Rubriek voor de Jeugd BIOSCOPEN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 DERDE PAGINA 2 BLAD, BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN SOCIALE ZAKEN VERHUISD LEUKE VERHALEN VAN LORRE CORRESPONDENTIE S 1 l Predikbeurten V Ondergebracht in gebouw Raamweg 90 kerk, pfarrer 10.30 uur Protestantenbond, 10.35 uur ds. is en de bekende 1 gratis maaltijden verstrekt Soms leek het of hij heusch wel, Raadselvriendjes en vriendinnetjes verstand had wordt uitdrukkelijk verzocht op de enveloppe te vermelden Voor de Kinderrubriek Overal waar hij speelde, liep het storm. Anecdoten over Paganini. ders gestemd was DE GROOTSTE VIOLIST VAN ALLE TIJDEN. Rellstab eerst Al spoedig begon hij op zün praatstoel te komen. 16 ver- /'/'if Ondert. Vereen. Psychisch Leven. Huize Bethel. Spui 166, 10.30 uur wijdings- dienst. Spr. mevr. Mayer Lütt. 26 Aug. 8 uur openbare seance. Spr. mevrouw Melczarek-Timmerman 28 Augustus 8 uur wijdingsdienst. Spr. mevr. Melcza- rek. FLORA. De directie van bovengenoemd theater heeft voor deze week een zeer at tractief programma samengesteld. Na een allergeestigst smijtfilmpje volgt ’t optre den van de accordeonvirtuosen „De twee Stephens”, die hun groote bedrevenheid op hun instrumenten met eenige geslaagde nummers demonstreeren. De twee Corelli’s Antipodisten, verbazen het publiek met eenige zeer gedurfde staaltjes. De hoofd film „Proces met gesloten deuren”, met Olga Tschechowa, Sabine Peters en Ivan Petrovich is een diep ontroerend film werk, met spanning van begin tot eind. METROPOLE: Paul Hörbiger geeft in deze film als de Kinderarts dr. Engel” een voortreffelijke typeering van een medicus-paedagoog, die geheel in zijn werk opgaat. De ongekunstelde 'kin- derscènes zijn kostelijk om te zien. Dr. Engel vat liefde op voor de ongehuwde moeder van één zijner patiëntjes (Vik toria von Ballasko) en de kleine Hans ont popt zich als een ware intrigant, die zijn moeder en „Onkel Doktor” te slim af is. Op het tooneel treedt het bekende Vara- orkest Esmeralda op met Eddy Walis. Het eerste optreden van dit virtuozen ensemble in deze stad is een doorslaand succes geworden, getuige het stormachtig applaus. Openluchttheater in het Zuiderpark vanmiddag niet geopend De openingsuitvoering van het door de gemeentelijke vakcursussen voor werkloozen ingericht openluchttheater in het Zuiderpark, welke vanmiddag zou plaats hebben, is in verband met de slechte weersomstandigheden afge last. Vooraf een uitgebreid programma met de gebruikelijke journaals voor het bin nen- en buitenlandsch nieuws. THALIA. Het zeer uitgebreide voorpro gramma ving aan met een alleraardigst teekenfilmpje. Er volgde een klucht „De superspeurders” en een Hollandsch filmpje „The vocal Kings”. Na de pauze „Merijn- tje Gijzen’s jeugd’, naar den bekenden ro man van A. M. de Jong, die hierin naast Piet Bron, Mimi Boesnach e. a. een zeer te waardeeren vertolking geeft van den beminden dorpspastoor. Hun, die dit mach- Nederlandsche filmwerk nog niet zagen, raden wij een gang naar Thalia niet te verzuimen. de muziek, welke hij nooit van tevoren gezien had, onberispelijk van het blad spelen. Bij een kerkconcert, dat hij di rigeerde, viel de partituur eens van zijn lessenaar haar beneden in de kerk. Iemand bracht het boek terug maar zette het per ongeluk omgekeerd op den lessenaar. Dit hinderde Paga nini echter niet in het minst, hij diri geerde rustig door. CORSO. Met Anny Ondra in de titelrol- onweerstaanbaar als altijd is „De jonge graaf” een der amusantste rolprenten, welke ooit zijn vervaardigd. Haar luchtig, frivool en temperamentvol spel is de oor zaak van ’n doorloopenden lachlust, Hans Söhnker, Paul Heidemann en vele anderen vertolken de andere rollen. In het voor programma naast actualiteiten en Donald Duck het optreden van den accordeon-vir- tuoos Jack Willard, die het publiek stor- merhand weet te veroveren. kens Maar Het sterkste staaltje van Lorre’s „verstand” was de volgende geschiede nis, die ik absoluut niet zou gelooven, als ik er zelf niet j?ij geweest was. Wij jongens, waren natuurlijk veel met den vogel bezig en vonden het tel kens weer erg leuk, als Lorre op elk kloppen aan de kamerdeur „binnen!" riep. Eens maakten we er een spel letje van We klopten wel dertig maal achter elkaar aan, alleen om Lorre tel- binnen” te hooren roepen. tenslotte, de een-en-dertigste keer, zweeg Lorre opeens. We klopten, maar kregen geen antwoord. We klop ten harder, nóg harder, Lorre zweeg. En toen probeerde ik het nog eens enhoorde Lorre met een zucht mompelen O foei toch, foei toch, foei tochWe stonden verstomd La ter bleek de verklaring te zijn, dat oom Hans in dezelfde kamer zijn middag dutje hield. En als hij dan soms ge stoord werd, slaakte hij dezelfde ver zuchting. Ja, die Lorre was een eenig beest, ’t Leek wel. of hij menschenverstand had. Jammer, dat hij nu allang doodis. Het departement van Sociale Zaken is thans in zijn geheel overgebracht naar het gebouw Raamweg 90 alhier, (tel. 183840, interlocaal letters N.N.N.) Enkele neveninstellingen zijn echter in het gebouw le van den Boschstraat 2 („Ursula”) ondergebracht Rijkslevens- middielendistributiecontroledienst voor de steunverleening en Stichting Landverhuizing Nederland). (Tel. 720060. interlocaal letter G). Het adres van den Rijksdienst voor de Werkverruiming is gebleven Bezui- denhoutscheweg 67, alhier, (Telef. 720180). Voorburg. Ned. Herv. kerk, Heerenstraat, 10 uur ds. J. Roodenburg, 6 uur ds. A. Hoekert. Noorderkerk (Bilderdijklaan), 11 uur ds. A. Hoekert. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. P. K. Keizer, 5 uur prof, dr. K. Schilder, van Kampen. Effathakapel, 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 5 uur ds. P. K. Keizer. Noorder kerk, 3.30 u. prof. dr. K. Schilder, 5 uur ds. mr. W. S de Vries. Vereen, van Vrijz. Godsd., geb. Fran- sche gem., 10.30 uur mej. ds. W. L. Wiardi Beekman. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Bou- kema. Haagsche Vereeniging van Spiritisten, „Harmonia”, Geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 uur. Spr. ds. J. v. d. Pol, van Doorn. Ned. Vereeniging van Spiritisten „Har monia”. Diligentia, 10.30 uur. Spr. de heer Th van Overveen. Helderz waar nemingen door mevr Akkeringa. Spirit. Ethische Stichting. Prinsesse- gracht 23. 10.30 uur. Spr. mevr Knut- tel-Koch. van Zeist Helderz. waarne mingen door mevr, de Klerk. Vandaag ga ik jullie iets vertellen over Lorre, de groene papegaai van mijn oom Hans. Hij kon zoo prachtig praten en allerlei geluiden nadoen, dat het soms wel leek, of hij een echt menschelijk verstand had. Luister maar Toen oom en tante voor een half jaar op reis moesten, kwam Lorre bij ons. Je begrijpt, dat we dit eenig vonden Zijn kooi kwam in de veranda te han gen en al heel spoedig begon hij op z’n praatstoel te komen. Vooral des avonds was hij meest in een best bui tje en het leek wel, of hij dan naar hartelust oude herinneringen ophaalde, Zijn programma begon gewoonlijk met een behagelijk geknor, afgewisseld met fluisterende en fluitende tonen. En dan liet hij gewoonlijk de honden uit de straat blaffen. Eerst heel zachtjes, net of ze in de verte op straat aankwamen en dan, als antwoord hierop een scherp geblaf van een hond in de kamer. Zoo ging het een poosje door dicht bij en ver af, hard en zacht. Zoo tus- schendoor kwamen er dan een paar schrille fluittonen en dan opeens een oorverdoovend geklop van hout op steen, 't Was een bedriegelijke naboot sing van het geluid van oom Hans’ pijp, als hij die tegen het aschbakje uit klopte. Soms bleef Lorre hier zoolang CINEAC: Een ongekend succes heeft dit theater bereikt met de vertooning van de Olympiade-film van Leni Riefenstahl. Onafgebroken, ieder uur, was en is de belangstelling uitermate groot. En geen wonder, want ook dit vijfde deel, dat als onderdeden heeft het hoogspringen dames, schoonspringen, boksen, schermen, kogel- slingeren, en ons een kijkje geeft in het Olympische dorp, is al even spannend en interessant door goede fotografie, als de voorafgaande vertooningen. Dit uitstekende programma wordt ge completeerd met de gebruikelijke jour naals voor binnen- en buitenlandsch nieuws en tot slot een geestig teeken filmpje. Ned. Protest, bond Pulchri Studio, Lan ge Voorhout 15, 10.30 uur ds. J. W. van Nieuwenhuyzen, van Nijmegen. Remonstr. Geref. gemeente, 10.30 uur ds. F. Kleyn. Federatie van Vrijz. Prot., Lutherkapel, Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds. D. Drijver. Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. H. W. Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. H. C. Zwahler. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. Michelin Moreau. Duitsche Pötsch. First Church of Christ.^Scientist, Andr. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „Gemoed”. Gulden tekst Da niël 2:20, 21. „D u i m e 1 o t j e": Neen het was zoo goed. Het was zeker prettig hé? Vele groe ten van ons terug. „D w e r g j e”: Het opstel is erg aardig, maar heb je verleden week de rubriek niet gezien? Daar stond in dat het papier maar aan één kant beschreven mag worden. Kan je het nog over doen? Je hebt er nog tijd voor. De groeten van Bep. „B e 11 y B o o p”: Dat is een tijdje ge leden. Doe je nu weer geregeld mee? Met ons gaat het goed. „Schoolj uffrou w”: Nu dat wist ik nog wel. Nog altijd 13 jaar? Dat is jam mer. Krijg je nu een ander? Vele groeten terug. „E i k e 11 j e”: Ga je zooveel uit? Fijn zeg. Echt zoo’n poosje logeeren. Neen de poes hebben we niet meer. Met ons gaat het goed. Vele groeten terug. „V i o o 11 j e”: Dat vond je zeker wei erg prettig? Dat is nog maar kort. Is het een prettige vacantie geweest? Ja, dat hoop ik ook voor jou. Nu weet ik het nog niet. De groeten van Bep. „Breistertj e”: Heb je er veel mee gespeeld? Neen ziin er nooit met een wedstrijd. Fijn hé? Nu maar weer goed je best doen dan komt je schuilnaam weer gauw in het lootjesbusje. Vele groeten terug. Er was een opstel zonder schuilnaam, naam of leeftijd. Vergeet dit niet. De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTX, En zoo ging het maar door. Het por tret van Paganini werd bij honderd duizenden verkocht. In zijn jeugd was Paganini een verwoed speler. Als hij eenmaal bezig was, hield hij niet op voor hij al z’n geld kwijt was. Toen hij eens op een avond alles ver loren had en bovendien nog zijn viool, stond hij plotseling voor het feit, dat hij zonder instrument moest optreden. Een muziekvriend leende hem toen zijn prachtige Guarnerius en gaf hem deze na het concert ten geschenke, om dat hij zoo diep door het spel getroffen was. dat hij niet wilde, dat ooit iemand anders op deze viool zou spelen. Paganini is altijd een geheimzinnig figuur geweest en gebleven. Ten deele kwam dit door zijn eigenaardig uiter lijk en woeste lokken, maar vooral door zijn fabelachtig, betooverend spel, dat de menschen zelfs op de ge dachte bracht, dat hij geen gewoon mensch was, maar een zoon van den duivel. Te Weenen bijv, moest hij eerst een brief van zijn moeder laten zien om te bewijzen, dat hij werkelijk ge wone, menschelijke ouders had. Het geheim van zijn techniek heeft hij nooit aan iemand geopenbaard. Vol gens zijn eigen verklaringen, had hij een methode gevonden, waarbij men niet meer vijf uur per dag behoefde te studeeren om een meester te blijven, 't Is een feit, dat zijn viool heel an- dan de instrumen ten van anderen en voor elk stuk weer verschillend. Ook waren ae snaren an ders gespannen en hield hij den strijk stok anders. Als kleine jongen werd hij door zijn wreeden en eerzuchtigen va der gedwongen twaalf uren per dag te studeeren doch later, toen hij op het toppunt van zijn roem was gekomen, oefende hij nooit meer. Hij kon vreem- Gedurende de week van tot en met 23 Augustus verstrekte de eeniging „Tehuis voor Onbehuisden” de la Reyweg 522, aan 647 mannen, 35 vrou wen, en 45 kinderen gratis onderdak Aan deze personen, in totaal 727. werden 2050 Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp) 10 uur ds. W. J. v. Hoek, van Terschelling, 5 uur ds. J. Sme- lik. Leyenburg 9 en 11 uur ds. J. Smelik, 5 uur ds. W. J. van Hoek. Wassenaar. Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10 uur ds. Honders, 5.30 uur mr. J. C. Visser, van Rotterdam. Kievitkerk, 10.05 uur dr. R. B. Even- huis. Ned. Storm, van Harderwijk. Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Post, en 6 uur ds. J. v. d. Wiel. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 uur ds. P. W. Spruyt, van Mijnsheeren- land. PASSAGE: „De Kribbebijter” is een bekende Nederlandsche succes-film, waar, in Louis de Bree en Cor Ruijs de hoofd, rollen spelen en verder Dolly Mollinger en Mary Dresselhuys, Louis Borel en Frits van Dongen de voornaamste mede, spelenden zijn. Een komische film. waar, in men vooral het talent van twee groote komieken kan bewonderen. Vóór de pauze draait een uitgebreid Ufa- en Profilti-journaal. De Hongaarsche violiste Alma Rosé speelt, begeleid door Chris van Dinteren, eenige soli. REMBRANDT: Dit theater geeft deze week de geestige Weensche comedie „Het gelukkigste huwelijk”. Een rijke Ameri. kaan looft in Weenen een groote premie uit voor het gelukkigste echtpaar. Dat het hier tot dolle situaties komt laat zich ge. makkelijk denken. Van de talrijke mede, spelenden noemen we Hans Moser, Leo Slezak, Hanr Thimig en Maria Andergast. Vóór de pauze gaat op het tooneel een variété-programma met Bart Elfrink als conferencier-humorist en Toto and Johnny, Carla Diana, v. Sython and Syth als mede, werkenden. Het publiek heeft zich hierbij uitstekend geamuseerd. REX. Even spannend als Willy Corsari’s detectiveroman „Het mysterie van de Mondschein-sonate” is de filmbewerking van haar boek. Deze film heeft spanning en biedt sensatie, zoodat men geboeid de ontknooping van het geheim van de mis. daad medebeleeft. Louis de Bree heeft een creatie gemaakt van zijn rol als detective Lund; dat is werkelijk knap acteeren, zoo dat hij wel het meeste bijdroeg tot het succes van deze film. Ook de overige medewerkenden in deze Hollandsche film met kwaliteiten o. w. Louis Saalborn en Annie Verhuist schenken voldoening Vooraf gaat het Hollandsch journaal. ROXY: Jan Kiepura, Friedl Czepa en Theo Lingen spelen de hoofdrollen in de prachtige film ,,Im Sonnenschein”. Het is het thema van een onbekenden taxi-chauL feur, die ontdekt wordt en opklimt tot een groot operazanger. Kiepura, met z’n prach. tige stem, hooren we hier op zijn best. Voor muziekliefhebbers een film om van te genieten. In het uitgebreide voorprogramma een comedie „Plankenkoorts” met Leon Errol, een cultuur-film „Handwerkers in oud. Mexico”, een musical „Zolen en hakken met muziek” en het nieuwste Polygoon journaal. SEINPOST. Wie weten wil hoe een onder nemend Newyorksch krantenverkoopster tje een rijken Duitschen ingenieur aan den haak slaat, kan deze wonderlijke ge schiedenis met alles wat daar aan vastzit en wat kan dat al niet wezen?! mee maken in de kostelijke Ufa-film „Ju, Ju, het groote avontuur”. Het is een onderhou- dende klucht boordevol met intrigues, vee! show en een tikje menschelijkheid, waarin Charlotte Susa, Maria Andergast en Al. brecht Schönhals de hoofdrollen vertolken, Vooraf actualiteiten en een circusfilmpje. STUDIO: „Meisjes in uniform” schildert niet alleen in realistische kleuren het leven op een strenge meisjeskostschool met het weinige lief en het vele leed van de kinderen, die zoozeer de moederliefde ontberen in deze kille omgeving met de harde directrice en de evenals deze scherp geteekende uiteenloopende typen der leeraressen; maar het is bovendien een diep menschelijke en fijn-psychologi- sche en daardoor ontroerende film. Prach tig is bovendien het spel van Hertha Thiele als de kleine Manuela, Dorothea Wieck als juffrouw von Bernburg. en vele andere jonge en oudere vrouwelijke artisten. VEREENIGING VAN CHR. ONDERWIJZERS Aan het jaarverslag van de afdeeling ’s-Gravenhage en Omstreken van de Ver eeniging van Chr. onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland en de Overzee- sche Gewesten de oudste en grootste organisatie op het gebied van het Prot. Chr. onderwijs ontleenen we, dat de afdeeling 487 leden telt. Door de inzame ling op de verschillende Prot. Chr. scho len in onze gemeente kon uit het z.g. dubbeltjesfonds een bijdrage worden ge voteerd voor het comité van oud-strijders, voor het Chr. onderwijs in de Oekraïne zoowel als in Suriname en voor de ver eeniging Jacobus. Ook het werk ten bate van de V.O.J.O. (Voor Onze Jonge Onder wijzers) mocht geregeld voortgaan. DE COLLECTE VOOR HET ZWAKKE EN GEBREKKIGE KIND Vandaag heeft de collecte plaats gehad voor het zwakke en gebrekkige kind. De opbrengstvan deze inzameling zal aan gewend worden ten bate van 3 vereeni- gingen, n.l. het Haagsch comité „Kinabu”, de vereeniging Kleuterzorg „Naar het Strand” en „Vacantieoord voor lichamelijk gebrekkigen”. Ondanks het minder fraaie weer zijn hedenochtend ruim 200 collectanten, ge wapend met bussen en speldjes, met fris- schen moed op weg getogen, om vele voor bijgangers voor het goede doel een gift afhandig te maken. ZONDAG GEEN DIPLOMA-ZWEM- MEN IN HET ZWEMBAD ZUIDERPARK Het diploma-zwemmen in het zwem bad Zuiderpark, dat gehouden zou wor den op Zondag 25 Augustus morgen duswordt wegens de lage tempera tuur van het water uitgesteld tot Zon dag 1 September. ODEON. Zij, die de mooie Nederlandsche film „Vadertje Langbeen” nog niet zagen, hebben deze week gelegenheid dit ver zuim in te halen. Het verhaal in de film is geheel en al gebaseerd op den veelge lezen roman van Jean Webster. In de hoofdrollen zien wij Lily Bouwmeester, Paul Storm, Emma Morel, Aaf Bouber en v.a. Deze fraaie film bezorgt den toeschou wers eenige uren van uitstekend amuse ment. Vooraf gaat een gevarieerd programma, met o.a. een vlotte musical en het Hol landsch nieuws. OLYMPIA: Het programma van deze week in dit theater is weder van goede kwaliteit. De reprise ,,De Première der Butterfly”, naar de bekende opera van Puccini, verhaalt ons de geschiedenis van een geisha, die, verliefd op een Ameri- kaansch zee-officier, tevergeefs hoopt op zijn terugkeer. Een ontroerende, doch te vens geestige rolprent, met in de hoofd rollen de wereldberoemde zangeres Maria tige Cebotari, Lucie English komiek Paul Kemp. AMICITIA: In dit theater draait deze week de Hollandsche film „Boefje” met Annie van Ees in de hoofdrol. Over deze film is eerder al veel geschreven, de in houd van dit werk is overbekend door het tooneelstuk, wat reeds zoovele malen is opgevoerd. Ook als film is het buiten gewoon geslaagd; wij kunnen niet anders dan elkeen aanraden deze film te gaan zien. Ook het voorprogramma is uitstekend verzorgd, waarin o.a. is opgenomen een film getiteld „Lente-weelde”. Verder een aardige klucht „Bridge op de Huwelijks reis". APOLLO. In de hoofdfilm „Het getrouwde schoolmeisje” gevoelt de hoofdpersoon, Güsti, zich zóó eenzaam, dat zij. naar school terugverlangd en zonder medewe ten van haar echtgenoot, een professoralen arts, weer op de schoolbanken plaats neemt. Frau professor moet allerlei trucs te baat nemen om haar geheime bezigheden bui tenshuis te camoufleeren. Natuurlijk wordt ’t ontdekt en ernstige verwikkelingen zijn er het gevolg van. Het gegeven is echter als kluchtspel behandeld, waarin een verliefde leeraar en de vrouwelijke belhamels van het ,gym” een reeks vroolijke scènes in vlot tempo afspelen. De voornaamste rollen zijn in handen van Gusti Hüber, Güsti Wolf, Hans Moser en Theo Lingen. ASTA: Hans Moser is een prima blij- spel-acteur, dien men altijd met genoe gen op het witte doek ziet. In deze film, „Mijn zoon, de minister”, treedt hij op als de kamerbewaarder van een minister. En deze minister blijkt de zoon van zijn eigen kamerbewaarder te zijn. Daar in Frankrijk, waar de film speelt, de nieuwe ministers zich elkaar nogal snel plegen op te volgen, kan ’t gebeuren, dat de ka merbewaarder, als opvolger van zijn zoon den minister, zijn kamerbewaarders-stoel ruilt voor den ministerzetel. Dwaze situa ties ontstaan daardoor en deze persiflage op de politiek geeft volop lichte en schalksche ontspanning. De acteurs die dezen humor brengen weten dat op goede wijze te doen. Hans Moser, Hans Brause- wetter, Franpoise Rosay en Heli Finken- zeller, zij doen genieten van ongedwon gen en geestig spel in een vermakelijke geschiedenis, die vol geestige details zit CAPITOL: ,Wie het laatst kust”, is een allreaardigste film, die speelt in de wereld der filmsterren. Een ongenaakbare en zeer kuische filmster oefent op het man nelijke deel van de Weensche bevolking een geweldige aantrekkingskracht uit. Er loopen echter geruchten, dat zij een verhouding heeft met een prins. De film- directeur krijgt opdracht die twee te scheiden. Hij tracht het, maar brengt een hopelooze verwarring teweeg. Heinz Rühmann. Hans Moser en Theo Lingen en Liane Haid spelen de hoofdrollen. Voor de pauze behalve het gebruikelijke nieuws en een teekenfilm, het optreden van den bekenden humorist Koos Koen, die de zaal doet daveren van den lach. CASINO: „De Oesterprinses is een vroolijke operettefilm van Tobis. Herman Thiemig, als de schatrijke oesterkoning, ziet zich plotseling als papa van een huw bare dochter, waardoor de huisknecht on middellijk de plaats van den millionnair moet innemen. Dit geeft natuurlijk tal van dol vermakelijke tooneelen Het ge heel is een bijzonder aantrekkelijke film, mede door den vermakelijke Theo Lingen en de muziek van Robert Stolz Vooraf gingen nog twee komische nummers „Je moet maar pech hebben” en „Planken koorts”. CENTRUM presenteert deze week .Ma rionetten”. Het verhaal, hetwelk eigenlijk om Benjamino Gigli’s stem is heenge- weven, vertelt ons hoe een beroemde zan ger, die rust heeft gezocht in zijn wijn gaard, een contract afwimpelt, aria’s zingt in een reizend marionetten-theater, „ont dekt” wordt door een journaliste, zijn incognito bewaart en verliefd wordt. Hoe wel voor den humor ruim plaats is gelaten, boeit deze film ons meer nog door den warmen vollen tenor van Benjamino Gigli. Een goed verzorgd voorprogramma gaat deze film vooraf. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 u. en 6 u. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. Leidster adjudante M. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster: adjudante H. v. d Vosse Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen komst, 7.30 uur verlossingssamenkomst Leidster kapiteine F. Staüdt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen komst. Leidster adjudante A. Stapersma. Linnaeusstraat 205207, 10 uur heili- Duinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leider lt.-kol. J. Wijkhuizen. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leider brigadier M. Scherer. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no. 7, H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. P. G. de Vey Mestdagh. Evangelisatie „De Heer zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur en 6 uur de heeren Staalman, van Huizen eh van Essen, van Leiden. Geref, gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem.,'Westduinweg, 10 uur en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 6 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeente Visschershavenstraat 77, samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestr. 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7.30 uur ver lossingssamenkomst. Leidster adjudante E. Kickhefer. Een afschuwelijke eigenschap van Paganini was zijn gierigheid en hier door heeft hij zich in het laatst van zijn leven zeer gehaat gemaakt. In Praag werd hij eens ziek. De dokter, die graag een paar van zijn beroemde toonen voor niets wilde hooren, ver zocht hem de viool eens vast te hou den en eens te probeeren. of hij al weer spelen kon. Maar Paganini streek met den strijkstok door de lucht, een heel eind boven de vioolhij speelde niet voor niets Heel vaak zat hij zelf aan de kassa om te controleeren. hoeveel geld er in kwam. En bijna nooit was hij er toe te bewegen, een weldadigheidsconcert te geven. Toen hij eens drie maanden lang met zijn zoontje Achilles bij een vriend had gelogeerd, stuurde hij zijn gastheer later een rekening van 26.000 franc, omdat hij enkele muziekstukken ten beste had gegeven. De vriend, ook niet van gisteren, zond hem echter een nog hoogere rekening voor het logies en voor de pianolessen, die zjjn doch ter aan Paganini’s zoontje had gege ven. Bovendien maakte hij hem in de geheele stad belachelijk door de beide rekeningen in de kranten te zetten. ’t Is bekend, dat Paganini erg licht geraakt was. Toen hij eens in Italië speelde, legde hij opeens zijn viool neer, omdat twee dames in een loge zaten te fluisteren. Tegen de orkestle den, die hem verwonderd aankeken, zei hij Ik vrees door mijn spel een gewichtig gesprek te storen en ik houd er dus voor vanavond mee op! En dit wil heel wat zeggen voor iemand, die per avond zooveel geld verdiende. Zijn inkomsten waren zelfs voor dien tijd enorm hoog. Te Parijs verdiende hij met zijn eerste elf concerten 165.000 franc en de opbrengst van zijn vijftien Londensche concerten was 10.000 pond sterling. Toen hij in 1840 stierf, liet hij zijn zoon Achilles 2J millioen gulden na mee bezig, dat we haast wanhopig werden, maar dan kon hij opeens heel lief en vriendelijk, met een langen uit haal roepenOch kom zóó schalks, dat we hem direct zijn lawaaimakerij vergaven. Een prachtig nummer van Lorre’s programma was ook de natuurgetrou we nabootsing van oom’s morgentoilet. We hoorden hem dan gorgelen, proes ten, plassen en bezig tandenpoetsen, daar tusschendoor weer hard en zacht geblaf, soms ook het knallen van een zweep of het schrille ting-ting van een tram. En als hij het heel mooi deed, klonk vaak, na het morgentoilet, de forsche roep Mientje, m’n koffie En dan een hoog stemmetje dat ant woordde Hans, kom je eten Natuurlijk praatte Lorre niet altijd in de vereischte volgorde. Het zinnetje: Hans kom je eten behoorde trou- wijs bij den middag. Maar als hij het „mooi” deed, was het dan ook onbe schrijfelijk grappig. Je zag oom Hans en tante Mientje voor je Toen oom en tante weer van hun reis terugkwamen, ging Lorre natuur lijk weer met hen mee naar huis. Toen we nu na ruim een jaar eens bij oom en tante op bezoek kwamen, merkten we iets heel grappigs bij Lor re op. Eerst zat hij ons een heelen tijd doodstil en een beetje wantrouwend aan te kijken. Maar dan maakte hij op eens een geluid, dat we allemaal met groote verbazing onmiddellijk herken den ’t was het lastige piepen van ons buffet, dat we er maar niet uit konden krijgen. Dat geluid was zeker voor hem met onzen aanblik verbonden. Oom Hans kende het geluid ook, maar hij verzekerde ons, dat Lorre het in al dien tijd nooit nagebootst had. Zou je niet haast gaan denken, dat Lorre ver stand had en bij zichzelf overpeinsd hadDaar heb je die menschen van dat piepende buffet Een anderen keer was er bij oom Hans in de kamer, een slotenmaker aan het werk. Lorre hing zwijgend in zijn hoekje, keek hem heel bedenkelijk aan en riep toen opeens met een ver vaarlijk strenge stem War doe je daar, spitsboef Later ging oom Hans buiten wonen en toen riep de melkboer iederen morgen, als hij de melk bij het poortje neerzette Melk, mevrouw En nu duurde het niet lang, of Lorre begon al, zoodra hij het knarsen van de melkkar hoorde, te roepen Melk mevrouw, melk, mevrouw CITY: Het voorprogramma brengt ac tualiteiten uit binnen- en buitenland, door middel van het Polygoon-journaal en het Ufa-nieuws. Hierna verschijnt het Ameri- kaansche trio the Randalls met een paar komische, acrobatische dansen. Na de pauze komt de hoofdfilm op het doek: ,Mijn vrouw mag het niet weten”. Een film vol dwaze en groteske misver standen, welke ons in het leven van „Poesje”, haar man en diens directeur op het kantoor doet kennen. De dolle ver wikkelingen volgen elkaar in tempo op, alles dreigt in een hopelooze verwarring verstrikt te raken, maar tenslotte eindigen deze blijspel-capriolen in een happy-end. 10 uur jeugdkerk ouderen de heer W. J. Lens, theol. cand. te Utrecht. Nassau Jeugddienst, Duinzichtkapel. van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer H. C. Kranendonk. Bethelkerk (Mozartlaan) 10.30 u. jeugd dienst. Spr. ds. J. v. d. Giesen. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur dr. H. de Vos, van Sneek. Kerk, 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. J. N. Pattist. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samenkomst. Spr. de heer E. van Kamp. Onderwerp: „Er hangt een lantaarn uit”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kockstraat 134, 8 uur samenkomst. Spr. dr. N. v. d. Laan, m.m. van mej. B. Jansen, zang en mej. M. Kleyne, viool. Onderwerp „Felix en Drussila”. (Hand. 24:22-27). Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. L. Kraan, van Baarn. Jerusalemkerk, Pomo- naplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Beatrixschool Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur drs. B. J. Oosterhoff. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 5.30 uur ds. Blaak. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 6 uur ds. J. P. Paauwe. Oud Geref. gem. (Centrum), geb. Prin segracht 75, 10 uur en 5.30 uur ds. E. van Dijk. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buitensin gel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds. Vas- seur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstr. 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 7 uur verlossingssamenkomst. Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uur de heer A. de Weger, van Rotterdam en 6 uur de heer W. F. v. d. Berg, van Schiedam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 u. en 7 u. prediking. Pinkstergemeente „Maranatha”, geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur samen- komst. j Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur en 5.30 uur prediking ds. J. A. Monsma, van Rotterdam (C.), 8 uur jongeliedensamenkomst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. J. de Jong. Oud-Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel, 10.30 uur en 6 uur prediking ds. B. Fabrie, Oud Baptiste-gemeente, Boylestraat 51, 10.30 uur en 7 uur prediking. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C. J. M. V., Heelsumstraat 159, Za terdag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Taekema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha” Lange I Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven- tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Natuurlijk heb je allemaal wel eens gehoord van Paganini, den beroemden violist, die van 1782 tot 1840 leefde. Hij is dus precies honderd jaar gele den gestorven en hij was misschien de beroemdste violist, die ooit geleefd heeft. Italiaan van geboorte, reisde hij de geheele wereld rond om concerten te geven en overal liep het storm. De bekende muziekcriticus Rellstab zei van hem, toen hij voor het eerst te Berlijn had gespeeld„De menschen, die hem gehoord hebben, zeggen wie hem niet gehoord heeft, kan het niet gelooven. Ik zeg daarentegen ik hèb hem gehoord en tóch geloof ik het niet.” In 1828 trad Paganini voor het eerst te Weenen op. De heele stad was in opschudding en terwijl anders alleen rijke en ontwikkelde menschen de con certen bezochten, liep nu iedereen storm. Zelfs de armsten gaven hun laatsten cent uit voor een toegangsbe wijs. dat minstens vijf gulden kostte. Daarom noemde men een bankbiljet van vijf gulden in dien tijd „een Paga nini”. Taartjes werden gebakken in den vorm van een viool en de Weensche dames kapten zich ,.a la Paganini”. Verder kon je handschoenen Koopen met een viool er op geborduurd en de heeren droegen tabaksdoozen, stokken en hoeden, waarop het portret van den meester prijkte. Toen Paganini eens met een klok- jesspel een groot succes oogstte, ver scheen eenige dagen later al zijn be wonderaarsters met japonnetjes, waar op klokken en violen gedrukt waren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10