fa Dinsdag 27 Augustus Wederom felle luchtaanvallen boven Zuid-Oost Engeland Duitsche uit varen mijnenvegers 1940. No. 17657. GEEN AUTOVERKEER TUSSCHEN 10 UUR ’S AVONDS EN 4 UUR ’S MORGENS was Verduisteren Geen bommen uit- Kabinetscrisis in Egypte Hemel boven bet Westend bloedrood De luchtaanval op Londen Wederom Britsche vlieg tuigen boven Berlijn SINGAPORE ALS AMERIKAANSCHE VLOOTBASIS? Engelsche luchtmacht lijdt ^jvare verliezen geworpen De verliezen van de Britsche koopvaardij De vruchtelooze aanval in den nacht van Zondag op Maandag c i w PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Frontbericht van het D.N.B. a. b. c. Bekend sportsman gedood Vijf pond per parachutist. Omtrent Dagligt aan van Naar Reuter uit Cairo meldt, zou de Egyptische ministerpresident Hassan Sabry koning Foead gisteren zijn ont slag hebben aangeboden. De koning zo% hem verzocht hebben een nieuw kabi net te vormen. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ♦ogen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. van de Duitsche weermacht, van de Waffen-S.S. en van de Duitsche politie, van de bureaux van den Rijkscommissaris, van den douane dienst, van de „technische Nothilfe” en van de Rijksduitsche bureaux met officieele Duitsche onderscheidingsteekenen; van de Nederlandsche politie en brandweer, van den ambtelijken luchtbeschermingsdienst, evenals van ambulance-auto’s, kraanwagens, auto’s van artsen en vroedvrouwen bij de uitoefening van den des- betreffenden dienst; Een nieuwe periode in het offensief Naar het D.N.B. meldt, waarschuwt de „Times” voor de onderstelling, dat de sterkte van de Duitsche luchtmacht zou zijn afgenomen. Men mag ook niet gelooven, aldus het blad, dat de vijand niet in staat is aanvallen op grootere schaal dan tot dusverre te ondernemen. Engeland heeft nog een langen weg af te leggen en waarschijnlijk onder veel lijden. als ge- (w.g.) RAUTER S.S. Brigadeführer. 'S J Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35*37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Een waarschuwing van de „Times” Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regeL Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. I. Van 27 Augustus 1940 af moet tot nadere aankondiging tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens alle verkeer van Nederlandsche auto’s wor den stopgezet. Onbeperkt wat den tijd betreft is het autoverkeer toegelaten voor auto’s: Op order van den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland en op bevel van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, wordt het volgende bepaald: In den afgeloopen nacht is te Berlijn weder luchtalarm gemaakt. Verscheide ne vijandelijke vliegtuigen- trachtten Berlijn aan te vallen, doch zij werden reeds in de buurt van Brandenburg door luchtdoelgeschut en zoeklichten gedwongen terug te keeren. Een vliegtuig vloog op groote hoogte over het stadsgedeelte van de rijks- hoofdstad. Bommen werden niet uitge worpen. Een flottille Duitsche mijnenvegers vaart uit. Op lie boot op den voorgrond ziet men een luchtafweer- snelv uur kanon. in stelling. De Duitsche marine houdt met deze booten de Nederlandsche kust vrij van mijnen. (Stapf) Bussen om 10 uur binnen Op last van de overheid moeten de bussen reeds om 10 uur des avonds in de garage zijn. Van heden af gaat de laatste rit uit de stad van lijn P. 9 uur 18 n.m. van de Groote Markt, lijn R. 9 uur 10 n.m. van Hofweg, lijn T. 8 uur 30 n.m. van Spoorwijk en om 9 uur 12 n.m. van van Alkpmadelaan. Lijn L. 9 uur 15 n.m. van Kurhaus, lijn M. 9 uur n.m. van Valkenbosch- plein. De late busritten van lijn 8, 9 en 14 vervallen geheel. „Nya Dagligt Allehanda” dat het aantal te Londen wer- journalisten De vertegen- Naar de „Star” en de „Evening Stan dard” melden, heeft majoor Lucas, commandant van een compagnie bur- gerwachters, het ministerie van lucht vaart verzocht, een belooning van 5 pond uit te loven voor iederen para chutist, die levend binnengebracht wordt. Als motief voerde hij aan, dat daardoor voorkomen zou kunnen wor den, dat Engelsche vliegers, die gedwon gen zijn, hun toestel met de parachute te verlaten, door Engelsche burgerwach- ters doodgeschoten worden. Majoor Lucas is van plan, aldus het D.N.B., zijn verzoek in het Lagerhuis aanhan gig te maken. Reuter meldt uit Londen, dat luit.- kolonel Claude Beddington de bekende reiziger en „yachtsman” Zaterdag doo delijk is getroffen, toen zijn jacht, dat in dienst stond van de admiraliteit, door vijandelijke machines aan de kust van Wales werd beschoten. Zijn lijk is gisteren aan land gebracht. Van zonsonder- tot opgang Er blijkt nog steeds eenige verwar ring te bestaan omtrent het tijdstip, waarop geen licht meer uit de huizen naar buiten mag uitstralen en over de wijze, waarop deze verduistering ge schieden moet Voortdurend zijn er nog bewoners, die in de meening verkeeren, dat zij hun ramen eerst een half uur na zons ondergang behoeven af te schermen en een zekere achteloosheid is hier niet geheel weg te cijferen. Echter is de situatie zóó, dat de verduisteringsbe- paling van kracht is van het oogenblik van zonsondergang tot dat van zons opgang. Tusschen die beide tijdstippen mag dus geen licht uitstralen, en dat wel met dien verstande, dat ook het ont snappen van licht door kieren niet toe gestaan kan worden. Wordt dit immers bij den een getolereerd, dan zou men een ander moeilijk terecht kunnen wij zen. M^llekeur dient te worden tegen gegaan. Vandaar deze raadgeving: Verduistert uw ramen goed en tij dig en doet dat óók aan de achterzijde van uw woning. buitenlandsche kleiner wordt. ten wordt toegegeven. De verslagen constateeren algemeen, dat de aanval len heviger en de schade grooter dan ooit sedert het uitbreken van den oor log zijn geweest. Volgens ooggetuigen uit Ramsgate zijn de havenwerken daar niets meer dan een puinhoop. Boven het graafschap Kent woed de, naar het D.N.B. verneemt, gis teren een felle strijd tusschen Duitsche en Britsche jagers, ter wijl de Duitsche gevechtsvliegtui gen tegelijkertijd de vliegvelden bombardeerden. Het luchtafweer geschut was niet doeltreffend. Hier en daar zweefde nog een versper ringsballon, zonder dat de Duit sche vliegers zich daardoor van de wijs lieten brengen. Volgens dc tot dusverre binnenge komen berichten stortte boven Deal, Folkestone, Canterbury, Cam bridge en ook boven het Kanaal, een reeks Britsche vliegtuigen neer. sche havens suiker en hennep geladen hadden, hebben kort voor 1.5 van 1— lading pig 1- vens thans verkeer taxi’s, voorzoover zij rijden voor artsen, vroedvrouwen of zieken. Het in strijd handelen met deze bepaling leidt tot dwangmaatregelen van de zijde der politie en tot inbeslagneming van het voertuig. II. Van 27 Augustus 1940 af is het betreden van het strand in geheel Nederland tusschen het invallen van de duisternis en het aanbreken van den dag tot nadere aankondiging verboden. De Duitsche kustwacht heeft hiertoe bijzondere aanwijzingen van den Duitschen militairen bevelhebber ontvangen. Bommen richtten geen schade Het bezoek, dat in den nacht Zondag op Maandag een aantal Brit sche vliegtuigen aan de Rijkshoofdstad heeft gebracht, beschouwt men’hier als een poging van de Royal Air Force om op de verscherpte Duitsche aanvallen te antwoorden, aldus schrijft het V. B. P. uit Berlijn. De luchtafweer was krach tig in actie en af en toe werd de ont ploffing van een neergeworpen bom vernomen. Ordelijk en volkomen rustig heeft de bevolking van Berlijn eenige uren in de schuilkelders doorgebracht en den volgenden ochtend kon zij vast stellen, dat de Britsche aanvallen zon der eenige militaire beteekenis waren geweest. Later werden in eenige stads wijken strooibiljetten gevonden, die de Britsche vliegers hadden uitgeworpen. De tekst van deze biljetten heeft op de bevolking nog minder indruk gemaakt dan die van de papieren bombardemen ten in de eerste weken na de porlogs- verklaring. De „Berliner Börsen Ztg.” levert commentaar op het artikel van de „Sunday Dispatch”, dat verlangde, dat Berlijn gebombardeerd moest worden en waarin geschreven werd: „Bombar deert hun huizen en vooral hun fabrie ken, verbrandt hun bosschen en maakt hun harten murw.” Men kan het slechts als een bekente nis van volkomen militaire onmacht en teugelloozen angst beschouwen, als de „Sunday Dispatch” verklaart, dat de Britsche vliegers zich niet mogen laten weerhouden door gewetenswroeging, of ziekelijke idealistische overwegingen aldus het Berlijnsche blad. Aanvallen van dezen aard op de Berlijnsche bur gerbevolking zouden een honderdvou- digen weerslag boven Londen hebben. „De Deutsche Allgem. Ztg.” meent, dat de schrijver van het Engelsche artikel vervuld moet zijn geweest niet van blinde woede, maar van koude gemeen heid, toen hij dezen eisch stelde. Wie zoo iets kan schrijven, is veroordeeld. Het bombardement op Birmingham het bombardement op de wapenfabrieken in Birmingham Duitsche vliegers in den nacht Zondag op Maandag, waarbij 60 voor het gevaar komen te staan, door Amerika te worden omsingeld. In dit verband zijn de geruchten over een defensie-overeenkomst tus schen Australië en de Vereenigde Sta ten van beteekenis. Zouden de Ver eenigde Staten Singapore werkelijk als vlootbasis krijgen, dan moet dat zoo verklaard worden, dat Engeland en Amerika gemeenschappelijk Japan wil len uitdagen. In dat geval zouden zij Japan meesleuren in een gemeenschap pelijke catastrophe in den Stillen Oceaan. Het blad „Kokoemin Sjimboen” schrijft: De uitlatingen van Yarnell too- nen aan, dat de Amerikaansche open bare meening tegenover Japan buiten gewoon vijandig geworden is. Dit be wijst, dat de positieve politiek der Ver eenigde Staten in het Verre Oosten steeds vastere vormen aanneemt en zich afwendt van de tot dusver gevolg de beginselen van status quo. In Japan wordt de opvatting sterker, dat de Vereenigde Staten probeeren de landen van den Stillen Oceaan ondei; hun invloed te brengen. De Ameri kaansche activiteit op dit gebied zal door Japan met de grootste aandacht worden gadegeslagen. Ingeval de Ver eenigde Staten agressief zouden wor den, zou Japan dienovereenkomstige maatregelen van verdediging moeten nemen. Op zee gedaald Afgezien van de door het Duitsche afweergeschut neergeschoten vliegtui gen zijn in den nacht van Zondag op Maandag 4 Britsche toestellen verloren gegaan, doordat zij in volle zee moes ten dalen wegens gebrek aan benzine. Deze bombardementsvliegtuigen waren tot het uiterste van hun vliegbereik gegaan om boven geheel Duitschland vlugschriften te laten vallen. Japansche bladen spreken van een uitdaging Het Japansche blad „Hotsji Sjim boen” bespreekt een uitlating van den Amerikaanschen admiraal Yarnell over een gebruik van Singapore als vloot basis der Vereenigde Staten en schrijft Het is voor Japan niet mogelijk een dergeiijk voornemen stilzwijgend voor bij te gaan. Japan heeft wegens zijn vitale verkeerswegen bij een dergelijke verandering te groot belang. Tot dus ver waren de krachtverhoudingen tus schen Japan en Amerika in den Stillen Oceaan gelijk. Een opdringen van Amerika in den Stillen Oceaan zou echter een versterking van de Ameri kaansche macht tegenover Japan be- teekenen. Singapore is een der sterkste steun punten, doch heeft in handen van de Engelschen slechts de beteekenis van een tweede vlootbasis. In geval het een Amerikaansche vlootbasis zou wor den, zou Japan tusschen twee vuren worden gezet. Japan zou daarmede Het strand afgesloten van schemering tot ochtendgloren Gebrek aan scheepsruimte neemt geweldige afmeting aan Volgens te Rome ontvangen berich ten hebben de verliezen van Engeland aan koopvaardijtonnage de laatste we ken en maanden zulke geweldige af metingen aangenomen, dat thans het gebrek aan scheepsruimte overal in de verschillende werelddeelen tot stilleg- ging van den Britschen zeehandel heeft geleid, meldt het D.N.B. Het optreden van Duitsche en Italiaansche duikboo- ten in de Noordzee, den Atlantischen Oceaan, de Middellandsche Zee, de Roode Zee, en in den Indischen Oceaan heeft een werkelijk cata- strophale vermindering der scheeps verbindingen uit het Verre Oosten, In- dië en de Afrikaansche koloniën naar het Engelsche moederland ten gevolge gehad. Engelsche schepen, die in Indi- h£t vertrek Londen uit instructie gekregen, de j weder te lossen, daar voorloo- het aanloopen van Engelsche ha- i niet mogelijk is. De omweg, die het geheele overzeesche vracht- - naar Engeland rond Kaapstad móël maken, begint steeds meer zijn nadeelige gevolgen te doen gevoelen en beteekent practisch een vermindering van de beschikbare voor het levenson derhoud belangrijke scheepsruimte. Voorts wordt gezegd, dat tengevolge De verliezen der Engelschen vermel den zich volgens de tot dusverre ont vangen cijfers tot de verliezen der Duitschers als 10 2, waarmede de verhouding nog meer ten gunste van de Duitschers is gewijzigd. Tot dus verre had zij 8 2 bedragen. Gisteren stonden tegenover één verloren Duitsch toestel 5 verloren Engelsche machines. Naar zooeven bekend is geworden, heeft de Duitsche luchtmacht gisteren 67 Britsche vliegtuigen in luchtgevech ten neergehaald7 Britsche toestellen werden op den beganen grond ver nield, 18 Duitsche toestellen keerden niet terug. Het frontbericht van het D.N.B. meldtNaar achteraf bekend wordt, zijn in den nacht van 24 op 25 Augus tus, behalve de reeds gemelde aanval len nog verdere Duitsche luchtaanval len ondernomen cp vliegvelden, haven installaties, wapenfabrieken en lucht- afweerbatterijen, in niet minder dan 38 plaatsen in Engeland. In den loop van 25 Augustus hebbe* Duitsche ge vechtsvliegtuigen bij Portland het vliegveld Warm well met goed succes aangevallen. De luchtgevechten, die zich daarbij en op andere plaatsen ontwikkelden, bewezen evenzeer de superioriteit van het Duitsche vlieg- tuigmateriaal, als de volstrekte strijd vaardigheid van de Duitsche vliegers. De verhouding der wederzijdsche ver liezen is daarmede in overeenstem ming. Volgens Amerikaansche pers heviger aanvallen dan ooit te voren pe Amerikaansche pers publiceert tvoerige beschrijvingen van de lucht- ^fivallen op Portsmouth, Ramsgate, VyVer en Londen, waarbij in weerwil j de strenge censuur dc doeltref- heid der Duitsche bombardemen- Onophoudelijk loeiden de sirenes Naar de Londensche correspondent van de „Tokio Ashai Sjimboen” aan zijn blad meldt, was de hemel boven het Westend van Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag door de Duitsche bomaanvallen op militaire objecten in de omgeving van Londen bloedrood. Van het gebouw der „Times” konden vlammenzuilen ge zien worden, welke urenlang oprezen, terwijl steeds nieuwe ontploffingen werden gehoord. Onophoudelijk huil den de sirenes der brandweerauto’s tijdens het urenlang durende lucht alarm. Er is echter niets bekend ge worden over de objecten, welke der den bestookt of over het aantal slacht offers. Te middernacht was in het Oosten van Londen een geweldige vuurgloed te zien nadat een bommen werper zijn lading bommen had uit geworpen. Vreeselijke ontploffingen, afweervuur en schijnwerpers brachten de bevolking in paniek. Het bombar dement moet beschouwd worden het ernstigste, waarvan Londen tuige is geweest. De meldt, kende steeds woordigers van nog slechts 6 landen zitten op de banken in het ministerie Duitsche persstemmen Aandachtig maken de Duitsche bla- dèn melding van de verslagen van neutrale correspondenten over het verschrikkelijke weekeinde, dat Lon den heeft beleefd. Belangstelling wordt vooral gewekt door het feit, dat Reuter heeft moeten toegeven, dat de nieuwe aanvallen van het Duitsche luchtwapen de zwaarste zijn geweest van den oorlog. De „Angriff” citeert het verslag van een Amerikaansch correspondent, voor zoover het roode potlood van den Engelschen censor dit heeft doorgelaten. Het Duitsche dag blad kan hieruit echter toch nog aan zijn lezers laten hooren dat de nachte lijke hemel boven Londen door de branden, welke waren uitgebroken aan den Oostelijken rand der stad, bloed rood was gekleurd, terwijl telefoon- en stroomleidingen vernield waren. Zaterdagavond werd 3 maal lucht alarm gemaakt, duidelijk waren de inslaande zware bommen te hooren. De „Berliner Borsen Ztg.” haalt een •Zweedschen correspondent aan, die meldt, dat tijdens een Duitschen aan val op militaire objecten aan de bene- den-Theems ten Oosten van Londen zoo hevige branden ontstonden, dat de geheele binnenstad door den grooten vuurgloed was verlicht en de brand weerploegen verscheidene uren werk hadden om de vlammen te blusschen, zoodat Zondagochtend nog een dikke rooksluier over de Engelsche hoofd stad lag. door van tot 70 bommenwerpers gemiddeld elk 1000 k.g. bommen neerwierpen, meldt een Duitsche verkenner het volgende „Heb Birmingham vandaag om 8 uur 45 bereikt. Dikke nevellaag, wol ken. Zag in de omgeving van het goe derenstation Oost evenals tusschen Astor en Castle Bromwich, talrijk^ brandhaarden met sterke rookontwik keling. Afzonderlijke effecten door slecht zicht nog niet volstrekt vast te stellen. Heb infraroode foto’s ge nomen.” van voorlichting. De correspondent vervolgt: „ik geef dit bericht uit den schuilkelder van het ministerie van voorlichting en heb het gevoel, dat veel van datgene, wat wij buitenland sche correspondenten voortaan uit Londen zullen zenden, in dezen schuil kelder geschreven zal worden”. De Londensche correspondent van het Spaansche blad A.B.C. heeft op grond van de laatste Duitsche lucht aanvallen den indruk, dat een nieuwe Periode in het offensief aanstaande is. De aanvallen, die als tweede periode van het offensief gekenmerkt worden, hebben in onophoudelijke nachtelijke bombardementen bestaan. Dat de Duit sche toestellen in kleine afdeelingen naar Londen gevlogen zijn, nadat de luchtverdediging daar was doorbroken, doet denken, dat alles slechts voorbe reiding en verkenning voor den eigen lijken grooten aanval is. Boven Dover heeft een wolk van Duitsche vliegtuigen gevlogen. Men gelooft, dat de nieuwe periode ir> den slag om Engeland zal samen ballen met eer krachtige actie tegen de britsche vloot in de Middellandsche ~ee en tegen de Engelsche strijdkrach ten in naburige Oosten. COURANT HAAGSCIIE Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boëkh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 A ''7

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1