In het Rijk der Verbeelding „Slaat de handen ineen!” HET DUITSCHE HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT WEERMACHTBERICHT TELEGRAMMEN RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN KURHAUS Over tollen, vliegeren ballen en Uit den schat van onze kinderspelen HERVATTING VAN DE HONGAARSCH-ROEMEENSCHE ONDERHANDELINGEN HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 VIJFDE BLAD, PAGINA 2. Derde acte Siegfried BRAND IN GRIEKSCHE MILITAIRE DEPOTS DUITSCHE AANVALLEN OP ZUID-ENGELAND DEELNEMING VAN EGYPTE AAN DEN OORLOG? DUITSCH KRIJGSGERECHT TE ARNHEM Schending van het Engelsch- Egyptische verdrag In de laatste acht dagen ruim 100.000 ton vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken gebracht DE ONDERHANDELINGEN VAN JAPAN MET INDO-CHINA Verschillende vliegvelden gebombardeerd ENGELSCHE VERSPERRINGS BALLONS DOOR DEN STORM OP DRIFT RECLAMES. ge- De de DE LIER Gemeenteraad De Raad dezer gemeente komt a.«. Don derdagmiddag om half drie in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: voorstel tot het verleenen van ont. slag aan de onderwijzeres mej. C. A. v. d. Plaats; aanbieding rekening 1939 en be. grooting 1941 van het burgerlijk armbe. stuur; bekrachtiging van de voorschriften inzake het verbod van samenscholingen en benoeming vaste raadscommissies. half Laan „De ruige wolf is gevangen, Tusschen twee ijzeren tangen, Tusschen zon en maan, Herder, laat je schaapjes gaan t” De vrij talrijke aanwezigen hebben aan hun gevoelens van waardeering uiting gegeven door de uitvoerenden, in het bij zonder dirigent en solisten, met geesi- driftig applaus te huldigen. Ook de bloe menhulde ontbrak niet op het podium een veel grooter deel van was. Zou een jongen, die een ingewikkelde kraan uit zijn meccano heeft gebouwd, wel' eigenlijk gespeeld hebben en zijn geest en lichaam hebben ontspannen Weet ge nog Van de loopspelen was het steltloopen reeds bij Grieken en Romeinen bekend. Verder behooren tot deze rubriek het krijgertj espelen, boompje-verwisselen of stuivertje-wis- selen, blindemannetje- en verstopper- tje-spelen en het spel van den wolf en het schaap. Het versje, dat aan de Zaan bij dit laatste spel wordt opgezegd, eindigt BERLIJN, 24 Augustus. (D.N.B.) Duitsche vliegtuigen hebben vanmor gen in versterkten omvang de aanval len op Zuid-Engeland voortgezet. In het graafschap Kent werden op verscheidene plaatsen bommen uitge worpen. Er zijn luchtgevechten aan den gang. Een nauwkeurig beeld van den strijd is op het oogenblik nog niet te geven. Orgelbespeling Julianakerk Op Maandag 26 Augustus zal Henk Herzog een orgelbespeling geven in de Julianakerk. Zijn laatste concert volgt op Maandag 9 September. LOOSDUINEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomeneen bruin lederen portemonnaje mét inh. bij N. J. Akker man, Haagweg 449; een baal stroo bij F. W. Keizer, Walnootstraat 273; een beige kinderportemonnaie, inh. een yale-sleutej en twee dagkaarten Centraal Badbeheet, bij L. Gout Pieter de Hooghplein 7; een herdershond bij M. van Leeuwen, Heems- kerckstraat 39. Door de Mondaccordeonver- eeniging „Bravo” wordt a.s. Dinsdagavond een concert gegeven in de muziektent op het Mecklenburgplein, alhier. De Vereeniging „Hizkia” ver- gadert Maandagavond in de zaal van Leyenburg. Door den heer A. Noordam zal een inleiding gehouden worden over het onderwerp „Waarvan de Heilige Schril- ture haar aanzien en autoriteit heeft”. ATHENE, 24 Augustus (D.N.B. Gisteravond is brand ontstaan in de oude militaire depots. De oorzaak is onbekend. Stoffen en dekens ter waar de van 10 millioen drachmen zijn ver brand. Er is een commissie benoemd om de oorzaak van de ramp vast te stellen. ROME, 24 Augustus (D.N.B.) Vol gens uit Cairo ontvangen berichten wyzen de voorteekenen er steeds meer op, dat de Britsche politiek thans de openlijke deelneming van Egypte aan den oorlog noodzakelijk acht. De be dreiging van de Britsche positie in het Oostelijk bekken van de Middel- landsche Zee door de Italiaansche troepen aan de grens van Libye wordt in het Britsche hoofdkwartier te Cai ro thans zoo ernstig beoordeeld, dat het besluit genomen is, eenige gemo biliseerde Egyptische divisies naar het Libysch-Egyptische front te zen den om de Engelsche en Indische for maties te ontlasten. Dit plan beteekent een openlijken breuk van het Engelsch-Egypitsche verdrag van 1936. In dit verdrag had Groot-Brittannië de formeel verplich ting op zich genomen de neutraliteit van Egypte in geval Groot-Brittan nië oorlog moest voeren, in den vol- sten zin te handhaven. Het Engelsche opperbevel streeft met het gebruiken van Egyptische troepen aan het front van Libye een tweeledig doel na: eenerzijds heeft het opperbevel drin gend versterking noodig, daar na de bezetting van Britsch Somaliland niet op een verderen toevoer van troepen uit Indië gerekend kan worden en het Britsche leger in Egypte niet is opge wassen tegen de Italiaansche troepen aan het front van Libye, indien de zen tot een offensief zouden overgaan. Anderzijds hoopt het Britsche opper bevel in Cairo door de deelneming van Egyptische afdeelingen een alge- meene beweging onder de Arabische volkeren tegen Italië te veroorzaken. Naar het zich laat aanzien, dreigt er thans in Cairo een hevige binnen- landsche crisis te ontstaan, daar ge zaghebbende Egyptische kringen, vooral koning Faroek, tegen de En gelsche plannen gekant zijn. Uitvoering in concertvorm Verleden jaar gaven Schuricht en zijnen in de Kurzaal een uitvoering van Parcifalfragmenten in concertvorm. Thans was de keuze gevallen op de derde acte van Siegfried. Men kent uit Wagner’s ge schriften en uit zijn briefwisseling 's meesters inzichten omtrent de wijze van uitvoering van zijn muziekdrama’s. Zijn kunsttheorieën staan volkomen vijandig tegenover uitvoeringen in de concertzaal, die, hoe goed ook bedoeld en verzorgd, in genen deele kuunen bevor- NAALDWIJK Beroep op de burgerij De burgemeester van Naaldwijk, de heer Th. P. J. Eisen, verzoekt ons het onder, staande op te nemen. „Mij is gebleken, dat er onder de be. volking onrust is ontstaan in verband met de voorgekomen ernstige verstorin. gen der openbare orde. Hoezeer het ook verklaarbaar is, dat deze onrust hier en daar met verbittering gepaard gaat, moet ik de burgerij er ernstig voor waarschu wen, zelf geen maatregelen tot tegen, weer te nemen of voor te bereiden. Ik ver. zoek onze bevolking dringend, de politie, die het toch al moeilijk genoeg heeft, niet te noodzaken, tegen onze eigen men. schen op te treden Men late de handha. ving van de orde over aan de politie, die thans voldoende versterkt is en. houde zich stipt aan het verbod tot samen, scholing”. BERLIJN, 24 Augustus (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche zeestrijdkrachten hebben in Australische wateren het bewapende Engelsche koopvaardijschip „Turakina” (8706 b.r.t.) tot zinken gebracht. Het duikbootwapen heeft de laatste acht dagen weer ruim 100.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken gebracht, waaraan een duikboot heeft deelgenomen voor een hoeveelheid scheepsruimte van 15.000 b.r.t. Een an. dere duikboot heeft dp bewapende Brit sche koopvaardijschepen „Severn Leygh” (5242 b.r.t.), de Brockwood” (5100 b.r.t.) en nog een ander bewa pend koopvaardijschip van 4000 bJ.t. tot zinken gebracht. Een derde onder zeeër heeft een bewapend vijandelijk koopvaardijschip van 11.000 b.r.t. ge torpedeerd. De Duitsche vliegtuigen hebben op 23 Augustus en in den nacht op den 24en Augustus in heel Zuid- en Mid- den-Engeland havens en dokken, vlieg velden, fabrieken der bewapenings- industrie en troepenconcentraties aan gevallen. Tijdens de bewapende verkenningen overdag wierpen zij o.a. bommen uit op een munitiefabriek in Banbury, waar branden en hevige ontploffingen wer den waargenomen. Door talrijke nach telijke bomaanvallen werden vooral in de havens van Bristol, Avonmouth, De- vonport en Great Yarmouth alsmede op het vliegveld van Cambridge tot op grooten afstand zichtbare branden en ontploffingen veroorzaakt. Eenige vijandelijke vliegtuigen wier pen des nachts bommen uit in West- Duitschland, welke geen uitwerking van beteekenis hadden. Gisteren wer den 3 vijandelijke vliegtuigen door ja gers en 4 door luchtdoelartillerie neer geschoten. TOKIO, 24 Augustus (D.N.B.) onderhandelingen tusschen de Japan- sche commissie van onderzoek in Indo-China en de autoriteiten aldaar over het verbod van uitvoer naar China zouden volgens de Asahi Sjim- boen” op het doode punt geraakt zijn. De besprekingen zijn daarom voor onbepaaldan tijd uitgesteld. Het blad verwijt den autoriteiten van Indo- China gebrek aan begrip voor den in ternationalen toestand en verwacht, dat de Japansche regeering thans stappen zal doen in Vichy, opdat de autoriteiten van Indo-China hun hou ding wijzigen. ROME, 24 Augustus (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In Noord-Afrika is het vliegveld van Sidi-Barrani in den nacht van 22 op 23 Augustus aan heftige en langdurige luchtbombardementen blootgesteld, evenals vijandelijke verdedigingsstel- lingen in de zone van Marsa-Matroek en de vlootbasis van Alexandrië. Overal was de uitwerking van de bommen aanzienlijk en werden groote branden waargenomen. Alle Italiaan sche vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. In de golf van Bomba heeft een vijandelijke formatie van torpedo- vliegtuigen een uitvarende Italiaan sche duikboot met een torpedo getrof fen. Het grootste deel van de beman ning werd gered. De duikboot zal men weer kunnen omhooghalen. Een vijan delijk vliegtuig is neergeschoten. In Oost-Afrika hebben de Italiaan sche formaties des nachts op doel treffende wijze het vliegveld van Khartoem gebombardeerd, waarbij groote vernielingen aan hangars wer den aangericht en een groote brand veroorzaakt werd. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft luchtaanvallen op Massaoea, Berbera en Djebel onder nomen, zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. bal is altijd een geliefkoosd voorwerp geweest, om mee te spelen. Ze komt voor in het gewone „ballen waarbij speciaal meisjes een gummi bal tegen een muur gooien en weer opvangen, waarbij allerlei bewegingen de zaak moeilijker kunnen maken, in het kaatsen, raketten, kolfspel. Al deze spelen, van echt-Nederlandschen ooi sprong, dreigen te worden verdrongen door uitheemsche spelen als voetbal, tennis, cricket en croquet. En daarmee zijn deze spelen tevens overgegaan in het aanverwante terrein van de sport, de athletiek en de gymnastiek, waar van ik geen woord kwaad wil zeggen. Het terrein van de ambachts- spelen is vrijwel onbeperkt. Kinde ren spelen winkeltje, kruiwagen, schooltje, soldaatje, muzikant, ze bou wen huizen van zand, maken tuintjes en al is het niet bepaald een ambacht, toch behooren hieronder ook gerekend te worden het moedertje spelen, het spelen met poppen en het houden van optochten met bruid en bruidegom voorop en van processies. Van de raadspelen is de een voudigste vorm het ophouden van eenige knikkers, lucifers e.d. in de dichtgeknepen hand, waarbij gevraagd wordton of even Dit wordt vaak gedaan als een soort loting om de func ties bij een volgend spel te verdeelen. Ik noem nog slofje-onder en de z g. orakelspelen als „edelman-bedelman- dokt er-pa stoor-enz. Knikkerspelen zijn er ook al weer zeer veel. Men gebruikt daartoe de zeer eenvoudige van kalksteen of gebakken uit potaarde en de mooie van glas, al of niet met daarin gebak ken versieringen ze zijn er in gewoon klein formaat, maar ook de grootere stuiters, die voor tien of meer tellen. Tollen worden onderscheiden in drijf en priktollen, waarmee allerlei toeren kunnen worden uitgehaald. Hoep els zijn van hout of ijzer en kunnen voorzien zijn van belletjes ook vliegers geven rijke aanleiding tot fantasie in vorm en gebruik men kan den vlieger in de lucht een briefje toe zenden, dat langs het touw omhoog wordt gevoerd door den windmen kan den vlieger verwerken tot een ge zicht of hem rijk versieren met uitge knipte motieven. IJ s en sneeuw geven den Neder lander gelegenheid tot allerlei pret. Sleden, schaatsenrijden, sneeuwballen gooien, sneeuwpoppen maken, zijn niet alleen ’n vermaak voor de jeugd, maar misschien nog meer voor de volwasse nen. die zich daarbij onbewust weer jong gaan voelen. En Amor lacht, als het vriest en sneeuwt Zoo hebben we samen weer eens verwij'd in onze jeugd, met haar rijke verbeelding Hadt ge wel gedacht, dat die zóó rijk was Winkelsluiting In verband met de verduistering zullen alle winkeliers met ingang van heden, ook ’s Zaterdagsavonds hun winkels om 8 uur sluiten. uit den Haag. Als opvolger van pastoor J. S. van Buchem is met ingang van September a.s. tot pastoor der parochie van St. Bonifacius in deze gemeente be noemd de Zeer Eerw. heer C. B. M. Wie- mers, laatst pastoor der parochie van O. L. Vrouwe van Lourdes te Rotterdam. Woensdag 28 Augustus des avonds 7 uur zal de Arbeidersmuziekver- eeniging „Crescendo” een concert geven in de muziektent op het Generaal van Geenplein. VOORBURG. Daar de heer A. H. Meissnef van rechtsweg e ophoudt lid van de com missie voor toezicht op het L.O. te zijn, stellen B. en W., in overleg met genoemde commissie, voor een keuze te doen uit mr. H. W. van den Berge en de heer E. C. Schwenke. ’S- GR AVENZ ANDE Extra textielkaarten Voor extra textielkaarten kunnen formu lieren worden aangevraagd op Maandag en Dinsdag a.s. bij het inleveren van de brandstoffen.formulieren. LEIDSCHENDAM Door de drie landbouworga- nisaties hier ter plaatse, te weten de L.T.B., C.B.T.B. en Holl. Mij. van Land bouw, was een cursus in het melken ge organiseerd op de hoeve van den heer C. J. van Bohemen, Ruijsdaellaan alhier. Voormelker was de heer Th. Niekerk uit ter Aar. Gisteravond werd het eindexa men afgenomen door de heeren J. Groe- newegen te Zoetermeer en Pas van Gou da, assistent van den heer Huisman (zui- velconsulent). Van de 15 cursisten be haalden 14 het diploma; de 15e kon we gens een ongeluk aan zijn hand slechts 154 punten behalen. Na een toespraak van den heer Pas bedankte een der be- stuusleden de cursisten, examinators en de besturen der afdeelingen voor de moeite, die zij zich getroost hebben. Door de N. V. Bataafsche Im port Mij. te ’s-Gravenhage is aan het ge meentebestuur verzocht om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprich ten van een benzine-installatie met een ondergrondsch reservoir en een boven- grondsche aftapinrichting op het perceel, gelegen Veurschestraatweg 280. Gevonden: een identiteit s- plaatje, een heerenhoed. Aan komen loo- pen een foxterrier. Inlichtingen: bureau van politie, eiken werkdag van 10 tot 12 uur. BERLIJN, 24 Augustus. (D.N.B.) Het zeer stormachtige weer boven Zuid-Engeland en het Kanaal heeft de laatste dagen verscheidene Engelsche versperringsballons losgerukt. Op 22 Augustus dreven des middags in het kustgebied Somme-Seine ongeveer zeven tot acht Engelsche ballons, welke alle werden omlaaggeschoten. B. en W. vragen den Raad mede werking te willen verleenen voor een crediet van ƒ453.82 aan de St. Anthonius- school voor het aanschaffen van leermid- .delen waarbij o.a. vijf banken en één lessenaar. Bij raadsbesluit van 20 Oct 1937 is een regeling vastgesteld voor het in gebruik geven van het vereenigings- gebouw aan de Vlietstraat en de gymna* stieklokalen der openbare lagere scholen. Niet geregeld werd het gebruik van les lokalen. B. en W. achten het gewenscht ook hier voor een uniforme regeling te treffen, welke zij thans aap den raad ter goed keuring doen toekomen. In aansluiting op het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het politiepersoneel, vragen B en W. den raad thans een crediet voor de aanschaffing van een tweedehandsch motorrijtuig en van een licht motorrijwiel Dit crediet ware, aldus B. en W., vast te stellen op 1500, waarvan 1300 voor de aanschaf fing en ƒ200 voor onderhoud enz., over het loopende jaar. derlijk zijn aan het verkrijgen van een hoogere eenheid, welke haar ontstaan dankt aan een ideale binding tusschen dramatische actie, muziek en tooneel- beeld. Geen van deze elementen kan ge mist worden. Opvoeringen in concertcorm zijn dus uit den booze. De meester zelf heeft het gezegd en wie met zijn schep pingen vertrouwd is geraakt door tooneel- opvoeringen, zal het hem ongetwijfeld moeten nazeggen. De beste concertuitvoe ringen zullen hem onbevredigd laten, ter wijl degenen die nimmer een tooneelop- voering van den Ring des Nibelungen, waarvan Siegfried het derde deel vormt, heeft bijgewoond, onmogelijk door uit voeringen van fragmenten met Wag ner’s groote kunst vertrouwd zullen kun nen worden gemaakt. Dit vooropgesteld zijnde, mogen wij ten aanzien van deze zeer fragmentarische concertuitvoering constateeren, dat zij met zórg was voor bereid en dat de hoorders dus van de zuiver orkestrale schoonheden der mach tige partituur het een en ander hebben kunnen genieten, al sprak dan ook de orkesttaal niet, zooals de meester van Bayreuth het heeft gewild, uit den „mysti- schen Abgrund” tot hen, maar kwam zij, van het concertpodium af in veelal groot De dramatis personae, vier in getale, zaten, alsof het de uitvoering van een oratorium gold, ter linkerzijde van den dirigent op het voorpodium, hetgeen wanneer men zich in de sterk bewogen handeling met haar sagenachtergrond in dacht, een min of meer komischen in druk maakte. De vocale vertolkers der partijen van Erda, Brünnhilde, „Der Wan derer (Wotan) en Siegfried hadden allen te worstelen met den achter hen voortge- brachten, te machtigen orkestklank, die hun stemmen, vooral op hoogtepunten van vocaal-dramatische spanning en expressie herhaaldelijk dekte Henk Noort deed zich als Siegfried niettemin gelden als eminent zanger Toonvoortbrenging. dictie, gesteund door scherp articuleeren, stijl en stemkwaliteit maken hem tot een tooneelzanger, bij uitstek geschikt voor de vocale uitbeel ding van heroïke Wagnerpartijen. Noode miste men hier de plastische uitbeelding R i a F o k k e met haar sonore drama tische altstem welk een prachtige, klankrijke, edele borsttonen gaf aan de Erda-partij al wat daaraan toekomt. Hoe gaarne zouden wij deze voorname vocale prestatie in de passende omgeving heb ben genoten. Ruth Horna als Brünnhilde had me nig vocaal expressief moment; al is haar type sopraan, hoe klankrijk ook, niet qua timbre geaardheid, dat der „hochdra- matische”. Lucien Louman is een zeer en con sciëntieus zanger met flinke hoogte, maar zijn bariton mist toch het voor den „Wanderer” noodige volume. Alle respect intusschen voo» de wijze waarop hij zijn partij vervulde LEEST DE BROCHURE: Verkrijgb. aan alle kiosken ƒ0.25 Het Vaderland eischt nu samenwerking! Industriekolendistributie Door den plaatselijken distributie- dienst wordt aan tuinders bekend ge maakt. dat, voor zoover zij nog geen aanvraagformulier ter. verkrijging van industriekolen beneden de 240 ton hebben ingediend, zij dit alsnog kunnen doen tot uiterlijk 24 Augustus a.s. De Uniecollecte in deze meente heeft ƒ222 opgebracht Beleediging van de Duitsche Weermacht Het Duitsche krijgsgerecht heeft in de zaal van het Arnhemsche gerechtshof de eerste zitting gehouden ter behandeling van een tweetal zaken. Het gerecht werd gepresideerd door dr. Lehmann en bestond voorts uit majoor von Schlicht en Oberge- freiter Schuck. Terecht stonden aller eerst de 22-jarige D. H. en de 20-jarige A. F. F., beiden soldaat van den Opbouwdienst te Ede en resp. uit Vlissingen en Renkum afkomstig. Beide soldaten stonden op 14 Juli j.l. by een ijsco-wagen op de Ericalaan te Ede, toen daar de meisjes H. U. en G. R. passeerden, die met Duit sche soldaten omgang hadden. Beiden hadden de meisjes deswege bedreigd, terwijl de verdachte H. zich bovendien beleedigend over de Duitsche Weer macht had uitgelaten. Zij hadden tegen de meisjes o.m. gezegd, dat hun namen genoteerd zouden worden en dat zij, „als de Duitschers hier weer weg zouden zijn, een kopje kleiner gemaakt zouden worden”. Tegen den verdachte H. eischte de aanklager acht maanden gevangenisstraf, tegen verd. F. twee maanden. Na raadkamer werd H. wegens beleediging van de Duitsche Weer macht veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, terwijl F. wien alleen bedreiging was ten laste gelegd, werd vrijgesproken. Valsche geruchten verspreid Vervolgens stond terecht de 43-ja- rige agent van politie A. G. te Arn hem wegens het verspreiden van val sche geruchten. Op 11 Juli j.l. had hij tegen iemand uit Vaassen gesproken over geruchten o.m. over „groote transporten Duitsche dienstweige raars”. De verdachte gaf dit feit toe, maar voerde tot zijn verontschuldi ging aan, dat hij in Juli volkomen in de war was geweest door enkele sterf gevallen in zijn famlie. De aanklager verklaarde niet aan te kunnen nemen, dat verdachte’s zenuwgestel niet in orde zou zijn geweest. Een politie man in uniform behoort niet het eer ste het beste kletspraatje aan een vreemde verder te vertellen. Boven dien kent de Duitsche Weermacht geen dienstweigeraars. Spr. eischte een jaar gevangenisstraf. Het gerecht leg de na raadkamer den agent zes maan den gevangenisstraf met aftrek van zes weken voorarrest op. Kinderspel en kinderlust Dr. Jos. Schrijnen deelt de kinder spelen in de volgende groepen in loop spelen, springspelen, dansspelen, werp spelen, ambachtsspelen, raadspelen, schommelspelen, knikkerspelen, tol- spelen, hoepel- en vliegerspelen, ijs- en sneeuwspelen. Een behandeilng van al deze spelen zou mij in het bestek van dit artikel veel te ver voeren. Ik kan slechts enkele opmerkingen geven. Wie er meer van wil weten, leze eens het prachtige standaardwerk van de Cock en Teirlinck„Kinderspel en Kinder- lust”. Men heeft dikwijls beweerd en op pervlakkig gezien, niet zonder grond, dat de verschillende spelen op bepaal de tijden en in verschillende jaarge tijden terugkeeren. Heelemaal onjuist is dat natuurlijk niet, verschillende zijn immers reeds door hun aard aan een bepaald jaargetijde verbonden. De lente lokt om te gaan vliegeren, voor knikkeren is het des winters te koud en sneeuwspelen vereischen kou. Maar anderzijds zijn er verschillende onder de spelen, die aan geen seizoen zijn gebonden en het heele jaar door wer den beoefend. Hier is waarschijnlijk weer een her innering behouden aan de Germaan- sche mythologie. De ruige wolf zou Fenrir, de zoon van Loki zijn, die in wolfsgestalte de Asen vervolgde en tenslotte gevangen werd en tusschen twee rotsen vastgeklemd. Onder de springspelen zijn haasje-over en bok-sta-vast nog welbe kend. Het haasje-over kan men nog ei ken zomer aan onze stranden als een gezonde sport zien beoefenen, ook door ouderen. Het touwtje-springen is bij meisjes nog zeer in tel. Onder de werpspelen behooren het kruis-of-munt. dat in verschillende deelen van het land anders wordt ge noemd. naar de benaming, die men aan den voor- en den achterkant van een muntstuk pleegt te gevenzoo BOEKAREST, 24 Augustus (D.N.B.). De Hongaarsch-Roemeensche onder handelingen zijn vanmorgen om 10.30 uur te Turnu Severin hervat en werden om 11 uur een kwartier onderbroken. De leider van de Hongaarsche delegatie von Hory heeft, naar verluidt, een tegen-aanbod uit Boedapest meege bracht, dat bepaalde wijzigingen ten opzichte van de oorspronkelijke Hon gaarsche voorstellen zou behelzen. Zoo als bekend, staat de Hongaarsche re geering erop, dat de Roemeensche re geering een concreet voorstel tot ge- biedsafstand doet. Men zegt, dat de leider der Roemeensche delegatie, Valer Pop, wel geen vaste grenslijn zal aan geven, maar bereid is eenige getallen als grondslag voor de Roemeensche in zichten op te noemen. KURZAALBERICHTEN Aan het weekprogramma der Kurzaal van de a.s. week ontleenen wij het vol gende Morgenmiddag wordt de matinee gedi rigeerd door Carl Schuricht Solist is Charles van Isterdael met het cello-con- cert van Tartini. Het concert vangt aan met de ouverture „Iphigenia in Aulis” van Gluckna de pauze zal de vierde symphonic van Tschaikowsky worden uitgevoerd Morgenavond dirigeert Otto Glastra van Loon het concert, waarop de pianiste Tini Kaiser als soliste optreedt met het le concert van Beethoven Aan orkest werken vermelden wij o.m de ouverture „Figaro’s Hochzeit” van Mozart, „La Procession nocturne” van Ranaud en de „Marche joyeuse” van Chabrier. Het laatste Volksconcert op Maandag 26 Augustus zal een Tschaikowsky-avond zijn onder leiding van Otto Glastra van Loon met den pianist Gerard Hengeveld als solist, die het eerste pianoconcert ten gehoore zal brengen. Na de pauze gaat de vijfde symphonic. spreekt men van haan-of-plaat, van kop-of-letter, kop-of-luw, menneken-of- letterken, enz. Allerlei verschillende vormen zijn er ook van het op-de-streep gooien met knoopen of centen. De knoop of cent wordt daarbij gegooid van de meet af naar de andere lijn, de schreef en hier hebben we dus den oorsprong van de uitdrukkingen „van meet af”, voor van het begin af. en „over de schreef gaan”, te ver gaan. De Dr. J. van Hattem schrijft Zoolang de mensch op de wereld be staat, heeft hij zich nu en dan ver poosd met het spel. Zoowel zijn geest als zijn lichaam hebben het noodig. zich nu en dan eens te ontspannen en zich zonder bepaald doel en zonder te groote inspanning vrijelijk te bewegen. Dat begint al bij het kind. Alles, wat het kind in de wieg en ook op later leeftijd doet, is eigenlijk spel. De oude van Alphen was nog zoo dwaas niet, toen hü een kind de woorden in den mond legde „Mijn leeren is spelen.” Het kind leeft in een droomwereld, een land van zijn fantasie en daarin is de speeldrift een der krachtigste fac toren bij de ontwikkeling van zijn geest en lichaam. Het wil de groote men- schen nadoen en het gaat soldaatje, schooltje en moedertje spelen. Later wordt het spel steeds meer gedifferen tieerd, want ook het leven in de maat schappij is zeer veelsoortig. Brandstoffen De aandacht wordt er op gevestigd, dat de enquêteformulieren voor de distribu. tie van vaste brandstoffen, welke huis aan huis zijn uitgereikt, ten spoedigste, volledig ingevuld, op het distributiekan. toor Dij weg 13 moeten worden ingele. verd. Afzonderlijke formulieren voor kerken scholen, winkels, café’s pensions (ook ka. merverhuurders), particuliere kantoren, lesruimten in particuliere huizen, ver- eenigings. of vergaderlokalen, klein, industrie (jaarverbruik van minder dan 240 ton dienen eveneens ten spoedigste te worden gehaald en ingevuld te worden ingel. erd. Toeslagkaarten textiel Er zullen toeslagkaarten worden uitge. reikt uitsluitend aan die hoofden van ge. zinnen, waarvan het gezamenlijke jaar. lijksche inkomen, berekend per lid van het gezin, beneden 350 ligt. Aanvraagformulieren yoor deze toeslag kaarten zijn verkrijgbaar: te Naaldwijk op 27 Augustus a s. van 912.30 uur en van 25 uur op het distributiekantoor Dijk, weg 13; te Honselersdijk op 26 Augustus a.s. van 912.30 uur in de O.L. School aan de Molenlaan; te Maasdijk op 26 Augustus a.s. van 25 uur in gebouw „Concordia” De ingevulde formulieren dienen teza- men met de distributiestamkaarten van alle op dit formulier vermelde gezinsle- den te worden ingediend, ter verkrijging van de toeslagkaarten. te Naaldwijk op 2 en 3 September as. van 912.30 uur en van 25 uur op het distributiekantoor Dijkweg 13; te Hon. selersdijk op 29 Augustus a s. van 9— 12.30 uur en van 25 uur en op 30 Augustus a.s. van 912.30 uur in de O.L. School a. d. Molenlaan; te Maasdijk op 28 Augustus a.s. van 912.30 uur en van 25 uur in gebouw „Concordia” RIJSWIJK Cabaretavond Opbouwdienst De afdeeling Rijswijk van den Op* bouwdienst organiseert a.s. Maandag een cabaretavond in het PatronaatsgebouW St. Bonifacius, Vredenburchweg 52, aan vang om kwart voor acht. De avond heeft in besloten kring plaats en is der halve niet voor het publiek toegankelijk. Evangelisatie Kring Dinsdag 27 Augustus, 's avonds acht, samenkomst in „Arcadia”, Hofrust 1. Spreker: de heer Hooykaas Ook hier overblijfselen van de mythologie der Germanen Wanneer we onze kinderspelen wat nader bezien, ontdekken we ook hier weer bij verschillende er van een oer ouden oorsprongverschillende zijn van geslacht op geslacht overgeleverd en we vinden er dan ook nog herinne ringen in aan maatschappelijke vor men, die de maatschappij der volwas senen allang heeft af gelegd. Verschil lende aftelrijmen bevatten heel dui delijke overblijfselen van de Oud-Ger- maansche godenleer. Het is jammer, dat ook in dit op zicht onze tijd veel te loor laat gaan, wat voor veertig of vijftig jaar nog stevig in onze kinderwereld verankerd zat. Ongetwijfeld vervlakt in dit op zicht het platteland minder dan de stad. Zoo is bijvoorbeeld in de stad met haar drukke verkeer voor steltloo pen, krijgertje spelen, tollen en vlie geren weinig plaats en gelegenheid. Men heeft er het open veld voor noo dig, dat in de stad zoo weinig te vin den is. En daar tegenover staat, dat de rolschaats en de autoped voldoen aan de algemeene zucht naar snelheid, dat de jongen, die een veertig jaar ge leden zich vermaakte met een tol, nu al op de fiets zit en dat ook de tech niek het hare heeft gedaan, om het speelgoed te verfijnen, zoodat de blok kendoos werd vervangen door de mec cano met electromotor, door treinen, auto’s tanks en vliegmachines. Al die dingen kenden w;j in onze jeugd niet, maar was zij daarom min der rijk dan die van het verwende jog van tegenwoordig Stellig niet. Ons spel was veel meer spel in den werke- lijken zin van het woord, het spande ons minder in, omdat onze fantasie er

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 16