte be vel aan alle inwoners de schuilkelders op te zoeken. Het groote aantal doo den bij den afgeloopen Donderdag on dernomen luchtaanval op punten in de omgeving van Londen is veroorzaakt door het niet opvolgen van deze maat regelen en door het feit, dat de be volking de schuilkelders niet tijdig heeft kunnen vinden. Het gedwongen onderbreken van den arbeid door mil- lioenen arbeiders veroorzaakt bij ieder luchtalarm een verlies van 200.000 pond sterling. De gcherpe cen suur op berichten over Duitsche aan vallen heeft de verontwaardiging te gen het ministerie van voorlichting nog doen toenemen en de bevolking beklaagt zich erover, dat zij eerst den volgenden dag door karige berich ten in de bladen op de hoogte wordt gesteld van de aanvallen. Telegram men van buitenlandsche agentschap pen worden herhaaldelijk meer dan negen uur vastgehouden. De Londensche radio heeft Maandag een communiqué van het departement van luchtvaart gepubliceerd, volgens hetwelk het aantal der in de afgeloo pen zeven dagen neergeschoten Duit sche vliegtuigen tot 568 gestegen is. Eenigen tijd later meldde Reuter, dat de Duitschers in de afgeloopen zeven dagen 513 vliegtuigen hadden verlo ren. Opnieuw heeft Reuter weer eens onafhankelijk van het Britsche depar tement van luchtvaart zijn berekenin gen gemaakt en kwam daarbij merk waardigerwijze op een veel kleiner aantal. In het Britsche departement van luchtvaart, aldus verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde, volgt men de reeds sedert eenige dagen waargenomen tak- tiek, om onmiddellijk bij het bekend worden van het door Duitschland ge publiceerde aantal neergeschoten Brit sche vliegtuigen dit getal met enkele te verhoogen en daarvan neergeschoten Duitsche vliegtuigen te maken. Nu echter heeft Reuter het ongeluk gehad, verkeerde getallen bij elkaar te hebben opgeteld. Wanneer men echter de waarnemingen van burgers als basis neemt voor het succesvol neer schieten, is het niet te verwonderen, dat onbetrouwbare opgaven ontstaan. Om in een van den grond af waarge nomen luchtgevecht te onderscheiden wie neergeschoten wordt, is voor onge schoolden een onmogelijke taak. In verband met de Engelsche opga ven over het door hen neergeschoten aantal vliegtuigen, wijst men verder op de volgende feiten. In Noorwegen zijn dienstrapporten gevonden van be manningen van Britsche vliegtuigen over luchtgevechten en neergeschoten vliegtuigen in een tijd, waarop in het betreffende gebied, hetgeen aange toond kan worden, geen Duitsche vliegtuigen zijn opgetreden. Deze val- sche rapporten over alleen in de ver beelding bestaande neergeschoten vliegtuigen vormen den grondslag voor de opstelling van het Engelsche leger- bericht. De op deze manier verkregen „overwinningen”, aldus verklaart men, worden dan op bepaalde tijden volgens de methoden der propagandistische statistiek verwerkt en verschaffen dan op papier een geweldige superioriteit op den vijand. Hongaarsch antwoord op de Roemeensche tegenvoor stellen In goed ingelichte kringen te Boe karest verluidt, dat gezant von Hory. de leider der Hongaarsche delegatie, die sedert gisteren te Boedapest ver toeft. morgen weer te Turnu Severin zal aankomen en dan aan de Roemeen sche delegatie de nieuwe richtlijnen zijner regeering, in antwoord op de Roemeensche tegenvoorstellen. zal overhandigen. De leider der Roemeen sche delegatie, gezant Valerop, is gis teren tot het uitbrengen van verslag door koning Carol in audiëntie ont vangen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2