PLANETARIUM De Duitschland Utrechtsche de HAAGSCHE COURANT op Jaarbeurs „Opbouwdienst te paard’’ Bericht Woensdag 28 Augustus 1940. STADSNIEUWS BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Wat in de Duitsche landbouwbedrijven werd bereikt DE BOM IN DE KIN KER ST RAAT TE AMSTERDAM 31 F w- F DERDE BLAD goederen inzamelingen Naar den Krijgsraad verwezen i Processen-verbaal ook zonder waarschuwing NOG ALTIJD LAAT DE VERDUIS TERING TE WENSCHEN OVER! VERVROEGD SLUITINGSUUR VAN WINKELS De paarden, welke in gebruik zijn bij den Opbou w dienst, krijgen geregeld beweging op Scheveningen. Na afloop is een zeebad goed voor de beenen. (Polygoon) VOORLOOPIG GEEN WIJZIGING IN DIENSTREGELING DER TRAMS Ir. S. L. Louwes directeur-generaal van de voedselvoorziening SPORTAFDEELING VAN DEN OPBOUWDIENST ZAL DEMONSTREEREN Intrekking tydelyk verbod verhandelen van kaas Uniformiteit in kleeding en rangen van de gemeentepolitie De geld- en Beperking voor den consument echter gehandhaafd Beperking koopen van kaas door den consument gehand haafd. Fusie N.V.V.—N.V.C. Besprekingen nog gaande Interessante en leerzame in zending te wachten Uitgebreide voorzorgsmaatregelen voordat met de verwijdering begonnen kon worden No. 17658 r naar en vrijge- weer I I I II Procureur-generaal de centrale figuur voor zaken betreffende de openbare orde MORGENMIDDAG OP DE SINTEL- BAAN AAN DE LAAN VAN POOT. Nadere maatregelen reguleering kaashandel Degene die ’s avonds aan het con- troleeren is geweest, begeeft zich den volgenden morgen naar het politiebu reau, alwaar op zijn getuige-verkla- ring een proces-verbaal tegen den overtreder zal worden opgemaakt. be de meer Naar wij van de zijde der H.T.M. vernemen, zal er voorloopig geen wijzi. ging in de dienstregeling der trams komen. Tot nader order blijven de trams tot des avonds 11 uur rijden. Verwacht kan echter worden, dat tijdens den winter de vertrekuren der laatste trams vervroegd zullen worden. Bij beschikking van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, van 27 Augustus 1940, is met ingang van denzelfden datum aan ir. S. L, Louwes, regeeringscommissaris voor den Akkerbouw en de Veehouderij, hoofd van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd, den Persoonlijken titel van directeur-gene raal van de Voedselvoorziening ver leend. Met het oog op de beperkte dienst regeling van de vervoermiddelen is het begintijdstip van onze avond- demonstraties vervroegd tot 7.30 uur namiddag. Beschuldigd van doodslag. Naar de Afweerdienst der N. S. B. van den auditeur-militair 'te ’s-Graven- hage verneemt, is de officier, die op den heer C. J. W. Noorderdorp te Wassenaar het doodelijke schot heeft gelost, ter zake van doodslag naar den Krijgsraad verwezen. De heer C. J. W. Noorderdorp is één van de acht nationaal-socialisten, die in de dagen van 10 tot 15 Mei werden Vermoord. Men lette er dus ’s avonds goed op, dat de verduistering absoluut afdoen de is. Desnoods begeve men zich even op straat om zelf te speuren eventueele kiertjes en gleuven! Morgenmiddag zal de Opbouwdiertst een propaganda-demonstratie geven thans voor de ver zaken Ons LUTINE PALACE In verband met de veranderde busver bindingen zullen de voorstellingen in het Lutine Palace met ingang van. he denavond om half acht aanvangen. De laatste voorstellingen van dit sei zoen zijn vastgesteld op Zaterdagmiddag 3 uur, Zaterdagavond 7.30 uur, Zondags middag 3 uur en Zondagavond 7.30 uur. Naar ons ter oore komt, verkeeren de plannen om te komen tot uniformiteit in de kleeding en de rangen van de ge meentepolitie in een vergevorderd sta dium. Reeds is in dien zin een voorstel gedaan, waarover in begin September de beslissing zal vallen. Men hoopt hier door een einde te maken aan de groote verscheidenheid, welke er thans be staat in de kleeding van dorpsveldwach ters. Een verandering in de uniformen van de Rij ksveldwacht en de marechaussee ligt niet in de bedoeling. Naar hetzelfde blad voorts verneemt, is op last van den commissaris van het N.V.V., den heer Woudenberg, de voor zitter van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, de heer J. P. W. van der Sluys, terzijde gesteld; in zijn plaats is.tot voorzitter van den Bond benoemd de heer G F. Vlekke, lid van de N.S.B.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland. Reguleering van de productie Het is gewenscht gebleken, de mogelijk heid te openen ook voor de productie van kaas regelen te stellen. Op grond hiervan zal de productie van bepaalde soorten fabriekskaas kunnen worden verboden of wel voorgeschreven. Een zoodanig ver bod wordt dezer dagen voor de productie van 30 kaas gesteld. van kunstmest steeg in hetzelfde tijd vak van 2.4 millioen tot op 4.7 millioen. Hoofdafdeeling drie houdt zich bezig met de regeling van de markt. De Reichsnahrstand' omvat niet alleen zij, die voedingsmiddelen voortbrengen, maar ook zij, die ze verwerken en ver deden. Deze aaneensluiting was de voorwaarde voor een geordende voort brenging en verdeeling. De middelen voor de marktordening waren de vastgestelde prijs, de orde ning van de marktgebieden en het omvatten van de geheele voortbrenging met inbegrip van de voorraadsvor- ming. Van dit werk vindt men slechts een klein gedeelte op de Jaarbeurs te Utrecht en wel uit de arbeidsgebieden van de afdeelingen 2 en 3, de slag om de voortbrenging en de marktordening. Leerzaam feitenmateriaal Zoo zal den Nederlandschen boeren het feitenmateriaal over de vervanging van buitenlandsche voedingsmiddelen door de vermeerderde opbrengst van de binnenlandsche voedselproductie in het bijzonder interesseeren45 pCt. van den invoer van de gezamenlijke voedingsmiddelen en 67 pCt. van den invoer van koren heeft Duitschland in zes jaar door verhoogde voortbrenging van eigen producten, door uitbreiding van den verbouw van hakvruchten en door betere oogst- en conserveerings-' methoden uitgespaard. Daarbij is de veestapel nog uitgebreid en wordt er meer melk, boter en vleesch geprodu ceerd. Landbouwmachines Op de Utrechtsche Jaarbeurs heeft de Reichsnahrstand in samenwerking met Nederlandsche instanties voorts een tentoonstelling ingericht van mo derne Duitsche en Nederlandsche land bouwmachines, aangezien juist op het terrein van het gebruik van machines bij den landbouw in Duitschland de laatste jaren aanzienlijke vorderingen zijn gemaakt. De marktordening is een instrument van de leiding van den landbouw, dat niet alleen den Duitschen boeren, maar ook den landbouwers van alle landen, waarmee Duitschland goederen uit wisselt, ten goede komt. De Rijksboe- renleider was er van het begin van zijn werkzaamheden af op bedacht een nauwe samenwerking tot stand te brengen, tusschen de boeren in Europa. De ordening van de Duitsche markt met haar vaste prijzen en haar schiep, steeds 1 buitenlandsche boeren af te nemen tegen rendeerende prijzen, welke een constante voortzet ting van het bedrijf mogelijk maak ten. Duitschland is bereid deze samen werking met de Nederlandsche boeren voort te zetten. De resultaten, bereikt door de ordening van de markt, en den voorbrengingsstrijd, blijken uit het feit dat de totale opbrengst van den Duit schen landbouw van 6.3 milliard mark in het jaar 1932 tot 10.8 milliard mark in het jaar 1939 steeg. De vermeerderde verbouwing van voedingsgewassen is een opgave, welke alle boeren in gansch Europa samen voegt in een gemeenschappelijken ar beid. De Duitsche- en Nederlandsche boer zijn in staat door wederkeerige uitwis seling van ervaringen dat streven op waardevolle wijze te dienen en zoo doende tot de welvaart hunner volke ren bij te dragen. Deze samenwerking te bevorderen is het doel, dat de Reichs nahrstand zich met zijn vertegenwoor diging op de Jaarbeurs te Utrecht stelt. Gevaarlijk spel met den dood bekocht Gisteravond omstreeks zeven uur wa ren te Leiden eenige jongens aan het spe len op een achter de Mey van Streefkerk- straat gelegen terrein, waar eenige hui zen in aanbouw zijn. Bij het spel waren zij op een vrachtwagen, welke bouwmate rialen vervoerde, geklommen. Voordat de chauffeur vertrok, joeg hij de jongens van de auto af, doch een der kinderen bleef stilletjes zitten of klauterde er later weer op. Hoe het zij, de chauffeur reed weg zonder te weten, dat hij een meerijder had. Toen de auto op den Hoogen Dijk was gekomen, kreeg de 11-jarige knaap er genoeg van. Hij wilde terzijde van den wagen springen. Hij sloeg daarbij achter over en kwam vlak voor de achterwielen terecht, welke hem over het lichaam gin gen. De eerste hulpdienst vervoerde den jongen naar het Academisch ziekenhuis, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. In den afgeloopen nacht Ook in den afgeloopen nacht heeft de politie weer meermalen moeten op treden. In twee perceelen in de Von- delstraat brandde nog licht. In beide gevallen moesten ruiten vernield wor den, om binnen het licht te kunnen dooven. Aan de Bierkade en aan de Prins Hendrikstraat in pakhuizen brandde gisteravond ook licht. De politie kon aan de Bierkade binnendringen door een ruit aan de achterzijde in te slaan. Doch aan de Prins Hendrikstraat ging dat niet zoo gemakkelijk. Daar moest een deur geforceerd worden. Na dooving van het licht, werd de deur weer zorgvuldig dichtgespijkerd. Tegen de overtreders zal proces verbaal worden opgemaakt. Men ver wacht dat in September alle .gevallen door den kanton-rechter behandeld zullen worden. Dat dan de straf, of boete niet gering zal zijn, is te ver wachten. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd maakt bekend, dat de in het op 18 dezer verschenen persbe richt aangekondigde maatregelen ter regu leering van den kaashandel en de kaas- prijzen met ingang van 28 Augustus in werking treden. Deze maatregelen hou den het volgende in. Het kan dus best voorkomen, dat iemand, die denkt voldoende verduis terd te hebben, op een zekeren dag op het hoofdbureau van politie ter ver antwoording kan worden geroepen. lederen avond opnieuw blijkt dat het verduisteren van woningen in onze stad veel te wenschen overlaat. Het groote aantal processen-ver baal, dat iederen morgen op het hoofdbureau van politie opgemaakt wordt, is hier wel het overtuigend be wijs van. Zij, die zich ’s avonds op straat be geven, hetzij in de binnenstad, hetzij in de buitenwijken, kunnen zelf wel constateeren hoeveel er aan het ver duisteren nog ontbreekt. Het kleinste spleetje geeft al schijnsel dat buiten door luchtbeschermers en politie dui delijk waarneembaar is. Met weinig moeite het goed dichtschuiven van gordijnen kan soms al helpen wordt veel last en narigheid voorkomen. Zooals men weet waarschuwen de luchtbeschermers daar waar men in overtreding is. Doch blijft men in een perceel regelmatig in overtreding, dan zullen verdere waarschuwingen achterwege blijven. kunnen lezen geld- en goederen wor den inza- dan Reguleering van de prijzen. Ten einde aan een verdere verhooging van de kaasprijzen een einde te maken, zijn thans voor de inkoopsprijzen van kaas bij den producent maximum-prijzen vastgesteld. Bij de bepaling van de gros siers- en detailprijzen van kaas kan wor den uitgegaan rekening houdende met een eventueelen aftrek voor de gebruike lijke kwaliteitsverschillen van deze of- ficieele maximumprijzen, welke door dé grossiers resp. winkeliers verhoogd mogen worden met ten hoogste het bedrag der op 9 Mei j.l. voor den tusschenhandel en den detailhandel geldende marges. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 18 dezer ingestelda vervoer- en af lever ingsverbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift echter, dat aan den consument slechts k.g. kaas per keer mag worden verkocht, is echter gehandhaafd. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin gen werden gisteren 242 baden genomen, bij het Volkszeebad 955, bij het Gemeen telijk Volkszeebad Kijkduin 145 en bij het zwembad Zuiderpark 2915 baden. De temperatuur van het water te Sche. veningen was heden 63 graden en in het Zuiderpark 62 graden. Concentratie in het schoenmakers bedrijf Wij ontvingen het volgende bericht van den Nederlandschen bond van schoen makerspatroons- en schoenwinkeliersver- Jenigingen; In de nieuwsbladen is een “ericht verschenen omtrent een ,,top- m-ganisatie” voor de huiden, leder en sehoenbranche, het z.g. contactorgaan, *aarin alle bedrijfsgroepen met 16.000 beoefenaren zouden worden onderge- “tacht, teneinde haar gemeenschappelijke belangen te behartigen. De Nederlandsche bond van schoen makerspatroons en schoenwinkeliersver- ^enigingen, vertegenwoordigend minstens 70 pCt. van de georganiseerde schoen- i makerspatroons en schoenwinkeliers, is biet bij deze toporganisatie aangesloten. Dientengevolge kunnen de belangrijke poepen schoenmakerspatroons en schoen- *inkeliers niet worden geacht hierbij aan. ^sloten te zijn, waardoor van de 16.000 bedrijfsbeoefenaren minstens 14.000 af- Men. Zooals men heeft mogen openbare inzamelingen slechts gehouden den met toestemming van procureur-generaal, of indien de meling in het ressort van meer een gerechtshof wordt gehouden, van het departement van Justitie. Omtrent de beteekenis van dezen maatregel deelen wij nog het volgende mede. Geld- en goedereninzamelingen betreffen, evenals het houden van op tochten. vergaderingen, het stichten van vereenigingen en het wijzigen van de statuten van vereenigingen, de openbare orde en het openbare leven. Ook deze behoeven, volgens reeds eer der verschenen verordeningen de goed keuring van den procureur-generaal. Er heeft wat deze dingen betreft een verschuiving van de bevoegdheid van de burgemeesters der gemeenten naar den procureur-generaal plaats, die, zoo als men weet tevens de functie van fungeerend directeur van politie in zijn ressort vervult. In deze kwaliteit treden de procureurs-generaal veel meer dan vroeger op den grond. Zij worden meer en meer centrale figuur, wat betreft het leenen van toestemming voor de openbare orde betreffende. land is, zooals men weet, verdeeld in 5 ressorten. Het ressort van den pro cureur-generaal in den Haag omvat on geveer de provincies Zuid-Holland en Zeeland. Het groote voordeel van deze centra lisatie is, dat er meer eenheid en bil lijkheid in de beslissingen wordt ge bracht. Voorheen deed zich b.v. het geval nog al eens voor, dat de eene burgemeester een bepaalde collecte verbood, terwijl de andere haar in zijn gemeente toestond. Het is niet te verwachten, dat er door dezen maatregel groote wijzigingen op het terrein van de geld- en goede reninzameling zullen intreden, aange zien in het algemeen de burgemeesters ook geen toestemming verleenden, als zij er niet van overtuigd waren, dat er ingezameld werd voor een liefdadig doel. doel te gesetz, dat onverkoopbaar maakt. Het tweede groote arbeidsgebied houdt zich bezig met de boerderij. Hier onder vallen alle kwesties van de agra. rische voortbrenging. In het jaar 1934 heeft de Rjjksboerenleider R. Walther Darré een oproep gedaan voor den productieveldslag. De boeren zijn den roep van den Rijksboerenleider tot ver hooging van de productie zóó krachtig gevolgd, dat het gelukte het aandeel van de eigen verzorging met voedings middelen van 55 pCt. in het jaar 1928 te verhoogen tot 84 pCt. in ’t jaar 1939. De aankoop van landbouwmachines vermeerderde daarbij van 136 millioen R.M. in het jaar 1933 tot 593 millioen R.M. in het jaar 1939. Het verbruik Reguleering van den kaashandel Ten einde een juiste verdeeling van de aanwezige voorraden kaas, zoomede van de hoeveelheden nog te bereiden kaas te bereiken, is het verhandelen van kaas aan de volgende voorschriften gebonden 1. De geheele kaasproductie moet wor den verhandeld via den groothandel. In verband hiermede is de verkoop van kaas door de producenten rechtstreeks aan den consument verboden. 2. De producenten moeten de door hen bereide kaas binnen een - bepaalden ter mijn verkoopen, behalve voor zoover be treft een hoeveelheid boerenkaas, bê- stemd voor normaal eigen huishoudelijk gebruik. Voor zoover men gewoon was, de kaas via een markt aan den groothan del af te zetten, moet zulks nu ook blij ven geschieden. 3. Het rechtstreeks bij producenten in- koopen van kaas is alleen toegestaan aan die handelaren, die georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale en in het bezit zijn van een daartoe strekkende ver gunning. Deze vergunningen kunnen wor den verstrekt aan handelaren en aan han- delaren-producenten, die aan bepaalde eischen omtrent omzet of opslagruimte voldoen. Ten einde nu een overzicht te hebben van de beschikbare hoeveelheden kaas is voorts aan genoemde handelaren en han- delaren-producenten met vergunning een aanmeldingsvergunning opgelegd. Deze verplichting heeft betrekking op alle door hen wekelijks ingekochte of zelf bereide kaas. Deze aanmeldingsverplichting be- teekent, dat de handelaar resp. producent van de door hem betrokken resp. be reide hoeveelheden opgave moet doen aan de centrale en dat hij daarover niet mag beschikken alvorens daartoe van de cen trale toestemming te«hebben ontvangen. Na ontvangst van de opgave zal de centrale wekelijks aan de hand van de hoeveel heden kaas, noodig voor uitvoer, zoomede voor gebruik en eventueelen opslag in het buitenland vaststellen, welk percen tage van de aangemelde hoeveelheid bij haar moet worden ingeleverd. Daarnaast kan de centrale, indien zij zulks nood zakelijk acht, van de resteerendë aange melde hoeveelheid nog laten inleveren. Nadat de leveringsverplichtingen zijn vastgesteld, kan het resteerende der aan gemelde hoeveelheden door de centrale voor den handel worden vrijgelaten. Teneinde ook de thans aanwezige voor raden kaas in de regeling te kunnen be trekken is een gelijke aanmeldingsver plichting met overeenkomstige gevolgen gelegd op allen, die bij het in werking treden der nieuwe maatregelen der halve op 28 Augustus kaas in een hoe veelheid grooter dan 500 k.g. in voorraad hebben. Ook deze oude voorraden mogen derhalve niet verhandeld en afgeleverd worden, dan nadat de centrale deze heeft vrijgelaten. Deze maatregelen zullen, naar verwacht wordt, tot een regelmatiger voorziening van de binnenlandsche markt leiden, waardoor te ruim of te gering aanbod met de daaraan verbonden prijsfluctuaties kan worden voorkomen. voorrad i ngsmaatregelen voorwaarden om ook voortbrengselen der In verband met het besluit van den be stuursraad van de Nederlandsche Vak centrale, de fusie tusschen het N.V.V. en den Centralen Bond van Spoor-, Tram-, A.T.O. en van Gend en Loos personeel voor te bereiden en tot stand te brengen, werd Maandag te Arnhem in een daartoe spe ciaal belegde algemeene vergadering van den Centralen Bond deze aangelegenheid aan een uitvoerige bespreking onderwor pen. Met algemeene instemming werd het besluit van den Bestuursraad van de N.V.C. onderschreven en dientengevolge het voorstel van het hoofdbestuur van bovengenoemden bond, om de uit een fusie van het N.W.. en N.V.C. voort vloeiende consequenties tenvolle te aan vaarden, aangenomen. Wijzigingen in vereenigingsbesturen. De heer H J. van Braambeek, die reeds lang het voornemen had te kennen gege ven wegens leeftijd af te treden als secre taris van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel doch in verband met den oorlog nog gebleven was, om niet in moeilijke tijden de organisatie te verlaten, zal nu ingaande 1 September a.s. definitief uit de leiding der N.V. treden, zoo meldt het Hbld. propaganda-demonstratie voor lichamelijke opvoeding op de sin- tdlbaan aan de Laan van Poot. Om 2 uur zal de leider van den Op- bouwdienst, majoor J. N. Breunese, de deelnemers inspecteeren en na een défilé, onder leiding van den comman dant van het centrale sport-opleidings- instituut, vangt de uitvoering van het programma aan, dat eenige nummers gymnastiek en athletiek en speldemon- straties omvat. Het geheel eindigt met een slotwoord van majoor Breunese. Deelnemers aan de demonstraties zul len zijn groepen uit elk der 4 districten van den Opbouwdienst en cursisten van het centrale opleidingsinstituut. Het personeel van een drietal hier ge legerde corpsen zal tot bijwoning van de demonstraties worden uitgenoodigd. GROENTIJD HAAGSCHE STUDENTENVEREENIGING De senaat der Haagsche Studenten- vereeniging heeft, in verband met de tijdsomstandigheden, gemeend te moeten besluiten tot het wijzigen van den te houden groentijd in dien zin, dat hij dit jaar meer het karakter van een kennis- makingstijd zal dragen. Tevens zal de aanvang ervan in verband met den ver vroegden aanvang der colleges reeds Maandag 2 September plaats hebben in plaats van 4 September. De sociëteit is thans komen, zoodat deze evenals vorige jaren in de Corn, de Wittlaan 5 gevestigd blijft. Naar wij vernemen wordt tusschen de middenstandsbonden, belangheb benden in het winkelbedrijf en het departement van Economische Zaken overleg gepleegd om het sluitingsuur der winkels bij het korter worden van de dagen te vervroegen. Men be oogt een regeling, welke voor het ge heele land zal gelden. Als grens van sluiting zal waarschijnlijk 6 uur n.m. worden aangenomen. De besprekingen bevinden zich in een dusdanig stadium, dat nog geen nadere mededeeling kan worden ge daan. In de gisteren gehouden persconferentie heeft de Reichshauptabteilungsleiter des Reichsnahrstandes, Freiherr de Marees van Swinderen, een overzicht gegeven van de inzending op de komende Jaar beurs, waarin een beeld zal worden ge geven van den huidigen stand der Duit sche landbouwtechniek en in verband daarmee van de verschillende maatrege len op het gebied der voedselproductie. De Landwirtschaftsrat, dr. Huber, leidde deze uiteenzetting met enkele algemeene opmerkingen in. In de overtuiging, dat het werk van den Reichsnahrstand (Rijksboeren- stand) ook voor de Nederlandsche landbouwers van groote beteekenis is, aldus freiherr de Marees van Swin deren, zal de Reichsnahrstand, in samenwerking met den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche gebied, op de Jaarbeurs in Utrecht een bijzondere tentoonstelling van een ge deelte van zijn werk houden. De Rijksboerenleider R. Walther Darré heeft in het jaar 1933 in den Reichsnahrstand de boeren en allen, die werkzaam zijn aan de verdeeling en verwerking van landbouwproduc ten, vereenigd. Met twee belangrijke wetten, n.l. de Reichserbhofgesetz en de wet over de marktordening heeft hij de verheffing van den Duitschen boer uit diepen nood ingeleid. De Reichsnahrstand is verdeeld in drie groote arbeidsgebieden. De eerste hoofdafdeeljng „De Mensch” houdt zich bezig met de opvoeding uit een oogpunt van cultuur en wereld beschouwing en met de verzorging van boeren en landarbeiders. In de overtui ging, dat een volk slechts gezond blij ven kan als een kinderrijk, krachtig en voor eeuwig met den bodem ver bonden boerengeslacht aanwezig is, schiep de Rijksboerenleider, om dit bereiken, de Reichserbhofs- de boerderijen ondeelbaar, en onverpandbaar Langzaam maar zeker nadert het einde van de bommentragedie in de Kinkerstraat te Amsterdam. In het wegdek ligt op anderhalven meter diepte een zware betonlaag. Het gat is reeds bijna geheel opgevuld met zand en cement. Na overleg met de bewoners van de nabijgelegen perceelen is het besluit genomen de bom, welke in Kinker straat 43 ligt, te verwijderen. Ter voorbereiding hiervan is gisterochtend de ruimte onder den benedenvloer met zand opgevuld, niet alleen van het perceel 43, maar ook van nummer 41. De stadsreiniging zorgde er in den loop van den dag voor, dat alles, wat in de perceelen 41, 43 en 45 beschadigingen zou kunnen oploopen^ verwijderd was. De stut- en sloopdienst had de wonin gen op eenige plaatsen gesteund. Giste ren heeft men zich bepaald tot het tot springen brengen van den vloer, opdat het gevaarlijke projectiel in vrije posi tie zou komen en gemakkelijk te ver wijderen zou zijn. Met het oog op mogelijke complica ties, zooals bijvoorbeeld het explodee- ren van de bom, waren twee ambu lances van den geneesk. dienst, twee motorbrandspuiten en een ladderwagen en drie ploegen van den stut- en sloop dienst ter plaatse aanwezig. Zij hebben geen dienst behoeven te doen. Na uitgebreide voorbereidingen is omstreeks acht uur Dinsdagavond een geringe lading trottyl tot ontploffing gebracht, welke de verdere verwijde ring van de bom aanzienlijk verge makkelijkt. Er is een groot gat in den vloer geslagen, zoo diep, dat het pro jectiel goed bereikbaar is. Vandaag werden de werkzaamheden voortgezet. Een aardige bijzonderheid, verband houdende met de buitengewone om standigheden in de Kinkerstraat is, dat de bewoners van deze buurt in enkele dagen tijds reeds een bedrag van circa 800 bijeengebracht hebben, dat zal dienen om dien inwoners, die schade ondervinden, deze eenigszins te vergoeden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9