BINNENLAND STADSNIEUWS HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 27 AUGUSTUS 1940 TWEEDE BLAD, PAGINA N.S.B.-kamp te Lunteren Ritueel slachten Nederlandsch Landbouw Comité UIT DE SUIKERINDUSTRIE DE „BOEMELBARON” WORDT MORGEN 68 JAAR Het ontslaan van arbeids- krachten Vorderingen wegens geleden schade Pakketten voor geïnterneerden Een groot-Nederlandsche avond. Te Assen Niet tot overeenstemming gekomen en toe de slachtverordening. mede- van samen- Gistermiddag is De waarnemend Nationaal Verbond van Dansleeraren. Stuitende proefneming op het Amsterdamsche abattoir het het Het jaarlijksche N.S.B.-kamp „der Bezinning” op den Goudsberg te Lun teren was Zaterdag ten einde. Ondanks het slechte weer, dat de geheele week aanhield, was de stemming er een van opgewektheid, strijdlust en idealisme. Het doel dezer jaarlijksche kampen is, aldus d£ persdienst, de deelnemers in den Nederlandsch nationaal-socialisti- schen geest te vormen en hen te oefe nen in den nieuwen stijl van orde, tucht, kameraadschap en dienstbaar heid. Hierin is het kamp weer ten volle geslaagd. De bevolking van Lunteren, die de 160 zingende geuniformde kam peerders in stramme marschorde op Donderdag door het dorp zag marchee- ren, heeft kunnen vaststellen, dat het 4iun ernst was met den inhoud van het door hen gezongen W.A.-lied: „Wij mel den u den nieuwen tijd”. Het hoogte punt van de kampweek werd Vrijdag avond bereikt, toen dr. August Borms, de grijze strijder der Vlamingen, teza men met ir. A. A. Mussert het kam peerterrein betrad, en zich door een dubbele haag zwarte soldaten, die hem een geestdriftigen „Vlaamsche Leeuw” toezongen, naar de vergadertent begaf, waar hij door den vormingsleider der N.S.B., dr. v. Genechten, oud-Vlaamsch activist en oud-leerlirtg van dr. Borms, werd toegesproken. Dr. Borms voerde daarna zelf het woord. De Groot. Nederlandsche avond werd besloten met declamatie door«Adriaan van Hees, die een Dietsche ballade voordroeg, ge schreven door J. A. van Kersbergen. Fusie van N.S.N.A.P.-groepen. Naar men ons meldt, heeft een aantal tot de N.S.N.A.P.-groep-Kruyt behoord hebbende functionarissen besloten tot fusie met. de groep-van Rappard. voor verzen den, uitsluitend dienen te worden aan geboden aan de postkantoren. Op uitdrukkelijk verzoek van hoofdbestuur van P.T.T. heeft Roode Kruis de verzending daarvan niet op zich genomen. Vereenigde IJzer-importeurs Op 20 Augustus j.l. is de vereeniging „Vereenigde IJzer-importeurs” opgericht. Deze bestaat uit een aantal importeurs, die niet aangesloten zijn bij de algemeene vereeniging voor den ijzerhandel. (A.V. IJ). Het secretariaat is voorloopig gevestigd p.a. N.V. Handelmij. Zwijsen en Co., IJselstraat 8, Rotterdam en het voorloo pig bestuur bestaat uit den heer Houtap pel der N.V. Houtappel, Maastricht, den heer Hulsbosch jr., van Hulsbosch-han- delsonderneming te Breda en den heer H. Zwijsen, der N.V. Handelmij. Zwij sen en Co., Rotterdam. Electrische bedwelming De Joodsche slagers hebben echter getracht onder deze bepaling uit te komen door de electrische bedwel ming toe te passen. Kort geleden zijn op dit gebied proeven genomen, die tot een stuitende vertooning leidden en die na heftige protesten van wel denkende toeschouwers eindelijk wer den stopgezet. Op een Maandagmiddag verscheen op het terrein van het abattoir een wagen met electrische instrumenten en kabels. Joodsche slagers, het rabbi- naat,. de directeur van het abattoir, de heer Reeser en de directeur van het marktwezen, de heer van der Laan, verschenen tot verbazing van de vele slagers, die er nog geen idee van hadden, welke tooneelen hen te wachten stonden, in een van de slachthallen. Nadat de slachthal vol komen was schoongemaakt, zoodat geen druppel niet-koscher bloed de tegels bevuilde, werden twee koeien, twee vette kalveren en twee schapen voorgeleid”. Het was of de dieren begrepen, wat hen van de zijde van de plechtig in het zwart uitgedoschte heeren te wachten stond. Zij waren onrustig, doch weldra stond de eerste koe met den kop aan den ring gebonden. De slapen van het beest werden natge maakt, de polen werden om den kop bevestigd en eenigen tijd later werd de stroom ingeschakeld. Extra treinen naar de Jaarbeurs Tijden:- de komende Jaarbeurs zullen vier goedkoope extra-treinen 3de kl loo- oen en wel op Woensdag 4 September uit Twente, Donderdag 5 September uit Gro ningen, Vrijdag 6 September uit Zeeland en Maandag 9 September uit Friesland. Nederlandsche federatie van accoun- tantsvereenigingen. Als gevolg van de Zaterdag gehouden bijeenkomst, is de Nederlandsche federatie van accountantsvereenigingen opgericht, tot Welke zijn toegetreden: Nationale ver eeniging van accountants, Nationaal ge- nootschap van accountants, Eerste Neder- landsche genootschap van accountants en belastingadviseurs en het Nederlandsche college van accountants, met tezamen on geveer 300 leden. De nadere regeling ter zake is opgedragen aan een commissie uit de besturen en raden van toezicht dezer vereenigingen, t.w. de heeren mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. F. C. R. Drossaart-Bentfort, P. 'H. N. Kersbergen, W. Freen, M. J. H. Denteneer, L. Kruik, mr. dr. J. J. R. Schmal en H. F. M.van Houten. De getroffen regeling zal op korten ter mijn aan de ledenvergaderingen der toe getreden vereenigingen ter goedkeuring worden voorgelegd. Het ligt in de bedoe ling ook de overige hier te lande bestaan de vereenigingen van accountants tot toe treding uit te noodigen. de fabrikanten voor de a.s. campagne op voldoende steenkolen en kalk zullen kunnen rekenen. Hierop bleek, dat men. geleerd door de ervaringen van 1914, al zeer tij dig de noodige maatregelen had getrof fen en hoewel verschillende fabrieken nog niet over de volledige voorraden beschik, ken, kan toch verwacht worden, dat in de voorziening daarvan geen storende Stagnatie zal optreden. Belangrijke hoe veelheden zijn in bestelling, waarvan een groot deel reeds onderweg is. per spoor en per schip. Voor het geval men. toch het kalkverbruik zal moeten beperken, deed de voorzitjpr een afwijking in de gebruikelijke werkwijze aan de hand, waarbij schuimaarde yan de 1ste carbo- natiepersen met wat sap vermengd, naar de carbonatie teruggevoerd wordt, doch in een „gaar milieu”, waardoor dus het absorptle-oppervlak kunstmatig wordt vergroot. Over het algemeen werd hier van een betere ontkleuring verwacht Een andere,, geheel nieuwe moeilijkheid zal zich in het bedrijf voordoen, n.l. het lichtdicht afschermen van de fabrieksge bouwen, maar bovenal het werken op vrij wel verduisterde emplacementen bij nacht, waarin het lossen en laden van beetwortelen en suiker ongestoord moet kunnen voortgaan. Het was dr. Vermeu len, die om de woorden van den voor zitter te gebruiken licht in de verduis- teringsproblemen kwam brengen. Deze vlotte spreker gaf op klare wijze voor onderscheidene gevallen, vooral bij het werken op open fabrieksterrein, de moge lijkheden aan, waardoor men bij gebruik van éen minimale verlichting tot den ge- regelden nachtarbeid meent te kunnen komen. Met bijzondere aandacht werd deze actueele voordracht gevolgd. Bij de hierop gevolgde gedachtenwisseling had de lichtspecialist tal van vragen te be antwoorden. Na afloop vereenigden de vergaderden zich aan een gemeenschappelijke lunch. Op een gecombineerde bestuurderenver- gadering van het Nationaal Verbond van Dansleeraren, waarbij aanwezig waren alle bestuurders der aangesloten organisaties, werd met groote meerderheid van stem men tot heroriënteering besloten Tot voorzitter werd benoemd de heer J; Don ders, uit den Haag en als secretaris de heer H. Stoopman. Huizerweg 12. Bussum. ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gisteravond omstreeks half negen stak op de Houtrustbrug de 69-jarige mevr. J L. C. P. onvoorzichtig over. Zij werd door een juist passeerenden fietser aangereden en bekwam een hersenschudding Door den geneeskundigen dienst werd mevr. P. naar het Roode Kruisziekenhuis overge bracht. De jubileerende Piet Kohier, die iederen middag en avond in zijn sue- cesrol van „Droogkeeltje” in de ope rette van Walter Kollo „De Boemel- baron”, in het West-End-Theater voor uitverkochte zalen optreedt, wordt morgen 68 jaar. De directie van het West-End-Thea ter en de directie van het Ned. Ope- rette-gezelschap, hebben gemeend de zen dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Zij zullen alles in het werk stellen, om dezen dag voor den gouden jubilaris tot een onvergetelijke te maken. De avondvoorstelling, die om half acht begint, zal dan ook een feestelijk karakter dragen. Naar wij echter vernemen van den heer Kappelhof, wordt in Assen nog wel degelijk op deze wijze „koscher” geslacht. Het vleesch wordt zelfs per auto, waarvoor benzine beschikbaar schijnt te zijn, vervoerd naar Amster dam, waar jongstleden Vrijdag nog een zending aankwam. Ook in Dor drecht heeft men dergelijke tegen de borst stuitende proeven willen nemen, doch daar is men verstandig geweest en zij zijn niet doorgegaan. Naar wij nog vernemen, heeft ook de Sophia- vereeniging tot bescherming van die ren te Amsterdam zich op deze mate rie geworpen en verbaal van het ge beurde op het abattoir opgemaakt. Dat er van sommige zijden niet tegenop wordt gezien brutaalweg de voorschriften van den Rijkscommis- saris, gegeven inzake slachtingen, te ovettreden, wordt zelfs geadverteerd in de „Vee- en Vleeschhandel”, alge meen weekblad voor het slagersbe- drijf en den handel in vee en vleesch. In het nummer van Vrijdag 23 Augus tus immers op bladzijde 12 komt een opvallend gezette advertentie voor, die als volgt luidt: „Verkrijgbaar: koscher geslachte schapen of lamme ren. Men wende zich daartoe tot S. van Hasselt, grossier, Oosterhaven 2, Groningen, telefoon 2297”. Ook schijnt het voorgekomen te zijn, dat Joodsche slagers in kleine gemeenten buiten Amsterdam ko scher hebben laten slachten op de oude, voor de dieren zoo pijnlijke wijze. Een bevestiging hiervan kon den wij echter niet krijgen. De politie in de hoofdstad ziet zeer streng op Vergadering van beetwortelsuiker- fabrikanten en raffinadeurs. Den 21en Augustus hield de Algemeene Technische Vereeniging van Beetwortel- suikerfabrikanten en Raffinadeurs een vergadering in „Het Zuid” alhier. Voor een dicht bezette vergaderzaal sprak de voorzitter, de heer M G. Wage- naar Hummelinck, als volgt: „Nu wij voor de eerste maal vergaderen, na de gebeur tenissen, die ons op 10 Mei in den oorlog hebben betrokken, zou het van ongevoe ligheid getuigen wanneer wij ons diep leedwezen daarover niet uitspraken. Wij zijn echter van meening, dat het in onze technische vergadering niet past in be schouwingen te vervallen, welke eenigs- zins met politiek te maken hebben. Alleen kunnen wij constateeren, dat wij op 14 Mei onvoorwaardelijk gecapituleerd heb ben en dat wij ons en dat zult u van uwen bezadigden voorzitter wel willen aanvaarden als mannen van eer moe ten gedragen en naarden wensch van on zen overwinnaar, ook al mocht het soms moeilijk vallen. Dankbaar kunnen wij zijn, dat onze suikerfabrieken in de da gen 10 tot 14 Mei gespaard zijn gebleven, maar economisch en technisch komen wij voor groote moeilijkheden te staan en dat laatste zal in deze vergadering het on derwerp van bespreking uitmaken.” Bij dg hierop volgende herdenking van het overlijden op 23 Maart 1.1. van dr. ir. J. A. A. M. van Loon, die vele jaren deel van het bestuur uitmaakte, schetste de heer Hummelinck de bijzondere kwa liteiten van den overledene, ean hoogst begaafde persoonlijkheid. Den 8sten Mei j.l., zoo vervolgde spr., vierde de heer J. van Doormaat directeur van de Friesch- Groningsche Coöperatieve Beetwortelsui- kerfabriek, z’n veertigjarig jubileum als suiker-industrieel en aan welverdiende belangstelling heeft het den jubilaris dien dag niet ontbroken. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van de niet herkiesbare leden J van Doormaal en C. P Zonnevylle bij acclamatie benoemd de heeren L P van Malland en A. G. J de Vries. Na afhan deling van eenige huishoudelijke aange legenheden kwam men tot de vraag of Op het Plein beleedigde gis* termiddag de 36-jarige W. M. S. een agent door hem uit te schelden. S. werd daarop gearresteerd en meegenomen naar het politiebureau aan de Prinsestraat. S. voel de daar klaarblijkelijk niets voor en pleegde onderweg tijdens zijn overbren ging wederspannigheid. De politie achtte het beter S. te transporteeren naar het hoofdbureau, alwaar tegen hem voor een en ander proces-ver baal werd opgemaakt In de Kotterstraat brak gis- termiddag door onbekende oorzaak een schoorsteenbrandje uit. Door de motor- spuit uit de Duinstraat kon het vuur tij dig gebluscht worden. De heer Kappelhof, in gezelschap van de slagers van Boven en Rodin, gingen naar den directeur om te vragen, of dit „ritueel gebeul”, zoo- als zij het uitdrukten, nog eens zou worden herhaald, waarop de heer Reeser volmondig toegaf, dat de proefneming mislukt was en dat hij nooit meer hoopte te zien, wat dien middag op het hoofdstedelijk abattoir den volke was getoond. Zoolang, zeide hij, geen absoluut doeltreffend appa raat is geconstrueerd, dat onmiddel lijk volmaakte bewusteloosheid ten gevolge heeft, zal de proefneming zeker niet worden herhaald. Het hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van De fensie deelt, in aansluiting op de be kendmakingen, reeds in de pers ge publiceerd door de advies-commissie- vorderingen en door de commissie oorlogsschade (commissie-van Leeu wen), het volgende mede: Rechtstreeks tot het afwikkelings bureau van het departement van De fensie wende men zich: 1. terzake van vorderingen door Ne derlandsche autoriteiten, gegrond op de Inkwartieringswet en op de Zee- schepenvorderingwet (voor zoover van het departement van Defensie uit gegaan), zoomede ter zake van vor deringen door Fransche, Engelsche of Belgische troepen; 2. terzake van het naar het buiten land doen vertrekken of doen zinken van zeeschepen op last van militaire autoriteiten 3. terzake van schade veroorzaakt door het onrechtmatig medenemen van goederen door Nederlandsche mi litairen; 4. terzake van schade, onrechtma tig toegebracht aan personen, huizen en goederen bij huiszoeking, etc., (evenwel met uitzondering van de schade, toegebracht aan de goederen van tijdens den oorlog geïnterneerd geweest zijnde personen) 5. terzake van door Nederlandsche autoriteiten gevorderde, doch nadien als krijgsbuit aan den bezettenden Staat vervallen goederen; 6. terzake van burgers, van wie persoonlijk diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd, (chauffeurs als anderszins) en die tij dens de bevolen diensten zijn gesneu veld of gewond; 7. terzake van schade, geleden ten gevolge van de toepassing van de wet op den staat van oorlog en van beleg, anders dan door wegruimingen en in gebruiknemingen 8. terzake van wegruimingen of ver nielingen door bondgenootschappelijke legers. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat in het bovenstaande geenerlei positieve, toezegging kan worden gezien tot vergoeding van de geleden schade. Voor de onder a. genoemde aange legenheden wende men zich uitsluitend schriftelijk tot het afwikke lingsbureau van het departement van Defensie le afdeeling; slechts voor spoedgevallen van personen buiten ’s-Gra.venhage woonachtig, mondeling Maandags, Woensdags en Vrijdags van 2-4 uur tot de lé afdee ling van voornoemd departement, ge bouw Petrolea, Benoordenhoutsche- weg 7, ’s-Gravenhage. Een bedrijfsorgaan voor huiden-, leder en schoenhandel Het A.N.P. ontving den volgenden brief van den heer W. Schmidt, sect, dep. Zuid-Holland van den Nederl. bond van schoenmakerspatroons- en schoen- winkeliersvereenigingen naar aanleiding van een bericht van 23 Augustus Mijne heeren, Naar aanleiding van het bericht in de bladen betreffende „Een bedrijfsorgaan voor huiden, leder en schoenhandel”, moet ik tot mijn spijt constateeren, dat de daarin genoemde vergadering van den 20sten dezer, gehouden te Utrecht, hiet is weergegeven zooals de feiten zich hebben voorgedaan. In het belang van een juiste bericht geving, wil ik u, in mijn kwaliteit als lid van den raad voor volkshuishouding N.S.B. en leider van de in wording zijnde vakgroep schoenmakers en schoenwinke- liefs, in het Nederlandsche Middenstan- dersfront, het volgende mededeelen Op den 26sten Mei 1933 werd opge richt te ’s-Gravenhage een vereeniging, genaamd „Centrale vereeniging ter be hartiging van de belangen van de hui den-, leder-, schoenen- en aanverwante branches”, vertier aangeduid als „cen trale H.US.”, waarvan ik in verloop van het bestaan dezer vereeniging, bestuurs lid was van de groep schoenmakers. Deze gezamenlijke groepen omvatten destijds inderdaad ruim 16.000 leden. Ten gevolge eener mislukking van het gestelde doel is deze vereeniging destijds omgevormd in een contactorgaan, waarin niet meer de leden, doch de organisaties werden ingeschakeld. Dit waren voor de schoen makers en schoenwinkeliers de drie be staande nationale bonden, de Ned., de R.K. en de Christelijke. Dit contactor gaan heeft practisch de laatste jaren niets gedaan. Het doel van bovengenoem de vergadering was, door eenige wijzi gingen in nieuwen vorm, dit contactor gaan weer actief te laten optreden, het geen maar gedeeltelijk gelukt is, aange zien de groote Nederlandsche bond van schoenmakerspatroons en schoenwinke- liersvereenigingen, met een kleine 100 aangesloten vereenigingen in Nederland, benevens den R. K. bond van schoenwin keliers en schoenmakers zich op deze vergadering officiéél hebben terugge trokken en hun verbintenis hebben ver broken. Door den Nederlandschen bond is de officieele uittreding reeds verzon den. Alleen de Christelijke bond van schoenwinkeliers en schoenmakers, groot ongeveer 300 leden, werkt hierin mede. Ik moet daarbij nog mededeelen, dat het mij, uit persoonlijk contact met het nog overgroote deel der niet-georganiseerde schoenmakers en schoenwinkeliers be kend is, dat men ook, in deze kringen niets meer wil weten van deze instelling. Aangezien destijds -van de 16.000 aange slotenen, circa 12.000 schoenmakers en schoenwinkeliers waren en men dit aan raai van den Arbeid vergunning wordtl Jal, behoudens de 300 van den Christ, bond moet afschrijven, bestaat er een aanmerkelijk '-verschil tusschen de be richtgeving en de werkelijkheid. Beleefd verzoek ik u, hiervan deeling in de pers te willen doen. verleend, zjjn de districtshoofden daar toe bevoegd na bekomen bijzondere machtiging van den directeur-generaal. De hoofden van de districten der Havenarbeidsinspectie zijn gemachtigd vergunning tot ontslag te verleenen voor de bedrijven van jacht, scheep vaart en visscherij. De hoofden van de districten der Arbeidsinspectie zijn bevoegd, aanvra gen om ontslag aan werknemers af te wijzen, indien deze in verband met de bijzondere verhoudingen in het bedrijf niet gemotiveerd blijken. Vergunningen mogen in het alge meen niet worden verleend, zoolang in het bedrijf of de betrokken afdeeling nog meer dan 36 uren gewerkt wordt. U itzonderingen Voor bepaalde werken, welke niet langer dan drie weken duren, is een algemeene uitzonderingsvergunning verleend. Arbeiders, voor dergelijke werken in dienst genomen, kunnen in dividueel na beëindiging dezer werk zaamheden, zonder bijzondere vergun ning worden ontslagen,, maar dan moe ten. bij hun indienstneming bepaalde mededeelingen aan de districtshoofden der Arbeidsinspectfe zijn gedaan. (Ned. Staatscrt. 2 Juli 1940). VooiW personeel, dat ten behoeve van tijdelijke werkzaamheden in dienst wordt genomen, kan reeds direct bij het in dienst nemen vergunning ontslag worden verleend, Inzameling en handel in oude materialen en afval stoffen secretaris-generaal, hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, onder verwijzing naar zijn bekendmaking van 7 Augustus j.l.. dat de medewerking van hen. die betrokken zijn bij de in zameling en den handel in oude materia len en afvalstoffen aan de enquête, welke daarnaar is ingesteld door het centraal bureau voor de statistiek, over het alge meen zeer onbevredigend is geweest. Vele formulieren, welke door genoemd bureau rechtstreeks aan inzamelaars en handela ren werden toegezonden, bleken na indie ning zeer onvolledig en onjuist te zijn ingevuld, waarna de formulieren weder aan de betrokkenen ter verbetering werden teruggezonden. Ook voor de tweede maal werden door velen nog niet alle vragen beantwoord, terwijl anderen het formulier nog steeds niet opnieuw bij het cèntraal bureau voor de statistiek hebben inge diend. Ook een groot aantal van hen, die niet rechtstreeks een formulier toegezon den kregen en die zich moesten wenden tot het gemeentebestuur ter plaatse van hun inwoning ter invulling van de aldaar verkrijgbaar gestelde formulieren, hebben aan deze taak nog steeds niet voldaan. In verband hiermede is in de Nederland sche Staatscourant van heden een beschik king afgekondigd, waarin aan bovenbe doelde inzamelaars en handelaren (zoo wel klein- en tusschen- als groothandela ren) de verplichting wordt opgelegd, de betreffende formulieren naar waarheid, volledig en zonder voorbehoud ngevuld, gedagteekend en onderteekend vóór of op uiterlijk 31 Augustus 1940 in te dienen, resp. bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, indien het formulier recht streeks van dit bureau werd ontvangen en bij het gemeentebestuur, indien het formulier aldaar verkrijgbaar werd ge steld. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet voldoen aan bovenbedoelde verplichting kan worden gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste vier jaar of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Fusie van bouwvakarbeidersbonden Het Neutraal verbond van werknemers in het bouwbedrijf heeft in een te Utrecht gehouden buitengewone algemeene verga dering met algemeene stemmen het da- gelijksch bestuur gemachtigd tot het aan baan van een fusie met de Algemeene Nederlandsche Bouwarbeidersbond, zulks als uitvloeisel van de fusie tusschen de Nederlandsche Vakcentrale en het N.V.V. Proef mislukt De bedoeling van de proefneming was om het dier onmiddellijk volko men bewusteloos te maken. Dit geluk te echter in geenen opzichte. Wij spraken den heer Kappelhof, een sla ger, dia reeds jarenlang het abattoir bezoekt en die zich aan het ritueel slachten herhaaldelijk heeft geërgerd. Hij heeft de proefneming van het begin tot het einde bij gewoond en met het horloge in de hand controleer de hij, hoe lang het duurde, voor het dier in een toestand was, die met bewusteloosheid is te vergelijken. Precies zeven minuten later viel het beest neer, doch van bewusteloosheid was geen sprake, want nog geen mi nuut later sloeg het gemartelde dier naar alle kanten de pooten uit. Het bloed stroomde uit den neus en tenslotte wist het beest zich in zijn doodsangst weer op te richten. Het rabbinaat had nauwkeurig toegezien, hoe lang het beest „bedwelmd” was geweest. Het resultaat was slechts een bloedende en gemartelde koe geweest. Teneinde raad besloten de heeren hét dier maar met het schietmasker, düs op de gewone normale wijze, af te' maken. Bij de tweede koe ging het al evenmin voor den wind. De installatie haperde aanvankelijk, het dier sloeg en trapte om zich heen, toen het den stroom voelde, doch van bedwelming was geen sprake. Doch ook dit beest kwam er bij deze stui tende proefneming niet zonder ver wondingen af door een hevigen val op het achterdeel. De mannen, die reeds jaren lang gewend zijn op de góede wijze snel een dier af te maken, zoodat iedere marteling wordt voor komen, begonnen rumoerig te worden en op te dringen. De heer Kappelhof, aldus vertelde hij ons, ging naar den directeur den heer Reeser, met de vraag, onmid dellijk verdere proefnemingen te verbieden. „Anders komt er moord en doodslag van”, waarschuwde hij hem; De directeur verzocht hem op het kantoor te komen en voegde er bij, dat het slechts een proefneming betrof, op verzoek van het rabbinaat. Ook de menschen, die de electri sche toestellen bedienden, werden door den heer Kappelhof gewaar schuwd om zich zoo gauw mogelijk van het abattoir te verwijderen, te meer daar er al kreten opgingen „slaat dien wagen in elkaar”. Ook de leden van het rabbinaat waren korten tijd later spoorloos verdwenen- Het A.N.P. meldt uit Amsterdam: Korten tijd geleden is het Amster damsche abattoir het tooneel geweest van een hoogst stuitende proefneming, die ten doel had de bepalingen, die door den Rijkscommissaris, Rijksmi- nister dr. Seyss Inquart, getroffen waren ten aanzien van het slachten van vee, op slinksche wijze te onder graven. De Joodsche slagers immers zien door deze bepaling een eind gemaakt aan het ritueel slachten ten gevolge waarvan in den loop der eeuwen ontelbare millioenen dieren een pijnlijken en harden dood zijn gestorven. Volgens den Joodschen ritus im mers moet om koscher vleesch te verkrijgen, het dier bij het volle be wustzijn de halssnede worden toege bracht. Een halssnede, die niet doode lijk is, doch slechts een groot bloed verlies ten gevolge heeft en waarna bij het te slachten dier nog vele handelingen moeten worden toege past, die wij niet zullen beschrijven, doch ten gevolge waarvan het beest geruimen tijd onduldbare pijnen krijgt te doorstaan. Reeds van vele zijden is vroeger, zij het dan niet krachtig genoeg, aan gedrongen op een verbod van ritueel slachten. De vereenigingen tot be scherming van dieren hebben herhaal delijk een poging gedaan om aan dit bedrijf een einde te maken. Echter zonder resultaat tot de bepaling van den Rijksminister werd afgekondigd. tot indien de werktijd tot 36 of 40 uur wordt ver kort. Loonconflicten zijn geen reden tot verleenen van vergunning tot ontslag, terwijl bij ontslag wegens onbekwaam heid de voorwaarde wordt gesteld, dat inplaats van de ontslagenen een gelijk aantal nieuwe werknemers voor onge veer hetzelfde loon wordt in dienst ge nomen. Werknemers, die inplaats van gemo- biliseerden in dienst worden genomen, mogen in het algemeen niet worden ontslagen, wanneer de gedemobiliseer de terugkomt.Gedemobiliseerden heb ben gelegenheid om bij den Opbouw- dienst te komen of in Duitschland werk te krijgen. Uitzonderingen zijn toegestaan wan neer de eigenaar van het bedrijf of diens zoon uit militairen dienst terug keert, als zij ook voor hun oproeping de desbetreffende werkzaamheden ver richt hebben. De volgorde voor ontslag is be houdens uitzonderingen 1. arbeiders van 65 jaar en ouder2. vrouwelijke werknemers., gehuwd, die geen kost- winster zijn 3. ongehuwde vrouwelijke werknemers, die geen kostwinster zijn 4. ongehuwde mannelijke werknemers, die geen kostwinner zijn 5. vrouwe lijke werknemers, die kostwinster zijn; 6. ongehuwde mannelijke werknemers, die kostwinner zijn en 7. gehuwde mannen. De ondernemers moeten bij ontslag aanvrage aan de districtshoofden der Arbeidsinspectie een nominatieve op gave in drievoud van de voor ontslag, voor te dragen arbeiders doen toeko men en een aan het gemeentebestuur. Werknemers, die zonder vergunning zijn ontslagen, ontvangen geen steun, omdat de ondernemer verplicht is. loon of salaris door te betalen, zoolang geen vergunning tot ontslag is verleend De thans getroffen regeling Tusschen den directeur-generaal van den Arbeid en het hoofd van de afdee ling Sociale Zaken van het commissa riaat voor Economische Zaken en Fi nanciën, president R. Jakob, is een regeling getroffen betreffende het ont slag van arbeidskrachten. Volgens deze regeling zal door de districtshoofden der Arbeidsinspectie aan de districtsarbeidsbeurzen worden opgegeven, voor welke arbeiders ver gunning tot ontslag is verleend. Hier mede wordt bevorderd, dat de ontsla genen zoo spoedig mogelijk weer aan anderen arbeid in Nederland kunnen worden geholpén, dan wel in Duitsch land werk kunnen vinden. Algemeene bepalingen Aan de ontslagbepalingen ontleent de „N.R.Crt.” het volgende De directeur-generaal van den Ar beid is bevoegd tot inwilliging van ver zoeken om vergunning tot ontslag. De districtshoofden der Arbeidsin spectie hebben een algemeene machti ging tot verleenen van ontslagvergun- ningen in de volgende gevallen 1. indien het bedrijf niet meer dan 5 werknemers in dienst heeft (het bouwbedrijf, vormt hierop een uitzon dering) 2. indien het bedrijf tengevolge van krijgsverrichtingen verwoest is, of door geheele of gedeeltelijke inbeslagne ming niet in staat is verder te werken; 3. indien het betreft arbeiders van 65 jaar of ouder en onbekwame of on geschikte arbeiders tewerkgestelden ten behoeve van de Duitsch Weer macht en arbeiders, die na een ongeval ter herverkrijging hunner vakbekwaam heid tijdelijk worden tewerkgesteld 4. voor bepaalde regionale bedrij ven 5. indien het betreft arbeiders, op wie de algemeene vergunning voor tij delijk personeel d.d. 11 Juli 1940 van toepassing is en de in deze vergunning gestelde termijn met niet meer dan een week wordt overschreden. In overige gevallen, waarin niet rechtstreeks door den directeur-gene- In aansluiting op een vroeger gepu bliceerd communiqué, vestigt het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis er de aandacht op, dat 1. de z.g. eenheidspakketten, welke verzorgd worden door het Roode Kruis. Zwarteweg 75, ’s-Gravenhage, slechts dan verzonden kunnen worden, wan neer officieel het kampadres van de z.g. represaille-geïnterneerden bekend zal zijn. Hiervan zal onmiddellijk langs den weg van pers en radio kennis wor den gegeven 2. de pakketten, welke men eigen rekening en risico kan BEOEFENING DER WETENSCHAP ONDER DE KATHOLIEKEN. 1 Zaterdag en Zondag vergaderde „De vereeniging tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de Katholieken in Nederland” te dezer stede. De.Zaterdag was gewijd aan de bijeen komst der verschillende afdeelingen. Zon dagavond werd in het Kurhaus te Scheve- ningen de algemeene vergadering gehou den. Prof. dr. W. Keesom opende de verga dering met een rede over „Kernsplitsing”. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur op het initiatief van den penningmeester, jhr. mr. P. van Meeuwei), had besloten een „Struycken"- prijs in te stellen. Ingaande met het jaar 1941 zal telken jare aan een der afdee lingen, de rechtskundige, de geneeskun dige enz., zulks bij toerbeurt, een bedra® van 300 ter beschikking worden gesteld om toe te kennen aan den Katholieken Nederlander, die in de vier laatste jaren het beste wetenschappelijke tijdschrift artikel of soortgelijk geschrift heeft ge publiceerd Hierna hield prof. dr. M. J. H. Cobben- hagen uit Tilburg een rede getiteld: „Over nieuwere opvattingen in de theore tische economie”. De letterkundige afdeeling^ van de vereenigi ng tot het bevorderen van de beoefening der wetenschap onder de Kathobeken in Nederland hield Zater dag een vergadering in het Kurhaus te Scheveningen onder leiding van haar voorzitter, dr. B. H. van ’t Hooft Als eerste spreker trad dr. L. de Jonge Sl op met het onderwerp „Jan Philip Root haan S.J. en de kerkelijke wetenschap van zijn tijd”. De tweede spreekbeurt werd vervuld door prof. dr. J. D. M. Cornelissen, die sprak over „Marnix en de tuinbouw”. BEGRAFENIS A. A. F. HEYMANS Gistermiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A A F. Heymans, oud-inspecteur L.O. in Ned.-Indië. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op de heeren A. C. v. d. Vet, hoofdcom mies bij den Pensioenraad, K. Baars, oud- schoolhoofd, A. C. van Kaam, gep. dir. Mulo Ned.-Indië, P. v. d. Vlies, oud-direc- teur Cultuurschool Malang, J Dingemans, architect. E. Houbolt, kunstschilder, mr. W. F. Wéry, G. J. Suyderhoud, gep. O.-t ambtenaar, H. H. Nieukerke, commies PTT.. D. Tol. gep. inspecteur L.O. in Ned.-Indië. J. M. en C. Eerhard, oud-archi- tect en oud-employé B.P.M. en A. Kruis heer, generaal-majoor b.d. in Ned.-Indi& Met de familie kwamen o.m. mede de heeren van Rijssinge, dr. Cheriex, dr. V< d Lee en notaris Braun. Aan het graf dankte de schoonzoon voot de belangstelling. ACHTELOOS WEGGEWORPEN LUCIFER VEROORZAAKTE BRAND In een perceel aan de Valkenboschlaan brak gisteravond brand uit, doordat een nog brandende lucifer achtejoos was weg geworpen. Een van de gordijnen vatte vlam. Met een tuinslang wist men echter het vuur spoedig te bestrijden, zoodat erger werd voorkomen. De motorspuit uit de Archimedesstraat, welke na alarmee- ring ter plaatse verscheen, behoefde geen dienst te doen. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes, Nieuw-Midhuizen te Ulrum, werd de maandelijkschè vergadering der eerste afdeeling te Utrecht gehouden. Ingevolge het besluit van de vorige ver gadering is met de confessioneele centrale landbouworganisaties van gedachten ge wisseld omtrent de tot standkoming van een algemeene landbouworganisatie in Nederland Het resultaat Was teleurstel lend; het bleek niet'mogelijk op dit gebied tot overeenstemming te komen. Als resultaat van de gevoerde bespre kingen werd aan de vergadering een schema overgelegd, op grond waarvan in de toekomst een nauwere samenwerking tusschen de drie centrale landbouworga nisaties en verschillende specifieke organi saties op landbouwgebied zou kunnen worden verwezenlijkt. De vergadering, ten volle overtuigd van de noodzakelijk heid eener organisatorische eenheid op landbouwgebied, kon zich echter met dat schema niet vereenigen. Besloten werd de in den vorm van een noodverband tusschen de drie centrale landbouworganisaties bestaande werking in het belang van een vlotte af doening van zaken voorshands te hand haven.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6