PLANETARIUM te Breda Ontroerend weerzien Haagsche Courant van Dinsdag 27 Augustus 1940 Nederlandsche vluchtelingen keeren terug uit Frankrijk niet allen weergekeerd Nog interlocale telefoontarieven De nieuwe r b BINNENLAND zijn Voeding liet te wenschen over DE KOUDE DAGEN IN AANTOCHT1 tot Het geneeskundig onderzoek der teruggekeerden. R. 160 Een zieke baby moest te Parijs achterblijven 1 DERDE BLAD, PAGINA 1; Departement van Sociale Zaken Mr. dr. Scholtens van zijn funetie ontheven Nederlandsche Maatschappij exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië Weer Engelsche bommen op ons land Op zoek naar een meteoriet (de Deugt) '(Van onzen specialen verslaggever.) Breda, 26 Augustus. hier te onder- begroet Breda, Groote ontberingen Bij het terugkeerend gezelschap be tonden zich o.m. de Bredasche wet- Schipluiden, Stompwijk, Voor- Zoetermeer en Zoeterwoude. Maas, Zinkwegschendijk, en Zwammerdam. Men zal er goed aan doen het kaartje met het onderschrift uit te knippen en te bewaren, bij voorkeur in de nabij heid van het telefoontoestel. met de Neder- 92 van Greup, West- Zilk, Zuidzijde Te Leeuwarden zal naast dr. Colijn als spreker optreden het Chr. Hist. Eerste Kamerlid mr. R. Pollema aldaar. In Zeeland is de vergadering nader be paald op Zaterdag 14 September te Mid delburg, uitgaande van den Kamerkring Middelburg das Chr. Hist. Unie en het Prov. comité van A.R. Kiesvereenigingen in Zeeland.Als sprekers zullen optreden de heeren dr. H. Colijn en het Eerste Kamer lid, prof. dr. jhr. B. C. de Savornin Loh man, uit Utrecht. Te ’s-Gravenhage zal vanwege de Chr. Hist, en Anti-Rev. op Zaterdag 7 Septem ber een dubbele meeting gehouden wor den, waarin de heeren dr. H. Colijn en prof. dr. J. R. Slotemaker tweemaal ach tereen het woord zullen voeren. De algemeene vergadering te Willemstad In de dagbladen is eenigen tijd gele den een bericht uit New York gepubli ceerd, waaruit blijkt, dat op 30 Juli 1940 in Willemstad een algemeene ver gadering van de Nederlandsche Maat schappij tot Exploitatie van Petroleum- bronnen in Nederlandsch-Indië heeft plaats gevonden en dat het dividend op de gewone aapdeelen voor het jaar 1939 op 5% werd vastgesteld, dat is dus evenveel als het interim-dividend, dat in Januari van dit jaar werd uitge keerd. Voorgesteld werd op de prefe rente aandeelen een dividend van 4% uit te keeren. De winst over 1939 wordt met ongeveer 25.800.000 aangegeven. Met betrekking tot dit bericht, wordt van bevoegde' zijde medegedeeld, dat de boeken en balans-bescheiden van de maatschappij zich in haar bureau in den Haag bevinden en slechts uit deze boeken de balans kan worden opge- 0,15 in het verkeer met: Ber- kel (Z.H.), Maasdijk, Oude Leede, Pijn- acker, Schipluiden, Stompwijk, schoten, Op de Haag- he markt was gisteren reeds veel belangstelling voor kachels en er werden er heel wat verkocht. (Polygoon) geven wij hieronder een opsomming der telefoongebieden, welke in die verschil lende zónes (tot de 5e, welke de rest van het land omvat) zijn gelegen. ’s-GRAVENHAGE. 0,06 in het ver keer met: Delfgauw, Delft, ’s-Graven- zande, Heenweg, Honselersdijk, Hoorn bij Delft, Kwintsheul, Leidschendam, Lier (de), Monster, Naaldwijk,^Nootdorp, Poel dijk, Wassenaar en Wateringen. Ontslagverordening bloembollesnbedrijf De aandacht van de kweekers en han delaars wordt er op gevestigd, dat ter voorkoming van vertraging in de behan deling, ontslagaanvragen dienen te wor den ingezonden bij het secretariaat van den Bedrijfsraad voor het bloembollenbe- drijf, Zaanenstraat 18, te Haarlem. Op gemerkt zij nog, dat ontslagaanvragen dienen te geschieden met gebruikmaking van de daartoe bestemde formulieren, welke in tweevoud ingeleverd moeten worden Op aanvrage zijn bij voornoemd secretariaat formulieren verkrijgbaar, 1 dfficieei wordt medegedeeld De Rijkscommissaris voor dé bezette Nederlandsche gebieden heeft den se- cretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, mr. dr. A. L. Scholtens, van zijn functie ontheven. Met de leiding van het departement van Sociale Zaken is de ambtenaar met het grootste aantal dienstjaren, ir. R. A. Verwey, belast. fr^ER handhaving van het budge- I taire evenwicht in het P.T.T.- A bedrijf worden eenige tarieven, w.o. die van de telefoon, verhoogd. Deze zijn nu gelijk eerder gemeld, als volgt vastgesteld: locale gesprek ken: 3 cent; int er locale ge sprekken per 3 minuten of gedeel ten daanFan: le zóne (010 k.m.) 6 cent; 2e zóne (1015 k.m.) 15 cent; 3e zóne (1525 k.m. 30 cent; 4e zóne (2535 k.m.) 45 cent; 5e zóne (boven 35 k.m.)- 60 cent. De datum, waarop de nieuwe ge- sprek-tarieven aan iederen telefoon- abonné worden berekend, wordt den abonné’s schriftelijk medegedeeld. Dit laatste houdt verband met de ad ministratieve regeling der afrekening van de gesprekken, welke niet voor iederen abonné op hetzelfde tijdstip geschiedt. Ter vermijding van onbillijk heden wordt de thans aangenomen ge dragslijn gevolgd. Teneinde het onzen lezers mogelijk te maken, zelf na te gaan hoeveel een interlocaal gesprek van den Haag uit gaand of met den Haag kost in de opeenvolgende zónes, publiceeren wij hierboven een kaart, waarop de be grenzing der zónes is aangegeven en scheid waren in gewicht- belangrijk verminderd. Het spreekt vanzelf, dat zij, een maal in Breda zijnde, één verlangen hadden: zoo spoedig mogelijk terug te keeren in eigen familie-kring, waar tot diep in den nacht de belevenissen over en weer werden verhaald. Onder de vluchtelingen bevond zich ook een aantal, dat verplicht was dezen nacht in Breda over te blijven, omdat zij geen treinverbinding naar verschillende deelen van ons land meer hadden. Ook zij vonden allen een liefderijk onderdak. Vol lof waren allen over de wijze, waarop de Duitsche overheid gezorgd had voor de evacuatie naar ons land, toen eenmaal het bezette gebied was bereikt. De reis van Parijs naar Breda op één dag, verliep, dank zij deze prachtige organisatie, zóó vlot, dat het voor velen toch nog een ver rassing was, dat zij reeds dezen Maandagavond thuis konden zijn. maakt. Daar de slotverrekeningen en boekingen met de voornaamste doch termaatschappijen van de maatschappij nog niet hebben plaats gehad, moet de in Curacao opgemaakte balans voor het jaar 1939 beschouwd worden niet den waren stand van zaken van de maatschappij weer te geven. Overigens heeft de in Willemstad gehouden vergadering reeds daarom geen beteekenis, omdat den aandeel houders van de maatschappij, die zich in het moederland bevinden, geen ge legenheid werd gegeven de vergadering bij te wonen. 0,60 in het verkeer overige plaatsen in land. Dr. W. v. d. E. te Utrecht heeft zich tijdens zijn vacantie de moeite getroost op zoek te gaan naar den me teoriet die 21 Mei 1939 in Noord-Bra- bant nabij Leende neerplofte. Hij werd gedreven door het zeer prijzens- waardig verlangen den meteoriet te brengen binnen de rrjuren van de we tenschappelijke werkplaats. Doch zijn belangelooze tocht bleek tevergeefs te zijn. Wel trof hij het echtpaar van Asten, dat getuige was van den val van den meteoriet en dat later de brokstukken verzamelde, maar... de meteoriet was verdwenen. Een „meneer met een auto”, komen de uit Den Haag, had de vijf brok stukken gevraagd en gekregen. Aan vankelijk voelde het echtpaar van As ten zich opgelucht. De kosmische be zoekers, die in sterke mate de nieuwsgierigheid van de dorpelingen wekten, waren uit hun huis verdwenen en de rust keerde terug. Spoedig ech ter kwam de teleurstelling. Uit niets bleek dat de meteoriet werkelijk in wetenschappelijke handen was beland. Wat had die „meneer met de auto” er mee gedaan? Wat zijn de drijfveeren geweest die hem weerhielden de meteorieten aan een van onze musea te schenken? We be grijpen het niet. De meteorieten heb ben geen handelswaarde. En toch zou het, van wetenschappelijk en cultureel standpunt bezien, bijzonder jammer zijn wanneer de meteorieten ergens in een hoekje van een particulier huis rusten en bij een schoonmaakbeurt eenvoudig werden opgeruimd. Deze meteoriet behoort in een er kend wetenschappelijk instituut te worden bewaard, evenals de meteorie ten die in Uden (1840), nabij Utrecht (1843), nabij Blauwkarspel (1843) neerkwamen, evenals de Ellemee’t, die in 1925 werd gevonden en thans in de Utrechtsche Sterrewacht aanwezig is. Met Dr. W. v. d. E. hopen en ver wachten wij dat deze regelen een open hartig bekennen van een ronden Hol lander tengevolge zullen hebben: „Ik ben die man geweest en hier zijn de vijf meteorieten”. De ontvangst. Bij de ontvangst waren o.m. aan wezig de burgemeester van Breda, de heer B. W. T. van Slobbe en wethouder Mierlo, alsmede verscheidene leden van het Vluchtelingen-Comité, dat bereids met medewerking van de Duitsche auto riteiten, zulk prachtig werk heeft ver richt. In totaal waren Maandagochtend om 9 uur 10 autobussen en 1 vrachtwagen vertrokken met 252 Nederlandsche vluchtelingen. Daaronder waren landgenooten, die bij het begin den oorlog uit Brussel of Antwerpen waren uitgeweken en dus thans naar deze beide Belgische steden terugkeer den. De overige 160 Nederlanders pas seerden stipt 9 uur gisteravond de Belgisch-Nederlandsche grens te Fern- hout, waar de eerste begroeting plaats had. De douaneformaliteiten namen slechts eenige minuten in beslag. Een half uur later was men in Breda, alwaar voor het Gebouw van den Geneeskun digen Dienst gestopt werd. Daar ter plaatse had de politie ruim baan ge maakt, terwijl uitgebreide maatregelen Waren getroffen om de landgenooten aanstonds van al het noodige te voor zien, met inbegrip van medische ver zorging. Onder de wachtende massa heerschte een zenuwachtige spanning. Zouden onder hen die terugkeerden, ook familieleden zijn Men wist wel, dat er terug kwamen, niet precies wie. Het weerzien. Toen eenmaal de inzittenden waren Uitgestegen, werden zij van alle kan ten bestormd. Vrouwen en mannen Vielen in eikaars armen, kinderen wer den hoog opgetild. Opgewonden heette men elkander welkom. Tranen van Vreugde, maar ook tranen, getuigend Van veel leed en verdriet werden ge stort. Vooral zij, die tevergeefs hadden gewacht, en zonder terugkeerenden huiswaarts moesten, waren er vaak erg aan toe. In den vallenden nacht was het altemet een grootendeels tragisch weer zien. houder, de heer J. N. Kroone en de burgemeester van Putte (N.B.), de heer F. J. v. d. Ven, die vergezeld was van 37 zijner gemeenteambtena ren. Voorts waren er 19 paters en fraters van de Congregatie Het Heilig Hart Ypelaar te Ginneken. De heer en mevrouw Simons waren op den eersten Pinksterdag uit Breda gevlucht met hun tweeling, die 11 maanden oud was. Een dezer baby’s heeft het echtpaar Simons te Parijs moeten achterlaten, omdat het kind dermate ondervoed was, dat opname in een ziekenhuis aldaar geboden was. Men kan zich het leed dezer ouders voorstellen, dat zij één hunner kinde ren moesten achterlaten, nu zij einde-1 lijk weer naar hun woning konden terugkeeren. Dit was een allerminst prettig weerzien van de beproeftie familie. Hoewel de ervaringen nog al uiteen liepen, was het den meesten aan te zien, dat zij groote ontberingen had den doorstaan. Een kleine minderheid slechts was over de ondervonden be handeling niet ontevreden. De hulp der consuls Allen echter, zonder onderscheid, spraken vol lof over den steun, dien zij hadden ondervonden van den Nederlandschen consul te Toulouse, den heer Dobben, en diens collega te Tqurs, den heer Philippeau. Deze beide heeren hebben het on mogelijke gedaan om alle landgenoo ten terwille te zijn. En dat was een niet geringe taak bij deze chaotische verwarring, waarbij vooral Zuid- Frankrijk als het ware werd over stroomd door millioenen vluchtelin gen van allerlei nationaliteit. Zoo stond Toulouse met haar bevol king van 60.000 zielen voor de zware taak 135.000 vluchtelingen te bergen. Behalve dat de voeding zeer te wen schen liet, was het aanvankelijk niet mogelijk Nederlandsch geld te wisse len. Verschillende terugkeerenden ver telden ons in dit verband, dat vele Franschen de Nederlanders beschouw den als... verraders. Den voornoem- den consuls was het te danken, dat tenslotte de autoriteiten ingrepen en er voor zorgden, dat het Nederland sche geld in Fransche francs kon worden omgewisseld. De Nederlan ders, die zonder geld waren, kregen 10 francs per dag uitgekeerd. Wethouder Kroone was den /sten Pinksterdag op verzoek van den bur gemeester van Breda naar Mechelen gegaan om de zorg voor huisvesting der Nederlandsche vluchtelingen al daar op zich te nemen. Op het ge rucht, dat de Duitschers in aantocht waren, moest men vandaar vertrek ken. Te Brussel vervoegde de heer Kroone zich bij de Nederlandsche legatie, die echter gesloten was. Onze gezant was reeds vertrokken. Zoo week de heer Kroone met zijn familie en een aantal stadgenooten uit naar Frankrijk, alwaar «ij, na langdurige omzwervingen, eindelijk een onderko men Vonden in het plaatsje La Cour bij Montauban. De verzorging aldaar liet alles te wenschen over. De houding der Fransche bevolking laakte de heer Kroone scherp. Het optreden en de medewerking der Duitsche militaire en civiele autori teiten, die alles hebben gedaan om het leed te verzachten, werd echter ten zeerste geroemd. In de meeste gevallen bestond het voedsel hoofdzakelijk uit droog brood en tomaten. Aardappelen en boter wa ren er niet te krijgen. Eerst veel later was het mogelijk nieuwe aard appelen te krijgen. Alle vluchtelingen zonder 0,45 in het verkeer met» Aarlanderveen, Abbenbroek, Abbenes, Alblasserdam, Barendrecht, Bennebroek, Berkenwoude, Blaakschendijk, Bodegra ven, Bolnes, Capelle a. d. IJssel, Gouda, Gouderak, Goudswaard, Haastrecht, Heer- jansdam, Heinenoord, Hekelingen, Helle- voetsluis, Hendrik Ido Ambacht, Hille- gom, Hoogvliet, Kaag, Kinderdijk, Krim pen, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel, Langeraar, Lange Ruige Weide, Leimuiden, Lekkerkerk, Lisse, Meije (de), Moordrecht, Mijnsheerenland. Nieuwdorp (Z.H.), Nieuwenhoorn, Nieu wenhoorn Vlotbrug, Nieuwerbrug, Nieu- werkerk a. d. IJssel, Nieuw Beijerland. Nieuw Helvoet, Nieuwkoop, Nieuw Lek- kerland, Nieuwveen, Nieuw Vennep, Oud Beijerland, Oudenhoorn, Ouderkerk a. d. IJssel, Oude Wetering, Piershil, Poortu- gaal, Reeuwijk, Rhoon, Ridderkerk, Ro- ckanje, Roelofarendsveen, Rijnsaterwoude, Rijsoord, Simonshaven, Slikkerveer,Spïj- kenisse, Stolwijk, Stougiesdijk Ter Aar, Vogelenzang, Waarder, IJsselmonde, Zevenhoven, Zuidland, Aanvallen ditmaal beperkt en schade gering In den afgeloopen nacht hebben de Engelschen, op bescheidener schaal echter dan in de voorafgaande etmalen, wederom bommen afgeworpen op Nedenandsch grondgebied, waarbij de kuststrook het voornamelijk moest ontgelden. Omstreeks middernacht zijn drie zware bommen in de omgeving van den Noordweg te Middelburg uitgewor pen, die tot ontploffing kwamen; een vierde bom viel op een weiland in de zelfde omgeving en is op het oogenblik nog niet ontploft. Aan de woningen in de buurt en aan een bloemisterij is vrij veel schade toegebracht, doch per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit de weide, waarin de nog niet ontplofte bom ligt, had de eigenaar juist gisteren zijn vee weggehaald. Enkele woningen in de omgeving wor den thans ontruimd, om verde'r schade bij eventueele ontploffing te voor komen. Bij Westka'pelle op Walcheren vielen eenige bommen op akkerland, andere kwamen in het water terecht. Hier was de schade uiterst gering. Ook op Texel werden bommen afge worpen, eveneens zonder schade van beteekenis aan te richten. Om half 5 vanmorgen werd Yerseke bezocht. Daar kwamen in het land vijf bommen neer, zonder schade voor de omgeving en zonder persoonlijke onge lukken te veroorzaken. Dr. H. Colijn op tournee De pogingen om dr. H. Colijn, den leider der Anti-Rev. partij, ook te Óverijsel te doen optreden tezamen met een voorman der Chr. Hist. Unie, zijn mislukt door de weigering van de Chr. Hist, in deze pro vincie, om aan één gemeenschappelijke 1 samenkomst mede te werken. De voorzitter van het Prov. comité der Anti-Rev. partij in Óverijsel, prof. dr. J. I Ridderbos, hoogleeraar te Kampen, heeft op een daartoe strekkend schrijven aan den voorzitter van de Prov. organisatie der Chr. Historischen in Óverijsel, het Tweede Kamerlid, den heer J. M. Krijger te Vriezenveen van dezen namens zijn be stuur, dat terzake eenstemmig was, een weigerend antwoord ontvangen. Dit is ge grond op de overweging, dat de houding van dr. Colijn, zooals die is gebleken uit diens artikel in „De Standaard” van 15 Mei j.l. en hetgeen is voorafgegaan aan het interview, dat deze staatsman einde 1939 aan het dagblad „De Telegraaf” toestond, voor de Chr Hist, een onoverkomelijk be zwaar is voor samenwerking op politiek terrein, voor zoover dr. Colijn voor zich zelf of als vertegenwoordiger van de Anti- Rev. partij daarbij optreedt. De Chr. Hist, in Óverijsel houden zich overtuigd, dat hun gevoelen ook dat van de meerderheid van het dag. bestuur der C.H. Unie is. Ook in de prov. Groningen hebben de Chr. Hist, bezwaar gemaakt mede te doen aan een gemeenschappelijke meeting met de Anti-Rev. Dr. Colijn treedt nu alleen te Groningen op. In Friesland en Zeeland daarentegen doen de Christelijk-Hist. wel mede, Ontroerende tooneelen hebben rich hedenavond te Breda afge speeld, toen om half tien in zeven autobussen en één verhuiswagen Nèderlandsche vluchtelingen uit onbezet Fransch gebied, waar zij maand verbleven, lande terugkeerden. Zij werden enthousiast door de bevolking van waaronder er waren, die tot hun groote vreugde familie en verwan ten eindelijk weer terug zagen. Anderen daarentegen waren zeer terneergeslagen, toen zij de hun nen misten. Zoo was er naast een ontroerend weerzien, eveneens groote teleurstelling en veel ge ween. 0,20 in het verkeer met: Al- phen a. d. Rijn, Benthuizen, Bergschen- hoek, Bleiswijk, Boskoop, Brielle, Geer vliet, Gors (het) gem. Oostvoorne, Ha- zerswoude, Hazerswoude Rijndijk, Heen- vliet, Heenvliet 2e Vlotbrug, Hillegers- berg, Hoek van Holland, Hoogmade, Kat wijk a. d. Rijn, Katwijk aan Zee, Kethel, Koudekerk a. d. Rijn, Kralingsche Veer, Leiden, Leiderdorp, Maasland, Maassluis, Moerkapelle, Nieuwesluis Heenvliet, Noordwijk binnen, Noordwijk aan Zee, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Oostvoor ne, Oudshoorn, Oud Verlaat, Overschie, Pernis, Rotterdam, Rozenburg. Rijnsburg, Rijpwetering, Sassenheim, Schiebroek, Schiedam, Tinte (de), Valkenburg bij Leiden, Vierpolders, Vlaardingen, Voor hout, Waddinxveen, Warmond, West Ro zenburg, Woubrugge, Zevenhuizen (Z.H.), Zwartewaal en Zwet gem. Overschie. KRING 4- Haarlem KRING 3 KRING 2 leiden KRING 4 Bodegraven 5-ÜCAVENrtWjE Watennge» inster Delft ®-6raven. Naaldwijk Schipluiden 5lolwi Schoonhoven Kethel Maassluis dorenoreobt Pocxtugaal Papend recht Hcllevoetslui? Dordrecht Oud Beijerland Hoek «a» Holland **r«ndervetB W< m a/dRijn* Bergschenhoek N«uw«rkerk Nieuw- Beijcrlana f Berkenwoude Ouderkerk a/d IJssel I a/d IJssel Krimpen e/d IJssel Reeuwijfc Meuwdorp Unge Wekfe Voorschoten ZoeteVx Bleskemgraaf Jblasser’dam Oud-Albles WQnebroek Njoofddorp. HaaHehqrnerrnee* ttilleqom Ove jchie ROTTERDAM Ridderkerk'U£'r‘derd,A Woerden Ni< uwertxug NieuwWenoepV Aalsmeer Noordwijk Binnè^) Abbene* t-eimuidM Oudewetermg Rijnsaterwoude langer**/ nA* 5lofarend»deert 2and\/oort derden hou t> Heemstede RozerU>ur^^ ^iwartewa^L. ^Heenvb t recht PohbroekertU» iompwijk Leidschendar* Putimb Mijnsheerenlend 4 WesImaM^X^Maasdam 5-Cvdvendeelj

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9