HAAGSCHE COURANT DE ZEEPDISTRIBUTIE Wederopbouw Rhenen van fc'. Zaterdag 24 Augustus 1940. UIT DE PERS STADSNIEUWS DUITENLAND NEDERLANDSCH-INDIE BINNENLAND LUCHTVAART Engelsche wandaden in België Verkeersvliegtuigen in den storm verongelukt DE HERVATTNG VAN HET ONDERWIJS NA DE ZOMERVACANTIE INDUSTRIE EN INSTELLINGEN VIJFDE BLAD. CHINA. Strenge straffen uitgedeeld, zwaardere wachten nog Rhenen gaat er langzamerhand weer normaal uitzien. Op onze fotoeen der hoofdstraten. Slechts op enkele plaatsen onderbreken noodwinkels de huizenrij. Op den achtergrond de onbeschadigde Cunera-toren, waarvan de restauratie-werkzaamheden worden voortgezet. (Polygoon) Negen dooden bij een vliegongeluk BIJZONDERE JAPANSCHE GEZANT VOOR NEDERLANDSCH-INDIE BRITSCH-INDIE. GROEIENDE ONRUST ONDER DE BEVOLKING Nogmaals: men verspreide geen valsche geruchten Tal rijke slachtoffers VEREENIGDE STATEN. Roosevelt over de defensie DE KUSTVISSCHERIJ Mededeelingen van een vluchtelinge uit Leuven INLEVERING VAN MILITAIRE KLEEDING EN UITRUSTING J Vervolg van het eerste blad No? 17655 wor- Wasscherijen van Kappers al- af- in waren ramp van van Zuid- den ma- een i er Ge- Boven het vliegveld van Watkins is, naar uit Denver (Colorado) wordt ge meld een bommenwerper van de Ame- rikaansche luchtmacht neergestort. Twee officieren en zeven manschap pen zijn om het leven gekomen. GAAT TSJANG UIT TSJOENGKING VERTREKKEN? Bij den handel aanwezige voorraden TOKIO, 24 Augustus (D.N.B.). Offi cieel wordt meegedeeld, dat de minis ter van handel, Kobayasji, tot bijzon deren gezant voor Nederlandsch-Indië is benoemd. De oorspronkelijk voor genomen reis van generaal Koisa schijnt daarmede vervallen te zijn. In politieke kringen alhier meent men daaruit de gevolgtrekking te kunnen maken, dat het zwaartepunt van da komende onderhandelingen op econo misch terrein zal liggen. Tijdens afwa. zigheid van minister Kobayasji zal zijn departement worden beheerd door mi nister Hosjano, voorzitter van het bu reau voor economische ontwikkeling. dollar aan loonen vermoedden, dusver zijn de daders nog zoek. met het DE BADEN de Dames- zoowel als heerenkappers krijgen toewijzingen voor de scheer zeep en vloeibare shampoo, welke zij behoeven voor het scheren en was- schen van het haar hunner klanten, welke toewijzingen afhankelijk zijn VERSPREIDE BERICHTEN De speciale lasthebber van presi dent Roosevelt bij den H. Stoel, Myron Taylor, is gisteren per vliegtuig uit Rome naar Lissabon vertrokken. Van daar zal hij Woensdag met het Clipper- vliegtuig naar de Vereenigde Staten vertrekken, waar hij zijn vacantie gaat doorbrengen. Volgens de Noorsche bladen zal de haven van Trondheim worden vergroot. Daarmee zullen oude plannen worden verwezenlijkt, welke reeds sedert 1932 hebben bestaan, zonder dat men het eens was geworden over de vergroo- tingen, welke in de haven noodzakelijk waren. In Bosnië is na de regens van de laatste dagen koude sneeuw gekomen. Een 12-jarige boerenknaap, die om hout te hakken de bergen bij Serajewo was ingegaan, is doodgevroren. Een verder groot contingent van het regiment East Surrey is gisteren uit Sjanghai vertrokken. De troepen defileerden met muziek door de straten der stad, met fusiliers der marine aan het hoofd. Het eerste Britsche contin gent is Woensdag uit Sjanghai naar Hongkong vertrokken. De Deensche Rijksdag is bijeen geroepen op Woensdag a.s. Het belang rijkste ontwerp, dat de regeering wil voorleggen, zal gaan over de kwesties van den broodprijs. Volgens berichten uit Hongkong, zou Tsjang kai sjek wegens de veelvuldige bombardementen van Tsjoengking door Japansche vliegtuigen, besloten hebben den zetel naar Yaen, in het Westelijke achterland van de provincie Sjetsjoean te verplaatsen. Te Tsjoengking wordt van officieele zijde verklaard, dat in het tijdval van 18 Mei tot 14 Augustus boven Tsjoeng king 64 Japansche vliegtuigen zijn neergehaald. Tot 15 Augustus zijn bij luchtaanvallen 2051 personen gedood en 3479 gewond. Het besluit van het Indische con gres tegen den oproep van den onder koning aan de Indische leiders heeft, naar de „Giornale d’Italia” uit Simla meldt, den „passieven tegenstand” van het Indische volk gewekt. Vooral de krijgszuchtige stammen der Noord westelijke grensprovincies maken aan stalten om over te gaan tot een nieu wen opstand onder het parool „onaf hankelijkheid voor Indië”. De autori teiten zouden ruim 10.000 personen hebben gearresteerd. De Engelschen hopen door verdeeling der Indische troepen over de opstandige provincies en door prikkeling van de oude reli gieuze, provinciale en kastentegenstel lingen in Indië deze bewegingen nog maals meester te worden. Hotels Evenzoo zullen hotels, restaurants e.d., waar regelmatig warme maal tijden worden verstrekt, voor het was- schen van het linnengoed, een toewij zing zeep ontvangen, nadat de betrok ken instelling een desbetreffend ver zoek heeft ingediend bij den plaatse- zal ge- Industrieën, welke een of meer der bovengenoemde zeepsoorten verwer ken, zullen op aanvraag een toewij zing ontvangen van de sectie zeep van het rijksbureau voor chemische pro ducten, Laan Copes van Cattenburch 16 te ’s-Gravenhage. Voor het schoon houden van gebouwen wordt geen zeep beschikbaar gesteld. In verband hier mede wordt er op gewezen, dat schuurpoeder en andere reinigings middelen buiten deze distributie val len en dat deze artikelen dus zonder bon gekocht kunnen worden. Zieken huizen en sanatoria, waar het gebruik van zeep om hygiënische redenen on vermijdelijk is, zullen op een desbe treffend verzoek, in te dienen bij de plaatselijke distributiediensten toe wijzingen ontvangen. Het gezin moest den nacht op een weide doorbrengen, waar blijkbaar Engelsche troepen zich haddbn ver schanst. Bij het krieken van den dag openden de Engelschen het vuur op het groepje vluchtelingen, met gevolg dat de 13-jarige zoon Armand door een schot in den mond doodelijk werd ge troffen. De geschokte gezinsleden bleven aanvankelijk bij het lijk van den jongen, maar toen de Engelschen bleven schieten, vruchtten zij verder om te pogen een nabijliggend spoor- wegviaduct te bereiken. Op den ren daarheen werd ook de man door een schot in den rug gedood. Door liggend op den grond te wachten totdat de duisternis inviel, slaagden de vrouw en de overige kinderen erin het leven te redden. Aldus toonden de Engelsche solda ten hoe hun opvatting is omtrent de behandeling der bevolking en het met hen verbonden land. De Belgische bur gerij heeft dit naderhand nog beter en fataler ondervonden... LUCHTVERKEER MET SPANJE Ons wordt medegedeeld, dat het lucht- postverkeer BerlijnStuttgartBarcelona zulks in tegenspraak met een gerucht, als zou dit sinds 11 Augustus j.l. niet meer plaats vinden, geregeld voortgang vindt en dat ook de Nederlandsche postkantoren dienaangaande inlichtingen geven. Er is namelijk via Duitschland ook luchtpost- verkeer van Nederland met Spanje mo- Het gisterochtend om 8 Boekarest naar Weenen verkeersvliegtuig der luchtvaartmaatschappij lijken distributiedienst. Evenwel géén zeep beschikbaar worden steld voor het reinigen van vaatwerk in hotels, restaurants e.d., waarvoor reinigingsmiddelen kunnen worden gebruikt en evenmin voor het gebruik door gasten in hotels, restaurants, ca- fé’s, zweminrichtingen, badhuizen e.d. De doelstelling van de Nederlandsche Unie. Wij hebben gisteren melding gemaakt de verschijning van het eerste num- jer van „De Unie”, orgaan van de Neder- jndsche Unie. Aan het inleidende artikel, dat een dui delijk beeld geeft van de doelstelling van ie Ned. Unie, ontleenen wij nog het vol gende: „Met erkenning van het goede, dat er jn het verleden is tot stand gekomen, wilde men in de Nederlandsche Unie de verdeeldheid bestrijden, welke helaas in het verleden was ontstaan. Door grooten welstand en door verregaande eigen gereidheid, welke nuttige samenwerking op velerlei gebied onmogelijk maakten, was het gemeenschapsbesef verzwakt, en werd het individueele belang vaak ge plaatst boven dat van het gemeenebest. Aldus woekerde de geest van compromis voort, welke noodzakelijk ten gevolge had, dat overal concessies werden gedaan en ten slotte vele maatregelen en beslis singen het karakter van halfheid droegen. Men miste zekerheid en doortastendheid, en raakte telkens verstrikt in een onbe perkte detail-critiek. In tijden, waarin men zich in snel tempo moet aanpassen aan de nieuwe verhoudingen, is zulk een methode niet gewenscht. Dan moet allereerst over- heerschen een intensieve wil van een ieder om samen te werken voor de grootste al- gemeene belangen, welke op ’t spel staan. Ten slotte wenscht de Nederlandsche Unie een ieder te overtuigen, dat ver nieuwing op velerlei gebied noodzakelijk is. Dit houdt niet in een afbrekende cri- tiek op hen. die in het verleden de leiding hadden, maar bovenal het wekken van het inzicht, dat door de gewijzigde omstandig heden en door de revolutie, welke om ons heen woedt, ook Nederland zichzelf moet leiden. Na den oproep volgde een programma, dat uiteraard slechts algemeene lijnen kon aangeven. Voorop werd gesteld, dat de Nederlandsche Unie een verdieping wenscht van den Christelijken geest, het geen dus inhoudt, dat zij het behoud van het Christendom en de Christelijke waar den in Nederland boven al het andere plaatst. Dit beteekent niet, dat zij van meening is, dat de kerken zich recht streeks met politieke aangelegenheden hebben bezig te houden, integendeel: zij wil echter duidelijk tot uitdrukking bren gen, dat zij de Christelijke grondbeginse len in onze samenleving erkent en dat deze als fundament in de samenleving ge waarborgd dienen te zijn. Daarna heeft de Nederlandsche Unie in haar programma enkele algemeene lijnen aangegeven, voL gens welke zij zich de ontwikkeling op cultureel, op sociaal-oeconomisch en op staatkundig gebied denkt. Men had zich ook kunnen beperken tot den eersten oproep. Men zou zich, ook wat de programmapunten betreft, kunnen beperken tot een algemeene formuleering. Wij zijn echter van meening, dat het nood zakelijk is om duidelijke taal te spreken, opdat men zoo spoedig mogelijk wete, wat men aan de Nederlandsche Unie heeft. Het gaat hier allereerst om een gezind heid, en wij wenschen in de Nederland sche Unie een dynamiek te brengen, welke stuwend werkt en de Nederlanders ten aanzien van een nieuwe toekomst bindt. Wij willen in geen enkel opzicht een toe vluchtsoord worden voor hen, die louter negatief willen bewaren, wat men had, met vermijding van elke verandering. Wij stellen ons op dit standpunt, omdat wij overtuigd zijn, dat wie tot afwachten maant, geen begrip heeft van wat er fei telijk hier en om ons heen in de wereld gebeurt. In de naaste toekomst zullen wij daar om op verschillende wijzen de algemeene lijnen van ons programma nader toelich ten. Alleen ten aanzien van het staatkun dige deel zal de Nederlandsche Unie zich voorloopig niet scherp kunnen uitspreken, omdat zij zich op het standpunt stelt, dat gedurende de bezettingsperiode het geen tijd voor verwezenlijking van essentieele wijzigingen is. Dit neemt niet weg. dat men naar onze meening in deze periode zich ernstig heeft te beraden over een toekomstigen staatsvorm en dat het noodig kan zijn, om ook op dit gebied geleidelijk ook het volk door voorlichting voor te bereiden. Daarom zal de Nederlandsche Unie zichzelf ook intensief met de bestu- deering van deze vraagstukken bezig houden. In elk geval zijn wij van meening, dat er ook op staatkundig terrein veranderin gen moeten komen en dat het huidige steL sel van politieke partijen veranderd dient te worden. Een belangrijke versterking van het centraal gezag acht zij noodzake lijk en zij verwacht, dat onder een ver sterkt centraal gezag zich geleidelijk langs nieuwe banen een organisch opgebouwde volksinvloed zal ontwikkelen”. President Roosevelt heeft zich giste ren op de persconferentie uitgesproken tegen het uitstel van den militairen dienstplicht tot het volgend jaar. Hij wees er op, dat het leger nog 800.000 man noodig heeft, om de moderne le gereenheden te kunnen organiseeren en oefenen. De jongste manoeuvres heb ben getoond, dat de leden der natio nale garde lichamelijk niet voldoende zijn geoefend en marschen van 25 k.m. als een te groote.inspanning beschou wen, terwijl legers ir< Europa dagelijks 50 k.m. kunnen marcheeren. Voor het begin van het volgend jaar zal ook een deel der gemechaniseerde uitrusting gereed zijn om te worden afgeleverd en dan zal men weliswaar de uitrus ting hebben, maar er zullen niet ge noeg manschappen ter beschikking staan. Een modern leger eischt een in tensievere technische oefening. De Senaat heeft aan het Witte Huis een wet ter onderteekening voorgeiegd, waarbij president Roosevelt gemach tigd wordt de nationale garde en de le gerreserves voor 12 maanden in wer- kelijken dienst op te roepen. gesteld van het aantal leden van het bedienend personeel, waartoe ook de patroon gerekend wordt. Zij dienen zich te vervoegen bij de plaatselijke distributiediensten, waarbij de distri- butiestamkaarten van den patroon en het bedienend personeel moeten wor den overgelegd, alsmede de loonlijs ten van dat personeel. Ten aanzien van haarwaschmiddelen zij opge merkt, dat shampoo in poedervorm buiten de distributie valt. In verband met de vele bij de deeling Onderwijs van de Gemeente secretarie ingekomen verzoeken om inlichtingen omtrent de hervatting van het onderwijs na de zomerva- cantie wordt voorloopig ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, voorzoover niet reeds in bijzondere gevallen aanwijzingen zijn gegeven, het onderwijs zal worden voortge zet op dezelfde schooltijden en in de zelfde gebouwen als zulks laatstelijk vóór de vacantie plaats vond. Ten aanzien van de scholen, welke vóór de vacantie niet aan het onder wijs waren onttrokken, doch welke thans niet over het eigen schoolge bouw kunnen beschikken, zal zoo spoedig mogelijk worden aangegeven, waar en op welke tijdstippen de les sen zullen worden gegeven. Wasscherijen zullen voor gezins- wasch bonnen van de betrokken ge zinnen in ontvangst nemen en wel een bon per acht kilogram droog waschgoed. Op een bon zal de was- scherij 600 gram waschpoeder kun nen betrekken. Voor de reiniging van het linnengoed van hotels, café’s, zie kenhuizen, sanatoria, e.d., zullen de wasscherijen toewijzingen, die aan de ze instellingen zijn verstrekt, in ont vangst nemen. hu hun straf hierna eventueel nog volgen kunnen rekenen op belangrijk zwaar dere bestraffing. Want het moet uit zijn met deze fluistercampagnes. Indien het niet goedschiks gaat, moet het kwaadschiks gebeuren. Scheerzeep Met betrekking tot scheerzeep is een afzonderlijke regeling getroffen. Op nader aan te wijzen bonnen zal aan mannelijke personen, die op 5 Augustus j.l. den leeftijd van 15 jaar hadden bereikt 50 gram scheerzeep dan wel, zoolang de voorraad strekt, een tube of een pot scheercreme per vier maanden ter beschikking den gesteld. Detaillisten, die ontvangen, dienen Het krijgsgerecht te Arnhem heeft, haar wij elders in dit nummer berich ten, eenige gevallen behandeld van verbreiding van valsche geruchten door burgers, van wie een zelfs tot het poli tiecorps behoorde. Strenge straffen zijn over deze lieden Uitgesproken ten voorbeeld voor ande ren, die, hetzij argeloos, hetzij met boosaardig opzet, geruchten versprei den, welke onwaar zijn en waarmee zij de Duitsche en daarmee de Neder landsche zaak schade toebrengen. Er is bij herhaling met nadruk ge waarschuwd tegen het aanhooren en Verspreiden van dergelijke, agitatie Verwekkende geruchten. Die waarschu wingen zijn blijkbaar onvoldoende ge weest. De eerste hardnekkigen hebben ontvangen en zij, die nog volgen zullen, uur vertrokken Roemeensche Lares is ten Oosten van Arae in het gebergte in een zwaren storm geraakt. Het toe stel moest een noodlanding maken, waarbij het vernield werd. Er bevonden zich 17 passagiers en 3 man personeel aan boord. Van deze 20 personen zijn er 14 gedood en wel de geheele bemanning, 6 Rijksduit- schers, 2 Volksduitschers en 3 Roe meensche passagiers. Een Rijksduit- scher, een Volksduitscher en 4 Roe meensche passagiers werden gewond. Onder de dooden bevindt zich ook de hoofdredacteur van het Roemeensche financieele blad „Argus’, Petrovici. De directeur van het bureau voor vreemdelingenverkeer in het ministe rie van propaganda, Corbu, is ge wond. Onder de gewonden bevinden zich voorts 2 Roemeensche journalis ten, die evenals Corbu en de omgeko men Roemeniërs Petrovici en Kerciu op weg waren naar de Leipziger Messe. De oorzaak van de wordt nog door een commissie het Roemeensche ministerie luchtvaart onderzocht. De plaats, waar het toestel is neer gekomen, ligt hoog in het gebergte. Op een afstand van 4 uur gaans wo nen pas de eerste menschen, zoodat de berging en het verdere onderzoek geruimen tijd zullen kosten. Naar het schijnt, heeft zich tijdens een hagel storm ijs gevormd op het toestel en het werd bij de noodlanding vernield. Ook een Zuidslavisch vliegtuig vergaan Sedert Donderdag werd een 1 Slavisch verkeersvliegtuig van dienst AgramSplit vermist. De chine was Donderdagmorgen in noodweer geraakt, waarna men niets meer van vernomen had. ruchten over het vinden van het vlieg tuig zijn niet bevestigd. De directeur- generaal van de schappij scheerzeepbonnen deze bonnen ter aanvulling van hun voorraad scheer zeep, door te geven aan den grossier. Deze dient de bonnen te plakken op opplakvellen ter verkrijging van een toewijzing in te leveren bij den plaat- selijken distributiedienst. Bij wijze van uitzondering dienen dus niet de detaillisten, maar de grossiers deze bonnen te plakken op opplakvellen. Tot een nader te bepalen datum kunnen de bij den handel aanwezige voorraden zeep van de oude samen stelling, met uitzondering evenwel van toiletzeep en medicinale zeep, alsmede die zeepsoorten, welke in de toekomst niet meer zullen worden aangemaakt, alsnog op bon verkocht worden. Per bon zal mogen worden betrokken 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmidde- len of 200 gram vloeibare zeep. De toiletzeep v „n oude samenstelling mag uitsluitend verkocht worden te gen inlevering van speciale bonnen voor toiletzeep welke uitsluitend zul len worden uitgereikt ten behoeve van kinderen, zieken, artsen, tandartsen en veeartsen. Ook de medicinale zeep mag uit sluitend verkocht worden aan hen, die hiervoor speciale bonnen kunnen in leveren. Deze speciale bonnen zullen door de plaatselijke distributiedien sten alleen aan die personen uitge reikt worden, die aan deze zeep op medische gronden behoefte hebben en een gecontroleerd medisch advies kunnen overleggen. DE KRIJGSVERRICHTINGEN Ten aanzien van het offensief Noord-China, heeft de Japansche woordvoerder te Peking verklaard, dat sedert 20 Augustus sterke Chineesche troepen drie spoorwegtrajecten aan vallen Kinhan, Toengpoe en Sjentai. De rails zijn beschadigd en de tele graaflijnen vernield. Het offensief schijnt zeer zorgvuldig te zijn voorbe reid. Het verkeer op de lijn Kinhan is sedert verscheidene dagen verbro ken. Andere berichten bevestigen, dat groote gevechten worden geleverd in de streek tusschen Tsjotsjau en Sjoen- tefoe. Verscheidene treinen zijn ver nield en de brug over de rivier Tsao is zwaar beschadigd. In een overzicht van de militaire verrichtingen vermeldt het Japansche opperbevel, dat de Chineesche troe pen, die geconcentreerd waren langs de grens van Fransch Indo-China, vernietigd worden. De Japansche ex- peditietroepen in Zuid-China zijn op 17 Augustus begonnen met operaties tegen de Chineesche troepen in Sjangsi ten Zuiden van Nanning. Ja pansche vliegtuigen hebben Donder dag een aanval gedaan op de spoor lijn TsjekiangKiangsi en 7 treinen met troepen gebombardeerd en be schoten. Twee stafofficieren der Chi neesche troepen, van een tiental min deren vergezeld, hebben zich te Itsjang op 20 Augustus aan de Japan sche militaire autoriteiten overgege ven en om hun bemiddeling verzocht teneinde hen te doen opnemen in het leger der regeering van Nanking, overeenkomstig de verordening van deze regeering de vijandelijkheden met de Japanners te staken. Deze week is voor de kustvisschers niet gunstig geweest. Wegens het voortdurende slechte weer was er Maandag, Woensdag en hedenmorgen geen aanvoer uit zee, daar de kustvisschers niet naar zee waren vertrokken. Op de andere dagen is slechts een klein gedeelte van de kustvloot uitgevaren, zoo dat de meeste schokkers de geheele week niet hebben kunnen visschen. Visch van elders naar hier ten verkoop gezonden was vrij geregeld aan de markt, vooral uit Denemarken gezonden visch. De snurrevaader Sch. 69 van de reederij J. J. van der Toorn maakte deze week drie reizen en besomde ƒ311.20. Voorts waren aan de markt 17 motorkotters met 1404 en 41 schokkers, die in totaal 1227 besomden. De aanvoer van garnalen was gering. Aan de markt waren verschillende par tijen Deensche haring en makreel, welke voor goede prijzen werden verkocht. Het visschen bij ruw weer heeft ook nog deze schaduwzijde, dat men meer stookolie verbruikt en dat bij het .halen der netten het vischtuig het erg te ver duren heeft. Door een motordefect heeft de snurrevaader KW. 92, schipper J. Jon ker, Donderdag j.l. het niet kunnen binnenkrijgen. Noodgedwongen heeft de bemanning het vischtuig in zee moeten laten staan, vastgemaakt aan een ver ankerde boei Men hoopt nu, dat deze boei zal houden, opdat het net bij gunstig weer teruggevonden wordt. Indien het visch tuig verloren mocht gaan, zou dit een groote schadepost voor den schipper be- teekenen. Het badbedrijf van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, het Volkszeebad en het Volkszeebad te Kijkduin heden in verband met het slechte weer gesloten. Bij de Maatschappij Zeebad Scheve ningen werden gisteren 15 baden ge nomen en bij het zwembad Zuiderpark 1192 baden. De temperatuur van het water te Sche veningen was heden 58 graden en in het Zuiderpark 58 graden. Een vluchtelinge uit de Belgische stad Leuven, die een dezer dagen, na een langen zwerftocht in de stad te rugkeerde, verklaarde tegenover den burgemeester, prof. Wuynocke, het volgende over de wandaden der En gelschen tijdens de oorlogsdagen in België. Bij de vlucht op Zondag 12 Mei van een groot deel der Leuvensche be volking vóór de inneming der stad door de Duitsche troepen, kwam het gezin van de vrouw, genaamd Julien ne LensJaquet, man, vrouw en kin deren tusschen 5 en 16 jaar tot Herver- lee, waar een Engelsch bombardement de vluchtelingen naar Korbeek Deyle verjoeg. GOUD BLIJFT BINNENSTROOMEN Aan boord van het Amerikaansche vrachtschip „Exeter”, dat gisteren uit Lissabon in New York is aangekomen, bevindt zich, naar de „Associated Press” meldt, voor 2.89 millioen dol lar goud van de Bank van Portugal voor de Federal Reserve Bank. Het vrachtschip „Exochorda”, dat Donderdag uit Lissabon is vertrokken, heeft voor 2.9 millioen dollar goud van de Bank van Portugal aan boord. van de luchtvaartmaat- „Aeroput”, Sondermeyer, die zich in een extra vliegtuig naar de plaats des onheils had gespoed, moest vaststellen, dat het bericht be rustte op het verhaal van een boer en in feite niet kon worden bevestigd. Daarop werd de speurtocht onmiddel lijk met 8 land- en 5 watervliegtuigen van de Zuidslavische weermacht voortgezet, zonder dat men echter in het ontoegankelijke Karstgebergte een spoor van de machine heeft gevonden. Het weer is in dit gebied zeer slecht. De speurtocht wordt voortgezet. Er bevonden zich 9 passagiers en 2 man personeel aan boord. OVERVAL TE NEW-YORK Zes met automatische pistolen en zesloopsrevolvers gewapende bandieten hebben midden in de stadswijk Man hattan (New York) een trein aange houden. Zij knevelden de beide postbe ambten en stalen een postzak, waarin zij ten onrechte een bedrag van 100.000 Tot De waarnemend burgemeester van ’s-Gravenhage brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: De verlofgangers van de landmacht beneden den rang van adjudant-onder- officier, die nog geen persoonlijke op roeping tot inlevering van militaire rijkskleeding en -uitrusting hebben ontvangen, zijn verplicht hiervan zoo spoedig mogelijk mondeling of schrif telijk kennis te geven aan de afdee- ling Militaire Zaken der Gemeente secretarie, Copernicusstraat 15, hier. Verlofgangers, die zich voor den Opbouwdienst hebben aangemeld, en leden van mobiele en plaatseljjke transportcolonnes van het Nederland sche Roode Kruis en de dienstplich tigen, behoorende tot de aanvullings- reserve, nemen niet deel aan deze uitlevering van rijksgoederen. Zij be hoeven zich dus niet te melden. Het achterhouden van rijksgoederen zal streng worden gestraft. Het bu reau der afdeeling Militaire Zaken is op de eerste 5 werkdagen der week geopend van 8.45 tot 2 uur, des Za terdags van 8.45 tot 12 uur. HOETHOOT x V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15