De den Indischen Oceaan CINEAC de Zweedsche De reis van torpedojagers r weg naar door de Italianen ontsloten ft w Cl h/5 Mi OLYMPIADE-FILM X Engeland eischte uitlevering der schepen De treinontploffing bij Miramas 1B De indruk van Churchill’s rede Maar bij het RINGENHUIS slaagt u nog uitstekend voor Gouden sieraden en verlovingsringen Prinsestr. 86 oud De beteekenis van Somaliland V De Italiaansch-Grieksche betrekkingen De transporten van kinde ren uit de oorlogsgebieden naar Amerika HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 ©WW llli Engelsch-Amerikaansch militair bondgenootschap? HET EUROPEESCH KOLONIAAL BEZIT IN AFRIKA De strijd in Afrika H. C. VAN LEEUWEN PRINSESTRAAT Te Rome hecht men er geen groote beteekenis aan af ra Italiaansch luchtwapen bestookt Gibraltar Amerika over den afloop van den oorlog Ruim duizend wagons vernield Politieke besprekingen te Athene Zie verder le blad, pag. i Incidenten in Monaco Een Duitsche uiteenzetting J»'. 9 RECLAMES. Slechts de kust is van belang in de H EGYPTE IBIE ANGLO-EGYPT MGERIA FR. HANDT KENIA SE MANDX IGEE: 0 ÏGASCAA IK/ ONAFHANKELIJK In toevoeging aan ons volledig programma IsnaCMaa AMB<A| GvINtl ondergaan ten gunste van het Italiaan sche Imperium. Italiaansch Oost-Afri'ka is hiermede 176.000 vierkante k.m. grooter gewor den en is met 345.000 inwoners toege nomen. UNIE VAN IUIO-AFRKV' DUIT5O1X LI 5 T 4 frikaI VÖE* BRITSCRR INVLOED Reuter meldt uit Cairo, dat Dins dagavond het volgende communiqué werd uitgegeven: Westelijke woestijn. Geen wijziging in den toestand. Britsch-Somaliland is door de Britsche strijdkrachten geheel ontruimd. De strijdkrachten hebben zich thans met het grootste deel van haar uitrusting en materiaal op Aden teruggetrokken. Slechts een klein deel der uitrusting werd voor de evacuatie vernietigd. Van de andere fronten zijn geen berichten ontvangen. $7 StERA-Yl LEONE^ LIBERIA in het BRITSCH FRANSCN BW, poatvseescr ITALIAANSCH IIIIIIIHIIIIII BELBIESCH SPAAHSCN VOORMALIG DUITSCN H-LG- Ü/1 FR. SOMALILAND de rede, Dinsdag door Chur- in het Lagerhuis gehouden, te OHOET-BPITSCH zl MANDAAT T De diplomatieke medewerker van het agentschap Stefani meldt, dat het Italiaansche luchtwapen opnieuw de rotsen, waarin de kustbatterijen en munitiebergplaatsen zich bevinden, en haveninstallaties van Gibraltar hevig heeft gebombardeerd. PQRTugEË* De „Petit Parisien” bevat bijzonder heden over de 14 dagen geleden ont stane ontploffing van een munitietrein bij Miramas in Zuid-Frankrijk. Ruim duizend wagons werden daarbij ver nield. Tal van locomotieven zijn on bruikbaar geworden. De vaten benzine, die in de nabijheid waren opgeslagen, zijn een prooi der vlammen geworden. Voorraden natriumsalpeter zijn even eens vernietigd. Verscheidene fabrie ken zijn door achter elkaar volgende explosies in de asch gelegd of zwaar gehavend. In het stadje Miramas is nauwelijks een huis te vinden, dat niet onder de ramp geleden heeft. Inmid dels kon op het traject Lyon-Marseille het normale treinverkeer reeds weer hervat worden. In verband met het torpedeeren van den Griekschen kruiser „Helli” zijn tusschen den minister-president Me taxas, de betreffende ministers en de vertegenwoordigers der weermacht tal rijke besprekingen gevoerd, waarbij ook de richtlijnen voor de Grieksche buitenlandsche politiek zijn vastgesteld en dienovereenkomstige maatregelen werden goedgekeurd. De minister-president heeft den ko- ning van het resultaat dezer bespre kingen op de hoogte gesteld, die volko men instemde met de genomen beslui ten. Naar men uit betrouwbare bron ver neemt, aldus meldt het D. N. B. uit Athene, wil Griekenland zyn neutrali teit handhaven, doch tevens zijn on schendbaarheid en onafhankelijkheid tot iederen prijs verdedigen. in de schaduw, thermometer tot 40 a 45 graden, bodem is dan letterlijk gloeiend: graden. Het land telt ongeveer 350.000 woners, d.i. nog niet twee per vier kanten kilometer. Zij leiden een noma denleven en trekken met hun kudden van weidegrond tot weidegrond. Zij zijn fanatieke Mohammedanen en den blanken zeer vijandig gezind. Ook on der elkaar voeren zy voortdurend strijd. De Albaneesche bevolking in Griekenland. De „Giornale d’Italia” houdt zich bezig met den toestand van de Alba- Rome, Augustus 1940. Nu de Italiaansche strijdkrachten er in zijn geslaagd, de haven van Berbera te veroveren, is Somaliland practisch gesproken geheel in Ita liaansche handen. Menigeen zal zich wellicht afgevraagd, waarom Italië krachten heeft ingespannen, om woeste, door de Afrika ansche van de weermacht zich nauwgezet tot het kader der feiten beperkten. De Britsche propaganda trok hieruit niet de conclusie te veranderen en zoo doende leverde zij zelf in grenzelooze plompheid dagelijks het materiaal, waarin zij moest verstikken. Indien desondanks nog een zekere bereidheid De Associated Press meldt uit Lon den, dat Engeland volgens niet-officieele maar welingelichte kringen naar een rechtstreeksch militaire bondgenoot schap met de Vereenigde Staten streeft De besprekingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten over een militaire gemeenschap zijn hiervan het begin geweest. Volgens een niet genoemden zegsman zou het bondgenootschap de gemeenschappelijke verdediging van Canada en de andere Engelsche bezit tingen op het Westelijke halfrond be helzen en den grondslag leggen voor een „gemeenschappelijke diplomatie der beide landen in het Verre Oosten na afloop van den Europeeschen oorlog”. Naar het D.N.B. uit Washington meldt, is gisteren in het ministerie van justitie te Washington een conferentie gehouden over het verwerven van steunpunten voor de vloot en de lucht macht op Britsche bezittingen op het Westelijk halfrond door de Vereenigde Handel en goederenruil hebben weinig te beteekenen Ook voor de Engelschen was kust hoofdzaak; om het binnenland hebben zij zich weinig bekommerd. Arabische handelaars koopen huiden en struisveeren van de inboorlingen of ruilen deze tegen rijst, dadels en sui ker. In dit klimaat brengt het land zoo weinig op, dat er van handel bij na geen sprake kan zijn. De weinige nederzettingen van de inboorlingen be staan uit armzalige hutten; alleen in de weinige oasen treft men nederzet tingen van meer duurzamen aard aan en wordt de grond eenigszins be bouwd. Tijdens den oorlog tusschen Italië en Abessynië werden de Abessijnen van Somaliland uit door de Engelschen van wapenen en ammunitie voorzien. Van Zeila aan de kust hebben de Ita lianen thans een vrij goede verbinding met den spoorweg Djiboeti-Addis- Abeba. Deze voert door een dal en is slechts 130 k.m. lang, zoodat deze route een goede achterwaartsche ver binding vormt. 7-F bestond om de Engelschen te gelooven, dan gebeurde dit uit gevoelens van sympathie, die in verscheidene neu trale landen heerschte. Men kan bijna zeggen: ondanks alle leugens wilde een deel der wereld de Engelschen ge looven. Het was geen geloof gebaseerd op feiten meer, doch een geloof geba seerd op wenschen en dit geloof, ge baseerd op wenschen heeft Noorwegen. Nederland en België in hun tegenwoor dige positie gebracht. In Zuidoost Europa bijv, en in het nabije Oosten heeft deze leer pas met de ineenstor ting van de genoemde vroegere neu trale landen en met de ineenstorting van Frankrijk ingang gevonden en konden deze landen nog juist bijtijds de juiste gevolgtrekkingen maken. Ol> G J De betrekkingen tusschen Engeland en Amerika Het Japansche blad „Tokio Nitsji Nitsji” wyst er in verband met de De economische toestand in dit woestijnland biedt den Italianen wei nig uitzichten; het is voornamelijk het bezit van de kust, dat voor hen van belang was en waarvoor zij de poging tot doorbraak hebben ondernomen, welke met succes is bekroond. De droogte is de grootste geesel van So maliland, aan de Noordkust valt van December tot Mei een weinig regen, ten tijde van den Noordoost-moesson. Meer naar het binnenland toe valt de regentijd later. Van hoe weinig betee kenis deze neerslag is, zal men kun nen begrijpen wanneer men weet, dat er jaren zijn waarin het aantal dagen, waarop de weldadige regen valt, slechts twee bedraagt. De hitte is voor een Europeaan bij na onverdraaglijk, in Juli en Augus tus is de gemiddelde temperatuur aan de kust 33 tot 36 graden Celsius de schaduw. Overdag stijgt de De 70 I BEETSJOÓUiA. lano neesche bevolking, die onder Grieksch gezag leeft. Het semi-officieele blad schrijft: „Albanië en daarmee Italië hebben het recht, in naam van het Volken recht en van de Europeesche orde, een definitieve opheldering van den toe stand te verlangen. Ook op den Balkan moet de chronische burgeroorlog on mogelijk gemaakt worden. Dit is een Italiaansch-Grieksch vraagstuk, dat een rechtvaardige oplossing moet vin den. Niet alleen het gebied van Cia- murie is, van belang: Het vraagstuk betreft veeleer alle streken, waar de Albaneezen in de meerderheid zijn, dus ook een deel van het gebied van Janina. In Griekenland wordt de poli tiek van onderdrukking en vervolging van de Albaneesche bevolking voort gezet. Het schijnt zelfs, dat die poli tiek nog verscherpt is om de Albanee sche irredentisten door intimidatie en uitroeiing tot zwijgen te brengen. Mis schien echter wil men ook de spanning aan de grens tusschen Albanië en Grie kenland verhoogen, om de conflicten uit te lokken, die sedert het uitbreken van den oorlog in overeenstemming zijn met de bedoelingen der Britsche poli tiek. Evenals in den vorigen oorlog staat Griekenland onder Britschen druk en treedt het bewust op als agent pro vocateur. De Grieksche houding wordt bevestigd door de Britsche intriges en de te Londen verspreide geruchten over onrust in Albanië. Ongetwijfeld moeten Albanië en Italië rekening houden met het plan van een Grieksch-Engelsch offensief”. SOEDAN beweringen van Churchill over de be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en Engeland op, dat deze sa menwerking in den Stillen Oceaan waarschijnlijk tegen Japan zal zijn gericht. Engeland en de Vereenigde Staten hebben tot dusver altijd, mét een beroep op het verdrag van negen of op het verdrag van vier de ont wikkeling van Japan gedwarsboomd. Daarom zal Japan het verder ge meenschappelijk optreden van deze landen in den Stillen Oceaan met de grootst mogelijke belangstelling blij ven volgen. De rede van Hore Belisha Van semi-officieele zijde te Berlijn wordt opgemerkt, dat de opmerking, Dinsdag in het Lagerhuis door den vroegeren minister van oorlog, Hore Belisha, gemaakt over de mogelijk heid, welke zou zijn overwogen, van een eventueele vereeniging van Enge land met de Vereenigde Staten, welke dan de offers van dezen oorlog waard zou zijn geweest, indien deze huidige toestand zou leiden tot een statenge meenschap, zooals indertijd met Frankrijk was beoogd, in Duitsche politieke kringen groote belangstelling heeft gevonden. Men herinnert zich nog uit de vroegere officieele activi teit van Hore Belisha, dat deze de neiging heeft over geheime motieven en over bepaalde achtergronden van de Engelsche politiek zijn mond voor bij te praten, zonder rekening te hou den met de eventueele nadeelen, wel ke daaruit voor de Engelsche politiek zouden kunnen ontstaan. Naar aanleiding van de onlangs voorgevallen incidenten in het vor stendom Monaco, bij het ontslaan van Italiaansche burgers uit Fransche con centratiekampen, zonder dat de politie hiertegen optrad, zijn als gevolg van het scherpe protest van den Italiaan- schen consul, de directeur-generaal van de veiligheidspolitie en andere voor de incidenten verantwoordelijke ambtena ren van hun functies ontheven. Boven dien is bevel gegeven, dat alle bewo ners van Monaco binnen 24 uur de in hun bezit zijnde vuurwapens moeten inleveren. Tot dusver was het alleen aan de Italianen verboden in het bezit te zijn van vuurwapenen. Niettegenstaande de Duitsche regee- ring reeds in het geval van het Ameri- kaansche troepentransportschip „Ame rican Legion” voor de vaart door het militaire operatiegebied rond Engeland gewaarschuwd en alle verantwoorde lijkheid van de hand gewezen heeft en niettegenstaande intusschen de totale blokkade van Engeland door Duitsch- land is afgekondigd, heeft de Ameri- kaansche Senaat eenstemmig een reeds door het Huis van afgevaardigden goedgekeurde wet aangenomen, die met wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet Amerikaansche schepen toestaat, kinderen uit de oor- losgebieden te vervoeren. De voorwaar de hiervoor moet volgens de nieuwe wet de garandeering van een vrijge^ leide door de oorlogvoerende mogend heden zijn. De Duitsche rijksregeering, zoo wordt naar aanleiding hiervan van be voegde Duitsche zijde verklaard, meldt het D.N.B.. heeft reeds in het geval van de „American Legion” er op gewe zen, dat het zeegebied rond Engeland met mijnen bezaaid is. Ook is hierop gewezen in de nota, waarin Duitsch- land de neutrale regeeringen in ken nis stelde van de totale blokkade der Britsche eilanden en waarschuwde voor het varen in het gevaarlijke ge- 'bied. Wanneer de nieuwe Amerikaansche wet desondanks spreekt van waarbor ging van een vrijgeleide en hiervan het vervoer van kinderen door Ameri kaansche schepen afhankelijk wil ma ken, dan ontbeert deze voorwaarde iederen feitelijken grondslag. Want geen oorlogvoerende mogendheid kan een garantie voor het varen door met mijnen bezaaide oorlogsgebieden ge ven. Onder deze omstandigheden kan aan de Amerikaansche wet, tot het uitvaardigen waarvan ongetwijfeld menschlievende overwegingen gevoerd hebben, geen reëele beteekenis worden toegekend. Dit moet met het oog op alle eventueele pogingen, de practische onuitvoerbaarheid van de wet te wijten aan de weigering van een Duitsche ga rantie, reeds thans ondubbelzinnig worden vastgesteld. Juist de mensche- lijke gezichtspunten zijn het, die het voor een verantwoordelijke staats- en oorlogsleiding onmogelijk maken, een garantie op zich te nemen voor het varen door met mijnen bezaaide gebie den. Het zonder meer toezeggen van een uit den aard der zaak ondoeltref fende garantie zoü een misdaad zijn je gens de te vervoeren kinderen, waar aan de Duitsche regeering zich nooit schuldig zal maken. Nadat de Ameri kaansche neutraliteitswet, ten voor- deele van de betrekkingen tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, het voorkomen van incidenten, die de mogelijkheid van een conflict in zich bergen, uitgeschakeld heeft, kan het niet in het belang der beide landen zijn, door een verkeerd begrepen hu maniteit weder de mogelijkheid van incidenten te scheppen. Duitschland kan er niet aan meedoen, de kinderen van een oorlogvoerende partij aan een extra gevaar in het oorlogsgebied bloot te stellen. Ten aanzien van de Italiaansch- Grieksche betrekkingen verluidde gis teren te bevoegder plaatse, zoo meldt A.N.P. uit Rome, dat in tegenstelling met alle andersluidende geruchten, door Italië geen diplomatieke stappen in Griekenland ondernomen zijn. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat Italië geen nota tot Griekenland heeft gericht en over het incident aan de Albaneesch-Grieksche grens geen be sprekingen met Griekenland voert. Het incident wordt echter van Ita liaansche zijde als niet geregeld be schouwd. Gisteren is voor den zeekrijgsraad te Stockholm de behandeling begon nen van de aanhouding van de Zweed sche torpedojagers, die, zooals bekend, in Juni, op reis van Italië naar Zwe den, door de Engelschen in de wate ren bij de Faröer-eilanden werden aangehouden, een tijd lang werden vastgehouden en eerst na scherp pro test van de Zweedsche regeering weer werden vrijgegeven. De zeekrijgsraad besloot, de zitting met gesloten deu ren te houden. Tegelijkertijd echter werd, meldt het D.N.B. uit Stockholm, een uitvoerige verklaring gepubli ceerd, waarin deze kwestie nogmaals wordt uiteengezet en waarin belang wekkende nieuwe bijzonderheden over dezen overval van de Engelschen op de Zweedsche torpedojagers worden medegedeeld. In deze verklaring wordt allereerst gezegd, dat de vier in Italië gebouwde torpedojagers „Romulus”, „Remus”, „Puke” en „Psilander” vergezeld van het tankschip „Castor” en van het pas sagiersschip „Patricia” met 100 Zweed sche staatsburgers uit Engeland aan boord, op 19 Juni des middags de Faröer-eilanden bereikten, waar hun door de Britsche marine-autoriteiten een ligplaats in de Skaalf-fjord in de omgeving van Thorshavn werd aan gewezen. Het tankschip „Castor”, dat pas den volgenden dag aankwam, moest op aanwijzing van de Britsche marine-autoriteiten buiter^ Thorshavn op een aanzienlijken afstand van de ankerplaats der Zweedsche torpedo jagers voor anker gaan, zoodat deze gedwongen waren, hun water met be hulp van vischtreilers te halen. Een Britsche officier verklaarde op Aan chili in het wordt in toonaangevende kringen Rome geen groote beteekenis gehecht, meldt het D.N.B. De pers wijst op het brutale cynisme van Churchill en noemt diens rede een groteske prale rij, een bewuste misleiding van de openbare meening en een lachwekken de uitmg van een door de feiten in geen enkel opzicht gerechtvaardigd optimisme. Uit deze rede heeft men in toonaangevende kringen te Rome den indruk gekregen, dat de regeering te Londen er zich op het oogenblik ten volle van bewust is, dat het Brit sche eiland en wereldrijk door een doodelijk gevaar wordt bedreigd. Het overige deel van de rede wordt hier beschouwd als een gebruikelijke de monstratie der Britsche propaganda, waaraan het niet noodig is woorden 1 te verspillen. Nu door'de Italiaansche bezetting van Berbera (de hoofdstad van Britsch Somaliland) de verovering van deze Britsche kolonie een feit geworden is, heeft het Europeesch-koloniaal bezit i® Afrika eveneens een verandering Volgens een bericht uit Washington aan de „New York Herald Tribune” zijn Amerikaansche luchtvaartkringen van meening, dat men zich over den afloop van den oorlog tegen Engeland aan geen illusies meer behoeft over te geven, daar deze in elk geval gunstig voor Duitschland zal zijn. Engeland is niet in staat de Duitsche luchtaanvallen doeltreffend te weerstaan. Beslissend is, dat de luchtgevechten boven Enge land en niet boven Frankrijk of Duitschland plaats hebben. De militaire medewerker van de „New York Times” schrijft, dat Enge land onder een voortgezette herhaling van de Duitsche luchtaanvallen der huidige sterkte moet ineenstorten. Ook de Amerikaansche beurs schijnt deze opvatting te huldigen, omdat alle koer sen blijven dalen. lieze men niet uit het oog, dat de kust tegenover Aden slechts 250 k.m,, nau welijks drie kwartier per vliegtuig van dit belangrijke Engelsche steun punt is verwijderd. Dit is wel het grootste voordeel, dat de Italianen hebben behaald door hun overwinning, welke natuurlijk zeer vergemakkelijkt is door het feit, dat de Engelschen hadden gerekend op den steun der Franschen van Djiboeti uit, welken zij thans hebben moeten ontberen. 19 Juni aan den commandant van de flottielje, Hagnian, met nadruk, dat van Britsche zijde niet de bedoeling bestond, eenige onvriendelijken maat regel tegen de Zweedsche schepen te nemen. Den volgenden dag echter deelde een hoog Britsch officier mede, dat de Britsche regeering deze tor pedojagers in bewaring moest nemen, daar men „met zekerheid” aannam, dat zij „anders in Duitsche handen” zouden vallen. De uitlevering moest den volgenden dag om 10 uur des morgens plaats vinden. De torpedo jagers zouden Zweedsch eigendom blijven. Alle mogelijke schade en ver liezen zouden vergoed worden. De be velen waren categorisch en bepaalden, dat iedere tegenstand onmiddellijk gebroken moest worden. De „Patri cia” en de „Castor” konden haar reis ongehinderd voortzetten. Volgens de Zweedsche lezing wei gerde Hagman op deze eischen in te gaan en verklaarde, dat hij den strijd zou aanbinden of zijn schepen tot zin ken brengen. Hagman verzocht daar op door middel van de radio of de draadlcoze telegrafie in de Engelsche taal zich in verbinding te mogen stel len met zijn regeering. Dit werd werd hem geweigerd. Daarop protesteerde Hagman mondeling en eischte, dat de Britsche eisch hem schriftelijk zou worden overhandigd. Den volgenden morgen ontving Hagman den brief, met het verzoek, binnen één uur te antwoorden. Terwijl Hagman met de commandanten van de andere torpedo jagers een bespreking hield, versche nen verscheidene Britsche torpedo jagers in den ingang van de fjord, die tweemaal zoo groot waren als de bei de grootste Zweedsche torpedojagers en veel sterker bewapend. De Zweden hielden een gevecht voor kansloos en besloten, aan de Britsche eischen ge volg te geven. Noorsche persstemmen „Tidens Tegn” schrijft: Churchill is zijn oude methoden getrouw gebleven. De schuld op anderen te schuiven, in dit geval op Frankrijk, is een herha ling van zijn handelwijze tegenover Polen en Noorwegen. Voor Noorwegen is het zeer belangwekkend geweest om te hooren, dat Churchill aan het Noorsche volk eiken toevoer van le vensmiddelen weigert. „Aftenposten” schrijft, dat de rede een zekere moe deloosheid aan het daglicht heeft ge bracht, welke officieel getoond Britsch optimisme niet heeft kunnen verbergen. Indien Churchill in zijn laatste hoop zich vastklampt aan een veldtocht in de jaren 1941 en 1942, dan moet zulk een vertrouwen toch wel van zeer twijfelachtigen aard worden geacht. „Sjoefartstidende” noemt het feit, dat Engeland zich bereid moet toonen om deelen van zijn empire te verkwanselen, een bewijs van zwakte en van de moeilijkheden van het En gelsche wereldrijk. „Dagbladet” noemt de bewering van Churchill, dat Duitschland zich heeft vergrepen aan de voorraden levensmiddelen van an dere landen een bewuste leugen. Groot militair belang voor Italië Thans, nu de beslissende slag Afrika is geslagen, springt ook belang in het oog, dat Italië heeft bij het bezit van dit gebied vooral de kust. Den Westelijken uitgang van de Middellandsche Zee hebben de Ita lianen zoo goed als afgesloten. Voor Engelsche oorlogsschepen is het zoo goed als onmogelijk, heden ten dage nog ongehinderd van Alexandrië naar Gibraltar en vandaar in den Atlanti- schen Oceaan te komen. Ook in het Oostelijke bekken van de Middelland sche Zee wordt de toestand hoe lan ger hoe onhoudbaarder voor de En gelschen, gezien het groote gevaar, dat de petroleumetablissementen te Haifa door de Italianen worden ver woest. Nu schijnt de taktiek der Ita lianen er op te zijn gericht, om een eventueelen aftocht van de Engelschen door de Roode Zee zooveel mogelijk te verhinderen. Van Erithrea uit kun nen zij aan de Westzijde de straat van Bab-el-Mandeb beheerschen; van Zei la en Berbera uit is dit thans ook het geval van de Oostzijde. Daarbij ver- hebben alle dit zon verbrande land, dat uit weinig anders dan steppen en woestijnen bestaat, in handen te krijgen en dat nog wel in het slechtste, d.w.z. het heetste jaargetijde. Een blik op de kaart is voldoende, om de verklaring te vin den. Engeland nam in 1884, na den bouw van het Suezkanaal, deze kust in be zit ten koste van Egypte, om des te beter de route door de Roode Zee, den weg naar Indië, te kunnen bevei ligen. Reeds voordat het Suezkanaal er was, hadden de Engelschen zich ge nesteld in Perim en in Aden. Het be zit van de havens Zeila en Berbera aan de tegenovergelegen kust ver sterkte in aanzienlijke mate de stra tegische positie van Aden. De grenzen met het Fransche Djiboeti werden in 1887 vastgesteld, die met het Italiaan sche Somaliland eerst in 1891. Voordat de spoorweg van Djiboeti naar Addis Abeba was aangelegd, hadden de havens in Britsch-Somali land, vooral Zeila, nog een zekere be teekenis als stapelplaatsen voor de goederen, door karavanen van het Abessijnsche hooggebergte aange bracht, thans zijn zij alleen nog van belang voor het plaatselyke goederen verkeer. De handel is voornamelijk in handen van de Arabieren, in den laatsten tijd ook van Indiërs. (TANGANJtKA) ONDER BRITSCH MANDAAT Schoonspringen. boksen, schermen, kogelslingeren. Bij de athleten in hét Olympisch dorp.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2