Een Drentsche ontginning •Het Zwindersche veld Haagsche Courant van Zaterdag 24 Augustus 1940 VOOR DEN PUZZELAAR ga i IS Dorschen het van graan ggp GEMENGD NIEUWS BINNENLAND z r 1 VIERDE BLAD, PAGINA 1. de van VELE MIJNEN AANGESPOELD DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN /o _7 '3 /Z /r /6 ZZ Zr Verordening van den Rijks- commissaris Algemeen Vorderings- besluit 1940 Het benoemingsrecht ambtenaren Overal zijn de boeren aan het dorschen van het graanOp de velden enopde boerderij ronken de machines. Schade te Westkapelle Arrestaties in verband met het luisteren naar verboden zenders I Nieuw laboratorium voor den tuinbouw Kt'® M -7' '(Van onzen specialen verslaggever.) niets voor r «SM I 21. metgezel 24. bergplaats (Het Zuiden) l Gisteravond brak, waarschijn- lijk door hooibroei, brand uit in den hooi berg van den landbouwer A. C. Spitho ven te Werkhoven. De berg stond in een oogwenk in lichter laaie. De met7 riet ge dekte boerderij, die op korten afstand van den hooiberg staat, vatte na korten tijd vlam en ging met den geheelen voorraaa hooi en hoven verloren. Van den inboedel kan een groot gedeelte worden gered. Kruiswoordraadsel, waarbij inplaats van letters in de vakken steeds lettergrepen moeten worden ingevuld. •4 V Jongen door trein gegrepen Gisteravond om kwart voor tien is door den iaatsten van Boskoop komen den trein op den overweg, bij de split sing der spoorlijnen onder de gemeente Moordrecht, een 15-jarige jongen, die per fiets den overweg kruiste, gegrepen en op slag gedood. Horizontaal: 1. niet bekend 3. oponthoud 5. plaats in Zuid-Holland 8. schenken 11. „op den dag van” 12. alle landen betreffende 14. kennis, in het algemeen 15. geneesmiddel 17. Amerikaansche vruchtboom 20. schouwburgplaats 22. stad in Italië -.;S Donderdag zijn te Westkapelle twee mijnen aangespoeld en tot ontploffing ge komen. Een ervan ontplofte bij het zoo genaamde ijzeren torentje, waar veel schade werd aangericht aan de licht- wachtershuisjes onder aan den dijk, terwijl aan den Noordkant van het dorp verschei dene ruiten het moesten ontgelden. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. De andere mijn explodeerde meer naar het Noorden, maar richtte geen schade aan. Op het oogenblik liggen nog andere mijnen voor Westkapelle. Door het slechte weer is het niet mogelijk ze te demontee- ren. Aan het stand te Ouddorp zijn van morgen 15 mijnen aangespoeld. Opvoering der productie Gisteren bracht het A.N.P. een bezoek aan het nieuwe laboratorium voor den tuinbouw, dat aan den Zuidweg te Naald wijk op rijkskosten wordt gebouwd en thans bijna gereed is. De directeur, rijks- tuinbouwconsulent ir. J. M. Riemens, vertelde een en ander van de inrichting en de taak van dit nieuwe laboratorium, dat voor Nederland eenig in zijn soori het grondonderzoek gelegen, benevens ver schillende andere afdeelingen ten dienste is. Gelijkvloers is het laboratorium von> van het tuinbouwkundig onderzoek. Op de eerste verdieping is het laboratorium voor de plantenziekten gevestigd, de bibliotheek, de vergaderzaal, etc. Het twaalf meter hooge gebouw is heel prac- tisch ingericht en zal van alle moderne instrumenten, als spectograaf, etc. worden voorzien. Ir. Riemens deelde mede, dat het nieuWe laboratorium voor den tuin bouw zich in hoofdzaak met de volgende drie onderwerpen zal bezighouden: voe ding der planten, plantenziekten en ver betering der cultures in den tuinbouw (selectie en invoeren van nieuwe sen.) Het doel zal o.m. bestaan in het op voeren der productie in den tuinbouw, verbetering der tuinbouwproducten en vermindering der kosten voor de kwee kers. Het gebouw zal waarschijnlijk eind September officieel in gebruik kunnen worden genomen. 9. polder 10. vooraanstaande 12. zeer krachtig 13. slaapplaats 16. doen verwachten 17. Fransche stad, even ten Zuiden van Rijssel 18. de dikste gedeelten van boomen 19. waar een bedrijf, dat met de con sumptie verband houdt, is gevestigd U Het Nederlandsche Middenstanders- front De N.S.B.-persdienst deelt ons het 'vol gende mede; De Nederlandsche Zuivelorganisatie te Rotterdam, de Vereenigde Rotterdamsche slagers te Rotterdam, en de Haagsche af- deeling van de Nederlandsche banketbak kers te ’s-Gravenhage, hebben zich met hun leden aangesloten bij het Nederland sche Middenstandersfront. Als leider van de vakgroep zuivel zal optreden de heer C. Brinkers, Burg. Mei- neszlaan 108 te Rotterdam, als leider van de vakgroep slagers de heer J. F. Th. v. Hal, Middellandplein 17a, te Rotterdam (W.), als leider van de vakgroep banket bakkers de heer C. A. Ales, Regentesse- plein 28 te den Haag, als leider van de gevormde vakgroep loodgieterspatroons de heer L. C. Lukas, Suringarstraat 5, tel. 119256, te den Haag. voor het benoemen en ontslaan van den voorzitter en de leden van besturen, examen-commissies en commissies van onderzoek, alsmede van alle andere soorten van commissies, raden van ad vies, bijstand en anderszins, zoolang de Rijkscommissaris niet bepaalt, dat zij hun werkzaamheden neerleggen. Artikel 3. De Rijkscommissaris behoudt zich het recht voor om de in artikel 2 ge noemde personen in bepaalde gevallen zelf te benoemen, aan te stellen of te ontslaan. ton- en aardappelmeelfabriek te Coevor- den, aardappelmeelfabrieken te de Krim en Lutten) verkregen is. Tevens is dit kanaal een belangrijke wa terafvoer geworden voor het gebied Z.O. Drente, daar n.l. 1/3 van de hoeveelheid overtollig water van de Hoogeveensche- vaart af door dit kanaal via het afwate ringskanaal Coevorden-Ane en de rivier de Vecht naar het Ijsselmeer afgevoerd wordt. De ontginning De_ontginning, welke in werkverschaf fing werd uitgevoerd, bestond in het spit ten van den grond ter diepte van onge veer 80 c.m., waarbij er vooral rekening mede werd gehouden, dat het goede veen (bolster- en grauwveen) aan de oppervlak te bleef. Verder werd bezand ter dikte van ongeveer 12 c.m. met zand uit den on dergrond. uit zandhoogten en uit de zij- kanalen. Gelijkertijd werd de grond ge ëgaliseerd. De grond uit het hoofdkanaal was voor bezanding weinig geschikt, daar deze voor een groot gedeelte uit leem bestond. Deze grond werd dan ook onder in de putten verwerkt. Het zandgrondgedeelte werd tot dezelfde diepte bewerkt. Ook hier werd de goede bovengrond bovengehouden en bedekt met een laag van 15 c.m. goed zand. Den eersten tijd werd de ontgonnen grond in eigen exploitatie door het Land schap Drente genomen, doch in 1932 werd tot stichting van boerderijen overgegaan, welke voor 3 of 5 jaar verpacht werden. Door het Landschap Drente werden on geveer 20 boerderijen met brugwachters- woningen gebouwd. Bij deze boerderijen werd ongeveer 25 h.a. land gevoegd. De pachtprijs bedroeg gemiddeld 50 per h.a. Aan diverse architecten werd bij den bouw van boerderijen vrije opdracht ge geven voor ’t Lantschap Drente plannen te ontwerpen. Als eenige beperking werd de eisch gesteld, dat de bouwkosten niet meer dan ƒ300 per h.a. zouden bedragen. Het resultaat hiervan is geweest een aan tal boerderijen, die stuk voor stuk kunnen wedijveren met de mooiste uit ons land. Trek hier zelf eens heen, stedeling! Dan ziet ge pas, hoe gevarieerd de bouwtrant is en hoe men op deze wijze eentonigheid heeft weten te voorkomen. De goede resultaten met den grond deed de aanvraag stijgen, Vooral de boeren uit het aangrenzende de Krim, de streek waar pioniers op landbouwgebied, afkomstig uit de Veenkoloniën en uit den Gelderschen Achterhoek, zich gevestigd hadden, toon den groote belangstelling. Boerderijen met grond, doch ook losse landerijen gingen grif weg. De eigenaren van losse lande rijen bouwden zelf hun boerderij. Dertien zijn er op deze wijze nog verrezen, zoodat ’t Zwindersche Veld in totaal ruim dertig boerderijen telt. Ervaring van de Nederlandsche Heide Maatschappij Dat degenen, die zich hier op den eertijds onvruchtbaren grond gevestigd hebben, een behoorlijke bestaanszekerheid hebben, danken Zij in hoofdzaak aan den arbeid van de ambtenaren der Heide Maat schappij. Die hebben de ervaringen, gedu rende een kleine 20 jaar reeds met den grond in Drente opgedaan, uitgebuit voor de ontginning van ’t Zwindersche Veld. En wat er ook gebeure, hier zal het niet tot herontginning behoeven te komen, zooals sommige van de eertijds ontgonnen ter reinen, waarvan de opbrengst niet loonend genoeg meer is, omdat toen nog de noo- dige ervaring ontbrak. Voor zulk een her ontginning schrikt de Heide Maatschappij niet terug. Evenmin als voor 't feit, ruiter lijk te erkennen, dat het ontginnen in de eerste jaren toen men roeien moest met de riemen die men had natuurlijk niet dezelfde resultaten kon hebben, als thans, nu een dertigjarige ervaring een woordje meespreekt. Organisatie van de sigarenindustrie. De voortgezette besprekingen van het bestuur van het verbond van sigarenfabri kanten in Nederland, gevestigd te Am sterdam, met de tot heden onvereenigde sigarenfabrikanten met tenminste 10 ar beiders en gevestigd boven den Moerdijk, hebben er toe geleid, dat reeds een aan tal van deze fabrikanten, onder wie alle grootere, het lidmaatschap van genoemd verbond heeft aangevraagd. Verscheidene andere sigarenfabrikanten hebben toege zegd deze aangelegenheid in ernstige overweging te zullen nemen en hun defi nitieve beslissing uiterlijk 31 Augustus a.s. te zullen berichten. Sigarenfabrikan ten die. hoewel uitgenoodigd, niet ter ver gadering aanwezig waren, wordt ver zocht eveneens uiterlijk 31 Augustus a.s. een beslissing te nemen, omdat op dien datum aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart rapport van den stand van zaken moet worden uitgebracht. Dit het diamantbedrijf. Het Mededeelingenblad van den Alge- meenen Nederlandschen Diamantbewer- kersbond meldt, dat de commissaris van het N.V.V., de heer H. J. Woudenberg, met ingang van 19 Augustus den heer I. Voet heeft ontheven van zijn functie van voorzitter van den A.N.D.B., en als zoo danig heeft benoemd de heer H. J. M. Verschure. Er heeft zich uit de drie belangrijkste organisaties in de Amsterdamsche dia mantnijverheid een commissie gevormd, waarin voor de Algemeene Juweliersver- eeniging zitting hebben de heeren A. As- scher en A. Soep Bzn.. voor den Diamant- bewerkersbond H. J. M. Verschure en H. Blesgraeft. voor de Beurs voor den Dia manthandel R. van Wezel, en mr. J. E. Hillesum en voor den handel in industri- eelen diamant Joh. K. Smit. Hiermede is de volledige concentratie van het Amsterdamsche diamantbedrijf •verzekerd. Honderdjarig bestaan van Bensderp’s cacao- en chocoladefabrieken te Bussum Gisteren herdacht de N.V. Bensdorp’s cacao en chocoladefabrieken te Bussum het honderdjarig bestaan van dit bedrijf. Hoewel de tijdsomstandigheden zich niet tot feestelijkheden leenen, heeft de directie echter gemeend, 18 jubilarissen, die 50, 40 en 25 jaar bij de firma in dienst zijn, te huldigen. Om half elf vond in een der expeditielokalen der fabriek de huldiging plaats door de directie, waarna de directie door personeel en anderen gehuldigd werd. De huidige algemeene directeur, de heer L. T. M. Bensdorp, sprak iedere jubilaresse of jubilaris toe, dankte hen voor hun prestaties en bood aan ieder een enveloppe nvet inhoud aan of een gouden horloge. Vervolgens werd de heer Bens dorp gehuldigd. Hierbij kwam aan het licht, dat de heer Bensdorp zelf ook een jubileum viert. De directeur is n.l. 40 jaar aan de fabriek verbonden. Door het per soneel werd hem een fraaie kast aangebo den, waarin de beeltenissen van den op richter. alsmede van de heeren Bensdorp, die dezen hebben opgevolgd, zijn ge beeldhouwd. Bovendien bood het perso neel nog een fraai bureau en lamp aan. Ook de jubilarissen kregen van het personeel ieder nog een geschenk. Daar na werd de directeur gehuldigd en toe gesproken door de depothoudsters, die een geschenk aanboden, door de heeren commissarissen, die hun gelukwenschen eveneens van een geschenk vergezeld ne ten gaan, door de Aufsichtsrath der Bensdorp G.M.B.H., waarbij vele ge schenken werden aangeboden. Gistermid dag recipieerde de directie voor zaken relaties. Voorts bevat het besluit regelen omtrent het recht van terugkoop en strafbepalingen tegen overtredingen. K. N(ooit) H(eide) M(eer).... Het komt vlot uit de pen van den man, die kort ge leden Drente doorkruiste om den ontgin- ningsarbeid van de Ned. Heide Maatschap pij met eigen oogen te aanschouwen Land streken waar men eens heide en dan heide zag, zijn verdwenen, dank zij den grootschen ontginnningsarbeid van de Heide Maatschappij. Overigens voegt de heer Kruitbosch aan de uitgedachte nieuwe combinatie van de beginletter der N.H.M. onmiddellijk de opmerking toe, „dat dit in het algemeen juist is, behalve dan die gedeelten van Drente, welke als natuurmonumenten in stand gehouden moeten worden”. Dit ter geruststelling van de natuurminnaars, die altijd weer vrees koesteren, dat aan het natuurschoon op on herstelbare wijze schade gedaan zal wor den. Het moge dan wel eens ronduit ge zegd worden: die vrees is totaal ongegrond De ambtenaren der Heide-Maatschappij hadden en hebben een open oog voor de natuur. En zij zorgen er altijd weer voor, dat de toeristen een uitstekenden indruk kunnen opdoen van den toestand, zooals deze vroeger was. Overigens zal men het over het alge meen toch wel eens zijn met de stelling, dat en bepaal de gedachten dan 'alleen maar eens bij een ontginning als het Zwin dersche Veld, ter grootte van 900 h.a.! het toch altijd mooier zal zijn om door een gebied te toeren waar gezonde akkers, be koorlijke kanaaltjes en een smaakvolle be planting elkaar afwisselen, dan zich met moeite te kunnen verplaatsen door een heideveld, dat zich zoo ver het oog reikt naar links en rechts, naar voren en achte ren uitstrekt. En zij die vreezen, dat door deze ontgin ningen de steden haar recreatie-oorden verliezen? Och, de economische zijde van het vraagstuk speelt ook nog een rol. En wanneer men weet, dat er in Nederland in totaal nog een 225.000 h.a. grond ont gonnen kan worden, waarvan elk jaar een oppervlakte van 8000 h.a. af gaat, dat er nog 220.000 h.a. gemoeid is met inpolderin gen en droogmakerijen, dat er 570.000 h.a. cultuurland in Nederland is, waarvan de ontwatering nog verbeterd kan worden en dat er nog 500.000 h.a. grond voor ruilver kaveling in aanmerking komt, dan beseft men wellicht, welk een werkgelegenheid daarmede gemoeid is. In manjaren uitge drukt becijfert ir. W.< H. van Eek dit op 797.600! Zal men dan in ernst voorstander kunnen zijn van stopzetting der ontginnin gen, waarmede bijna de helft van ’t aantal becijferde manjaren mede gemoeid is, op dat de ste.den haar recreatie-oord niet zul len kwijtraken. Drente trekt zich overigens van deze en dergelijke meeningen niets aan en gaat rustig verder met het stillen van den landhonger, welke in Nederland en in deze provincie heerscht Het Zwindersche veld Ruim tien geleden lag er in de gemeen ten Dalen en Oosterhesselen, een streek van ongeveer 900 h.a., in hoofdzaak be staande uit onvergraven veengrond. Alleen in Dalen was een deel van 't veen tot turf vergraven. Daarnaast trof men in dit Zwindersche Veld leemhoudenden zand grond aan. Een afzonderlijke afwatering der perceelen was wegens de versnippe ring niet mogelijk. In een klein gedeelte wordt hier nog de grond ontgonnen. Voor de rest zijn de ontginningsplannen van de Heide Maatschappij geheel uitgevoerd. En in 1940 herinnert niets hier meer aan het verleden. Aangekocht in de jaren 1927 en 1928 door de N.V. Ontginningsrnaatschap- pij „Het Landschap Drente”, ving men in 1930 met den arbeid aan, waarbij volgens het veenkoloniale systeem te werk werd gegaan, dat wil zeggen, dat er een hoofd kanaal gegraven werd, waaraan de boerde rijen kwamen te liggen. Bovendien werden er een aantal zijkanalen gegraven op die plaatsen, waar zand voor bezanding moei lijk uit het terrein zelf te verkrijgen was. Naast de „plaatsen” zonder zijkanaal wer den landwegen aangelegd, waarover later nog een smalspoor werd aangelegd voor den aanvoer van meststoffen en den afvoer van producten. Hoewel het oorspronkelijk de bedoeling was, het hoofdkanaal van de Hoogeveensche vaart af niet verder door te trekken dan tot de grens van het gebied, vooral wegens de kosten, is naderhand be sloten mei financieelen steun van de Re- geering tot doortrekking tot de Lutter- hoofdwijk bij Coevorden. Hierdoor is een vrij groot scheepvaartkanaal tot stand ge komen (schepen van 120 ton kunnen er varen), waardoor een korte verbinding van het gebied langs de Hoogeveensche- vaart en het Zwindersche Veld met de Lutterhoofdwijk en Dedemsvaart met fa brieken van landbouwproducten (stroocar- De laatste dagen heeft de Duitsehe Sicherheitspolizei te Utrecht een aan tal arrestaties verricht wegens het luis teren naar buitenlandsche zenders. Gis teravond zijn twee personen, die naar Londen hadden geluisterd, in hechte nis genomen. hoofdkantoor der Ned. Heide Maatschappij te Apeldoorn, waiar voor de otUginutng der provincie zoo energiek gewerkt wordt.- Loods met levensmiddelen en kleeren uitgebrand Hedenochtend omstreeks half vijf is de brandweer van Driebergen gealarmeerd voor een uitslaanden brand in een op slagplaats van levensmiddelen en kleeren aan den Arnhemsche Bovenweg. Het vuur woedde in een groote houten loods en aanvankelijk liep het aangebouwde woon huis ernstig gevaar. Door het doortastend optreden van de brandweer, die het vuur met drie stralen bestreed, kon uitbrei ding voorkomen worden. Toch moet men van geluk spreken, dat het de laatste da gen zoo geregend heeft, daar anders een groote boschbrand niet uitgesloten ware geweest. Nu bleef het vuur beperkt tot de loods, welke geheel uitbrandde. Hier in bevond zich een groote voorraad levensmiddelen en schoenen, die geheel in de vlammen opging. Ook een nieuwe auto werd een prooi der vlammen. Om streeks half zes had men het vuur, dat met groote hevigheid had gewoed, be dwongen. Rotterdamsche vacantie-kinderen uit Gelderland naar huis vertrokken Gisteren zijn plusminus 1500 Rot terdamsche kinderen, die eqn vacan- tie van ruim drie-en-een-halve week in Gelderland hebben doorgebracht, naar de stad van hun inwoning terug gekeerd. O.m. vertrok gistermiddag een extra-trein met 550 kinderen uit Arnhem en uit den Achterhoek naar de Maasstad. De Arnhemsche vrouwe lijke vrijwillige hulp (V.V.H.) had een en ander georganiseerd. Tal van pleegouders vergezelden de kinderen, die er allen goed uitzagen, naar den trein. Er werd op hartelijke wijze afscheid genomen en een luid gejuich steeg op, toen de trein zich in be weging zette. De burgemeester van Arnhem, de heer H. P. J. Bloemers, woonde het vertrek bij. 23. op naam staand bewijs, dat ieder bezit 24. niet hooge 25. maatschappij 26. vermogens 27. waar boeken gebonden worden Verticaal: 1. noodlot 2. trillen 4. naar oude gewoonte 6. uitroep, die vraagt; wie k daar 7- deel van een kerk en gedood tien Verstrekkende bevoegdheden secretarissen-generaal In het heden uitgevaardigd besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel, Nijver heid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij, van Justitie, van Bin- nenlandsche Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Fi nanciën, van Waterstaat en van So ciale Zaken worden de genoemde se cretarissen-generaal, ieder voor de onder zijn departement ressorteeren- de aangelegenheden bevoegd ver klaard om, indien zulks naar het oor deel van den betrokken secretaris-ge- neraal in overeenstemming is met het algemeen belang, zonder eenige formaliteit, met inachtneming vdn de regelen, bij het besluit gesteld, de ter- beschikking-stelling van goederen, hetzij aan den Staat, hetzij aan een anderen persoon, of ander lichaam, te vorderen of te doen vorderen. Een dergelijke vordering geschiedt niet dan in overeenstemming met den se- cretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Alle goederen, behalve zeeschepen vallen onder dit besluit. De vorderingen geschieden op schriftelijken last, onderteekend door dengene, die de vordering doet en wordt, indien zij niet aan den be trokken persoon rechtstreeks kan worden gedaan, aan den burgemees ter der gemeente gericht. Degene, die een goed ter beschik king heeft gesteld ontvangt daarvan terstond schriftelijk bewijs. Een vor dering kan strekken tot terbeschik- king stelling in eigendom en in ge bruik. De in bezitneming kan zoo noo- dig met behulp van den sterken arm geschieden. De rechthebbenden ontvangen scha deloosstelling volgens vaste regelen, gesteld door de genoemde secretaris sen-generaal. Indien overeenstem ming met den belanghebbende wordt bereikt, wordt terstond betaling ge daan. Indien geen overeenstemming is bereikt, kan de belanghebbende zijn vordering aan den betrokken secreta- ris-generaal toezenden. Speciale com- missiën zullen uitspraak doen in ge vallen waarin de secretaris-generaal het bedrag der schadeloosstelling be slist. i >3 II. I In tien jaar werd een onvruchtbaar ge bied ter grootte van 900 h.a. veranderd in een landbouwstreek, waarin zich ruim 30 boerderijen bevinden, welke den eige naren een behoorlijke bestaanszekerheid bieden. Het heden verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende bijzon dere maatrgelen op administratiefrech telijk gebied. In artikel 1 wordt bepaald: De Rijks commissaris van het bezette Neder landsche gebied benoemt, stelt aan en ontslaat de volgende ambtenaren en andere functionnarissen: de secretarissen-generaal van de departementen van algemeen bestuur; den vice-president en de leden van den Raad van State; den president, de vice- presidenten en de raadsheeren van den Hoogen Raad der Nederlanden, als mede den procureur-generaal en de advocaten-generaal bij genoemd col lege; de presidenten der gerechtshoven, alsmede de procureurs-generaal bij ge noemd college; den inspecteur der Rijksveldwacht en den inspecteur der Nederlandsche marechaussee; de hoofd commissarissen van politie; de com missarissen der provinciën; de burge meesters van de hoofdsteden der pro vinciën en van de gemeenten met meer dan 50.000 inwoners; den president der Nederlandsche Bank; den president der directie van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen; den inspecteur-generaal van het loodswezen; de directeuren van het Staatsbedrijf der artillerie inrichtingen, alsmede van de Rijks werf; den commandant van den Neder landschen Opbouwdienst. Artikel 2 luidt: 1) voor zoover overigens het be noemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionnarissen voorheen tot de taak van den Koning behoorde, geschiedt dit door den secre taris-generaal van het betreffende de partement van algemeen bestuur. Voor zoover tot het benoemen, aanstellen of ontslaan van ambtenaren of andere functionnarissen andere Nederlandsche autoriteiten, instanties of lichamen be voegd zijn, blijft deze bevoegdheid on verminderd bestaan; 2) het bepaalde in lid 1) geldt ook

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13