l> v p/ HAAGSCHE COURANT Lichtgevend bier de terrasbezoekers voor ES IN EN OM DEN HAAG STADSNIEUWS Zaterdag 24 Augustus 1940. I DERDE BLAD EEN NOODLOTTIGE DRIEHOEK VROOLIJK KINDERFEEST IN HET CIRCUSGEBOUW „DE BOEMELBARON” IN WEST-END GEMEENTERAAD Storm op Scheveningen SM niet gezien. Enkele consumptie-tenten hebben het zwaar te verantwoorden gehad. Het was daar redden, wat er te redden viel. (Bovenste foto.) Ondereen in reparatie zijnde trawler van de firma Vrolijk is in de Scheveningsche haven op drift geraakt, lek geslagen, tegen den wal gedreven en gezonken. (Schimmelpenningh) DE STORM Prosit, amiceWat hebben wij elkaar in lang Haagsche bond „Vacantiebezigheid voor Schoolkinderen” sluit het seizoen Een scène uit deze geestige operette. Van links naar rechts Cor Smit als schoonmama, Piet Kohier als „Droogkeeltje” en de studente Tini Visser. Piet Kohier in een geestige^ creatie F-- F Cï 4 Een praatje met den jubilaris OOM KOOS. Piet Köhler gehuldigd ik EERSTE OPTREDEN VAN ESMERALDA IN METROPOLE-PALACE Het bekende Vara-orkest „Esme ralda”, onder leiding van Eddy Walis, is gisteravond met groot succes voor het eerst in onze stad opgetreden in het Metropole-Palace. Het program ma bestaat uit verfijnde amusements muziek, zooals we die van dit virtuo- zen-ensemble gewend zijn, met aar dige show-afwisselingen. Het aanhou dende applaus kon echter, in verband met de vroege duisternis, helaas geen bis-je te voorschijn roepen. No. 17655 De Gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Maandag 2 September, n.m. half twee. De wekelijksche straatevan- gelisatiedienst wordt in de komende week gehouden op Woensdagavond, en in ver band met de vroeger invallende duister nis, reeds om half acht, op het van St. Al- degondeplein. BOND VAN CHR. BAKKERS PATROONS De jaarlijksche algemeene vergadering van het Gewest Zuid-Holland van den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Neder land zal Dinsdag 27 dezer in „De Kroon” hier ter stede worden gehouden. Na af doening der huishoudelijke zaken zal als spreker optreden de heer K. Kolstein, van Bilthoven, secretaris van den bond, met het onderwerp ,,De moeilijkheden in het bedrijf”. LICHTUITSTRALING In de Alberdingk Thijmstraat 105 en in de Hoogewal 9 brandde gisteravond licht, dat naar buiten uitstraalde. De po litie verschafte zich toegang stukslaan van een ruitje en lichten. Op de Statenlaan, Nieuwe Parklaan en Doornikschestraat zijn een aantal boom pjes omgewaaid. Op de Oostduinlaan zelfs een van grooter formaat, zoodat de kraan- wagen van de politie er aan te pas moest komen.* Op het strand ter hoogte van den vuur toren zijn een kastje met redlijnen en eenige palen, waarop stond „Gevaarlijk zwemmen” weggespoeld. Orkestvereeniging „Ons Genoegen” Met veel succes gaf de orkestvereeni ging ,,Ons Genoegen”, o.l.v. de dirigente Louise Garnier, gisteren een concert voor de Rotterdamsche geëvacueerden in het schoolgebouw Paets van Troostwijkstraat. Een gevarieerd programma werd vlot af gewerkt. Vooral eenige vroolijke mar- schen vonden veel bijval. Na den slot- marsch „Op Marsch” dankte een van de heeren van het comité voor het gebodene. Hij hoopte dat „Ons Genoegen” nog vele malen een concert voor de geëvacueerden zal kunnen geven. aan: i is heerlijk als je als ouwe tooneelrot voelt, dat je ook in deze dagen contact hebt met het jongere publiek. Ze mo gen zeggen wat ze willen, maar ons too- neel is om-de-dooie dood nog niet dood. Het is nog springlevend en het heeft nog belangstelling. Wel: als we de Hagenaars gehad hebben ga ik weer verder. Naar Billardclub, vacantiepo tje en een oneerlijk lid Een biljartvereeniging heeft haar vergaderlokaal in een der café’s hier ter stede. In een der hoeken daarvan staat een prijzenkast en in die prijzen- kast bevond zich, behalve medailles en fraaie bekers, ook een „potje”. De le den van die biljartvereeniging hadden op de bijeenkomsten de gewoonte, be halve aan Bacchus ook aan het potje te offeren. Eens per jaar werd van het bedrag, dat in het potje zat, een gezel lig uitstapje gemaakt. Vermoedelijk zou dit ook dit jaar nog geschieden, want verleden week Zaterdag zat er onge veer ƒ75 in. Waarschijnlijk was dit hooge bedrag een der leden te mach tig, want het potje met inhoud ver dween op dien noodlottigen dag. De po litie werd er bij gehaald en na naar geestig speuren viel de verdenking op een der leden, een 39-jarigen chauf feur. Hij werd aangehouden. Bij het Verhoor vertelde hij, dat hij dien Za terdagavond een „allemachtig lolligen avond” had gehad. Mar hij beweerde tevens geld uit een andere bron geput te hebben. Hetgeen ook inderdaad waar Was. Maar een gedeelte van het geld bestond uit kwartjes en dubbeltjes en Van de herkomst daarvan wist de chauffeur, die commissaris van de kas- 'commissie was, geen verklaring te ge ven. Ook het „varkentje” van de bil jartvereeniging bevatte een groot aan tal dubbeltjes en kwartjes, zoodat de Politie alle aanleiding meende te heb ben om den man vast te houden. Vanmorgen omstreeks 7 uur slipte in de Lekstraat bij het Schelde- plein een vrachtauto met aanhangwagen. De auto botste daardoor tegen een tram wagen van lijn 12. Het voorbalcon werd ingedrukt. Een van de wielen van de vrachtauto is vernield. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Het tramverkeer in de richting station Hollandsche Spoor stagneerde van 79 uur. Een kraanwagen van de politie heeft de vrachtauto aan den kant van den weg gezet HERVORMDE STADSZENDING De Hervormde Stadszending houdt a.s. Dinsdag 27 Augustus ’s avonds 7.30 uur, openlucht samenkomst op het Plein van de Nieuwe Kerk, Spui. Dien avond zal sPreken ds. Is. Voorsteegh. door het doofde de Het intieme West-End-theater heeft gisteravond gedaverd van den lach en het applaus. Het was „De Nederland- sche Operette”, die er het Haagsche publiek het kostelijke zang-tooneelspel „De Boemelbaron” presenteerde. Dat men een zoo enthousiast onthaal zou vinden, zal zeker de grootste optimist van dezen kranigen troep niet hebben durven verwachten. Over de geheele linie werd het één succes en natuurlijk kwam het leeuwenaandeel te staan op rekening van Piet Kohier, die met zijn creatie van den pseudo-Daron, zijn gou den artistenjubileum viert. Ongeloof lijk, tot welke prestaties deze 68-jarige in staat is. Hij brengt humor van het zuiverste water en in zijn spel ontwik kelt deze komiek een tempo, waarop menig jong artist jaloersch Kan zijn. Met „De Boemelbaron” is een stuk historie tot nieuw leven gebracht. Hoe- velen ouderen waren er. bij wie vóór- wereldoorlogsche herinneringen weer levendig werden. Maar al is het stuk als zoodanig uit de „oude-doos”, uit den tijd is het geenszins. Door een inten sieve bewerking, frissche decors en het hier en daar inlasschen van alleraar digste vondsten, is aan het geheel nieuwe attractie gegeven. Er zijn tra nen gelachen om de dol-komische ver wikkelingen, waarin de baron, alias de landlooper „Droogkeeltje” verzeild ge raakt en daardoor het illustere gezel schap op sommige momenten tot wan hoop brengt. De entree van Piet Kohier was even verrassend als amusant. Daar stond hij in havelooze kleedij, die hem op zichzelf reeds in de afgeloopen 50 jaren roem deed oogsten. Een aardige bijzonderheid is, dat Köhler hetzelfde eostuum droeg als bij de eerste opvoe ring. De momenten, die Köhler’s komi sche talenten in het bijzonder naar voren deden komen, zijn te veel om op te noemen. Vooral is het de mimiek, die hem stempelt tot den komiek van eer sten rang. Men kan gerust zeggen, dat het de avond van Piet Kohier was en hij oogstte den ovationeelen dank van een stampvolle zaal. KINDERMATINEE IN DE KURZAAL Op Woensdagmiddag 28 Augustus wordt wederom een kindermatinee o.l.v. Nolles in de Kurzaal gegeven. Op herhaald ver zoek wordt in het mechanische poppen theater het boeiende sprookje van „Ala- din en de Wonderlamp” vertoond. Als extra-attractie is geëngageerd Anny Heuff, die met haar succesnummer „Nu komt er weer een andere plaat” zal op treden zij brengt tal van oude, bekende kinderliedjes, aardig geïllustreerd, ten gehoore. Na het populaire balspel wordt tot slot nog een geheele reeks goochel toeren door Henri Nolles ten beste ge geven. DIEFSTAL VAN BOTER EN VET Hoe gevaarlijk het is om boter, marga rine en vet onbeheerd te laten staan, wordt weer eens bewezen, door het feit, dat uit een bakfiets in de Terletstraat 30 pondjes roomboter, 14 pakjes marga rine en 4 pakjes vet ontvreemd werden. Ze waren het eigendom van een Rotter dammer. Gistermiddag reed de 23- jarige marechaussee T. de B. met zijn paard op een van de ruiterpaden in het Haagsche Bosch. Het paard liep tegen een boom aan, waardoor zijn berijder kwam te vallen en een hersenschudding opliep. Door den gemeentelijken genees kundigen dienst is hij naar het Militaire Hospitaal vervoerd. Ik heb al de punten van mijn regen- kaart al opgebruikt in deze week, merkte Wies vinnig op en ik denk niet eens, dat ik nog een extra-rantsoen regenpunten vraag. Heeft ze gelijk of niet? We zitten wel in dat deel van de gereld waar de regendruppels vallen, maar wat doet men er tegen? Niets, niemendal. Incasseeren en trachten te maken wat er van zoo’n zomervacantie te maken is. Scheveningen vaart er na tuurlijk ook niet best bij, hoewel men bewondering mag hebben voor de lei ding, die' op allerlei manieren tracht iets te doen ter amusement en vertroos ting. Zelfs het concours d’elégance was dit jaar gehandhaafd en naar de foto’s te oordeelen, waren er weer heel wat débutanten in den ring verschenen. Zou het nu geen aanbeveling verdienen om de deelname uit te breiden? Moet het nu tot de kinderen bepaald blijven of zou men bijvoorbeeld er uitbreiding aan kunnen geven? Toen ik er met Wies over sprak, maakte ze er direct een flauw grapje over en wilde voorstellen ook oudere heeren in te schakelen. Er zijn, beweerde zij heel onvriendelijk, vooral hier in den Haag vele gepension- neerden, die er kwiek en elegant bij loopen en best eens een kansje in een concours zouden wagen. Enfin, wie weet welk initiatief Maatschappij Zee bad nog neemt. Een vriendelijke briefschrijfster heeft tegenover mij haar misnoegen geuit over de Carnegiebank en de van Karne- beekbron. Zij is van meening, dat de Plantsoenendienst en de Reiniging er eens aan te pas moeten komen om hier wat netheid te brengen. In de bron schijnen nog wel eens resten van een of ander te zijn gevonden, hetgeen de schrijfster terecht veroordeelt In het opzoeken van de schuldigen en het ge heel voorkomen van een dergelijk naar vandalisme zwevende vervuiling zal men natuurlijk nooit slagen, doch in dien men er eens een oogje aan wijdt kan men gemakkelijk de euvelen weg nemen. Ik ben het namelijk met de schrijfster eens, dat nu er zooveel meer gewandeld wordt, de mooie plekjes in onze naaste omgeving zoo goed moge lijk in orde moeten worden gehouden. Mijn beroep zal zeker niet vergeefsch zijn. Een soortgelijke ervaring deed Jodocus op, die me vertelde, hoe de cartonnetjes van de ijsco’s en de daar bij verstrekt wordende houten lepeltjes dikwijls de omgeving van een soort vaste standplaats dier ijsverkoopers ontsieren. Ik weet wel, dat het niet aangaat om achter elk ijscokarretje een vuilniskarretje in klein formaat te laten rijden, maar eenige drang op de ijsco-consumenten zou toch geen kwaad kunnen. Is er niets op te verzinnen? Bij parken en op andere plaatsen zou men er een goed werk mee doen. De werkzaamheden aan het viaduct op den Leidschen weg hebben er nog niet toegeleid, dat de fietsersdoorgang reeds in gebruik kon worden genomen. Wat er de reden van is, weet ik niet, maar jammer is het wel. De vacanties loopen weer tegen het einde, dan treedt ook een vermindering in van het aan tal fietsers. Dat neemt natuurlijk niet weg, dat een snel gereedkomen ook nu nog voordeelen biedt. De overige rolbezetting was even eens in vertrouwde handen. Jo Remi verdient zeker na Piet Kohier een com pliment voor haar keurigen zang en vlotte spel. Met Jan Kiveron vooral kreeg zij menig verdiend open doekje. Een charmante studente was Tini Vis ser, terwijl Cor Smit een juiste uit beelding gaf van een bemoeizieke schoonmama, die een groote voorliefde had voor het gebruik van vreemde woorden, doch deze heerlijk verhaspel de. En dan Kalman Knaack, ook een oude tooneelrot. die eveneens ge legenheid te over kreeg om van zijn humoristisch kunnen te doen blijken. Tenslotte noemen wij nog Kees van Dam, de stotterende collega van Droog keeltje, en Clairette Hammé als het lieftallige kamermeisje, die o.a. teza men met Frans Bogaert, den huis knecht, het leuke liedje lanceerde „Een mensch moet een beetje nemen en geven”. Trouwens er waren verschillen de alleraardigste liedjes. En zeker mo gen wij niet vergeten de succesvolle scène van „Kleine meisjes moeten sla pen gaan”. Men kende hierin direct de vaardige hand van Bob Peeters, be kend door zijn revues, die voor de ar tistieke verzorging van „De Boemel baron” zorg droeg. Jo Remi en Jan Kiveron lanceerden eerst dit bekende slaapliedje, waarna een aantal aller liefste meisjes, die haar plaats op den achtergrond van het tooneel hadden ge kregen, het refrein herhaalden. Julius Susan, eveneens geen onbe kende, leidde het voortreffelijk spelen de orkest. Kortom ,,De Boemelbaron” heeft gisteravond de volle zaal verrast en zeer zeker zal in de komende dagen West-End op een grooten toeloop kun nen rekenen. Een aanbeveling is wel haast overbodig. Tilburg en naar ergens, overal. Dan begint Piet Kohier over de toe komst. Over zijn roemrijk verleden spreekt hij minder dan over datgene wat hij alles nog doen wil: spelen, filmen, reizen. En dat typeert den kleinen, groo ten kunstenaar, dezen jongen oude artist, die zijn gouden jubileum viert met de vitaliteit en energie van een krachtigen, in het volle leven staanden kerel. Een pracht-type. De kleine groote acteur zit voor ons, Piet Kohier. Hij komt zijn entrée maken in West-End. Tijdes een succesvolle tour nee door Nederland, waarin hij het aan tal van 1500 maal boemelbaron met een nieuwe serie gaat verhoogen. In Amster dam heeft hij weken lang sampvolle zalen gehad. De Amsterdammers hebben den populairen Kohier bij duizenden en duizenden toegejuicht. Daarna kwamen de steden in de provincie, Utrecht, Gro ningen. De noordelijke ommelanden die Kohier, oud-Groninger, als een der Run nen blijven beschouwen en die hem avond aan avond in stampvolle zalen geestdrif tig toejuichten. In Utrecht zoo ver telde ons Kohier. heb ik een voor stelling gegeven voor gewonde Neder- landsche soldaten. Onze eigen jongens. Dat is me haast te veel geworden. Want in de pauze kwamen er een paar in mijn kleedkamer om me te bedanken. Een zonder arm. Een zonder been, op kruk ken. En toen ik van mijn schminktafel opkijk zie ik me daar opeens in de oogen van zoo’n Hollandschen kerel van amper 20en het was nét mijn eigen zoon. Als twee droppels water. Ik heb niks te gen ze kunnen zeggen en toen ze weg waren heb ik staan grienen. Tja met dien boemelbaron beleef je op reis het noodige. Maar het stuk blijft er in gaan! Toen we het uit de kamfer haalden wist niet hoe het publiek reageeren zou. Maar het is alsof de menschen er nog meer plezier in hebben dan vroeger. Ook hier in den Haag, kijk dat West-End eens propvol. En lachen dat ze doen. Het Vóór het ingaan van de pauze is Piet Köhler ter gelegenheid van zijn 50- jarig artisten-jubileum gehuldigd. Al lereerst heeft de heer Benders namens de N.B.T. en de directie van het West-End-theater, den komiek geluk- gewenscht en hem een krans overhan digd. Ook was er een bloemstuk van het personeel van het theater. Vervolgens betrad Henri ter Hall het tooneel om zijn zwager woorden van lof toe te voegen. Spr. bracht in her- Met een zeer geslaagd slot-feest in het circus-gebouw te Scheveningen heeft de Haagsche Bond „Vacantie bezigheid voor schoolkinderen” gister middag het seizoen 1940 afgesloten. Ruim 3500 kinderen, afkomstig uit alle deelen der stad, vulden het groote circus-gebouw tot de laatste plaats. Lang voor den aanvang stroomden kinderen met glunderende gezichten in het gezelschap van hun leiders en leid sters naar binnen om zich een goed plaatsje uit te zoeken. Vroolijk ge kleurde vlaggetjes, hier en daar op gehangen, gaven het geheel een feeste lijk aanzien. Er was een zeer gevarieerd program ma samengesteld, waarvan het eerste gedeelte door de kinderen zelf en het tweede gedeelte door het circus Mikke- nie Straszburger verzorgd werd. Na het gezamenlijk zingen van het bondslied „De vacantie is gekomen 1” sprak de waarnemend voorzitter van den bond, de heer Spiesz, een openings woord Hij heette kinderen, ouders, leidsters en leiders hartelijk welkom, in 't bijzonder wethouder de Vries en den inspecteur van het onderwijs, den heer W. P. Blokpoel. Spr. eindigde met een dankwoord te spreken tot de direc tie van het circus voor de belangelooze medewerking in het programma. Hierna werd een gevarieerd program ma vlot afgewerkt onder leiding van den heer H. Daniels. Verschillende groepen gaven wat aardigs ten beste. Zoo bracht de groep Oranjeplein een welkomstgroet, welke al direct insloeg door de mooie 4-stemmige liedjes. De groep Beetsstraat zorgde voor keurige vrije oefeningen. Een verrassing voor allen was de alleraardigste operette door de groep Loosduinen in fleurige costuumpjes. Hartelijk werden de klei ne „sterretjes” door de jeugdige toe schouwers toegejuicht. Verder noemen wij van dit vlotte programma, waar voor door de leiders en leidsters veel werk besteed was, een dansje, door de groep Oranjeplein (Elboogstraat) een demonstratie volley-bal door de Ter- westenstraat en een cantate „Vogeltje Fuut, Fuut”, door de Zeezwaluwstraat. Apart noemen wij het nummer, dat door de Neptunusstraat-groep verzorgd werd n.l. Ra, ra wat is dat Dit sloeg wel zeer in en het applaus was niet van de lucht. Tenslotte gaven de leiders een de monstratie vierkant touwtrekken. Lui de moedigden de kinderen hun favorie ten aan Als overgang naar het circus-pro- gramma reikte de heer Snethlage, lid van de regelingscommissie de bekers en prijzen uit, behaald in de voetbal- en kastie-competitie. Het voetbal-elftal Oost kreeg den „Begeer-beker” en het meisjeselftal kastie „Overvoorde” ook een fraaien beker. Het kinderfeest werd hierna beslo ten met het optreden van enkele mede werkenden aan het groote avond-pro- gramma van het circus Mikkenie- Straszburger, zooals o.a. Hans Strasz burger met fraaie paardendressuur, de 3 Lederer, jongleurs, Frank Jackson’s troep en natuurlijk de beide clowns Fernando en Rum, waar uitbundig om gelachen is en vele anderen. Een woord van hulde voor de voor beeldige organisatie van dit kinderfeest is, gezien de vlotheid en het gemak waarmee alles verliep, zeker op z’n plaats. innering, hoe Kohier in vervlogen jaren alom triomfen in den lande heeftge vierd en menige kostelijke episode werd opgehaald. Met de Fox Company heeft Kohier een wereldreis gemaakt en zijn naam prijk te op affiches in Berlijn, Parijs, Cairo en Alexandrië. Ook de misère heeft je niet onberoerd gelaten. Ik wensch je thans nog vele jaren van geluk en voorspoed. Je roem en renommée staan je er borg voor. De weg. dien je thans hebt ingeslagen, zal ongetwijfeld naar nieuw succes voeren, want de ouder- wetsche operette heeft zonder twijfel toekomst Spontaan zong het publiek Kohier een „lang zal hij leven toeOnder den indruk heeft de artist dank gezegd. e F'

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9