Haagsche Courant van Vrijdag 23 Augustus 1940 I en De pachtprijzen in den Wieringermeerpolder komen hooger te li m een v /z I BINNENLAND lift Rijverkeer op het Binnenhof ft i z Boter en vetten derde jaar dit Brood distributie Bons No. 3 gemeentebestuur van nxsi (Nadruk verboden.) 7 Hot up klossea wacleo vaa bel in eed»4omvJ^riek ea iff Gouda ipoli/w** Rotterdamsche kinderen uit Friesland terug DERDE BLAD, PAGINA 1. van de het de Het Binnenhof is voor het doorgaand verkeer van bespanningen, auto’s en motorfietsen afgesloten. (Polygoon) Rantsoen onveranderd. Gedurende het tijdvak van 26 Augus tus tot en met 1 September a.s. zullen de met „3” genummerde bons van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bons, welke 1 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 5 September a.s. geldig. In November 1940 zal de her verpachting van de eerste boerderijen, die in 1934 njn uitgegeven, een feit zijn. Deze gelegenheid is tevens benut om een rege ling te treffen, die zich aanpast bij de pachtprijzen, welke in andere deelen van Nederland voor dezelfde grondsoorten betaald moeten worden. Dwaze geruchten In Amsterdamsche beurskringen lie pen gisteren, wellicht veroorzaakt door bepaalde zeer doorzichtige speculatieve tendenzen, geruchten, als zou een hoo- ge Duitsche persoonlijkheid plotseling gestorven zijn of zelfs zelfmoord heb ben gepleegd. Van bevoegde Duitsche zijde werd het A.N.P. bij navraag geantwoord, dat deze geruchten zoo belachelijk zijn, dat een eigenlijk dementi volkomen over bodig geacht werd. heerlijk vacantieverblijf van vier weken Mooie geste van fabrikanten van bouw materialen Ten behoeve van den wederopbouw van Nederland, heeft de Stichting Gresbuizenconventie den Regeerings- commissaris voor den Wederopbouw gratis de levering van 30 tons gre«- buizen aangeboden. Een soortgelijk aanbod bereikte den Regeeringscom- missaris van de Nederlandsche Dak- pannen-conventie. welke voor hetzelfde doel 100.000 dakpannen beschikbaar stelde. De Regeeringscommissaris heeft deze schenkingen met groote erkente lijkheid aanvaard en zal te zijner tijd een beslissing nemen over de bestem ming van de materialen. Na een Schenkingen voor den wederopbouw Vanwege het departement van Sociale Zaken is het volgende schrijven aan de gemeentebesturen gezonden. Aangezien het kan voorkomen, dat tramsporten van Nederlandsche arbeiders naar Duitsch- land, niet op den vastgestelden datum kunnen vertrekken, kunnen de bij de werkverschaffing tewerkgestelde z.g. zelfstandigen, die met een uitgesteld transport zulllen worden uitgezonden, in moeilijkheden komen. Bedoelde per sonen kunnen na den datum, waarop de uitzending zou plaats hebben, over het algemeen niet meer worden tewerk gesteld, daar de werkverschaffings- objecten vaak op eenigen afstand van de woonplaatsen zijn gelegen en meer genoemde arbeiders onmiddellijk be schikbaar moeten blijven. In verband hiermede is goedgekeurd, dat de z.g. zelfstandigen, die in het hier boven genoemde geval verkeeren, ge durende de dagen, dat zij gedwongen wachten op een uitgesteld transport, in de steunregeling voor werklooze arbej- 4 ders kunnen worden opgenomen, zrfpoyft# Hierna dankte de voorzitter van het comité, de heer van der Waals, den wethouder voor zijn aanwezigheid. Hij richtte eveneens woorden van dank tot de gezinnen in Friesland, die zoo spon taan gastvrijheid hebben aangeboden. Spr. hoopte, dat hierdoor de eenheid in ons volk hechter geworden was, zoo- dat er in alle moeilijkheden toch licht punten te zien zijn. Tenslotte voerde de secretaris van het comité „Friesland”, de heer Y. Buis, uit Leeuwarden, het woord tot de Rotterdammers. De heer Buis wees er op, dat de Friezen slechts één aan merking hebben kunnen maken en wel, dat er niet nog meer kinderen gezon den zijn. Overal vandaan heeft hef co mité wel vragen gehad of er niet meer kinderen komen en nergens heeft men te hooren gekregen, dat er ook maar een kind te veel was. Spr. hoopte, dat 1940 niet het eenige jaar zal zijn, dat de Rotterdamsche kinderen hun vacan- tie in Friesland doorbrengen. Wanneer de Rotterdammers het volgend jaar weer een beroep op Friesland zullen doen, zal er weer plaats zijn voor wel tienmaal zooveel kinderen als er thans gezonden zijn. Hiermede was de offi- cieele ontvangst geëindigd en begaven de Friesche gasten zich naar hun logeerverblijven. Zij zouden heden ochtend naar het Noorden vertrekken. i De distributieregeling voor de periode van 24 Aug. tot en met 18 Oct De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij maakt het navol gende bekend. Zooals reeds eerder werd gepubli ceerd zal de nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet acht weken duren, namelijk van 24 Augus tus a.s. tot en met 18 October a.s. Gedurende dit tijdvak geeft elk der met „05” tot en met „12” genummerde bons der boterkaart recht op het koo pen van een half pond boter. Van de vetkaart worden voor het bovengenoemd tijdvak eveneens acht bons aangewezen en wel de volgende: de met „05”, „06”en „07” genum merde bons geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De met „08” genummerde bon geeft recht op het koopen van efn half pond gesmolten spijsvet of een half pond boter. De met „09”, „10”, „11” en „12” ge nummerde bons geven recht op het koopen van een half pond boter, waar op een reductie van 10 cent per bon wordt verleend. Deze reductie wordt dus niet verleend bij het koopen van boter op een der overige hierboven genoemde bons. Gisteravond is het eerste transport Rotterdamsche kinderen, dat voor een vacantie van vier weken naar Fries land gezonden was, teruggekomen. De driehonderd kinderen arriveerden om kwart over zeven per extra trein aan het Maasstation, waar, behalve de ouders, ook de voorzitter van het co mité „Vacantie ’40”, de heer H. S. van der Waals, en enkele andere bestuurs leden aanwezig waren. Nadat de kinderen, die vol lof waren over hun verblijf in het Noorden, aan de ouders waren overgedragen, be gaven de geleiders en geleidsters, die de kinderen gebracht hadden, zich naar hét Erasmushuis op het van Hogen dorpsplein, waar een maaltijd werd aangeboden. Hier was %ok de wethouder voor on derwijs en volksontwikkeling, de heer L. de Groot, aanwezig, in gezelschap van den administrateur van de afdee- ling onderwijs ten stadhuize, den heer P. W. Muilwijk. Na afloop van den maaltijd dankte de wethouder naihens de ouders de Friesche gezinnen voor de ondervon den gastvrijheid. Spr. wees er op, dat reeds tijdens den maaltijd een zekere vriendschap was ontstaan als gevolg van de omstandigheid, dat zoowel de Rotterdammers als de Friezen in dienst hebben gestaan van de humaniteit. Toen de ramp in Rotterdam zich vol trokken had, kwamen uit alle deelen van ons land de aanbiedingen binnen om Rotterdamsche kinderen op te nemen. De kinderen zijn het grootste bezit van het land en voor dezen was aan stonds plaats in de gezinnen van hen, die door den oorlog slechts zijdelings waren getroffen. De wethouder wees er op, dat de woorden van waardeering en de offi- Als aandenken en blijk van waar deering voor de genoten gastvrijheid werd hierna aan alle dames en heeren het boekwerkje „Rotterdam zooals het was” uitgereikt. De verhooging van den benzineprijs De verhooging van den benzineprijs is reeds Maandag ingegaan. cieele ontvangst niet slechts tot Fries land waren gericht, maar tot alle pro vincies, waar Rotterdamsche kinderen zijn opgenomen. In Drente en Gronin gen waren reeds eerder kinderen op genomen, maar deze groepen behoor den tot de evacuatie-kinderen, die min stens twee maanden wegblijven. De kinderen, die thans uit Friesland zijn teruggekeerd, zijn niet allen uit de ge troffen gezinnen, maar zij konden voor een maand vacanti^worden uitgezon den door de tallooze aanbiedingen, die het Rotterdamsche heeft ontvangen. gerust harde i wie kent den polder en zijn inwoners beter dan de man, die 10 jaar lang telt men de voorbereidende werkzaamhe den mede, dan komen daar nog enkele jaren bij het wel en wee van het nieuwe land zoo intens heeft meege maakt? Het is mede om die reden, dat op deze plaats grif voldaan wordt aan een verzoek: het naar voren brengen van den Voorlichtingsdienst. De man die haast alles tot in details van de Wieringermeer weet, zegt het zóó: „De medewerkers van den Voorlich tingsdienst hebben in de laboratoria en op de proefvelden de basis gelegd voor .het vlot in cultuur brengen van den Wieringermeerpolder. En nog steeds staan zij de boeren met raad en daad ter zijde, nog altijd experi- menteeren zij, want de mooiste ge wassen zijn in hun oogen nog niet mooi en de beste behandeling van den grond is nog. niet goed genoeg! Trouwens, dat de geselecteerde boe renbevolking den arbeid van den Voor lichtingsdienst op de juiste waarde schat, bewijst het feit, dat zij zich in zoo veel gevallen zelf tot de ver tegenwoordigers wenden om hun. ad vies in te winnen over bemesting, over bestrijding van een ziekte of wat dan ook!” En de-man-van-de-krant, die zelf eens verscheidene dagen door de Wie- ringermeer heeft getrokken en die toen met verschillende inwoners con tact heeft gehad, voegt daaraan toe, dat er inderdaad groote waardeering voor de adviezen van den Voorlich tingsdienst leeft en dat men zich altijd vol vertrouwen tot dezen dienst wendt, indien er moeilijkheden rijzen, waar mede de pachters van den grond eer der nog niet te maken hebben gehad. Zóó streeft de bijna zelfstandige ge meente „Wieringermeer”, met de drie woonkernen Wieringerwerf (’t bestuurscentrum met het tijdelijk raadhuis), Middenmeer (’t economi sche centrum en Slootdorp (’t cen trum van het graslandbedrijf) naar voren, houdt men steeds de oogen ge richt op de toekomst. In goed 10 jaar heeft men datgene tot stand gebracht, waarover velen nog niet zoo lang ge leden vol ongeloof de schouders op haalden. Thans was men al weer zoo ver, dat er plannen rezen tot stichting van een zuivelfabriek. Deze plannen zijn, evenals die tot feestelijke herden king van ’t tweede lustrum op 21 Augustus, door de tijdsomstandighe den naar den achtergrond verschoven. Men kan er echter op rekenen, dat uitstel voor de Wieringermeer geen afstel zal beteekenen. Als het maar half kan zal men het hier, in Neder land’s nieuwe provincie, al tot stand hebben gebracht vóór men het goed en wel beseft! doeling voor de toepassing van indexcijfer de oppervlakte van voornaamste in de Wieringermeer verbouwde gewassen als coëfficiënt in te schakelen, zoodat dan een meer zuivere toestand ontstaat. Men kan het ook zóó zeggen: er wordt bij de nieuwe pachtregeling een Wieringer- meercoëfficiënt ingevoerd, welke een verhooging der pachtprijzen zal be teekenen. Hét feit, dat de boeren, die in 1934 voor den tijd van 6 jaar grond gepacht hebben, tot nu toe niet met bezwaren tegen de aanstaande verhoo ging zijn opgekomen, bewijst, dat zij de billijkheid van de nieuwe regeling inzien! Trouwens de nieuwe regeling beteekent niet, dat de boeren op on dragelijke lasten zullen komen te zit ten. Want de pachtsommen per h.a. voor de lichte gronden bedroegen de eerste 2 jaar 30, de tweede twee jaar 40 en de derde twee jaar 50. Bij de nieuwe regeling wordt de minimumprijs per h.a. 51,40. En de betere gronden? De pacht som daarvoor *bedroeg de eerste twee jaar 50 per h.a. Het kwam daar 10 en het vijf 3e jaar nog eens 15 bij, zoodat men op dit oogenblik 75 per h.a. moet betalen. Volgens de nieuwe regeling zal maximaal 124 per h.a. worden”. Men ziet het zelf wel. ’t Is niet de bedoeling om de pachtprijzen omhoog te jagen. Maar het ligt nu eenmaal voor de hand, dat het verschil met de bedragen, die elders in Nederland voor dezelfde grondsoorten betaald moet worden, zoo klein mogelijk wordt. En waar de heer de Bruyn er vast van overtuigd is, dat men al gemeen in den polder de billijkheid hiervan zal inzien, mag men aannemen, dat hierover geen woorden zullen vallen. Trouwens (Van onzen specialen verslaggever.) II (slot) De Zuiderzeewerken... Och, de Wie ringermeer is slechts een onderdeel van de plannen, welke ir. C. L e 1 y, in opdracht van de in 1886 opgerichte Zuiderzeevereeniging, ten aanzien van de mogelijke uitvoerbaarheid van af sluiting en gedeeltelijke inpoldering der Zuiderzee, heeft gemaakt. Als civiel ingenieur heeft L e 1 y zijn on derzoek ingesteld. Als minister Waterstaat was hij uiteindelijk man, die in 1916 het wetsontwerp in- diendfe, dat de grootsche plannen ver wezenlijkte. Bij de wet van 14 Juni 1918 werd de geheele materie betref fende de Zuiderzeewerken geregeld, wist men in Nederland, dat de lijdens geschiedenis reeds in 1894 had een Staatscommissie een rapport uitge bracht, waarin ir. Lely’s plannen bij na geheel warén overgenomen een einde ging nfemen, wist men ook, wat er precies zou gaan gebeuren, n.l. 1. Het „slaan van een brug”, ter leng te van 30 km., tusschen Noord-Hol- land en Friesland. 2. De Wieringer meerpolder, ter grootte van 20.000 h.a. 3. De N.O.-polder, ter grootte van 48000 h.a. 4. De Z.W.-polder, ter grootte van 56000 h.a. 5. De Z.O.-pol- der, ter grootte van 96000 h.a. En dat men, na het gereed komen van den Afsluitdijk eerst met de kleinste inpoldering begon, dankte men aan ’t feit, dat men op die wijze de noodige ervaring op kon doen in een beperkt gebied, zoodat daarvan bij de grootere polders ten volle pro fijt getrokken kan worden. „Regeeren is vooruitzien”, is steeds de leuze van de Wieringermeerdirec- tie geweest. Vandaar dat men reeds in 1939 begonnen is met het onder zoek van den grond in den N.O.-pol- der, welke zonder tegenslag in den loop van 1941 droog zal vallen. Daar om heeft men aan de Overijselsche kust proefvelden aangelegd, waar men nagaat, welke gewassen het in den nieuwen polder goed zullen doen. Daarom ook is door de Directie van de Wieringermeer al gezocht naar een geschikt gebouw in Zwolle, waar zij haar zetel zal kunnen opslaan. Iflet volle kracht is het landbouwkundig-, het bodemkundig- en microbiologisch onderzoek van den grond in den N.O.- polder ter hand genomen. En in ’t jongste driemaandelijksche bericht staat opgeteekend, dat de gemaakte vorderingen zeer bevredigend zijn. Bij de verpachting van boerderijen in de Wieringermeer heeft altijd.het streven voorgezeten een krachtigen boerenstand te vestigen. Men heeft van het begin in 1934 af verschillende eischen aan den gegadigde voor een bedrijf gesteld. Zoo moest hij in de eerste plaats landbouwtechnisch goed onderlegd zijn, theoretisch zoowel als Uitzending van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland practisch. Daarenboven moest hij kun nen beschikken over een bedrijfskapi taal van 300 per h.a., welk bedrag noodig was om de exploitatie van de boerderij bedrijfsveilig te stellen. Zijn er thans meer dan genoeg lief hebbers voor het pachten van een be drijf, zes jaar geleden was de belang stelling, ondanks de gunstige resulta ten bij de ontginningsexploitatie ver kregen, heel wat minder. Met recht mag men de eerste boeren, die zich tegen de algemeene meening in, tóch naar den polder begaven, de pioniers noemen. En hun voorbeeld vond een jaar later gretig navolging toen het eerste bedrijfsjaar zeer gunstige uit komsten gaf. Het ging steeds crescen do met het aantal liefhebbers, zoodat er verleden jaar voor, 51 bedrijven meer dan 1000 gegadigden waren. Vraagt men den secretaris der Wie- ringermeerdirectie naar de oorzaken daarvan, dan is het antwoord: „De bedrijfsgebouwen zijn zeer mooi, de verkaveling is uiterst gunstig, de vruchtbaarheid van den grond is bo ven elke twijfel verheven en... de pachtvoorwaarden zeer wel na te ko men. De pachtsommen zijn in de eer ste 2 jaar laag gehouden omdat wij een geleidelijkeontwikkeling van den vruchtbaarheidstoestand van den grond verwachten, terwijl de pachters de eerste jaren vrij veel geld voor hun installatie noodig hadden. Van daar dat pas na de eerste twee jaar een naar onze meening redelijke ver hooging werd toegepast, zoodat men in ’t vijfde jaar pachtprijzen had, welke overeenkwamen met die voor soortgelijke gronden in andere deelen van ’t land. Dit systeem heeft den akkerbouwers in ’t bijzonder voordeel opgeleverd, omdat de normale cul- tuurtoestand van ’t bouwland eerder bereikt werd dan men verwachtte. Met de graslandpachters ging het daarentegen niet zoo goed, omdat de prijzen der producten over het alge meen' beneden het bedrag bleven, waarop rendabele exploitatie mogelijk was. Het streven van deze pachters om ’t grasland te scheuren en in bouwland om te leggen, is door ons zoo veel mogelijk gesteund. 4 Nieuwe pachtregeling Met ingang van 1 November a.s. eindigt de pacht van de eerste 45 in 1934 uitgegeven boerderijen. In» ver band hiermede was het dus noodzake lijk de voorbereidende maatregelen voor herverpachting te treffen. Ten einde nu, voor het bepalen van de nieuwe pachtsommen een zoo goed mogelijke waardeverhouding vast te stellen, werd een classificatiecommis- sie ingesteld. Deze commissie moest voor de betrokken boerderijen waar decijfers vast stellen, waarna het overleg met de zittende pachters om trent een verlenging geopend is. De al gemeene pachtvoorwaarden voor den grond in den Wieringermeerpolder zijn geschoeid op de leest van ’t mo biele pachtcijfer. Zoo stelt men voor elk bedrijf een grondpachtsom vast, welke door toepassing van een index cijfer correctie ondergaat. Dit index cijfer is voor bouwland gekoppeld aan het indexcijfer .voor akkerbouwpro ducten en voor grasland aan dat voor veeteeltproducten. Het ligt in de be- lii «HES ■WUK 40000 K HOORN ALKMAAR 7 ZAANDAM >€VBVRG AFCLPOÖFN 30 7. i KAMFEN NO. POLDER harderwijk >O HA i I. 0O«KUM„ PLAN INZAKE AFSLUfTING EN DROOGMAKING VAN O€ ZUIDERZEE WIE® aocfcc I mcoembok enitnuiïtH MOUp ha f s'-'v HILVtKSUW f r-X 2J y, 'i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 7