HAAGSCHE COURANT Openluchttheater in het Zuiderpark 8 STADSNIEUWS Woensdag 21 Augustus 1940. BINNENLAND s» s 1 a.s. Opening op Zaterdagmiddag DE BOEMELBARON IN „WEST END” 7*^ STUDENTENKAMP Op Huize Katwijk Vijftigjarig tooneeljubileum van DERDE BLAD Piet Kohier KENNISGEVINGEN De nieuwe interlocale posttarieven De liberalen Hei in hel üuic »rK VOOR HET ZWAKKE EN GEBREK KIGE KIND Collecte op Zaterdag a.s. voor drie vereenigingen Een moment uit den voetbalwedstrijd Oranjeplein tegen Meeuwenhof en de Nederlandsche Unie HAAGSCHE BOND „VACANTIE- BEZIGHEID VOOR SCHOOL KINDEREN” FRAUDULEUS GESLACHT EN ONGE KEURD VLEESCH VERKOCHT Wederopbouw van Rotterdam in vijf jaren? Bemanning van Engelsch vliegtuig krijgsgevangen gemaakt Optreden van het ballet Xanda Stradowska Kampioenschapsftedstrijden voetbal kastie in het Zuiderpark voor het oog verborgen, is een 7/c I 1 No 17652 en Na de noodlanding bij Breda Piet Kohier als ,,de Boemelbaron”. BEZWAAR TEGEN DE ONTWERP- De motieven van het afwijzend advies VERORDENING FREDERIKSTRAAT I en e AFREKENING VERGOEDINGEN VOOR BIJZONDER ONDERWIJS B. en W. doen den Gemeenteraad toekomen de afrekening der vergoe ding voor de exploitatie der bijzon dere scholen voor gewoon en uitge breid lager onderwijs over de jaren vóór 1938 en voor die <|er bijzondere scholen voor buitengewoon lager on derwijs over de perioden 19321934 en 1935—1937. de er- (Polygoon) REDE S. VAN HARTEN De heer S. van Harten, alhier, houdt morgenavond half 8 in een der zalen van den Dierentuin een rede over: „Eenheid door overtuiging, grondsla gen voor een nieuwe samenleving”. De gebroeders V., slager van beroep, en te Schiedam woonachtig, kochten Maandag te Rotterdam een varken. In den nacht van Maandag op Dinsdag slachtten zij het varken en gingen met het ongekeurde vleesch, waarvoor ook geen vervoervergunning was afgegeven, den boer op. De helft van het varken is aan een slager hier ter stede ver kocht. Keurmeesters van het Slacht huis betrapten het tweetal gistermid dag in da Vreeswijkstraateen groote partij vleesch, dat nog in hun bezit was, werd in beslag genomen. Tegen beiden is terzake van ernstige overtre ding van de Vleeschkeuringswet, pro- ces-verbaal opgemaakt. Een Duitsche beschouwing Een correspondent van de „Deutsche Zeitung” heeft met de leiders van den Rotterdamschen Opbouwdienst een be zoek gebracht aan de Maasstad. In het verslag over zijn bevindingen schrijft deze correspondent, dat het oogenblik, waarop hij met deskundige voorlichting deze .inspectie ondernam, zeer gelukkig gekozen was, omdat men nu een over, zicht kan krijgen van hetgeen te doen is in Rotterdam en hetgeen reeds werd gedaan. Men is thans met de opruimingswerk zaamheden zoo ver gevorderd, dat men in October, op z’n laatst November, in derdaad kan beginnen met den opbouw, waarvoor de plannen tegen dien tijd on getwijfeld definitieven vorm zullen heb ben aangenomen. Nu reeds zijn de nood, woningen en noodwinkels zóo goed als gereed, zoodat het stadsleven, met zekere beperkingen, weer in ruimere banen kan worden geleid. Het valt hierbij op, dat opruimingswerkzaamheden en die voor den opbouw zonder tijdverlies in elkaar overgaan, zoodat in veel korter tijd, dan door de deskundigen werd aangenomen, een nieuw Rotterdam tot stand zal kun nen komen. Was men kortelings nog van meening, dat met den opbouw van de binnenstad vijftien jaren zouden zijn ge moeid, thans kan met eenige zekerheid worden aangenomen, dat daarvoor ten hoogste vijf jaren voldoende zijn te ach ten. De bouw van 385 lage noodwoningen aan het Noorderkanaal is reeds zoo ver gevorderd, dat verscheidene dakloozen daar met October hün intrek zullen kun nen nemen. Bij deze woningen met kleine onderlinge verschillen in ruimte waar voor de huur van 3.15 tot 3.65 'zal be dragen zijn ruime speelplaatsen voor de jeugd ingericht. Achter het viaduct daar ter plaatse zal men ook noodwonin gen voor groote gezinnen bouwen en in die wijk zijn ook enkele winkelstraten ontworpen. Hier zullen dus vele Rotterdammers een tijdelijke behuizing vinden, terwijl de nu ontbrekende woningen worden herbouwd. Er moeten weer 14.000 woningen beschik baar komen, waarvan er 10.000 in de bin nenstad zijn gedacht en de overige 4000 waarschijnlijk op een gebied aan het Zuiden van de stad zullen worden op getrokken. Bij den bouw van die huizen is dan tevens gedacht aan een ruimen parka anteg. Aanvragen tot prijsverhooging van import-artikelen. De sécretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart vestigt er de aandacht op, dat ingevolge de prijzenbeschikking 1940 no. 1 prijsverhooging van ingevoerde ar tikelen zonder speciale toestemming niet is toegestaan. Met het oog op een snelle afdoening der desbetreffende aanvragen zijn de directeu ren der Rijksbureaux voor de nijverheid, bij wie alle verzoeken om prijsverhooging voor industrieele artikelen moeten worden ingediend, gemachtigd in vele gevallen de aanvragen om prijsverhooging voor inge voerde artikelen terstond af te doen. Ón der de aandacht van belanghebbenden zij echter gebracht, dat het ook in deze ge vallen noodzakelijk is: 1. dat de aanvragen vergezeld gaan van de stukken, welke de noodzaak der ge vraagde prijsverhooging kunnen staven. 2. dat, indien, in een branche verschei dene importeurs of grossiers bestaan, de aanvrage tot prijsverhooging, indien eenigszins mogelijk, gezamenlijk geschiedt, bijvoorbeeld via het bureau van de im porteurs- of grossiersvereeniging. Ge schiedt dit niet, dan veroorzaakt zulks ver traging in de behandeling. Van Vrijdag 23 dezer af geeft „de Nederlandsche Operette” in het West- End-theater alhier, een serie opvoe ringen van de wereld-succes-operette „de Boemelbaron”, met muziek van Walter Kollo. Piet Kohier speelt de titelrol, alias „Droogkeeltje”, want „de Boemelbaron” zonder Piet Koh ier is eenvoudig niet denkbaar. Naast hem werken mede, de dames: Jo Remi, Cor Smit, Clairette Hammé, Tini Visser en de heeren: Jan Kiveron, Kees van Dam, Kalman Knaack, Pe dro Beukman, en vérder een groot koor. Het orkest staat onder leiding van Julius Susan. De regie is in han den van Piet Kohier. De eerste avondvoorstelling op Vrijdag zal een feestelijk karakter dragen, ter herdenking van het 50- jarig tooneeljubileum van Piet Kohier. Uitgezonderd Vrijdagmiddag 23 de zer, zal ook eiken middag een volle dige voorstelling van „de Boemelba ron” worden gegeven. Hinderwet B. en W. maken bekend, dat zij aan A. Steijger vergunning hebben verleend tot het oprichten van een broodbakkerij met door een electromotor gedreven werktuig in het perceel Jutfaasstraat 3 en 5. Het openingsprogramma Op het concert ter gelegenheid van de opening van het openluchttheater in het Zuiderpark, op Zaterdag, 24 Augus tus 1940, 2.30 uur, dat gegeven wordt door het orkest van de gemeentelijke vakcursussen, onder leiding van mr. Harm Smedes, met medewerking van het ballet „Xanda Stradowska” wordt het volgende programma ten gehoore gebracht1. Marsch. 2. Ouverture ITtaliana a Algieri, Rossini. 3. 2 Lie deren voor mannenkwartet en- klein orkest, bew. Harm Smedes. 4. Oud- Hollandsche dansen (volksdansers en orkest), bew. Harm Smedes. 5. Piet Hein Rhapsodie. van Anrooy. Pauze. 6. Noorsclje Rhapsodie, Svendsen. 7. Du und Du (voor ballet en orkest), Strauss. 8. Balletmuziek Sylphia, De libes. 9. Ballet Egyptien, Luigini. 10. Marsch, DE COLLECTE VAN „ZONNEGLOREN” Namens het bestuur van de vereenl- ging „Zonnegloren”, Ned.-Herv. Sa natorium te Soest (t.b.c.-bestrjjding voor alle gezindten) betuigt het comité van voorbereiding gaarne zijn harte- lijken dank aan allen, die, op welke wijze dan ook, tot het welslagen der collecte op Zaterdag, j.l. hun mede werking hebben willen verleenen. Dank zij de veelzijdig ondervonden hulp bedroeg de opbrengst der collecte bruto 2981.27, Door L. Du Rij van Beest Holle, eigenaar van het perceel gelegen aan de dr. Kuy- perstraat no. 12 is, naar aanleiding van het ontwerp „Verordening Frederikstraat” een adres gericht aan den Gemeenteraad waar in hij de.'volgende bezwaren tegen het ont werp onder de aandacht van den raad brengt: Door uitvoering van het plan gaat een groot gedeelte van zeer oude tuinen met groot geboomte verloren in een stadsdeel, waar toch al weinig beplanting aanwezig is, om te worden vervangen door étage- woningen, rondom ingesloten door huizen rijen. Dit deel van de stad bezit nog woonhui zen met groote particuliere tuinen, een verschijnsel, dat in de binnenstad steeds zeldzamer wordt. Opoffering van deze tui nen doet de aantrekkelijkheid voor be woning aanzienlijk dalen. Door uitvoering van het plan worden de woonhuizen, gelegen aan de dr.' Kuiper straat aanzienlijk in waarde achteruitge zet, daar in de plaats van groote tuinen slechts kleine siertuintjes zullen overblij ven en het uitzicht in plaats van oud ge boomte door étage-woningen zal vervan gen worden. Op grond van deze overwegingen en te vens van de overweging, dat bebouwing volgens het plan, dat in een toch reeds intensief bebouwde wijk is gelegen niet in het belang van de volksgezondheid moet worden geacht, verzoekt adressant den Raad, de verordening niet aan te nemen, of althans in een zoodanig gewijzigden vorm, dat van de aanwezige boombeplan- tingen zooveel mogelijk gespaard blijft Men moet het Zuiderparktheater zien als een inrichting van eenvoudigen aard. Het groote openluchttheater in de Westduinen, dat nog in voorberei ding is, is veel grootscher opgezet. In het Zuiderpark is met zeer bescheiden middelen gewerkt. Het resultaat zal echter voor velen een verrassing zijn. Op een idyllische plek in het park zijn tegen een halfronde helling, afge sloten door een scherm van boomen, amphitheatersgewijze banken geplaatst, welke aan 1500 personen zitplaats bie den. Tegenover dit amphitheater, aan den overkant van een smallen vij ver arm, ligt de tooneelruimte, een gras veld, door dicht gewas aan drie zijden omsloten. De ligging is jzoo gekozen, dat de toeschouwers bij middag- en avondvoorstellingen de zon in den rug hebben. Op het speelveld, dat te zacht is om als vloer te dienen, komt voor- loopig een groot plankier en in de omsluiting van boomen en struiken, Prof. dr. P. Debye aanvaardt benoeming in Amerika. Onze landgenoot, prof. dr. P. Debye, hoogleeraar en directeur van het Kaiser Wilhelm Institut te Berlijn, bevindt zich in Amerika, om daar'lezingen te houden. Thans meldt Die Neue Pallas uit Genève, dat onze landgenoot benoemd is tot direc teur van de chemische afdeeling der Cor nell University Ithaca (New York), waar hij lezingen heeft gehouden. Zijn zoon, dr. P. P. Debye, zal met hem aan het Baker- laboratorium voor chemie aldaar werk zaam zijn. Prof. Debye, die den Nobelprijs heeft gekregen, heeft in 1911 aan de universiteit en van 19191927 aan de Technische Hoo- geschool te Zürich gewerkt. Onze handel met Slowakije. Na de jongste Duitsch-Slowaaksche be sprekingen zijn overeenkomsten getroffen, aldus meldt het D.N.B. uit Presburg, om het handelsverkeer tusschen Nederland en Slowakije, hetwelk zich in het begin van dit jaar zeer bevredigend ontwikkelde, weer ia grooteren omvang mugelijk te Een van de belangrijke onderdeden op het programma van den Haagschen Bond „Vacantie bezigheid voor Schoolkinderen” is sport. Gedurende 4 weken is dan ook een flink sportprogramma afgewerkt. Hedenochtend werden onder veel belangstelling van ouders en bekenden der kinderen op het werkloozen-sportterrein in het Zuiderpark de kampioenschapswedstrijden voetbal en kastie gespeeld. De eerste wedstrijd, welke gespeeld werd, ging om het kampioenschap voet bal tusschen de elftallen „Oranjeplein” en „Meeuwenhof”, Aardig was he< te zien, hoe de jeugdige spelers zich de regelen van de voetbalkunst eigen gemaakt had den. Onder veel gejuich en aanmoedigin gen werd de partij gespeeld. Na dezen vlotten strijd volgde een wed strijd voetbal om den z.g. „Begeer-beker”, tusschen Oost en West. Ieder jaar wordt om dezen beker gestreden. De naam van het winnende team wordt dan onder de reeds aanwezige namen gegraveerd. Ook deze partij voetbal verliep naar wensch. Tenslotte volgde nog een kastie-wed- strijd voor meisjes, n.l. tusschen „Oranje plein” en „Overvoorde”. Het ging ditmaal ook om het kampioenschap. Het weer, dat zich in het begin minder gunstig liet aanzien, heeft gedurende deze wedstrijden niet teleurgesteld. Er viel zoo goed als geen regen, zoodat *de stemming onder het jonge volkje niets te wenschen overliet. Het was een gezellige ochtend van gezonde sport. Onder de belangstellenden op het ter rein bevonden zich o.a. de navolgende le den van de regelingscommissie: mej. J. A. E. Meyer, secretaresse, de dames mevr. Wessels-Krens en mej. E. Schiff, alsmede de heeren C. Snethlage, W. Stavast en het oud-lid van Sloten. De sportleiding be rustte bij den heer J. C. F. Koers. De uitslagen. De uitslagen van de gespeelde wedstrij den luiden als volgt: De bekerwedstrijd Oost- tegen West, welke 22 gelijk eindigde, werd na het nemen van strafschoppen door Oost ge wonnen. De eindstrijd kastie-bal voor meisjes werd gewonnen door Overvoorde van Oranjeplein met 2612. Met gelijkspel, 33, eindigde ook de voetbalwedstrijd voor jongens, Oranjeplein tegen Meeuwenhof. Door het nemen van strafschoppen wist Oranjeplein te winnen. Vrijdagmiddag a.s. heeft de jaarlijksche groote feestbijeenkomst plaats in het Cir cus te Scheveningen van 24 uur. Dan zal allereerst de „Begeer”-beker aan het winnende team overhandigd wor den. Door de kinderen zullen daarna en kele korte tooneelstukjes, welke zij in de duinen instudeerden, opgevoerd worden. Na een korte pauze vólgt een van de wezen (de „geldmagnaten” zegt de N.S.B., maar zij bedoelt hetzelfde), de corpora tieve staatsgedachte, de leuze der een heidspartij („wij willen voor nu en later geen onderlinge politieke tegenstellingen zien”), tot de terminologie in details toe; alles is reeds voor de helft aan de ideëen der N.S.B. geconformeerd. En daar bij zal het milig niet blijven. Daarbij komt, dat het tijdperk, waarin de Nederlandsche Unie is opgetreden, voor in vrijheid te overleggen en te aanvaarden hervormingen op sociaal-, economisch- of staatkundig gebied, bij uitstek niet ge schikt is. Niemand weet, hoe de wereld van morgen er sociaal-, economisch en po litiek zal uitzien en het is dus verkeerd op allerlei zaken vooruit te loopen, alsof zij reeds vaststonden. Daarbij komt; dat ons land thans is bezet, hetgeen ons uiter aard allerlei beperkingen oplegt. Wij hebben een wederopbouwdienst (niet te verwarren met den opbouwdienst), onder de uitmuntende leiding van ir. Rin gers en een economisch comité onder pre sidium van dr. Fentener van Vlissingen, dat alle takken van het bedrijfsleven (landbouw, handel, en industrie) omvat en voor belanghebbenden waar noodig en mogelijk, op de bres staat. Beide organisa ties doen wat zij kunnen, beide verdienen den dank van het geheele volk. Voor het overige bestuur liggen onze belangen in handen der secretarissen-generaal, en de onder hen staande departementen, die voor elk overleg toegankelijk zijn en desge- wenscht belanghebbenden naar beste we ten adviseeren. „Aan ons lot overgela ten” zijn wij dus geenszins. Nog een opmerking tot slot: het is bij kans een gemeenplaats geworden over de politieke partijen te praten als over afge leefde groepen, die niet anders meer kun nen doen dan elkander bevitten en bestrij den. Toch is de waarheid een andere: de leiders der politieke partijen zijn zich de zer dagen meer dan ooit ervan bewust, dat zij verdedigers hebben te zijn van groote. diep in hun overtuiging veranker de beginselen die zij niet mogen prijsge ven, enkel uit angst voor de opkomst van een beweging, als de N.S.B. Wie gelooft aan zijn staatkundige beginselen, onder schrijft niet een program, dat daarmede in strijd is. Zooals wij de vorige week hebben aangekondigd, wordt op huize „Kat wijk”, alhier, een studentenkamp ge houden, waar studenten van de ver schillende vereenigingen en steden zijn samengekomen met het voor nemen gezamenlijk mede te werken aan den opbouw van de Nederland sche studenten-gemeenschap. Dit kamp is Maandagavond geopend met een inleiding van dr. H. v. d. Wielen, de leider van het volkshoogeschool- werk, die over „de Nederlanden bin nen Europa” sprak. Op boeiende wijze vatte spreker de economische en so ciale problemen van Nederland samen en toonde aan, hoezeer ons land af hankelijk is van den aan- en doorvoer van grondstoffen uit de factorijen en later het koloniale rijk en het schep pen van industrieën, welke deze grond stoffen tot producten van hooge waar de verwerken. Bij het wegvallen van deze factoren zou Nederland een uit sluitend agrarisch land moeten, wor den, met alle groote moeilijkheden, welke daaraan verbonden zijn. Op deze inleiding volgde een leven dige gedachtenwisseling. Dinsdagochtend sprak dr. Krekel over de moderne strooming van het autoritaire socialisme”. Hij noemde de kern van het huidige conflict den strijd tusschen de gedachte van tast bare natuurlijke gebondenheid eener- zijds en de oudje overschatting van de abstracte begrippen anderzijds. Het oude socialisme erkende slechts den abstracten mensch, doch niet concrete volksgemeenschap. De kenning van de tastbare werkelijkheid der gemeenschap is de gedachte van dezen tijd. Het spreekt vanzelf dat aan de ge dachtenwisseling over dit onderwerp algemeen en intensief werd deelge nomen. Nog vele interessante beschouwin gen staan op het program. Professor Schrieke, dr. P. J. Bouman, prof, van Apeldoorn zullen o.a. in den loop van deze en de volgende week de vele kan ten van de huidige vraagstukken be handelen. Studenten, die zich voor deze ge dachten interesseeren, kunnen alsnog aan dit kamp deelnemen door zich te vervoegen op huize „Katwijk”, Raam- weg 47, alhier. Eenige dagen geleden maakte een Engelsch bombardementstoestel nabij Breda een noodlanding, waarbij de machine gedeeltelijk vernield werd.' De bemanning, uit 12 koppen be staande, wist te ontsnappen. Voor haar opsporing werd de bijstand der bevol king opgeroepen en een belooning in uitzicht gesteld. Thans vernemen wij, dat de ont snapten zijn opgespoord en krijgsge vangen gemaakt. Keramische industrie. Het bureau voor de keramische indus trie (sectie van het Rijksbureau voor ver werkende industrieën) is gevestigd te ’s-Gravenhage, Bezuidenhoutscheweg 123, en telefonisch aangesloten onder no. 720060. De dagelijksche leiding van dit bureau berust bij een gedelegeerd bestuurslid, als hoedanig is benoemd dr. F. Ph.Groeneveld. Binnenkort zal een beschikking in de Nederlandsche Staatscourant worden ge plaatst, Waarin o.m. aan alle betreffende ondernemingen de verplichting wordt op gelegd zich bij het bureau voor de kera mische industrie te laten inschrijven. Ter bespoediging bestaat reeds thans gelegen heid zulks te doen. B. en W. maken bekend, dat zij aan de N.V. Maatschappij tot voortzetting der zaken v.h. Gebroeders Dinkhuijsen a. vergunning hebben geweigerd tot het plaatsen van een afbrandinstallatie in het hierna onder b. genoemde perceel; b. vergunning hebben verleend tot het oprichten van een inrichting bestemd tot inkoop, bewaring en voor den verkoop en het vervoer gereed maken van oude metalen met inbegrip van electrische kabels en draadleidingen en papier, met door een electromotor gedreven werk tuigen en een autogene snijinrichting in het perceel Zuid-Binnensingel no. 110. B. en W maken bekend, dat zij aan de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van de Drukkerij en de Papierwarenindustrie „De Nieuwe Haagsche” vergunning heb ben verleend tot het uitbreiden van de door electromotoren gedreven drukkerij en papierbewerkingsinrichting, gevestigd in het perceel Hooge Zand no. 26. onder meer door bijtrekking van de perceelen Glasblazerslaan nos. 39 tot en met 65 (on even nummers). Ook geldig voor het grensverkeer Voor de verzending van brieven en briefkaarten in het grensverkeer tus schen Nederland eenerzijds en België en Duitschland anderzijds, gelden de frankeeringstarieven voor interlocaai verkeer. Het porto voor brieven in het grensverkeer, bedraagt derhalve thans 7| cent voor de 'eerste 20 gram, dat voor briefkaarten 5 cent. De toepassing van het tarief voor grensverkeer is beperkt tot het verkeer tusschen kantoren, die in een rechte lijn gemeten niet meer dan 30 k.m. van elkander verwijderd zijn. Namens de collecte-commissie schrijven de heeren R. N. van Dijk, voorzitter en E. J. Francoys, secretaris, Valkenboschkade 413, ons het volgende: Er wordt vaak en veel gevraagd in deze moeilijke tijden en velen valt het moeilijk voor anderen iets te offeren. Maar er zijn instellingen, welke, trots de ongunst der tijden, met moed haar sociaal werk voort zetten, omdat juist nu de noodzakelijkheid sterker dan ooit gevoeld wordt. En tot deze behooren drie békende vereenigin gen, welke sedert jaren pal gestaan hebben voor het arme zwakke en gebrekkige kind: 1. Het Haagsche comité „Kinabu”, dat jaarlijks honderden zwakke schoolkinderen gedurende eenige weken laat profiteeren van licht en lucht in bosch en hei. 2. De Vereeniging Kleuterzorg „Naar ’t Strand”, welke dagelijks de zwakke kleu ters uit de bedompte huizen weghaalt, en in de frissche zeelucht brengt. 3. Vacantieoord voor lichamelijk gebrek- kigen, dat het meest misdeelde kind, dat zich "niet vrij kan bewegen, brengt naar een heerlijk oord, ver van de bedompte stad, om daar te genieten van het vele, dat Gods vrije natuur te genieten geeft, en sterker te worden in den moeilijken strijd om het bestaan voor den gebrekkige. Drie vereenigingen dus, die de volks gezondheid krachtig bevorderen door het bedreigde zwakke en gebrekkige kind op te heffen, maar wier kassen door den druk der tijden, ook bleekzuchtig geworden zijn. En daarom zijn zij genoodzaakt een beroep op de burgerij te doen, maar nu met des te meer klem. Op Zaterdag 24 Augustus zal ons collecte-comité uw hulp inroepen, om ons in staat te stellen ons zegenrijke werk voort te zetten. Dan zal u het beken de speldje, het kinderkopje, aangeboden worden. Zult gij dan neen schudden en niet alleen de(n) vriendelijke(n) collec tant (e), maar ook het hulpvragende kind teleurstellen? Of zult gij blijk geven ook in dit opzicht de noodzakelijkheid van saamhoorigheid van ons volk te beseffen? Wie helpt er mee? Ook daadwerkelijk door een heelen of halven dag de collecte bus te hanteeren. Komt jongelui, van ten minste 16 jaar, die nog over een vacantie- dag te beschikken hebt, of een vrijen Za terdagmiddag goed besteden wilt, meldt u aan bovenstaand adres aan (tel. 336693). En stadgenooten, die Zaterdag a.s. uw gave niet offeren kunt, verblijdt ons nu reeds door uw giro-bijdrage op no. 105997. Be denkt, door elke bijdrage, groot of klein, steunt gij het zwakke en gebrekkige kind en helpt gij ons opbouwend werk vooruit Verscheidene jaren geleden heeft een commissie, van gemeentewege in gesteld, de stichting van een open luchttheater in het Zuiderpark te ’s-Gravenhage in studie genomen. Met de plannen dezer commissie, waarvan o.m. Eduard Verkade deeluitmaakte, werd reeds bij den aanleg van het Zuiderpark rekening gehouden, doch allerlei omstandigheden verhinderden de uitvoering. Eerst in het begin van dit jaar werd aan de vakcursussen opdracht gegeven het theater in te richten en thans is dit werk gereed gekomeif. Zaterdag zal het theater ge- hoogtepunten van den middag: het optre den van circus-artisten met enkele num mers uit het groote avondprogramma. Ruim 5000 kinderen zullen het circus tot in den nok vullen. Uit alles blijkt, dat de Haagsche bond „Vacantiebezigheid v. Schoolkinderen” niet bij de pakken neer zit. Integendeel met allé middelen wordt getracht het den kinderen zoo prettig en gezellig mogelijk te maken. Daar is echter veel geld voor noodig. In dit verband ver melden wij nog eens het giro-nummer van den penningmeester: 106810, waarop te allen tijde gaarne bijdragen worden inge wacht. In de gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij hebben alle aanwezige leden van het hoofdbestuur, met uitzondering van het door den kieskring Groningen aangewezen lid, hun instemming betuigd met het advies van het dagelijksch bestuur aan de leden van de partij zich afzijdig te houden en zich niet aan te sluiten bij de Nederlandsche Unie. De gronden, waarop dit advies in hoofd zaak berust, zijn in het kort weergegeven de volgende: De Nederlandsche Unie trekt menige sympathie, „omdat zij tegen de N.S.B. is”. Dit is een vergissing. Noch in het program ma, noch in de verschillende uitlatingen van het driemanschap is daarvan iets ge bleken. Integendeel, de inhoud zoowel van het een als van het ander, bewijst, dat de Nederlandsche Unie reeds thans den weg Van het nationaalsocialisme halfweegs is opgegaan. Over de wenschelijkheid van oenigen vorm van volksinvloed op wet geving en bestuur heeft men tot dusverre nauwelijks een woord vernomen en het feit, dat het desbetreffende punt uit het aanvankelijk in gemeenschappelijk over ig met de politieke partijen opgestelde Programma is geschrapt, bewijst, dat hier geen toeval in het spel is. Of de Neder- Jandsche Unie met zoovele woorden het leidersbeginsel omhelst of niet, doet weinig ter zake. Van belang is slechts, dat men 'jan medezeggenschap van of controle door be geregeerden weinig of niets wil weten. Dit beginsel werkt ook door in de organi satie van de Unie zelve. Zij is naar den Vorm een stichting met een bestuur, geen vereeniging. De leden mogen contribu eren en applaudiseeren, verder niet, benige invloed op het bepalen van de rich- teng, waarin de Unie zich zal bewegen, is hun niet toegekend. Daarom is het ook ten dwaling te meenen, dat men door zich, on danks reëele bezwaren, toch maar aan te sluiten, tenminste bereikt, dat men kan Meehelpen. de Unie een juisten koers te doen houden. Het driemanschap zelf is °P dit punt duidelijk geweest. Het vraagt algeheele aanvaarding van het door het driemanschap opgesteld programma, zon dor reserves, en algeheele onderwerping aan de leiding van het driemanschap zelf. Ook in het verdere programma blijkt voortdurend, hoe men er niet aan ont- Soirien kan, de N.S.B. op een afstand te J38en. De paragraaf over Vlaanderen en voudige kleedgelegenheid gemaakt. Het ligt in de bedoeling de geheele tooneelinrichting mettertijd te ver beteren. Er is naar gestreefd de schoonheid van het park te ontzien. De lage, groengeverfde banken storen niet en wat er achter het tooneel ge bouwd is en nog gebouwd zal moeten worden, is voor de wandelaars en de bezoekers van het theater onzichtbaar. De opening geschiedt op* Zaterdag 24 dezer te 2.30 uur, door den wethou der van Sociale Zaken. Het orkest van de vakcursussen, dat bestaat uit 60 musici, zal daarna onder leiding van den dirigent der cursussen, mr. Harm Smedes, een concert geven. Voorts wordt medewerking verleend door het ballet „Xanda Stradowska”. Het is de bedoeling het theater ter beschikking te stellen van vereeni gingen, orkesten en gezelschappen. Zoo kan de bevolking zelve het thea ter als centrum van cultuur en ont spanning tot bloei brengen. De leider der vakcursussen, die steeds zocht naar werk, dat de gemeen schap dient, hoopt op deze wijze, ge heel in den stijl van haar arbeid, een nieuwe bijdrage van cultureele betee- kenis aan de bevolking onzer stad, in het bijzonder van de groote, dichtbe volkte wijken, die het Zuiderpark om sluiten, te hebben geschonken. ^ooQTTtec ’AMfQlKA plaats v o v v V) one nd worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9