voor havens Voortgezette mijnenactie de Engelsche i ra Bi Woensdag 28 Augustus 1940. No. 17658. De Inlandsche tapijtknooperij - f 4 L> A U De strijd ter zee m op St. v.m. luchtaanvallen Londen Britsche scheepvaart sterk belemmerd Geneeskundig onderzoek der werkloozen Alle motorvoertuigen hieronder begrepen Pauls kathedraal geraakt Nederlandsche arbeiders Duitschland Het beperkte rijverkeer tusschen 10 uur n.m. en 4 uur De toenemende druk op Engeland i PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: Engelsche duikboot als verloren beschouwd Belangrijke stap ter verhooging der volksgezondheid Bevolking eischt represaille maatregelen Italiaansch vliegtuig torpedeert Britschen kruiser Politie zal bij overtreding zonder pardon ingrijpen Afgezien van de City werd, naar het blad nog meedeelt, ook een stadsdeel in de buurt van de St. Pauls-kathe- draal getroffen. Een vleugel stond ter stond in brand en bij de uitbreiding van het vuur werd ook een geheele rij huizen vernietigd. Haven, loodsen en dokken zwaar beschadigd. Volgens berichten in de Portugeesche pers vertelt de bemanning van het s.s. „Magelhaes”, dat zoo juist teruggekeerd is, dat de haven van Southampton één puinhoop is. Het stoomschip, dat sedert 2 jaar vracht vervoert tusschen Portu gal en Zuid-Engeland, wachtte ruim 2 weken in Southampton tevergeefs op lading. Het verliet de haven terstond na het bekend worden van de Duitsche blokkade-verklaring. De gezagvoerder deelde mede, dat de haven volkomen dood is en dat in twee weken slechts één schip met industrie-producten uit South ampton was vertrokken. De nachtelijke massa-aanvallen In den afgeloopen nacht hebben Duit sche bommenwerpers in massa aanval len ondernomen, op een reeks plaatsen in Midden- en Zuid-Engeland. Het wa ren sterke eskaders, die vooral de moto- renfabrieken van Derby en de vlieg tuig- en motorenfabrieken van Birming ham herhaaldelijk en hevig met bom men bestookten. De fabrieken nabij Bir mingham, waar Spitfires vervaardigd worden, werden zwaar beschadigd. Om vangrijke branden toonden aan de later komende vliegtuigen de uitwerking van den eersten aanval. Het hoofd Sociale met van Luchtaanval-record. Naar de „Daily Mail” meldt, heeft een stad in Zuid-Wales Maandag sedert Juni Voor de honderdste maal luchtaïarm ge had. De menschen brachten 8 tot 10 uur ih den kelder door. Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd- met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ‘“"en de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct Van 15 regels /1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. aan een Op grond van de verordening van het Reichswirtschaftsministerium, d.d. 29 Juni 1940 is het den Neder- landschen arbeiders voortaan toege staan, het volle bedrag van het uit eigen loon bespaarde geld naar hun gezinnen over te maken. Deze nieuwe regeling beteekent een be langrijke verbetering van de eerder gel dende, waarbij deze geldzendingen aan beperking waren onderworpen. Voor het overmaken van geldbedra gen reiken de plaatselijke arbeidsbu- reaux speciale kaarten uit, welke aan de Nederlanders dadelijk, nadat zij in de bedrijven werkzaam zijn gesteld, worden overhandigd. Bij het toonen van deze speciale kaart, waarop de werk gever de hoogte van het bereikte netto loon vermeldt, kan de betaling van het gespaarde loon bij iedere Deviezen bank of bij de Duitsche Rijksbank plaats vin den. Het doorsturen van het gespaarde loonbedrag geschiedt door het Verreke- ningsbureau bij den Nederlandschen Rijksconsulent voor sociale aangelegen heden te Arnhe.m Voor een ongestoorde overmaking van het gespaarde loon is zoodoende zorg gedragen. Bij eventueel rijzende moeilijkheden geven de Duit sche arbeidsbureaux inlichtingen. Zij beschouwen het als een bijzonderen plicht de Nederlanders te helpen. De Britsche verliezen Van 1 tot 26 Augustus zijn, naar het D. N. B. van bevoegde zijde ver neemt, bij luchtgevechten, door af weergeschut of op den grond, in to taal 1055 Engelsche vliegtuigen en 98 Engelsche versperringsballons vernietigd. De Duitsche verliezen aan vliegtuigen bedroegen in dit tijdvak 271. Southampton opnieuw gebombardeerd Duitsche bommenwtrpers hebben in den afgeloopen nacht de militaire wer ken van Southampton gebombardeerd. Op de staatswerf van Chatham, die eveneens met bommen bestookt werd, vonden geweldige ontploffingen plaats, die volgens thans ontvangen bevestigin gen ernstige verwoestingen hebben aan gericht. Het Engelsche luchtafweerge schut had niet het minste resultaat. Slechts zelden slaagden de zoeklicht- batterijen er in, voor korten tijd een Duitsch vliegtuig in den lichtbundel te vangen. Intusschen moet in Nederland de basis voor een stelselmatigen op bouw van dezen gezondheidsdienst nog geschapen worden. Dat zal in dezen vorm geschieden, dat voor eerst de werkloozen. die bij de dis- tricts-arbeidsbeurzen zich aanmel den, medisch onderzocht worden of en in hoeverre zij voor tewerk stelling nog in aanmerking komen. Navy eert-stelsel tot Phi- lippijnen uitgebreid De Engelsche consul-generaal in Ma nilla heeft bekend gemaakt, dat het Engelsche navycert-stelsel tot de Phi- lippijnen is uitgebreid, meldt het D. N. B. uit Sjanghai. Haven van Southampton één puinhoop Het frontbericht van het Duitsche nieuwsbureau dd. gisteren luidt als volgt: De vernieling van het radiosta tion op de Scilly-eilanden, waarvan in het weermachtbericht van vandaag mel ding wordt gemaakt, is militair in zoo verre van bijzondere beteekenis, dat deze eilanden voor de Westkust van En geland liggen en den toegang beheer- $chen naar de lersche Zee, evenals naar het Kanaal van Bristol. Voorts verdient tpeciale aandacht het voortgezette leg gen van mijnen voor Engelsche havens door het Duitsche luchtwapen. De Brit sche koopvaardij wordt daardoor sterk belemmerd en bekneld. Zij heeft juist den laatsten tijd, naar bewezen is, door mijnen voor de haventoegangen gevoe lige verliezen geleden, die echter door de Britsche admiraliteit zijn verzwegen. De nachtelijke Engelsche vluchten naar Duitschland waren militair weer volkomen zonder beteekenis. In den afgeloopen nacht tweemaal luchtalarm in Londen Volgens te Stockholm uft Londen ontvangen berichten is er in den afge loopen nacht aldaar tweemaal lucht alarm gemaakt. Het eerste alarm be gon tegen half elf en duurde 2J uur. Het tweede ajarm duurde een uur. t>e Londenaars werden weer in de biosco pen en schouwburgen verrast. In het eigenlijke Londen zijn geen bommen gevallen. Tijdens het eerste alarm kon men duidelijk bomontploffingen en af weergeschut hooren en tijdens het tweede alarm kon men een vuurgloed waarnemen. in een daad om te zetten. Wanneer nu midden in den oorlog deze vooruitgang op sociaal gebied in Nederland plaats heeft, dan is daarmede opnieuw bewe zen, dat het Groot-Duitsche Rijk ook aan den arbeidenden mensch in het bezette gebied die sociale voordeelen ten goede wil doen komen, welke de arbeider in het Duitsche Rijk reeds sinds jaren geniet. Eerst na deze eerste zifting zal het mogelijk zijn, zich nader bezig te hou den met den gezondheidstoestand van ieder afzonderlijk. In elk geval is dan de eerste schrede gedaan en kan verwacht worden, dat de gezondheidszorg voor den Neder landschen arbeider binnen zeer korten tijd zoodanig zal zijn geregeld, dat zij in het kader van de geneeskundige zorg voor het geheele Nederlandsche volk een wezenlijke rol zal spelen. De meeste havenloodsen .zijn door Duitsche bommen vernield of be schadigd, het Empress havendok is door een gezonken Engelsch tank schip volkomen versperd en groote bomtrechters gapen in de kaden. Het 3 jaar geleden gebouwde, ont zaglijk dure King George V-dok, dat het eenige was in Engeland, waarin reuzenschepen als de „Queen Mary” konden worden opgenomen, is door een treffer in de sluisdeur buiten functie gesteld, terwijl in het Prince of Wales-dok een hulpkruiser van de P. 4 O.-lijn met zware bescha digingen ligt, die tijdens de repara tie opnieuw door een treffer aan het achterschip beschadigd is. De verbindingen met het achterland functioneeren nog slechts étappegewijs, daar steeds weer de spoorwegen door Duitsche bomaanvallen gestagneerd worden. Bij zijn vertrek uit de haven, Waartoe eerst na lang dralen door de autoriteiten toestemming werd gegeven, telde de gezagvoerder de resten van niet minder dan 32 scheepswrakken alleen tusschen Calshot Castle en den vuurto ren bij Hurst Castle. Zuid-Engeland sterft, zoo besloot de kapitein zijn dra matisch relaas, geen wonder zal deze agonie meer kunnen stuiten. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No, 12500 De bevolking van Londen haast zich sinds Zondagavond om bij de Duit sche luchtaanvallen met een snelheid, welke op een paniek gelijkt de schuil plaatsen binnen te gaan, aldus meldt het A.N.P. uit Stockholm. Er is geen autobus meer, welke tijdens een lucht alarm doorrijdt. De particuliere auto’s stoppen terstond en de reizigers van de ondergrondsche treinen krijgen gelegenheid zich bij aankomst in het volgende station in veiligheid te bren gen. De branden in de City hebben aan de bevolking van de hoofdstad den ernst van den toestand voor oogen ge steld, te meer daar deze branden een bijna huiveringwekkenden indruk ach terlaten. Elkeen, die in Londen op de 3e verdieping van een woning was, zoo schrijft „Dagens Nyheter”, kon Zon dagmorgen den brand in de City zien. Huizenhoog stegen de vlammen ten he mel en als spookverschijningen teeken- den de kerktorens der stad zich tegen het firmament af. Van officieele zijde wordt medege deeld Bij besluit van het Hoofd van het Bureau voor Sociale aangelegenheden bij den Generaal-Commissaris voor financiën en sociale aangelegenheden, wordt thans onverwijld de invoering van een gezondheidsdienst bij de Ar beidsbeurzen ter hand genomen. De bijzondere correspondent van Stefani in Lybië meldt, dat een Ita liaansch torpedovliegtuig, in de Mid- dellandsche Zee een Engelschen krui ser heeft getorpedeerd. De torpedo sloeg in bij den achtersteven van het schip, ter hoogte van de waterlijn. Het schip was onmiddellijk in een vuurzuil en in witte wolken- gehuld en begon vervolgens slagzij te maken, terwijl het geheel stil lag. Het torpe dovliegtuig had niet in de nabijheid kunnen blijven, daar het getroffen was door het luchtafweergeschut van den kruiser. Zijn benzinereservoirs waren bijna leeg geloopen en het moest zich haasten om zijn basis te bereiken. Nergens vindt men concrete gege vens over den omvang van de aange richte schade. Naar Maandagmorgen bleek, is de censuur van het departe ment van voorlichting nog nooit zoo scherp geweest als de laatste drie da gen. Uit de berichten der Zweedsche bladen dende Engelsch vrachtschip getorpedeerd De „Daily Telegraph” meldt, dat op 25 Augustus 47 overlevenden van het Engelsche schip „Havildar”, dat op zijn eerste reis aan de Zuidkust van Ierland werd getorpedeerd, aan land zijn gebracht. De bemanning van de „Havildar” bestond uit 73 koppen. Deze maatregel was weliswaar bij het departement voor Sociale Zaken reeds lang een onderwerp van beraad slaging, maar men kwam niet verder dan tot theoretische beschouwingen en kon niet besluiten deze aangelegenheid Churchill bij Koning George. Volgens een radiobericht is minister president Churchill gisteren door den honing in langdurige audiëntie ontvan- ®en. Ter aanvulling op het bericht in ons blad van gisteravond omtrent het ver bod van autorijden tusschen 10 uur ’s avonds en 4 uur ’s morgens, wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit verbod geldt voor alle motorvoertui gen, (dus ook motorrijwielen, enz.). De uitzonderingen voor speciale ge vallen blijven natuurlijk van kracht Engeland hoopt op storm en mist Engelands hoop is thans gericht op den najaarsmist. Het conservatieve blad „Observer” geeft op dramatische wijze uiting aan dezen wensch en schrijft In de zestiende eeuw is het een orkaan geweest, die de Spaansche armada van de Engelsche kusten verdreef. Ook thans moet opnieuw op stormen en mist in het Kanaal gehoopt worden. Spaansch schip door Engel schen aangehouden Op 17 Augustus is in de nabijheid van Teneriffe het Spaansche mail schip „Ciudad de Sevilla”, op weg van Buenos Aires naar Spanje, door een Engelsch oorlogsschip aangehou den. Een Engelsch commando begaf zich aan boord van het schip en nam alle postzakken in beslag met uitzon dering van de diplomatieke post. Na een oponthoud van verscheidene uren kon het Spaansche schip de reis voortzetten. hen KijKjö in een tapijtKnooperij in Jaipur (Br. Indië) waar vele nijvere handen werken kleurig tapijt. De politie hier ter stede vestigt er, in verband met bovenstaande, nadruk de aandacht op, dat zij heden af, zonder pardon zal handelen tegen overtreders. Er zal dus niet meer, zooals gister avond, gewaarschuwd worden, als een motorvoertuig zich na 10 uur n.m. op den weg bevindt. Onmiddellijk zal het motorvoertuig in beslag worden genomen en worden overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Daar zal ook proces-ver- baal worden opgemaakt tegen den overtreder. Men zij dus gewaarschuwd en zorge er voor, dat de verordening stipt in acht genomen wordt. Hospitaalschepen te Gibraltar uitgeloopen De beide Engelsche hospitaalsche pen, welke in de haven van Gibraltar lagen, zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag uitgeloopen in de richting van den Atlantischen Oceaan, meldt het D.N.B. van het Bureau voor aangelegenheden bij den staf van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied maakt be kend: Er bestaat nog twijfel omtrent de vraag, tot welk bedrag de in Duitsch land werkende Nederlanders, het voor hun gezinnen bestemde deel van hun loon kunnen overmaken. valt dan ook geen steekhou- karakteriseering der volks stemming in Londen op te maken en alleen uit een artikel van de „Times” blijkt, dat de Londensche bevolking goed op weg is, het hoofd kwijt te raken. Het blad verklaart, dat de bewo ners van Londen represailles verlan gen en eischen, dat Berlijn voor de te Londen aangerichte schade zal beta len. Ter geruststelling antwoordt het blad daarop, dat militaire doelen in Duitschland al lang eiken nacht door het Engelsche luchtwarpen worden aangevallen en dat men deze aanvallen zoo noodig zou kunnen verscherpen. Dergelijke operaties dienen echter ook in de toekomst te berusten op voor- De Engelsche duikboot „Spearfish” is, naar de Britsche admiraliteit mededeelt, aanzienlijk over tijd en moet als verloren beschouwd worden. De naaste familieleden zijn verwit tigd, meldt het D.N.B. uit Londen. De „Spearfish” was een klein type onderzeeër van 670 ton en werd in 1935 gebouwd. De bemanning bestond uit 40 koppem Onbeperkte gelegenheid tot over making van bespaard loon zijn de uiting van het wanhopige ver zet van een vijand, die verantwoorde lijk is voor de verlenging van den oor log en ten laatste in het nauw is ge dreven. Het blad acht het van beteekenis, dat Londen, terwijl het op dit oogen- blik een vermenigvuldiging der Duit sche aanvallen verwacht, zich tevens genoopt ziet zijn bezorgden blik te richten op Egypte, het Suezkanaal. den Soedan en het Oosten van de Middel- landsche Zee. De „Deutsche Allg. Ztg.”, sprekende over het verschil tusschen de Duitsche en de Engelsche oorlogvoering in de lucht, schrijft: Daar het Britsche oor logsplan van tevoren reeds geen groote beteekenis had toegekend aan het vechten, moest het de taak der bom menwerpers zijn de moraal der vij are delijke burgerbevolking te ondermij nen. Zij vlogen naar Duitschland e» kozen zich niet-militaire doelwitten uit» Dat de Duitsche Weermacht heel an ders optreedt, aldus het blad, wordt bevestigd door een Reuterbericht. Het Britsche ministerie van voorlichting had de bevolking op bedenkelijke wijze opgeruid. Daarom achtte een hoogwaardigheidsbekleder bij de Ere gelsche luchtmacht het noodig er op te wijzen, dat het doel van Hitler een militair doel is. De Britsche luchtmacht neemt aan, dat het doel der tegenwoordige ope raties „ongetwijfeld de vernietiging der Royal Air Force is. De mededee- ling van de luchtmachtautoriteit con stateert, dat de Duitsche bommen dan ook hoofdzakelijk gericht zijn op vliegvelden, vliegtuigfabrieken en al- gemeene industriëele installaties, wel ke middellijk voor de Britsche verde diging werken. zichtige en nauwkeurige plannen, niet op de eischen van het publiek. De „Daily Mail” schrijft, dat de luchtaanval tijdens het weekeinde be wezen heeft, dat er bij een nachtelijk alarm verwarring ontstaat. Duizenden menschen, die uit schouwburgen en bioscopen naar huis wilden rijden, wa ren Zaterdag even voor middernacht door het luchtalarm verrast. Toen het alarm afgeloopen was, moesten zij constateeren, dat de ondergrondsche spoorweg reeds was gesloten. De ho tels in het Westend werden als het ware belegerd, zonder dat voor allen plaats was. Nog in de vroege ochtend uren was de straat vol menschen. Duitsche pers over de tactiek der luchtaanvallen De Duitsche pers spreekt over een „toenemenden druk” van de Duitsche luchtaanvallen op de Britsche eilanden. Een bewijs voor de groeiende kracht en de steeds grooter wordende gevol gen der bombardementen van militaire objecten ziet het „Hamburger Frem- denblatt” in de verklaring van Reuter, die voorspelt, dat de krijgsverrichtin gen gedurende de volgende dagen en weken voortdurend intensiever zullen worden. Het blad is voorts van mee- ning, dat op den duur het bedrijfsleven in het beperkte Zuidengelsche kust gebied, dat voor een belangrijk deel ontruimd is, nauwelijks gehandhaafd zal kunnen worden. De Duitsche lucht macht is thans gekomen aan het punt, waar het stadium der gewapende ver kenning begint over te gaan in dat van stelselmatige en breede actie tegen militaire objecten. In weerwil van de weinig eervolle tactiek, waarvan de tegenstander zich bedient bij zijn vluchten boven Duitschland, heeft de Duitsche Weermacht tot dusverre vast gehouden aan het gebruik van een fat soenlijke oorlogsvoering, waarbij men ouden van dagen, vrouwen en kinde ren, ja de geheele burgerbevolking voor de gevolgen van de oorlogs gebeurtenissen tracht te sparen. De onridderlijke verklaringen van bekende Engelsche bladen, welke pleiten voor een bomaanval op Berlijn, missen daarom lederen zakelijken grond en i I i --e- COURANT HAAGSCHE I# (Holland) Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1