BINNENLAND STADSNIEUWS TTAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA 2 STICHTING NOORD-NEDER- LAND-VLAANDEREN NATIONALE JEUGDSTORM ER STRAALDE WEER LICHT UIT’ Geld* en goedereninzameling zijn Brandstoffendistributie WERK EN VREUGD VARIETE-AVOND HET ZANGCONCOURS VAN HET H.T.M.-KOOR DRIE OUDE KERKTORENS MOETEN GERESTAUREERD WORDEN VEILIGHEIDSMAATREGELEN VOOR LIFTEN INLEVERING VAN MILITAIRE KLEEDING EN UITRUSTING Dr. August Borms vertelt van verblijf in Frankrijk Fabrieksaardappelen voor voedselgebruik Taak en positie van den journalist VOORSTEL VAN B.ENW.» Verbond hield constitueerende vergadering en maar Rede van dr. Borms. ik In verband met de omstandigheid, dat vele eigenaren van met olie gestookte cen trale verwarmings- of andere ketels voor- loopig de nog in hun bezit zijnde voorra den olie zullen kunnen gebruiken en dat bedrijven (b.v. bakkers) nog voor een ge deelte hunner brandstofbehoefte olie-toe- wijzingen ontvangen, is de vraag gerezen, Er moet toestemming voor gevraagd worden Met olie gestookte centrale verwarmingen. Belangwekkende mededeelingen over de reorganisatie van het perswezen den krachtig MET DEN LOOSDUINSCHEN TOREN’ KAN NIET LANGER GEWACHT WORDEN prijs: G. en bracht in het bijzonder dank aan de heeren v. d. Meer, de exploitanten van „De Bataaf” voor de beschik baarstelling van hun unieke uitspan, ning. In de aula van de Dalton-H.B.S. heeft de stichting Noord-Nederland-Vlaande- ren Zaterdag een zangavond georgani seerd- Willem de Meyer en Wiesken Aerts, in Vlaanderen op dit terrein bekende personen, leidden de liederen. Ze werden beiden ingeleid door den heer Schweigmann, voorzitter van de Haagsche afdeeling. Alvorens tot het zingen werd overgegaan sprak de heer de Meyer in het kort over de beteekenis van het lied. Begonnen werd met het lied „Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief”. Hier na werd een programma afgewerkt van bekende en minder bekende Vlaamsche liederen, zooals „Ik weet een huisjen staan”, „Het lied der Vlaamsche meis jes” en „Wij zijn bereid”, welk laatste lied ook staande gezongen werd, toen dr. August Borms binnentrad, die een lezing zou houden over de ontberingen, die de naar Frankrijk gevoerde Vlamin gen in de oorlogsdagen hebben moeten ondergaan. De heer Willem de Meyer, die, even als Wiesken Aerts, een groote liefde voor het Vlaamsche lied koestert, wist het publiek uitstekend te leiden, zoodat er weldra uit volle borst en met begrip voor den inhoud der liederen gezongen werd Na het zingen der liederen was het woord aan dr. Borms. Abusievelijk is vermeld, dat inleve ring van militaire kleeding en uitrus ting moet plaats vinden aan het adres Copernicusstraat 15. De afdeeling Mili taire Zaken der Gemeente-secretarie is echter gevestigd Copernicusstraat 159. Naar men ons mededeelt, neemt het aan tal journalisten, dat zich heeft aangemeld voor het zoo juist opgerichte Verbond van Nederlandsche Journalisten, snel toe. Hedenmorgen bedroeg het aantal ver zoeken om toelating reeds 350. Blijkbaar waren velen nog niet in de gelegenheid zich op te geven door vertraging met de post. Verschillende telegrafische verzoe ken van groepen journalisten kwamen bin nen om de lijst van aanmelding nog niet te sluiten en den termijn te verlengen. van Nederlandsche Journalisten INGEBRUIKGEVING SCHOOL* GEBOUW FALCKSTRAAT Krachtens besluit van den Raad van 21 Augustus 1939 is aan de vereenigi”’ ,,R.K. Ambachtsschool St. Joseph”, alhier- het gemeentelijk schoolgebouw aan Falckstraat van 1 October 1939 tot en met 30 September 1940 in gebruik gegeven, tegen betaling van een vergoeding van 2450 Het bestuur der vereeniging heeft ver zocht nog een jaar, behoudens tusschen- tijdsche opzegging, tegen denzelfden prijs de beschikking over het gebouw te mogen behouden B. en W. stellen den Raad voor dit ver* zoek in te willigen. effectief handelen, groote be- tegelijkertijd Nederlandsche kleinkunstenaars zetten hun beste beentje voor In het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen heeft de Nederlandsche Gemeenschap Werk en Vreugd, afdee ling van de Nederlandsche Werkge meenschap, gisteren een variété-avond georganiseerd met het dubbele doel, werk te bezorgen aan de met werk loosheid kampende menschen van het artistenvak, die een nuttige functie in de volksgemeenschap vervullen en de netto-baten ten goede laten komen aan het fonds voor Oorlogsinvaliden van de N.W.G. Nadat dr. Verviers, stichter van de Nederlandsche Werkgemeenschap, een korte inleiding had gehouden, ontwik kelde zich een kleinkunstprogramma, dat de bezoekers ten volle wist te be vredigen. Het was zeer uitgebreid. Zel den werkten een zoo grqot aantal ar- tisten mede aan het welslagen van een variété-avond. De voorstelling duurde drie uur en iedere artist of groep trad slechts eenmaal op. Men begrijpt, dat het niet te doen is ieder nummer uit voerig te bespreken. Ieder droeg zijn steentje bij aan het succes. Mr. Max, caricaturist, de man met het razende teekenstift, opende de rij. In een mi nimum van tijd verschenen op de groo te vellen teekenpapier uit een wirwar van lijnen geestige teekeningen. Koos en Cesarine Speenhoff traden op met hun liedjes en hun gitaar. Het is nog immer een genoegen den oude bard en zijn vrouw liedjes uit den oude doos te hooren voordragen. On willekeurig neuriede of zong het pu bliek met het tweetal mee. Leberto goochelde weer op zijn bekende wijze. Hem komt een apart woord van lof toe, omdat hij de artistieke leider van het gezelschap is. De Wibury’s, de clown Mac Allan en Brook en Rosfield zorgdeiT er voor, dat het publiek scha terde van het lachen. Zooals gezegd, een avond, die er zijn mocht. De Werkgemeenschap gaat met deze artisten op tournee. Wij twijfelen er niet aan, of ook in andere plaatsen zullen zij veel succes hebben. EEN VERORDENING VOOR- GESTELD De commissie voor de strafverorden’n' gen heeft den Raad een ontwerp voor een liftenverordening aangeboden. De verordening is op zoodanige wijze in gericht, dat de houders van liften gedw°n' gen worden om datgene te doen, wat te het belang van de veiligheid redelijke” wijze verlangd kan worden. Voor een f?°e‘ de controle is ingevoerd het systeem van overlegging van cirtificaten. Tot het at- geven van certificaten wordt voorloop1- alleen bevoegd geacht het Nederlandsen Instituut voor Liftentechniek, gevestigd te Amsterdam. Voor de keuring der liften zal een t>“' lijke vergoeding verschuldigd zijn door de belanghebbenden. met ,e. voor het verkrijgen van vaste brandstoffen dient te worden ingevuld. Dit moet inderdaad geschieden, doch in alle gevallen dient op het formulier te worden vermeld, dat voorloopig nog hetzij geheel hetzij gedeeltelijk met olie zal wor den gestookt. De betreffende formulieren zijn verkrijgbaar gesteld bij de plaatselijke distributiediensten Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd deelt het volgende mede: Het ligt in de bedoeling, een gedeelte der anders voor industrieele verwer king bestemde aardappelen zoo noodig voor de voeding der bevolking te be stemmen of in ieder geval voor dit doel te reserveeren. Hiervoor zullen worden bestemd in de eerste plaats een gedeelte van de geel-vleezige aardappelen. Deze aard appelen worden ook in andere jaren dikwijls voor consumptiedoeleinden verkocht. Verbouwers, die in het bezit zijn van een uitpoot- of maalv?rgunning voor fabriekaardappelen en die een gedeelte van deze aardappelen voor consump tiedoeleinden wenschen te reserveeren, dienen, als zij willen profiteeren vah het sorteer- en bewaarloon, daarvan zoo spoedig mogelijk een opgave te doen aan de Nederlandsche aardappel- meelcentrale te Veendam, op een bij deze centrale aan te vragen formulier. delde mij. Al wat ik bezat werd mij af genomen. Mijn reisgenooten onder gingen daarop dezelfde behandeling Den geheelen dag bleef men daar. Altijd kwelde ons de dorst, de ver schrikkelijke dorst, die erger is dan alle kwellingen. Dinsdag 22 Mei komen we te Orleans, het eindpunt, aan. Er vormde zich een treurige stoet door de straten van Or leans. Onder het gehuil der bevolking kwamen we in onze kampplaats aan. Acht dagen zouden we moeten blijven in vuile barakken. Voortdurend werd ik geslagen en beschimpt. Bovendien moest ik allerlei voor mij krenkende handelingen verrichten. Spr. verhaalde hoe van Severen, de leider van Dinaso, te Abbéville is neer geschoten. In de dagen, dat de Franschen hun zware nederlagen leden, was ik geluk kig in de militaire gevangenis van Or leans opgesloten. Dit is waarschijnlijk mijn redding geweest. Ik werd niet meer mishandeld, meaar leidde het gewone, harde leven van een gevangenisboef. Velen van ons zijn met haat tegen Frankrijk vervuld. Ik voel dat echter niet. Er waren slechts 2 hoofdschuldi gen, n.l. de 2 Waalsche officieren, die ons transport leidden. Van Orleans zijn we weer naar het Zuiden gebracht, naar de barakken van Saint Ciprien. Het was daar een hel. Mishandeld werden we niet. De eerste week stierven er echter van de 3000 acht. Geneesmiddelen waren er niet. Slechts vuil water en zeer weinig voed sel was ons deel. Eindelijk brak de wapenstilstand aan. Er Kwam toen eenige verbetering voor ons Dan komt de bevrijding, sneller dan voor de an deren, omdat er zich bij ons Rijksduit- schers bevonden. Den 3en Juli stonden wij weer aan den uitgang van het kamp, we gingen weer naar huis? De reis duurde echter nog 8 dagen .Den lOen kwamen we in België aan en den llen reeds werden we gehuldigd in de Vlaamsche Opera. Naast de namen der Vlaamsche mar telaren komen thans ook die van de fol- terkampen in Frankrijk. Is de tijd nu niet daar, dat we afrekenen met de Walen, met België. Nadat dr. Borms gesproken had, be steeg de heer Karei Waternaux, alge meen voorzitter, het spreekgestoelte om dr. Borms te huldigen. Een en twintig jaar geleden werd gij ter dood veroor deeld, omdat gij de Vlaamsche zaak voorstond. Wij hebben toen uw strijd voortgezet. Tien jaar lang bleeft gij op gesloten. Uw cel was echter voor velen het lichtende punt. Uw bezielend voor beeld heeft ons steeds geleid. Die tien jaren hebben op u een stempel van martelaarschap gedrukt. Begin Mei 1940 zou het tweede martelaarschap begin nen. Dit brengt in Vlaanderen een nieu wen geest, die van de wederopstanding van ons volk. Onze Stichting zal alles in het werk stellen de eenheid van Noord en Zuid te bespoedigen. Dr. Borms wij staan ge heel achter u. De avond werd besloten rqet het zin gen van „de Vlaamsche Leeuw”. Den lOen Mei, een half uur nadat België in den oorlog werd gewikkeld, werd ik gearresteerd- Tot den 2en Pinksterdag bleef ik in de gevangenis. Daarna werd ik met Vlaamsch-natio- nalisten naar de bekende gevangenis te Vorst bij Brussel gevoerd. Den 15en Mei begon echter de ellende eerst reeht. We werden met 40 tegelijk geduwd in een goederenwagon, een enge ruimte zonder lucht en stroo. Zes dagen en zeven nachten moesten we er in ver blijven. De dorstwas onuitstaanbaar. De eerste 2 dagen kregen we geen eten. Een van ons werd krankzinnig na 2 dagen. Een ander bezweek aan mond en klauwzeer. In den nacht van 18 op 19 Mei kwamen we te Saumur aan. Onze transporten werden als propagan da gebruikt. Overal werd het volk te gen ons opgeruid. Te Saumur sprongen een twaalftal dronken soldaten onzen wagon binnen, onder den kreet „Dood aan Borms”. In den nacht reden we verder tot Tours, waar we aan de Franschen zou den worden overgeleverd. Weer werd ik naar voren gesleurd. Men mishan- DE LAATSTE MIDDAG Begunstigd door mooi, zacht weer vonden gistermiddag in „De Bataaf” de laatste wedstrijden plaats van het groote Nationaal Zangconcours, uitge schreven door het Haagsch Tramman- nenkoor. Er was wederom groote belangstel ling en met stille aandacht werd ge luisterd naar het optreden der ver schillende koren. Veel schoons werd te genieten gegeven: frisch en klaar klonken de kinderstemmen onder de boomen, afgewisseld door zang der gemengde-, vrouwen- en mannenkoren. Het Weesper Mannenkoor behaalde 378 1/2 punt met een compliment van de jury aan den directeur en de Liedertafel „Haarlems Zanggenot”, onder leiding van den nestor der diri genten L. C. Keereweer kreeg 370 pnt. en een compliment der jury. Beide koren zongen verplichte werken van Piet Zwager n.l. Agnus Dei en Dg Winter, welke een groote aanwinst voor den mannenzang beteekenen. In de tweede helft zongen in hoofd zaak gemengde koren, waarvan „Zang en Vriendschap” uit Lands meer de beste resultaten boekte. Het verplichte werk „Een Lied om Eva”, van mr. H. Smedes, een moderne compositie, werd vrij uitgevoerd. De jury, bestaande uit Louis van Tulder, Piet Zwager en mr. H. Sme des, kende de n.v. prijzen toe: Mannenkoren. Afdeeling uitmun tendheid. Eerste prijs: Liedertafel „Haarlems Zanggenot”, dir. L. C. Keereweer, 370 pnt. met compliment jury. Eerste afdeeling. Eerste prijs Wees per Mannenkoor, directeur J. Boon, 3781/2 punt, met compliment jury. Eer ste prijs: Nieuwer Amstels Mannen koor, dir. R. B. van Tongeren, 357 pnt. Tweede afdeeling. Eerste Naardens Mannenkoor, dir. A. i afdeeling. Dameskoor, Vlaamsche zangmiddag Zaterdagmiddag organiseerde de Na tionale Jeugdstorm, streek den Haag, een zangmiddag in de aula van de Dalton-H.B.S. Als zangleiders traden op de heer Willem de Meyer en de zan geres Wiesken Aerts. De middag was niet alleen toegankelijk voor leden van den Nationalen Jeugdstorm, maar ook voor niet-leden. Op echt-Vlaamsche, hartelijke ongedwongen wijze gingen de beide zangleiders de kinderen voor, nadat de heer H. C. Nije, streekleider, de meis jes en jongens toegesproken had. Den kinderen werd dezen middag geleerd, hoe men een lied zingen moet. Een vroolijk lied moet met vroolijke stem naar voren gebracht worden. In een marschlied moet men het rhythme van de voetstappen kunnen waarnemen, enz. enz. Stonden de kinderen de eer ste oogenblikken wat vreemd tegenover de beide Vlamingen, spoedig was het ijs gebroken en zongen de jongens en meisjes uit volle borst de Zuid-Neder- landsche liederen. De wederopbouw van Rotterdam Naar het „Rott. Nieuwsblad” ver neemt zou het, bij den wederopbouw van Rotterdam, de bedoeling zijn tegen over het stadhuis een boogvormig plein aan te leggen, waardoor het bouwwerk vrij komt te staan en beter uit komt. De hoofdafsluiting van dit plein zou kunnen worden gevormd door een luxe-hotel, een imposant gebouw. De nieuwe hotels wil men bouwen aan de belangrijke zijwegen van de groote boulevards. In de directe nabijheid van deze hotels zullen dan de theaters en andere amusementsgelegenheden hun plaats krijgen. Op deze wijze zal Rot terdam een geheel nieuw, maar zeker zeer aantrekkelijk centrum krijgen, dat door den aard van de indeeling een volkomen eigen karakter zal hebben. De Schiedamschedijk zalniet herrijzen, maar een vermaakscentrum voor den zeeman komt er weer, waar de zeeman dit zelf zal bepalen. Openbare geld- en goedereninzame- Hngen, in den ruimen zin des woords, mogen volgens een verordening van den Rijkscommissaris voortaan slechts worden gehouden met toestemnrng van den procureur-generaal, of, indien de inzameling in het ressort van meer dan een gerechtshof wordt gehouden, van het departement van Justitie. De toestemming kan afhankelijk ge steld worden van de vervulling van voorwaarden. Van inzameling is ook sprake, wan neer onder mededeeling, dat de op brengst (ontvangst, winst) geheel of ten deel in het algemeen belang of voor liefdadige doeleinden aangewend zal worden: een prestatie in geld of goederen wordt gevraagd, waartegenover of in het geheel geen tegenprestatie staat of slechts een dusdanige, waarvan de waarde ingeenerlei verhouding tot het gepresteerde staat; de toetreding tot een vereeniging of de ondersteuning (bevordering) van een vereeniging of stichting wordt ver' zocht, indien uit het verzoek daartoe op te maken is. dat het den verzoeker uitsluitend te doen is om de aan de toetreding of de ondersteuning (bevor dering) verbonden prestaties in geld of goederen; goederen verkocht, of bijeenkomsten op het gebied van kunst, sport of an derszins gehouden worden; loterijen of kansspelen (Ausspielun- gen) gehouden worden. leden van het verbond, zelfs als zij uit treden uit den N.J.K. aanspraak zullen kunnen blijven maken op de bij de Na tionale Levensverzekeringsbank te Rot terdam aangegane pensioenverzekering, terwijl leden van het nieuwe verbond dezelfde begunstigingstarieven zullen ge nieten. Breedvoerig wijdt spr. uit over den stand van den journalist, welke meer waardeering bij ons volk moet vinden. Een journalist moet bij ontvangsten niet geduld worden, maar als gast worden be handeld. De hooge waardeering door het volk moeten de journalisten verwerven. Onze plichten zullen, meer nog dan onze rech ten, toenemen, daar wij een grootere ver antwoordelijkheid hebben tegenover ons volk. De opleiding van den journalist zal, als gevolg daarvan, krachtig ter hand worden genomen. Spr. deelt tenslotte mede, dat de aan melding tot het lidmaatschap van het verbond binnenkort zal worden ge sloten, daar het verbond alleen de goed- willenden en niet de weifelmoedigen in zich vereenigd wil zien. Deze aanmelding kan geschieden aan het voorloopig secre tariaat van het verbond, postbus 310, den Haag. Onder de pauze, welke na de rede van den voorzitter volgde, meldden zich ruim 50 nieuwe leden aan, zoodat het verbond thans meer dan 300 leden telt. Na de pauze werd gelegenheid tot het stellen van vragen gegeven, waarvan o.m. de heer H. van de Broeck, hoofd redacteur van de Limburger Koerier ge bruik maakte. Deze spreker merkte op, dat de taak van den journalist allereerst dienen is, welke opmerking door de aan wezigen met applaus wordt onderstreept. Spr. geeft uiting aan zijn vertrouwen in de toekomstige leiding var) de perskamer, omdat hij weet, dat dit allereerst een Ne derlandsche zal zijn, welke alle facetten van het Nederlandsche volkskarakter zal kennen. Toch zou hij, bij monde van den president van den raad van voor lichting willen vernemen, dat de leiding der perskamer, welke centraal zal zijn, ons nationaal zal dienen. De president van den raad, dr. T. Goedewaagen, antwoordt hierop, dat de president der Nederlandsche Perskamer iemand moet zijn, die het Nederlandsche volkskarakter door en door aanvoelt, die weet, dat het godsdienstig leven in Ne derland de eerste plaats inneemt, die het bestaan der verschillende confessies erkent en een standpunt inneemt, het welk recht laat wedervaren aan de uitingen en de belevenis der confessies. Dit is zoo belangrijk voor ons volk, aldus dr. Goedewaagen, dat zonder dit inzicht een Nederlandsche Perskamer absoluut onmogelijk moet worden geacht. De vergadering juichte deze uitspraak van dr. Goedewaagen langdurig toe. Nadat nog verschillende aanwezigen vragen hadden gesteld, ging de vergade ring uiteen. Drie oude kerktorens telt de Gemeente: den St. Jacobstoren, den toren van de Nederlandsch-Hervormde kerk te Scheve, ningen ei4 dien van de Nederlandsch-Her. vormde kerk te Loosduinen. Zij zijn alle eigendom der burgerlijke Gemeente. Geen dezer bouwwerken verkeert in goeden staat. De St. Jacobstoren is nog afgezien van de gietijzeren spits ontsierd door leelijke pleisterlagen; de omlijsting van den ingang en de daarboven gelegen raamtraceering vallen op door den ver- vallen toestand, waarin zij verkeeren, en door de onoordeelkundige wijze, waarop vroegere herstellingen zijn uitgevoerd. Constructief is het bouwwerk echter g» zond. Er zou in betere tijden zeker alle reden zijn dezen toren grondig onder handen te nemen en te brengen in den staat, welke ’s-Gravenhage’s voornaamsten toren past. Daarmede zou echter een aanzienlijk bedrag gemoeid zijn, hetwelk de Ge meente naar het oordeel van B. en W. in dezen moeilijken tijd daarvoor niet mag besteden. Wel zou er aanleiding kun. nen bestaan tot een gedeeltelijke restau ratie, n.l. van den toegang, met de daar bij aansluitende constructiedeelen. In de memorie van antwoord op het algemeen verslag over de ontwerp-begrooting voor 1939 hebben B. en W. de indiening van een daartoe strekkend raadsvoorstel toe gezegd. Reeds hebben zij de goedkeuring van den Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw op de uitvoering van dit werk gevraagd, doch deze is nog niet ver leend. Zoodra zij is verkregen, zal den Raad een voorstel terzake worden ge daan. .De constructieve toestand van den Sche- veningschen toren is minder goed dan die van den St. Jacobstoren. Door de in 1933 en 1934 krachtens verschillende raadsbe sluiten getrofifen maatregelen is echter in de ergste nooden voorzien, zoodat ook hier geen onmiddellijk gevaar dreigt, al zal vol tooiing van de restauratie binnen een niet te groot aantal jaren zeker noodig blij ken. Veel slechter is de toestand van den derden toren, den Loosduinschen. Hier zal spoedig moeten worden ingegrepen, wil dit bouwwerk niet in steeds versneld tempo tot een ruïne vervallen. B. en W. achten uitstel dan ook niet meer moge lijk en geven den Raad daarom in over weging tot een grondige restauratie van dit fraaie en belangwekkende bouwwerk te besluite^ De Regeeringscommissaris voor den Wederopbouw heeft daaraan reeds zijn goedkeuring gehecht. Vooraf moge nog worden opgemerkt, dat B. en W. vóór den oorlog getracht hebben voor de herstellingswerken aan alle drie genoemde torens geldelijken steun te verkrijgen van de Provincie en van het Rijk. Deze poging heeft geen suc ces gehad. De Provincie heeft medewer king uitdrukkelijk afgewezen. Van het Rijk is weliswaar nog geen definitief ant woord ontvangen, maar op de begroeting voor 1940 is voor den gevraagden steun geen geld uitgetrokken en de vooruitzich ten, dat dit op de begroetingen voor 1941 en volgende jaren zal geschieden, zijn uiteraard niet bemoedigend. Onder de gegeven omstandigheden zal de Gemeente derhalve de werken, althans de onmiddellijk noodige. voor eigen reke ning dienen uit te voeren. De herstellin gen, welke aan den Loosduinschen toren zullen moeten worden verricht, zijn de volgende. In de eerste plaats zal de in latere jaren aangebrachte pleisterlaag moe ten worden verwijderd en de daaronder liggende steen schoongemaakt. Dan zal een steunbeer'aan de zuidzijde, welke in den loop der tijden verdwenen is, op nieuw worden opgebouwd. Onoordeelkun dige wijzigingen, zoowel in het metsel werk als in de houtconstructie, moeten met ouden handvormsteen en ander deug delijk materiaal worden vernieuwd. Een groot deel van het metselwerk, dat niet bepleisterd is, dient opnieuw te wor den gevoegd; waar steenen ontbreken ot afgebrokkeld zijn, moet het metselwerk worden hersteld. Verschillende gedeel ten, met name de bekroningen van de steunbeeren op het punt, waar de vier kante vorm van den toren overgaat den achtkantigen, zijn zóó vervallen. de oorspronkelijke toestand alleen z?‘ kunnen worden gereconstrueerd aan Je hand van aanwezige overblijfselen, wel»6 eerst na het plaatsen van een steiger kun nen worden beoordeeld. Tenslotte zuil® de gootlijsten en het kapwerk aan te* bovengedeelte van den toren moeten wor den vernieuwd, hersteld of versterkt zal de luidklok, welke is gebarsten, do® een nieuwe moeten worden vervang®1 Over deze voorzieningen is overleg 8e' pleegd en overeenstemming verkreg®1 met het Rijksbureau voor Monumenten zorg. De kosten van deze werken word®1 geraamd op ƒ25.640. B. en W. stellen den Raad voor to‘ uitvoering van dit werk te besluiten en i de noodige gelden beschikbaar te stelten. v. d. Voort, 323 punt. Dameskoren. Tweede Eerste prijs Naaldwijks dir. Gijsberts, 356’/i pnt. Kinderkoren. Eerste prijs: Naald wijks Kinderkoor, dir. Gijsberts, 365 pnt. Eerste prijs: R.K. Kinderkoor, Beverwijk, dir. L. Pielage, 326 pnt. Gemengde koren. Superieure afdee ling. Eerste prijs: Zang en Vriend schap, Landsmeer, dir. J. T. Wester- daal, 344pnt. Afdeeling uitmuntendheid. Tweede prijs: Zanglust, Zaandam, dir. C. Boon, 279 pnt. Eerste afdeeling. Eerste prijs: Zang en Vriendschap, Castricum, dir. J. Beider, 341 pnt. Tweede afdeeling. Eerste prijs: „Ontwaakt”, Zaandam, dir. C. Boon, 306 pnt. Aan het einde van den middag heeft de voorzitter van het H.T.M.-koor, de heer W. Schrijver, het woord ge voerd. Spr. zegde alle medewerken den dank voor hun offervaardigheid Monument voor het Medembliksche garnizoen, onthuld. Zaterdagmiddag is te Medemblik een monument ter herinnering aan het garni zoen, dat in de mobilisatlemaanden te Medemblik was gelegerd, en ter gedach tenis aan de militairen hiervan, die voor het vaderland vielen, onthuld. Het gedenkteeken, dat is opgetrokken uit rooden baksteen, is zeven meter breed en vier meter hoog. Het is vervaardigd naar een ontwerp van luitenant Bennin- ga en gemeentearchitect Ruyter. Het mid denvak wordt ingenomen door een in rooden baksteen gehouwen soldatenfi guur met het geweer aan den voet. Onder deze figuur bevindt zich een gedenkplaat met het opschrift: „Ter herinnering aan het garnizoen in de jaren 1939-1940 en zijn gevallenen”. Het beeldhouwwerk werd uitgevoerd door den beeldhouwer Vogelpoel uit Hoorn. Politie moest meermalen handelend optreden In het afgeloopen weekeinde heeft de politie weer herhaalde malen moeten optreden, omdat er op vele plaatsen niet voldoende verduisterd werd. Zaterdagavond brandde volop licht in een clichéfabriek aan den Rijswijksche- weg. De politie kon zich toegang ver schaffen door inklimming en zoodoende het licht dooven. Terzelfder tijd hebben andere agen ten zich met geweld toegang moeten verschaffen in een perceel aan de Broekslootkade, waar de bewoners af- jwezig waren en nog licht brandde. Hier werd een voordeur ruit je ingeslagen, waarna het licht werd uitgedraaid. Ook in een perceel aan de Mechel- schestraat moest door de politie inge grepen worden. Gisteravond brandde in een magazijn aan het Plein nog licht. De politie zag zich genoodzaakt een etalageruit te breken om binnen te kunnen komen. Tenslotte moest gisteravond de politie binnendringen in een zaak aan de Su- matrastraat, waar licht brandde in de etalage. Nadat een ruit stukgeslagen was kon men het pand betreden en door het losdraaien van stoppen het licht dooven. In alle gevallen zal tegen de verant woordelijke personen proces-verbaal opgemaakt worden. In aanwezigheid van de leden van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche Pers, de heeren A. Meyer-Schwencke, drs. W. Goedhuys, dr. A. v. d. Poel en P. J. van Megchelen, alsmede van ruim 150 jour nalisten, heeft de president van den Raad van Voorlichting, dr. T. Goedewaagen, tot voorzitter van het Verbond van Neder landsche Journalisten benoemd den heer P. J. van Megchelen, hoofdredacteur van het A.N.P., en tot waarnemend-voorzitter den heer drs. W. Goedhuys, commis saris der redactie van de Arbeiderspers. In zijn installatie-rede schetste dr. T. Goedewaagen de wijze, waarop de Raad van Voorlichting tot stand is gekomen. De personen, die in den raad zitting heb ben, waren reeds jarenlang overtuigd, dat de structuur der Nederlandsche samen leving een verandering zou moeten onder gaan. Deze verandering is door den oor log zeer plotseling en als een schok ge komen. De pers, welke noodgedwongen haar standpunt van vóór den oorlog moest verlaten, stond toen voor een zeer moei lijke taak. Zij stond voor een vacuüm, de nieuwe vorm kan men niet op leggen en de raad stelde zich tot taak de pers in deze moeilijkheden te helpen. Spr. licht de samenstelling van den raad toe, waaromtrent veel misverstand heerscht. Het gezichtspunt van den raad is niet politiek geweest, doch zuiver ideeël en wel in den geest van het nieuwe Europa, De leden van den raad konden uiteraard géén vertegenwoordigers van het oude systeem zijn. Van de zes leden zijn er twee aanhangers van de N.S.B. Sprekers positie als hoofd der afdeeling perszaken van de N.S.B. heeft niets te maken met zijn positie als president van den Raad van Voorlichting en als spreker tusschen beide posities een conflict zou zien rijzen, zou hij zonder twijfel een keuze maken. Spr. staat hier niet als zaak waarnemer van een politieke beweging, hetgeen ook duidelijk blijkt uit het con tact met de journalisten en uitgevers. De weg naar de nieuwe vormen, zooals deze thans zijn vereischt, was den raad bekend, daarom had hij het recht de pers voor te lichten. Men verwijt den raad, dat hij de pers dictatoriaal wil ordenen, het ideaal van den raad is echter niet de dictatuur, doch het leiderschap, dat berust op het ethisch beginsel van het vertróuwen. Het streven van den raad zal gerechtvaardigd worden door de samenwerking van de zeer vele journalisten, die zich achter den raad plaatsten. Spr. preciseert de doelstellingen van de perskamer, waartoe de raad wil komen-. Deze zijn tweeledig: de behartiging van de idieële belangen en die der materieele belangen van alle takken en personen van het perswezen. De journalist is tot nu toe te veel werknemer geweest; ook was er in de pers een ware klassenstrijd. In de perscorporatie echter zullen alle belangen worden samengevat. De raad heeft gepoogd den Nederland- schen journalistenkring in den nieuwen geest leiding te geven, door aanvulling van het bestuur, waardoor een geleidelijke overgang mogelijk zou zijn. Hft bestuur van den kring heeft dit voorstel echter af gewezen en draagt daarom de verantwoor delijkheid van de splitsing onder de jour nalisten. Spr. wijst erop, dat het Verbond van Nederlandsche journalisten de trekken van den nieuwen tijd vertoont; het is in het verbond dus niet meer mogelijk, dat op een vergadering de helft plus één de waar heid proclameert. Spr. deelt tenslotte mede, dat reeds meer dan 250 journalisten zich als lid van het verbond hebben aangemeld. Vervolgens nam de voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megchelen, het woord. Spr. schetste de situatie hier te lande vóór den oorlog, waar de gedachte, dat men geestelijkê resoluties met prikkel draad aan de grenzen kon tegenhouden, overheerschte. Het Nederlandsche volk bewoonde een renteniershuis op den rand van een vulkaan en alle pogingen om dit huis te doen ontruimen mislukten. Nu is plotseling de groote ommekeer gekomen. Nederland is met elementair geweld in de machtige vernieuwingsbeweging getrok ken, Nog eenmaal7 krijgt het een kans, geschokt door de botsing der groote mo gendheden, de gelegenheid, te breken met het duffe isolement en opnieuw een rol te spelen. Een nieuwe wereld gaat nu open, een wereld, waarin onderhandelen en schipperen niet meer mogelijk is. Daarom hebben wij nu een nieuw verbond gesticht, al hebben wij tegenover de lei ding der journalisten-organisaties genoeg geduld getoond. De voorzitter geeft vervolgens een overzicht der besprekingen met de jour nalisten- en directeuren-organisatieg. Spr. verheugt zich, thans uitsluitend goed willende menschen voor zich te zien, al zal iedei- zijn eigen meening hebben over de wijze, waarop ons volk in dezen tijd geleid moet worden. Een ieder is ten slotte ook vrij in deze meening, daar het verbond als vakorganisatie geen po litiek program heeft. Wel is zeker, dat het verbond de kenmerken van het nieuwe Europeesche regiem, zooals dit door Duitschland en Italië wordt aange geven, moet overnemen. De organisatie van het verbond is in gesteld op goed en Aan den voorzitter wordt voegdheid gegeven, zal uit alle kringen de stem der journa listen kunnen worden gehoord. Naast den voorzitter staat een Raad van Advies, als onderdeel van een Raad van Toe zicht, waarin ook gewestelijke of plaat selijke vertegenwoordigingen en vakver- - tegenwoordigingen zitting hebben. Het of door hen een der formulieren a. tot.en verheugt spr. een aantal vooraanstaande x i *- journaijsten ajs jeden van den Raad van Advies te kunnen benoemen, n.l. de heeren H. van den Broek, hoofdredacteur van de Limburger Koerier te Maastricht, dr. A. de Graaff, hoofdredacteur van het Utrechtsch Nieuwsblad, J. ter Haar, hoofdredacteur van het Agrarisch Nieuws blad te Meppel, mr. J. Huijts, redacteur Nieuwe Rotterdamsche Courant, F. Pri mo, chef-redacteur Oprechte Haarlem- sche Courant, L. Thijssen, hoofdredac teur Nederlandsch Dagblad te den Haag en H. Wijffels, hoofdredacteur Het Huis gezin te ’s-Hertogenbosch. Spr. geeft een verder overzicht der or ganisatie van het verbond in het kader inmi^erl?n?SC?eJperskamer- naast het mmiddels tot stand gekomen Verbond der Provinciale en Periodieke Pers en nog andere te stichten verbonden. Het apparaat der perskamer zal slechts unnen werken na verkregen wetteliike stoten6’ waardoor willekeur wordt uitge- SPr- Weidl uit over reeds bestaande regelingen der rechtspositie van den Journalist, waarvan enkelen reeds 20 jaar geleden werden afgekondigd doch nooit in werking zijn getreden. De N J.K komt nu ineens met deze zelfde oude we’ischen naar voren in een voorloopig ontworpen program van werkzaamheden Spr. geeft een kort overzicht van de door hem gedachte rechtspositie van den journalist en deelt mede, dat ook de

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6