UIT DE OMSTREKEN BINNENLAND RECHTZAKEN TWEEDE BLAD, PAGINA 2 HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940 Schipper Kramer vertelt ONDERWIJS EN KERK Verbond van Nederlandsche Journalisten WIJ KOOPEN G. SIERADEN HET RINGENHUIS, Prinsestraat 86 °p. RIJWIELDIEFSTALLEN DE MISHANDELING EN BEROOVING TE SOESTERBERG GANTELWEE Geen vermindering van het aantal lesuren op de middelbare scholen VOORBURG RECLAMES. Honderd vijf tig menschen gered van Bezuinigingsmaatregel ingetrokken DE LIER. ging de ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK Aangiften voor de winstbelasting Koffie- en theesurrogaten den W. K. ds. H. M. soldaten Burgerlijke Stand van Monster. ONDERTROUWD: J. van den Bosch en N. G. van Schouwen. GETROUWD: C. A. de Bruijn en J. M. Lelieveld. K. C. Stein en A. van der Ende. E. van den Bos en M. J. Udo. BEVALLEN: G. A. van Vliet geb. Wijn bergen, d. A. M. van der Marei geb. Storm, d. P. Zeeman geb. van Onselen, d. K. de Blok geb. Boers, d. J. M. Delfgaauw geb. Peltenburg, z. E. M. van Rest geb. Slaman, z. A. WKleijn geb. van der Boom, d. E. B. E. Fenenga geb. Mecklenburg, z. OVERLEDEN: Y. A. Haagen, man van E. J. C. Delfgaauw, 85 j. .van H. M. J. Steijger geb. ’s-GRAVENZANDE. De b 1 o e m p j e s v er k o o p voor de Zondagsschoolvereeniging Jachin bracht op 67 Prin. de 19. Horloges - Briljanten en Zilverwerk tegen de hoogste waarde in. Benoemingen In het bisdom Roermond zijn benoemd tot pastoor.deken te Kerkrade P. J. de Hcssele, tot pastoor te Baarlo J, J. Gold- schmitz, te Heyen G. P. A. H. Stoor, te Holz-Kerkrade G. M. E. A. Honee, te Maasniel W. A. R. Linssen, te Melderslo L. J. P. P. Teeuwen, te Mesch J. J. Sohl, te Montfoort J. Feron, te Well P. J. A. Eggelen, tot rector te Heel J. H. A. Jans sen, te Kerkrade C. M. J. H. Emhenne- kens, te Mechelen R. A. Lebens, te Roer mond S. Soederberg, te Simpelveld S. H. Schneiders, te Sittard W. H. H. Reynien, te Venlo M. A. H. Durlinger, te Wau- bach J. J. Clerx. tot kapelaan te Bergen Th. W. J. Driéssen. te Gennep A. A. R. H. Corberg, te Gronsveld A. H. L. Meer. tens, te Heelerbaan M. Leclerq. te Hel den A. R. J. Thomassen, te ’s Hertogen. bosch J. Ver scharen, te Koningsbosch R. Martens, te Leunen J. Hafmans, te Lim- men H. Lochtman, te Mechelen W. Wid- dershoven, te St. Geertruid H. Gulikers, te Roermond W. te Locke, te Sittard J. Berg en J. Mulkens, te Vlodrop N. Schlau. genn, te Voerendaal G. Heynen, te Wau- bach J. Douven, te Wessem A. Berkers, te Wittevrouwenveld R. Dongen, te Wijk L Slangen. In het bisdom Haarlem is benoemd tot pastoor te Rijswijk C. B. M. Wiemers. In het bisdom ’s Hertogenbosch is benoemd tot president van het groot seminarie van het bisdom A. van der Meijden, thans pastoor te Udenhout. Emeritaat aangevraagd Pastoor J. S. van Buchem te Rijswijk heeft tegen 1 September zijn emeritaat aangevraagd. Arrondissements-rechtbank Zooals indertijd gemeld werd, lag het in de bedoeling, met ingang van 1 September het aantal lesuren bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs terug te brengen op gemid deld dertig per klasse. Deze maat regel, welke genomen werd óm reden van bezuiniging, is echter weer inge trokken door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, zoodat de lesroosters geen wijzi- zullen ondergaan. Een ton voor de Amersfoortsche oorlogsslachtoffers In een gisteravond gehouden vergade ring heeft de gemeenteraad van Amers foort zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming, onder het motto ..Wie spoedig helpt, helpt dubbel”, een voor stel van B. en W. aangenomen om een bedrag van 100.000 gulden beschikbaar te stellen voor de oorlogsslachtoffers in die gemeente. de voor gestrande Wettelijke bepalingen te verwachten De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort zijn te verwachten op de Warenwet steunende bepalingen en eischen voor koffie- en theesurrogaten. Aan bereiders, handelaren en pu bliek wordt in overweging gegeven met bereiding, in den handel brengen en koopen te wachten tot de betreffende regeling is gepubliceerd. RIJSWIJK Toeslag-textielkaarten Aanvraagformulieren voor textiel-toe. slagkaarten zijn vanaf Maandag j.l. tot en met Zaterdag 24 dezer verkrijgbaar aan het Distributiekantoor, Heerenstraat 125 (geopend van 91 uur en van 24 uur, Zaterdags van 112 uur). Voor deze toeslagkaarten kunnen uitsluitend in aan merking komen hoofden van gezinnen, waarvan het gezamenlijk jaarlijksch in komen, berekend per lid van het gezin, beneden 350 ligt. Inwonende dienstbo den, bedienden en/of andere in dienst- staande personen worden niet Burgemeester van Hoogland eervol ontslagen. Aan den heer L O. U. I. S. Grippeling is met ingang van 1 September a.s. eer vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoogland. De officier van Justitie te Utrecht eischte tegen den 67-jarigen gedeti neerden arbeider uit Amersfoort J. L. plaatsing in gen krankzinnigengesticht, met een proehijd van ten hoogste één jaar en ter beschikkingstelling van de Regeering. De verdachte had zich voor de meer voudige kamer der arrondissements rechtbank te verantwoorden terzake van berooving van vrijheid en mishan deling, diefstal van een bedrag van 75 gulden, een gouden ketting, zilve- Verdoovende middelen secretaris-generaal, waarnemend van het departement van Handel, Constitueerende vergadering op Zaterdag a.s. Het A.N.P. meldt: De voor eenige dagen door den Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers tot de Neder landsche journalisten gerichte oproep om zich aan te sluiten bij het „Verbond van Nederlandsche Journalisten” heeft groo- ten weerklank gevonden, De zeer con crete doelstellingen van het Verbond heb ben geleid tot de aanmelding van eenige honderden journalisten. In verband hier mede en mede met het oog op in de naaste toekomst op handen zijnde belang rijke besluiten heeft de Raad van Voor, lichting gemeend, de constitueerende vergadering van het Verbond op korten termijn te moeten bijeenroepen, n.l. op Zaterdagmiddag 24 Augustus om 4 uur in Krasnapolsky te Amsterdam. Aange zien de postverbindingen nog niet in haar vollen omvang zijn hersteld, roept de Raad journalisten, die niet tijdig in het bezit van een persoonlijke uitnoodi. ging kunnen komen, op deze wijze tot bij woning van deze vergadering bijeen. OVERLEDENJ. B. Felix, 80 j„ wed van N. Lamme. - M. E. de Wilde, 60 jon- geh. - H. Kalkman, 57 j„ echtg. van A- Visser. - M. F. Zegveld. 60 j„ weduwe van A. Th. M. Wouters. - M. G. J. Smit, 2 j. - J. Bleiji, 67 j„ echtg. van A. P. Alphen. J. de Liefde, 18 j„ ongeh. - G. Deege, 66 J-» echtgenoote van W. Bauer. Zondagavond is de 54-j a r i g e wielrijder W. M. uit Delft op het Jaagpad met zijn rijwiel komen te vallen. M. die in de richting Hoornbrug reed en een paar wielrijders uit de tegenovergestelde rich ting passeerde, werd aangereden door een 15-jarigen jongen, die tusschen hen door wilde rijden. M. were over den weg ge slingerd en bekwam een wond aan het hoofd. Per ziekenauto werd hij naar het verbandlokaal van de politie vervoerd, alwaar dr. K. eerste hulp verleende. De jongen kon nog niet opgespoord worden. Burgerlijke Stand van Naaldwijk. ONDERTROUWD: N. W. Zwinkels en M. M. J. v. d. Berg. R. J. E. Droog en J. H. M. Vollebregt, G. W. Sandberg en J. W. J. Kester. GETROUWD: A. de Vries en A. Klap wijk. BEVALLEN: J. Breukel geb. Heemskert 2 zns. J. Sala geb. Sluijter, z. OVERLEDEN: M. Blom, echtg. van J. Freen, 43 j. PROCESVERBAAL WEGENS HUUROPDRIJVING De politie heeft tegen enkele personen proces-verbaal opgemaakt terzake van het opdrijven van de woninghuren. Het mag bekend geacht worden, dat de huren, wel. ke geldig waren op 10 Mei j.l., niet ver. hoogd mogen worden. Burgerlijke Stand van Delft. ONDERTROUWD: A. D. A. F. van den Akker en C. J. Windmeyer. P. J. Beek en B. de Klerk. J. Boer en M. van Zwieten. J. Bruin en J. Wesseling. C. Foppen en J. P. Kapaan. A. A. de Graauw en J. H. A. van der List. C. Hordijk en J. Stofregen. A. van Lent en J. de Leeuw. B. E. J. van der Lin- den en E. J. M. Kruyswijk. C. B. B. Stokman en M. H. E. van der List. A. B. Sanders en M. A. van den Huysen, K. G. Spiero en D. C. Bloem. BEVALLEN: M. M. Knaap geb. Halderen, d. 1’ T. Perlot, d. J. M. Herman geb. Warnaar, d J. L. Bogaard geb. van de Graaf, d, A. A. van der Meer geb. Bentvelzen, z. C. M de Roo, geb. Garnaat, z. J. C. L, van Seuren, geb Kroon, d. A. M. Röh- ner, geb. van Velzen, d. OVERLEDEN: C. Breemer, wed. van J. J. Beek, 81 j. D. Sap, geh. met G. E. van Hattem, 65 j. Burgerlijke Stand van ’s-Gravenzande. ONDERTROUWD: A. P. v. d. Kruk en A van Velden. C. Verburg en J. de Munnik. A. P. de Visser en G. Beeken- kamp. BEVALLEN: P. Voskamp geb. Klop, z. B. J. F. van Zanten geb. v. d. Berg, z. A. v. d. Sar geb. Stroosnijder, z. H. Boers geb van Dam, d. N. Koene geb. v. d. Dool, d. POELDIJK. WASSENAAR Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te bevragen des morgens van 9 tot 12 uur: een schakel, armband, een bus poetsgoed. een portè- monnaie met inhoud, een kinderportêmon. naie, twee sleuteltjes, een badhanddoek met badpak, een badhanddoek, een dames, tasch, een Engelsch boek, een kinder, schop, een damesvest. vijf distributiebons, een regenjas, een vulpen, een huissleutel, een fietstasch met inhoud, een paar heerenschoenen, een loterijbriefje, een halsketting, een hondenriem. Voorts twee honden. EMERITAATSAANVRAGE VAN PASTOOR VAN BUCHEM. Pastoor van Buchem heeft bij i bisschop zijn emeritaat aangevraagd. Pastoor van Buchem, die op 7 September 1861 te Haarlem werd geboren, werd op 24 jarigen leeftijd tot priester gewijd. Als kapejaan was hij o.a. werkzaam te Groe nendijk en Rijpwetering. In 1904 werd hij tot pastoor benoemd te Oud-Vosmeer, alwaar hij 6 jaar bleef. In 1910 kwam hij aan het hoofd van de parochie te Hoog woud en in 1917 werd hij tot pastoor te Rijswijk benoemd. Het bloeiende vereeni- gingsleven en de scholencomplexen geven wel duidelijk blijk van den grooten arbeid, die pastoor van Buchem in die 23 jaren voor het katholieke leven in deze gemeente heeft verricht. Op zijn 50-jarig priester feest werd hij geridderd in de Orde van Oranje Nassau. De termijn verlengd Tengevolge van een niet voorziene vertraging in de afkondiging van de Winstbelasting en in het verzenden van de aangiftebiljetten aan de be stuurders van de onder deze belasting vallende lichamen, is de termijn voor het doen van de eerste aangiften (1 September 1940) in vele gevallen te kort toegemeten. Belanghebbenden kunnen het er voor houden, aldus een officieele mededee- ling van het departement van Finan ciën, dat zij van den inspecteur der directe belastingen uitstel hebben ver kregen voor het inleveren van de aan giftebiljetten tot een maand plus een week nadat de biljetten zijn verzon den. Vertrouwd wordt echter, dat zij, die dezen verlengden termijn niet of niet ten volle noodig hebben, zoo spoe dig mogelijk de aangiften zullen in zenden. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt om er op te wijzen, dat in de aangiftebiljetten Winstbelas ting no. 2 een drukfout voorkomt in onderdeel VI letter E. Er wordt daar verwezen naar onderdeel „VI, A en B” van hetzelfde biljet. Hiervoor moet worden gelezen onderdeel V. A en B. Geen verhoogde wegenbelasting meer voor auto’s met gasgeneratoren. De Motorrijtuigenbelastingwet legt in art. 3a den gebruikers van motorrijtuigen, welke niet door benzine worden voortbe wogen, een verhoogde wegenbelasting op. Op deze wijze verschaft de schatkist zich een compensatie voor de derving van in komsten uit de benzinebelasting. tengevol ge van het gebruik van Dieseloliemotoren e.d. Op het oogenblik gaan vele autobe zitters, vooral exploitanten van vracht auto’s, i gedwongen door het gebrek aan benzine, er in zekeren zin onvrijwillig toe over hun wagens om te bouwen voor het gebruik van houtgas, kolengas en dergelijke. Deze menschen voelen uiter aard de verhoogde wegenbelasting als een onbillijkheid, in aanmerking nemende de kosten en het ongemak aan den ombouw verbonden. De A. N. W. B. heeft samen met ande ren deze aangelegenheid onder de aan dacht van de autoriteiten gebracht. Naar aanleiding daarvan heeft de secretaris-ge neraal van het departement van Financiën thans bepaald, dat artikel 3a van de Mo torrijwielenbelastingwet voorloopig bui ten toepassing blijft voor motorrijtuigen, uitsluitend ingericht voor aandrijving door hout-, kolen- of turfgas, zoodat voor deze wagens wegenbelasting wordt berekend volgens hetzelfde tarief als voor motorrij tuigen, die op benzine rijden. Het besluit is reeds in werking getreden. ONTVANGER DER DIRECTE BELAS TINGEN PLEEGDE VERDUISTERING Wegens verduistering in dienstbetrek king van een bedrag van 6100 ten na- deele van den Staat der Nederlanden stond voor de Utrechtsche rechtbank een ont vanger der directe belastingen terecht. Van 1935 tot aan Mei van dit jaar had verdachte zich op verschillende tijdstip pen geldsbedragen toegeëigend, voor spe culatieve doeleinden. In deze zaak werden geen getuigen ge hoord. Daar verdachte een volledige be kentenis had afgelegd, eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van twee jaren, met aftrek van het voorarrest. Verdachte verzocht om een voorwaarde lijke, veroordeeling. Mr. van Waelderen, verdachte’s raadsman, verzocht de recht bank den verdachte te willen veroordeelen tot een deels onvoorwaardelijke, deels voorwaardelijke straf. Waar verd. reeds drie maanden in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, verzocht pleiter, dat de onvoorwaardelijke straf zou worden ge lijkgesteld met den duur van het voor arrest. Uitspraak over 14 dagen. Politiebureau. Op het open terrein achter het gemeen tehuis is een houten gebouwtje verrezen, dat in de toekomst als politiebureau in gebruik zal worden genomen. Door de donateurs van „Li or a” is een bedrag van 130 bijeengebracht, dat Zaterdagavond 1.1. aan de vereeniging is aangeboden bij gelegenheid van haar 25- jarig jubileum. In het gemeentehuis heeft men bij de secretarie-afdeeling een tweetal lo ketten bijgemaakt. Vooral nu in verband met de vele distributie-aangelegenheden de toeloop hier groot is, zal deze verbete ring velen een langen wachttijd besparen. MONSTER. Huisverlichting. Aan het Distributielokaal zijn formulie ren verkrijgbaar voor huisverlichting met petroleum. Daar de schipper van de IJmuider inotorreddingboot Neeltje Jacoba, P. J. A. Kramer, met pensioen is gegaan, hebben wij een praatje met hem ge maakt. Wij hebben al meermalen een huldiging van schippers van Noord- en Waar noodig verhooging van steun- uitkeering De Commissie Burgerbevolking heeft blijkens een circulaire van den secre taris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van Binnenlandsche Zaken, aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de toepassing van het bepaalde in zake steunverleening aan vluchtelingen enz. aanleiding heeft gegeven tot ver schillende klachten. Deze klachten zijn het gevolg van het feit, dat aan vluchtelingengezinnen, die in eigen huisvesting voorzagen, aanvan kelijk een bedrag aan steun werd uitge keerd volgens de inkwartieringsregeling, en la’ter het in den regel veel lagere be drag, dat in overeenstemming is met de ter plaatse geldende normen voor de ar menzorg Gebleken is, dat de armenzorgsteun, vooral in de kleinere gemeenten, met het oog op de bijzondere behoeften der ge- evacueerden veelal te laag is. Weliswaar mag worden aangenomen, dat de levensstandaard in de kleine ge meenten van het platteland lager is dan die in de groote stadsgemeenten, doch men mag daarbij niet over het hoofd zien, dat de armlastigen op het platteland volkomen ingeleefd zijn in de plaatselijke omstandigheden en veelal de huizen der laagste huurklassen bewonen, terwijl daarentegen de uit een groote stad af komstige gezinnen een andere leefwijze gewend zijn en zich dus niet zoo spoedig aan de leefwijze op het platteland zullen hebben aangepast. Bovendien zijn veelal voor de vluchtelingen alleen woningen beschikbaar van een hoogere huurklasse dan die, welke door de plaatselijke arm lastigen worden bewoond. Er bestaat daarom wel aanleiding om vluchtelingen, die wegens woningnood in hun oorspronkelijke verblijfplaats ge noodzaakt zijn een woning in vreemde omgeving te betrekken, eenigermate fi nancieel tegemoet te komen en wel door hun een bedrag aan steun toe te keeren volgens de door het Rijk goedgekeurde steunregeling voor de ongeorganiseerde werkloozen en bovendien voor de geval len, waarin de gemeente van herkomst ten aanzien van die steunregeling in een hoogere klasse is geplaatst dan de vlucht- oord-gemeente, den steun in deze ge meente te verhoogen met het halve ver schil van den totalen sten in beide ge meenten. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers, die thans tot werkloosheid zijn gedoemd, dient ernaar gestreefd te worden hen zoo spoedig mogelijk weder onafhankelijk te maken van den overheidssteun en in verband daarmede den arbeidslust op te wekken. Het wnd. departementshoofd acht het daarom gewenscht, dat de in houding van eigen verdiensten, uit ar beid verkregen, wordt beperkt tot twee derden der netto uit den arbeid van alle gezinsleden verkregen inkomsten. Aangezien de uitbetaling van den we- kelijkschen steun niet bij alle gemeenten op denzelfden dag der week geschiedt, wordt de ingangsdatum dezer nieuwe regeling bepaald op dien der eerstvolgen de wekelijksche uitbetaling. Het Engelsche kamp te Groningen herdoopt in Weddigenkamp Het voormalige Engelsche kamp achter het Sterrebosch te Groningen, dat in den oorlog 1914—1918 diende als internee- ringskamp voor Engelsche matrozen, is thans herdoopt en heet nu het Otto Weddigenkamp. Otto Weddigen was de vermaarde U- commandant uit den vorigen wereldoor log, die op 22 September 1914 een enorm succes wist te behalen. Hij bracht n.l. binnen één uur tijds de Engelsche pant serkruisers „Aboukir”, „Hogue” en „Cres- sy” met torpedo’s tot zinken. De over levenden van deze oorlogsschepen zijn toen in Nederland aan land gegaan en in Groningen geïnterneerd. Thans hebbeen Duitsche soldaten in kunstig houtsnijwerk de „U.G.”, de onder zeeboot van Otto Weddigen”, gemodel leerd en aan den ingang van het kamp geplaatst. B. O. Spoelstra, oud.wnd. commandant de brandweer te den Haag. De bur. zal de DELFT Wederom werden door de politie tien wielrijders bekeurd, wegens het na zonsondergang rijden met niet voldoende afgeschermde lampen. In de tweede helft September zal te Delft een districtsverga- dering worden gehouden van den Land en Tuinbouwbond. door een personenauto. De wielrijder viel en bekwam een hersenschudding en eenige schaafwonden. Nadat dr. Gerstel de eerste hulp had verleend, is hij per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Belanghebbenden wenden zich tot Duitsche autoriteiten. Het .uitdiepen van de Gantel is weder een punt van algemeene bespreking onder de aangelanden van dit vaarwater. In 1939 was door het Hoogheemraadschap „Delf land” aan de aangelanden een schrijven gezonden om den Gantel te doen diepen. De gemeentebesturen van Naaldwijk en Monster hebben toen, na bespreking met de aangelanden dit werk doen uitvöeren door de Nederl. Heidemaatschappij, waar voor elke aangeland 40 ets. per M. zou betalen van dat gedeelte van zijn eigen dom, dat aan dat vaarwater grenst. Door verschillende omstandigheden ge dwongen heeft de Heidemaatschappij later om een aanvullende begroeting gevraagd, waarop het werk is stopgezet. Daar „Delfland” echter het verdere uit diepen wenscht, hebben de Gemeentebe sturen thans weder een schrijven gezonden aan de aangelanden met het verzoek weder 30 ets. per M. te storten om het werk te doen voortzetten. De meesten waren hierover niet gesticht en hadden de aangelanden opgeroepen tot een samenkomst in hotel „Verburch” om deze aangelegenheid te bespreken, waar aan velen hadden gehoor gegeven. Daar voor deze vergadering echter geen toestemming was gevraagd, deelde de chef van politie bij den aanvang mede, dat de vergadering geen doorgang kon vinden, omdat er meer dan 20 personen aanwezig waren. Twintig belanghebbenden hebben zich daarna in en andere zaal teruggetrokken om met elkaar hun be langen te bespreken. Nadat de voorge schiedenis, welke reeds van 1921 dateert, was behandeld, werd het onrechtvaardige van deze handelwijze uiteengezet. Ver schillende veilingen, gemeenten enz. maken van den Gantel als vaarwater ge bruik en behoeven niets voor deze dieping te betalen, terwijl alle lasten drukken op de aangelanden. Men heeft zelfs indertijd een bezoek gebracht aan den Dijkgraaf, maar deze, hoewel zelf de onbillijkheid gevoelend, moest zich houden aan de regle ment n, welke reeds honderden jaren oud zijn. Ook G.S. voelden de onbillijkheid, maar er was niets tegen te doen Uit de vergadering kwam de meening naar voren, dat het op den weg van B. en W. had gelegen om aan deze onrechtvaar digheid een einde te maken. Door een der aanwezigen werd voorge steld zich thans te wenden tot de Duitsche autoriteiten om hen te verzoeken aan deze onrechtvaardigheid een einde te maken. Dit voorstel oogstte de goedkeuring van alle aanwezigen. Een commissie van 3 personen, n.l. de H.H. J. V. Disselkoen, C. Mulder en J. Zuyderwijk werd benoemd om deze zaak bij de Duitsche autoriteiten aanhangig te maken en te trachten tot een oplossing te komen om van deze steeds terugkeerende ellende verlost te worden. Zoodra deze commissie eenig uitsluitsel heeft, zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven. R. K. Universiteit De rector magnificus der R. K. Uni versiteit te Nijmegen mag. dr. G. Kre- ling zal in de aula der R. K. universiteit aan den Bijleveldsingel op Dinsdag 3 September 1940 des namiddags te 3 uur verslag geven van de lotgevallen der universiteit gedurende het afgeloopen studiejaar en daarna het rectoraat over dragen aan den door het bestuur der St. Radboudstichting tot zijn opvolger benoemden hoogleeraar mr. W. J. A. J. Duijnstee. Het academisch studiejaar zal aan vangen 3 September. In den loop van die week beginnen de colleges. HET O.M. EISCHT VRIJ HOOGE STRAFFEN De 19-jarige banketbakkersknecht M. M. Z., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, .thans ge detineerd uit anderen hoofde te Am sterdam, had zich te verantwoorden ter zake van een reeks rijwieldiefstallen. Ter terechtzitting kwam vast te staan, dat Z. uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, waar hij was geplaatst, was weggeloopen. Te Amsterdam had hij zich als controleur voor de levens middelendistributie voorgedaan en zich in deze valsche hoedanigheid van een kaart weten meester te maken. Ver volgens had hij zich naar den Haag begeven, waar hij eenige rijwielen ont vreemdde, die hij bij opkoopers van de hand deed. Met de gestolen kaart legitimeerde hij zich. Mr. Zaayer. het O.M. waarnemend, meende, dat hier een gevoelige straf moest worden opgelegd en eischte te gen verdachte negen maanden gevan genisstraf. De 31-jarige koopman P. W. de B. alhier, die zich eveneens aan rijwiel diefstallen had schuldig gemaakt, hoor de te dier zake gevangenisstraf voor den tijd van één jaar en acht maanden tegen zich eischen. Tegen den 39-jarigen los-werkman J. H. alhier, thans gedetineerd, die reeds zeven maal wegens vermogens delicten was veroordeeld, eischte het O.M. wegens diefstal van een rijwiel een jaar, tegen de niet verschenen M. A. S. bij verstek eveneens een jaar ge vangenisstraf. De los-werkman C. M. M. alhier, die op 15 Juni j.l. een damesrijwiel. dat een jong meisje in de Vaillantlaan voor een winkel had neergezet, had meege nomen en daarbij op heeterdaad was betrapt, voerde tot zijn verweer aan, dat hij zich van het geval niets meer wist te herinneren, omdat hij dronken was geweest. Dat klopte niet al te best met de omstandigheid, dat bij de ont dekking van het feit het rijwiel, waar op hij volgens de verklaring van het meisje, wilde wegrijden, had neerge worpen en daarna met groote snelheid en doelbewust was weggeloopen. Acht maanden eischte het O.M. tegen dezen verdachte. Mr. Smelt meende als verdediger, dat in dit geval ten hoogsts de aan verdachte subsidiair ten laste gelegde poging tot diefstal wettig en overtui gend was bewezen en concludeerde tot oplegging van een mildere straf dan de door het O.M. geëischte. Tegen zekeren V., een kennis van verdachte, die dezen had losgerukt, toen op het hulpgeroep van het meisje het publiek zich met hen had bemoeid, en hij werd vastgegrepen, eischte het O.M., evenals in de zaak tegen M., waargenomen door mr. Blok, wegens het behulpzaam zijn bij het ontkomen van een van misdrijf verdacht per soon, veertien dagen gevangenisstraf. Uitspraken 3 September. Op Zaterdag 7 September a.s. des middags tusschen 2.30 en 5 uur zal door de afd. Voorburg van de Nederl Vereen, voor Luchtbescherming een wed. strijd van de blokbrandweeren worden georganiseerd. De wedstrijd bestaat uit het snel en goed uitleggen van 3 x 20 m brandslang, gekoppeld aan stand- en straalpijp, gereed om water te geven, en staat open voor alle Voorburgsche blok, brandweerploegen. Elke ploeg bestaat uit 5 man Er zijn eenige prijzen beschikbaar gesteldle pr. een brandweerbijl, 2e pr. een wondernaald en 3e pr. een kistje sigaren. De jury zal bestaan uit de heeren W. J. Agterberg, oud-commandant van de brandweer te Vlissingen. W. v. d. Sluys, hoofd van den Luchtbeschermingsdienst en van gemeester, dr. J. A. Nederbragt, wedstrijd bijwonen. Gistermiddag is op de ses Mariannelaan een wielrijder, jarige J. B„ uit den Haag, aangereden Burgerlijke Stand van Leidschendam ONDERTROUWD: A. M. v. d. Hulst en J. E. Hakkaart. GETROUWD: W. Thierry en A. L. Hartveldt. P. L. J. Niesse en A. W. Heijne. BEVALLEN. N. A. Boot, geb. den Bur ger, z. A. van Wissen, geb. Brinker, d. A. M Overdevest, geb. Verhagen, d. OVERLEDEN: H. van Embden 71 j. - J. Oudshoorn, 89 j. J. C. van Leeu wen, geb. van Melzen, 55 j. Morgenavond om half 8 u. spreekt ds. E. van Dijk voor de Oud geref. gem. (Centrum), Menninckstraat 7 te Scheve- ningen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tjalleberd ds. P. B. Haseloop te Surhuisterveen. Aangenomen naar Godlinze Terpstra, em. pred. te Utrecht. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Dokkum de heer J. Velema, cand. te ’s-Gravenzande. Vrije Evang. Gemeenten. Bedankt voor Heerde-Zwolle ds. A. Berkhoff te Groningen. EXAMENS Notarieel examen. Hier ter stede geslaagd voor deel 1: B. de Zaam, den Haag, J. v, d. Bunt, Nijkerk. voor deel 2: P. A. de Graag, Leiden. Middelbaar ond. teekenen. acte-m. o. Hier ter stede geslaagd de dames: J. J. de Haas, alhier; D. D. Sanson. Rotterdam; en de heeren: G. J. Bek. alhier, en B. van Hoffe. Oud-Beyerland, Afgewezen 4 Can dida ten. Burgerlijke stand van Voorburg. ONDERTROUWD: W. T. A. Salmans en I. Snoep. - K. J. de Jager en C. P- Meester. - J. Boender en H. Schmal. - G- D. T. van Putten en H. H. van Meerten. W. J. Brand en M. J. Hogendoorn. - A. den Duik en H. Oomen. GETROUWD P. K. W. van Berkel en G. M. Perquin. - J. Ktaaijeveld en E. v. d. Kamp. - J. Spruijt en E. M. Kranenburg. G. v. d. Flier en A. H. M. Ruijs. - N. O- v. d. Krogt en N. Molier. - G. S. Barton en W. H. v. d. Berge. BEVALLEN J. M. Gijben geb. Uphus, z. - A. Blanker geb. Bezemer. z. - C. Niesing geb. Schneider, d. - A. M. Maatman geb. Rimmelzwaan, d. - M. van Bergen geb. de Raadt, d. - M. F. Korthout geb. Prc- nen, zoon. Huisvesting en verzorging van vluchtelingen De hoofd Nijverheid en Scheepvaart, deelt het vol gende mede: 1. Ingetrokken wordt de krachtens be kendmaking van 5 Juni 1940 geldende regeling voor verdoovende middelen, vallende onder de Opiumwet. 2. Onverminderd het bepaalde in de Opiumwet zijn de onder 1 bedoelde ver doovende middelen' op grond van een be schikking van heden geplaatst op tabel A van de Geneesmiddelenbeschikking 1939 1. Voor verkoop en aflevering van deze ar tikelen is derhalve van toepassing de ten aanzien van geneesmiddelen van genoem de tabel vastgestelde distributieregeling van het Rijksbureau voor Genees- en Verbandmiddelen, Tesselschadestraat 6, Amsterdam (W.). ren theelepeltjes en flesschen wijn en advocaat, alles ten nadeele van G. S., huisvrouw van den Nederlandschen onderofficier-vlieger P. van de G Zooals mën weet, hebben deze feiten in het begin van dit jaar te Soester- berg plaatsgevonden. Mevrouw van de G. had gedurende eenige dagen gastvrijheid verleend aan den ver dachte, doch deze man, die in het in de nabijheid van de woning gelegen tuinhuis verblijf hield, heeft van deze gastvrijheid een schandelijk misbruik gemaakt door mevrouw van de G. te overweldigen en van haar vrijheid te berooven en vervolgens met enkele kostbaarheden er van door te gaan. De behandeling geschiedde met ge sloten deuren, verdachte ontkende hardnekkig het hem ten laste gelegde. De officier van Justitie achtte de verklaring van mevrouw van de G. de mishandeling en de vrijheidsberoo- ving bewezen, alsook den diefstal van de gouden ketting. Van de overige diefstallen werd verdachte vrijgespro ken, omdat het bewijs hiervan niet geleverd kon worden, doordat van de G. geen verklaring kon afleggen. Over 14 dagen zal in deze zaak von nis worden gewezen. Burgerlijke Stand van Rijswijk. ONDERTROUWD: J. G. Gunther Mohr, en A. J. Renz. W. H. Meijer en W. J. H. Koot. GETROUWD: V. J. Boerma en L. Moor. L. Nieuwburg Franchimon en R. J. van der Ende. C. J. L. Poortman en M. van der Boom. M. P. van Staveren en M. Vermeulen. BEVALLEN: P. M. de Koning geb. Joosse. M. A. Gerritsen geb. Kramer, z. G. C. M. van der Helm gels. Waqué, d. A. v. d. Zwalm geb. van de Leur, d. OVERLEDEN: J. van der Spek, echtg. van J. Hennink, 85 j. M. J. Oostveen, wed. van J. W. de Groot, 78 j. van schippers van de Zuid-Holl. Redding Mij. meegemaakt en dan viel het ons altijd op, dat zij de redevoeringen geduldig over zich heen laten gaan. Dat hoorde er nu eenmaal zoo bij. Maar ze waren blij, onze redders, als ze dan weer bij elkaar zaten, bij een kop koffie en een goede sigaar, terwijl het altijd op prijs gesteld werd, als op de koffie een flinke hartversterking volgde. Toen we schipper Kramer vroegen, of hij een en ander kon vertellen van zijn reddingen, zeide hij lang niet alles precies meer‘te weten. Hij was immers heel zijn leven op ’t water geweest. verband beschouwd als gezinsleden. Aan alleenstaande personen wordt geen toeslagkaart verstrekt. Onder jaarlijksch inkomen wordt ver staan het inkomen, dat de betrokkene heeft genoten in het jaar van 1 Augustus 1939 tot en met 31 Juli 1940. Nadere bijzonderheden omtrent de uitreiking van de textiel-toeslagkaarten kunnen worden verkregen bij het afhalen van het aan vraagformulier. Ned. Bijbelgenootschap. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap zal Woens dag 4 September a.s. te Amsterdam in de Doopsgezinde kerk onder presidium van prof. dr. F. W. Grosheide worden gehou den. De agenda vermeldt de behandeling van verschillende huishoudelijke zaken en de verkiezing van 7 hoofdbestuursleden wegens periodieke aftreding van prof dr. J N. Bakhuizen v. d. Brink, J. G. H. Heldring, mevr. J. C. E. de Jong-Zeydner en prof, dr N. H. Swellengreber, van welke alleen de beide laatsten herkiesbaar zijn; wegens het overlijden van den heer N. J. Oosten en wegens het bedanken van de heeren H. A. de Boer Azn. en ds. A. Klinkenberg J.Azn. Ook moet in de vac.- Heldring een nieuwe vice-voorzitter geko zen worden. Enkele sprekers zullen ver volgens het onderwerp inleiden: „Wat is juist thans de taak van het Bijbelgenoot schap en hoe kan het het best aan deze taak beantwoorden?” Ds. G. J. Koolhaas zal ten besluite een toespraak houden. Een kleinzoon van Dorus Rijkers. Hij is een kleinzoon van Dorus Rijkers en als jongen zat hij al bij grootvader Dorus in de sloep, om te leeren roeien. En als jongen nam hij met grootvader al aan reddingen deel, waarbij ook zijn oom Janus Kuiper was, die ook als redder beroemd was. Evenals zoovelen ging Kramer in 1890 naar het opkomende IJmuiden. Hij voer eenige jaren op de eerste IJmui der stoomtrawlers en werd daarna vlet- terman bij de Koperen Ploeg. Als vlet- terman heeft Kramer aan verschillende reddingen deelgenomen en daarbij heb ben hij en zijn maats 100 menschen gered. In W12 werd hij schipper op de roeireddingboot van de Noord-Zuid- Holl. Redding Mij. Hij is toen met zijn boot een paar jaar later bij de „Tuban- tsa” geweest, maar de menschen bleken al gered. Zeer zware tochten heeft schipper Kramer met zijn mannen ge maakt in 1927 naar het bij de Noord- pier te IJmuiden gestrande Engelsche stoomschip „Shonga” waarbij 10 man gered werden en in November 1928 naar het voor Bloemendaal gestrande Italiaansche stoomschip „Salento”. Bij den tocht naar de „Salento” is één opvarende van de reddingboot verdron ken en later is er nog een aan de ge volgen overleden. In 1930 werd Kramer schipper op de nieuwe inotorreddingboot „Neeltje Ja coba”. Hiermede heeft hij ook vele tochten gemaakt, o.a. naar eenige jaren bij Egmond „Kerkplein” en naar den in ’t najaar vóór de haven van IJmuiden gestranden logger Sch. 62, waarbij één opvarende kon gered worden. Ook naar op zee gedaalde vliegers is schipper Kramer uitgevaren. Hij vindt het anders niet zoo heel prettig, dat hij nu op zijn lauweren moet gaan rusten. Het hart van deze mannen is eigenlijk op ’t water. Zijn opvolger als schipper op de „Neeltje Jacoba”, J. v. d. Meulen, is echter zeer ingenomen met zijn mooie boot. Hij heeft ook al heel wat red dingen meegemaakt, ook op de „Insu- linde”, de motorreddingboot van Oost- mahorn.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6