Engeland gedurende het weekeinde onophoudelijk gebombardeerd Ernstige maatregelen tegen sabotage 1940. Engelsch vliegtuig neergeschoten ..Rtggg fe' Maandag 26 Augustus No. 17656. Havenwijk van Portsmouth in lichterlaaie Rolls Royce-fabriek zwaar getroffen Het Duitscbe weermachtbericht Duizenden bommen op Engeland Vijandelijke vliegtuigen boven Berlij De aanval op de Rolls Royce fabriek PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: de De van n in Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren *'«en de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct van Duitsche (Polygoon) de door vliegtuig. van verscheidene ontwikkeld. aan- reeds gis- het In geval van herhaling zal naast de bestraffing van daders, medeplichtigen en medewetenden A) Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In den nacht van Zatendag op Zondag is in den Haarlemmenneei polder Vijfhuizen een Engelsche bommenwerper van het type Vickers Wellington luchtafweergeschut neergeschoten. De resten van het vernielde omgeving het de w o o n- schuldigen geldboete De Rijkscommissaris bezoekt Zeeuwsch-Vlaanderen Zijn bezichtigingstochten door Nederlanden voortzettende bezocht Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart op den 25sten Augustus Zeeuwsch-Vlaanderen, dat over Ant werpen en Gent bereikt werd. In Sluis werd de Rijkscommissaris in het raadhuis der stad door burge meester A. F. J. Aernoudts ontvangen, die hem in een korte voordracht de ontwikkeling en den huidigen toestand van de stad schilderde. In het vervolg van de bezichtigings- reis bezocht de Rijkscommissaris Axel. Daar werd hij in het raadhuis door burgemeester F. Blok ontvangen, die den Rijkscommissaris in een korte toespraak begroette. Als laatste stad werd Hulst be zichtigd. Ook daar had een ontvangst plaats door den burgemeester, den heer B. A. Th. M. Truffino, met wien de Rijkscommissaris in een vrij lang onderhoud de vraagstukken en nooden der stad besprak. Na het bezoek aan de stad Hulst werd de térugreis aanvaard. De Duitschers hebben hoeveelheden vliegtuigen neergeschoten als in dezen oorlog nog nooit is voorgekomen. Als minimum behaalden de Duitschers een verhouding van 1 tot 4 neergeschoten vliegtuigen. Tegenover één verloren Duitsch toestel staar, in het algemeen 4 verloren Engelsche machines. Niet meegerekend zijn daarbij de vliegtui gen, die de Duitschers op den grond hebben vernield. Successen der Duitsche marine Bij de groote successen, Zaterdag door de Duitsche marine behaald tegen de Engelsche koopvaardijvloot, kunnen nog luchtaanvallen op convooien en alleenvarende schepen, op denzelfden dag ondernomen, gevoegd worden. Men meldt nog een reeks treffers op een door verscheidene torpedojagers be schermd convooi van 7 stoomschepen, ter hoogte van Wick, ten Zuiden van Scapa Flow. In de haven van Great Yarmouth is een stoomschip van 2000 tot 3000 ton zwaar beschadigd. Verder zijn 2 koopvaarders van 8000 en 7000 ton, alsmede 3 schepen van 6000 ton elk, bestoo.kt met zware bommen, die hevige branden en ontploffingen te weeg brachten. Verdere doeltreffende aanvallen op convooien en het tot zin ken brengen van vrachtschepen moe ten, in samenhang met de Duitsche luchtaanvallen op havenwerken en spoorwegknooppunten, steeds rampza liger gevolgen voor den levensmidde lentoevoer voor Engeland, in het bij zonder voor Londen, hebben. De sedert Zaterdagochtend elkaar opvolgende bom-aanvallen op Engeland zijn ook in den nacht van Zaterdag op Zondag voortgezet. De luchlafweerbat- terijen in de nabijheid van Portsmouth en Bristol werden met bommen, ech ter ook in scheervlucht, met succes aangevallen. Twee schijnwerpers wer den vernield en verscheidene kanonnen tot zwijgen gebracht. Vickers van het Bommen veroorzaakten slechts brand in een boschje Naaf het D.N.B. verneemt hebben in den afgeloopen nacht verscheidene vijandelijke vliegtuigen boven het stadsgebied van groot-Berlijn gevlo gen en op twee voorsteden brandbom men uitgeworpen. Behalve een brand in een boschje werd er geen schade aangericht. Een der vliegtuigen, dat boven Berlijn had gevlogen, werd op den terugweg door luchtdoelartillerie heergeschoten. In één nacht 1500 bommen boven Engeland uitgeworpen Naar het D.N.B. van het Opperbevel der Weermacht verneemt, zijn volgens aanvullende berichten in den nacht De belangrijkste Engelsche vliegtui- genfabriek, die in den afgeloopen nacht is gebombardeerd, is de hoofd fabriek van Rolls-Royce, waar de be kende Merlin-motoren voor de Spitfires worden vervaardigd. De fabrieksterrei nen hebben een reusachtige uitgestrekt heid. Dicht op elkander liggen aan den Zuidoostelijken toegang tot de stad de groote montagehallen en andere werk plaatsen. Alleen al door haar opeen- hooping bieden zij een loonend doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moeilijkheden bij de oriënteering en niet door afweergeschut of jagers ge hinderd kwamen de Duitsche vliegers bij hun doel. Van versperringsballons, die, naar beweerd wordt, deze belang rijke fabriek beschermen, heeft men niets bemerkt. Ongestoord konden de vliegers poolshoogte nemen en de bom men zoo goed mogelijk plaatsen. De aangerichte vernieling zal waar schijnlijk het bedrijf voor een groot deel stilzetten en gedurende aanzienlijken tijd een belangrijke uitwerking op de geheele produc tie hebben ARGENTINIË. Na langdurige beraadslaging heeft de nationale vergadering het verzoek om ontslag van staatspresident Ortiz van de hand gewezen. Slechts één senator verklaarde zich voor aanne ming van de ontslagaanvrage. De presidentieele kanselarij spreekt categorisch de ook in het buitenland in omloop zijnde lezingen tegen betref fende een fundamenteele kabinets- reconstructie, waarmede de vicepre- sident, Castillo, zich reeds zou bezig houden. Als een volledig tot mislukken ge doemde maatregel noemt men van Duit sche zijde het Engelsche nieuwtje om projectielen met netten en raketten de lucht in te schieten. Tot dusverre kon deze methode nog in geen enkel geval leiden tot de vernietiging van ook maar één enkel Duitsch vliegtuig. De van hun aanvallen van Zaterdag op Britsche vliegvelden terugkeerende Duitsche Vliegtuigen melden, dat de Britsche jagers, voor zoo ver zij Duit sche gevechtsvliegtuigen ook maar aan vielen, terstond trachtten uit te wij ken, wanneer Duitsche jachttoestellen zich tot den tegenaanval gereed maak ten. Uit de manier van strijden der Britsche jagers wordt geconcludeerd, dat de jachtvliegtuigen bemand zijn met jonge, onervaren piloten. Wederom groote lucht gevechten Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, hebben zich bij de bomaan vallen van gisteren, die op verrassende wijze door deelen van de luchtvloot III tegen het Zuidwesten van Engeland ondernomen werden, groote iuchtgevechten Daarbij zijn 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 12 eigen toestellen wor den vermist. Britsche vliegers wierpen in den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-, West- en Zuidwest Duitschland bommen op ongebouwd terrein en in woonwij ken van 2 Zuidwestelijke Duitsche ste den. In een stad werden verscheidene woonhuizen getroffen, 2 burgers ge dood en 2 gewond. Elders vernielde een bom een gebouw waarin krijgsgevan genen waren ondergebracht; 8 hunner werden gewond. De totale verliezen van den vijand bedroegen gisteren 64 vliegtuigen.- waarvan er 57 in luchtgevechten en 7 door het afweergeschut neergehaald of op den beganen grond vernield werden. Twintig eigen vliegtuieen worden ver mist. Een duikboot heeft een Britschen tor pedojager van de ,,Viscount”-klasse tot zinken gebracht, alsmede een koop vaardijschip van 7000 bruto ton, dat in een krachtig beveiligd convooi voer. De waarnemend Burgemeester van 's Gravenhage verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op het navolgende De Weermachtbevelhebber in Neder land, Generaal der Luchtmacht Fr. Christiansen, heeft de volgende waar schuwing tot het Nederlandsche volk gericht „In mijn op 6 Juli 1940 gepubliceerde bekendmaking heb ik er tegen gewaar schuwd 1. den met Duitschland in oorlog zijnden mogendheden eenigerlei de oor logvoering betreffende mededeelingen te doen toekomen of daarbij behulp zaam te zijn 2. sabotagedaden tegen de Duitsche weermacht en haar instellingen of tegen verkeers-, handels- en industrie- installaties te begaan. Ik heb er uitdrukkelijk op gewezen, dat dergelijke handelingen volgens de Duitsche, met het oog op den oorlog verscherpte landsverraadwetten worden gestraft en dat degene, die een met Duitschland in oorlog zijnde mogend heid voordeelen verschaft, mededeelin gen verstrekt of op eenige andere wijze begunstigt, tevens het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenooten benadeelt en in gevaar brengt. Ondanks deze niet mis te verstane bekendmaking is nog onlangs een sabo tagedaad voorgekomen. Het opperbevel der Weermacht deelt mede: De luchtmacht heeft den 24$ten Augustus de stelselmatige vernieling van strategisch belangrijke werken van den vijand met groot succes voortgezet. Zooals reeds gemeld, hebben Duitsche vlieg- tuigeskaders gisteren bij verrassing aanvallen op de Britsche kust ondernomen. Daarbij gelukte het onderkomens, hallen, werkplaatsen en opslagplaatsen op de vliegvelden Northweald, Hornchurch, Manston, Canterbury en Ramsgate grondig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd met talrijke bommen, waar onder van het zwaarste kaliber, bestookt en haven- en werfinstallaties werden in brand gestoken. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bommen op Great Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen in vlammen opgingen, alsmede op militaire barakken in de buurt van Dover. In den loop van den dag kwam het tot verscheidene hevige luchtgevechten, waarin onze jachtvliegers wederom hun superioriteit bewezen. Tal rijke nachtelijke aanvallen van onze gevechtsvliegers veroorzaakten aanzienlijke vernielingen aan de havenwerken van Bristol, branden en ontploffingen in het groote oliedépót van Thameshaven, alsmede ernstige beschadigingen aan verschei dene fabrieken der Britsche vliegtuigindustrie, o.a. in Derby, Birmingham, Kingston en Rochester. Het leggen van mijnen voor Britsche zeehavens werd voortgezet. *.:s Omtrent den aanval van de Duit sche luchtmacht Zaterdagmiddag op de belangrijke oorlogshaven Portsmouth, hoofdbasis van de homefleet, meldde het frontbericht van het D.N.B., dat deze voor de Engelschen een volkomen verras sing was. Door talrijke bommen, meest van zwaar kaliber, geraak ten de havenwerken en werven in brand. Volgens mededeelingen van inmiddels teruggekeerde verken- ningsvliegers, stond de haven van Portsmouth gisterochtend nog in lichterlaaie. Bom op een Engelsche bankinstelling Reuter heeft gisteravond het volgen de bericht uitgegeven„Minister Ar thur Greenwood heeft heden de geld zakken bewaakt, die gered werden uit een bankinstelling, die tijdens de Duit sche luchtaanvallen door een voltreffer gedeeltelijk werd verwoest. Dat de bankbeheerder en zijn gezin zijn gered, moet worden toegeschreven aan het feit, dat de bom reeds was gevallen, voor de sirenes klonken. Ware het anders geloopen, dan hadden deze per sonen zich reeds naar den schuilkelder begeven, welke juist in dat deel van het gebouw ligt, dat is getroffen. Het meeste geld is teruggevonden. Bommen op een Britsch troepenkamp Een eskader Duitsche vliegtuigen heeft Zaterdag in de avonduren een groot troepenkamp in de buurt van Dover aangevallen. Het eskader, dat door jachtvliegtuigen begeleid werd, kwam op ongeveer 1000 m. hoogte uit de wolken te voorschijn en wierp on geveer 70 bommen midden in het troe penkamp. Alles ging zoo snel in zijn werk, dat afweermaatregelen in het ge heel niet genomen konden worden. Terstond nadat de bommen geworpen waren, trok het Duitsche eskader zich weer in de beschermende wolken te rug. Waargenomen kon worden, hoe uit verscheidene gebouwen de vlammen omhoog sloegen. Noch op de heen- vlucht, noch op de thuisvlucht, merk ten de Duitsche vliegtuigen iets van Engelschen afweer. De voor de Engelschen zoo belang rijke vliegtuigfabrieken te Derby, Kingston en Rochester werden in den nacht van Zaterdag op Zondag zwaar getroffen. Fel oplaaiende branden ge tuigden van de trefzekerheid der aan vallende Duitsche machines. De Brit sche afweer was zwak. Over het geheel genomen ondervonden de Duitsche vlie gers slechts weinig hinder. Zij geraak ten meermalen in de stralen der zoek lichten, doch slechts een enkele maal in het vuur van luchtafweergeschut. Met Britsche jachtvliegtuigen kwamen zij in het geheel niet in contact. Daar om ook waren ondanks het groote aan tal vliegtuigen, dat aan den aanval deelnam, de Duitsche verliezen gering. van 24 op 25 Augustus behalve de reeds gemelde doelen nog 9 andere vliegvelden alsmede havenwerken, in- dustrieele bedrijven en wapenfabrie ken, spoorwegwerken en luchtafweer- batterijen op 38 plaatsen aangevallen. In het bijzonder in de havens van Car diff, Weymouth, op de werven van Newcastle en in de fabrieken in Bil lingham en Middlesborough zijn bran den en hevige ontploffingen waarge nomen. Het totale aantal der in dezen nacht uitgeworpen bommen bedraagt ongeveer 1500 met een totaal gewicht van rond 150.000 k.g. Verwonderlijk is de geringe afweer van Engelschen kant. Wel zochten zoeklichten onrustig den hemel af, doch zij konden de Duitsche vliegtuigen niet goed in hun bundels krijgen. De af weer vuurde slechts nu en dan, doch zonder eenig resultaat Nachtjagers kwamen in het geheel niet op het too- neel, wat te vreemder is met het oog op het gewicht der Rolls-Roycefabriek. De Engelsche vluchten bov?n Duitsch land geschiedden daarentegen volko men zonder systeem en hadden niet het minste succes. In 3 plaatsen werd geringe materieele schade veroorzaakt, enkele personen werden gewond. De meeste uitgeworpen bommen vielen op open veld. Militaire schade werd niet aangericht. De verhouding tusschen de Duitsche en Engelsche verliezen Iedere nieuwe aanval van Duitsche groepen vliegers op het Engelsche eiland bevestigt de opvatting, die men in Duitsche militaire kringen heeft ge kregen tijdens de laatste weken betref fende den verdedigingstoestand van het Britsche eiland. Steeds weer bren gen de Engelschen, zoo constateert men van deskundige militaire zijde, nieuwe strijdkrachten naar Zuid-Enge- land, verplaatst men groepen jacht vliegers naar de Kanaalkust zonder op eenigerlei wijze den Duitschen inval te kunnen stuiten. Steeds weer lijden de Britsche jagers groote verliezen. MEXICO. moordenaar van Trotzky, Jacques Mornard van den Desche, alias Frank Jackson alias Frank Jacques, heeft zich tezamen met zijn vriendin Sylvia Angeloff Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld. Naar het ministerie van binnenland- sche zaken verklaart, is de moorde naar Mexico op wettige wijze als toerist binnengekomen. Het departement van buitenland- sche zaken te Washington heeft af* wijzend beschikt op het verzoek on» het stoffelijk overschot van Trotzky naar de Vereenigde Staten over ta brengen. Engelsch blad verlangt bom- bardeering van Duitsche burgerbevolking Volgens het Zweedsche blad „Afton bladet” verlangt de „Sunday Dispatch” dat de burgerbevolking van Berlijn ge bombardeerd zal worden. Het blad be weert, dat men in Engeland het recht heeft te vragen, waarom dat tot dus verre niet geschied is. Het antwoord op die vraag, aldus het blad, kan na tuurlijk alleen door de Engelsche stra tegen gegeven worden. „Geen gewetens wroeging of idealistische ziekelijke ge voeligheden”, vervolgt de „Sunday Dis patch”, „mogen de mannen binden, die voor ons strijden. Laat ons hun huizen en vooral hun fabrieken bombardee- ren, hun bosschen verbranden en hun harten murw maken.” zoowel aan de gemeente waar de da ad is gepleegd. B) alsook aan plaats van de een gevoelige worden opgelegd. Bovendien maak ik bekend 1. Iedere waarneming van een lan ding, van het naar beneden springen of van het oponthoud van vijandelijke militairen, zoomede van ieder geval, waarin uit vijandelijke vliegtuigen op Nederlandsch gebied een voorwerp wordt nedergeworpen, moet terstond aan de naastbijzijnde Duitsche militaire of politieele instantie worden vermeld. Degene, die vijandelijke militairen verborgen houdt of hun onderdak of andere hulp verleent, wordt volgens de Duitsche strafwetten in bepaalde omstandigheden met den dood ge straft. Dienovereenkomstig is reeds een vonnis van een Duitschen krijgsraad geveld, waarin zware tuchthuisstraffen zijn opgelegd. t Zouden gevallen als bovenbedoeld zich herhalen, dan zal bovendien wor den overgegaan tot inhechtenisstelling van een gepast aantal gijzelaars.” De burgerij zij dus ernstig gewaar schuwd Groote schade aan fabrieken Het D.N.B. meldt uit Londen: Vol gens de mededeelingen van het Brit sche ministerie van luchtvaart heeft de Duitsche luchtmacht sedert terochtend vroeg herhaaldelijk Zuiden en Zuidoosten van Engeland aangevallen. Wanneer de eene valsgolf terugvloeide, kwam een nieuwe aangerold. In den namid dag hadden de aanvallen zich tot de vliegvelden in het Oostelijke graaf schap Kent uitgestrekt. Later werden ook de vliegvelden rond Londen we der aangevallen. Bovendien was ook Portsmouth weder het doelwit van de aanvallen der Duitsche luchtmacht geweest. De Londengche berichten dienst deelt mede, dat in Londen na het luchtalarm van gisteren ook in den afgeloopen nacht tweemaal lucht alarm gemaakt is. Bovendien is een belangrijk gebied in Noord-Engeland het doelwit geweest van een uitge- breiden luchtaanval, die tot van ochtend vroeg voortduurde. Reuter verklaart dat de Duitsche vliegtuigen duizenden bommen hebben uitgewor pen. In het officieele communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart wordt verklaard, dat deze aanval in talrijke industrieele bedrij ven zeer groote schade heeft veroor zaakt. In den loop van den dag zijn verder, een reeks vliegvelden, vooral in het gebied ten Noordoosten van Dover, met goed gevolg aangevallen. Gecon stateerd kon worden, dat de Engel schen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meermalen gebombar deerd is, hebben ontruimd. Onderko mens en loodsen werden volkomen ver nield. Bijzonder hevig en doeltreffend werd ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd. De verwoestingen op de startbaan konden met zekerheid worden waargenomen. Zaterdag is het herhaaldelijk tot heftige luchtgevechten gekomen, waar bij de Duitsche jachtvliegers opnieuw hun meerderheid bewezen. ssa? HAAGSCHE COURANT ■JÉ Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. £6, Tel. 721187 y Ij ONTSLAG VAN PRESIDENT ORTIZ NIET AANVAARD □E MOORD OP TROTZKY if r* ~9- Af ,i MM» fr x <1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1