de aan De beslissende strijd Libysch-Egyptische grens OORLOGSSCHADE Italië DE AMERIKAANSCH- CANADEESCHE VERDED1GINGS- COMMISSIE m en Griekenland en Motorkracht vervangt muildieren en kameelen Een Zuidamerikaansch Gibraltar Het Engelsche optreden Noorwegen De Engelsche franc- tireurs HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940' EERSTE BLAD, PAGINA 2 ITALIË SPANJE. FRANKRIJK. ENGELAND over DUITSCHLAND De positie en De toestand te Gibraltar Vervolg 5e blad pag. Jk Rome spreekt geruchten ultimatum tegen Besprekingen tusschen Uruguay de Vereenigde Staten Grieksche reservisten voor manoeuvres opgeroepen Aires, dat de ontslagaanvrage inge trokken zal worden en dat de president zal overgaan tot een hervorming deX regeering. ARGENTINIË. De wetgevende vergadering zal van* daag bijeenkomen, teneinde het aftre den te bespreken van president Ortiz« EGYPTE. De „Corriere della Sera” meldt uit Athene een geval van krasse schending der internationaal geldende bepalingen voor de vaart door het Suezkanaal. Het Grieksche stoomschip „Petroil”, dat in Juli uit een haven aan de Perzische Golf naar Griekenland was vertrokken, schrijft het blad, werd eerst in Aden voor controle vastgehouden en zette vervolgens zijn reis door de Roode Zee voort. Bij aankomst in Port Said werd het schip opnieuw door de Britsche autoriteiten vastgehouden. Hoewel de Grieksche regeering met bewijzen kon aantoonen, dat zij de lading petroleum rechtmatig had betaald en dientenge volge in het bezit van de olie was> werd de petroleum door de Engelsche® in beslag genomen, de lading gelost en het schip ledig naar den Piraeus, de haven van Athene gezonden. Hervatting van de onder- handelingen met Hongarije De leider der Roemeensche delegatie, gezant Valer Pop, die gistermiddag den Kroonraad verslag heeft uitgebracM over de onderhandelingen met Honga rije, is des avonds weer naar Turnu- Severin vertrokken. In denzelfden trein bevond zich de Hongaarsche gezant te Boekarest, Bardossy. De vertegenwoor diger van de Roemeensche regeering zal heden het antwoord op de Roemeensche tegenvoorstellen in ontvangst nemen. LUXEMBURG. Het hoofd van het burgerlijke be stuur heeft bij verordening alle poli tieke partijen des lands ontbonden. Po gingen om organisaties ter vervanging te vormen of een nieuwe politieke par tij op te richten, worden bestraft. Het D.N.B. meldt uit Athene: Heden zijn reservisten die tot verschillende categorieën van bijzondere wapens behooren, opgeroepen om een maand lang manoeuvres mee te maken. Acooord tusschen Costarica en Washington Volgens berichten uit San Juan heb ben de besprekingen tusschen den pre sident van Costarica en een militaire missie van de Vereenigde Staten tot volledige overeenstemming geleid. Bij zonderheden zijn nog niet bekend. De militaire missie reist thans, naar de „Associated Press” meldt, naar Nica ragua en andere landen van Midden- Amerika door. Volgens berichten uit La Linea is de Britsche genie te Gibraltar bezig de renbaan aldaar in een vliegveld te ver anderen, aldus meldt Stefani. Voorts wordt vernomen, dat ondanks de spoed, welke wordt betracht bij de herstel- lingswerkzaamheden aan het slagschip „Resolution”, deze nog geruimen tijd zullen vorderen, daar de schade, welke door de Italiaansche bommen is aan gericht, grooter blijkt te zijn, dan men aanvankelijk heeft gedacht. De zware geschutstoren nummer 4 is verwoest, evenals een gevechtstoren en de meet- inrichtingen op het achterdek. De Spaansche minister van buiten- landsche zaken en de Duitsche amb» sadeur hebben een aanvullend accocri geteekend op het tusschen Duitschland en Spanje bestaande luchtvaartverdrag. Het aanvullende accoord voorziet inde oprichting van nieuwe luchtlijnen. Naar de „New York Times” uit Mon tevideo meldt, is er in politieke krin gen aldaar sprake van de mogelijkheid van militaire besprekingen tusschen Uruguay en de Vereenigde Staten. Reeds in Juni van dit jaar bestond tot dergelijke onderhandelingen het voor nemen. waarvan men later echter weer heeft afgeziën. De vertegenwoordiger van Uruguay op de conferentie van Havanna, gene raal Campos, vertoeft op het oogen- blik In de Vereenigde Staten, waar hij in contact zou staan met militaire kringen. De Vereenigde Staten zouden reeds, volgens het blad, een volledig plan hebben voorgelegd, dat voorziet ROEMENIE De Kroonraad bijeen Onder voorzitterschap van koning Carol is gisteren de kroonraad bij eengekomen, waaraan ook werd deel genomen door de leden der regeering. Des avonds duurde de zitting nog voort. In politieke kringen verluid^ dat in deze zitting van den Kroonraad besluiten genomen zullen worden over een reorganisatie van het kabinet Volgens een officieel communiqué De geruchten, dat Italië aan Grie kenland een soort ultimatum zou heb ben gezonden, waarin werd geëischt, dat het de Engelsche garantie zou op zeggen, worden door politieke kringen te. Rome volkomen ongegrond ge noemd, meldt D.N.B. Verder wordt over de berjchten in zake een bezetting van Kreta en Kor- foe door Engeland, verklaard, dat niets van dien aard bekend is. Bij deze geruchten heeft men klaarblijke lijk te maken met een nieuwe Engel sche manoeuvre, welke echter Italië niet onrustig kan maken. Natuurlijk zal Italië, zooals ook reeds in verband met het tot zinken brengen van den kruiser „Helli” in het licht werd ge steld, niet werkloos toezien bij een be zetting van Grieksche eilanden door Engeland. Volgens het Zweedsche blad „Afton bladet” zal Engeland binnenkort een luchtlijn openen over den Atlantischen Oceaan, hoofdzakelijk ten dienste van het transport van aluminium en le- geeringen voor de Britsche vliegtuig industrie. Vroeger dekte Engeland, naar het D.N.B. van deskundige zijde verneemt, zijn behoeften aan alumi nium in Noorwegen. Daar aluminium, Men gelooft, meldt Stefani uit Buenos vooral in den vorm van platen en pro fielen zeer veel plaatsruimte in be slag neemt, zal een enkel vliegtuig maar betrekkelijk weinig hiervan kunnen vervoeren. Indien men er niet- de bevolking. Alles, wat in het gou- vernement-generaal- gebeurt, besluit het blad, dient tot de taak, de zorg voor de belangen der bevolking. temin toe overgaat het voor de vlieg- tuigindustrie onmisbare materiaal door de lucht naar Engeland te halen, blijkt daaruit wel, welk een tekort aan dit materiaal bestaat. Treurige toestanden in de interneeringskampen Ondanks de beloften der regeering en de toezegging, dat er verbetering in zou worden gebracht, zijn de toe standen in de interneeringskampen nog steeds een nationale schande, zoo schrijft de diplomatieke correspon dent van de „Daily Herald”. Lord Lytton, voorzitter van de ad- viseerende regeeringscommissie voor de behandeling der geïnterneerden, heeft deze correspondent de toestan den in een door hem bezichtigd kamp uitvoerig geschilderd. In de kleine ruimten waren geen meubels aanwe zig, ofschoon de commandant van het kamp om stoelen en tafels had ver zocht. Er waren geen bedden, behal ve een paar voor de zieken en ouden van dagen. Aanvankelijk sliepen de mannen op den kalen grond. Thans hebben zij stroozakken en dekens. Er is geen verwarming en geen warm water. Wanneer iemand ziek wordt, brengt men hem in een der eengezinswonin gen, die het lazaret van het kamp vormen. Daar geniet de zieke het voorrecht in een bed te slapen, doch jlat is alles. Er zijn geen verpleeg sters, of geschoolde ziekenoppassers of een behoorlijke apotheek. Wanneer in deze toestanden geen ingrijpende wijziging wordt gebracht, zullen zij in den winter bijna ondraaglijk zijn. Lord Lytton wees erop, dat de door hem geschilderde toestanden in een der „betere” kampen heerschten. In andere waren zij nog veel slechter. Dit alles, aldus Lytton, is een schan dalige sloddervosserij en een schande voor het land. Boodschap van generaal Nasi aan de troepen Generaal Nasi, de commandant van de troepen, die Britsch-Somaliland hebben veroverd, heeft een boodschap gericht tot zijn troepen, waarin hij wees op het plotselinge karakter vap den veldtocht. Deze heeft 14 dagen geduurd, in welken tijd 300 K.M. werd afgelegd dwars door valleien en over bergen. Dit is een buitengewone pres- tatie, welke hooge eischen heeft ge. steld aan de intendance. Twee zware Slagen in de lucht en op de aarde werden gewonnen. Een goed gewa. pend en in den oorlog bekwaam vijan. delijk leger werd de zee in gedreven en een Engelsche kolonie voor Italië veroverd. De boodschap, welke met het gedenken van de dooden en het betuigen van hulde aan alle strijders van het leger en de luchtmacht be- sluit, is in geheel Italiaansch Oost- Afrika verspreid en heeft groote geestdrift verwekt, vooral, in het ge bied van Harrar, dat een gemeen schappelijke grens heeft met het vroe gere Britsch-Somaliland. De Fransche ministerraad heeft gis teravond, naar uit Vichy wordt gemeld, een verslag aangehoord over den stand der onderhandelingen van de wapen- stilstandsconunissie te Wiesbaden. Voorts werd het voorstel tot oprich ting van een nieuwe organisatie van oudstrijders goedgekeurd. De nieuwe organisatie zal heeten het legioen van Fransche frontstrijders. pen. Toen de Noorsche commandant dringend verzocht, afgesneden Noor sche afdeelingen te dekken, kreeg hi. een ontwijkend antwoord. Deze en Soortgelijke ervaringen heb ben de Noren, zooals uit de talrijke in het boek opgesomde gevallen blijkt, steeds weer moeten opdoen. De Noor sche berichten konden zelfs een on miskenbaar geval van door de En- gelschen gepleegde sabotage melden. „Men heeft den indruk, dat de En- gelschen en Franschen niet wenschen, dat onze berichtentroep in deze streek werkt”, schrijft kolonel Getz. Doorge sneden Noorsche leidingen en nu en dan Engelsche waarschuwingsschoten op Noorsche soldaten van den berich tendienst, worden als aanwijzingen hiervoor in de militaire berichten van het Noorsche leger genoemd. De hei melijke vlucht bij Namsos toont thans, waarom de Noorsche berichtentroepen den geallieerden zoo onaangenaam wa ren. Op het Engelsche verraad volgde de capitulatie van Noorwegen, nadat de Duitsche troepen, zooals in de be kende dagorder van kolonel Getz van den 3den Mei werd gezegd, reeds een omtrekkende beweging rond den Noor- schen vleugel hadden gemaakt. In het bijvoegsel van het boek merkt kolonel Tale, de bekende Noorsche mi litair, op Duitschland beheerschte de Noorsche kust en de lucht op een wij ze, dat de Engelsche vloot tot machte loosheid was gedoemd. In een uitvoerige bespreking van het boek wijst „Aftenposten” op de belang rijkste punten, zooals die uit de mili taire documenten blijken De slechte voorbereiding en gebrekkige uitrusting van het Noorsche legerde zwakke, volkomen ontoereikende hulp der ge allieerden, en de vlucht der Engelschen uit Namsos. „Tidens Tegn” bestempelt de door kolonel Getz gepubliceerde oorlogsdocumten als opzienbarend. troepen, die ten gevolge der klimaatsom- standigheden, bijzonder geschikt schij nen. Bij de tot nog toe geleverde ge vechten hebben de Engelschen zich voornamelijk bediend van buitenge woon gemakkelijk manoeuvreerbare pantserwagens, die in de vlakke woes tijn een snelheid kunnen bereiken van 70 k.m. en voorzien zijn van een aantal machinegeweren, alsmede van radio. De infanterie van het too- neel verdwenen Bij den modernen oorlog in Afrika is de infanterie uitgeschakeld. De En gelschen zyn den laatsten tijd herhaal delijk tot den aahval overgegaan en hebben met gemotoriseerde troepen op drie plaatsen getracht, door het Ita liaansche front te breken, namelijk bij Scegga, 200 k.m. ten Zuiden van de kust, verder bij Sidi Omar, 175 k.m. ten Zuiden van de kust en tenslotte bij Es Sollum, dat onmuddeillijk aan de kust is gelegen. De Engelsche aanval len waren voornamelijk gemunt op de haven Bardia, waar verschillende ver keerswegen uit het Oosten én het Zui den samenkomen. De hoofdbasis van de Engelschen is Marsa Matruh, op 200 k.m. afstand van het Libysche front. Dit is het centrum van de Engelsche commando’s in Noord-Afrika. Marsa Matruh is door een spoorweg en een geasphalteerden straatweg verbonden met Alexandrië. Voor het uitbreken van den wereld oorlog hebben de Engelschen een wa terleiding aangelegd van Alexandrië naar Marsa Matruh, welke al naar ge lang van de wijziging van het front kan worden verlegd. Voorloopig is dus de watervoorziening der Britsche troe pen bij Marsa Matruh verzekerd. Van onbeteekend kustplaatsje tot oorlogscentrum Deze kleine kustplaats is dus eens klaps het middelpunt van den oorlog geworden. Behalve het eenvoudige, witte huis van den gouverneur, vindt men tot Marsa Matruh slechts enkele andere Europeesche woningen, een mos kee, een Grieksche kapel, een beschei den hotel, enkele kazernes voor de troepen, een vliegveld en verder niets dan armoedige hutten. Thans echter wemelt het er van soldaten, zijn er groote munitie-depóts opgericht en snorren de vliegtuigen door de lucht. De omgeving is bedekt met legertenten en onophoudelijk komen transporten van munitie eh levensmiddelen aan. Kortom, Marsa Matruh, is het cen trum van alle Britsche militaire opera ties in Noord-Afrika en vormt dan ook eeri' voorwerp van de. bijzondere be langstelling van de Italiaansche vlie gers, die er iederen nacht met meer of minder succes hun bommen op laten neervallen. De Engelschen zetten er alles op, om Marsa Matruh te behouden. Zij weten wat deze plaats beteekent voor de ver dediging van Egypte. Moeten zij zich van hier terugtrekken, dan kunnen zij ook Alexandrië en Cairo niet langer behouden, want ten Oosten van Marsa Matruh bestaat voor hen geen enkele mogelijkheid, om een nieuwe verdedi- Indische gingslinie aan te leggen. in een nauw contact tusschen de gene rale staven van beide landen en zelfs in het zenden van Amerikaansche lan dingstroepen. Bij de regeering van Uruguay treden echter bezwaren naar voren. Het blad wijst er op, dat Uru guay wegens zijn ligging is aangewe zen voor de controle van den handel op Zuid-Brazilië en van La Plata. De militaire steunpunten in Uruguay zou den tot een „Zuid-Amerikaansch Gi braltar” kunnen worden gemaakt. Rijk bleef. Toen op 26 October 1939 het militaire bestuur door den tot „gouverneur-generaal voor de bezette gebieden” benoemden rijksminister dr. Frank vervangen werd, begon de tweede phase in de ontwikkeling van het gouvernement-generaal. Zij werd gekenmerkt door een verdere werke lijke aansluiting van dit gebied bi; het Duitsche Rijk. Thans is een der de phase begonnen. Het land heeft het karakter van „bezet gebied” ver loren. De betiteling „gouvernement- generaal” is definitief en blijft de eeni- ge betiteling. Het gouvernement-generaal is thans een bestanddeel van de Groot- Duitsche machtsuitoefening gewor den. Aan het hoofd van zijn vier dis tricten Krakau, Warschau, Lublin en Radom staat voor elk een districts hoofd. Het contact tusschen het Duit sche bestuur en de Poolsche bevol king wordt uitsluitend onderhouden door den „Kreishauptmann”, die den Poolschen burgemeesters aanwijzin gen geeft en van hen de wenschen der bevolking verneemt. Men ziet hierin, betoogt het blad, de duidelijke schei- Duitsche verontwaardiging Het bezoek van den koning van En geland aan de franctireurs vormt het onderwerp van een commentaar in de „Nachtausgabe’. Het blad kenmerkt dit bezoek als in strijd met het vol kenrecht. Dit komt vooral tot uit drukking doordat koning George zich door afdeelingen franctireurs een aan val liet toonen op een „tank”, waarbij niet zoozeer geregelde wapens, als wel, zooals de „Daily Telegraph” schrijft, de z.g.n. „molotowcpcktail” werd gebruikt. Deze bestaat uit fles- schen, gevuld met springstoffen. Zoo als men weet worden de franctireurs er toe opgeleid om deze flesschen in gereedheid te houden en te gebruiken voor aanvallen uit een hinderlaag op Duitsche soldaten en voor aanvallen op pantserwagens en legerauto’s. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de beschaafde menschheid, zoo gaat de „Nachtausgabe” voort, dat het hoofd van een staat zich bezig houdt met een bende, welker openlijk doel slechts bestaat in sluipmoord. Alle Engelsche kranten hebben erop gewezen, dat de opleiding in de z.g. burgerwachten gegeven wordt door mannen, die in den Spaanschen bur- gerloorlog aan den kant der rooden stonden en die zich daar door moorden onderscheiden hebben. Na dit bezoek van den koning aan een bende franc tireurs moet men verwachten, dat de Engelsche generale staf, de ontoerei kendheid van het geregelde leger in geval van een oorlogvoering op En gelschen bodem inziende, inderdaad gebruik wil maken van alle burgers en van de tot moordenaars geschooliie leden der burgerwachten voor de ver dediging van dorpen en steden. President Roosevelt heeft medege deeld, dat de Amerikaansch-Cana- deesche commissie voor de beraad slagingen over de gemeenschappelijke verdediging haar besprekingen reeds Maandag zal beginnen. In politieke kringen te Washington neemt men aan, dat Laguardia tot lid der commissie benoemd is, om dat de democraten hopen, daardoor de stad New-York bij de verkiezin gen aan hun zijde te krijgen. Evenzoo heeft, naar de „Evening Star” meldt, president Roosevelt den uitgever Roy Howard dringend verzocht in de com missie zitting te nemen, omdat deze eigenaar is van veertien belangrijke en in het geheele land gelezen bladen en omdat hij als lid der commissie zijn isolationistische houding waar schijnlijk wat zou moeten temperen. Dat Howard het verzoek van de hand heeft gewezen, heeft Roosevelt zóó geërgerd, dat hij den uitgever door zijn medewerkers liet brandmerken als iemand, die zijn vaderlandschen plicht veronachtzaamt. Engeland verwacht Amerikaan sche hulp De „Daily Mail” meldt, zoo wordt uit Londen vernomen, dat Engeland binnenkort verdere zeer aanzienlijke hulp van president Roosevelt zal krij gen. Men verkeert te Washington ech ter in absolute onzekerheid over de plannen van Roosevelt te dien aan zien. De president heeft herhaaldelijk met stelligheid verklaard, dat de le vering van torpedojagers aan Enge land niets met het Engelsche aanbod van steunpunten op de Engelsche be zittingen van het Westelijke halfrond te maken heeft. In de gisteren gehouden persconfe rentie heeft de president verklaard niets over deze steunpunten of de le vering van torpedojagers te kunnen mededeelen. De bladen vermoeden daarom, dat Engeland alleen dan de steunpunten wil verpachten, indien de torpedojagers geleverd worden, doch dat Roosevelt wegens de sterke oppo sitie in het Congres aarzelt op het aanbod in te gaan. De Britsche ambassadeur Lord Lo thian heeft een langdurig onderhoud met admiraal Stark gehad om hem om te praten, daar hij onlangs offi cieel verklaard heeft het afstaan van torpedojagers onmogelijk te achten, omdat in dit geval deelen van de Stille Oceaanvloot in den Atlantischen Oceaan dienst moeten doen en deze daardoor op ongewenschte wijze ver zwakt zouden worden. Marsa Matruh, het Engelsche oorlogscentrum in Noord-Afrika Het succesvolle optreden van de Ita lianen in Somaliland heeft voor een oogenblik de aandacht afgeleid van het hoofdfront in Cyrenaica. Toch moet men geen oogenblik uit het oog ver liezen, dat aan de Noord-Afrikaan- sche kust, waar de laatste groote slag zal worden gestreden, welke zal beslis sen over de heerschappij over de Mid- dellandsche Zee, waarmede samen hangt de heerschappij in het geheele nabije Oosten tot aan de Perzische Golf en de Zwarte Zee, aan beide zij den van de Libysch-Egyptische grens geweldige troepenmassa’s zijn opge hoopt. Ieder oogenblik kan de, beslis sende strijd ontbranden. Thans is het niet meer een beschei den expeditiecorps van blanken, dat optrekt tegen volken van gekleurd ras, doch staan de legers van twee blanke rassen tegenover elkaar, uitgerust met de beste wapens der moderne oorlogs techniek, gereed om elkaar een beslis sende nederlaag toe te brengen. Nog nimmer heeft de oorlog in Afri ka een zoodanig beeld te zien gegeven. Zoowel van Italiaansche als van Engel sche zijde maakt men thans uitslui tend gebruik van gemotoriseerde troe pen. Voor het eerst heeft men afgezien van het gebruik van muildieren en kameelen, welke hier eeuwen lang een groote rol hebben gespeeld bij krijgs verrichtingen. Zij zijn vervangen door zware pantserauto's en vrachtauto’s. Nog nooit, zoo meldt het Italiaansche legerbericht, heeft Afrika dergelijke massa's gemotoriseerde pantsertroepen bijeengezien. In dezen oorlog werd gebruik ge maakt van duizenden tanks en pantser auto’s, de zwaarste artillerie, mijnen en vlammenwerpers. En in de eerste plaats dienen wel genoemd te worden de tallooze, onmisbare vrachtauto’s, die water en munitie vervoeren. Eeu front van 1100 k.m., zonder een druppel water Het front in Cyrenaica strekt zich uit over een lengte van 1100 k.m. Het loopt in rechte lijn van Noord naar Zuid door het troostelooze, van water en plantengroei verstoken woestijn gebied, zonder een enkele mensehelijke nederzetting. De Engelschen hebben aan het Britsch-Libysche front hun beste, in den kolonialen oorlog geharde troepen verzameld. Het Engelsche opperbevel is er zich ten volle van bewust, dat aan het Libysche front zal worden beslist over het lot der Engelsche heerschap pij in de Middellandsche Zee. Italiaan sche waarnemers hebben geconsta teerd, dat de Engelschen den laatsten tijd uit het in den omtrek gelegen ko loniale gebied alle beschikbare troepen naar het front in Libye hebben gediri geerd. Naast de „Anzacs”, de Austra lische en Nieuw-Zeelandsche troepen, en het Engelsche expeditieleger bezigen de Engelschen hoofdzakelijk 1 Het Joodsche vraagstuk De „Inter-France”,, welke nauwe betrekkingen onderhoudt met de re geering te Vichy eischt de opstelling van een bijzonder statuut voor de Jo den in Frankrijk. Het Joodsche vraag stuk, zoo wordt betoogd, is in Frank rijk aan de orde sedert de Joden niet alleen maar werden geduld, maar sedert hun ook werd toegestaan in den staat een rol te spelen. Het artikel wijst op het in den laatsten tijd steeds grooter geworden Joodsche aandeel in de medische en juridische beroepen, in de pers, in de radio en in de film. Het keert zich tegen de volksfront- regeeringen, die de Joden uit Duitsch land, Oostenrijk, Polen en Midden- Europa bij duizenden in Frankrijk bin nen lieten. Het Joodsche vraagstuk moet in zijn geheel worden opgelost. De numerus clausus dient te worden ingevoerd. De Fransche pers moet de vrijheid hebben om de heillooze be drijvigheid van de Joden aan de kaak te stellen. De linksradicale afgevaardigde Gak lacher heeft gisteren, zoo meldt het D.N.B. uit Londen, in het Lagerhuis de beschuldiging geuit, dat den rijken sportmenschen het verschepen van vol. bloedpaarden wordt toegestaan, terwijl er voor kinderen geen plaats beschik- baar is. Onlangs zijn met het stoon> schip „American Farmer” 12 paarden verscheept. De regeeringsvertegen- woordiger antwoordde alleen, dat de „American Farmer” voor vervoer van kinderen niet is ingericht. van het gouvernement- generaal De „Völkischer Beobachter” schil dert in een extrabericht uit Krakau de positie van het gouvernement-ge neraal in het Groot-Duitsche Rijk. Daarin wordt eerst geconstateerd dat de door eigen schuld ineengestorte en van zijn leiders verlaten Poolsche staat door het grens-en vriendschaps verdrag tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie van 28 September 1939 werd geliquideerd. Het blad wijst op de jongste verklaring van den gou verneur-generaal dr. Frank, dat de Poolsche staat voor altijd heeft opge houden te bestaan. Drie phasen van ontwikkeling voor de positie van de Poolsche gebieden tegenover het Rijk worden aangegeven. Eerst waren de door Duitschland geleide deelen van den vroegeren staat Polen een door Duitsche militairen be zet gebied, dat, staande onder Duit sche gezag, buiten de grenzen van het ding tusschen de Duitsche leiding en over ^en Kroonraad hebben de minis terpresident Gigurtu en de minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, verslag uitgebracht over den politie- ken en diplomatieken toestand. De lei ders der delegaties voor de onderhan- delingen met Hongarije en Boelgarjje hebben verslag uitgebracht over de onderhandelingen in Turnu Severin en Krajowa. De Kroonraad keurde de politiek van de regeering goed. Ondervoorzitter van den minis terraad afgetreden Generaal Mihail, ondervoorzitter van den ministerraad, is afgetreden en benoemd tot chef van den staf van het leger als opvolger van generaal Tzenescu. Oorlogsdocument van kolonel Getz Het boek van den Noorschen kolonel Getz, den commandant van de 5e Noor sche brigade, dat over den veldtocht in de Noorsche provincie Troendelag handelt, is thans In druk verschenen. Dit boek, dat het Engelsche verraad van Namsos beschrijft wordt aldus het D.N.B., in politieke kringen te Oslo als een belangrijk krijgshistorisch do cumentair werk bestempeld. Het Noor sche telegraafagentschap vat den eer sten indruk, die het boek op de Noor sche openbare meening maakt, samen in de constateering, dat het juist we gens zijn onkreukbare zakelijkheid de onverantwoordelijkheid der geallieer den onthult. De Engelschen landden den 19en April te Namsos, zoo schrijft kolonel Getz. Reeds den 22en April, om 20 uur, kwam bij de Noorsche brigade het vol gende bericht binnen „Engelsche af deelingen vloeien in volkomen ontbon den toestand terug.” Een ander bericht, dat tegelijkertijd binnenkwam, luidde „De Duitschers rukken Steinkjer voor bij, de Engelschen volkomen versla gen.” Nog geen 3 dagen duurde der halve de zoogenaamde Engelsche hulp, waarover Noorwegen zoo verbitterd is. Viel het den Noren in de eerste dagen reeds zwaar, alleen tegen de snel op rukkende Duitsche weermacht stand te houden, na het verschijnen der geal lieerden begon een vertwijfelde strijd. De Engelschen verlangden alle soorten steun, levensmiddelen, auto’s, spoor- wegmateriaal, verplegend personeel, enz., doch zij waren niet bereid de ern stig bedreigde Noren werkelijk te hel- Beste risicoverdeeling.In één maand tijds werd verzekerd ƒ50.000.000. verdeeld over 4000 posten, maximaal ƒ50.000.-per post Derhalve geen risico’s tezamen met groote fabrie ken enz. Vlugste afwikkeling. Schade-omslag en -uitkeering bin nen 2 maanden na ieder halfjaar: dus geen wachten tot na afloop van den oorlog met daaraan verbonden grootere risico’s van waardevermin dering van het geld en verlaagde draagkracht der deelnemers. VOORSCHOTHEFFING: 1 per mille per halfjaar. 2614 MAXIMALE NAHEFFING: 4 per mille per halfjaar. Vraagt Uw Assurantiebezorger De Pan American Airways en de Britsche postcontröle De Pan American Airways Com pany deelt in de „New York Herald Tribune” mede, dat zij ondanks de aankondiging van de Amerikaansche regeering, de Engelsche postcontrole op de Bermuda-eilanden toe te laten, zal probeeren de vluchten over den Atlantischen Oceaan zonder tusschen- landing op deze eilanden te doen. Evenals tot dusver zullen de vliegtui gen der maatschappij alleen bij zwa- ren tegenwind of slecht weer op de Bermuda’s landen. Tevens deelt de maatschappij mede, dat bij de laatste 85 Atlantische vluchten 29 maal tus- schenlandingen op de Bermuda’s ge daan zyn. Daarbij heeft de Britsche censuur gemiddeld vijftig procent van de meegenomen post in beslag geno men. DE BEHOEFTE AAN ALUMINIUM HERVORMING VAN DE REGEERING? SCHENDING DER BEPALINGEN VAN HET SUEZKANAAL POLITIEKE PARTIJEN ONTBONDEN HET LUCHTVAARTVERDRAG MET DUITSCHLAND MINISTERRAAD GISTEREN BIJEENGEKOMEN WÈL PAARDEN, GEEN KINDEREN NAAR AMERIKA ONDERLINGE VERZEKERING MIJ. Javastr. 76, den Haag, tel. 11.30.41 V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2