Lichtgevende verf f V RW E N H O K J Ë1 BINNENLAND FINANCIEEL HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 De Maastunnelbouw vordert snel Rozebottels bevatten veel vitamine C Absorbeert dag- of kunst licht en straalt het weer uit De Nederlandsche Dagbladpers Nederlandsche Vakcentrale het steunbedrag censuur 1 De toekomst van den Neder- landschen landbouw Geen voorafgaande op boeken Dertigjarig bestaan van het Koloniaal Instituut r -M Mogelijkheden echter beperkt De bepaling van Jam Het slachten van warmbloedige dieren Goed kunstlicht zonder uitstraling w voor ge- De posttarievenverhooging te dat er licht New I N.V. ROTTERDAMSCHE VERZEKE- RING-SOCIETEITEN (R.V.S.) OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DEB NEDERLANDSCHE BANK, 22 AUG. Met inkomsten van inwonende kinderen, die als dienstboden werkzaam zijn, zal weer rekening worden gehouden. Zooals bekend werd in 1938 bepaald, dat bij de vaststelling van het steun bedrag geen rekening gehouden behoef de te worden met de verdiensten van inwonende kinderen van steuntrekkers, als deze kinderen als dienstbode werk zaam waren. Dit was ter aanmoediging bedoeld van de meisjes, bij wie de animo voor dit beroep niet groot was. Nu de laatste maanden een toenemend aanbod is gekomen van vrouwelijk huis houdelijk personeel heeft de sect, gen., hoofd van het departement van Sociale Zaken besloten, dien maatregel in te trekken. In het vervolg zal met de ver diensten van de dienstboden dus op volkomen gelijke wijze moeten worden gehandeld, als met de verdiensten van andere inwonende kinderen. citroenzuur- opgelost in 1 Extra brood- en boterrantsoen voor landarbeiders tijdens den oogst. Het Centraal Secretariaat voor Land en Tuinbouw heeft pogingen in het werk gesteld om de landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrichten, in aan merking te doen komen voor extra brood- en boter- of margarine-rantsoen. Ten aanzien van het brood-rantsoen was reeds in dien zin beslist; gisteren werd nu van het Centraal Distributiekan toor mededeeling ontvangen, dat land arbeiders, die voortdurend zware oogst werkzaamheden verrichten, behalve op een extra brood-rantsoen van 100 pCt., aanspraak kunnen maken op een extra boter- (c.q. margarine) rantsoen van 200 pCt Die extra oogst-rantsoenen worden slechts tot 1 September verstrekt. De plaatselijke distributie-diensten zijn over eenkomstig geïnstrueerd. Alg. Handelmaatschappij voor onroerende goederen In de algemeene vergadering van aafr deelhouders der N.V. „algemeene handel- maatschappij van onroerende goederen” te ’s-Gravenhage werd de balans per 31 De- cember 1939 met bijbehoorende verlies- en winstrekening, sluitende met een nadee- lig saldo van 9227,62 goedgekeurd. Als commissaris werd herkozen de heer B. X Huurman jr. Het verkeer Nabij de Velgersdijkstraat is thans het verkeer van de Boergoenschestraat over de onderdoorgangen, welke daar zijn ge maakt, geleid en thans is men doende met het aan te leggen opstelplein en de garage voor de L.M.O. aldaar te bouwen. Tenslotte nog een woord over het werk in de Waalhaven, dat zijn einde nadert. Stuk nr. 9 ligt thans geheel opgetuigd te wachten tot het tot zinken zal worden ge bracht, terwijl het resteerende drietal bij na gereed is, zoodat over enkele weken dit werkterrein als zoodanig niet meer zal bestaan. terwijl bovendien nog op het maatschap pelijk kapitaal kan worden gewezen. De reserve voor bijzondere doeleinden bedraagt f 379.475. Het maatschappelijk kapitaal van de maatschappij bedraagt geplaatst 1.000.000, waarop is gestort 822.700. Misverstand handel in Naar wij zijde vernemen, moet de Dinsdag jJ. gepubliceerde verordening betreffende den handel in drukwerken niet van toepassing worden geacht op uitgeve rijen, welke zich tot het uitgeven van boeken bepalen. Ook voor de uitgeverijen van bladen en tijdschriften zal de verordening voorshands niet worden toegepast in dien zin, dat boeken vooraf ter goedkeuring moeten worden voorge legd. Ten aanzien van boeken blijven de uitgevers vrij, met inachtneming van de wenken, uitgegaan van de contact commissie van de Vereeniging tot Be hartiging van de Belangen des Boek handels. Het Koloniaal Instituut te Amsterdam bestaat deze maand dertig jaar. De tijds omstandigheden zijn oorzaak, dat dit feit slechts met een bescheiden tentoonstel ling zal worden herdacht, hoewel er voor ons land en onze koloniën alle aanleiding was geweest om geboorte en groei van dit zoo belangrijke instituut op grootsche wijze te herdenken. De a.s. jubileumtentoonstelling zal van 14 September tot 15 October worden ge houden in de groote lichtbal van het museum aan de Linnaeusstraat. Een on derdeel der tentoonstelling zal de histo rische afdeeling vormen, welke een aan tal der belangrijkste geschiedbronnen, zooals boeken, plaatwerken, landkaarten, zal exposeeren uit de periode 15951811. Deze afdeeling wordt verzorgd door dr. F. W. Stapel, die de volledige medewer king heeft verkregen van den algemeen rijksarchivaris en van het instituut voor de taal-, land- en volkenkunde van Ne- derlandsch-Indië te ’s-Gravenhage, dat de kostbare koloniale bibliotheek exploi teert. Naast interessante archivalia (ori- gineele brieven, reisjournalen, kaarten e.a. documenten), zal een keuze worden geëxposeerd uit de meest waardevolle boekwerken uit genoemd tijdperk. De gezonken stukken sluiten prachtig aan Op de maandelijksche persconferentie over den tunnelbouw te Rotterdam is medegedeeld, dat in de afgeloopen maand flinke vorderingen zijn gemaakt, welke vooral het riviergedeelte betreffen. Daar bij moet men in aanmerking nemen, dat slechts drie weken zijn gewerkt in ver- KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT Koersen voor stortingen op 22 Augustus 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36, Belga’s 30.14, Zwifr sersche francs 42.77, Lires 9.55, Deenschfl kronen 36.40, Noorsche kronen 42,80, Zweedsche kronen 44.85, Tsjechische kro nen (oude schulden) 6.42, Tsjechische kro nen (nieuwe schulden) 7.54, Dinar (oude schulden) 3.43, Dinar (nieuwe schuldeni 4.23, Turksche ponden 1.45J. Dr. H. Colijn op tournee De leider der Anti-Rev. partij, dr. H. Co lijn, zal Donderdagmiddag 29 dezer op het Be Quick-terrein aan den Heereweg te Groningen als spreker optreden in een massale meeting, welke vanwege het prov. comité der A.R. partij zal worden georga niseerd. In verband met deze meeting zul len dien dag zoowel voor den aanvang als na afloop in de prov. Groningen in alle richtingen extra-treinen rijden. Dr. Colijn zal het woord voeren over „Nederland’s toekomst”. Vrijdagmiddag 30 dezer zal dr. Colijn te Assen optreden voor het prov. comité van A.R. kiesvereenigingen in Drenthe. Daartoe zal op ’t Nieuwe Markt terrein een tent worden geplaatst, welke aan 5000 personen plaats bieden zal. Dins dag 3 Sept, spreekt dr. Colijn in Zeeland. Gepoogd zal worden hem zoowel te Mid delburg als te Goes te doen optreden. Zeer waarschijnlijk zal naast dr. Colijn in de Zeeuwsche bijeenkomsten ook een Chr.- Hist. spreker optreden, gelijk dit Woens dag 28 Aug. op het IJsclubterrein te Leeuwarden eveneens het geval zal zijn. Nijenrode krijgt een andere bestemming Naar wij vernemen, zal het bekende kasteel Nijenrode te Breukelen binnen kort een andere bestemming krijgen. Reeds eenige jaren had dit prachtige slot aan de Vecht geen vasten bewoner en werden slechts enkele vertrekken door den eigenaar, wijlen den antiquair Goud stikker uit Amsterdam, als showroom ge bruikt, terwijl eenige zalen en de schit terende tuin door de N.V., die Nijenrode exploiteerde, waren ingericht als restau rant. De theeschenkerij, die in de zomer maanden druk bezocht werd en door Utrechtenaren en Amsterdammers veel werd gebruikt voor groote partijen en feesten, zal nu verdwijnen. Het kasteel is n.l. in andere handen overgegaan, en het zou de bedoeling van den nieuwen eigenaar zijn Nijenrode als buitenverblijf in gebruik te nemen. band met de vacantie der bouwvakarbei ders. Het werk aan het riviergedeelte be trof voornamelijk het vijfde tunnelstuk, dat zonder haperen snel in de rij van de vier voorgaande werd neergezet en gedeel telijk reeds aan het vierde tunnelstuk ver bonden. Tegelijkertijd werd gewerkt aan de ver binding tusschen het eerste tunnelstuk en het ventilatiegebouw op den rechter oever, welke verbinding thans tot stand is gebracht en men is op dit oogenblik bezig het kopschot van het eerste tunnel stuk en den opgaanden 2.80 m. dikken wand van het ventilatiegebouw te door breken. Eerlang zal men dus van de land- tunnel uit door het ventilatiegebouw tot in de riviertunnel kunnen loopen, zooals het thans reeds mogelijk is van de land- tunnel door het ventilatiegebouw de rol trappenschacht te bereiken. Deze laatste is intusschen drooggemalen en aan deze zijde zijn de tijdelijke wanden afgebroken. Verder in het riviergedeelte wordt hard gewerkt aan het maken van den rijvloer, welke de ruimte der ventilatiekanalen onder dezen vloer scheidt van de eigen lijke ruimte, welke voor het rijverkeer is bestemd, terwijl in de voetgangers- en wielrijdersbuis reeds een groot gedeelte van den tusschenvloer, welke deze beide doorgangen scheidt, is gebetonneerd. De aansluiting der stukken Wanneer wij in dit gedeelte van de riviertunnel loopen, kunnen wij consta- teeren, hoe goed de eerste drie stukken bij de vorige aansluiten. Nergens is eenig verschil in hoogte of dwarsligging te be speuren en men moet zoeken naar de plaats waar de kopschotten hebben ge zeten en dus afgehakt ruw beton aan den dag treedt om te weten, waar de schei dingslijn tusschen twee stukken was. De baggermolen heeft intusschen het laatste gedeelte grond voor het ventila tiegebouw op den linkeroever weggegra ven en alles wordt daar in gereedheid gebracht om het stuk nr. negen te ont vangen. Dit stuk komt te liggen tegen het ventilatiegebouw op den linkeroever, waarna resp. de stukken 8 en 7 aansluitend worden gelegd, terwijl tenslotte nr. 6 het sluitstuk tusschen het reeds gezonken vijfde en het nog te zinken zevende stuk zal vormen. In de ventilatiegebouwen op beide oevers wordt met kracht voortgegaan met het monteeren der ventilatie-inrichtingen, welk werk op den rechter oever reeds ver is gevorderd. Alle 16 ventilatoren staan daar reeds opgesteld en het bordes, dat gelegenheid geeft de motoren boven op de ventilatoren te inspecteeren, is grooten- deels voltooid. Op den linker oever is men nog niet zoo ver. Daar is eerst onlangs een aanvang gemaakt met het stellen van de omderdeelen der ventilatoren. Ook aan het electrisch gedeelte wordt thans gewerkt. In het gedeelte landtun- nel op den rechter Maasoever zijn reeds groote hoeveelheden kabels getrokken en in het ventilatiegebouw op den rechter oever zijn ook reeds verschillende electri sche apparaten opgesteld. Thee De meest eenvoudige toepassing echter is wel het trekken van rozebottelthee, een verfrisschenden drank, welke bij de be perkte hoeveelheid echte thee, welke thans te onzer beschikking staat, voor vele gezinnen een welkome en smakelijke aanvulling zal blijken te zijn (o.a. bij het ontbijt). Per persoon nemen we een afgestreken eetlepel gedroogde rozebot tels en laten die in een kwart liter water gedurende den nacht weeken. Den vol genden ochtend brengen we het mengsel aan de kook, laten het tien minuten trek ken (op een theelichtje of onder de muts) en schenken de vloeistof door een langstelling rozebottel. In de kringen der deskundigen heeft men voor dit product reeds geruimen tijd belangstelling. Daarbij kon het bij zonder hooge gehalte aan vitamine C van deze vruchten worden vastgesteld, terwijl ook adviezen konden worden ver strekt omtrent den aanplant van rozen soorten, welke het voordeel van een lagen aanschaffingsprijs paren aan een zeer ruime opbrengst. Als zoodanig moeten „rosa rugosa” en „rosa rubiginosa” wor den genoemd. Het gemeentebestuur van 's-Gravenhage is het vorige jaar reeds begonnen met een aanplant op ruime schaal van bottelrozen, zoodat men daar de kostelijke vruchten reeds dit jaar aan het oogsten is. Wie dit jaar niet uit eigen tuin rozebottels kan winnen alle rozensoorten komen hiervoor overigens in aanmerking zal van het product niet verstoken behoeven te blijvende bottels zijn namelijk, zoowel in verschen als in gedroogden staat in den handel. Waarom zij noodig was Hieronder volgen 2 opbrengststaten, waaruit men kan zien, hoezeer de inkom sten van het bedrijf der P.T.T. achteruit geloopen zijn, in verband waarmede de tarievenverhooging is ingevoerd, welke eergisteren is ingegaan. De opbrengsten in Juni 1940 bedroegen: posterijen f 1.877.740 1.012.950 minder dan v. j.); telegrafie ƒ64 554 (ƒ246.988 minder dan v. j.); telefonie ƒ2.069.102 (ƒ483.739 minder dan v. j.); postcheque- en girodienst 800.378 70.198 meer dan v. j.)totaal ƒ4.811.774 1.673.479 min der dan v. j.) Van Januari tot en met Juni 1940 wa ren de opbrengsten: posterijen ƒ15.427.323 (ƒ1.760.716 minder dan v. j.); telegrafie ƒ2.195.665 (ƒ283.746 meer dan v. j.); tele, fonie ƒ14.869.228 (ƒ71.179 minder dan v. j.)postcheque, en girodienst ƒ4.798.975 650.319 meer dan v. j.)totaal ƒ37.291.191 (ƒ897.830 minder dan v. j.) omtrent verordening op drukwerken opgeheven Van bevoegde Duitsche Waartoe wordt het gebruikt, vroe gen wij. Het wordt in kleine stukjes aangebracht op tal van plaatsen, bijv, als richtingwijzers bij schuilkelders, in de gangen van groote gebouwen, bij deuren, enz. In fabrieken wordt het aangebracht op machines, om te voor komen, dat de arbeiders er tegen aan zouden loopen, wanneer plotseling het licht zou uitgaan. Ook bij particuliere woonhuizen kan deze verf uitstekende diensten bewijzen. Hier en daar ziet men bijv, reeds naamplaatjes en huis nummers met lichtgevende verf bestre ken, hetgeen vooral in straten, waar de huizen zoo zeer op elkaar lijken, dat zelfs de bewoners nog al eens moeite hebben bij donker hun eigen huis te vinden, buitengewoon prac- tisch is. Den laatsten tijd wordt er veel sproken over lichtgevende verf en over de mogelijkheden, waartoe zij kan worden aangewend. De wanden van huizen en van schuilkelders zouden met die stof bestreken kunnen worden, waardoor het even licht binnen zou zijn als wanneer electrische lampen branden. Wjj hebben ons licht eens op gestoken over lichtgevende verf bij een der groote fabrieken op dit ter rein, namelijk de Sikkens lakfabrieken te Sassenheim. Het is een duur pro duct, zeide men ons en daarom zal het wel nooit op groote schaal, zooals voor het beschilderen van de wanden van kamers en schuilkelders gebezigd kun nen worden. Lichtgevende verf is zelf geen lichtbron. Het absorbeert lichten straalt dat later zelf weer uit. Daar om is het noodig, dat deze stof zelf bestraald wordt, hetzij met daglicht, hetzij met kunstlicht. Daarna kan het ongeveer drie uur achtereen zelf een groenachtig licht uitstralen. Natuurlijk wordt de lichtsterkte dan steeds gerin ger. De voedingsraad schrijft De beteekenis van een voldoende hoe veelheid vitamine C in ons dagelijksch voedsel is allengs een feit geworden van zoo algemeene bekendheid, dat het nau welijks noodig lijkt daarvoor nog eens afzonderlijk de aandacht te vragen. Iets minder bekend is echter de omstandig heid, dat wij, met name in het winter seizoen, bloot zijn gesteld aan het risico van een onvoldoende verzorging met dit waardevolle vitamine, zoodat het zaak is aan dit punt bijzondere aandacht te be steden. En vrijwel geheel onbekend is het feit, dat wij in rozebottels een bij zondere rijke bron van dit onontbeerlijke voedingsbestanddeel bezitten. Daarom vragen wij reeds nu de bijzondere be- van de huisvrouw voor de Verwerkingsmogelijkheden Hoe worden de rozebottels nu genut tigd Daarvoor zijn verschillende ver werkingsmogelijkheden aan te geven men kan er thee van zetten, soep van koken, compóte van bereiden of jam van maken. Ook komen de vruchten in aan merking om te worden gekonfijt. De laatste methode brengt ons op het luxe gebied van de banketbakkersproducten en is bovendien in verband met de sui- kerrantsoeneering wat bezwaarlijk. Het bereiden van rozebotteljam ligt meer voor de hand, daar hierbij gebruik kan worden gemaakt van glucosestroop. Fusie met het N.V.V. Zaterdag 17 Augustus j.l. kwam de Be stuursraad van de Nederlandsche Vak centrale in een spoedvergadering bijeen, ter behandeling van de navolgende pun ten van de agenda: verslag van de fusie, besprekingen; besluit tot het stichten van een nieuwe Vakcentrale en het opheffen van de Nederlandsche Vakcentrale. Na een inleiding van den voorzitter, den heer Roos, waarin hij een uiteenzetting gaf over de gehouden besprekingen met de Duitsche Overheid, belast met het toe zicht op de vakbeweging in Nederland, deelde hij mede, dat het algemeen be stuur met algemeene stemmen besloten had aan den bestuursraad te adviseeren punt b van de agenda te aanvaarden. Verschillende bestuursraadsleden namen aan de daaropvolgende discussie deel, waarna tenslotte de afgevaardigde van de C.B.P.T.T., de heer van Giessel, de na volgende resolutie indiende: „De bestuursraad van de N.V.C., in speciale vergadering bijeen op 17 Augus tus 1940; gehoord het verslag over de gevoerde besprekingen en lettende op het eenstem mig advies van het algemeen bestuur; zich plaatsende op het standpunt van de noodzaak te komen tot eenheid van arbei ders, hoofdarbeiders en ambtenaren; besluit in het algemeen Nederlandsch belang deze eenheid met alle geëigende middelen te bevorderen, meer in het bij zonder door fusie met het N.V.V. en ont binding van de N.V.C., teneinde te komen tot stichting van een nieuw Vakverbond, dat alle werknemers in Nederland zal kunnen omvatten; draagt aan het Dagelijksch Bestuur van de N.V.C. op, met inachtneming van arti. kei 1702 B.W en artikel 15 van de Sta tuten, alle maatregelen te nemen, die tot uitvoering van dit besluit en tot liquidatie van de N.V.C. noodig zijn.” Deze resolutie werd met op drie na aL gemeene stemmen aangenomen. De voor zitter wees op de groote beteekenis van dit besluit, waaraan dr. Voss, de Duitsche Commissaris voor de Nederlandsche Vak centrale, toevoegde, dat dit een eerste en belangrijke stap was, welke gedaan werd in de richting van een sterke concentra tie der Nederlandsche vakbeweging. De vergadering werd daarna gesloten. Valuta’s (schriftelijke en tel. transacties) New York 1.88 3/16—1.88 9/16, Berlijn 75.28—75.43, Brussel 30.11—30.17, Helsinki 3.81—3.82, Stockholm 44.81—44.90, Zürich 42 8442.92 Bankpapier: New York 1.86J1.90L Brussel 30.0830.20, Stockholm 44.76— 44.94, Zurich 42.80—42.96. Jaarlijksche algemeene vergadering De vereeniging van directeuren en uitgevers van dagbladen „De Neder landsche Dagbladpers”, hield gisteren te ’s-Gravenhage haar jaarlijksche al gemeene vergadering, waarin 62 leden, vertegenwoordigend de overgroote meerderheid der Nederlandsche dag bladen, aanwezig waren. Het bestuur deed in deze vergade ring verslag van zijn werkzaamheden in de laatste maanden en lichtte zijn standpunt t.o. van de bestaande situa tie en zijn plannen voor den nieuwen tijd uitvoerig toe. De vergadering sprak haar vertrou wen in het bestuur uit en gaf met 47 tegen 7 stemmen het bestuur, dat zich uiteraard van stemming onthield, vol macht op de voorgenomen wijze met doorvoering zijner plannen, o.a. gericht op de onverwijlde instelling van een Nederlandschen Persraad in samen werking met den Ned. Journalisten- Kring, den Raad van Voorlichting en de daarvoor eventueel in aanmerking komende andere instanties, door te gaan. De heer P. W. Peereboom, die periodiek aftrad, werd tot bestuurslid herkozen. Voorts werd de heer H. Kuypers, die onlangs is afgetreden als directeur van de Maasbode, wegens zijn vele en groote verdiensten jegens de vereeni ging, waarvan hij een der oprichters is, tot eere-lid benoemd. Aan het slot der vergadering, waarin nog verschillende belangrijke bedrijfs- aangelegenheden werden behandeld, werd uit de vergadering den voorzitter, den heer J. W. Henny, ter gelegenheid van zijn tienjarig voorzitterschap war me hulde gebracht voor zijn voortref felijke leiding en voor het vele, dat hij gedurende zijn voorzitterschap in het belang der Nederlandsche pers heeft tot stand gebracht. Tenslotte is dan nog de bereiding tot jam mogelijk, een vorm, waarin de bot tels ook goed haar vitaminewaarde schijnen te bewaren. De vruchten worden weer op dezelfde wijze schoongemaakt daarna gewasschen en op een vergiet ge legd om uit te lekken. Ze worden met een bodempje water zachtjes tot moe» gekookt, daarna door een zeef gewreven en gewogen. Met hetzelfde gewicht aan suiker (of wel met hetzelfde gewicht aan glucosestroop plus een derde daar van aan suiker) wordt het moes nog even onder voortdurend roeren tot de ver- eischte dikte ingekookt, waarna het in de goed schoongemaakte potjes wordt gedaan, welke op de bekende wijze wor den afgesloten met cellophaan, perka- mentpapier of schroefdeksel. Wie de jam op deze wijze te zoet vindt, kan er bij gebrek aan citroen sap op het laatst 1 2 kristalletjes doorroeren lepel warm water. Compöt« Versche rozebottels kunnen heel goed tot compóte worden bereid. In dat geval worden de vruchten, na doormidden te zijn gesneden, zorgvuldig ontdaan van de pitten en het pluis. Het is verstandig dit met behulp van een mesje of een klein theelepeltje te doenaanraking met het pluizige binnengedeelte geeft n.l. aanlei ding tot een huidprikkeling, welke jeuk veroorzaakt en welke o.a. duidelijk wordt waargenomen, als men met vingers, welke het binnenste van de rozebottels hebben aangeraakt, in het gezicht wrijft. Het nog eens goed nagewasschen vrucht- vleesch wordt in wat water gaargekookt (niet langer dan 10 minuten) en op smaak afgemaakt met suiker. Het over tollige vocht kan met wat aangemaakte aardappelmeel tot een dun sausje worden gebonden. Wil men ’s winters deze compóte be- reiden van gedroogde rozebottels, dan dient daarvoor een afzonderlijk verzorgd voorraadje ontdaan van pitten en pluis te worden gedroogd. Deze vrucht jes worden ’s winters 24 uur te weeken gezet in wat koud water, om vervolgens met dit water te worden gekookt. Soep In Zweden is men gewend naast roze- bottelcompóte ook rozebottelsoep te be reiden en daarvoor (voor 6 personen) te gebruiken6 theekopjes schoonge- maakte rozebottels, 2J 1. water, 150 gram suiker, 25 gram aardappelmeel en 35 gram amandelen. De gehalveerde schoongemaakte roze bottels worden opgezet met het kokende water, waarin we ze door en door zacht laten worden, af en toe roerende om de vruchten fijn te wrijven. Tenslotte bin den we de soep met het aangemengde aardappelmeel en strooien er bij het op- doen de gepelde, in dunne staafjes ge snipperde amandelen door. Jaarverslag Uit het beknopte jaarverslag van de R.V.S. blijkt, dat in 1939 aan nieuwe ver zekeringen werd afgesloten 46.370.052, terwijl de omrekening vreemde munt en andere oorzaken 394.895 aan het ver zekerd bedrag werd toegevoegd. De totale vermeerdering in 1939 bedroeg dus 46.764.947 tegen 62.061.544 in 1938. Door het overlijden van verzekerden, het aanbreken van het voor de uitkee- ring bij leven vastgestelde tijdstip, door afkoop, omzetting en andere oorzaken werd 31.433.066 afgevoerd tegen 34.273.823 in 1938. De vooruitgang was dus 15.331.881 en het totaal verzekerd bedrag op 31 December 1939 446.030.613, waarvan voor rekening van volksverze keringen 127.251.486 en voor groote verzekeringen 318.799.127. Bovenstaan de gegevens omvatten het geheele bedrijf; afzonderlijk dient te worden vermeld, dat het Belgische bedrijf een vooruitgang boekte van frs. 13.232.342. Op 31 Decem ber 1939 was in dit bedrijf verzekerd 438.670.461 Belgische francs en boven dien 13.798 guldens. De waargenomen sterfte was gering. Volgens de basis, waarop de premiereserve is berekend, werd aan uitkeering bij overlijden ver wacht een bedrag van 2.976.173. In werkelijkheid behoefde slechts 1.807.777 te worden uitgekeerd. Bij de loopende lijfrenten werd verwacht, dat door over lijden een rentebedrag van 8533 zou vervallenhet werkelijk verval bedroeg 8439 rente. Voor de uitgestelde lijf renten waren deze cijfers resp. 7354 en 9302 van de kapitaalverzekeringen bij leven verviel door overlijden een bedrag van 6700, terwijl 11.846 verwacht werd. De gekweekte rente was ruim vol doende. De onkostencijfers waren bevre digend. De premiereserve voor het ge heele bedrijf bedraagt per 31 December 1939 82.907.894. Zij is gemiddeld be rekend op een rentevoet van 3,52 pCt., terwijl in 1939 inderdaad een nettorente werd gekweekt van 3,97 pCt. Naast de premiereserve, welke uit hoofde van de belangrijke marge in elk der technische grondslagen reeds een aanmerkelijk sur plus bevat, beschikt de maatschappij nog over een extra reserve groot 7.762.525, Dividenden. Bank voor Onroerende Zaken (A’dam)- Div.bew. 32 der gew aand. - 8 pCt. zijnde 80 - div.bew. 3 der pref. aand. -ƒ50» 1939 - bebb. 26 Aug. ’40 - Heldring eB Pierson. Dordtsche Petroleum Ind. Mij. (A’damh Waarschijnlijk geen slotdiv. - 1939. Electro Zuur- en Waterstoffabr. Voor- gest. slotdiv. 2J pCt. - totaal 6 pCt. (v. j. 8 pCt.) - 1939/’4O. Geldersch-Overijselsche Stoomtr. Mij. (Doetinchem). Nihil. Tramw. Mij. De Graafschap (Doetin» chem). Nihil. Industrieele Disconto Mij. Nihil. Lampong Sumatra Rubber Mij. (A’dam). Voorgest. 24 pCt. (onv.). Staalwerken De Maas (Maastricht). Div.bew. 13 - 9 pCt. - betb. 24 Aug. 1940 - Wodan Handel Mij., R’dam en Kas-Ver„ A’dam. Ned. Mij. tot Ontginning van Steen kolenvelden. Pref. aand. 6 pCt. (onv.). Sumatra Rubber Cult. Mij. Serbadjadi- Voorgest. 3 pCt. (onv.). - 1939. C. N. Teuling’s Kon. Drukkerijen ('s-Hertogenbosch)% Div.bew. 20 der pref, aand. - 15 per aand. van ƒ500 en ƒ7.50 per aand. van 250 - betb. bij de Incasso» Bank. Centrale Hyp. Bank. Voorgest vef4 plicht gestort kap. 4 pCt. (onv.),. zeefje in de kopjes. Naar smaak kan er wat suiker of zoetstof bijgevoegd worden, Vermeld moet nog worden, dat w» voor rozebottelthee gebruik maken vn» bottels, welke in zomer of herfst op eea- voudige wijze zijn gehalveerd en ge droogd en waaruit de pitten niet ver* wijderd zijn, omdat die juist voor de thee waarde hebben. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en visscherij, betreffende het bedwelmen van warmbloedige dieren vóór het slachten. In afwachting van de geldende bepalin gen moet de bedwelming van warmbloe dige dieren zoodanig geschieden, dat het bewustzijn onmiddellijk wordt opgeheven hetzij door electrische doorstrooming het zij door middel van toestellen, waardoor de groote hersenen mechanisch worden be- leedigd, hetzij op een andere toegelaten wijze. Toepassing van kopslag en van neksteek of nekslag, evenals het breken of om draaien van den nek, is verboden. In plaats van de genoemde bedwelmings- methoden en in afwijking van het desbe treffende verbod, is ten aanzien van warmbloedige dieren, geen slachtdieren zijnde, als bedoeld in de Vleeschkeurings- we, Staatsblad 1919, no. 524, of vee, als bedoeld in de Veewet, de toepassing van den kopslag, de toepassing van den nek slag, alleen voor zoover het konijnen be treft, en het snel en geheel scheiden van den kop van den romp, alleen voor zoover het gevogelte betreft, geoorloofd. Voorts is het verboden, tijdens of na de verbloeding met slachten voort te gaan, al vorens blijvende bewegingloosheid is inge treden. Ook het ophangen der dieren vóór het bedwelmen is verboden. Het besluit is Dinsdag in werking getreden. Er is nog een andere verfsoort, welke in den komenden winter van groote beteekenis kan blijken te zijn, n.l. de zoogenaamde complexverven. Bij een beschouwing van de metho den om gebouwen te verduisteren, treft men steeds één of meer der vol gende bezwaren aandat de kunstver- lichting niet voldoende sterk kan zijn overdag niet voldoende daglicht door dringt dat telkens weer opnieuw moeizame en tijdroovende werkzaam heden verricht moeten worden, om de ramen voldoende af te schermen. Past men echter een lichtbron toe, waarvan het licht geabsorbeerd wordt door de kleur, welke op de ramen is aangebracht, dan voorkomt men deze bezwaren. Dit licht is daardoor van buitenaf onzichtbaar, hetgeen men be reikt met complex-verven. Bij de complex-verven heeft men het volgende principe toegepast de licht bron straalt slechts een klein deel uit het spectrumde kleur van de ramen is hierop volledig afgestemd. Tot dusver werd bij een systeem, hetwelk berust op het gebruik var. complementaire kleuren, in het alge meen een blauwe verf voor de ramen gebruikt, in combinatie met verschil lende gele lichtbronnen. Afgezien van het feit, dat deze licht bronnen niet geheel voldoen, is in ieder geval de daglicht-doorlaatbaar- heid van de blauwe verf zeer gering, n.l. 45 zoodat nauwelijks meer dan een vrjj onaangename schemer ontstaat, waarvan de blauwe kleur het deprimeerende karakter nog eens extra onderstreept. Een veel beter resultaat geven de volgende combinaties Voor hooge kunstlichtniveau’s of groote ruimten Natriumlampen, even tueel voorzien van door de N.V. Phi- lipsfabrieken ontwikkeld oranje-selec- tiva vacuumglas, met daarbij nauw keurig aangepaste speciale groene glas lak (Cómplex). Voor lagere kunstlichtniveau’s of kleinere ruimten Philips oranje-selec- tiva gloeilampen, met daarbij nauwkeu rig aangepaste speciale groene glaslak (Cómplex). In een kamer, waar de ramen be streken zijn met deze verf, kan over dag normaal gewerkt worden, aange zien het licht er niet minder is. Het heeft alleen een groenachtige kleur. Dit kan men nog verhelpen, door een klein gedeelte van het raam niet te be schilderen en het ’s avonds te bedek ken met een stukje verduisteringspa- pier. Men verzekerde ons, dat een ge bouw, wanneer het behandeld is met. deze verf, van een hoogte van 500 me ter onzichtbaar is. Zelfs op geringen afstand ziet men niet, brandt in het gebouw. Ook om sleutelgaten brengt men reeds lichtgevende verf aan, een maat regel, die ook in tijden van vrede voor hen, die laat en, wat onzeker op de beenen staand, thuis plegen te komen, zeer zeker zijn nut zal afwerpen. Ook schijnt het voor reclame-doel- einden uitstekende diensten te kunnen bewijzen. Het vergt dan echter een bijzondere behandeling. De meening van een Duitschen deskundige. De „Deutsche Zeitung in den Niederlan- den” heeft een vraaggesprek gehad met Landesbauernführer Graf Grothe over de toekomstige positie van den Nederland schen landbouw. Op de vraag hoe de vooruitzichten zijn voor den Nederlandschen landbouw en welke mogelijkheden er bestaan voor land en tuinbouw, antwoordde Graf Grothe dat men allereerst moet vaststellen, dat Neder land tengevolge van den oorlog veel afzet gebied heeft verloren, terwijl anderzijds niet voldoende voedermiddelen kunnen worden ingevoerd. Daartegenover heeft de Nederlandsche landbouwer In Duitschland een afnemer gevonden, voor zijn over schot. dat betere en vooral vaste prijzen betaalt. In de afgeloopen periode, waarin de blik naar overzee was gericht, heeft de land bouw der meeste Europeesche landen ver geten de krachtige reserves van eigen bo dem tot volle ontwikkeling te brengen en zijn eigen producten door middel van een gezonden ruil tot voordeel van eigen vol keren in te zetten. In de toekomst zal Nederland bijv, voor langen duur landbouwproducten naar Duitschland uitvoeren, terwijl anderzijds de Balkanlanden groote hoeveelheden voe dermiddelen ter beschikking kunpen stel len. Doch vóór alles heeft de Nederland sche boer den plicht de voedselvoorziening van eigen volk te waarborgen. Alleen daar, waar wegens de dichtheid der bevolking een eigen voorziening niet mogelijk is. zal hierin door invoer worden voorzien. Welke zijn de vooruitzichten voor de verwerkende industrieën? luidde een twee de vraag. Graf Grothe antwoordde hierop, dat hij van oordeel is, dat de Nederlandsche land bouw door mobiliseering van voederreser ves en door een doelmatige verlaging van de veeteelt in staat zal zijn het wegvallen van den Invoer van voedermiddelen voor een groot deel te compenseeren. Terzake de veehouderij zal een voor de practijk bruikbare regeling getroffen moeten wor den. De ontwikkeling in Duitschland sedert 1934 kan hiertoe als voorbeeld dienen. De visscherij Graf Grothe is van meening, dat ook de visscherij veel kan bijdragen tot de bevei liging van Nederlands voedselvoorziening. Hij merkte hierbij op, dat onze zeevissche- rijvloot als verouderd moet worden be schouwd. Hieraan zal in de toekomst even eens worden gedacht. Inzake den uitvoer van fruit en groen ten, deelde Graf Grothe mede, dat deze on middellijk na den wapenstilstand niet tegenstaande de transportmoeilijkheden is hervat. Groote moeilijkheden werden hierbij overwonnen. Van week tot week zijn de uitvoercijfers naar Duitschland ge- stegen. Van 15 Mei tot 31 Juli zijn in totaal aan fruit en groenten alleen naar Duitschland rond 70.000.000 k.g. geëxporteerd. In de zelfde periode van het vorige jaar werden naar alle landen der wereld door Neder land 65.500.000 k'.g. uitgvoerd. Dit resul taat bevredigt des te meer omdat geduren de de eerste weken na den wapenstilstand slechts beperkte hoeveelheden konden worden verzonden. Op 9 Augustus is een dag-recordcijfer van 510 wagons bereikt Deze uitvoer beloopt een bedrag van 16.000.000 R.M., waaruit blijkt, dat voor Nederlandsche producten ook een hoogere prijs werd betaald. Hetzelfde geldt voor den uitvoer van vroege aardappelen. Ook voor den uitvoer van snijbloemen, bloembollen, etc., is al het mogelijke ge daan, ook al gold hier het bezwaar der snelle verzending. Graf Grothe noemde de volgende richt lijnen voor de toekomst: le. een billijken prijs voor de producen ten, 2e. afzet van den geheelen oogst. 3e. voorraadvorming.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6