HAAGSCRE COURANT Het onderzoek naar de werkloosheid „verborgen” Donderdag 23 Augustus 1940 STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS O 1 De Boemelbaron” gehuldigd Een belangrijk sociaal- economisch werk KORDATE 75-JARIGE VIERDE BLAD De vertrekuren der eerste en Een postrijtaig totaal verbrijzeld DE GEVAARLIJKE ZEE! FIETSENDIEF AANGEHOUDEN BOTSING VAN TWEE GOEDEREN* TREINEN BIJ ZWOLLE HET MUSEUM VAN DEN DIERENTUIN VERDWIJNT COMPLOT RIJWIELDIEVEN EN HELERS GEARRESTEERD GEWIJZIGDE DIENSTREGELING DER H.T.M. J® 1 No. 17639 10.13 laatste trams 6.44 6.55 tomaten, werd ge- 6.25, 7.14, 7.30 7.18 7.15, 7—, in- enquête VERTREK LAATSTE TRAMRITTEN INGAANDE 1 SEPTEMBER A.S. SCHOOLKAARTEN DER H.T.M. GELDIG OP 31 AUGUSTUS Na het VROEGE RITTEN OP WERKDAGEN INGAANDE 2 SEPTEMBER A.S. Op de fotoDe heer Benders felici teert namens den N.B.T. en de directie van West End, Piet Kohier. grond- krijgen den de Wij ontvingen de volgende gewijzigde dienstregeling der H.T.M. m. vau vischmarkt 10.04, 10.19 Arbeider door dwarsligger doodelijk getroffen Gisterochtend^ is op een steiger in de venarbeider J. A. Rouwbos, afkomstig Poortugaal, verongelukt. Hij was met kele andere arbeiders bezig van spoordwarsliggers uit Gestolen voorwerpen van „De Hooge Veluwe” Op verzoek van de politie van Ede is te Nijmegen gearresteerd zekere C. K., verdacht van diefstal van eenige waarde volle voorwerpen op „De Hooge Veluwe”. K. Is op transport gesteld naar Ede en na zijn verhoor is een nauwgezet onder zoek ingesteld in de bosschen van het Nationale Park. In een dennenbosch zijn, half onder den grond verstopt, reeds en kele der ontvreemde voorwerpen terug gevonden. Het onderzoek wordt volgens de „N.R.Crt.” voortgezet en K. blijft in verzekerde bewaring. Waalhaven te Rotterdam de 21-jarige ha- uit én- met het lossen ween binnen- scheepje. Met behulp van een hijschkraan werd een aantal bielzen opgeheschen, waarbij echter de stróp niet op de juiste wijze was vastgemaakt. De dwarsliggers schoten uit de strop en Rouwbos kreeg een ervan op het hoofd. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd per politieboot naar het bureau Parkhaven overgebracht. GEVAARLIJK BALCON. Uit een balcon van een perceel aan de Juliana van Stolbêrglaan vielen gis teren plotseling stukken steen. In Verband met eventueel gevaafvóor wandelaars, achtte de politie het noo- dig voorzorgsmaatregelen té nemen. De politle-kraanwagen verscheen al spoedig ter plaatse en de fest van den rand van het balcon werd gesloopt. Bader, die in gevaar verkeerde, tijdig gered Op het strand-Noord, onder de meente Wassenaar, is gisteren de 22-ja- rige W. T„ terwijl hij in zee aan het baden was, in gevaar komen te verkee- ren. Op zijn hulpgeroep kwamen twee andere baders hem te hulp snellen. Een was afkomstig uit Delft, de andere Uit Rotterdam. Zij slaagden er na veel moeite in T. op het droge te brengen. Daar de drenkeling bewusteloos was, pastten zij terstond kunstmatige adem haling toe. Na eenigen tijd hadden zij succes en kwam T. weer bij. Door den geneeskundigen dienst is hij daarop naar het ziekenhuis Bronovo Vervoerd. Driemaandelijksche enquête Behalve een maandelijksche enquête wordt met ingang van 30 September ook nog een driemaandelijksche ingesteld, die dezelfde vragen bevat, doch nog aangevuld zijn met vragen, die een onderzoek instellen naar de de moeilijkheden der betreffende „DEZE WEEK IN DÉN HAAG” Onder redactie van den heer S. Car- miggelt, is een weekblad voor uitgaand den Haag verschenen, onder den titel „Deze week in den Haag”, waarin op genomen „Uit”. En deze gids, in fleu rig kleed gestoken, geeft in een zes tiental pagina’s een volledig overzicht van al datgene, wat er in onze stad aan amusement valt te genieten. Zoo ontbreken o.a niet lijsten van biosco pen, theaters, musea, tentoonstellingen, restaurants en hotels, terwijl het ook in de bedoeling ligt een muziek-agenda op te nemen. Literaire entrefilets van de hand van bekende auteurs doen het geheel aan aantrekkelijkheid winnen. Tooneeispelers geven er eveneens hun inzichten, filmrecensies hebben er een plaats in gekregen, terwijl ook sport gebeurtenissen in onze stad niet onbe sproken blijven. Het blad, waarvan de uitgave verzorgd wordt door Adriaan J. Noordam en gedrukt wordt bij de N.V. Electrische Drukkerij „De At las”, is verlucht door tal van aardige teekeningen. Wij voor spellen redactie en uitgevers groot succes Hij kwam voor de „waterleiding" Bij twee oude dames, wonende aan het Sarphatipark te Amsterdam, vervoegde zich een man, die voorgaf de waterlei ding te moeten controleeren. De dames lieten hem het huis doorgaan. Toen de man vertrokken was, merkten de dames, dat hij uit de keuken een tasch, waarin een bedrag van 102 zat, had medege nomen. Varkenspest In de Utrechtsche Vecht- en Veenstreek heerscht op het oogenblik in vrij hevige mate de varkenspest. Onmiddellijk zijn preventieve maatregelen genomen tegen uitbreiding van de gevreesde, besmette lijk ziekte. De meeste slachtoffers zijn ge vallen in Vreeland, Wilnis, Mijdrecht en Loenen. Honderd varkens zijn daar aan deze ziekte gestorven. Bovendien zijn nog honderd varkens geslacht, die afkomstig zijn uit besmette stallen. „Droogkeeltje", alias „Boemelbaron”, alias baron von Kimmel, alias Piet Kohier, vierde gisteren zijn 68sten ver jaardag. En een enthousiast publiek, dat het West End-theater gisteravond tot de laatste plaats bezette, is niet moede geworden, den populairen ko miek in verband met dit heugelijke feit, toe te juichen. Tot tweemaal is den Boemelbaron de gebruikelijke hymne „lang zal hij leve!” toegezongen en de jarige was door dit spontane ge baar zoo ondersteboven, dat het huilen hem nader stond, dan het lachen en hij geen woorden kon vinden om te bedan ken. En er was zooveel om te bedan ken, want van de zijde van de theatef- directie en het gezelschap was een grootscheepsche huldiging op touw ge zet. Wij weten niet, wie de initiatief nemer hiertoe is geweest, doch hem komt ongetwijfeld een compliment tóe voor de geestige wijze, waarop hij in de aan te bieden geschenken een climax heeft weten te leggen. Tóen de laatste spreker zijn gelukwenschen plus cadeau had aangeboden, had Piet Kohier dé be schikking over een vrijwel Volledige hengelaarsuitrusting. Als een verwoed visscher n.l. staat de 68-jarige in de Trachtte zijn waar in Amsterdam aan den man te brengen De 30-jarige varensgezel, G. S. W., die hier ter stede tijdelijk in een kamp voor geëvacueerden woont, bood gister middag te Amsterdam een rijwiel te koop aan. De burger, dien W. bezocht, ver trouwde echter de herkomst van het rijwiel niet en waarschuwde terstond de politie. W. werd aangehouden en tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau bekende hij het rijwiel in den Haag op het Lamgroen ontvreemd te hebben. Door de Amsterdamsche politie is de varensgezel daarop naar den Haag op transport gesteld. Jongen overreden en gedood Dinsdagmorgen is te Groningen de 11-ja- rige W. Knevelder op den Oliemulderweg, toen hij van een zwaar met steenkolen be laden vrachtwagen sprong, onder het voer tuig geraakt. Hij kreeg daarbij het linker- achterwiel over het lichaam, Ernstig ge wond vervoerde men den knaap naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij Dinsdag middag is overleden. HUISHOUDSCHOOL LAAN VAN MEERDERVOORT. Blijkens de destijds door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen goedgekeurde rekeningen en verant woordingen van de huishoudschool der vereeniging „Huishoudschool Laan van Meerdervoort”, alhier, over 1937 en 1938. behoort het gemeentelijk subsidie over die jaren. ingevolge de bepalingen der Nij- verheidsonderwijswet, onderscheidenlijk 7.384.08 en 6.601.32 te bedragen. Aangezien de vereeniging krachtens de raadsbesluiten van 2 December 1936 en 29 November 1937 hééft beschikt over on- defseheidenlijk 6.847.92 en 6.175.89, komt zij nog in aanmerking voor een aan- vullingssubsidie van ƒ536.16 voor 1937 en van ƒ425.43 voor 1938. B. en W. stellen den Raad voor, dit te verlëenen. op grond van een wachtgeldregeling, hetzij uit moreele of bedrijfshoudkun- dige overwegingen der ondernemers. In deze verborgen werkloosheid, die uiteraard in tijd van oorlog veel groo- ter is dan anders, omdat dan tal van bedrijven geheel of gedeeltelijk stil liggen, moet bovenbedoelde enquête nu inzicht verschaffen. Heeft men dit inzicht verkregen dan kan de Regee- ring bepalen, hoe en in welke mate deze verborgen werkloozen elders te werk gesteld kunnen worden. Aan ruim 3000 instellingen op het gebied van handel, verkeer en dustrie zijn vragenlijsten toegezonden. De bedoeling is de enquête een maan- delijksch karakter te verleenen. De vra genlijst is zóó ingericht, dat behalve in één geval, alleen kwantitatieve (cijfer matige) gegevens gevraagd worden, hetgeen een snelle verwerking van de vragenlijsten mogelijk maakt. In het geheel zijn 9 vragen gesteld. De beide eerste hebben betrekking op de perso neelssterkte en den arbeidsduur van de week, vlak aan den oorlog vooraf gaande en van de week, waarover thans de eerste enquête loopt, t.w. 12 17 Augustus. De eerste vraag is o.m. gesteld op verzoek van de Duitsche ambtenaren bij het departement van Sociale Zaken. De vragen 3 tot en met 6 informee- ren naar de gevolgen van het ontslag- verbod en de opwachtgeldstelling van personeel. Zij geven daardoor een ant- IN DE GROOTE MUSEA ZULLEN DE VOORWERPEN BETER TOT HUN RECHT KOMEN De Haagsche Dierentuin bezit een museum. Ongetwijfeld zullen vele Hagenaars en vacantiegangers, die toch meermalen een bezoek gebracht hebben aan deze mooie instelling daarvan eenigszins opkijken en zeggen „hè, daar wist ik niets van”. Dat het museum, dat toch al zeer oud is, zoo weinig be langstelling trekt, zal wel voorname lijk zijn oorzaak vinden in de omstan digheid, dat het niet gunstig gelegen is. Het ligt op een etage, zoodat men het niet „ziet”. Daar komt nog bij, dat er zoovele prachtige, levende dingen, zoo wel dieren als planten te bewonderen zijn, dat het begrijpelijk is, dat de be zoekers zich niet concentreeren op de „doode” dingen van het museum. Die rentuin en museum hooren eigenlijk niet bij elkaar. Een levende aap, die in zijn hok heen en weer loopt en springt is voor het publiek nu eenmaal veel interessanter dan een opgezette. Dat het bezoek aan het museum zoo gering is, is eigenlijk te betreuren, aan gezien er tal van interessante voorwer pen in staan. De directie van den Dierentuin heeft om die reden dan ook besloten den inhoud van het museum aan te bieden aan universiteiten, groote musea en andere instellingen, waar ze beter tot hun recht zullen komen. Daar kunnen ze op de meest voordeélige wijze opgesteld worden. Het museum is al sinds eenigen tijd voor het publiek gesloten. De prachtige mineralen, een uitgebreide collectie (welke indertijd met zeer veel zorg door dr. W. J. Prud’homme van Reine gede termineerd is), koralen, schelpen, eieren, opgezette dieren, schedels, die ren op sterk water, enz., zijn zorgvuldig in kisten gepakt. Professoren en docto ren van de universiteiten en musea komen en gaan, slaan een blik in de kisten en koopen er de voorwerpen, die voor hun instellingen het meest waar devol zijn. kringen van zijn collega’s en vrienden bekend. Het is begonnen met een hen gel en het eindigde met eén tasch voor het opbergen van vischacten, Bob Pe ters, artistiek leider van het gezelschap en de portier van het theater boden bloemen aan. Direct daarna kwam Kees van Dam met een hengel; achtereen volgens betraden daarna het podium, Cor Smit, met waterlaarzen, Clairétte Hammé, met een snoeksnoer, Frans Bo- gaert met een schepnet (een soort won derinstrument), mej. Marinus met een doosje voor de wormen (zij declameer de daarbij een aardig gedicht), Jules Susan met een kafpersnoer, Piet Beuk- man met een leefnet en de heer Ben ders met de actetasch. En nogmaals, de jarige was èn door de geschenken en door de vriendelijke woorden, welke hem waren toegevoegd zóó ontroerd, dat hij geen dankspeech kon uitspreken. Maar men heeft het hem vergeven. „De Boemelbaron” en het publiek hebben gisteren een aller- aardigsten avond in West-Ënd beleefd. Door autobus aangereden en gedood Gisterochtend vroeg is op dén Bosschen» weg nabij het benzinepompstation onder Vught de 27-jarige C. van Gemert, die met een paard aan de hand liep, ten gevolge van de duisternis door een auto bus aangereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Het paard bekwam geen letsel. VROEGE RITTEN OP ZONDAGEN, INGAANDE 1 SEPTEMBER A.S. Lijn 1 van Frankenslag 7.13, 7.33, 7.53 van S.S. 7.43, 8.03, 8.23. Lijn 2 van Sportlaan 7.01, 7.21, 7.41 van S.S. 7.33, 7.53, 8.13. Lijn 3 van Kwartellaan 7.34 van S.S. 6 55, 7.44, 8.04. Lijn 3a van Markenscheplein 6.44, 7.04, 7.24 van S.S- 7.14, 7.34, 7.54. Lijn 4 van H.S.M. 6.45, 7.—, 7-15 Van Zijdeweg 7.15, 7.30, 7.45. Lijn 5 van Mient 7.05, 7.25, 7.45 van Prinsessegracht 7.31, 7.51, 8.11. Lijn 20 van Meer en Bosch 7.08, 7.28, 7.48 van Riviervischmarkt 7.44, 8.04, 8.24. Lijn 6 van Escamplaan 7.7.20, 7.40 van Stuyvesantplein 7.30, 7.50, 8.10. e Lijn 13 van Veluweplein 7.12, 7.32, 7 52 van Stuyvesantplein 7.40, 8. 8.20. Lijn 7 van De H.T.M. maakt bekend, dat de school. kaarten en de scholier-knipkaarten, welke oorspronkelijk niét op 31 Augustus geldig waren, thans wel geldig Zijn op dien datum. PROFESSOR GUNNINGSCHOOL De lessen voor de L.O. afdeeling en de Ü.L.O. afdeeling der Prof. Gunning- school worden Maandag 2 Sept, 's mor gens 9 uur weer hervat in het schoolge. bouw Prinsegracht 73b. Lijn 1: van Frankenslag 10.03 n.m. Van S.S 10.27 n.m. Lijn 2; van Sportlaan 9.54 mm. van S.S. 10.10 n.m. Werkd. lijn 3: van Kwartellaan 9.57 n.m. van S.S. 10.27 n.m. Lijn 3: van Kwartellaan naar Rivier vischmarkt 10.09 n.m. van Rivier vischmarkt 10.30 n.m. Zondagen: lijn 3: van Kwartellaan 9.49 n-m. van S.S. 10.19 n.m. Lijn 3: van Kwartellaan naar Rivler- n.m. van Riviervischmarkt 10.25, 10.40 n.m. Werkdagen lijn 3a: van Markenschepl. 9.51 n.m. van S.S. 10.21 n.m. Lijn 3a: van Markenscheplein naar Riviervischmarkt 10.03, 10.15 van Riviervischmarkt 10.24, 1036 n.m. Zondagen lijn 3a: van Markensche- Plein 9.57 n.m. van S.S. 10.27 n.m. Lijn 3a: van Markenscheplein naar Riviervischmarkt 10.12 n.m. van Riviervischmarkt 10.33 n.m. Lijn 4: van Holl. Spoor 10.05 n.m. Van Zijdelaan 10.35 n.m. Lijn 5: van Mient 10.04 n.m. van Prinsessegracht 10.28 n.m. Lijn 20: van Meer en Bosch 10.03 h.m. van Riviervischmarkt 10.25 n.m. van Riviervischmarkt 10.37 tot Laan van Eik en Duinen. Redt kind uit het water Gewoonlijk wordt met ouderdom dat tijdperk in het leven van een mensch aangeduid, waarin de krachten en lichaam en geest aanmerkelijk beginnen te ver minderen. De vroegere kracht en snel heid der willekeurige bewegingen van het menschelijk lichaam worden geringer. Het moedig gedrag van een 75-jarig inwoner van Utrecht heeft echter dui delijk bewezen, dat deze stelregel voor mannen van ouderdom niet onvoorwaar delijk is. Dinsdag heeft zich n.l. éen merkwaardig geval voorgedaan in de binnenstad, waarbij de 75-jarige heer D. Puit zich zóó dapper en onverschrokken heeft gedragen, dat hij het respect wist af te dwingen van ieder, die van het ge beurde getuige was, schrijft de „Tel.”. Op het Lucas Bolwerk, het schoone park in het hartje van de stad, met de mooie wandelpaden over en langs de brokstuk ken van voormalige stadsmuren, wandelde een 3-jarig meisjê Het kind wist, niet tegenstaande haar zeer jeugdigen leeftijd, uitstékend de tol van éen zorgzame moeder te spelen, want zij duwde een kinder- wage.n Voort, waarin haar nog veel jon gere broertje lag te trappelen. Kinderen zien nu eenmaal geen gevaar en zoo ge beurde het. dat ’t meisje te dicht aan den waterkant kwam. Waar ter plaatse langs ’t Watef één stéile helling is, ging de kinder wagen in snel tempo naar beneden. Het meisje zag geen kans den wagen te houden en onder angstwekkend geschrei van het meisje, verdween de kinderwagen met den baby er in, in ’t water van den Maliesingel. De 75-jarige heer D. Puit zag het ge beuren. Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong te waetr. De man begreep, dat talmen hier niet zou baten en dat de wagen spoedig geheel in de diepte zou verdwijnen, als niet onmiddellijk werd geholpen. Ondanks zijn zeer hoogen leef tijd heeft deze onverschrokken redder kans gezien, baby en wagen op het droge te brengen. Natuurlijk oogstte de redder veel bewondering bij het inmiddels toe- geloopen publiek en toen de kostbare last aan wal was gebracht, bleek, dat de baby in 't geheel geen letsel had gekregen. Het 3-jarig meisje was natuurlijk zeer overstuur maar door haar tranen heen kwèm weldra een glimlachje toen zij zich wederom achter den kinderwagen ge plaatst zag. Anderen hebben zich tóen over de kinderen ontfermd en in snel tempo ging het huiswaarts, waar ’n betere gelegenheid gevonden werd om Van dit incident op verhaal te komen. De baby kreeg voor een nat bedje, een droge wieg in de plaats en de oude heer werd van droge kleeren voorzien. Zoo kreeg deze onverwachte ontmoeting tusschen ouder dom en jeugd een gelukkig slot. Inval in een stalling De Centrale Recherche te Amsterdam, is er in geslaagd, een complot rijwiel- dieven en helers te arresteeren, waarvan de leden sinds geruimen tijd in alle dee- len der stad fietsen hebben gestolen en weer snel verkocht. Vier daders zitten thans in het hoofdbureau van politie in arrest. Zooals bekend treden de Centrale Recherche en de politie van alle afdee- lingen krachtig op legen de vele fietsen dieven te Amsterdam. Behalve dat op zichzelf nuttige werk heeft de hoofdcom missaris een onderzoek doen instellen, ten einde ook op andere wijze de tiental len diefstallen te Amsterdam tegen te gaan. Bij dit onderzoek heeft de politie, vol gens de „Tel.”, ook alle aandacht besteed aan de handelaren in tweedehandsch rij wielen, die niet steeds een onderzoek naar de herkomst instellen. De behoorlijke rijwielhandelaren doen dat natuurlijk wel en zullen niet spoedig een fiets koopen, waarvan zij niet met groote zekerheid kunnen zeggen, dat het van een betrouw baar persoon afkomstig is. De menschen, die zoo vlot koopen, be gunstigen het. werk van de dieven, die natuurlijk een afzetgebied moeten heb ben. In het kader van deze nieuwe krachtige bestrijding heeft de Centrale Recherche een inval gedaan in een goed beklante stalling in de buurt van het Staringplein. De politie vermoedde, dat onder de tien tallen rijwielen] die hier stonden, er vele zouden zijn, die van diefstal afkomstig waren. Zij bleek het bij het rechte eind te hebben. De geheele stalling werd leeggehaald, waarna alle karretjes per politie-auto naar het hoofdbureau werden overge bracht. Hier werden ze allemaal nauw keurig nagekeken en de kenmerken ge controleerd met de gegevens van gestolen fietsen, die de politie in haar bezit heeft. Bij het eerste onderzoek kwam men reeds tot de ontdekking, dat er niet min der dan twaalf fietsen in den voorraad waren, die gestolen bleken te zijn, doch dusdanig veranderd, dat zij moeilijk te herkennen waren. Hierop is de stalling- houder gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen. Het resultaat hier van was, dat voldoende aanwijzingen aan het licht kwamen, om den man in be waring te houden. Met hem werden drie mannen gearresteerd, die de betreffende rijwielen hadden gestolen en aan den eerstaangehoudene hadden verkocht. Ook deze mannen zijn in het hoofdbureau van politie in arrest gesteld. Het onderzoek is nog in vollen gang. Lijn 1 Van Frankenslag 6.15, 6.45, 7.09 van S.S. 6.50, 7.15, 7.40. Lijn 2 van Sportlaan 6.40, 7.7.16 van S.S. 7.10, 7.30, 7.50. Lijn 3 van Kwartellaan 6.33, 7.15 van S.S. 7.05, 7.30, 7.45. Lijn 3a Van Mark.pl. 6.05, 6.40, 7.08 e- van S.S. 6.37, 7.13, 7.38. Lijn 4 van H.S.M. 6.35, 6.55, 7.05 e- Van Zijdew. 7.05, 7.25, 7.35. Lijn 5 van Mient 7.05, 7.15, 7.25 •- van Prinsessegracht 7.31, 7.41, 7.51. Lijn 20 van Meer en B. 6.26, 7.03, 7.13 van Riviervischmarkt 7.—-, 7.30, 17.40. Lijn 6 van Escamplaan 6.32, 7. 7.12 van Stuyvesantpl. 6.57, 7.30, ,7.43. Lijn 13 van Veluwepl. 6.48, 7.08, 7.19 van Stuyvesantpl. 7.13, 7.37, 7.49. Lijn 7 van Valkenb.pl. 6.17, 7.7.07 van L.v.N.O.Ï. 6.47, 7.30, 7.37. Lijn 8 van Kurhaus 6.20, 6.34, *- van H.S.M. 6.49, 7.01, 7.09. Lijn 9 Van Kurhaus 6.26, 6.38, van H.S.M. 6.57, 7.08, 7.20. Lijn 10 van Duivelandschestr. 6.15, 8.30, 6.45 van Stuwstr. 6.51, 7.06, 7.21. Lijn 11 van Strandweg 6.23, 6.33, 6.40 van H.S.M. 6.47, 6.57, 7.07. Lijn 12 van Lijsterbesstr. 6.6.10, 6.30 van S.S. 6.25, 6.35, 6.55. Lijn 14 van Kurhaus 7.7.10, 7.20 van Zuiderparklaan 7.30, 7.40, 7.50. Lijn 11 van Turfmarkt 6.40, 6.51, 7.02 i- van Delft 6.48, 7.12, 7.24. Lijn I 2 van Turfmarkt 6.30,7.7.20 t— van Leiden 6.55, 7.10, 7.30. Lijn I 3 van Turfmarkt 7.32, 7.44, 7.56 van Voorb. 7.04, 7.16, 7.28. Zooals men weet wordt er momenteel door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek een onderzoek ingesteld naar de zoogenaamde verborgen werkloosheid. Wij hebben ons in verbinding gesteld met den directeur van het C.B.S., die ons zeide, dat hiermee een nieuw, zeer belangrijk statistisch onderzoek op sociaal-economisch gebied, plaats heeft. De werkloosheidsstatistieken van het C.B.S. omvatten de geregistreerde werkloosheid, waaronder begrepen zijn de werkloozen, die als zoodanig bij de arbeidsbeurzen zijn ingeschreven, om dat ze steun ontvangen. Dan is er de onzichtbare werkloosheid, -omvattende de werkloozen, die zich als zoodanig niet bij de arbeidsbeurzen behoeven in te laten schrijven, omdat zij geen steun ontvangen. Omtrent den omvang van deze laat ste soort werkloosheid bestaan alleen schattingen; hij zal aan het licht ko men, als ten onzent voor de arbeiders het arbeidsboekjs met de daaraan ver bonden registratie wordt ingevoerd. Ten derde is er verborgen werkloos heid; dit zijn de arbeiders, die welis waar in de ondernemingen zijn opge nomen. maar voor wie feitelijk geen werk is. Zij zijn niet ontslagen, hetzij op grond van het ontslagverbod, hetzij Met buurvrouw afgerekend De arbeider J. B. uit Oss begaf zich, nadat hij diep in eenige glaasjes had ge keken, jn den nacht van Maandag op Dinsdag' omstreeks één uur naar huis. Plotseling drong een lichtstraal in zijn beneveld brein; hij had nog een appeltje met zijn buurvrouw te schillen. Het was een ongelegen tijdstip, want buurvrouw sliep reeds, B. wist in de diepe duisternis haar huisdeur te vinden en bonkte er met zijn vuisten op, welk geroffel vergezeld ging van een vloed dreigementen. Buur vrouw, ruw uit haar slaap gewekt, deed de deur open om B. te verzoeken haar met rust te laten. Op dat oogenblik had B. ge wacht. De beschonken kerel nam een bak steen en timmerde daarmee zóó hard op buurvrouw’s hoofd, dat zij bewusteloos ineenzakte. De nachtelijke aanval was niet onopgemerkt gebleven, Andere bewoners van den Berghemscheweg vonden de vrouw, die bloedend op den grond lag, In het ziekenhuis te Oss, waarheen de vrouw werd overgebracht, constateerde men, dat zij eenige diepe hoofdwonden en een zware hersenschudding had opgeloopen. De aan valler, die in de verwarring was ont komen, werd spoedig van zijn bed gelicht en ter beschikking van de justitie gesteld. Valkenboschplein 7.--, 7.15, 7.30 van Laan van N. O. Indië 7.37, 7.52, 8.07. Lijn 8 van Kurhaus 6.55, 7.15, *- van H.S.M. 7-22, 7.42, 7.57. Lijn 9 van Kurhaus 6.51, 7.03, *- van H.S.M. 7.19, 7.33, 7.48. Lijn 10 van Duivelandschestraat 6.40, 7. 7.15 van Stuwstraat 7.20, 7.36, 7.51. Lijn 11 van Strandweg 7.7.15, 7.30 van H.S.M 7.23, 7.38, 7.53. Lijn 12 van Lijsterbesstraat 6.30, 6.45, 7--van S.S. 7.—, 7.15, 7.30. Lijn 14 van Kurhaus 7.7.15, 7.30 van Zuiderparklaan 7.30, 7.45, 8. Lijn I 1 van Turfmarkt 6.30. 7.45, 7.57 van Delft 7.10, 7.40, 8.10. Lijn I 2 van Turfmarkt 6.30, 7.20, 8. -van Leiden 6 55, 7.30, 8.10. Lijn I 3 van Turfmarkt 7.52, 8.07, 8.23 van Voorburg 7.42, 8.8.12. oorzaken van ondernemingen, stoffen, afzet, transport, het van geschoolde arbeiders enz. Deze driemaandelijksche werd reeds sedert jaren door het C.B.S. gehouden, doch zij wordt nu uitgebreid tot grootere groepen van ondernemin gen. Tienduizenden tomaten over de lijn verspreid Tengevolge van onoplettendheid van personeel van het rangeersta tion te Zwolle zijn gistermorgen twee goederentreinen, één komen de van en één gaande in de rich ting naar Zwolle, even voor de spoorbrug over den Usel aan den Zwolschen kant met elkaar In bot sing gekomen. Door den schok viel een postrijtuig uit de rails. Deze wagen werd totaal verbrij zeld Een goederenwagen, geladen met tomaten, werd eveneens ern stig vernield. Tienduizenden toma ten werden over de lijn verspreid. Twee lichtgewonden Een andere goederenwagen, eveneens geladen met tomaten, werd minder érnstig beschadigd. Twee leden van het spoorwegpersoneel, die als passa giers in den trein naar Zwolle de reis meemaakten, werden licht gewond. Zij konden, na tér plaatse te zijn verbon den, naar Zwolle worden overgebracht. woord op de vraag naar den omvang van de verborgen werkloosheid. Onder vraag 7 wordt gevraagd naar den omvang van de bedrijvigheid: groote drukte, drukte, geregeld werk, slapte, groote slapte, terwijl vraag 8, welke op verzoek van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is ingelascht, beoogt de moeilijkheden der ondermingen langs dezen weg aan genoemd departement kenbaar te ma ken. De laatste vraag, welke gesteld wordt op verzoek van de Duitsche ambtenaren aan het departement van Sociale Zaken, heeft ten doel, na te gaan in welke mate de ondernemers door een collectieve arbeidsovereen komst gebonden zijn. Van de ruim 3000 vragenlijsten, die verzonden zijn, heeft het C.B.S. er thans ongeveer 2300 terug ontvangen. Het cijfermateriaal zal uiteraard pas verwerkt worden, wanneer alle vragen lijsten weer binnen zijn. Dat thans reeds zoo’n groot aantal lijsten weer is inge zonden achtte het C.B.S. een zeer be vredigend resultaat. Het is trouwens yan groot belang voor de bedrijven zelf, dat zij zooveel mogelijk mede werken. Het spoorwegverkeer gestremd Door deze botsing werden de beidé lijnen van en naar de IJselbrug ge stremd. Het spoorwegverkeer heeft hier Van een groot deel van den dag ernstig hinder ondervonden. Terstond na de ontsporing ving personeel van het station Zwolle onder leiding van den hoofdstationschef, den heer Dek ker, het oprujmingswerk aan. eenige uren zwaren arbeid was zoover gevorderd, dat het reizigers verkeer kon worden hervat. De reizi gers werden met afzonderlijke treinen tot de plaats van het ongeval ge bracht, waar zij moesten overstappen. Gistermiddag omstreeks twee uur had men beide lijnen vrij. Lijn 6: van Escamplaan 9.55 n.m. van Stuyvesantplein 10.23 n.m. Lijn 13: van Veluweplein 10.02 van Stuyvesantplein 10.28 n.m. Lijn 7: van Valkenboschplein 10.06 n.m. van L. V. N.O. ïndië 10.36 n.m. Lijn 8: van Kurhaus 10.— n.m van H.S.M. 10.30 n.m. daarna lijn 8 van Kurhaus t.m. 10.25 naar Kneuter dijk en terug. Lijn 9: van Kurhaus 10.03 n.m. van H.S.M. 10.30 n.m, daarna van Kur haus t.m. 10.25 n.m. naar Toumooi- veld en terug. Lijn 10: van Duivel, straat 9 30 van Stuwstraat 10.05 n.m. Lijn 11! van Strandweg 10.03 n.m. van H.S.M. 10.30 n.m. Lijn 12: van Lijsterbesstraat n.m. van S.S. 10.38 n.m. Lijn 12: van Lijsterbesstraat naar H.S. 10.20, 10.27 n.m, van H.S.M. 10.40, 10.45 n.m. Lijn 14: van Kurhaus 10.n.m. van Zuiderparklaan 10.30 n.m. daarna van Kurhaus tot Valkenboschplein 10.20 n.m. Lijn 1 1: van Turfmarkt 10.10 n.m. van Delft 10.08 n.m. Van Turfmarkt naar remise 10.25, 10.40, van Delft naar remise 10.23, 10.40 n.m. Lijn 1 3: van Turfmarkt 10.18 n.m. van Voorburg 10.11 n.m. Van Turfmarkt naar remise 10.30 n.m. van Voorburg 10.11 n.m. Lijn 1 2: van Turfmarkt 9.20 n.m. - van Leiden 9.10 n.m. Van Turfmarkt naar Rijnsb.weg 9.40 n.m. van Leiden tot Kerkdam 9.30 9.50, 10.10 n.m. Van Turfmarkt naar remise 10.12 10.— n.m. Van Turfmarkt naar remise 10.10 van Leiden tot remise 10.30 n.m.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13