HAAGSCHE COURANT In Drente kwamen groote dingen tot stand 1 ft A STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS Donderdag 22 Augustus 1940. I I I Het werk van de Nederlandsche Heidemaatschappij Landhonger VIERDE BLAD HEVIG NACHTELIJK ONWEER Regen viel in stroomen neer NATIONALE DIERENZORG DE POSTZEGELAUTOMATEN MANNENKOOR „DIE HAGHE SANGHERS” LUCHTBESCHERMINGSOEFENING IN DE MEIDOORNSTRAAT BRAND IN GEBOUW VOOR JEUG DIGE WERKLOOZEN HET HUISVUIL AAN DEN FRUITWEG AFGEVOERD GECOMBINEERDE VERGADERINGEN A.R. EN C.H. 5 5 5 5 V s 5 s Geweldige slag, maar zeer weinig schade A vontuurlijke jongens begrafenis g. verkruissen HAAGSCHE BLEEKNEUSJES ONTSPANNING VOOR ROTTERDAM- SCHE GEËVACUEERDEN Schilderij van Ferry Slebe aan Jos. Vranken jr. aangeboden NIET ONTPLOFTE BOM TE AMSTERDAM TOT EXPLOSIE GEBRACHT (Van onzen specialen verslaggever.) kleine 100.000 h.a. grond van ongeveer Blikseminslag. Op een gegeven oogenblik sloeg de bliksem in perceel no. 17 aan den Arons- kelkweg. Een schoorsteen werd gedeeltelijk ver nield en vele pannen op het dak moes ten het ontgelden. Gelukkig bleef het bij deze materieele schade en deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Langzamerhand zakte de bui af, doch het bleef onrustig tot Let ochtendgloren toe. De motorspuit van het politiebureau Archimedesstraat .rukte uit, doch be hoefde geen dienst te doen. No. 17653 NATIONALE RECLASSEERINGSDAG OP 14 SEPTEMBER. De Nationale Reclasseeringsdag, die oorspronkelijk zou gehouden worden op Zaterdag 1 Juni, maar moest worden uitgesteld in verband met de bijzondere omstandigheden, zal thans hier ter stede en in de meeste plaatsen van ons land worden gehouden op Zaterdag 14 Sep tember a.s. In een klein aantal gemeen ten vindt de inzameling op een later vastgestelden dag plaats. Het huisvuil, dat aan den Fruitweg was opgeslagen, omdat de spoorwegver binding met Wijhe tijdelijk verbroken was, is thans weer naar Drente afge voerd. Dinsdag is de laatste hoeveelheid overgebracht. De resten worden, zooals gemeld, ingegraven. Aanzienlijke schade Gisteravond omstreeks kwart voor elf ontdekte een man van den luchtbescher mingsdienst te Amsterdam een vuurgloed in het perceel 2e Nassaustraat 10, waarin werkplaatsen voor jeugdige werkloozen gebracht. iet plantsoen was geen kuil, orn- De twee vergaderingen, welke ge houden zullen worden op Zaterdag 7 September a.s., uitgaande van de A.R.- en C.H.-kiesvereenigingen alhier, zul len niet plaats vinden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, zoo als aanvankelijk aangekondigd, doch in het Kurhaus te Scheveningen en wel des middags om 2 uur en half vijf. Als sprekers zullen optreden prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en dr. H. Colijn. ft Zk ft ft A s A 1 s A ft A a A ft A ft A A a A a V V V s V V V V V V V V V s V V V V V V „Die betoonde naasten- Het begin Drente-1940! Bekijk de bij dit artikel behoorende afbeeldingen maar eens. Die zeggen méér en beter dan duizenden woorden, welk een overwinning op den woesten grond is behaald. En dat dank zij het feit, dat het bestuur der Ned. Hei- de-Maatschappij in 1897 het besluit nam, bijzondere aandacht aan den Drentscben DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Scheve ningen werden gisteren 32 baden ge nomen, bij het Volkszeebad 76, bij het gemeentelijk Volkszeebad Kijkduin 1 en bij het zwembad Zuiderpark 1823 baden. De temperatuur van het water te Sche veningen was heden 63 graden en in het Zuiderparkbad 61 graden. Een tweede niet ontplofte bom wordt „ingevroren” Zooals bekend, is één van de bommen, welke vorige week in den nacht van Maandag op Dinsdag door een Engelschen vlieger op Amsterdam werden uitgewor pen, neergekomen op de binnenplaats van het perceel Baarsjesweg 289, vlak achter het Paramariboplein. Hier is gevestigd de bierbrouwerij ,,De Drie Hoefijzers”. De bom is gevallen op enkele meters van den gevel en tot een diepte van circa 4 meter in den grond gedrongen. Hedenochtend is men, onder het toezicht van den Oberfeuerwerker Blumberg, die ook gisteren de leiding had, begonnen den grond om het projectiel weg te graven. Reeds op een halven meter diepte stuitte men echter op grondwater. Dit zou heden middag door de brandweer worden weg gepompt. Onderofficier Blumberg stelt zich voor, onder den bom de aarde tot op zekere diepte weg te graven en het projectiel „in te vriezen”. Dit houdt in, dat boven en aan de zijkanten een zware beton- neering zal worden aangebracht, welke de bom geheel tegen trillingen zal vrijwaren. Hierop zal dan weer aarde worden ge stort. Mocht naderhand ooit weer voor bouwdoeleinden gegraven worden, dan zal men steeds op dit beton stuiten en wordt het gevaar voor een catastrofale explosie nagenoeg geheel weggenomen. Uiteraard is het geheele omliggende ter rein door de politie afgezet. Deze wordt daarbij geassisteerd door den vrijwilligen luchtbeschermingsdfenst. meente is. Onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd en reeds spoedig waren twee spuiten op het terrein aanwezig. Het vuur bleek te woeden op de tweede ver dieping in het middengedeelte van het complex, waardoor het de brandweer niet gemakkelijk was het vuur te bestrijden. Door de brandslangen van de straatzijde via den langen gang te leggen, kon men den vuurhaard bereiken. Op deze tweede verdieping is gevestigd het algemeen tech nisch bureau, en waarschijnlijk waren de drie lokalen in dat gedeelte van het ge bouw, waarin het vuur woedde, in gebruik voor de metaal- en de houtbewerking. Van twee groote lokalen op deze ver dieping is vrijwel niets overgebleven. Zij zijn geheel uitgebrand. Ofschoon ook de vloer ernstig aangetast werd, kon uitbrei ding voorkomen worden. Het derde ver trek is gespaard gebleven. Ook het dak heeft eenige schade opgeloopen. Uiteraard is de materieele schade aanzienlijk. De oorzaak van den brand moet wellicht ge zocht worden in een kachel, welke in een der vertrekken stond te branden, zulks om het nieuwgeverfde hout te drogen. Deze is waarschijnlijk door den vloer heen gebrand. DIE VOOR 1| EN 5 CENTS ZEGELS BLUVEN; BRIEFKAARTAUTOMATEN WORDEN GEWIJZIGD. De wijziging der posttarieven heeft de vraag doen rijzen, wat er met de postzegel- en briefkaartautomaten zal geschieden. Wij vernemen daaromtrent, dat de automaten voor 14 en 5 cents zegels on veranderd gehandhaafd blijven. De eer ste, omdat het drukwerktarief ongewij zigd is gebleven; de tweede, omdat de 5 cents zegels bruikbaar blijven voor frankeering van briefkaarten in binnen- landsch verkeer, voor brieven in locaal verkeer en voor stortingsformulieren van den girodienst. De briefkaartautomaten moeten wor den gewijzigd. Dit gebeurt in dien zin, dat men bij inworp van een dubbeltje thans twee in plaats van 3 briefkaarten ontvangt, zonder teruggave van 1 cent. De „cententeruggever” moet worden Verwijderd en natuurlijk ook het oude opschrift op de automaatkast. De veranderingen zullen in den kortst Biogelijken tijd geschieden, opdat het bezwaar voor het publiek tot de gering ste afmeting wordt teruggebracht. Over het aanbrengen van automaten Voor 74 cents postzegels worden thans Pog besprekingen gevoerd. Twee minderjarige Amersfoortsche jon gens van 15 en 17 jaar, die een avontuur lijken geest toonden te bezitten, zijn te Nispen (N.-Br.) aangehouden. Het tweetal had den afstand van Amersfoort naar Nispen gedeeltelijk per auto, gedeeltelijk te voet afgelegd. De knapen, die samen een bedrag van twee gulden bezaten, ver telden aan de politie, dat zij de grens over wilden zien te komen, om in het buiten land avonturen te beleven. De jongens zijn onder politiegeleide op transport ge steld naar Amersfoort, waar hun ouders reeds eenige dagen in groote ongerust heid verkeerden. ZWEMPROEF BIJ „CENTRAAL BADBEHEER”. Zondag 25 dezer des middags 2 uur zal de Stichting „Centraal Badbeheer” in het Zuiderparkbad gelegenheid geven tot het aikggen van een zwemproef: De proef zal omvatten: Sprong van de 1 m. plank, tien seconden watertrappen, bedrevenheid in het water, vijf minuten duur zwemmen. Gisteren is op de begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen” hier ter stede ter ruste Belegd het stoffelijke overschot van den heer G. Verkruissen, die vele jaren in de Geref. kerk van Scheveningen een voor aanstaande plaats heeft ingenomen. Tevoren leidde ds. G. O. Donner, Geref. predikant te Scheveningen aan het sterf huis een rouwdienst, sprekende over een gedeelte van Joh. 11. In de aula op de begraafplaats heeft ds. Donner als eenigste spreker het woord ge boerd en gememoreerd wat de overledene Voor de Geref. kerk van Scheveningen «1 van jaren is geweest, waarbij spr. den dank van den kerkeraad voor dit leven Vertolkte om te besluiten met een woord Van troost tot de nabestaanden. Aan het graf heeft de oudste zoon, de heer F. Verkruissen, voor de betoonde be langstelling dankgezegd. Er is weer een jaarverslag verschenen. Op zichzelf is dit niets bijzonders, want er verschijnen honderden, zoo niet duizen den jaarverslagen. Maar dit jaarverslag is wel iets bijzonders, want het is afkomstig van de ’s-Gravenhaagsche vereeniging v. gezondheidskolonies, oftewel Haagsche bleekneusjes. Bijna ieder Hagenaar weet, welk een prachtig, menschlievend werk deze vereeniging verzet, door ieder jaar eenige honderden kinderen naar buiten te zenden, zoodat zij weer gezond en levens krachtig in de maatschappij kunnen ko men. In het begin van de maand Juli heb ben wij onze ervaring gepubliceerd van een bezoek aan Huize Vogelenzang, dat gelegen is in een schitterende, gezondma- kende omgeving. Ook hebben wij toen verteld van de zware tegenslagen, die de vereeniging Haagsche Bleekneusjes kreeg door den oorlog, dat haar huis in Soester- berg niet meer beschikbaar was en dat de verbouwing van Huize Vogelenzang han den vol geld gekost had. Er was toen reeds een tekort van 1800, Dit tekort is inmiddels gestegen met 1000, zoodat het bijna ƒ3000 bedraagt! Het is daarom be grijpelijk, dat het jaarverslag 1940 min of meer een noodkreet is, een oproep tot de burgerij om een bijdrage te zenden, want het werk moet doorgaan, niet alleen in het belang van de kinderen, maar ook in dat van het geeheele volk. Het heeft geen zin om te zeggen hoeveel kinderen verpleegd werden enz. enz. Ieder weet wel, dat een groot aantal kinderen onder de hoede van de vereeniging wordt genomen. De financieele nood is hoog ge stegen bij de Haagsche bleekneusjes. Mo gen wij daarom even het gironummer in herinnering brengen. Het is 34935, terwijl de naam en het adres van den penning meester is J. Jans, Leyweg 20, Loosdui- nen. men rekening hield met het feit, dat ook op het gebied van afwatering en verkeer het noodige gedaan zou moeten worden De heer Smid heeft het probleem 43 jaar geleden scherp gesteld, zóó scherp, dat men weinig anders kon doen, dan te beginnen. De Nederlandsche Heide-Maat- schappij benoemde enkele jaren nadat het rapport was uitgebracht, een ambte naar in Drente, die ter beschikking stond van iedereen, die zijn woeste gronden wilde verbeteren of ontginnen. Zóó legde men den grondslag voor een organisatie, die zich in een snel tempo uitbreidde. Er kwamen meer ambtenaren in deze eene provincie en tenslotte is men, eenigen tijd geleden, overgegaan tot de instelling van een tweetal ambtsgebiedenAssen en Coevorden, met inspecteurs, hoofdopzich ters, opzichters enz. Ziedaar in het kort een terugblik op den snellen groei van den ontginnings- arbeid, welke de ontsluiting van groote gebieden in Drente met zich bracht. Want de ambtenaren der Heide.Maatschappij zagen ook wel degelijk het nut in van een goede afwatering en van den aanleg van behoorlijke wegen. Op deze wijze is in 1910 o.m, een begin gemaakt in den uit hoek, welke zich achter Coevorden tot de Du it sc he grens uitstrekt. Daar ziet de toerist thans alleen maar gezonden grond waar de gewassen willig groeien. Maar in het begin De heer Kruitbosch, die in 1908 in dienst van de Heidemaatschappij trad en omstreeks dien tijd in Drente te werk werd gesteld, weet er van mee te praten. Ondanks het feit, dat de grond in deze streek rijk aan humuf was, leidde de boerenbevolking er een primitief, armelijk bestaan. Alleen de verkeerde bodemstruc tuur belette hier een vooruitgang. Wantrouwen tegen het nieuwe overwonnen De Maatschappij begon hier met den aanleg van proefvelden voor cultuurver- betering. ’t Wantrouwen tegen het nieuwe moest eveneens overwonnen worden. En dus werden de z.g. „pijp”- of „praatavon- den” gehouden. Dan werden op een be paalden avond in een boerderij de boeren voor een samenkomst uitgenoodigd en er werd dan heel gezellig over verbeteringen gepraat. Op die wijze wist men het ver trouwen te winnen. Den boeren hier werd den weg naar een betere toekomst ge wezen. En het slot is, dat hier een wel varend gebied is gekomen in de plaats van de grootendeels drassige landen, een ge bied met een behoorlijk aantal verharde wegen, welke zooveel mogelijk langs de boerderijen loopen. Het ontwaterings- vraagstuk werd eveneens opgelost. Daar toe werden ook de noodige besprekingen met de Duitschee autoriteiten gevoerd, resulteerend in de verbetering van het Schoone-bekerdiep. Behoorlijke akkers en rijk grasland strekken zich hier thans uitverdwenen is de uiterst primitieve booëcultuur. Wat dit was De beste om schrijving is wel deze, dat het een soort van vetweiderij was, waarbij een koe herder en een kudde half-wilde beesten, benevens de van stroo vervaardigde hut de booë een hoofdrol speelden. Het Vetkaarten en kippen gestolen Na de Vechtstreek wordt thans de Ve- luwe met talrijk bezoek van inbreker» vereerd. Zoo zijn gisteren inbraken ge pleegd bij een landbouwer te Walderveen, bij wien uit een woonvertrek de vetkaar ten van zijn gezin werden gestolen en bij een uit Harskamp, die 25 kippen mist. De politie is de daders nog niet op het spoor. gegraven had. Hierin zou dan de bom on schadelijk gemaakt worden met gebruik making van een electrische ontsteking. B;j nader overleg achtte de Oberfeuerwerker Blumberg het echter gewenscht, dat niet alleen de huizen binnen 100 m. van het getroffen perceel, doch ook de woningen in dg op het plein uitkomende straten ontruimd werden. Zoowel electriciteit, gas als waterleiding waren reeds eenigen tijd tevoren afgesloten. Tegen het eind van den middag werd het geheele plein ont ruimd evenals de daarop uitkomende zij straten. Om de bom in de huiskamer werden twee ijzeren ringen geschoven, terwijl tevens een springlading aan het projectiel bevestigd werd. Daarop werd het over een houten plankier naar buiten getrokken. Omstreeks acht uur was het werk zoo ver gevorderd, dat men het projectiel boven de kuil in het plantsoen had gebracht. Voorzichtig werd het daar in neergelaten, zoodat de richting van de explosie naar boven moest gaan. Om deze kuil waren, teneinde schade door scher ven en splinters te voorkomen, tot op an- derhalven meter zandzakken opgestapeld. De ontploffing. Door een geweldige explosie werd Am sterdam West kort na achten in opschud ding g< In hi ringd door zandzakken, meer te bespeu ren. Door den geweldigen luchtdruk wa ren de zandzakken in alle richtingen ver spreid, ver zelfs tot in de tweede ver dieping van omliggende huizen. Graszo den werden smeulend in de dakgoot aa.i- getroffen. Schade aan de gevels van <ie huizen is, dank zij de uitgebreide voor bereidende werkzaamheden niet toege bracht. Wel waren vrijwel alle ruiten versplinterd, terwijl vele hun plaats waren gerukt. Slechts een en kel raamkozijn was ontzet en aan het interieur van de omringende woningen was om zoo te zeggen geen schade aan gericht. Direct na de explosie is men met het opruimingswerk begonnen. In een onder houd, dat wij na afloop van zijn werk zaamheden met den Oberfeuerwerker Blumberg hadden, wees deze er op, dat de materieele schade aan de omliggende perceelen in geen geval te wijten is aan splinters of scherven, doch dat deze uit sluitend veroorzaakt was door den gewel digen luchtdruk, die met dergelijke explo sies gepaard gaan. Ware het projectiel bij het neervallen tot ontploffing gekomen, dan zouden z.i. het aantal slachtoffers on der de inwoners van deze buurt en de materieele schade niet te overzien zijn geweest. In de school aan de Asstraat vond dezer dagen voor Rotterdamsche geëvacueerden een cabaret-avond plaats, welke werd ver zorgd door het welbekende cabaret „Oud en Nieuw” en waaraan muzikale mede werking werd verleend door de „O.K.- Band”. Met een vlot afgewerkt program ma, waarin schetsen, liedjes en tapdansen elkander in een snel tempo opvolgden, heeft het cabaret „Oud en Nieuw” den Rotterdammers weer een genoeglijken avond bezorgd. Op muziek van de „O.K._ Band” was er na afloop nog gelegenheid voor een dansje, WOORD VAN AANBEVELING VOOR „KINABU”-COLLECTE De heer L. Hoejenbos, directeur van den Gemeentelijken dienst voor Maatschappe. lijk Hulpbetoon, alhier, zal hedenavond om 7 uur voor de Gemeente-Telefoon.Ra. dio een woord van aanbeveling spreken in verband met de collecte, welke Zater dag a.s. zal worden gehouden ten bate van „Kinabu” (Uitzending van kinderen naar buiten). Naar te luisteren uitsluitend over programma 3. bodem te schenken, „omdat weliswaar enkele aangelegde ontginningen op hei degrond met succes bekroond waren, maar vele ook met groote moeilijkheden te kampen hadden, welke voor een ge deelte door de eigenaardige gesteldheid van den grond veroorzaakt werden”. Zóó staat het in het in 1899 uitgebrachte rap port, dat grootendeels berust op het door den heer J. Smid ingestelde, gedetailleer de onderzoek. In dit rapport wordt gesproken van een ontginningsvraagstuk in Drente en de slotsom van den samensteller was, „dat de aanleg van bouw- en weiland en van bosch op de woeste en weinig opleveren de gronden zeer wel mogelijk was, mits Heidè-en-veen, heidè-en-veen, heidè-en -veen.De locaaltrein van Zwolle naar Coevorden boemelt over de rails en de wielcadans klinkt één der inzittenden als een tergend-vervelend deuntje in de oorenheidè-en-veen, heidè-en-veen. Een etmaal later stapt dezelfde reizi ger in den sneltrein te Hoogeveen, met bestemming ’t centrum van ons land. Hij heeft zoo juist een tocht van enkele hon derden kilometers door Drente-1940 ge maakt. Een berg van indrukken heeft hij moeten verwerken, ja, verwerkt hij nog. Desondanks vindt hij tijd om naar den cadans der wielen te luisteren. En het dendert onder hemweg-hèi, weg-veen, weg-hèi, weg-veen... Het moge vreemd lijken, met een der- gelijken begin- en slotindruk een serie artikelen in te leiden, het is er niet min der waar om. Het bewijs De openhar tige bekentenis, dat Drente-1940, met de duizenden h.a. oppervlakte beslaande ont ginningen, den naam „stiefkind van Ne derland” in geen enkel opzicht verdient. Een tocht van 200 k.m., waarbij de heeren H. Kruitbosch, inspecteur der Ned. Heide Maatschappij, te Arnhem, en J. Francke, hoofdopzichter in het ambtsgebied Coe vorden, als gidsen optreden bij het be zoek aan de ontginningen en herontgin- ningen is meer dan voldoende aanleiding geweest voor dezen lot geheele jaar door weidde de kudde bui ten. Alleen de wintermaanden werden in den primitieven stal doorgebracht. In dien stal verbleef ook de „booheer”.-.. .- - 3 Sneeuwde het te hard, dan bleven de gevestigd zijn en dat eigendom van de ge- „booheer en ook de kudde m de hut, waar een beetje hooi dan het eenige voedsel voor de dieren was. Neen, lach nog niet. Want in de allernaaste om geving werd het veen zoo goed en zoo kwaad als het ging in cultuur gebracht, waarbij de stalmest dan goede diensten bewees. Er zijn in deze streek nog en kele van die hutten, curiosa, die waard zijn, hier bewaard te blijven omdat zij het verschil tusschen heden en verleden zoo schitterend accentueeren. Nóg altijd zijn er in Nederland onder wijsinrichtingen, waar men, ingedut in den gezapigen gang van zaken, van Drente zegt, dat het de „provincie is van de groote stille heide, waar de herder eenzaam ronddwaalt” en „van de plaat sen, waar men turf wint”. Dat de ont- ginners de verveners vlak op de hielen zitten en dat Drente naar verhouding reeds de meeste rogge verbouwt en op de tweede plaats komt, wat den verbouw van fabrieksaardappelen betreft, zijn voor velen onbekende feiten. Voor den Maranatha-kring zal morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153, spreken de heer J. M. D. Beeuwkes, theol. stud, te Brussel, over het onderwerp: „Achter Jezus!”. Medewerking wordt verleend met orgel, piano en viool. Door de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen werden heden een medaille en oorkonde uitgereikt aan Johanna C. Sollie wegens 30-jarigen dienst als dienstbode bij mevr. J. van WarmeloTengbergen alhier. ^»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»3 In een drietal artik'elen zullen wij den ontginning sarbeid van de Neder landsche Heide Maatschappij in de provincie Drente belichten. Met steun van de Overheid en dank zij het particulier initiatief is het deze instelling gelukt in de achter ons liggende jaren duizenden h.a. heide en veen om te zetten in vrucht baren grond, waarop rogge en tarwe welig groeit. Een onzer medewerkers is er, voor gelicht door de heeren H. Kruit bosch, inspecteur, en J. Francke, hoofdopzichter der N.H.M. op uit getrokken om de resultaten van de ontginningen in Drente met eigen oogen te aanschouwen. Hij heeft er zich van kunnen overtuigen, dat hier inderdaad een werk van de allergrootste beteekenis is verricht. En de grootschheid daarvan moge hij illustreeren met het feit, dat er per jaar in geheel Nederland 8000 h.a grond ontgonnen wordt, terwijl er 20.000 h.a, noodig zijn. Het stillen van dezen gezonden landhon ger vormt de boerenstand niet het stabiele element in ons volks- 2bestaan? moge snel geschieden, ft Drente, eens het stiefkind onder ft de Nederlandsche provincies, heeft ft het voorbeeld gegeven op een wijze, X die bewondering afdwingt. ft 5 VLAAMSCHE ZANGMIDDAG Op Zaterdag 24 dezer roept de streek ’s-Gravenhage van den „Natio- nalen Jeugdstorm” alle dietsch voelen de Nederlandsche jongeren in den Haag en omgeving op, om deel te nemen aan een Vlaamschen zangmiddag, onder leiding van den zangpropagandist Wil lem de Meijer en Wiesken Aerts, aan vang 3 uur, plaatslandgoed „Meer en Bosch” (einde Laan Van Meerdervoort bij eindpunt lijn 20). Bij slecht weer in de aula van de Dalton-H. B. S. (voor laatste halte van lijn 20). De toegang is vrij. Voor iederen bezoeker is bij den ingang het liederenboekje „Al stappende langs de baan en zingende het. vrije lied”, tegen betaling verkrijg baar. De grondslag voor de met steun van de Overheid en dank zij het particulier initiatief tot stand gebrachte ontginnin gen vormt een rapport, dat aan het einde der vorige eeuw reeds uitgebracht is en dat een gedetailleerd onderzoek naar het ontginningsvraagstuk van den heer J. Smid bevat Inbraken opgehelderd De laatste weken worden herhaaldelijk inbraken gepleegd in Loosdrecht, Brew- kelen en Maarssen. Het is de politie te Utrecht gelukt op een heler de hand te leggen. Het is B. uit Hilversum, die er van verdacht wordt aan deze inbraken medeplichtig te zijn. Een tweede verdachte is nog voortvluch tig. Omliggende huizen waren ontruimd In den nacht van Maandag op Dinsdag van de vorige week was op een huis op het Paramariboplein te Amsterdam een bom uit een Engelsch vliegtuig neerge komen, welke door het dak heendrong tot in de woonkamer aan de voorzijde van het huis, doch niet tot ontploffing kwam. Men vreesde, hier te doen te hebben met een tijdbom, maar nu reeds eenige tijd verstreken is, hadden de Duitsche auto riteiten besloten, dit projectiel tot ont ploffing te brengen. Hiertoe was aange wezen de Oberfeuerwerker Bluroberg van de Feldluftzeuggruppe. Nadat tevoren het Paramariboplein tot op vijftig meter aan beide zijden van het getroffen huis ontruimd was, werd gister morgen om acht uur overgegaan tot een algeheel ontruiming in een cirkel van 100 m. om het huis. De inwoners werden on dergebracht in de Corantijnschool, gelegen aan de Corantijnstraat, waar hun thee en koffie werd aangeboden door toedoen van het korps van vrouwelijke vrijwilligers, Een aantal zieken werd door den genees kundigen dienst naar elders overgebracht Den inwoners was nadrukkelijk verzoent, bun ramen toch vooral open te zetten, op dat deze niet onder den geweldigen lucht druk zouden bezwijken. Van de zijde van de openbare diensten waren eveneens tal van maatregelen getroffen. Zoo stonden er twee ambulancewagens van den ge neeskundigen dienst gereed, een op het Jacob Marisplein, de andere on het Magel- haenplein. De brandwser stond tot uitruk ken gereed. Drie ploegen van den stut- en sloopdiest waren nabij het plein aan wezig, om ten spoedigste met eventueele opruimingswerkzaamheden te kunnen be ginnen. Onnoodig is het om uit te wei den over het werk van den luchtbescher mingsdienst, welke een krachtigen steun verleende aan de politie. Hij werd daarbij nog aangevuld door vrijwilligers uit de wijken B. en C. Als verbindingsofficier tusschen de plaatselijke autoriteiten en de Duit sche overheid trad op de heer jhr. von Bose van den luchtbeschermings dienst. De leiding ter plaatse berustte bij den chef van den vakstaf H. J. baron van Nagell, hierbij geassisteerd door den adjunct-chef W. Schatens jr. Bom moest uit voorkamer op straat gebracht worden. De opzet bij het tot ontploffing bren gen was het projectiel, dat een gewicht van 120 kilogram heeft, uit de voorkamer op te takelen en door middel van een kabel, welke dwars over het plein ge spannen was, over te brengen naar een kuil, dien men midden in het plantsoen Men weet weinig van Drente af In feitemen weet eigenlijk zoo weinig van Drente af. Want het aantal toeristen is nog steeds gering. „De heide verdwijnt toch”, zeggen de natuurminnaars. En dus laten zij deze provincie links liggen, wel licht niet eens wetend, dat de ontginners ter wille van het natuurschoon hier en daar natuurreservaten, waar men het heidelandschap in al zijn schoonheid kan bewonderen, hebben weten te behouden. Maar terecht zeggen de bouwers aan een betere toekomst, dat het heusch niet zoo mooi in Drente was met die onafzien bare heidevedden, waardoorheen wegen liepen, die vaak onbegaanbaar waren. In de meeste gevallen zeggen de ont ginners niets. Zij houden er niet van, aan den weg te timmeren. Hand in hand met de Heide-maatschappij, gaan zij voort met hun arbeid. Zij weten, dat in de provincie Drente alleen al 75.000 h.a. dat is 28 pCt. van de totale opper vlakte nog woest is en dat daarvan nog een kleine 50.000 h.a. op ontginning wacht. Zij weten ook, dat van het be staande bouw- en weiland nog een 60.000 h.a. voor verbetering herontginning in aanmerking komt Bovendien is er nog een zandwegennet ter lengte van 2000 k.m., dat verbetering behoeft, terwijl voorts nog ruim 3000 k.m. watergangen noodzakelijk verruimd of opnieuw ge graven moeten worden. En daarnaast wacht in Drente alleen al een oppervlak van een kleine 100.000 h.a. grond op ruilverkaveling. Tel de kosten van al deze werken maar eens samen. Weet u, wat de expert na eenig gereken zegt Dat de uitkomst 100 millioen gulden zal zijn, waaronder meer dan 80 millioen gulden aan loon. En hij zal er onmiddellijk aan toevoegen, dat 10.000 man daarmede ruim 10 jaar werk zullen hebben. Op Zondag 14 Juli 1940 gaf het be kende Mannenkoor „Die Haghe San- ghers”, in samenwerking met de Kon. Zangvereeniging „Rotte’s Man nenkoor”, beide onder voortreffelijke leiding van Jos. Vranken Jr., een mid dagconcert in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen alhier, ten bate van het zoo zwaar getroffen Rotter dam. Door beide koren werden o.a. werken gezongen van bekende Neder landsche componisten, waarvan de uitvoering een geweldigen bijval oogstte en een onvergetelijken indruk op de toehoorders maakte. Een van dezen, de jonge kunstschil der Ferry Slebe, werd door de enthou siaste uitvoering van ,,De Rots in Zee” van Richard Hol, geinspireerd tot een zeer expressieve en uitstekend geslaagde weergave op het doek van H. Tollens’ gedicht en Richard Hol’s compositie. In een buitengewone bijeenkomst op Maandag 19 Augustus hebben „Die Haghe Sanghers” in hun repetitie-lo- kaal „Amicitia” alhier, deze sponta ne kunstuiting op even spontane wijze aan hun dirigent Jos. Vranken Jr. aangeboden. De voorzitter van het permanente eere-comité van Die Ha ghe Sanghers, Z. E. mr. J. A. N. Pa- tijn, had zich welwillend bereid ver klaard de aanbiedingsrede uit te spreken en deze getuigde van bewon dering en warme sympathie voor den mannenzang, Die Haghe Sanghers en hun dirigent Jos. Vranken Jr. Na de onthulling van het schilder stuk bewees een langdurig en krach tig applaus,' dat de jonge kunstenaar Slebe in zijn weergave volkomen was geslaagd. De heer Vranken Jr. dankte in een gevoelige speech voor het schoone ge schenk en wees op de grootsche taak, welke voor beoefenaars der zang kunst, i>c. mannenzang, was wegge legd als propagandisten voor culturee- le ontwikkeling van ons Volk. Op voorstel van den heer Willem Poulus, voorzitter van „Die Haghe Sanghers”, zong het koor, ter eere der gasten, met laaiende geestdrift nogmaals „De Rots in Zee” van Ri chard Hol. Onder de gasten bevonden zich o.a. de kunstschilders F. Slebe en J. H. van Mastenbroek, laatstgenoemde eere-lid van Rotte’s Mannenkoor en een deputatie van het bestuur van deze vereeniging. De heer W. van Wijk, 2e voorzitter van Rotte’s Mannenkoor, herdacht eveneens het onvergetelijke middag concert van 14 Juli j.l., bracht in har telijke bewoordingen dank aan Haghe Sanghers” voor de vriendschap en blijken van liefde en noemde Jos Vranken Jr. een ware (muzikale) „Rots op het land”, dien hij nog jarenlang als dirigent voor beide koren wenschte behouden te zien. Na een dankwoord aan de sprekers van dezen avond gingen de vergader den uiteen. Dit was een waardig slot van een vruchtbaar en emotievol ver- eenigingsjaar van „Die Haghe San ghers”. Blokbrandweer en E.H.B.L. paraat In het schoolgebouw aan de Meidoom- straat heeft gisteravond Sector 6B, Wijk l, groep 4, een geslaagde luchtbeschermings- oefening gehouden. De veronderstelling was, dat er 2 bommen, een brand- en waarschijnlijk een gasbom, in een der lokalen van de school gevallen waren. De brandbom veroorzaakte brand in het lokaal en daardoor gewonden. Het was de bedoeling, dat de straathoofden, met gasmasker op, zoo gauw mogelijk de ge wonden in veiligheid zouden stellen. Da mes uit groep 4, die E.H.B.O.-cursussen hebben gevolgd, namen de verzorging van de „gewonden” over. De blokbrand weer met vrouwelijk personeel was pa raat met 2 spuiten. Alles verliep naar wensch en volgens programma. In een oogwenk waren de slangen uit gelegd en al spoedig verschenen de eerste straathoofden met gewonden. Na afloop der oefening bleven allen nog bij elkaar om samen de fouten, die er gemaakt wa ren, te bespreken. De brandweer en de straathoofden stonden onder leiding van de heeren Keuzekamp en van Dam. De E.H.B.L. (Luchtbescherming) onder lei ding van de heren K. J. Westbroek, C. F. van Mechelen en de Boer. Het weer in dezen zomer is wel zeer wisselvallig. Veel wind, meer regen dan ons lief is er daarbij buitengewoon koud voor den tijd van het jaar. Eigenlijk niets geen vacantie-weer. Hoe wordt er niet gesnakt naar wat warmte, naar wat zonneschijn. De da gen waarop duizenden en duizenden naar Scheveningen trokken om zich te koesteren in een heerlijk zonnetje, zijn in het vergeetboek geraakt. Legendari sche verhalen over vroeger doen de ronde. „Weet je nog wel dien zomer, toen was het zoo warm, dat.zoo spreekt men nu. Ongemerkt zijn de z.g. honds dagen verloopen. Men trok een pullover aan, omdat het zoo frisch was. Het gevolg van een en ander is, dat het dezen zomer haast niet geonweerd heeft. Bijna was dit natuurverschijnsel vergeten en op den achtergrond ge raakt. Doch vannacht is het tegendeel bewezen. Er bestaat nog wel degelijk onweer. Een hevige bui heeft zich bo ven onze stad ontlast. Eigenlijk begon het gisteravond al, zoo tegen een uur of zeven. De strenge Zuidwesterbries deed inkt zwarte wolken aan Scheveningen’s kust samenpakken en weldra weerklonken de eerste donderslagen. Enkele uren lang is het daarna rus tig geweest, maar vannacht heeft het onweer, ditmaal in heviger mate, van zich doen spreken. Daarbij viel de regen in stroomen neer. Er viel hier en daar zelfs natte sneeuw. Men kan eigenlijk gerust van wolkbreuken spreken. Tengevolge daarvan zijn ongemakken ontstaan. Zoo rukte omstreeks 1 uur de kraanwagen van de politie uit naar per ceel 76A aan de Javastraat, waar een kunsthandel gevestigd is. Door den he- vigen regenval was een zware lekkage ontstaan. Felle bliksemschichten doorkliefden de lucht en de rollende donderslagen de den menigeen wakker schrikken. Om streeks 2 uur vannacht was de bui wel op z’n hevigst Exploitatie asyl Swammerdamstraat Dezer dagen vergaderde Nationale Die- renzorg alhier. Allereerst was aan de or de een voorstel van de Vereeniging tot Bescherming en Verpleging van Dieren te ’s-Gravenhage, exploiteerend het Asyl Swammerdamstraat, om de belangen in de exploitatie van dit asyl over te nemen. De voorzitter gaf een korte inleiding met gunstig praeadvies, echter voorop stellende, dat het voorstel tot over neming door het bestuur met groote reserve is aanvaard. Na breedvoerige dis cussie werd aan het bestuur vrij man daat verleend, na onderzoek van gerezen bezwaren, met ingang van 1 Januari 1941 het asyl aan de Swammerdamstraat ge durende uiterlijk 2 jaar in exploitatie te nemen. Een en ander brengt mee een fusie met de Verèeniging tot Bescher ming en Verpleging van Dieren en ex ploitatie van het asyl door een commissie van beheer. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren van den Heuvel, Rijnders en Ritter, wer den bij acclamatie herkozen. niet toege- dakpannen van

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13