Het beschieten van reddings- vliegtuigen ONTHULLINGEN VAN SENATOR WHEELER METROPOLE DE TELEFOON DE CONGO-EXPRES met WILLY BIRGEL Het Duivels-eiland Duitsch protest De strijd ter zee De Grieksch-AIbaneesche kwestie Roemenië en zijn naburen „Het probleem Egypte” Maar bij het RINGENHUiS slaagt u nog uitstekend voor Gouden sieraden en verlovingsringen alsook Horl. Princoctr flR inruil v. goud en zilv. rllllOGoUa OU tegen hoogsten prijs De „Diplo” over de Britsche politiek aan Engeland ITA’AGSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 RECLAMES. RECLAMES. RECLAMES. Boelgarije roept recruten op. DUITSCHLAND ZWITSERLAND SPANJE. nog De FRANKRIJK. inzittenden BELGIE ge- Twee de in Het gaat met het imperium bergafwaarts De laatste jaren, zoo schrijft „Deutsche wijdt een probleem de Brit- de de een De Hongaarsch-Roemeensche onderhandelingen. stoom- „Ma- New Thans zijn de militaire, de juridische en de financieele commissies bijeen. De geheele openbare meening in Boelgarije wacht met spanning het eindresultaat van de onderhandelingen af. Dit wordt in den loop van deze week verwacht. De beste vorm van snelverkeer Natuurlijk Inl.: Marnixstraat 18 Den Haag Telefoon 334010*. Uitzetting van Engelschman uit Amerika geëischt Naar uit Vichy gemeld wordt, heeft maarschalk Pétain den staatsraad Ro bert Gayert ontvangen, den vroegeren financieelen attaché in New York, dien de regeering belast heeft met een be langrijke economische en financieele taak in de Vereenigde Staten. Florimond Grammens is benoemd tot commissaris voor de uitvoering der taalwetten. De rechtspositie der Duitsche red dingsvliegtuigen is gebaseerd op een natuurlijke analoge toepassing van de overeenkomst over de gelding der be ginselen van de Geneefsche conventie voor den zee-oorlog van 8 October 1907. Krachtens artikel 3 daarvan wordt hospitaalschepen een principieele on schendbaarheid toegekend. De Duitsche reddingsvliegtuigen zijn ongewapende bijzondere vliegtuigen, die niet voor eenig militair doel gebruikt worden. Zij doen uitsluitend dienst van het red den van menschenlevens zonder onder scheid van nationaliteit. Ook de beman ningen van Britsche vliegtuigen zijn herhaaldelijk door Duitsche reddings vliegtuigen gered. In overeenstemming met artikel 18 van de Geneefsche con ventie tot verbetering van het lot van gewonden en zieken van het te velde staande leger (conventie van 27 Juli 1929) zijn de Duitsche reddingsvlieg tuigen wit geverfd en aan alle zijden voorzien van het Roode Kruisteeken. Aan het staartvlak voeren zij de rijks- dienstvlag. Zij hebben een kenteeke- ning, bestaande uit vier letters en een D. De bemanning bestaat uit leden van de weermacht, in uniform met een Roode Kruisband om den arm. Deze mannen hebben slechts een pistool ter zelfverdediging. Uit dit alles blijkt, dat de Duitsche reddingsvliegtuigen, zoo’- wel wat hun uitrusting als wat hun gebruik betreft, in ieder opzicht vol doen aan de voorschriften van de Ge neefsche conventie. Onder het opschrift „Franco en het Spaansche leger” schrijft „Informa- ciones”Spanje heeft voor eens en al tijd gebroken met de slechte gewoonte, de oplossing van zijn meest verheven nationale vraagstukken aan het toeval over te laten, hetgeen onder onze poli tieke voorgangers gebruikelijk is ge weest. De reorganisatie van het leger en de vernieuwing der recruteering zijn er het beste bewijs voor, dat de staat uit de harde lessen van het ver leden geleend heeft en besloten is, zich tegen eventueele dramatische nooden van de toekomst te wapenen. Spanje wordt geen militaire macht, maar een volk, dat zich van zijn kracht en sol datengeest bewust is. De hertog de Guise overleden Uit Larache in Spaansch-Marokko wordt bericht, dat de hertog de Guise Zondag is overleden. De Spaansche autoriteiten hebben condoleances ge zonden aan prinses Isabella van Frank rijk. De hertog de Guise is in 1874 gebo ren als zoon van den hertog de Char tres. Hij was gehuwd met prinses Isa bella van Frankrijk, uit welk huwelijk drie kinderen zijn gesprotenprinses Francoise van Griekenland, prinses Pierre Murat Aoste en de graaf van Parijs. Het D.N.B. meldt uit Washington: Algemeene verontwaardiging is giste ren in den Senaat tijdens het debat over den dienstplicht gewekt door ont hullingen van den democratischen se nator Wheeler over een gesprek met den in de Vereenigde Staten wonenden Engelschman sir George Paish, die van 19141916 economisch adviseur van De conferentie te Krajowa De leiders van de Boelgaarsche en Roemeensche delegaties zijn weer naar Krajowa teruggekeerd. Gisteren heb ben zij een langdurige bespreking ge voerd. De beraadslaging tusschen de technische commissies duren voort stapel geloopen en had een waterver- plaatsing van 1340 ton, een beman ning van 145 koppen, 4 stukken ge schut van 12 cm., 8 machinegeweren en 8 lanceerbuizen. Verhalen van ontsnapte misdadigers Naar „Svenska Dagbladet” uit Lon den meldt, zijn 8 zware misdadigers van het Duivels-eiland ontvlucht en met een zeilboot via Trinidad en Porto Rico in Florida aangekomen. Zij ver klaarden, zich naar Engeland te willen begeven om zich bij de Gaulle aan te sluiten. Zij deelden mede, dat 5000 gevangenen met hun bewakers op het Duivels-eiland groote ontberingen lij den. Na de ineenstorting van Frankrijk heeft de administratie van de misdadi- gerskolonie niets meer uit het moeder land gehoord. De loonen der bewakers waren niet meer uitbetaald. Uit Frank- rijK waren geen schepen meer met de noodige voorraden aangekomen. Nachtelijk luchtalarm In den afgeloopen nacht is verschei dene malen het Zwitsersche rechts gebied in de lucht geschonden, meldt het D.N.B. Te Bern is twee maal luchtalarm gemaakt. Bij het tweede alarm zijn de Britsche vliegtuigen in 4 achter elkaar volgende golven over de stad gevlogen. Te Genève is van nacht eveneens driemaal luchtalarm gemaakt. Ook uit andere plaatsen van het Westelijk deel des lands ko men berichten over nachtelijk lucht alarm binnen. de Diplomatisch-Politische Korrespondenz”, heeft het tot de tra ditie der Britsche politiek behoord, in oorlog en vrede er naar te streven, de macht van het imperium te ver- grooten en uit te breiden. Er is in de wereld nauwelijks een conflict ge weest, waarbij Engeland niet, zij het als deelnemer, zij het als tertius gau- dens de gelegenheid heeft benut, hier of daar een ontbrekend lid voor zijn wereldomvattende zee- en koloniale heerschappij te winnen en in te scha kelen. Daarbij kwam het maar al te vaak voor, dat de vriend bedrogen werd. Nadat Engeland, dat nooit eenmaal verworven buit zonder overeenkom stige tegenprestatie met rente op ren te weder prijs gaf, door de fameuze inrichting van de Geneefsche liga het bezit van zijn met twijfelachtige mid delen verkregen bezittingen en steun punten had gedacht te verzekeren, moet het thans zelf vaststellen, dat het culminatiepunt van zijn krachts ontplooiing overschreden is en dat het ook in andere opzichten in het impe rium met zijn macht snel bergaf- Uit Simla wordt gemeld, dat in de Indische pakhuizen reusachtige hoe veelheden suiker op vervoer naar En geland wachten. De verkeerswegen zijn echter afgesloten. De suikerprijs is in Britsch-Indië tot een recordlaag- te gedaald. Planters en fabrikanten staan voor den ondergang. Engelschen nemen post in beslag Aan boord van het uit Lissabon ko mende „Dixie Clipper”-vliegtuig heb ben Britsche censors weer tijdens een tusschenlanding op de Bermuda-eilan- den een aantal zakken post in beslag genomen. Waarschuwing van de „Giornale d’Italia” heeft over dit goud te beschikken, resp. of de Belgische schaduwregeering-Pier- lot nog recht van beschikking daar over heeft. 1 De gouverneur der bank, Janssen, antwoordde, dat het goud zich nog steeds in het buitenland bevindt, waar, heen het op bevel van de vroegere re- geering is gebracht. Het is onderge- braoht in de kelders der centrale ban ken van de Vereenigde Staten, Enge land, Frankrijk en Zuid-Afrika, althans tot Juni heeft het zich daar bevon den. Van 8 Mei tot 25 Juni heeft de Nationale Bank meer dan 1825 millioen franc goud, waarvan 1500 millioen toebehoorde aan de Bank van Frank- rijk, voor de inwisseling van Belgische bankbiljetten ter beschikking gesteld. Een deel van dit bedrag kan misschien weer opgespoord worden, n#ar deze hoop is klein, wegens de eventueele voorschotten, die de Engelsche en Fransche departementen van financiën aan de schijnregeering-Pierlot hebben verstrekt. Het tegoed van de Nationale Bank in de Vereenigde Staten Is door een verordening van president Roose velt geblokkeerd. T enslotte deelde Janssen mede, dat de omloop van bank biljetten in den tijd van 25 Juni tot 20 Augustus met drie milliard is afgeno men. Voorts bevestigde hij, dat een der vroegere directeuren van de bank, Baudewijns, zich in Londen bevindt, waar hij z.g. de officieele „conserva tor” van het naar het buitenland ge brachte Belgische goud is. Ten aanzien van de Grieksch-AIba neesche kwestie wijst men er in Ita- liaansche politieke kringen op, meldt D.N.B. uit Rome, dat van Engelsche zijde nog steeds geruchten verspreid worden om de atmosfeer op den Balkan te vergiftigen en onrust te zaaien. Deze Engelsche manoeuvres vinden slechts steun in de pers van bepaalde staten, zooals Turkije. In Italia beperkt men zich ertoe, dergelijke manoeuvres van de hand te wijzen, zooals ook de kalme houding van de Italiaansche pers blijkt. Gisteren nog heeft de Italiaansche radio het door Reuter verspreide be richt, volgens hetwelk Italiaansche troepen de Grieksche grens hadden overschreden, moeten tegenspreken. Het D.N.B. meldt uit Berlijn arbeid van de „Winterhilfe” begint dit jaar reeds op 1 September. Tegen 5 en 15 September zijn uit geheel Boelgarije dienstplichtigen, van verschillende lichtingen, die nog niet waren geoefend, opgeroepen om een militaire opleiding te ontvangen. Deze oefening zal 75 dagen duren en omvat ongeveer 10.000 man. Op 28 Juli 1940 is een Duitsch reddingsvliegtuig op ongeveer 10 k.m. van Boulogne door 2 Britsche jagers neergeschoten. Drie man werden redZij hadden schotwonden. inzittenden worden vermist. 6. Op 28 Juli is een ander Duitsch reddingsvliegtuig, dat poogde redding te brengen, in het onder 5 genoemde geval, eveneens hevig door Britsche jagers beschoten, het moest zijn pogin gen opgdVen met beschadigingen en twee gewonde leden der bemanning. In 2 andere gevallen getuigen ern stige omstandigheden voor het neer schieten van reddingsvliegtuigen door Britsche strijdkrachten. Zoo is op 1 Juli een Duitsch reddingsvliegtuig op een reddingsvlucht verloren gegaan op 20 zeemijlen van de Engelsche kust en een ander reddingsvliegtuig is op 20 Juli niet teruggekeerd van een vlucht boven het Kanaal, die het bren gen van redding ten doel had. Het goud van de Nationale Bank In de gisteren gehouden algemeene vergadering der Belgische Nationale Bank heeft de Vlaamsch-nationale se nator van Dieren inlichtingen gevraagd over het lot van het goud der Belgi sche Nationale Bank, dat bijna volko men naar het buitenland is gebracht. Speciaal wilde hij weten, wie het recht Engelsch optreden in strijd met het volkenrecht. De Duitsche regeering constateert derhalve, dat het optreden van Brit sche strijdkrachten tegen Duitsche red dingsvliegtuigen, dat door geen enkele militaire noodzaak gerechtvaardigd kan worden, niet alleen in strijd is met alle beginselen van menschelijkheid, maar ook een grove schending van het vol kenrecht vormt. Dit optreden kan na tuurlijk niet verontschuldigd worden met het feit, dat de Britsche regeering in een nota van 11 Juli 1940, die zij door bemiddeling van de ambassade der Vereeenigde Staten te Berlijn aan de Duitsche regeering deed toekomen, ten aanzien van de toepassing der be ginselen, vervat in de genoemde over eenkomsten van 1907 en 1929, op geval len van dezen aard eenzijdige en onge rechtvaardigde beperkingen heeft ge maakt. De uiteenzetting in de Brit sche nota en het feitelijke optreden van de Britsche strijdkrachten dwinger, veeleer tot de conclusie, dat het de Britsche regeering bij de ruwe behan deling van Duitsche reddingsvliegtui gen en hun bemanning er om te doen is den reddingsvliegtuigen iedere vol kenrechtelijke bescherming te ontzeg gen en iedere reddingsactie ten be hoeve van vliegtuigbemanningen, die in nood verkeeren, te verhinderen. De Duitsche regeering zal daarop met de maatregelen, die haar gepast voorko men, antwoorden. Op 1 September a.s. wordt een nieu we kleedingkaart ingevoerd, die tot Augustus 1941 geldt. De kaart 1939 1940, die tot 31 October loopt, blijft intusschen ook nog, voor zoover zij nog niet opgebruikt is, geldig, zoodat men thans gedurende September en October een dubbel aandeel krijgt. De nieuwe kaart bevat 150 punten, inplaats van 100, zooals de oude. Een aantal artikelen, met name wol len stoffen, is in puntenwaarde ver hoogd. Andere, in de eerste plaats kunstzijden stoffen, zullen voortaan echter een kleiner aantal punten kos ten. Hieruit blijkt, dat de wolschaarsch- te is toegenomen, terwijl de kunstzijde- productie belangrijk grooter dan het vorige jaar blijkt te zijn. Men komt tot de slotsom, dat men niet alleen 50 punten meer krijgt dan het vorige jaar, maar dat men ook voor zijn pun ten meer stoffen kan koopen, terwijl de extra-puntenverdeeling gedurende September en October nog een dubbel aangename verrassing is. De uitgave van de nieuwe kleedingkaart wordt dan ook met vreugde begroet. Finsch schip aangehouden Uit Stockholm wordt bevestigd dat een der modernste Finsche .schepen, de 8000 ton metende thilde Horn” op de reis van York naar Petsamo door de Engel schen bij IJsland werd aangehouden, ofschoon het schip een doorvaart-be- wijs der Engelsche admiraliteit had. De „Mathilde Horn” werd opgebracht naar Kirkwall, waar het aan oor logsgevaar blootgesteld, 8 dagen moest blijven liggen. Protesten van den kapitein mochten niet baten. De reis duurde op deze wijze 24 dagen. Fransche zeelieden mogen niet voor Engeland varen. Naar uit Vichy wordt gemeld, is het op grond van een gisteren gepu bliceerde wet aan officieren en ma trozen van de Fransche koopvaardij verboden dienst te doen aan boord van Fransche schepen, die zich onder controle van een oorlogvoerende mo gendheid bevinden. Op overtreding van deze verbodsbepaling zijn straf fen gesteld. De bedoeling van dezen maatregel is, te voorkomen, dat En geland Fransche matrozen aanmon stert. Noord-Kenya geëvacueerd De oorlogscorrespondent van „Exchange Telegraph” meldt, dat Engelschen in afwachting van Italiaansch offensief de geheele bevol king van Noord-Kenya, 50.000 Somalis, heeft geëvacueerd. Geheel Noord- Kenya is thans militaire zóne. Britsche vloot uit Gibraltar vertrokken Uit Algeciras wordt gemeld, dat de Engelsche vloot Zondagnacht, met onbekende bestemming, uit Gibraltar is vertrokken. van de verwoesting van talrijke Engel sche scheepswerven nog meer ernstige belemmeringen in het Britsche overzee- sche verkeer zijn ontstaan. De Britsche admiraliteit heeft thans in verband met de vernietiging van talrijke sche pen bepaald, dat beschadigde Engelsche oorlogs- en koopvaardijschepen voor reparatie naar overzeesche havens moeten worden gebracht. De schepen, die zoo zwaar beschadigd zijn, dat zij de verre overzeesche reis niet kunnen maken, kunnen in verband met het ge brek aan werven niet meer gebruikt worden. Naar aanleiding van de onderbreking der Hongaarsch-Roemeensche onder handelingen wijst men er in Italiaan sche politieke kringen op, dat Italië zich afzijdig houdt. De Italiaansche terughoudendheid beteekent echter niet, dat Italië zich desinteresseert. Integen deel, Italië wenscht, dat de beide sta ten tot een accoord komen op basis van de rechtvaardigheid. Wat de Roe- meensch-Boelgaarsche besprekingen be treft, Italië zal het tot stand komen van een accoord ten zeerste toejuichen. Gistermiddag heeft in het ministe rie van buitenlandsche zaken te Boekarest een commissie vergaderd, bestaande uit vooraanstaande Roe meensche intellectueelen van alle be roepen uit Zevenburgen. Deze com missie werd gevormd om mee te werken aan het vergaren van de tech nische gegevens, welke de Roemeen sche delegatie voor haar onderhan delingen met Hongarije noodig heeft. Aan de werkzaamheden wordt ook deelgenomen door den leider der Roe meensche delegatie Valer Pop. Naar men mededeelt, zal deze commissie morgen in een tweede vergadering bijeenkomen. Voor het tijdvak van 1 tot 15 Octo ber heeft het „Deutsche Auslandswis- senschaftliche Institut” aan de uni- versiteit van Berlijn wederom een specialen cursus voor buitenlanders georganiseerd. Ditmaal zal deze cur sus onder het motto „Das Reich” den buitenlanders, die belang stellen in Duitsche vraagstukken en kwesties betreffende de nieuwe ordening in Europa, een beeld moeten geven van wezen en werken van het Duitsche rijk. waarts gaat. Herinnerd wordt aan het verlies van de Normandische eilanden en van de Somalikust, waarbij het intusschen niet gebleven is. Integen deel zijn er, zoo vervolgt de Diplo, indirecte aanwijzingen, dat het afne men der Britsche krachten zelfs van bevriende zijde ingezien en in aan merking genomen wordt. Het is op vallend, dat landen, die van hun voor liefde voor Engeland geenszins een geheim maken, juist als eerste in concreten vorm van de aftakeling van het imperium acte nemen en het noodig achten, voortaan bij de ver dediging van bepaalde gebieden de plaats van Engeland in te nemen. In dezen zin moet de overgang der mili taire steunpunten op de Bermuda-ei- landen naar de Vereenigde Staten, welke zoojuist door een Britsch-Ame- rikaansch accoord gesanctioneerd is, gezien worden: als een gebeurtenis, die zoo duidelijk en onbetwistbaar als maar eenigszins mogelijk is, het histo rische feit van de decadentie van het Britsche imperium kenmerkt en ver duidelijkt. het Britsche ministerie van financiën was en in een officieele functie naar de Vereenigde Staten gekomen is. Wheeler deelde mede, dat Paish hem onlangs verklaard heeft, dat hij de Vereenigde Staten bij den oorlog zou betrekken, zooals hij dit ook in den wereldoorlog gedaan heeft. Terstond de domheid van deze uiting inziende, heeft Paish toen een verbetering gege ven en gezegd uit de Vereenigde Staten alles te zullen halen uitgezonderd de actieve deelneming aan den oorlog. Het Amerikaansche volk had hem nog nooit een verzoek geweigerd. Hij zou dwars door de Vereenigde Staten reizen en een reeks lezingen houden „totdat de golven der opwinding zóó hoog sloegen, dat de openbare meening de beslissing zou afdwingen, of het Congres zou willen of niet.” Na deze uitingen van Paish te heb ben weergegeven verklaarde Wheeler niet te weten, of Paish een officieele vertegenwoordiger van de Britsche regeering is. Wheeler had Paish geant woord nooit te zullen stemmen voor deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog. In heftige debatten welke hierop volgden, eischte de democratische sena tor Glass de uitzetting van den Engelschman, van wiens optreden de Amerikaansche regeering diende te worden verwittigd. De democratische senator Holt zeide, dat de Vereenigde Staten vol zitten met Britsche agenten, die zich tegen de wettelijke voorschriften niet bij het departement van buitenlandsche zaken melden. Wheeler uitte de vrees, dat Paish de aangehaalde woorden zou ontken nen. Britsche torpedobootjager vergaan Naar Reuter uit Londen meldt, be treurt de Britsche admiraliteit het verlies van den torpedobootjager „Hostile”, die op een mjjn is geloo pen, De „Hostile” was in 1936 van Barbaarsche oorlogvoering Het Duitsche ministerie van buiten landsche zaken heeft de Zwitsersche regeering verzocht de volgende nota der rijksregeering aan de Britsche re geering te doen toekomen Den laatsten tijd zijn in een reeks van gevallen Duitsche reddingsvliegtui gen blootgesteld geweest aan aanval len van - Britsche strijdkrachten, die een grove schending van het volken recht beteekenen en door uitzonde ringsbepalingen of voorbehouden geens zins gerechtvaardigd kunnen worden. Het betreft hier de volgende gevallen 1. Op 6 Juli 1940 is een reddings vliegtuig ten Noordwesten van Stavan ger door een Britsche vliegboot be schoten. Het vliegtuig kon landen, hoe wel het acht treffers had gekregen. 2. Op 11 Juli 1940 is op een red- dingsvlucht op 30 zeemijlen ten Zuid oosten van Portland een reddings vliegtuig door een vijandelijk vliegtuig van het type Bristol Blenheim neerge schoten. Het vijandelijke vliegtuig viel ook het op het water liggende reddings vliegtuig nog herhaaldelijk aan. In totaal werden 5 aanvallen gedaan. De bemanning kon zich slechts met grootste moeite in de rubberboot veiligheid brengen. 3. Op 20 Juli 1940 is een Duitsch reddingsvliegtuig bij het zoeken naar een Duitschen jager, die op het Kanaal gedaald was, ongeveer 30 k.m. ten Noordoosten van Cherbourg beschoten door een Britschen jager van het type Hurricane. Het Britsche vliegtuig vloog eenmaal rechts en eenmaal links langs het reddingsvliegtuig en viel daarna van achteren aan, ofschoon het Roode Kruis den Britschen vlieger, die meermalen om het vliegtuig had gevlo gen, niet ontgaan kon zijn, evenmin als het feit, dat het reddingsvliegtuig niet gewapend was. Na dezen aanval, die gelukkig geen resultaat had, ver dween het Britsche toestel. Eenige uren later werd het reddingsvliegtuig opnieuw van achteren beschoten door een Britsch vliegtuig, ditmaal van het type Bristol Blenheim. Twee Duitsche jagers, die na den eersten aanval zich ter bescherming van het reddingsvliegtuig naar de plaats begeven hadden, verdreven den aanvaller. 4. Op 27 Juli 1940 is een Duitsch reddingsvliegtuig bij zijn pogingen tot het redden van een gevallen jager op 51 graden 12 minuten N.B. en 1 graad 40 min. O.L. boven het Kanaal door 2 Britsche jagers neergeschoten. Een lid der bemanning- kon later gered worden. De vier overige worden vermist. 5. ZUID-SLAVIE ZWETKOWITSJ OVER DE REGEE* RINGSPOLITIEK De premier Zwetkowitsj heeft gis teren bij de opening van de regee- ringszitting te Agram naar aanleiding van den eersten verjaardag van de onderteekening van de Servisch-Kro- atische overeenstemming een rede uit gesproken. Hij wees er o.a. op, dat de regeering, bij de verwezenlijking van de economische en sociale her vormingen, zal steunen op de nieuwe beginselen en ervaringen, welke zij uit de huidige internationale verhou dingen heeft afgeleid. De hervormin gen zullen de politiek van de Ser- visch-Kroatische overeenkomst niet aantasten. De verwezenlijking hier van zal consequent tot het einde toe worden nagestreefd. In een officieel communiqué wordt medegedeeld: De regeering der na tionale overeenstemming heeft hare bijzondere aandacht gewijd aan de problemen der buitenlandsche poli tiek. Zij voert een politiek van be houd van den vrede voor ons volk en van oprechte en vriendschappelijke politieke en economische samenwer king met alle buren, vooral met onze groote buren Duitschland en Italië. De regeering wenscht echter ook bij deze gelegenheid in het licht te stellen, dat de vriendschap met Duitschland en Italië in overeenstemming is met de levensbelangen van Zuid-Slavië. Van welingelichte zijde wordt ge meld, dat de regeering binnen het kader van haar groote hervormingen ook de Joodsche kwestie heeft behang deld. De Joden zullen in Zuid-Slavië in het vervolg van alle invloedrijke politieke en economische posities wor den uitgeschakeld. Als urgent be schouwt de regeering de uitschakeling der Joden uit den handel in levens middelen. Zie verder le blad, pag. 3 Moeilijkheden voor de Britsche scheepvaart Te Celon zijn, aldus het D. N.B. 4800 balen Britsch-Indisch vlas, die bestemd waren voor Egypte en met een Engelsch schip naar Suez gebracht zouden worden, weer ge lost. De Egyptische importeurs, die de goederen reeds hadden betaald, hebben hiertegen geprotesteerd. Zij kregen de mededeeling, dat zij het volgende schip moesten afwachten, doch de kosten moesten nogmaals worden voldaan. De balen liggen thans nog te Colombo en de Egyptische ju- teweverijen hebben geen grondstoffen. De „Giornale d’Italia” beschouwing aan „het Egypte”, rondom hetwelk sche manoeuvres en intriges worden geconcentreerd. Het officieuze Engel sche agentschap heeft gemeld, aldus het blad, dat de Egyptische minister van oorlog bekend zou hebben ge maakt, dat een Egyptische mobiele divisie zich opgesteld heeft in strate gische posities, gereed om tusschen- beide te komen aan de zijde van de Engelsche strijdkrachten, wanneer Egypte zou worden aangevallen door Italië. Hetzelfde agentschap meldt, dat de woordvoerder van de regee ring te Cairo tijdens een geheime zit ting van de Kamer zou hebben ver klaard, dat Egypte ten oorlog zou trekken, wanneer Italië -binnendrong in zijn gebied. Wij weten niet, aldus gaat de „Giornale d’Italia” verder, wat er waar is in de Engelsche be richten en of zij de gedachte weer geven van de Egyptische natie. Het is mogelijk, dat er in Egypte politici zijn, die, gebonden aan de Britsche belangen, optreden in tegenstelling met de nationale gedachte. Italië heeft geen agressieve bedoelingen jegens Egypte, en evenmin een vijan dige houding jegens de Arabieren en het Islamisme. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is duidelijk gedefinieerd door de redevoering, welke de Duce op 10 Juni heeft uit gesproken, toen hij bekend maakte, dat Italië ging deelnemen aan den oorlog. De Egyptische natie moet echter weten, dat, ondanks de verdra gen, Engeland van Egypte een basis heeft gemaakt voor operaties ter zee, te land en in de lucht tegen Italië. Men kan de willekeurige of onwille keurige medeplichtigheid van Egypte aan deze operaties niet ontkennen. Er bestaat een bedreiging van een angli- cistisch Egypte tegen Italië. De Egyp tische neutraliteit kan geen loopgraaf worden, in welks dekking in alle vei ligheid aanvallen worden voorbereid op Italiaansch-Afrika en op Italië. Het is noodig de gevaarlijke dubbelzinnig heid op te heffen, zoo besluit het blad. De standpunten en de verantwoorde lijkheid moeten worden vastgesteld. OP KOMT A.S. VRIJDAG IN GAYERT NAAR AMERIKA GRAMMENS COMMISSARIS VOOR DE TAALWETTEN FRANCO EN HET LEGER „WINTERHILFE” BEGINT REEDS 1 SEPTEMBER OP 1 SEPTEMBER EEN NIEUWE TEXTIELKAART. CURSUS VOOR BUITENLANDERS AAN BERLIJNSCHE UNIVERSITEIT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2