Weer talrijke luchtaanvallen op convooien Engelsche bommen maakten 30 gewonden 20 dooden en 3 dagen DISTRIBUTIE VAN ZEEP ffo. 17655. 1940. van in Eerste periode van 31 Augustus tot en met 24 September Zaterdag 24 Augustus. Drie-en-twintig personen gewond De positie van zeep gram Luchtterreur over Nederlandsche bevolking De Duitsche blokkade Engeland van Bommen op Gent Gistermorgen 11 dooden te Rotterdam huishoudzeep, of 150 gram toiletzeep of zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder Koopvaarder van 15.000 ton bij de Schotsche kust gezonken Krachtige Italiaansche waarschuwing 120 gram 200 gram PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: com- Te Rotterdam Tal van schepen in Engelsche havens Canadeesch vrachtschip tot zinken gebracht Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ‘»een de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct het lukrake schieten afweergeschut een van treffer geen verzekeringen meer gesloten op reizen naar Engeland, hetgeen daar aan zou zijn toe te schrijven, dat de bevoegde verzekeringsmaatschappijen over een nieuwe verhooging der pre mies onderhandelen. ueuvrait scuepen, die zien oinnen deze gevaarlijke zónes begeven, stellen zich bloot aan het gevaar, te worden ver nietigd. Tragische balans De balans der laatste 3 dagen van Engeland’s activiteit in de lucht boven Nederland ziet er als volgt uit Te Bergen (N.-H.) Boven Bergen (N.-H.) verscheen gis terochtend omstreeks twaalf uur een Engelsch vliegtuig. Vijf bommen wer den uitgeworpen, die echter slechts ma- terieele schade veroorzaakten. Persoon lijke ongelukken kwamen hierbij ge lukkig niet voor. VIJFTIG GRAM SCHEERZEEP IN VIER MAANDEN de ver- van Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Het D.N.B. verneemt uit New York, dat het Canadeesche vrachtschip „Geraldine Mary” (7244 b.r.t.), aan de kust van Ierland tot zinken is ge bracht. Nadat de Engelschen Zondag reeds verscheidene bommen boven Brussel hadden uitgeworpen, waardoor 7 per sonen werden gedood en ruim 20 ge wond, hebben zij Woensdagmiddag een luchtaanval ondernomen op de burger bevolking van Gent. Een Engelsch vliegtuig kwam plotseling uit de wol ken te voorschijn en liet 2 bommen val len, waarna het terstond weer ver dween. Beide bommen kwamen in het centrum der stad neer, zonder direct te ontploffen. Een half uur later ontplof te plotseling een dezer bommen, ter wijl talrijke vreedzame voorbijgangers iti de nabijheid waren. Drie-en-twintig personen werden gewond, verscheidene hunner zwaar. Onder de gewonden be vinden zich 2 vrouwen en 3 kinderen. Men vreest, dat eenige der zwaarge wonden het er niet levend zullen af brengen. Drie huizen werden bescha digd. bovenstaande hoeveelheden in binatie op een bon koopen. De detaillisten zullen evenals dit voor andere in distributie gebrachte artikelen is bepaald de bonnen dienen te plakken op opplakvellen, welke ingeleverd moeten worden bij de distributiediensten. Op basis van het aantal ingeleverde bonnen zullen dan toewijzingen worden verstrekt, waarop bij grossiers en fabrikanten zeep kan worden betrokken. De gros siers moeten bij de plaatselijke dis tributiediensten de door hen ontvangen toewijzingen inwisselen tegen verza- meltoewijzingen, welke ter aanvulling van hun voorraad kunnen worden doorgegeven aan de fabrikanten. Extra rantsoenen Kinderen, die op 1 September 1940 den leeftijd van 2 jaar nog niet heb ben bereikt, komen in aanmerking voor twee extra rantsoenen zeep per distributieperiode. Kinderen boven 2 jaar, die op 1 September 1940 den leeftijd van 8 jaar nog niet hebben bereikt, komen in aanmerking voor een extra rantsoen per distributiepe riode. Ter verkrijging hiervan dient men zich op nader vast te stellen da gen te wenden tot den plaatselijken dis- tributiedienst onder overlegging van de distributiestamkaart van het des betreffende kind. Practiseerende art sen, tandartsen, en veeartsen komen in aanmerking voor een extra rant soen zeep van 200 procent. Zij zullen ten genoege van den plaatselijken dis- tributiedienst moeten kunnen aantoo- nen, dat zij tot een van bovenge noemde categorieën behooren. Boven dien zullen ook zij hun distributie- stamkaarten moeten overleggen. Zie ken en in het algemeen zij, die op gecontroleerd medisch advies extra rantsoenen zeep behoeven, kunnen een verzoek daartoe richten tot de plaat selijke distributiediensten. Voorts is het de bedoeling een regeling te tref fen voor het beschikbaar stellen van extra zeeprantsoenen ten behoeve van hen, die als gevolg van hun werkzaam heden blootgesteld zijn aan bijzondere verontreiniging van lichaam of klee» ding. Uitvoerige mededeelingen over deze regeling zullen binnenkort in de pers gepubliceerd worden. Vervolg 5e blad gag. 1. Te Zeist Ook boven Zeist werden vannacht bommen uitgeworpen, waardoor ern stige schade aan een blok woningen werd toegebracht. In een daarvan werd de 18-jarige dochter der familie B. door bomsplinters gedood. De andere gezinsleden ontkwamen als door een wonder aan de gevolgen van den in slag. Uit verscheidene plaatsen in het land zijn berichten ingekomen over bomaan vallen door Engelsche vliegers op steden en dorpen in den loop van gisteren ge durende den dag en in den afgeloopen nacht. SCHUURPOEDER EN DERGELIJKE REINIGINGSMIDDELEN BLIJVEN VRIJ Wordt Dover ontruimd? De „Associated Press” meldt uit Dover, dat hoewel de ontruiming van de stad nog niet officieel ge last is, reeds tal van wagens hoog- beladen met huisraad uit de stad wegtrekken. De correspondent van de „Chicago Daily News’ spreekt in een ooggetuigenverslag over de beschieting van Dover door de ar tillerie de verwachting uit, dat Dover spoedig ontruimd zal wor den. Op andere plaatsen Het actiegebied der Engelsche bom- bardeurs strekte zich verder uit over de plaatsen Rijnzaterswoude, Assen delft, Boxtel en Souburg, in welke dorpen verscheidene bommen ontplof ten, gelukkig zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken, zij het ook dat de materieele schade aan burger- eigendommen belangrijk is. Twintig dooden en dertig gewonden in drie etmalen Onze „bondgenoot” van de overzijde van de Noordzee laat zich niet onbetuigd. Maar men behoeft niet verder dan zijn naaste omgeving te gaan, om te hooren, hoe zich de stemming tegen Engeland ontwikkelt. Uit de verontwaardiging over de her haalde fatale bezoeken van zijn lucht macht aan Nederland, is verbittering gegroeid en men laat s>»ds geen poging onbenu. om dat gevoelen te versterken. Wij spreken nog niet eens van de geestesgesteldheid ten opzichte der En gelschen van diegenen., die hun naaste of verdere verwanten gedood zien of hun materieel bezit beschadigd of zelfs geheel verloren hebben zien gaan. Hun gevoelens kan men zich indenken Het optreden der Engelsche lucht macht boven Nederland is strijdig met elk begrip van volkenrecht en moraal. Het is onmenschelijk en barbaarsch, omdat het zich uitsluitend richt tegen de burgerij, die in geen enkelen vorm aandeel heeft in den oorlog en rustig haar arbeid wil en moet doen. Eenig militair doel was in geen der genoemde gevallen in wijden omtrek aanwezig en zoo dit er al ware ge weest, zou het door de op groote hoog te en meesttijds ’s nachts opereerende cvii oliicieeie ui.eenzeiung heell de Duitsche regeering de totale blok kade van het Britsche eilandenrijk af- gekondigd. De kaart geeft in een zwart gedeelte deze blokkade-zóne weer Van de arbeiders werden er 10 op slag gedood, terwijl 19 werklieden gewond werden, van wie enkele ernstig. Een dezer overleed in den afgeloopen nacht, zoodat het aan tal dooden thans elf bedraagt. Gistermorgen omstreeks kwart over tien liet een Engelsch toestel een tien tal bommen vallen op den Schulpweg in het Zuidelijk deel van Rotterdam. Burgerarbeiders waren daar bezig Grondige vernietiging van militaire objecten Voor de grondigheid, waarmede het Duitsche luchtwapen de vernietiging van militair belangrijke objecten ten tot voer legt, is de volgende gebeurte nis kenmerkend: Bij den aanval op de toiegtuigmotorenfabriek te Rochester de vliegtuigrompenfabriek te Luton in den nacht van 22 op 23 Augustus ’"aren groote branden ontstaan. Duit sche vliegtuigen, welke op grooten af stand voorbijvlogen, werden door het lichtschijnsel aangetrokken en vonden aanleiding hun bommen eveneens op deze loonende objecten neer te wer- Den, teneinde het vernietigingswerk te Voltooien. Aan Duitschers en Italianen in Canada het burgerrecht ontnomen De Canadeesche regeering heeft aan alle personen die in Duitschland en Italië geboren zijn en na 1 September J922 genationaliseerd zijn, het burger- Mit ontnomen, zoo wordt uit Ottawa Eemeld. De betrokkenen moeten zich als vijandige vreemdelingen bij de po- Te Westerweel op Wieringen 2 doo ien en 2 zwaar gewondte Rot terdam 11 dooden en 18 zwaar ge wonden op Texel 1 zwaar ge wonde; te Hengelo 6 dooden en 9 min of meer zwaar gewondente Zeist 1 doode. In totaal dus niet minder dan 20 dooden en 30 min of meer zwaar gewonden. Eigen toestel neergeschoten Een Duitsch verkenningsvliegtuig, dat gisteren op den terugweg was van de lersche Zee, werd door eenige Britsche jagers in de nabijheid van Liverpool zoo fel achter volgd, dat het er slechts met moeite in slaagde in de beschermende wolkenlaag te ontwijken. Het afweergeschut vuurde uiterst levendig. Daarbij werd waar genomen, hoe een dezer Britsche ja gers, een Spitfire, plotseling met een lange rookpluim zich afwendde. Hij had door het eigen gekregen. Engelsche post verloren De postmaster general heeft giste ren per radio laten bekend maken, dat hy tot zijn spijt moest mededeelen, dat een deel der postzendingen uit Ca nada, New Foundland, Japan en de Leewards-eilanden door optreden van den vijand verloren gegaan of bescha digd is. Frontbericht van het D.N.B. Premieverhooging voor reizen naar Engeland Het D.N.B. seint uit Buenos Aires: Naar het filiaal alhier van Lloyds meedeelt, worden er tot 31 Augustus TOT 31 AUGUSTUS GEEN VERKOOP MEER De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat op Zaterdag 31 Augustus a.s. een begin zal worden gemaakt met de distri butie van zeep in dier voege, dat uitslui tend op bon mag worden verkocht. Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributieperiode de winkeliers over voldoende voorraden zullen be schikken, is het noodzakelijk den ver koop en de aflevering aan het publiek van huishoudzeep, zachte zeep, toiletzeep vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zelfwerkende waschmiddelen, wasch poeder, medicinale zeep, scheerzeep en scheercreme stop te zetten met ingang van Zaterdag 24 Augustus tot en met Vrijdag 30 Augustus a.s. Winkeliers en grossiers, die niet be schikken over voldoende voorraden voor de eerste distributieperiode moe ten zich tot de plaatselijke distribu tiediensten wenden, waar zij een ver zoek, om in aanmerking te komen voor een toewijzing, kunnen indienen. Ten aanzien van de hoofdlijnen der eigenlijke distributie kan het volgen de worden medegedeeld. Voor de eer ste distributieperiode welke loopt van Zaterdag 31 Augustus tot en met Dins dag 24 September a.s., zal een nader aan te wijzen bon van het algemeen distributiebonboekje, naar keuze van den verbruiker, recht geven op het koopen van 120 gram huishoudzeep of 2 keer 75 gram toiletzeep of 200 gram zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 600 gram waschpoeder. Waar verpakking dit toelaat, kan de bruiker desgewenscht gedeelten Naar aanleiding van de door radio-Londen verspreide berichten volgens welke Egypte zich op zou maken om zijn leger aan de zijde van de Britsche troepen tegen Italië te doen strijden, verklaart men in bevoegde Romeinsche kringen, dat, indien zulks waar zou blijken te zijn, Italië in dit op zicht niet onverschillig zou kun nen blijven. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is reeds bepaald. Italië wil niet Egypte aanvallen, doch alleen de Brit sche troepen, die zich op Egyp tisch grondgebied bevinden. Italië begrijpt zeer goed, dat als Egypte niet aan het despotisch geweld van Engeland had toegegeven, zijn houding tegenover Italië geheel anders zou zijn. Doch als Egypte met Engeland gemeene zaak zou willen maken en tot actie tegen Italië over zou willen gaan, zou dit den toestand geheel verande ren en zou Italië op de juiste wijze antwoorden. Bij het onderzoek van de resultaten, welke de Duitsche verkenners hebben meegebracht, is gebleken, dat er in de Westelijke Engelsche havens een zeer groot aantal schepen ligt. Aan de kaden liggen vrachtschepen van allerlei grootte. Het scheepvaartver keer op de lersche Zee is de laatste dagen steeds meer verminderd, het geen met het leggen van Duitsche mijnen verband houdt. Een groot aan tal mijnenvegers is in dit gebied on derweg. Eenige daarvan zijn tot doel gemaakt van Duitsche aanvallen. De werven liggen vol. Een opvallend groot aantal kleinere oorlogsschepen, vooral torpedojagers, ligt voor reparatie ge reed. Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau d.d. gisteren merkt op, dat het geen toeval is, dat het jongste optreden van de Duitsche vliegeraf- deelingen wederom was gericht tegen de Oostkust van Engeland en Schot land. Bij den luchtaanval op het En gelsche convooi in het zeegebied voor Berwick-upon-Tweed is een handels- schip van 4000 br. reg. ton door bom men van middelzwaar kaliber getrof fen, ten gevolge waarvan het luchtaf weergeschut van dit schip zeer spoe dig tot zwijgen was gebracht. Een andere koopvaarder van 1500 br. reg. ton werd, te oordeelen naar de uitbre kende branden, eveneens zwaar be schadigd. Bij den aanval op een ander, door vliegers en door torpedo- bootjagers beveiligd convooi van 13 handelsschepen bij de Duins zijn ver scheidene schepen klaarblijkelijk zwaar beschadigd. Duidelijk kon wor den gezien, dat een koopvaarder van 3000 br. reg. ton en een andere van 2500 br. reg. ton door treffers van zware bommen niet langer in staat waren om te manoeuvreeren. In totaal moet ten gevolge van deze aanvallen op Engelsche convooien rekening wor den gehouden met 11.000 br. reg. ton vernielde vijandelijke scheepsruimte. Boven Zuid-Oost Engeland is het tot hichtgevechten gekomen met de be- veiligingsvliegtuigen der Britsche con vooien, welke voor de Duitsche jagers met succes eindigden. In het Kanaal zijn 1 Bristol-Blenheim en 3 Spitfires* toestellen neergeschoten. Evenals de vorige dagen is ook gisteren het be langrijke spoor we gkruispunt bij Southwold aan de Oostkust van het graafschap Suffolk met talrijke bom men bestookt, zonder dat het ten ge volge van het laag hangende wolken dek mogelijk was bijzonderheden over de aangerichte verwoesting vast te stellen. Juist deze bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen schaadt de reeds moeilijke transportverhoudingen van den tegenstander in hooge mate. Bij de overbelasting van de landin richtingen in de Engelsche havens, ten gevolge van den oorlog, voegt zich nu ook nog een verdere vertraging van het vervoer met de spoorwegen. De tijd voor het omslaan wordt ten ge volge hiervan voor de Britsche koop vaarders thans reeds met minstens 2 tot 3 weken vertraagd. Het steeds toe nemende mijnengevaar voor de En gelsche havens draagt nog het zijne er toe bij de aanvoeren nog meer te bemoeilijken. De piloot van een nabij de Schot sche kust vliegende Junkers- m a chine heeft, naar het D.N.B. verneemt, in den afgeloopen nacht van Donderdag op Vrijdag in het maanlicht een convooi in het oog gekregen aan den ingang van de Murray Firth. Hij maakte een duikvlucht en wierp 4 zware bom men op het achterdek van een 15.000 ton metend koopvaardij schip, dat in de diepte verdween. met het bouwen van huizen en de bommen ontploften óp korten afstand van deze huizen. Onverwacht bombardement van een Engelsch vliegveld. Naar de leider van een vliegeraf- deeling meedeelt is hem Donderdag tegen het vallen van den avond, een aanval gelukt op het Engelsche vlieg veld Eval, zonder dat de Engelsche vliegers iets van de Duitschers merk ten, voordat de bommen ontploften. Waarschijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, is dit te verklaren uit het feit, dat er op het vliegveld nog meer toestellen met loopende motoren ston den, waarvan het lawaai het geluid der Duitsche vliegtuigen overstemde. De neervallende bommen richtten onder de vliegers op het veld een heillooze verwarring aan. Op de vliegtuigen werden brandbommen ge worpen, terwijl de hangars getroffen werden door talrijke explosieve bom men. Er ontstond een zeer groote brand, welke vliegtuigen en hangars verwoestte. De dooden en gewonden werden naar het Zuiderziekenhuis gebracht. De schade aan de huizen is gering, aangezien de bommen in de weiland< erachter, op den weg en naast de hu. zen terecht kwamen. Een boerderij aan den Charloischen dijk no. 711 werd door bomscherven en den luchtdruk beschadigd. Het dak werd gedeeltelijk vernield, alle ruiten werden verbrij zeld. Van de tien bommen zijn er vier niet ontploft. Twee daarvan liggen in de onmiddellijke omgeving van de boer derij, zoodat deze door de bewoners ontruimd moest worden. Ook de twee andere „blindgangers” zijn onder be waking gesteld. vliegtuigen toch niet zoo nauwkeurig te onderkennen zijn geweest, dat een bombardement geen ernstig gevaar voor de bevolking zou hebben opgele verd. Elke doode en elke gewonde is een aanklacht tegen de Engelschen, die, terwijl wij ons opmaken om het land te herbouwen en ons aan vredestaken heb ben begeven, ons steeds weer veront rusten, onze mannen, vrouwen en kin deren dooden, ons werk weer vernielen en onze veerkracht ondermijnen. BLOKKADE-ZONE NOORD •ui ZEE N-Ö HAAGSCHE COURANT Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ■z.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1