STADSNIEUWS BINNENLAND HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 De Rijkscommissaris te Eindhoven DE STRIJD OM EEN BABY UITSPRAAK OP 2 SEPTEMBER DE BENZINETOEWIJZINGEN Terreinver lichting Generaal F. Christiansen brengt een bezoek aan lerseke ZANGCONCOURS IN „DE BATAAF” DE OLIFANTENTEMMER SINGELS VERTELT VERBOD VAN HET VOORHANDEN HEBBEN VAN VUURWERK van de afdeeling de N.S.D.A.P. Rede van Reichsleiter dr. Ley Bijeenkomst Nederland van tot de Reichsleiter dr. Ley dankte Burgemeester tenslotte Na de ongeregeldheden te Naaldwijk Behandeling voor het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep oor den krijgen, zooveel van Middelburg bezoekt de noodwinkels De taxi-ondernemingen Naar wij voorts vernemen, heeft dezer dagen bij de taxi-ondernemingen een Rijksaccountantsonderzoek plaats gehad om vast te stellen op welke basis zij nog rendabel kunnen zijn. Bij in formatie bij eenige groote taxi bedrijven hier ter stede deelde men ons mede, dat het zeker is, dat zij in de toekomst niet zullen kunnen blijven be staan, indien de tarieven niet verhoogd mogen worden. Door de verhooging van den benzineprijs en door de veel duur dere exploitatie kan men geen loonenda uitkomst meer krijgen, hoewel de maatschappijen zooveel mogelijk samenwerken. Een bijzonder nummer in het circus Mikkenie-Strassburger In de duisternis, geleid door den pers chef van het Circus Mikkenie-Strass burger, zoeken wij achter op het ter rein van het Scheveningsche circus, den wagen op van den olifanten-temmer Singels. Wat voor een landsman is het, vragen wij den heer van Doveren, want wij weten, dat de circusartisten internatio naal zijn. Een volbloed Hollander, antwoord van Doveren en hij tikt op de deur, waarachter een forsch „binnen” klinkt. En in den gezelligen wagen waarin men alles in miniatuur zou willen zien, om dat het toch een miniatuur is, maar die toch gewoon en huiselijk gemeubileerd is, ontvangt de heer Singels ons. Ja, mijnheer, ik ben Hollander, vertelt hij ons, ik ben Dordtenaar van geboorte. Werkt u al lang met olifanten? vragen wij. Al 30 jaren. En daarvoor met hon den. Dus u bent, wagen wij het grapje, in het klein begonnen. En de heer Singels, die zin voor hu mor heeft, weerkaatst: Ach, als je ouder wordt, word je slecht van gezicht, dan neem je olifanten, maar begonnen ben ik met vlooien, en hiermede riep hij de herinnering wakker aan de cir cusfilm van Heinz Rühmann „Zoölo- gica”, die ook met vlooien wou begin nen. Olifantendressuur is zeker moei lijk, die logge gevaarten zal men moei lijk wat kunnen leeren, dunkt ons. Paarden zijn leerzamer, omdat men ze een handje kan helpen, men kan eens een poot oplichten, om het ze duidelijk te maken, bij een olifant gaat dat niet. Daar moet men een eindeloos geduld voor hebben. Moeten ze bijvoor beeld een poot omhoog houden, dan tikt men er tegen, net zoo lang tot het ze gaat vervelen en ze de bedoeling be grijpen. Vergeten ze wel eens een kunstje? Wij hebben dat van de paarden gele zen. Neen, vergeten doen ze niets. Maar er zijn er wel eens die koppig zijn. Dan doen ze niets. Die kleine, die er nu bij is, hij is 6 jaar oud, heeft wel eens buien. Dan is er niets mee te beginnen. Hoe lang hebt u deze olifanten al? Met deze werk ik sinds 1924. Jam mer genoeg ben ik er drie kwijt. We waren juist in Gent, toen de oorlog be gon. Daar hebben drie van mijn dieren het leven gelaten. Het heele nummer was kapot. Inplaats van met acht werk ik nu met vijf. Tal van dingen, zooals de opstelling, heb ik opnieuw moeten leeren. En wat een moeilijkheden heb ik niet gehad. Er was geen voer voor de dieren, noch voor de paarden, die achtergebleven waren, noch voor de oli fanten, noch voor de honden, die ik had. Ook voor mijzelf was er niets te eten. Het was een vreeselijke tijd. De honden heb ik maar weggegeven. Ik kon ze toch niet laten verhongeren. Maar het beste van uw troep hebt u toch behouden. Ja zeker, maar er was één olifant bij, die op een poot kon staan. Dat nummer was eenig in de wereld. Deze is nu gebleven. Vroeger heb ik er nog Bezoek aan De generaal der vliegers F. Chris tiansen heeft gistermiddag om half twee een bezoek gebracht aan lerseke. Zijn belangstelling ging uit naar de oester-, mossel- en kreeftencultuur; eerst bezocht hij eenige oesterputten, later begaf hij zich naar een kreeften park. Het weer was te ruw om per vaar tuig nog oesterperceelen op de Ooster- schelde te bezichtigen, doch de gene raal sprak het voornemen uit om later zijn bezoek te herhalen en een en an der nader in oogenschouw te nemen. zich levendig indenken, dat mevr. S., die het kind dag en nacht had gemist, het na het vonnis van den president, ook opeischte. Aan mevr, van der W. is dubbel leed veroorzaakt, omdat zij niet is ingegaan op het voorstel van een in specteur van politie om het kind in de kliniek te laten, hangende het geding. Pleiter is ervan overtuigd, dat wan neer er in het gemoed van den presi dent ook maar een oogenblik twijfel ware gerezen, hij niet de afgifte van het kind zou hebben bevolen. In eerste instantie is een zeer nauwkeurig onder zoek ingesteld, tot in alle finesses. Ook pleiter gaf een uiteenzetting van den toestand van het perceel na den bom inslag, omdat hij meende, dat feiten zijn medegedeeld, die een bepaalde sug gestie zouden kunnen in het leven roe pen. Aan de hand van den toestand op de zalen concludeerde pleiter, dat het kinderlijkje, dat later gevonden werd, dat was van het kind van mevr, van der W. De president, mr. Cost BuddeLagen er op de bovenzaal geen kinderen Mr. van Oven Er lagen wel kinde ren, maar er is niet gebleken, dat er daarvan beneden zijn terecht gekomen. Pleiter zeide overtuigd te zijn, dat de beide verpleegsters, die positieve ver klaringen hebben afgelegd, dit niet zouden hebben gedaan, wanneer zij het kind niet zeer stellig herkend zouden hebben als dat van de fam. S. Door de tegenpartij is wel beweerd, dat mevr, van der W. volkomen kalm was, maar uit verschillende getuigenverklaringen blijkt, dat zij volkomen in de war was, hetgeen ook begrijpelijk is. Maar daar mede is tevens gezegd, dat haar herken ning van haar kind in den schuilkelder van Prinsessegracht 6a weinig waarde heeft. Die beweerde herkenning is het eenige. dat het kind bindt aan de fami lie van der W. Mevr. S. heeft haar kind door het raam aangegeven. Mevr, van der W. heeft zich niet overtuigd, of haar kind gered was, maar hielp mede, andere kinderen te redden. Pleiter geloofde, dat het vonnis van den president volkomen juist is ge wezen en besloot daarmee zijn betoog. Hierna verklaarde de heer S. nog, dat het kind ook nu de natuurlijke voe ding ontvangt. Na re- en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op Maandag 2 September. In korten tijd veel bereikt. Gisteren heeft de burgemeester van Middelburg, vergezeld van autoriteiten en vertegenwoordigers van den middenstand, een bezoek gebracht aan de thans in die gemeente gereed zijnde noodwinkels. Bij alle winkels heeft de burgemeester van zijn belangstelling blijk gegeven en in het laatste gebouw, een theesalon, heeft hij het woord gevoerd en er op gewezen, dat in ruim zes weken 52 gemeentelijke nood winkels, w.o. enkele dubbele, en twaalf particuliere noodwinkels, zoo goed als gereed zijn gekomen. Er is zoowel door de bouwers als door de overheidsinstanties zeer snel gewerkt. Spr. bracht dank aan den Regeerings- commissaris voor den Wederopbouw, ir. Ringers, wiens stuwende kracht en snelle beslissingen, wars van alle ambtenarij, mede de noodzakelijke voorwaarden heb ben geschapen om het werk vlot te laten verloopen. Door zijn bemiddeling heeft de gemeente de benoodigde bouwkosten van 68.000 gulden kunnen leenen. Spr. bracht vervol gens dank aan allen, die aan den opbouw van deze woningen hebben meegewerkt en wees er op. dat de grootste dank van Middelburg uitgaat, naar het geheele Nederlandsche Volk. Er is veel geld aan Middelburg ter beschikking gesteld. Mid delburg moet het geld goed besteden, goede rentmeester zijn van het geld, door belastingbetalers opgebracht. Men moet zorgen, dat Middelburg, architectonisch het kleinood van Nederland, ook in de toekomst weer het kleinood van Neder land wordt. Velen geven daaraan reeds hun beste krachten en spr. mag wel ver melden, dat ook de nieuwe provinciale gevolmachtigde van den Rijkscommissaris, Herr Münzer bij herhaling spontaan zijn steun heeft toegezegd. Middelburg kan zijn dankbaarheid toonen door bij te dragen aan den geestelijken wederopbouw van Nederland. In verband met de dezer dagen her haalde ernstige ongeregeldheden te Naald wijk, waarbij vechtpartijen ontstonden tusschen een tachtigtal leden der N.S.B., het publiek en de politie, terwijl tevens eenige malen het politiebureau werd be stormd, waarbij verschillende personen gewond werden, heeft de burgemeester der gemeente Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen, thans alle samenscholingen in zijn gemeente verboden. Dr. Ley spreekt rceicnsieiter dr. Ley" begon zijn rede met de verklaring„Wij nationaal- socialisten zien de bedoeling van dit leven in de noodzakelijkheid, te wor stelen om den vooruitgang en den op bouw van het leven in al zijn volheid te beveiligen. Wij zijn er trotsch op, dat wij door onzen leider, Adolf Hitler, geholpen zijn de rede te doen gel den. De rede is het product van ver stand en instinct en de ordening der dingen, welke wij nastreven, is uitdrukking van deze rede.” Voorrang voor vitale bedrijven Doordat slechts aan die personen benzinetoewij zingen worden gedaan, die hun auto gebruiken ten dienste van de gemeenschap, is het aantal auto’s op den weg in de afgeloopen maanden sterk verminderd. Zooals men weet, wordt iedere maand weer opnieuw vastgesteld wie wel en wie niet met een auto mag rijden. Naar wij vernemen, is het te verwachten, dat in de maand September minder benzine ter beschik king zal zijn dan in Augustus en Juli. Aangezien natuurlijk de vitale bedrij ven, die onontbeerlijk zijn voor de samenleving, intact moeten blijven en dus op de hoeveelheid benzine, die zij toegewezen kregen, niet in belangrijke mate gekort zullen kunnen worden, is *t waarschijnlijk, dat het personenvervoer in de eerste plaats verminderd zal wor den, terwijl tevens te verwachten is, dat het goederenvervoer eveneens een veer zal moeten laten. besprak dr. Ley de zaken, welke geleid hebben huldigen toestand. „Het is een gehad. Die is in Parijs gestorven. Maar die in Gent omgekomen is, dat was een echte artist. Men kon het den heer Singels aan- zien, dat hij het verlies van zijn dieren, waaraan hij gehecht is, zwaar voelt. U moet hem wel eens gezien heb. ben, gaat hij voort. Hij was in het nummer bij Strassburger op het Alexanderveld in 1928, toen de tent bij dien vreeselijken storm in elkaar ge» waaid is. Inderdaad, wij herinneren het ons, Het was een fenomenaal kunststukje, Maar ook nu heeft de heer Singels bij zondere attracties. Wij voorzien zelfs, dat de jongste van zijn troep, de oude, ren varieeren in leeftijd van 2435 jaren, nog een groot artist zal worden, Hebt u moeilijkheden met het voer voor de dieren. Welneen, hier wordt goed gezorgd, dat wij alles hebben. Alleen de tract», tie. Kijk, daar ligt het klaar. Op een kastje zien wij een stukje brood liggen. Dat krijgen ze nu, want ik heb geen suikerbon. En net als de paarden, zijn ze gek op suiker. Ja, dat zullen ze dus af moeten leeren: waar niet is! Maar ’t is jammer want er moet eiken dag weer gerepeteerd worden. En dan verdienen ze toch wel eens iets extra’s. De heer Singels moet zich gaan ve» kleeden voor het optreden en wij ver- laten zijn knusse woning; om hem straks te aanschouwen als de sterke man, die dezen kolossalen dieren zijn wil weet op te leggen. Naar de persdienst van het Circus Mikkenie Strassburger mededeelt, zul len er, wegens verbintenissen elders, nog slechts korten tijd voorstellingen te Scheveningen gegeven worden. Bij besluit van 20 Aug. j.l. van den generaal-majoor N. T. Carstens, daar toe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Neder land, is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan de reserve- kapiteins K. Supheert en B. M. J. Boe len, beiden van het wapen der infan terie, aan den res -officier van gezond heid le kl J. S. Stralingh, van den ge- neesk dienst der landmacht en aan den res.-kapitein voor speciale dien sten jr. N. J. van Veen, van het wapen der infanterie is met ingang van 16 Aug. j.l. aan den hrit.-kol H A. Ribbins, op nonacti- viteit van het wapen der infanterie, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst is, te rekenen van 15 Juli 1940, een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, aan majoor jhr. A. R. Clifford Kocq van Breugel, van het wapen der infanterie is op het daartoe door hen gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan den res.- dirigeerend officier van gez. 2e kl. IJ. Hanneman van den geneesk. dienst der landmacht, aan de res.-majoors J. A. Schippers en ir. A. J. Luten, beiden van het wapen der infanterie, aan den res.-majoor ir. D. J. van Wijk van het wapen der art., aan den res.-majoor R. de Boer van het wapen der genie en aan den res.-kapitein voor spec, diensten ir. A. J. Ingenhousz, van het wapen der art Van 21 Augustus tot 2 September In het belang van de handhaving der openbare orde en veiligheid is door den procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, bepaald Het is verboden, te s-Gravenhage vuurwerk ih voorraad te hebben van 21 Augustus tot 2 September 1940. Hij, die vuurwerk voorhanden heeft, moet dit terstond, in elk geval vóór 24 Aug. 1940, inleveren aan het hoofdbureau van politie, bureau Justitieelen dienst A., Alexanderplein 16. Het vuurwerk, dat in strijd met bo venvermelde bepalingen voorhanden wordt gehouden, wordt in beslag ge* nomen. Ten overvloede zij opgemerkt, dat het bovenstaande evenzeer geldt voor hen, aan wie burgemeester en wethou ders van ’s-Gravenhage een vergunning hebben verleend tot de aflevering van vuurwerk aan het publiek. Deze bepalingen treden terstond in werking. Gisteravond heeft de afdeeling Ne derland van de buitenlandsche organi satie van de N S.D.A.P. in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam een bijeenkomst gehouden, waar het woord werd gevoerd door Reichsleiter dr. Robert Ley, Reichs- organisationsleiter der N.S.D.A.P. Op het podium had een muziekcorps van de Grüne Polizei plaats genomen, dat zorgde voor de muzikale omlijs ting. Het podium was rijk versierd met Duitsche vanen en groen, terwijl ook de lijst van het balcon met groen was versierd. Het geheel maakte een fees- telijken indruk. De zaal was eivol, onder de aanwe zigen bevonden zich talrijke officieren en manschappen dér Duitsche Weer macht. De eerewacht was betrokken door een afdeeling S.S. Klokslag half acht schreed dr. Ley, tezamen met den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart, met ge volg de zaal binnen. De leider van de afd. Amsterdam van de N.S.D.A.P., de heer W. Paustian, opende de bijeen komst. Hij heette de aanwezigen van harte welkom en bracht hulde aan den spreker van den avond, die thans voor den eersten keer in Amsterdam het woord voerde en die zooveel heeft bij gedragen aan de schepping van het binnenlandsche front in Duitschland. De vorige oorlog is verloren, omdat dit binnenlandsche front ontbrak. Thans is het in volle kracht aanwezig. Vervolgens gaf de heer Paustian het woord aan dr. Ley. De in verband met den bominslag in de Bethlehem-kliniek alhier ontstane pro cedure tusschen twee families om het bezit van een baby, is gisteren voor het Gerechtshof alhier voortgezet. Het betrof hier het hooger beroep tegen het vonnis van den president der Haag sche rechtbank, verleden week gewe zen, waarbij de baby, die vertoefde ten huize van de familie van der W„ werd toegewezen aan de familie S. De eerst genoemde familie ging in hooger be roep van dit vonnis en reeds gisteren kwam de zaak voor op de rol van de vacantiekamer van het Hof. Mr. ir. Smalhout, als eischende par tij, concludeerde voor eisch en mr. S. Oven concludeerde voor antwoord na mens de gedaagde. Hierop bepaalde het Hof, dat de pleidooien onmiddellijk zouden worden gehouden. Mr. Smalhout besprak o.m. den toe stand, zooals die was na den bom inslag en hetgeen onmiddellijk na den inslag gebeurde. Hij wees er daarbij op, dat het echtpaar S. eerst uit den kelder van de „Eerste Nederlandsche” een verkeerd kind (een meisje) had meegenomen, hoewel toch niet licht vaardig te werk was gegaan. Te ver melden is ook, dat mevr, van der W., in tegenstelling met hetgeen de tegen partij beweert, geen oogenblk haar be zinning is kwijtgeraakt en een nauw keurig relaas kon geven van hetgeen was geschied. Mr. Smalhout besprak o.m. de be- wijsconstructie. „Wat het mensch be- Duitschers, Na een diepgaande uiteenzetting van de rassenleer gaf de Rijksorganisatie- leider van de N.S.D.A.P. een duidelijk beeld van de ontwikkeling van de cultuur, waarbij hij aan de hand van talrijke bijzonderheden, niet alleen schilderde, wat de voorouders tot stand hebben gebracht, doch ook de resul taten schetste van het cultureele werk, dat tot stand is gebracht na het over nemen van de macht door Adolf Hitler. „Hoe hooger de cultureele prestaties, des te hooger is ook het ras.” Dr. Ley hekelde hier het geestlooze en gedach- tenlooze woord Alles wat een men- schelijk aanschijn draagt, is gelijk”. Indien men deze goedkoope stelling aanvaardt, dan moet men ook erken nen, dat bijvoorbeeld de boschnegers aan ons gelijk zijn. „Wij kunnen ons besparen een ge volgtrekking te maken uit een derge lijke gelijkmakerij, aangezien deze stelling juist door de Joden is uitge vonden en verspreid. Wij Duitschers zullen met kracht er voor waken, dat deze Joodsche valsche leerstelling nooit meer een plaats zal vinden in het Duitsche volk.” Vervolgens stelde dr. Ley de vraag, wat recht en wat onrecht is en hij riep uit„Recht is datgene, wat de Godde lijke ordening bevestigt, onrecht is dat, wat deze ordening ontkent. Wanneer deze duidelijke gedachtengang ver vaagt. ontstaan oorlogen, welker doel het is het gezonde rechtsgevoel weder om te doen gelden en tenslotte het recht te herstellen.” In het verder verloop van zijn rede historische tot eigenaar dig”, zoo zeide hij, „om te constatee- ren, dat sedert 1648, sedert het tijd stip, waarop het Duitsche Rijk uiteen werd geslagen, sedert het oogenblik, waarop Engeland zich de leiding aan matigde, de eene oorlog op den andere volgde. De orde zal niet eerder in Europa weerkeeren. dan nadat de rust verstoorder Engeland zijn door niets gerechtvaardigde aanspraken op lei ding in Europa heeft laten vallen Engeland heeft bewezen, dat het niet in staat is in Europa die orde te handhaven, waarop het recht heeft. Adolf Hitler heeft ons ziende gemaakt en de wereld bewezen, dat Engeland slechts dan de wereld kan beheer- schen, wanneer het hem gelukt een voortdurende wanorde in Europa te handhaven. Engeland heeft geenszins de kracht de leiding te hebben in Europa en derhalve moeten wij, te zamen met onzen trouwen bontgenoot, het fascistische Italië, niet alleen de orde in Europa herstellen, doch ook de Philipsfabrieken Rijkscommissaris Seyss Inquart, vergezeld van commissaris-generaal Schmidt en minister Fischboeck heeft gisteren een bezoek gebracht aan Eind hoven. ter bezichtiging van de Philips fabrieken. In Eindhoven begroette de Rijkscom missaris Reichsorganisationsleiter dr. Ley, die, vergezeld van Oberbefehls- leiter Marrnbach, een bezichtigingsreis door Nederland maakt. Tevens waren onder meer ter begroeting aanwezig Konqteradmiral Reimer en de gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor Noord-Brabant, Kreisleiter Ritter- busch. Bij aankomst op het hoofdkantoor werden de Duitsche autoriteiten door ir. F. J. Philips, directeur der Philips fabrieken, welkom geheeten. In de commissariskamer gaf dr. O. Bormann, beheerder der N.V., in korte trekken de ontwikkeling en beteekenis weer van het Philipsbedrijf, waarna ir. F. J. Philips een en ander over den socia len arbeid van het bedrijf meedeelde. Na bezichtiging van de groote ma quette van het verlichtingsbedrijf in de hall van het kantoorgebouw, werd de fabricage van de radiolampen, radio-apparaten en gloeilampen in oogenschouw genomen. Tijdens den rondrit door den Philips- woningbouw werden ook eenige arbei derswoningen bezichtigd, waarbij de hooge gasten blijk gaven van hun groote belangstelling voor de sociale voorzieningen van het Philipsbedrijf. Na nog een bezoek aan de Philips- demonstratiezalen en aan de leerlin genwerkplaats van de bedrijfsschool te hebben gebracht, werd in het Philips- ontspanningsgebouw het noenmaal ge bruikt In de schouwburgzaal van het ont- spanningsgebouw werd hierna een demonstratie van het Philips-Miller- geluidsopname-systeem gegeven en tot besluit werden eenige interessante Philipsfilms vertoond. deze waarborgen voor de toekomst. Duitschland heeft deze orde noodig, opdat 84 millioen Duitsche menschen kunnen leven. Hetzelfde geldt ook voor het fascistische Italië.” Op meesleepende wijze betoogde dr. Ley verder, dat het nationaal-socialis- tische Duitschland en het fascistische Italië met recht aanspraak kunnen maken op deze taak een nieuwe or dening in Europa tot stand te bren gen, krachtens hun prestaties van het kunnen en van de vlijt van beide ver bonden volken en hun leiders. „Er is slechts één bewijs voor de juistheid van deze idee”, aldus verklaarde dr. Ley, „dat is het resultaatDit bewijs hebben Duitschland en Italië geleverd de overwinning van Duitschland en de overwinning van Italië spreken voor zich zelf, commentaar is hier over bodig.” Vervolgens richtte dr. Ley den blik zijner toehoorders op de toekomst en zeide„Wij hebben thans alle kansen om de uiteindelijke overwinning te behalen. De Duitsche troepen hebben onder leiding van den veldheer Adolf Hitler een zegetocht van ongedachte grootte gemaakt Duitschland be- heerscht de kusten van Narvik tot Bordeaux. Wanneer in de geschiedenis waren wij zoo dicht bij Engeland als op dit oogenblik Wanneer heeft En geland ooit zulken tegenstander gehad als Adolf Hitler en het eensgezind ach ter hem staande Duitsche volk Er is geen ras ter wereld, dat 84 millioen menschen van hetzelfde bloed op een aaneengesloten gebied in een aaneen gesloten blok vereenigt. Dit Duitsche volk munt uit door gelijken moed, ge lijke dapperheid, gelijk kunnen en ge lijke prestaties. Wie kan ons en het fascistische Italië het recht ontzeggen de nieuwe ordening in Europa stand te brengen Tenslotte schetste De Rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, heeft thans vastgesteld: „Bepalingen en voorschriften betreffende het gebruik van verlichting buiten gebouwen, op terreinen enz.”. Hierin wordt onder meer vermeld, dat de inspecteur voornoemd in bijzondere ge vallen voor terreinen in gebruik bij over heidslichamen, overheidsdiensten en over heidsbedrijven en daarmede gelijk te stel len bedrijven, alsmede voor terreinen in gebruik bij industrieele en commercieele ondernemingen, stichtingen en instellin gen, welke in het algemeen belang werk zaam zijn, tot wederopzegging ontheffing kan verleenen van het bestaande verbod om gedurende het tijdvak van zonsonder gang tot zonsopgang een verlichting als bovenbedoeld te doen ontsteken. De daartoe strekkende bepalingen en voorschriften worden op aanvraag ver strekt door de Rijksinspectie voor Lucht bescherming, Heerengracht 23 te ’s-Gra venhage. Contingenteeringen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat de contingenteeringen van katoenen weef sels, natuurzijden weefsels, kunstzijden weefsels, pluche, fluweel en trijp, onder- kleeding en draadproducten, waarvan de geldigheidsduur per 31 Augustus 1940 af loopt, niet voor een nieuwe periode worden verlengd. Invoer van de betreffende goede ren zal derhalve na genoemden datum zonder vergunning ingevolge de Crisis- invoerwet 1937 zijn toegestaan. De vraag, waarom de geheele proce dure draait, is dus deze „heeft S. be wezen, dat de baby, dien mevr. v. d. W. in perceel Prinsessegracht 6a in ont vangst genomen heeft, zijn kind is De president neemt dit aan. Maar dan moet toch wel eerst vaststaan, dat het kindje S. ooit in dit perceel is aan gekomen. De stelling, dat de president zulks aannam, op grond van een verklaring van één zuster (Herenia) die zegt, dat het kindje leek op het kindje S. en dat ze daaraan niet twijfelt en van een achttienjarig meisje, dat ze het kindje als het kindje S. herkende, zal vermoedelijk vrij boud klinken en toch is het zoo. Deze beslissing in dit geschil wekt te meer bevreemding, als men nog in aanmerking neemt, dat deze herken ning is geschied nadat de getuigen den pas geboren baby in drie weken niet hadden gezien en dat die baby zoo wei nig persoonlijks had en meer bepaal delijk geen enkel objectief kenteeken. dat de eigen ouders, na een practisch onmiddellijk weerzien, zich in de iden titeit hebben vergist. Maar volmaakt onhoudbaar wordt een dergelijke beslissing, als men nog daarbij nagaat, dat de president, om tot die beslissing te komen, nog boven dien le. de verklaring van zuster Here nia sterker weergeeft dan ze luidt 2e. de feiten, zooals die door S. zelf gesteld en door twee getuigen beves tigd zijn, ter zijde stelt en daartegen andere met deze niet te rijmen feiten aannemelijk acht 3e. verklaringen van getuigen, die volkomen begrijpelijk zeggen na drie weken een pasgeboren baby niet te herkennen, in het nadeel van v. d. W. laat strekken 4e. met redenen omkleede verkla ringen van getuigen, die den baby wel als het kindje van der W. hebben her kend, terzijde stelt 5e. door getuigen wel waargenomen en objectieve kenmerken als niet be staande aannneemt, omdat andere ge tuigen verklaren, dat hun ditzelfde ken teeken niet is opgevallen, of dit niet hebben gezien 6e. het in de gewichtskromme ge legen bewijs uitschakelt, omdat dit niet tijdig aan de tegenpartij is overgelegd en omdat de waarde er van niet zon der deskundige voorlichting zou zijn te beoordeelen. Al deze punten nader toelichtend, kwam pleiter tot de conclusie, dat S. geen schijn of schaduw van bewijs heeft geleverd. Ware er nu sprake ge weest van een levenloos voorwerp, dan is het materiaal zoo, dat men minst genomen den afloop van de zaak zoo twijfelachtig had moeten vinden, dat voor een wijziging in den bestaanden toestand geen aanleiding aanwezig was. Nu het een zuigeling betreft, geldt de regelin twijfel onthoudt u, des te sterker. Reeds om zuiver menschelijke motieven had men den toestand moeten laten zoo hij was en ook de belangen van het kind eischten dit. Mevr. S. dacht alleen aan zichzelf en geen oogen blik aan het welzijn van het kind, dat zich bij een voedende moeder bevond, terwijl zij zelf het voedsel niet kan ver schaffen, waaraan het gewoon is. Deze laatste argumenten hadden ongetwij feld meer kracht voor het vonnis van den president, doch als het vonnis op zichzelf onjuist is, moge het Hof niet om redenen van utiliteit namelijk om opnieuw ingrijpen in den bestaan den toestand te vermijden het von nis handhaven, doch het hergeve dan het kindje aan van der W. Hierna pleitte mr. S. van Oven. Hij merkte naar aanleiding van het slot van mr. Smalhout’s pleidooi op, dat pl. het onjuist achtte, dat mevr. S. moe derlijk gevoel was verweten. Men kan Reichsleiter dr. Ley, voortdurend door daverende be tuigingen van bijval van de, door de overtuigende kracht van zijn rede ge troffen, Duitsche mannen en vrouwen in de zaal onderbroken, een beeld van Adolf Hitler als leider van het volk, als staatsman en als veldheer. Spr. toonde zijn hoorders den weg, welke de Führer van den beginne af is ge gaan. „In zeven jaar tijd, sedert het overnemen van de macht, heeft Adolf Hitler uit het meest verachte volk, waarvan iedere kleine staat een speel bal van zijn luimen meende te kunnen maken, de meest geachte natie van Europa gemaakt. Hij heeft deze natie een weermacht gegeven, welke, uitge rust met de beste wapens, overal na- tionaal-socialistische soldaten, sterk in hun geloof, liet optreden. De resul taten, welke Adolf Hitler heeft be haald, zijn niet toevallig, zij zijn het gevolg van zijn weten, zijn kunnen en zijn vlijt, zij zijn de resultaten van een genie.” „Adolf Hitler is zijn idee trouw ge bleven”, riep dr. Ley uit. Duitsche volk in hem als zit, weten de millioenen die in gloeiende liefde en onwankel bare trouw met dezen man in leven en dood verbonden zijn.” Dr. Ley besloot zijn rede met te wijzen op de sociale maatregelen, welke in het Duitschland van Adolf Hitler tot nu toe tot stand zijn ge bracht en met de belofte, dat deze sociale maatregelen na de uiteindelijke overwinning van Duitschland, welke voor het geheele Duitsche volk vanzelf spreekt, hun bekroning zullen vinden op een wijze, welke in de wereld nog nooit is beleefd. Na deze rede dankte de heer Paustian voor de gloedvolle woorden en werd de bijeenkomst gesloten met het gemeenschappelijk zingen van het Duitsche Volkslied. De laatste dag Zondag 25 Augustus, den laatsten dag va» het door het Haagsche Tram Mannen koor uitgeschreven, in „De Bataaf” te houden groot Nationaal Zangconcours zul' len de navolgende vereenigingen deelne men: Superieure Afd Gemengde Koren: Zang, en Tooneelver. „Voor Ons Genoe gen”, uit Utrecht. Afd. Uitmuntendheid Gemengde Koren: „Zang en Vriendschap" uit Castricum. Superieure Afd. Gemengde Koren: „Zang en Vriendschap” uit Lands meer. le Afd. Mannenkoren: „Nieuwer- Amstels Mannenkoor”, Amstelveen. Afd. Uitmuntendheid Mannenkoren: Liederta- fel „Haarlems Zanggenot”. Afd. A. Kin derkoren: „R.K Kinderkoor” u;t Bever wijk. le Afd. Mannenkoren: „Weesper Mannenkoor” uit Weesp. 2e Afd. Mannen koren: „Naarden’s Mannekoor" uit Naar den. 2e Afd. Gemengde Koren: „Ont waakt” uit Zaandam. 2e Afd. Dameskoren: „Naaldwijks Dameskoor” uit Naaldwijk. Afd. A. Kinderkoren: „Naaldwijks Kin derkoor” uit Naaldwijk. Het concours vangt aan te 12 uur 3*

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 4