J aar Haagsche Courant van Donderdag 22 Augustus 1940 De Wieringermeerpolder tien iaar oud Kinderspel STADSNIEUWS BINNENLAND Bom tot ontploffing gebracht te Amsterdam 5 Fransche kinderen bij hun spel op een buiten gevecht getstelden pantsertractor Wederopbouwproblemen Een boerderij, onmiddellijk na het gereedkomen in het voorjaar 1935 Dezelfde boerderij met ontwikkelde tuinbeplanting in Juni 1939 I 1 Maatregelen ter besparing op bouwmaterialen Hout en ijzer moeten zoo min moge lijk gebruikt worden Dö heer C. L. de Bruyn, secretaris der Wieringermeer-directie. ONGEVEER 70 SCHOLEN NOG AAN HET ONDERWIJS ONTTROKKEN DERDE BLAD, PAGINA 1. Benzine duurder Ishii geeft zijn indrukken uit Nederland weer Eenige belangrijke data Ml (Van onzen specialen verslaggever.) I. (Holland) Dit aantal wisselt echter steeds deze Dr. ir. J. A. Ringers aan het woord. Wieringer- de gereedgekomen. Convent der Prot. Chr. Patroonscen- trales in Nederland en het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland Aanvrage om goedkeuring van bouwwerken iets schrijven over den grootschen arbeid, welke in den Wieringermeer polder verricht is om duizenden bun ders zeebodem om te zetten in vrucht baren grond. A A A A A A s A A A A A A A A A A A A A X A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V V s V V V V V V V V S V 5 Vorige week zijn Paramaribostraat en -plein te Amsterdam door Engelsche vliegers gebombardeerd. Een van de neergeworpen bommen is toen niet ontploft. Gisteren is deze tot ontplof fing gebracht, hetgeen met de grootste zorg door de Duitsch" genie geschied is. Boven: de schade, welke in de kamer werd aangericht, waar de bom terecht kwam en niet ontplofte. Onder: het maken van een kuil midden op het Paramaritoplein, waarin de bom tot ontploffing werd gebracht. ruilverkaveling komen en diep ingrijpen in het privaatbezit van terreinen. Het gevolg hiervan is, dat in vele plaatsen het verwoeste deel van stad of dorp moet worden onteigend. Daarna moet met den onteigende worden overlegd, waar en hoe hij zal mogen opbouwen”. „Tengevolge van den nieuwen uitleg der verwoeste gebieden zullen grootere vlakken aan straten en pleinen moeten worden aangelegd, dan voor de verwoes ting der plaatsen aanwezig was. Men kan deze bezwaarlijk ten laste van den wederopbouw brengen, maar zij moeten worden gebracht ten laste van die ge meenten, welke hun stratenplannen wenschen te verbeteren. Dit zal er toe leiden, dat de gemeenten niet meer vra gen dan beslist noodzakelijk is.” Ir. Ringers wijst er voorts op, dat op dit oogenblik vele materialen schaarsch zijn en dat deze daarom slechts gebruikt moeten worden voor werkelijk belang rijke doeleinden. „Bij de beslissing trad naast het ma terialenvraagstuk ook het sociale vraag stuk op den voorgrond. Men mocht het bouwbedrijf in Nederland niet plotse ling stopzetten en men had hoop, dat het daarna ook niet noodig zou zijn. Van de groote hoeveelheden werken, welke onderhanden waren, geschat op een waarde van 240.000.000, kreeg 95 pCt. vergunning om voortgezet te wor den. Doch daarmede is ook een groot gat geslagen in den materiaalvoorraad van Nederland.” „Wet blij ft nog genoeg over om op be scheiden schaal met wederopbouw te beginnen, maar het staat wel vast, wan neer import van bouwmaterialen bezwa ren blijft ondervinden, de wederopbouw zeer bemoeilijkt zal worden”. Ter overdenking (een uitspraak van den heer de Bruyn): „Met groote voortvarendheid is de Wieringermeer landbouwkundig en sociaal opge bouwd. Daarmede is een polder ge schapen, welke er naar streeft aan ’t hoofd te komen van de Nederlandsche landbouwgebieden, zoowel wat de boeren betreft als den polder in het algemeen. Zóó is de Wieringermeer een woon- en werkgebouw bij uitnemend heid geworden, ’t Aantal inwoners dat thans reeds ongeveer 5000 be draagt zal ook gestadig toenemen. Zooals altijd bij het scheppen van een nieuw woongebied, is ook hier 1940: 12 April, de Tweede Kamer aanvaardt het wetsontwerp. Ter attentie: deze jaartallenlijst be oogt uitsluitend een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen te geven. Tal van andere, haast even be langrijke data, zijn er niet op vermeld. Zij, die het bovenstaande echter in zich opnemen, kunnen er zich voors hands op beroemen, méér van Neder land’s twaalfde provincie te weten dan het gros der Nedelanders groei aanvankelijk snel gegaan. Thans is de tweede periode, die van de nor male ontwikkeling aan de beurt. En hoe het in de toekomst worden zal? Dat is op dit oogenblik moeilijk, heel moeilijk te zeggen. En dus wordt daar omtrent liever het zwijgen bewaard!” De situatie thans? Wel, de jongste cijfers, dateerend van 1 Mei 1940 ge ven aan, dat er toen 334 boerderijen in de Wieringermeer waren en 158 ak- kerbouwbedrijven, 151 gemengde bet- drijven en 25 weidebedrijven. Samen beslaan deze een oppervlakte van ruim 12.000 h.a. Daarnaast is als los land een kleine 1000 h.a. uitgege ven, waarvan ongeveer de helft aan tuinders van het randgebied is ver huurd. Voor uitgifte blijft nog ruim 3500 h.a. beschikbaar, welke over 58 akkerbouw-, 88 gemengde bedrijven en 1 weidebedrijf verdeeld zullen worden. Het was de bedoeling om dit jaar den laatsten, nog beschikbaren grond uit te geven. De tijdsomstandigheden heb ben echter roet in het eten gegooid, vooral wat het aanschaffen van ’t be- noodigde bouwmateriaal betreft. Daar waar men niet verder kan, wordt de grond in eigen exploitatie gehouden. Dit brengt natuurlijk mede, dat de grond niet zoo intensief bewerkt wordt, als wanneer de eigenaren van de 77 kleine bedrijven, welke er zou den komen, zelf de hand aan de ploeg zouden slaan. Er zullen dan ook geen De Regeeringscommissaris voor den wederopbouw heeft een schrijven gezon den aan alle gemeentebesturen, waarin hij er aan herinnert, dat bij het besluit wederopbouw 1 is vastgesteld, dat voor de uitvoering van alle bouwwerken op het gebied van den waterbouw, spooy- bouw, wegenbouw, burgerlijken Jbouw en utiliteitsbouw zijn goedkeuring vereischt i is. De Regeeringscommissaris bepaalt bij dezen, dat voor wat betreft werken, waarvan de kosten in totaal minder dan 500 beloopen, stilzwijgend aangenomen mag worden, dat zijn goedkeuring is verkregen. Voor het uitvoeren van der gelijke kleine werken behoeft deze goed keuring van heden af dus niet meer te worden aangevraagd. De Regeeringscommissaris neemt aan, dai er van de zijde der gemeentebestu ren op zal worden toegezien, dat van deze regeling geen misbruik wordt ge maakt door groote werken bij gedeelten uit te voeren e.d. handelsgewassen op dezen grond ver-» bouwd worden. Wel graan! En dat is.» voor de voedselvoorziening, een prak tische oplossing. Besluiten wij dit eerste artikel, ge wijd aan den Wieringermeerpolder. met de mededeeling, dat in het over zicht van den uitgegeven grond niet de boerderijen begrepen zijn, welke in blijvende Staatsexploitatie gehouden worden. Hiervoor is een oppervlakte van ongeveer 1000 h.a. bestemd, ver deeld in 37 boerderijen. Voor deze laatste zullen overeenkomstige pacht sommen betaald moeten worden als de aan particulieren verpachte bedrijven. Aan het hoofd van elke boerderij staat een zoogenaamde zetboer, terwijl de verantwoordelijkheid voor de uitvoe ring in handen gesteld is van de Wie- ringermeerdirectie, welke door een inspecteur bijgestaan wordt Waarom deze vorm van exploitatie ingesteld is? Bij wijze van proef. Men wil graag weten of hiermede even gunstige fi- nancieele resultaten verkregen kunnen worden als bij de exploitatie door par ticuliere ondernemers. Maar tevens krijgt men hierdoor een waardemeter op het gebied van de agrarische pro ductie. In het voorjaar van 1939 wer den de eerste 7 bedrijven in dezen vorm in exploitatie genomen, waarna 15 andere bedrijven in het najaar 1939 volgden. Het is de bedoeling om in den herfst van dit jaar de 15 overige bedrijven in blijvende Staatsexploita tie te nemen. (Nadruk verboden.) Op 21 Augustus 1930 viel de polder droog. En nu? Nu is de zeebodem, welke een oppervlakte van ongeveer 20.000 h.a. beslaat, volledig in cultuur gebracht. De plannen om op 21 Augus tus 1940 een feestelijke herdenking te organiseeren, zijn, in verband met de tijdsomstandigheden, opgeborgen. Nog steeds wisselt het aantal scho len, dat aan het onderwijs onttrokken is, doordat er personeel van den Op- bouwdienst of Rotterdamsche geëva- cueerden in gelegerd zijn. Ongeveer 70 van de 360 scholen zijn nog bezet. Dit aantal wisselt echter steeds. Ook komt het nog al eens voor, dat de bezetting van school wisselt. Men tracht namelijk er voor te zorgen, dat de eene wijk niet overbelast wordt, zoodat het onderwijs daar meer dan elders stagneeren zou. Thans zijn nog 10 a 12 scholen bezet door Rotterdamsche geëvacueerden. Men tracht ze in andere gebouwen on der te brengen, hetgeen echter moeilijk is. Verwacht wordt, dat in de toekomst een deel van het personeel van den Opbouwdienst naar elders zal vertrek ken, zoodat das eveneens een aantal scholen vrij zal komen. Normaal duurt het een week, voordat een schoolgebouw weer geschikt is voor het onderwijs. Met ingang van heden zal de regee ringscommissaris voor den wederopbouw de goedkeuring, welke vereischt wordt voor het ondernemen van bouwwerken, voorloopig slechts verleenen, indien bij het ontwerpen door hem ontworpen richtlijnen ter besparing van hout en ijzer zijn in acht genomen en onder de voorwaarde, dat deze richtlijnen bij de uitvoering eveneens in acht genomen worden, alles voor zoover dit uit een oogpunt van bouwtechniek verantwoord is en voor zoover het geen buitengewone financieele nadeelen medebrengt. Aanvragen voor de goedkeuring van bouwwerken, waarbij naar het oordeel van den regeeringscommissaris voor den wederopbouw niet voldoende met de noodzakelijkheid tot besparing rekening gehouden is, zullen terzijde gelegd wor den. Aan den aanvrager zal hiervan mededeeling worden gedaan. De Regee ringscommissaris behoudt zich voor zich hieromtrent advies te doen uitbrengen door de plaatselijke diensten van bouw en woningtoezicht. Aan deze diensten zal hij ook de controle op de naleving van deze richtlijnen bij de uitvoering van de bouwwerken kunnen opdragen.De aan vragen voor de goedkeuring van bouw- „Tien jaar Wieringermeer 1930/40” is de titel van een boekwerkje van een kleine 60 bladzijden, dat in de inleiding met een halve veront schuldiging als een uitgebreide „Ex- cursiegids Wieringermeer” betiteld wordt. En dat zou ’t eenige zijn en blijven ter herdenking van ’t feit, dat -het gisteren 10 jaar geleden was, is, dat de Wieringermeerpolder droog viel, ware het niet, dat er nog kranten in Nederland zijn, welke oog hebben voor dergelijke jubilea, die ’t geheele land eigenlijk in feeststemming zou den moeten brengen. Och, in norma ler tijden zou dit ongetwijfeld het ge val zijn, zou met name in den polder zelf op 21 Augustus het een en ander ge beurd zijn, dat op een zoo gedenkwaar- digen dag een juist licht wierp. De plannen om het droog vallen van den eersten Zuiderzeepolder feestelijk te' gedenken zijn helaas echter opge borgen, want „daar is het op dit oogen blik wel allerminst de tijd voor”, zoo als de secretaris van de Wieringer meer directie, de heer C. L. de Bruyn, het uitdrukt. Er is op 21 Augustus niets gebeurd, en deze dag is, net als de reeks dagen welke daaraan vooraf ging, voorbij gegleden. Géén feestelijkheden in den polder, géén feest in het land. Uit. Maar Aan is tegelijkertijd de man- van-de-krant achter zijn schrijfmachi ne weggedoken. En de laatste gaat, aan de hand van een uitvoerig gesprek met den heer de Bruyn en aan de hand van het herdenkingsboekske, In Gemeentebestuur, het maand schrift van de Vereeniging van Neder landsche gemeenten, komt een vijftal artikelen voor over den wederopbouw en verschillende vraagstukken, welke daarmede samenhangen. In de eerste plaats is opgenomen een publicatie van de hand van dr. ir. J. A. Ringers, den Regeeringscommissaris voor den wederopbouw. De heer Ringers begint met vast te stellen, dat nu het verkeer voor zoover mogelijk is hersteld binnen onze lands grenzen en de onderwaterzettingen zijn drooggelegd, het regeeringscommissa- riaat nog voornamelijk als opdracht heeft, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daar mede samenhangt. Bij den wederopbouw onderscheidt ir. Ringers dan vier onderwerpen, welke hij vervolgens behandelt. Het eerste is de techniek. Bij de be spreking hiervan wijst de schrijver er op, dat de verwoestingen in vele ge meenten de mogelijkheid hebben ge schapen om, nu vele verkeersobstakels tevens zijn verdwenen, betere plannen tot uitvoering te brengen dan tot dus verre mogelijk is geweest. Het regee- ringscommissariaat werkt nu samen met deskundigen op het gebied van stede- bouw en het ontwerpen van streekplan nen om vah goede plannen verzekerd te kunnen zijn. Qe heer Ringers wijst dan op de ver schillende problemen, welke zich bij de uitvoering voor kunnen doen. „Wanneer een nauw gebouwde stad of dorpskom is verwoest, acht ieder het vanzelfspre kend, dat het nieuwe plan ruimer zal zijn uitgelegd en dit het moderne ver keer beter zal doorlaten. Maar dat heeft het gevolg, dat de vroegere bewoner niet altijd op zijn oude plaats kan her bouwen. Men moet dus tot een soort Met ingang van Dinsdag j.l. is de benzineprijs met drie cent per liter verhoogd en gebracht op 21 cent. werken dienen met het oog op de toet sing aan deze richtlijnen vergezeld te gaan van een beschrijving of voorloopig project, waarin de voor deze toetsing be- noodigde gegevens vermeld zijn. Deze stukken dienen door den opdrachtgever of diens gemachtigde in tweevoud te worden ingezonden op de wijze, vermeld in het van zijnentwege beschikbaar ge stelde aanvraagformulier voor goedkeu ring van de uitvoering van een bouw werk. Deze maatregelen, welke in druk verschenen zijn, worden op aanvrage door de gemeentebesturen beschikbaar gesteld. Het D.N.B. meldt uit Tokio: De uit Nederland naar Japan teruggekeerde ge zant Ishii heeft in eenige persgesprekken zijn stellige vertrouwen in de Duitsche eindoverwinning uitgesproken. Gevraagd naar zijn indrukken over het leven in Nederland verklaarde hij, dat Duitsch- land de Nederlandsche tradities eerbie digt en de Nederlandsche bevolking goed en vriendelijk behandelt De Rijkscom- missaris, rijksminister Seyss-Inquart, heeft terstond de vereischte maatregelen genomen. Hij heeft daarbij elke kwetsing der gevoelens van de Nederlanders ver meden en grooten tact getoond. Er heerscht in het land volkomen rust. De zaken en bedrijven en industrieele onder nemingen werken als tevoren. z»»»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»x A V A Het was gisteren, 21 Augustas, tien jaar geleden, dat de Wierin germeerpolder droog viel en dat dus een mijlpaal bereikt is in de grootsche plannen tot afsluiting en gedeeltelijke droogmaking der voormalige Zuiderzee. Twintig duizend h.a. zeebodem zgn in de afgeloopen 10 jaar in exploitatie genomen, duizenden vinden er thans hun bestaan. Het is in verband met dezen ge- denkwaardigen 21 sten Augustus, dat wij één onzer redacteuren de beteekenis van het in cultuur brengen van den Wieringermeer polder in een tweetal artikelen zullen laten toelichten. Bijgaand publiceeren wij diens eerste bijdrage. A .3«««««««««««««««<««««««««««\x Het Convent der Prot. Chr. Patroons- centrales in Nederland en het Chr. Nat. Vakverbond in Nederland, waarin de Chr. Boeren- en Tuindersbond, de Chr. Middenstandsbond, het Chr. Werk geversverbond en het Chr. Nat. Vak- verbond reeds gedurende verscheidene i jaren onderling contact onderhouden, is voornemens om op Donderdag 29 Augustus a.s. in het Gebouw van Kun sten en Wetenschappen te Utrecht een vergadering te beleggen van het kader der aangesloten leden. De vergadering vangt aan om half drie. Als sprekers zullen optreden de heer A. Stapelkamp, voorzitter van het C.N.V., tevens ge durende 1940 voorzitter van het boven- genoemde convent, de heer H. W. Tilanus te ’s-Gravenhage, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Wassenaar en prof. dr. K. Dijk. Het doel der bijeenkomst is, om in dezen tijd als convent gezamenlijk met alle andere Chr. sociale organisaties in Nederland, te getuigen van de de nood zakelijkheid en de beteekenis van de chr. sociale beweging voor het geheele Nederlandsche volk. .LPoiygoonJ, Alvorens dieper in te gaan op ver schillende details moge hier uit de af- geloopen tien jaar eenige belangrijke data volgen, waard om zóó in de leer boekjes Vaderlandsche Geschiedenis op te nemen, teneinde de Nederland sche schooljeugd hiermede vertrouwd te maken. En dan wordt begonnen met: 1929: 29 Juli, de Wieringermeerdijk gereed. 1930: 21 Augustus, meer droog. 1930: 21 October, de eerste rogge ge zaaid. 1930: 1 December, eerste poststation te Slootdorp geopend. 1931: 1 November, het hulpschooltje te Slootdorp geopend. 1932: 1 Mei, de eerste arts in Sloot dorp gevestigd. 1932: 16 Augustus, eerste school van de stichting „de Wieringermeerscho- len” met 4 leerkrachten en 128 leer lingen geopend. 1932: 3 September, eerste erf- Pachtsacte wordt gepasseerd voor de uitgifte van een perceel bouwgrond. 1934: October, aanbesteding van den bouw der eerste 100 woningen te Wie- ringerwerf. 1934: 1 November, eerste uitgifte van 95 boerderijen in den polder. 1935: 21 Augustus, vijfjarig bestaan Ieestelijk te Middenmeet gevierd. 1936: 26 Februari, opening graan- beurs te Middenmeet. 1937: 31 Mei, de wet tot instelling Van een openbaar lichaam voor de in- Sepolderde Wieringermeer en nader Uan te wijzen ingepolderde of te pol deren gedeelten van ’t IJsselmeer be- bereikt ’t Staatsblad. 1938: 1 Januari, het openbaar lcbaam „de Wieringermeer” in wer ing gesteld. 1939: Waterleiding en electriciteits- °Orzieningen in den loop van dit jaar gereedgekomen. En P.T.T. treft de oorbereidingen voor de volledige tele- °°nvoorziening. 1940: 25 Januari, indiening bij de Weede Kamer van ’t wetsontwerp tot ‘helling van een gemeente „Wierin- gernieer”. R

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9