VOOR DEN PUZZELAAR z HET ITALIAANSCHE HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT WEERMACHTBERICHT c 'z cv e c c e TELEGRAMMEN KUNST EN LETTEREN RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN o c e e c o HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 DERDE BLAD, PAGINA 2 s K CL CV Cl 11- l 71 'll CL 71 71 71 ut 77Z CL 7Z 71 71 771 POLITIEBEVEL NIET OPGEVOLGD ITALIË EN EGYPTE IN DEN AFGELOOPEN NACHT RUIM 7 UUR LUCHTALARM IN LONDEN DE BESPREKINGEN TE WEENEN ZOMERVERKOOP- TENTOONSTELLING GEMEENTERAAD Voortgezette aanvallen op havens en fabrieken ITALIAANSCHE AANVALLEN OP MALTA DE ONTRUIMING VAN BESSARABIE PARATYPHUS IN LANCASHIRE Aankomst van graaf Csaky DE AMERIKAANSCHE DIENSTPLICHTWET Vlootbasis van Alexandrië en uit monding van het Suezkanaal gebombardeerd De oplossing van de gisteren geplaatste puzzle luidt Toepassing van gasgeneratoren het kanaal Kunsthandel Bennewitz De op, nog en dorp LOOSDUINEN Wielrijdster aangereden De autobussen Het autobusverkeer zal eveneens be- jordeeld worden in het kader van het algemeen belang, In gevallen, waarbij arbeiders en andere personen, wier be roep dit noodzakelijk maakt, naar hun werk moeten worden gebracht, blijft; Men zal de tijdsruimte geven, noodig tot het inruilen van deze auto’s en mo torfietsen voor kleinere modellen, Er zal eerst dan weder tot toelating der zwaardere typen kunnen worden over gegaan, wanneer in elk geval afzonder lijk daartoe nadrukkelijk toestemming is verleend. Deze toestand zal een stijgende vraag naar kleine wagens veroorzaken. Den verkoopers van nieuwe en tweedehands wagens zij er echter aan herinnerd, dat prijsverhooging niet toegestaan is. Voor ritten naar schouwburgen, thea ters, enz. in het algemeen voor genoe gen en ontspanning, zullen echter geen taxi’s mogen worden gebruikt. Ook uit de taxi-wagenparken zullen de zwaardere wagens (15 L.100 k.m.) moeten verdwijnen en eveneens de Die- sel wagens. Ook zal het gebruik van taxi's in het stadsverkeer niet toegestaan zijn, wanneer tram of bus beschikbaar is en de groote ritten zijn eveneens verboden, wanneer vervoer per trein of boot mo gelijk is. Groote wagens niet toegestaan. De personenwagens welke meer dan 17 liter benzine per 100 k.g. ver bruiken, zullen uit het verkeer wor den genomen, benevens de motor fietsen met 500 c.c. cylinderinhoud. een ge- beperking van het per- zal een belangrijke her- het goederenverkeer be- worden. Om het gebruik van gasgeneratoren te stünuleeren is besloten, dat voor de hiermee uitgeruste wagens de wegenbelasting slechts ten halve behoeft te worden betaald. HOOG MILITAIR GERECHTSHOF. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den gewoon dienstplichtig-soldaat G. B., die door den krijgsraad te Utrecht we gens diefstal was veroordeeld, tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. Het Hof, beklaag- de’s moedig gedrag tijdens de oorlogs dagen in aanmerking nemende, legde dezelfde straf voorwaardelijk op. VOORBURG Personenauto’s in het algemeen verboden De personenauto’s, niet voor Duit- sche diensten in gebruik, zullen van 1 September af alleen in die gevallen nog mogen worden ge bruikt, wanneer geen andere ver keersmiddelen ten dienste staan en het vervoer om dringende redenen moet geschieden. Elk geval zal daarbij afzonderlijk moeten worden beoordeeld. ERGENS IN ITALIË, 29 Augustus (Stefani). Een bijzondere correspon dent van Stefani aan het luchtvaart- front meldt, dat Italiaansche afdeelln- gen bommenwerpers vanmorgen mili taire doelen op het eiland Malta heb ben aangevallen. Het afweergeschut en de vijandelijke jagers hebben gepoogd het optreden van de bommenwerpers, welke door jachtvliegtuigen beschermd werden, te verhinderen hun bommen op de doelen uit te werpen. Na met succes hun opdracht vervuld te heb ben, zijn alle Italiaansche toestellen op hun basis teruggekeerd. ding is mej. A. door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid, wal te ’s-Gravenhage vervoerd, alwaar zij is opgenomen. Ingeval van misbruik zal de huur der van de taxi aansprakelijk wor den gesteldniet de chauffeur, die niet op de hoogte behoeft te zijn van de reden van den rit. Wilhelmin». een hond. Asyl, Vergunning is geen vrijbrief. Een vergunning, gelijk die op 1 Sep tember wordt verleend, mag niet als een vrijbrief worden beschouwd, om ook ongelimiteerd te kunnen rijden. Telkens zal zoo noodig moeten kunnen worden aangetoond, dat een rit noodzakelijk is. Onder geen beding zal de auto voor genoegen mogen worden gebruikt. Het meenemen echter van vrouw of kinderen of bekenden op een nood- zakelijken rit, is toegestaan, dit in tegenstelling met de opvatting der po litie, die dit niet toeliet. Autogoederenvervoer naar het buiten land zal alleen in die gevallen worden toegelaten, wanneer er geen andere vervoermiddelen voorhanden zijn. Voor verre tochten is een speciale vergunning noodig en wel in de eerste plaats voor zware vrachtauto’s. Elk goederentrans port over verren afstand moet na in- lading. In de gisteravond onder schap van den burgemeester gehouden zitting van Indien een vrachtauto zich langer dan 5 dagen van zijn standplaats moet verwijderen, is daarvoor een bijzondere vergunning noodig. BOEKAREST, 29 Augustus. (D.N.B.) In een oficieel communiqué wordt medegedeeld, dat in verband met de ontruiming van Bessarabië en de Noor delijke Boekowina bepaalde inrichtin gen van het leger naar het binnenland zijn verplaatst. Deze verplaatsing be hoeft niet tot bezorgdheid aanleiding te geven, daar het leger en de autori teiten op hun plaatsen blijven. De ont ruiming dezer militaire inrichtingen geschiedt, omdat bepaalde kampen niet in de nabijheid der grens mogen blij ven. Er dient ook rekening mee te moeten worden gehouden, dat geen goederen vervoer van de eene plaats naar de andere mag plaats hebben, indien het gaat om goederen, welke in de plaats, waarheen wordt gereden, reeds voor handen zijn (brood, bier, enz.). Er zal ook worden gestreefd naar een com binatie van vrachten. Leege of gedeel-* telijk gevulde wagens zijn uit den booze. In bepaalde centra zullen transport bureaux worden opgericht. Officieel zullen in den toekomst slechts twee or ganisaties op het terrein van vracht autoverkeer worden erkend en wel de N.O.B. en de B.B.N. NEW YORK, 29 Augustus (D.N.B In verscheidene districten van Lan cashire is paratyphus uitgebroken, meldt de „New York Times” uit Lon den. Ongeveer 30 personen zijn reeds in ziekenhuizen opgenomen. Weest zuinig, óók met uw bezwaren! In dit verband legde dr. Pini er aen nadruk op, zeer zuinig te zijn, óók met deze beroepen, omdat het groote belang van een juiste brandstofverdeeling voor alles gaat. Bovendien wees dr. Pini er op, dat het den Nederlanders niet aanbevolen is, om, wanneer zij van Waterstaat bij een beroep nul op het rekest krijgen, zich tot hem te wenden met een beroep b.v. op hun Duitschgezindheid of iets van dien aard. Dit heeft geen doel. Slechts de brandstof-economie speelt in deze zaak een rol. De zakelijke be langen zijn nauwkeurig bezien; de rest is bijkomstig en komt niet in aan merking. het autobusverkeer gehandhaafd. In gevallen, waarbij ook een verbinding per rail of over het water bestaat, zal het autobusverkeer vervallen. Voor pleziertochten en reizen naar politieke meetings e.d. vergaderingen zullen geen autobussen beschikbaar worden gesteld. Door deze sonenverkeer vorming van reikt kunnen Het verkeer met vrachtauto’s met een gewicht van meer dan 2 ton. zal niet worden stilgelegd, indien zij gebruikt worden voor de levensmiddelen voor ziening. Doktoren, zieken, gebrekkigen en vroedvrouwen zijn niet beperkt in het gebruik van een auto, wanneer zij deze voor hun arbeid strikt noodig hebben. Voor gebruikelijke ritten van een dok ter, b.v. van zijn woning naar een ziekenhuis of voor huisbezoek over grooten afstand, zal geen toestemming kunnen worden gegeven, Ook voor hen is het aangeraden, een kleinen wagen te gebruiken, subs, een motorfiets. Ten aanzien van het lessen op auto's is bepaald, dat dit alleen is toegestaan voor a.s. chauffeurs op vracht- of personenauto’s, die zeker zijn van een werkkring op dit gebied. Ook voor hen, die in aanmerking komen voor een rij vergunning, is dit lessen toegestaan. De taxi’s Voor het taxiverkeer zal gelden, dat alleen in dringende gevallen van huurauto gebruik mag worden maakt. Dr. Pini beziet dit verkeer echter als een noodzakelijk element in het be hoorlijk functioneeren van het open bare leven. Derhalve zijn de beperkin gen hier zoo licht mogelijk gemaakt. der de maatregelen van de overheid en haar bevelen opvolgen. Dit heeft ver. dachte welbewust niet gedaan, en zulks wordt hem ernstig aangerekend. Er is voor dergelijke delicten een streng en snel recht noodig, zoodat men wete, dat de justitie het niet opvolgen van bevelen niet zal dulden. Een strenge straf vor dert de officier in drie maanden gevan. genisstraf en snel recht door een ver. vroegd uitspraak. De meening, dat voor een optocht van minder dan 20 personen geen vergunning noodig is, is onjuist, zoo deelde de offi. cier verder mede. In den Haag wordt gemakshalve automatisch ongevraagd verlof verleend voor colonnes beneden genoemd aantal, doch alleen in buitenwij ken van de stad. In de stad zelf is evenals overal een vergunning noodig van den procureur.generaal. Al zou ver. dachte een vergunning hebben bezeten, dan nog had hij zich volkomen aan het bevel van de politie te gedragen. Verdachte herhaalde, dat hij het niet verantwoord vond, de colonne te ontbin den, De president bepaalde vervolgens de uitspraak der rechtbank vervroegd over een week. In de kunstzaal Bennewitz, Noordeinde 48, alhier, worden werken van oudere meesters geëxposeerd. Een geheel nieuw beeld aan deze wanden, want Bennewitz is tot dusver bij uitstek baanbreker ge weest voor de jongere generatie. Hij heeft heel wat jonge talenten gepousseerd en deed dat steeds met toewijding en overtui ging, zich bewust van de beteekenis (en risico’s) van die taak. Op deze verkoops- tentoonstelling echter heeft hij. zich eens tot de ouderen gewend: Manet, I. Israëls, Breitner, Klinkenberg, Willem de Zwart e. a., uit particulier bezit, versieren thans de wanden. Bosboom’s kerkinterieur hangt er broederlijk naast Cossaar’s kerkver beeldingen (er is een nieuw, blank werk van hem, dat zeer mooie kwaliteiten be zit); Weissenbruch’s polderland, bij van Deysselhof’s visschen. Een groote studie van Breitner: „Vrouwen op de brug”, waarin men de hand van den grooten meester dadelijk herkent, een zeer mooi stadsbeeld van den lang niet genoeg be kenden Frauenfelder, een werk vol sfeer en stemming, een warmgeschilderd duin rand van Schregel, een klein wintertje van J J. Spokler, zeer verdienstelijk genre stukje, enkele knappe en levendige studies van den kundigen Eerelmans, een oud in terieur door J. Vetten, een zeer knappe aquarel van koekoek en nog veel andere meesters, uiteenloopend van naam, per soonlijkheid en talent, dit alles maakt de tentoongestelde collectie tot een bont en smakelijk geheel. Er is een echt juweeltje van M. v. d. Maarel bij: „Meisje met dui ven”. CEES LASEUR EN COR RUYS. De directie van het Centraal Tooneel N.V. deelt ons mede, dat er een fusie tot stand is gekomen tusschen het Centraal Tooneel N.V. en het Cor Ruys-Ensemble met dien verstande, dat het Ruys-ensemble is opgenomen in het Centraal Tooneel. De algeheele directie is in handen van Cees Laseur, terwijl Cees Laseur tezamen met Cor Ruys de artistieke leiding zal voeren. Alle bestaande overeenkomsten van het Ruys-ensemble worden thans door het Centraal Tooneel overgenomen. Met mevr. Tilly Lus wordt onderhandeld over een gastcontract. Nadere bijzonderheden over het tableau de la troupe, het begin van het seizoen en het repertoire zullen spoedig worden bekend gemaakt. Op den hoek Emmastraat-Stationsweg is gistermiddag de 28-jarige mej. P. A. v. d. A., wonende aan den Haagweg, aan gereden door een motorrijder, afkomstig uit Monster. De oorzaak van de aanrijding is, dat de meerijdster vermoedelijk onvoldoende heeft aangegeven, dat zij van richting wilde veranderen. Met een hersenschud- De toepassing van gasgeneratoren zal, wat de vrachtauto’s betreft, het meest aanbevolen zijn voor de zwaardere wa gens en die van 1.5 ton. Als grondbrandstof zal hier te lande anthraciet het meest geschikt zijn, om dat de ervaringen met turf nog niet voldoende zijn en het hout schaaf-sch is en bovendien zeer kostbaar. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 29 en aldaar te be. vragen op alle werkdagen, telefonisch al. leen tusschen 10 30 en 12 uur en mon. deling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een patroontasch een bruine portemon. naie, een beige damesportemonnaie inh. 3j cent, een jongensjasje, een broekveer en rijwielsleutel, een broodkaart t.n.v. W v. Vugt, Z. Buitensingel, eenige kwitan. ties, een geel befje, een broodkaart, een bruin lederen actetasch met defect heng, sel, inh. Duitsch leesboek een blauwe kindermantel een padvindersriem een bruin lederen portemonnaie inh oud hor. loge en 7 gebruikte postzegels, een kin. dertaschje inh. een wit kerkboekje, een halsdoek een blauwe gummi damesregen. mantel, een kopeien gewicht van 5 ons, 2 witte kinderkousjes, een zonnebril, een jute gestreepte damestasch met ritsslui. ting, inh. zwar’ zijden portemonnaie met rozenkrans en een zwart lederen porte. monnaie met ƒ0.78, een blauwe rijbroek, een rugzak inh boonen, een blauwe en een beige regenjas, een padvindersriem, een kinderwagenzeiltje met mica tocht scherm, een heerenrijwiel „The Tayton”, een rechter lage kinderschoen (zwart), een strandschop, een ongem heerenrij wiel, een heerenrijwiel, een bril met hoor nen montuur, diverse handschoenen, cein. tuurs en sleutels. Gevonden in taxi’s: een paar grijze wildleeren heerenhandschoenen, een poe derdoos, een heerenparapluie. een dame», parapluie Bij de navolgende ingezetenen: een donkerblauwe regenjas, Landgraaf, Drebbelstraat 324; een zwarte portemon. naie met inhoud, Hulppostkantoor, Pr. Hendrikplein; een textielkaart no. E 35793, Magazijn „De Bijenkorf”; een zakje kip pen- of duivenvoeder, Kraak, Vinkesteyn- straat 120; een donkerblauwe stoffen cein. tuur, een hangertje met foto, een doos postpapier, een bruine riem, een kaart elastiek, een blauw vest met roode knoo. pen, een textielkaart no. 95248, diverse handschoenen, Vroom en Dreesmann, Spuistraat; een zwarte dop van vulpen, Leeuwerikplein 4; een zwart lederen por. temonnaie inh. 0.30, Boering, de Heem, straat 28; een rood gevlamde vulpen, Riet, broek, Maaswijkstraat 107, te bevr, na 2.30 uur; een heerenrijwiel No. 19568, Da niels, Noordstraat 159; een roode dames tasch inh. geld en toiletartikelen, v. Wel, Lyonnetstraat 113; een bruin lederen por tefeuille, Tcrag, H. Zwaardecroonstraat 176; een bruin lederen heerenportemon- naie, Portier v. d. Bijenkorf, Gr. Markt straat; een gabardine regenmantel, Olie rook, Parallelweg 516; een blauw truitje, Westpal, Stortenbekerstraat 46; een don. kerblauwe jongensslipover, v. d. Bosch, Herzogstraat 14; een foxterrier, Stends Loosduinschekade 117; een textielkaart A 32362, Kauwenberg, Trooststraat 61; een hondenpenning 16188, Buis, Oranje- rivierstraat 50; een bruin lederen dames- portemonnaie inh. 4 gaspenningen, fiets, sleutel, 2 Mariahangertjes en eenig geld, Vink, Dautzenbergstraat 97; een koetsier, zweep, Meershoek. J. de Weertstraat 30; een blauw damesbadpak, Bovet, Herschel, straat 13; een nummer rijwielstalling, Verbeek, Teniersstraat 62; een vulpen merk „Eureka”, Zwjeten de Blom, Ocken- burghstraat 54 (Loosd.); een groene Par ker vulpen, Spitsbaard, Zuilingstraat 90; een gebruikte cocosmat, Radder, Rijswijk- scheweg 226; een bruine actetasch inh. boterhampapier, Kapitz, Spilstraat 34; een aantal losse foto’s, Strickllng, Slachthuis dwarsstraat 3; 5 katten, Rossmölder, Ca- landplein 19; een gele gummi regenjas, Stratemans, Ketelstraat 38; een zwart ge lakt heerenrijwiel, v. d. Meulen, Cam. Obscurastraat 17; een rechter glacé hee- renhandschoen en een hondenpenning no. 583 van de gemeente Voorburg, Groene- daal. Schenkstraat 139; een Ocean Cycle heerenrijwiel, Struyk, de Carpentierstraat 83; een zakmees met zwart heft, Baren- drecht, Usselincxstraat 77; een rood lede, ren hondenriem, Goldman, Pahudstraat 131; een grijs met blauwe badmantel en Niagara regenjas, Bonseng Segherstraat 51, vóór 12 uur; een pak inh. 50 pakje» schuurpoeder, Fris, Reinkenstraat 8; een zilverbon, v d. Wal, Elsstraat 58; een grijs witte poes, Leurs, Copernicusstraat 137; een zwarte poes met jongen, v, Duyn, Colum bosstraat 3; een bruin lederen por temonnaie inh 0 16, Pieper, Notenplein 127; een donkerblauwe regenjas, Venrooij, Symonszstraat 34; een bruin lederen hee- renportemonnaie inh 0.80J, Hamoen. v. Boetzelaerlaan 1, een G.S H -damesrijwiel, v. d. Plas Zeekant 21e; een verm. zil veren dameshorloge zonder riempje, mevr. Plugge, Zeezwaluwstraat 71; een nikkelen heerenhorioge, Hof, Zwanenlaan 14; een witte handdoek, Jol, Marcelisstraat 70; een reekleurige dwergpincher, Fonteyn, Middelb.str. 10; een bruin padvindersma» en kompas de Vries, Kon. laan 17 (Voorburg); Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl Nieuwe Haven 73. Dubats het bezet in de buurt van het Rudolfmeer- Luchtforma ties hebben het spoorwegstation van Kbashm el Chirba (Soedan) gebombar deerd en de vliegvelden van Wayr en van Carissa (Kenya). Op de grens van de Soedan en Eritrea heeft een Engelsch detachement met eenige geblindeerde auto’s gepoogd een aanval op ons gebied te ondernemen. De vijand, die nabij de bron van Adarde door een van onze afdeelingen, versterkt met Askaris werd aangevallen, werd tegengehouden en na een zwaren strijd verdreven. De vijand heeft op vracht auto’s tal van gewonden kunnen mee nemen, doch moest op het slagveld be halve een tiental dooden (Australiërs) een hoeveelheid machinegeweren en an dere wapenen achterlaten. Wij hadden lichte verliezen. Een andere poging van sterke vijande lijke afdeelingen tegen onzen post van Gallabat kon gemakkelijk door onze ko loniale troepen van dat garnzioen wor den verijdeld. ROME, 29 Augustus (A.N.P.) Virgi- nio Gayda grijpt de Egyptische kabi netscrisis aan om opnieuw de aandacht te vestigen op Egypte’s afhankelijkheid van Engeland. Italië denkt er niet aan, tegen Egypte te vechten. Het heeft echter den plicht, overal daar te strij den, waar Britsche imperialistische krachten zich met haar hegemonieplan- nen geënt hebben op de onafhankelijk heid van Egypte. Gayda herinnert er aan, dat volgens bepaalde inlichtingen nog een dezer dagen nieuwe Britsche oorlogsschepen in Alexandrië zijn aangekomen en scheepstransporten van Britsche gemo toriseerde troepen in de richting van Port Said en Ismailia gemeld zijn. Hij merkt in dit verband op, dat ook deze nieuwe oorlogsdaden van Engeland niet de geringste reactie van Egypte tengevolge hebben gehad. NAALDWIJK Laatste buslichting De laatstebuslichting aan het post kantoor in de Rembrandtstraat alhier is met ingang van heden een half uur ver vroegd en vindt voortaan dus plaats on> kwart vóór negen. WEENEN, 29 Augustus. (D.N.B.) Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, graaf Csaky, is vanmorgen om 10 uur met een staf van deskundi gen op het Oosterstation aangekomen. Met hem is ook de Hongaarsche mi nister-president Paul Teleki meegeko men, die als waarnemer bij de bespre kingen te Weenen tegenwoordig zal zijn. Zij werden op het station door den Rijksminister van buitenlandsche za ken von Ribbentrop verwelkomd. Bij de ontvangst waren voorts aanwezig de Rijksstadhouder en gouwleider van Weenen, Rijksleider Baldur von Schi- rach, de chef van de luchtvloot 4, generaal der vlieegers Löhr, generaal der infanterie von Stülpnagel, generaal der luchtdoelartillerie Hirschauer, de Duitsche gezant te Boedapest von Erd- mansdorff, de Hongaarsche gezant te Berlijn Sztojay, de Hongaarsche consul- generaal te Weenen van der Venne, alsmede talrijke vertegenwoordigers van staat, weermacht en partij. In het gezelschap van graaf Csaky bevonden zich o.a. de staatssecretaris voor de minderhedenkwesties Pataky en de perschef van het ministerie van buitenlandsche zaken Ullein-Reviczky. Kerstuitdeeling van kleeren Ten bate der Kerstuitdeeling van klee ren wekt de Vrijz. Meisjesvereeniging al hier de huismoeders op, nog eens de linnenkasten na te zien. Meer dan ooit hebben thans de behoeftigen de steun der beter-bedeelden noodig. Drie maanden geëischt tegen W.A.-nian In den avond van 3 Augustus ontston den midden in het dorp Naaldwijk moei, lijkheden tusschen de politie en een W.A.-afdeeling van de N.S.B., die in een gesloten colonne door het dorp mar cheerde. Er was dien avond een Liefda digheidsfeest, zoodat veel publiek op de been was. Ook omdat geen vergunning was verstrekt voor den marsch, doch vooral omdat ongeregeldheden werden gevreesd, gaf een inspecteur van politie het bevel aan de colonne, om uiteen te gaan. De bevelvoerder hiervan, de 20. jarige J. C. van N. uit Naaldwijk, wei. gerde echter zijn manschappen het politie, bevel te doen opvolgen, zoodat de politie handelend moest optreden. Tegen van N. werd proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan het bevel van de politie en Dinsdagmiddag had hij zich deswege voor de Vacantiekamer der rechtbank te verantwoorden. Als getuige werd gehoord de inspec teur van politie, die mededeelde, dat ver dachte de colonne wel had willen ont binden, doch buiten het dorp. Dit werd door get. echter niet gewenscht geacht. Verdachte zei, dat hij geen vergunning noodig had voor den marsch, daar hier aan werd deelgenomen door minder dan 20 man. Hij wilde zijn colonne niet uiteen laten gaan, omdat het publiek uitdagend optrad en meende dat de inspecteur niet juist was opgetreden. De officier van justitie merkte op, dat in dezen tijd het handhaven van de open, bare orde van het grootste belang is en alle onrust voorkomen moet worden. Ver. dachte is lid van een beweging, die een krachtige overheid wenscht, welnu, hij moet weten, dat hij zich dan ook onder elke omstandigheid heeft te schikken on. CONCERT PRINSES JULIANAKERK. De 16e orgelavond in de Prinses Juliana- kerk, Nieboerweg, Scheveningen, zal mor genavond plaats vinden. Organist: W. Abraham. Uitgevoerd wordt o.a. Koraal met 8 varianten „Jesu meine Freude”, J. G Walther, twee koraal voorspelen Scheidt, Kellner, Pastorale van C. Franck Triumphal marsch J. Lemmens. Er zal gezorgd worden, dat steeds taxi’s aan de stations aanwezig zijn, waarvan ook reizigers, die zware kof fers tot hun last hebben, gebruik kun nen maken, ongeacht de aanwezigheid van een tram of bus. Ook het vervoer van artsen, zieken enz. des nachts zal te allen tijde mogelijk zijn. Een eigenmachtige verhooging van de tarieven voor het autogoederen- en taxivervoer is niet toegestaan. Al deze maatregelen, zoo besloot dr. Pini, beoogen in de eerste plaats een Nederlandsch belang, in dien zin, dat, gegeven de schaarschte aan motor brandstof, allereerst vitale belangen worden verzekerd. Wanneer deze maatregelen hun be slag hebben gekregen, zal verdere be perking van het wegverkeer niet noo dig zijn. WASHINGTON, 29 Augustus, (D.N.B.) De door den Senaat aangenomen wet op den militairen dienstplicht behelst in haar tegenwoordigen vorm het vol gende De registreering van alle mannelijke personen incl. in de Vereenigde Staten wonende vreemdelingen tusschen 21 en 31 jaar de dienstplicht van alle hieronder vallende Amerikaansche bur gers of genaturaliseerde vreemdelingen, waarbij de keuze door loting geschiedt een maximale sterkte van het ftger der Vereenigde Staten in vredestijd van 900.000 man, die niet buiten het Weste lijke halfrond gebruikt mogen worden, behalve in bezittingen der Vereenigde Staten, waaronder de Philippijnen opleiding van een jaar van alle opge- reepenen bezoldiging volgens het ge wone soldij stelsel en opneming van de opgeleiden in de tienjarige leger reserve. Uitgezonderd zijn personen, die niet voor den dienst geschikt zijn alsmede geestelijken. Teruggezonden kunnen worden vaders van huisgezinnen als mede personen wier werkkring in het belang is van de volksgezondheid of van de nationale veiligheid, waaronder werklieden in de bewapeningsindustrie. Zij, die om godsdienstige redenen den militairen dienst weigeren, moeten zich voor andere openbare dienstverrichtin gen aanmeiden. De wet loopt, zoo zij niet verlengd wordt, tot 15 Mei 1945 en staat den president o.a. toe fabrieken, welke voor het leger van belang zijn, met welker eigenaren het ministerie van oorlog het niet eens wordt, in beslag te nemen. Dienstweigeraars dreigt een maximum straf van 5 jaren gevangenis en 10.000 dollar boete. Verschillende voorstellen gisteravond onder voorzitter- dr. Neder- bragt gehouden zitting van den ge meenteraad werd het nieuw benoemde lid van den raad ir. A. Wlebes beëedigd- Bij de ingekomen stukken was een verzoek van de vereeniging „Neutrale Kleuterschool” om subsidie krachtens de gemeentelijke subsidieverordening. Dit verzoek werd in handen van B. en W. gesteld om advies. Bij het voorstel inzake personeelvoor- ziening aan diverse openbare scholen keerde de heer van Borrendam zich tagen het voorstel van B. en W om aan me]- A. A. Plaat, onderwijzeres aan de op£n' bare U.L.O.-school op grond van verrit10' dering van het aantal verplichte leef' krachten, met ingang van 1 September eervol ontslag te verleenen. Na lang' durige discussie waarbij naar voren werd gebracht, dat het terugloopen van leerlingen wel van tüdelijken aard zijn en nadat de wethouder van financiën op financieele gronden het voorstel had verdedigd, werd het voorstel van B. en W. met 11 tegen 5 stemmen verworpen* zoodat mej. Plaat in haar functie blijft gehandhaafd. Verder besloot de raad tot het benoe men van een nieuwe leerkracht aan de openbare school D aan de van Fauken- bergestraat en een derden onderwijzer van bijstand aan school E aan de Els- BERLIJN, 29 Augustus. (D.N.B.) Het opperbevel der Weermacht deelt mede Formaties gevechtsvliegers hebben gis teren de vliegvelden van Eagtchureh en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor- Regis aan de Engelsche Zuidkust met goed gevolg aangevallen. In den nacht werden in versterkte mate de haven werken van Liverpool, Cardiff, Bristol, Middlesborough, Chatham en Thames- haven, alsmede wapenfabrieken in Sheffield, Norwich en Coventry met bommen bestookt. Hét leggen van mij nen uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, in het verloop waarvan 38 vijandelijke en 12 eigen vliegtuigen werden neerge- sehoten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken der Rijkghoofd- stad aangevallen. Door brand- en bri santbommen werden talrijke burgers ge dood of gewond, terwijl in verscheidene huizen zolderbranden en andere schade veroorzaakt werd. Een der aanvallende vijandelijke vliegtuigen werd door het afweergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte van Berlijn had bereikt. Ook de Leuna-fabrlek was het doel van een Britsehen aanval. De hier aange- riehte schade js gering. Op verscheidene andere plaatsen in Midden- en West- Duitschland, die met bommen aange vallen werden, ontstond eveneens geen noemenswaardige schade. De vijand verloor gisteren in totaal 44 vliegtuigen en 1 versperringsballon, terwijl de eigen verliezen in totaal 15 vliegtuigen bedra gen. Een onderzeeboot onder commando van luitenant ter zee le klasse Schepke heeft 7 gewapende vijandelijke koop vaardijschepen in totaal 43.000 br.r.t. tot zinken gebracht, waarvan 5 uit een krachtig beschermd convooi. ERGENS IN ITALIË. 29 Augustus. (Stefani.) In het weermachtbericht no. 8? deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: Onze luchtformaties hebben de vloot basis van Alexandrië gebombardeerd, zoomede ondanks de ongunstige weers gesteldheid geruimen tijd boven het Suezkanaal gevlogen tusschen Port Said en Ismailia en bommen geworpen op de Noordelijke uitmonding van het kanaal alsmede op de langengte van Alcantara, waar de spoorlijn, welke Egypte met Palestina verbindt, over loopt. In Oost-Afrika hebben Engelsche fort Polignac LONDEN, 29 Augustus (Reuter). Het luchtalarm in Londen duurde van nacht 7 uur en 10 minuten. Het is het langste sedert het uitbreken van den oorlog. LONDEN, 29 Augustus (Reuter). Bij een luchtaanval op een Londensche wijk heeft men, toen 2 Duitsche vlieg tuigen over een zeker punt vlogen, he vige ontploffingen gehoord, waarop een felle gloed volgde. Buiten Londen werden op 2 steden in het Zuidoosten, een stad in de Mid lands en een stad in het Zuidwesten bommen geworpen. De vijandelijke vliegtuigen vlogen over meer dan 13 steden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10