BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 AUGUSTUS 194Ö TWEEDE BLAD, PAGINA 2 Scheveningsche klanken DE EË3 BRENGT UW KIND KRAAN BIJ URK GEZONKEN DOOR STIER AANGEVALLEN GOEDE VANGST TE HILLEGERSBERG De Nederlandsche kinderen in de Ostmark Voeding, gezondheid en finan- cieele toestand der werkloozen CONCURRENTIE VOOR RIJWIELDIEVEN SCHIP OP HOLLANDSCH DIEP GEZONKEN ENGELSCHE KABELBALLON ONTPLOFT EEN STEUNTREKKER IN GOEDEN DOEN £H STIPT OP TUD yxr |]|J4 A vecwec Tnateen. n Ze hebben het goed naar hun zin Bloed-onderzoek CXXXIX. om Een Friesch woordenboek „Auskunftsstelle der Deutschen Wirt- schaft” op de ütrechtsche Najaarsbeurs Opneming in ondersteuning van P.T.T.-personeel Nederlandsche architecten streven naar eenheid Extra-brood- en boterrantsoen voor landarbeiders van belangrik De beoordeeling van den gezondheids toestand van een bepaalde, over het ge heels land verspreide en telkens in op bouw wisselende bevolkingsgroep, zooals den de het jlsche kabel ie in de rich. West VEILIG Door bliksem getroffen? Te Woerden werd een Enge: ballon waargenomen, drijvend* ting van Utrecht, dus van West naar Oost. Toen de ballon boven Harmelen was gekomen, sloegen er plotseling vlammen uit, waarna een ontploffing werd gehoord. Waarschijnlijk is de ballon door den bliksem getroffen, daar juist een hevig onweer woedde. Diefstal van paardenvoer Twee militairen van den Opbouwdienst zijn aangehouden, wegens diefstal va® twee zakken paardenvoer uit de maneg® aan de Vondelstraat te Amsterdam. Een der militairen werd in het Vondelpark op heeterdaad betrapt door twee agenten, toen hij den tweeden zak voer op zijn fiets vervoerde. De man bekende het feit en vertelde, dat een ander hem geholpen had Ook deze is thans aangehouden. Bei’ den zijn heden voor den officier van justi tie geleid. Van officieele zijde wordt ons mede gedeeld, dat het bericht, dat landarbei ders tot 1 September a.s. aanspraak zouden kunnen maken op een extra boter- of vetrantsoen van 200 on juist is. Landarbeiders, werkzaam in den hooibouw en landarbeiders, die zware oogstwerkzaamheden verrich ten, kunnen tot 1 September a.s. uit sluitend in aanmerking komen vooreen extra brood rantsoen van 100 Gezondheidstoestand niet belangrijk slechter dan bij werkenden kostelijke doel ’n klèinig-èid óver-ebbe? Veul kleinties maeke-n-groate En as je an me vraege zou an wies motte we die bijdraege dan stie- re dan zou ik zeggeStiert ’t ah P. J. de Mos, Direkteur van de Visch- ofslag, Visschershavenweg 23, Scheve- ningen. Ik weet zeker, dat die man z’n èige der graeg voorspanne zei, om te zürge dat alles op de plaes komt, waer 't weze mot. Veul ande maeke licht werkIn de volgende Klanke van over veirtien daege zou ik de bijdrae ge dan vermelde kenne. Wie ’t red dingswerk van de manne van de SCH 82 oprecht waerdeert, die geeft dat dan vooral in dut geval te kenne met ’n kléine gift Vanwege het departement van Sociale Zaken is aan de gemeentebesturen het volgende schrijven gezonden Bij den post-, telegraaf, en telefoon dienst zijn vele hulpbestellers op arbeids overeenkomst werkzaam tegen uurloon. Deze verrichten dienst bij behoefte. Voor zoover zij niet op den dienstrooster van de P.T.T. voorkomen het voorkomen daarop is alleen het geval met de langst in dienst zijnden moeten zij dagelijks komen informeeren, of er al dan niet werk voor hen is, of wel zij ontvangen een kaart, waaruit blijkt, welk werk zij te doen hebben. Het laatste jaar hebben sommigen veelal een behoorlijk weekloon bij het P.T.T.-bedrijf kunnen verdienen, daar er mede tengevolge van de mobili. satie veel werk voor hen was. Ofschoon het werk voor die personen thans be. langrijk is verminderd en hierin, naar het zich laat aanzien, geruimen tijd geen wijziging zal komen, zou toch ontslag voor deze menschen zeer nadeelige gevol gen hebben. Immers thans hebben zij in volgorde van den datum van hun dienst verband uitzicht om, als daartoe gelegen, heid zou komen te bestaan, voor meer dienst en uiteindelijk voor vaster dienst verband in aanmerking te komen. Deze vooruitzichten zouden bij ontslag geheel komen te vervallen. Hetzelfde geldt voor reserve locale krachten, die op kantoren en bureelen dienst doen bij behoefte. In verband met het bovenstaande is goedge keurd, dat aan bedoelde personen steun of aanvullende steun wordt uitgekeerd, tegen overlegging van een bewijs van het bestuur der P.T.T., dat zij op arbeidsover. eenkomst in los dienstverband bij het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie werkzaam zijn. Vertooning van een ontslagbewijs behoeft dus voor opne. ming in de steunregeling van betrokkenen niet te worden geëischt. ben kunnen bemachtigen. Aan den diefstal van de boonen had den zich schuldig gemaakt F. J. S. en zijn vriend L. J. v. B., die ook schuldig zijn aan de poging tot inbraak in de wo ning van dr. B. Uit het onderzoek, dat nog gaande is, ii reeds gebleken, dat dit driemanschap zich aan verschillende andere diefstallen heeft schuldig gemaakt, o.a. een diefstal van konijnen. Diefstal van militaire goederen Door de politie werd voor eenige weken bij een bewoner in de Berglustlaan te Hillegersberg een aantal wollen dekens in beslag genomen, welke afkomstig ble> ken van 1-10-RA. dat in Hillegersberg ge legerd is geweest. Deze inbeslagneming kon geschieden naar aanleiding van een vetdiefstal bij den slager R.. waardoor de politie op het spoor van den diefstal van de wollen dekens kwam Het onderzoek, dat niet gemakkelijk was, heeft geleid tot de aanhouding te ’s-Gravenhage van den gewezen militair C A. v. d. B.. thans werkzaam bij den Opbouwdienst, en te Haarlem van den gewezen militair H. S., thans te Leiden als automobielmonteur werkzaam. Deze heeren, die aanvankelijk te Hille- gersberg gelegerd waren, hadden te Rot terdam getracht de gestolen dekens verkoopen wat niet gelukte, doch elders wel. Alle opvarenden gered Nabij Willemstad is gistermiddag om 4 uur, met het Hellegat in zicht, bij den strekdam in het Hollandsch Diep, gezon ken het sleepschip „Rubens”, groot 1136 ton, van de reederij Pluvier te Antwer pen, kapitein schipper Bosch, woonachtig te Capelle a. d. IJsel Alle opvarenden zijn gered en opgepikt door de sleepboot „Eem” van P. Smit te Rotterdam. er wat te verdiene-n-is, dan ziene de mensche mèistal gien gevaer. Maar met dat groate mèinegevaer zoue vooral ’s nachs de mogelike gevolge-n- iet te overzien weze. voldoende is, toch Is in 24 pCt, van de gezinnen de voeding krap of matig te noemen (het overeenkomstige cijfer bij de werkenden bedraagt 6 pCt); terwijl de Ca-, Fe-, eiwit- en vitamine A-voor- ziening bij resp. 31, 26, 20 en 10 pCt. van de gezinnen beneden de door de commis sie gestelde normen blijft. Vergelijking van de voeding tusschen gezinnen met kleine en die met groote kinderen toont, dat eerstgenoemden het aanmerkelijk beter zouden hebben dan de laatstgenoemden. Dit is in tegenspraak met den budgetairen toestand van deze groepen van gezinnen, aangezien daar geen opmerkelijke verschillen aan het licht treden. Een en ander is een aanwij zing, dat de door ons gevonden verschil len in de voeding schijnbaar kunnen zijn veroorzaakt door de niet geheel op Hol- landsche gezinnen passende Volkenbonds- schaal van 1932. Verdere uitwerking van de gegevens, op basis van een meer met Nederlandsche toestanden in overeen stemming zijnde schaal, zou het wellicht noodzakelijk maken deze conclusie te herzien. die der werkloozen, levert bijzonder groote, ono verkomenlijke moeilijkheden op. Dit spruit voort uit de omstandigheid, dat er geen enkele betrouwbare maatstaf is, waarmede door een eenvoudig en op groote schaal toe te passen onderzoek een directe beoordeeling van den gezond heidstoestand te verkrijgen Is. Door be- studeering van een onbegrensd gebied, met name dat der tuberculose, kunnen echter wel eenige gegevens verkregen worden, welke tot vorming van een oor deel kunnen bijdragen. De daling in de sterfte aan tuberculose is in de achter ons liggende jaren van werkloosheid on onderbroken voortgegaan. Ongunstige beïnvloeding van bestaande tuberculose (recidief) door lage welvaart is waargenomen. In verband hiermede is hetzelfde voor de werkloozen onder de oogen te zien. Geneeskundige rapporten en meeningen der medici wijzen er op. dat in het algemeen de gezondheidstoe stand der werkloozengezinnen niet on rustbarend is, maar dat toch telkens symptomen worden waargenomen, welke tot voorzichtigheid in dit oordeel nood zaken. Uit de rapporten van de artsen blijkt, dat de gezondheidstoestand bij de werkloozen niet belangrijk slechter is dan bij de werkenden. Bezat elf mille aan contanten Bij een bewoner aan de Laurierstraat te Amsterdam, die reeds langen tijd steun trok, hebben ambtenaren van den dienst met het opsporen van bedrog, een huis zoeking gehouden, waarbij zij in het bed een kistje vonden, dat f 11.000 aan contan. ten bevatte Hij beweerde dat het geld van een erfenis afkomstig was. Daar dit er niets aan afdoet, dat hij, dit groote bedrag be. zittend, zich al dien tijd ten onrechte steungelden heeft doen uitkeeren, is vol gens de „N.R.Crt.” tegen hem een gerech- telijke vervolging ingesteld en het geld in beslag genomen. Verdenking was tegen den man gerezen toen eenige rechercheurs op straat be. merkten, dat hij bezig was een gouden ring te verhandelen. Onze Nederlandsche kinderen in de Oostmark maken het goed en amusee- ren zich kostelijk, dat was <Te eind indruk, welken wij kregen van ons ge sprek één dezer dagen met één der vrouwelijke medici, die als begeleidster de reis met een kindertransport mee maakte. Zij bezocht, nadat zij haar taak had volbracht, verschillende dorpen en ste den, waar de jeugd is onder gebracht, ■waarbij zich ruimschoots de gelegenheid bood den kinderen vragen te stellen omtrent hun bevindingen en indrukken. Reeds de aankomst te Steyer was een openbaring voor de jeugd. Het plaatsje was feestelijk met groen en vlaggen versierd, de geheele bevolking was uit- geloopen. Klaarblijkelijk wilden de ge moedelijke inwoners- van deze streek op deze wijze hun dank betuigen voor hetgeen Nederland na den wereldoorlog voor de Oostenrijksche kinderen deed. Op en om het station stonden partij- functionnarissen, jongens van de Hitler Jugend met een muziekcorps, dat vroo- lijke wijsjes ten gehoore bracht; meis jes van den Bund Deutscher Madel en de pleegouders, bij wie de kinderen onderdak zouden vinden. Zeer, zeer hartelijk werden onze jon gens en meisjes ontvangen. De ver moeienissen van de reis waren aldra vergeten. Want lang had de spoorreis sommigen wel geduurd. Dertig uren sporen, het is een heele tijd, speciaal voor kinderen, van wie de meesten nog nooit zoo lang in een trein hadden ge zeten. Zeker, de geleiders en geleid sters, de medici, de verpleegsters, ze hadden allen hun best gedaan om het den kinderen zoo aangenaam mogelijk te maken. Er was limonade en water te over om den dorst te lesschen. Nij vere handen konden nauwelijks genoeg broodjes smeren om aan de vraag van het hongerige jonge volkje te voldoen, maar hoe fijn de broodjes ook smaak ten, de kinderen waren blij toen ze een. maal het einddoel van de reis hadden bereikt. Met tusschenpoozen zijn in totaal uit verschillende deelen van ons land af komstig, ongeveer 7000 kinderen naar de Oostmark gegaan, alwaar ze zullen blijven tot October; kleine kleuters van nauwelijks 3 jaar, maar ook opgescho ten meisjes en jongens. Er is vrijwel geen plekje in het fraaie land of men hoort er nu Hollandsch spreken. De pleegouders, menschen van allerlei rang en stand, ze doen wat ze kunnen om het onze jeugd naar den zin te maken. Een boer neemt de jongens mee naar het land om te helpen bij het hooien, maar ze komen uit de stad en vinden koeien enge beesten, zoodat eerst de angst voor de loeiende vier voeters moet worden overwonnen. Een familie elders organiseert een uitstapje, met een draadbaan gaat het naar den top van een berg, van waaruit men een prachtig uitzicht heeft, er wordt ge zwommen en „gezond”. In één der groote hotels te Bad Aus- see zijn drie kinderen ondergebracht, ze zijn de lievelingen van alle gasten en bezoekers en worden vreeselijk ver wend met allerlei cadeautjes. Een jon gen pronkt met zijn korten lederen broek met hertshoornen knoopen, welke hij heeft gekregen. „Als ik zoet ben, mag ik ook zoo’n broek voor Pappi mee nemen”. zegt hij glunder. Weer een ander toont met trots zijn hengel, waar mede hij zijn geluk beproeft in de Traun. De taal geeft aanvankelijk hier en daar wat moeilijkheden, maar de kin deren doen hun uiterste best om zich verstaanbaar te maken en Duitsch te leeren. „Morgen gehe ich schwimmen”, zegt een blond, klein Hollandsch meisje met blauwe oogen en vreezend, dat de Nederlandsche dokter het niet verstaat, volgt een zwaaiend manuaal met de armen. Ja, de Nederlandsche kinderen in de Oostmark hebben het goed naar hun zin. Het heimwee van sommigen is snel overwonnen, daarvoor zorgen de opge ruimde, gemoedelijke pleegouders. Ze weten de kinderen in hun zingend dialect snel op andere gedachten te brengen. Straks zal een jolige, bruingebrande, jeugdige schare naar ons land terugkeeren met de herinne ring aan een onvergetelijke vacantie in de bergen. Juust nae anlei-ing van ’t onge val met de SCH 49 aan ik me vóór- esteld, om nog er is op ’t groate nut te wèize, dat elke visscherman de zwemkunst volledig machtig is. Al de inweuners van ons waeterlandje moz- ze-n-èigelik goed kenne zwemme. Wat zou dat op ’t jaerliksche lijsje verdrinkingsgevalle gien verschil oplevere kenne Maar voor mensche, die ’t groaste gedèilte van der leve-n-op ’t waeter deurbrenge motte, is de zwemkunst wel van de aldergroaste beteekenis. Of de twie mensche van de SCH 49, die net nog op ’t nippertje ered konne worde, de zwemkunst machtig wazze, weet ik iet. Wél weet ik, datte ze gewond wazze-n-en der leve-n-in de èirste plaes nog te danke-n-aane an het fèit, datte ze der èige vastouwe konne an drèivend wrak-out. Maar as die ulpmiddele non er is iet bij de hand benne, wat zou ’t dan gien koste- lik ding weze-n-as zoa’n visscherman z’n èige zwemmende bove waeter ouwe kon Ik weet wel, dat er op dat gebied de leste tèid goeie vorderinge-n- emaekt benne. Van de week vernam ik nog van de bekende Jac. Vooys, dat er tot nog toe an 350 visscherlui ’n zwemdiploma uiét-erèikt is. En datte der 30 zèilui zoa goed as al de lesse voor „reddend zwemme” met uiètste- kend resultaet evolgd ebbe. Maar dat is nog lang iet, wat ’t weze mot. Der zei nog èil wat meir motte gebeure. Vooral „reddend zwemme” is voor ’n visscherman onontbeerlik. Bij leve-n- en wèlweze kom ik op dat onderwürp nog er is brom. Want der valt nog èil wat van te zegge KEES DE KLINKER Zoa is onze visschersplaes weer 's knappies oppeschrikt van ’t ongeluk, dat de schokker Sch. 49 etroffe-n-eb. We wazze der al ’n beetje an gewend eraekt. dat alles zoa’n rustig verloap bleef neme. Elke ochend met ’n beetje moai weer tientalle kléine scheepies nae zèi en ’s aevens alles weer rustig en wel in de aève brom- En dat onder stevig toezicht van 'n paer pelisievaer- tuiège. Deurdatte de vischies dier be- taeld worde, kenne de groate koste, die-e der allemael an verbonne benne, zonder bezwaer bestreeje worde en blèive der nog ’n paer lieve cente voor de visscherman óver oak. Maar op onverwachse menier worde we toch weer gevoelig der an erinnerd, dat oak dat bedrèif iet zon der gevaer uièt-oefend ken worde, ’t Vischtuièg van de Sch. 49 raekt op ’n zeker oagenblik klem en de mensche benne genoadzaekt om de boel binne te aèle. En net op ’t moment, dat er ’n mèin zichtbaer wordt, barst de ont ploffing los. De woorde van de jongste metroos, die vóór op de plecht stong en die ’t gevaer 't eirste an zag kom- me, benne nog iet koud, of ’t ongeluk is al gebeurd. Op 't zelfde oagenblik wier dat jonge leve op de gruwelikste menier vernietigd. De twie overige manschappe mogge wel van bezonder geluk spreke, datte ze nog deur der kammeraes van de Sch. 82 ered konne worde, 't Mag dan weze, datte ze der iet zonder kleirscheure-n-ovvekomme benne, ze ebbe der teminste ’t leve nog owebrocht. Ze benne daedelik nae 't zieke-n-uiès vervoerd en volgens de leste berichte wordt er verwacht, datte ze allebei der nog goed deurkomme zelle. Dat er enkeld maar op den dag evischt mag worde, èit teminste oak die goeie kant nog, dat ’t gevaer voor dergelike ongelukke zoa veul mogelik beperkt wordt. De visscherij mag dan ’s nachs beter resultaete-n-oplevere, maar de risiko’s benne-n-in deuze tèid weer zoaveul te groater. Liever maar wat minder vangst met daglicht, dan bestaet er oak minder kans op rampe. zao-as we dat met de Sch. 49 weer ondervonne-n-ebbe. Want aane de vis scherlui vrij slui, dan zou je nog aeke- lige dinge genog mee kenne maeke. As Een onderzoek bij zevenhonderd gezin nen over geheel Nederland Verschenen is het rapport, uitgebracht door de commissie tot onderzoek van den gezondheids- en voedingstoestand der werkloozen, 11 Mei 1936 ingesteld door het departement van Sociale Zaken. Dit onderzoek heeft zich uitgestrekt over zevenhonderd gezinnen, over geheel Nederland verspreid. Vele gezinnen kwamen niet toe Aan de conclusies, waartoe de commis sie is gekomen, ontleenen wij het vol gende: De totale inkomsten der ondersteunde werkloozen loopen minder uiteen dan men op grond van de indeeling in sterk onderscheiden steuntariefklassen zou ver wachten. Dit is het gevolg van de om standigheid. dat op het platteland, waar in de lagere steuntariefklassen gelden, meer werkverschaffing plaats vindt en meer gelegenheid bestaat tot neven-in- komsten uit het vrije bedrijf, met name zomerwerkzaamheden op het land. (De groote steden, waarin de hoogste steun- tariefklasse geldt, werden echter niet in het onderzoek betrokken.) De uitgaven der ondersteunde werk loozen zijn over het geheele land vrij wel gelijk, met uitzondering van de huis huur en in mindere mate ook die van fondsen en contributies. De woningkosten hangen samen met den lageren levens standaard op het platteland, de lagere uit gaven voor verzekeringen zijn het gevolg van een grootere armoede der werkloo zen aldaar. Met uitzondering van de He steunta- rlefklasse wijzen de budgetten der onder steunden in alle lagere steuntariefklassen een nadeelig saldo aan, dat van de He tot de IXe steuntariefklasse geleidelijk toeneemt. Hoewel dit niet nader onder zocht werd, moet worden aangenomen, dat een groot deel der ondersteunden schulden bij leveranciers e.a, heeft ge maakt. Vergelijking der budgetten van werk- loozen-gezinnen met die van werkenden (met een inkomen van 1400 of minder per jaar) toont aan in welke mate het werkloozen-gezin zich bezuinigingen op legt: 6 pCt. aan huishuur, 7 pCt. aan vuur en licht, 25 pCt. aan voeding, 47 pCt. aan kleeding en wasch, 52 pCt. aan verzekeringen en 58 pCt. aan overige uit gaven. De uitgaven der werkloozen be perken zich noodgedwongen tot die, wel ke voor een minimaal levensonderhoud noodzakelijk zijn. Verkelijking van de budgetten met lage en hooge voedingscijfers maakt het aan nemelijk, dat hierbij ook begrippen van moraal en fatsoen een rol spelen. De ge zinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal hongerlijden boven schuluden ma ken, gezinnen met hooge voedingscijfers maken veelal alles ondergeschikt aan een ruime voeding. De grootere gezinnen kunnen zich nog wel de noodzakelijke voeding verschaffen en ook de meest noodzakelijke uitgaven aan kleeding besteden óp dezelfde wijze als de kleine gezinnen, maar moeten zich een verder gaande versobering in alle andere uitgaven getroosten en bovendien in grootere schuld geraken. Voeding in 24 pCt. der gezinnen krap of matig De werkloozen hebben zich over het algemeen zoodanig aan de geringe in komsten aangepast, dat de uitgaven per 1000 calorieën en per verbruikseenheid in het geheele land ongeveer gelijk zijn. Ir het algemeen is het voor de werkloo zen mogelijk zich, mede dank zij de voor hen gedistribueerde levensmiddelen, een voeding te verschaffen, die zoowel kwan titatief als kwalitatief aan redelijke eischen voldoet. Ongetwijfeld is de samenstelling voor verbetering vatbaar, doch dit is tevens het geval bij de voe ding der nlet-werkloozen. Al bestaat over het algemeen de moge lijkheid, dat de voeding der werkloozen Het Nederlandsche perskantoor meldt In het instituut voor land- en volkerenkunde aan de universiteit van Kiel wordt de uitgave voorbereid van een omvangrijk Friesch woordenboek Naar voorloopige ramingen omvat het archief van dit woordenboek 250.000 biljetten met gegevens. Het woorden boek zal ook streektalen bevatten en in acht taalgebieden worden ingedeeld. Het geheel wordt aangevuld met fol kloristische aanteekeningen. Bondsraad aanvaardt ordenings- voorstel De Nederlandsche Bond van Bouwmees- tersgilden hield te Utrecht de vierde ver gadering van den bondsraad. De voor zitter. I. de Bloem, constateerde in zijn openingswoord, dat eenheid onder de beroepsbeoefenaren het ontstaan en stre ven uitmaakt van de organisaties der bouwmeestersgilden, weshalve het con sequent op den weg diér organisaties ligt, cm de universeele Nederlandsche archi- tecten-organisatie mede tot stand te bren gen. Een commissie uit drie landelijke orga nisaties van architecten, te weten: den Bond van Nederlandsche Architecten BJJ.A., het Nederlandsch Instituut van Architecten NI VA en den Nederlandschen Bond van Bouwmeestersgilden N.B.B.G., onder voorzitterschap van prof Zwiers, stippelde richtlijnen uit en ontwierp de statuten voor de nieuwe organisatie. In de nieuwe vereeniging zal niet slechts plaats zijn voor hen, wier titel van architect of bouwmeester zal zijn be schermd, zij zal ook afdeelingen van bouw kundigen bevatten, zijnde degenen, die wel het beroep mogen uitoefenen, maar niet het recht hebben verkregen den titel van architect te voeren. De opbouw van de nieuwe vereeniging zal organisch zijn en het geheel zal pas sen in het raam van de bedriifsorgantsa- torische samenwerking van het geheele bouwvak Een der voornaamste doelstel lingen der bouwmeestersgilden wordt hiermede in de nieuwe organisatie tot uitdrukking gebracht en het vormde een sterk argument van de zijde van het be stuur bij de levendige discussies, welke zich rondom het voorstel ontwikkelden. In de re- en dupliek richtte de tegen stand zich vooral tegen de „overgangs bepalingen” van de a.s architecten-veror- dening, omdat deze bepalingen tevens de basis van toetreding tot de nieuwe ver eeniging vormen, verder tegen de door voering van bet selectie-beginsel binnen de organisatie, de gelijke honoree- ring van geselecteerden en ongese- lecteerden en tegen het feit, dat voor het opgeven van nevenberoepen slechts een te onbelangrijke overgangstermijn wordt gesteld. Het bestuur antwoordde, dat de over gangsbepalingen der verordening zeer menschelijk geacht moeten worden en slechts in geringe mate afwijken van het toelatingsminimum gesteld in de bouw meestersgilden. De overgangstijd van an- derhalfjaar, voor het verlaten van het nevenberoep, bij het in-werking-treden van de architecten-verordening, wérd door het bestuur voldoende genoemd. Met nadruk werd erop gewezen, dat het voorstel het resultaat is van een voorbe reiding aan beide zijden, welke reeds jaren terug was aangevangen en dat een basis van overeenstemming reeds in April van dit jaar was bereikt, zoodat de sa menwerking gebaseerd was op wederzijd- sche overtuiging en door de huidige bij zondere omstandigheden eerder was ver traagd dan bevorderd. Het voorstel werd tenslotte door den bondsraad met overgroote meerderheid aanvaard. Samenwerking huiden-, leder - en schoenbranches in een bedrijfsorgaan. In een op 20 Augustus j.l. te Utrecht gehouden vergadering hebben de afge vaardigden van alle bestaande organisa ties in de huiden-, leder-, schoen- en aanverwante branches besloten, door wijziging van het statuut van het sinds eenige jaren bestaande contactorgaan in dit bedrijf de samenwerking te verster ken door aan de leiding van dit insti- utut de bevoegdheid te verleenen voor gemeenschappelijke belangen der bran ches op te komen. Gevormd werden de navolgende vakgroepenlooistoffenhan del, inlandsche huidenhandel, exotische huidenhandel, lederindustrie, lederimport- handel, schoenindustrie, schoenimport- en engroshandel, lederhandel, schoenhan- del, lederwarenindustrie, drijfriemenin dustrie en schoenmakerij. Van al deze vakgroepen kan een vertegenwoordiger zitting hebben in het bestuur tot leden van het dagelijksch bestuur werden ge kozen de heeren P. F. Scheeren, voor zitter, L. J. Uytendaal en A. W. Sabel Tzn„ terwijl mr. H. A. J. C. Muyser be last werd met het secretariaat, dat ge vestigd is op de Leidschegracht 18 te Amsterdam. Een bedrijf van ongeveer 16000 groote en kleine ondernemingen heeft hiermede de beschikking over een toporganisatie, welke gemeenschappelijke bedrijfsbelangen ten overstaan van de overheid en haar instellingen kan be hartigen. Geen persoonlijke ongelukken Tijdens een hevigen storm zijn een kraan en een bak tegen den dijk Urk— Lemmer gesmakt. Vele sleepbooten heb. ben getracht het zware gevaarte vlot te brengen, maar door het aanhoudend heen en weer slingeren, drongen de basaltblok, ken aan den voet van den dijk door den bodem van de kraan en stroomde het wa. ter naar binnen. Tevens sloegen de zware zeeën over de kraan, zoodat deze zonk. Alleen de lange arm van de kraan steekt boven water uit en deze is door het gewei dige slingeren scheef gezakt. Schipper H. van 't Hert, die aan boord gebleven was, moet later de kraan ver. laten en slechts met moeite wist hij langs een naar den kop van den dijk gespannen touw het veege lijf te redden, aldus meldt de „Tel.” De vijf opvarenden zijn alles kwijt, tot stam- en distributiekaarten toe. In hotel „De Verwachting” zijn de man. nen van droge kleeren voorzien en gister, middag zijn zij naar hun resp. woonplaat, sen vertrokken. De eveneens op den dijk geworpen bak is geheel vernield en moet als verloren worden beschouwd. Jongedame op het oorlogspad Na de vele rijwieldieven, die den laat- sten tijd zijn aangehouden, heeft de po litie van het bureau J. D. Meyerplein te Amsterdam Donderdagavond een rijwiel- dievegge gearresteerd. Het is nog zelden voorgekomen, dat een meisje wegens rijwieldiefstal aangehouden werd, terwijl het vermoedelijk nog nooit is gebeurd, dat een meisje op heeterdaad bij een fiet sendiefstal betrapt kon worden. Dit ongeveer twintigjarige meisje kwam Woensdagavond met een mooie damesfiets bij een rijwielhandelaar op het Waterlooplein. Zij vroeg, of zij hier de fiets even mocht stallen, hetgeen ge beuren kon, aangezien de rijwielhande laar ook een stalling heeft. Terwijl zij de fiets neerzette, vroeg zij zoo terloops, of de handelaar ook rijwielen kocht. Inder daad, dat deed de rijwielhandelaar De man was echter niet thuis, zoodat de vrouw van den handelaar het meisje vroeg, of zij de fiets dan maar voorloo- pig achter wilde laten en den volgenden avond even terug wilde komen. Inmiddels was de politie er reeds ach tergekomen, dat het meisje vermoedelijk een fiets had gestolen. Toen zij Donder dagavond weer kwam, werd zij gearres teerd. Zij werd naar het bureau aan het J. D. Meyerplein overgebracht, waar zij den diefstal bekende. Drie inbrekers gevat Woensdagnacht is ingebroken in boekhandel van de fa. de M. aan Dorpsstraat te Hillegersberg. Door verbreken van een ruit aan de voorzijde van den winkel is men binnengekomen. De daders hadden het alleen gemunt op behoorlijke voorwerpen en zoo viel een groot aantal vulpenhouders, meest merk- kwaliteiten, hun als buit in handen. Vervolgens werd In dienzelfden nacht een poging tot inbraak gedaan in de wo ning van dr B. aan het Montignyplein, waar de daders minder geluk hadden De heeren hadden de ruit van de keuken deur aan de achterzijde van de woning uitgesneden en konden toen gemakkelijk het slot van de deur opendraaien, daar de sleutel nog daarin zat De keuken De Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland, Amsterdam, zal weder om in samenwerking met de „Ausstel- lungs- und Messeausschuss der Deutschen Wirtschaft”, Berlijn, een informatiebureau voor alle inlichtingen betreffende het Duitsch-Nederlandsche handelsverkeer in de officieele Duitsche afdeeling op de Ütrechtsche Najaarsbeurs inrichten. De Duitsche Kamer van Koophandel zal met het oog hierop gedurende den duur der beurs, n.l, van 3 t.m. 12 September, geen spreekuren in het gebouw der Kamer houden, doch uitsluitend in het informatie bureau te Utrecht tot de beschikking van haar leden en verdere bezoekers der beurs staan, die inlichtingen wenschen in te winnen. Toch kenne we moeielik van dat ongeluk met de SCH. 49 ófstappe, zon der met groate waerdeering gewag te maeke van de buiètegeweune menier, waerop de SCH. 82 z’n èige van z’n menschelike plicht ekwete-n-eb, nog te redde wat er te redde viel. Oak de SCH. 82 was druk bezig met vis- sche, toe dat drama met de SCH. 49 plaes greep. Zonder z’n èige ’n oagen blik te bedenke, akt schipper Gerrit Spaens z’n èile vischboeltje ter waerde van 300 tot 400 guide figenael óf en zet sebiet koers nae de plek toe van 't ongeluk. En an die deurtastende me nier van optreeje is ’t te danke, dat de man ’t geluk magge beleve-n-eb, om twie menscheleves te redde. De dren kelinge aane der èige nog vast ken- ne-n-ouwe-n-an ’n drèivend voorwürp. As de 82 der iet zoa gaauw bü-eweest aa, dan aane-n-oak die twie slachtof fers ’t motte begeve. En non mag de praktèik van ‘t leve weze om, as de krant ienmael eleze-n-is, oak 't moaiste reddingswerk weer te vergete, maar dat geval mag ier toch zoa maar iet epasseerd worde, 't Gaet ier om redders, die zélf met le- vensgevaer der broad motte verdiene. Die zonder ienige bedenking der vis- scherijspulle van onderde guides waerde ovvekapt ebbe-n-om ’n gevaer- like redding uièt te voere. En dan nog ezwege van zooveul daege verlies van verdienstes, eir datte ze weer met nieuwe spulle kenne gaen vissche. Die mensche-n-ebbe ’n weldaed beweze-n- iet allien an de slachtoffers, maar oak an de èile saemeleving. En 't minste, wat er gebeure ken, dat is toch wel, datte ze der schaede, die met ’t reddingswerk gepaerd egaen is, op de ien of aare menier vergoed krèige. Daer ebbe ze èigelik ’n zeker moreel recht op. Vooral non die red ders uièt èige middele gien nieuwe spulle anschaffe kenne. Oe moai of 't oak weze zou, azze ze strakkies 'n me- dalje krèige, daer ebbe ze der visch- nette nog iet bij brom, die ze kwèit eraekt benne, Zoue der non onder de trouwe le zers van de Klanke iet enkelde mee levende mensche weze, die voor dat werd grondig doorzocht; er wordt even wel niets vermist De politie heeft dadelijk een uitgebreid onderzoek ingesteld met het gevolg, dat zij allereerst in aanraking kwam met den 20-jarigen P J S„ aldaar, en dier» vriend L. J. v. B„ die op een handwa gen boonen vervoerden, welke van dief stal afkomstig bleken uit den tuin van den tuinder V. De beide heeren werden naar het politiebureau gebracht en al daar gefouilleerd, waar op een der da ders een aantal vulpenhouders werd ge vonden, afkomstig van de inbraak bij de M Deze vondst leidde verder tot de aanhouding van den 19-jarigen B. C. S, een broer van F. J. S. Ook deze is in bewaring gesteld. Uit het verhoor bleek, dat de beide broeders schuldig zijn aan den diefstal van vulpenhouders bij de waar zij een stuk uit een spielgelruit hadden gesneden en zoodoende gemakke lijk de voorwerpen uit de etalage heb- Arbeider zwaar gewond De 30-jarige boerendaggelder D. v. d Vis is, terwijl hij in het weiland van den veehouder Binnendijk, langs den Westka- naalweg, te Alphen aan den Rijn, werk zaam was, plotseling door een woedenden stier aangevallen Deze wierp den man up den grond en zou herr waarschijnlijk ge dood hebben, wanneer de veehouder en eenige andere personen niet te hulp wa ren gekomen. Zij wisten, naar de „Tel” meldt, de aandacht van den stier, die rijn slachtoffer met de horens bewerkte, af te leiden, zoodat v. d. Vis op een ladder kon worden weggedragen. Hij is met ern- stoge hoofdwonden en inwendige kneu zingen in zorgwekkenden toestand naat het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De bloedsamenstelling van zwangere vrouwen geeft een indicator van den voedingstoestand. De commissie heeft het doelmatig geacht, voor de toepassing van dezen indicator zwangeren uit onder steunde gezinnen te vergelijken met zwangeren uit niet-ondersteunde gezin nen. In alle categorieën en in beide ge meenten van onderzoek (Amsterdam en Utrecht) bleek, dat de uitkomsten van het bloed-onderzoek bij de ondersteunden iets minder gunstig zijn dan die der niet-ondersteunden. Het weliswaar gerin ge verschil is zéér constant en is onge twijfeld een weerspiegeling van de ver schillen, die men ook in het voedings onderzoek waarneemt. In het bloed onderzoek komen zij, genivelleerd door de biologische aanpassing van het orga nisme, iets minder sterk tot uiting. Het gemiddelde haemoglobine-gehalte mag bevredigend genoemd worden. Wel komen bij beide groepen gevallen met lager gehalte dan het gewenschte voor, doch zorgwekkende gevallen zijn uiterst zeldzaam. Voor erythrocyten geldt het zelfde. De vitamine C-voorziening wijst bij beide’ groepen in de wintermaanden op een Onmiskenbaar tekort. In de zomer maanden wordt dit echter aangevuld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6