kaatste PHILIPSRADIO CINEAC O^rnpiadeji/tn De Duitsche aanvallen Britsche op convooien DE HONGAARSCH- ROEMEENSCHE KWESTIE De „Diplo” DUITSCHLAND Weenen over ROEMENIE FRANKRIJK. m DEH HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940 EERSTE BLAD, PAGINA 2 Weer talrijke schepen gebombardeerd VEREENIGDE STATES ITALIË Een boodschap van prins Konoje OUD GOUD, ZILVER en BRILJANT kunt U het beste verkoopen of ruilen het RINGENHUIS, Prinsestraat 86 Daar ontvangt U den hoogsten prijs! Alléén VRIJDAG GESLOTEN. ENGELAND. De „American Legion” te New York aangekomen Wil Engeland de Azoren bezit nemen? de aan de Engelsche scheepvaart onder steeds zwaarder druk Noorsche kroonprinses maakte de reis mede MAATREGELEN TEGEN ONLUSTEN IN FRANSCH AFRIKA De Roemeensch-Boelgaarsche onderhandelingen Mislukte aanval op Duitsch convooi Italiaansch communiqué over Engelsche luchtaanvallen Engeland heeft gebrek torpedojagers Duitschland en Italië wenschen op lossing langs vreedzamen weg Kalmeerende politiek van asmogendheden PRINSESTP.13 TEL.1173OO De verhouding Frankrijk-Engeland Geen éénpartijstelsel in Japan Dubbele censuur in Engeland op luchtvaartberichten Nieuwe oorlogsonderscheidingen Bezorgdheid te Horta s De Engelsche schendingen van Zwitsersche neutraliteit van de RECLAMES. men meldt A* Italiaansche persstemmen Alle Italiaansche bladen staan in het teeken der bijeenkomst te Weenen van de ministers van buitenlandsche zaken De „New York Sun” wijst er op, dat het nog altijd een raadsel is, waarom de gevaarlijke Zuidelijke koers is ge bruikt. De Fransche radio-omroep meldt, dat de Fransche regeering berichten over opstandige bewegingen in de streek van het Tsaadmeer heeft ontvangen. Hier is sprake van stroomingen onder leiding van een Fransch officier van hoogeren rang, die zich met den vroe- geren generaal de Gaulle in verbin ding heeft gesteld. De Fransche regee ring heeft, aldus de omroep, alle maat regelen tot herstel der orde genomen. AGREMENT AAN ROEMEENSCHEN GEZANT TE LONDEN GEWEIGERD Naar te Boekarest verluidt, heeft de Engelsche regeering het agrement aan den nieuwen Roemeenschen ge- zant te Londen, Stoica, geweigerd. In welingelichte Roemeensche kringen beweert men te weten, dat deze wei gering niet is gericht tegen den per soon van Stoica, maar dat Engeland hierdoor uitdrukking wil geven aan zijn ontstemming over de nieuwe Roê- meensche buitenlandsche politiek. Voorts hêt voyedtg progniruqia Engelsche scnepen niet naar Indo-China De Engelsche reederijen te Sjanghai en Hongkong hebben de reizen van haar schepen naar Indo-China geannuleerd en de schepen, welke daarheen onder weg waren, teruggeroepen. Deze in structie, welke, naar beweerd wordt, het gevolg van een waarschuwing der Fransche autoriteiten is, heeft in krin gen te Sjanghai veel ongerustheid ver wekt. Men gelooft, dat de oorzaak voor deze maatregelen moet worden gezocht in de toenemende spanning in Indo- China. VLIEGERS ONDERSCHEIDEN Naar het ministerie van luchtvaart bekend maakt, zijn aan drie vliegers, die in luchtgevechten zijn gevallen, de eerste gouden medailles voor buiten gewone prestaties in dezen oorlog ver leend. Deze hoogste Italiaansche oor logsonderscheiding is ook toegekend aan een boordwerktuigkundige, die zijn eigen leven opofferde om zijn commandant te redden. HERVATTING DER COLLEGES TE PARIJS Nu de colleges aan de Parijsche hoo- gescholen, inzonderheid aan de Sorbon ne hervat zijn, keeren ook langzaam de studenten uit alle deelen des lands weer naar Parijs terug. In het Quartier Latin begint weder het normale leven. Reeds in de eerste week van de her opening der Academie Francaise wer den bijna duizend studeerenden in Parijs geteld. Het Boelgaarsche blad ,,Utro” ver- bestaat. klaart, dat de vertraging in de Boel- gaarsch Roemeensche besprekingen vooral wordt veroorzaakt door het feit, dat men op eenige technische en fi- nancieele punten nog niet tot overeen. In politieke kringen te Sofia geeft men te kennen, dat in de eerste plaats de vraag, wan neer de zuidelijke Dobroedsja aan Boelgarije zal worden overgedragen, nog eenige moeilijkheden schijnt te geven. AMERIKAANSCHE TROEPEN NAAR CANADA? De „Chicago Herald American” meldt, dat In verband met de overeenkomsten tusschen de Vereenigde Staten en Ca nada, Amerikaansche troepen gelegerd zullen worden te Halifax, in Nieuw- Schotland en in New Foundland. Het blad meldt, dat 4 divisies der Ameri- kaansche nationale garde in het Noor den van de Vereenigde Staten opgeleid worden in de oorlogvoering op ski’s en dat een deel van de zoo opgeleide troe pen na afloop van den cursus in ge noemde Canadeesche gebieden in gar nizoen komt te liggen. Een Britsche duikboot heeft Dinsdag, naar het D.N.B. verneemt, getracht een Duitsch convooi aan te vallen. Vóór de duikboot echter een schot kon los sen, voer een schip, dat het convooi vergezelde, in volle vaart op de duik boot af om den aanval te pareeren, Den In een officieel Italiaansch commu niqué wordt medegedeeld, dat de in den nacht van 26 Augustus door En gelsche vliegtuigen nabij Cassolo Nuovo, in de provincie Pavia uitge worpen bommen, waardoor een boer gedood en een gewond werd, 17 brand bommen waren, waarvan er zes niet ontploften en elf explosieve bommen, waarvan er twee niet tot ontploffing kwamen. Dit toont, dat de Engelsche bommenwerpers zich van hun bom- menlast wilden bevrijden, door ze op goed geluk te laten vallen. te Vanaf Vrijdagmorgen 9.30 uur onderzeeër werden beide periscopen afgerukt. Naar uit een Reuterbericht blijkt, be treft het de Britsche duikboot „Sea- lion”, welke tot dezelfde klasse behoort als de „Spearfish”, welks ondergang de Britsche admiraliteit in den nacht van Dinsdag op Woensdag officieel bekend gemaakt heeft. Spanning tijdens den overtocht Een correspondent van de „New York Times” meldt, dat het schip de gevaarlijke reis wel goed doorstaan beeft, maar dat de zenuwachtige span ning tijdens den kritieken overtocht, het te grapt aantal personen aan boord en het slechte weder de passagiers sterk heeft aangegrepen. Talrijke pas sagiers hadden tijdens de stormachtige In de „Evening Star” schrijft Lincoln Sant uit de beste bron te hebben ver nomen, dat Engeland in de wateren om de Britsche eilanden nog slechts 60 bruikbare torpedojagers heeft, meldt het D.N.B. uit Washington. Engeland verliest wekelijks 100.000 ton aan koop- vaardijscheepsruimte, terwijl het niet over voldoende jagers beschikt om de convooien te beschermen. Onder deze omstandigheden, aldus meent de schrij ver, is het van veel belang, of de Ver. Staten niet aan Engeland de gewenschte oude torpedobootjagers kan afstaan. VERBETERING IN HET TREIN VERKEER Met steun van de Duitsche bezettings- autoriteiten kunnen tusschen 21 en 31 Augustus niet minder dan 275 treinen met vluchtelingen uit het onbezette ge bied in Frankrijk naar hun woonplaat sen gebracht worden. Dit is mogelijk door de zich voortdurend verbeterende verkeerstoestanden. 79 Treinen brengen vluchtelingen uit Zuid-Frankrijk naar het gebied tusschen Loire en Somme, 74 gaan naar Elzas-Lotharingen, en 66 naar België. 86 Treinen vervoeren ge- demobiliseerden naar hun woonplaats. Naar „Paris Soir” meldt, zijn tot 21 Augustus ongeveer 1000 treinen de de marcatielijn tusschen het bezette en on bezette gebied van Frankrijk gepas seerd. Amerikaansche schepen naar Bermuda voor vrljgeleide-do- cumenten Volgens een mededeeling van het Britsche consulaat-generaal te New- York is het aandoen van de Bermuda- eilanden een der voorwaarden voor het verkrijgen van vrijgeleide documenten voor Amerikaansche schepen. Vervolg van pag. 1. Omtrent de ontmoeting te Weenen, wordt in bevoegde politieke kringen te Rome verklaard, aldus het D. N. B., dat door de in Turnu Severin ontstane moeilijkheden bij de oplossing van het delicate Hongaarsch-Roemeensche pro bleem de ministers van buitenlandsche zaken van Duitschland en Italië aanlei ding hebben gevonden voor een ontmoe ting in Weenen, teneinde in overeen stemming met de betrokken partijen dit probleem te bestudeeren. Italië en Duitschland hebben, zoo stelt men in het licht, steeds duidelijk hun wensch te kennen gegeven de betrok ken partijen te zien komen tot een rechtstreeksche overeenstemming over de Höngaarsche- minderhédenkweStie, zulks met het tweevoudige voornemen den vrede op den Balkan te behouden en een rechtstreeksche overeenstemming op den grondslag der rechtvaardigheid en der vrije ‘toestemming der partijen te vergemakkelijken. Van Italiaansche noch van Duitsche zijde is een inmenging of druk tijdens de rechtstreeksche onderhandelingen uitgeoefend. Duitschland en Italië, wien de jongste gebeurtenissen een politieke verantwoordelijkheid van Europeeschen omvang hebben opgelegd, konden, zoo wordt verder verklaard, noch ter zijde blijven staan, noch passief toezien bij een eventueële uitbuiting van den toe stand van vijandelijke zijde. Dé ontmoeting in Weenen is derhalve een nieuw bewijs van den goeden wil der asmogendheden om hun vriend schappelijk bevorderenden invloed je gens de partijen -te doen gelden, opdat de overeenstemming zal worden verge makkelijkt. Italië en Duitschland heb ben den wensch ook in de Donauruimte de noodzakelijke herziening langs vreed zamen weg tè bereiken, zonder welke een vruchtbare vrede daar niet kan heerschen. De asmogendheden leveren daarmede een verder bewijs van den constructieven geest, die haar leidt in haar buitenlandsche politiek. dit onwaardige en noodlottige stelsel definitief gebroken wordt. Aldus constateert in een commentaar op de besprekingen van o Weenen de „Deutsche Diplomatisch Politische Kor- respondenz”, welke hieraan toevoegt, dat het niet voldoende is alleen de schadelijke invloeden der Westelijke mogendheden weg te nemen, die zich aldaar in den vorm vai^ voortdurende intriges verspreid hebben. Naast deze noodlottige invloeden zijn het maar al te dikwijls de gekweekte verhoudin gen niet in de laatste plaats van ter- ritorialen aard geweest, die in haar huidigen vorm een keer ten goede ver hinderen. Niettemin, zoo vervolgt de „Korrespondenz”, was het in dezen oorlog als zoodanig niet mogelijk in alle hoeken en uiteinden van Europa het mes te zetten, het ongezonde weg te snijden en in plaats daarvan de door de natuur gegeven oplossingen te bren gen. Dit is vooral van betrekking op Zuidoost-Europa, dat thans volgens de wetten van gerechtigheid en verstand zijn inwendige rust en zijn natuurlijk kenmerk zal krijgen. Voor het verantwoordelijkheidsgevoel van dè as-mogendheden was het van zelfsprekend, dat de ontwikkeling naar betere en gezondere toestanden door niets mocht worden vertraagd en zeker niet door het feit, dat Engeland zijn kanslóozen strijd tegen Europa voort zet- Daarom het initiatief tot de be sprekingen van München. Salzburg en Rome, die aanleiding moesten worden voor de regeeringen van Hongarije, Boelgarije en Roemenië, het conflict onder elkaar door wederzijdsch loyaal begrip te begraven. Terwijl het in den Boelgaarsch-Roe- meenschen sector spoedig gelukte den grondslag voor een overeenkomst te vinden, welke met de eischen van ge rechtigheid overeenkwam, hebben de onderhandelingen tusschen Roemenië en Hongarije tot dusver niet er toe geleid, zelfs ook maar het punt van uitgang voor een accoord te vinden. Het moest daarom in den geest der kal- meerende politiek van de as-mogend heden liggen, een verscherping van den toestand te voorkomen en niets na te laten, wat tot een oplossing van de hangende vraagstukken kon bijdragen. Kenmerkend voor de Europeesche politiek van Parys en Londen was vooral de niets ontziende sluwheid, waarmede hun diplomatie steeds weer de ontevredenheid en de rivaliteit on der de Europeesche volkeren aanwak- kerde, teneinde door het uitspelen van de verschillende landen de hegemonie in dit gebied te waarborgen. Daaren tegen achten Duitschland en Italië, die nu eenmaal onafscheidelijk met het Europeesche werelddeel verbonden zijn, het als een noodzakelijkheid, dat met ivielr.ennpn rnoderm1 rijf kamp 'Speeru'erpcn hïnkstnp-spronp HO V. horden slui t iugsplecht igh eid Naar uit Vichy wordt gemeld, zijn aan de Fransche diplomatieke verte genwoordigers in het buitenland in structies gezonden over de houding van de regeering-Pétain tegenover Enge land. De houding, zoo verklaart men in bevoegde Fransche kringen, is voor de Fransche regeering geen vraag van op portuniteit, maar wordt ingegeven door een aantal ernstige grieven, waartoe de volgende jegens Frankrijk vijandige handelingen van Engeland aanleiding geven. Deze zijn: het onderhouden van offi- cieele betrekkingen met de vluchtelin- gen-regeering de Gaulle; de intriges van de Britsche consuls in de overzee- sche bezittingen en hun pogingen op stand te verwekken; het vliegen boven Fransch gebied, in het’bljzonder boven koloniaal gebied, zonder dat de bijzon dere noodzaak voor militaire operaties bestaat; het onwettig vasthouden van Fransche onderdanen, troepen en sche pen; het afkondigen van de volledige blokkade tegen de Fransche burgerbe volking, ondanks alle door Frankrijk en Duitschland gegeven verzekeringen; de aanvallen van de officieele Engelsche propaganda, gericht tegen de regeering- Pétain. Het frontbericht van het D.N.B. d.d. 28 Augustus luidt Thans zijn meer bijzonderheden be kend geworden van den aanval op een convooi op de Noordzee, waarvan het weermachtberieht van gisteren kort melding maakte. In de Morray Firth, aan de Noordoostkust van Schotland, vielen Duitsche vliegers dit convooi aan. Zij verstrooiden het volkomen. Tal rijke schepen -werden gebombardeerd en daarbij ernstig getroffen. Een vracht schip van 5000 ton kreeg een zwaren treffer op het voorschip, een ander van 10.000 ton werd op het achterschip ge troffen. Een derde schip van 6000 ton werd zóó nauwkeurig midscheeps ge raakt, dat onmiddellijk dichte zwarte rookwolken werden waargenomen. Een vierde Britsch vrachtschip, welks in houd niet wordt opgegeven, bleef na den aanval met zware slagzij liggen. Dat ook in de overzeesche gewesten de Duitsche vlootstrijdkr achten de Engelschen steeds gevoelig weten te treffen, blijkt uit de mededeeling van het weermachtberieht, dat in den Indischen Oceaan het gewapende Brit sche tankschip „British Commander” (6901 ton) tot zinken is gebracht. menige personen gewond. Naar achteraf is vastgesteld, is de grens Maandag nacht op 15 verschillende plaatsen ge schonden. Het bericht, dat het station van Thun door splinters beschadigd is, wordt tegengesproken. De bladen publiceeren ook de com mentaren der Duitsche en Italiaansche bladen, waarin er op gewezen wordt, dat scherpere protestacties gepast zijn. De Italiaansche eisch, dat het Zwitser- sche afweergeschut en de schijnwerpers actiever zouden optreden, is in den af- geloopen nacht nagekomen. Het Amerikaansche transportschip „American Legion” is gisteren van Petsamo in de haven van New York aangekomen, waar een groote politiemacht slechts personen, die in het bezit waren van een bijzon dere vergunning, doorliet tot den aanlegsteiger. De kroonprinses van Noorwegen was reeds eenige uren eerder door een boot van de kust wacht aan land gebracht en daar door den chef van het protocol van het staatsdepartement begroet. met mijnen versperd was en dat Washington door den Zuidelijken koers te nemen, welke Engeland had aanbe volen, de volle verantwoording voor eventueele gebeurtenissen Duitschland in de schoenen wilde schuiven. Daar door is het schip tot een schaakstuk in het doodenspel der landen gewor den. Geheimzinnig, zoo besluit de cor respondent, was het ook, dat de scheepszender steeds gezwegen heeft. Alleen alle vier uren is aan Washing ton de positie meegedeeld. Particuliere radioberichten, zelfs van diplomaten, zijn tot op den laatsten dag niet aan genomen. De Japansche minister-president, prins Konoje, heeft gisteren in een ver- gadering van het voorbereidende co. mité een boodschap voorgelezen, waar in o.a. wordt gezegd, dat de bloei of de ondergang des lands er bij betrok ken is, of het Japan gelukt een sterke, nationale structuur op te bouwen. Het doel dezer nieuwe structuur is de ver- aangenomen, dat de Noordelijke route eeniging van alle krachten van staat en volk, om aan onze honderd millioen vplksgenooten bestaansmogelijkheden te bieden. Zij streeft er naar, de oude politieke partijen, die gegrond zijn op het liberalisyne, overbodig te maken en de krachten van het geheele volk te concentreeren en samen te vatten. Daar deze beweging een volksbeweging is, kan haar karakter ook niet gelijk zijn aan dat van een politieke partij in de oude beteekenisintegendeel, het zal een nationale beweging zijn, die de oude partijen, fracties, economische en cultureele leden tezamen brengt. Met een partijstelsel kunnen wij, aldus prins Konoje, ons niet vereenigen. Welke schitterende successen dit stel sel in andere landen behaald mag heb. ben, voor Japan is het onaannemelijk, De regeering treedt aan de spits van de nationale beweging om den troon te steunen. Vooraanstaande personen der regee ring, van het leger en de marine, als mede personen uit verschillende krin gen der bevolking, zijn verzocht toe te treden tot het voorbereidende comité voor de nationale structuur. Hieruit zal een uitvoerend comité worden ge vormd ter verdere verspreiding van de nieuwe beweging. Het geheim van de volgens de laatste berichten ook in Engeland op steeds grooteren twijfel stuitende bericht geving van het Engelsche ministerie van luchtvaart over de zoogenaamde „zeer geringe” verliezen aan eigen vliegtuigen en de slechts „onbelang rijke” verwoestingen door de Duitsche luchtaanvallen wordt uit een zeer veel zeggend bericht in de „Times” van 22 Augustus duidelijk. Het Engelsche blad onthult het verrassende feit, dat in Engeland voor alle berichten een enkel voudige, voor alle luchtvaartberichten echter een dubbele censuur 1- Deze tweede censuur wordt niet door het ministerie van voorlichting, doch door het ministerie van luchtvaart uit geoefend. Met deze taak is de, zooals de „Times” het noemt, „mysterieuze” stemming gekomen is. afdeeling a 16 in het ministerie van luchtvaart belast. Aan deze afdeeling moeten alle berichten, rapporten en artikelen over luchtgevechten, verlie zen. verwoestingen in de verschillende districten en ooggetuigeverslagen stuk voor stuk worden voorgelegd. „Nie mand”, zoo verklaart de „Times”, „kent de redenen voor deze zonderlinge verdeeling. Men mag toch aannemen, dat censors, die ter beoordeeling van aangelegenheden der luchtmacht zijn aangewezen, over voldoende ervaring beschikken om deze zaken te behande len. Wanneer dit niet het geval is, had men ,hen niet mogen benoemen. Wanneer zij echter bevoegd genoeg zijn, is de reden voor een verdubbe ling van den censuurarbeid moeilijk te begrijpen”. De laak van de bijzondere afdeeling is -natuurlijk, de publicatie van alle voor het ministerie van luchtvaart lastige berichten te verhinderen en be richten en verslagen dè wereld in te zenden, die van tevoren zorgvuldig „omgewerkt” zijn. De afdeeling a 16 is dus de bron van de Engelsche leu- genberichten, aldus het D.N.B. De Führer en Rijkskanselier heeft het door hem ingestelde kruis voor oorlogsverdienste uitgebreid door in stelling van een „ridderkruis van het kruis voor oorlogsverdienste” en een „medaille voor oorlogsverdienste”. Ter herinnering aan den heldhaf- tigen strijd der eenheden van leger, marine en luchtmacht bij Narvik, heeft de Führer het Narvik-schild ge sticht, bevattende edelweiss, anker, propeller en het opschrift „Narvik 1940” met het rljkswapen. Het wordt aan alle leden van de weermacht ver leend, die aan de landing te Narvik of aan de gevechten der groep Narvik hebben deelgenomen. Berichten, volgens welke Engeland voornemens is de hand te leggen op de Azoren en de Canarische eilanden, hebben, aldus het D.N.B. te Horta, de grootste bezorgdheid gewekt. Vooral op de Azoren heerscht ongerüstheid, daar men weet, dat Engeland de eilanden reeds lang half en half als Britsch gebied beschouwt. Sinds de aanvallen op Gibraltar heviger zijn geworden en het verblijf voor grootere Britsche oorlogsschepen daar steeds gevaarlijker is geworden, neemt men in welingelichte kringen aan, dat Enge land naar een vervanging voor Gibral tar zoekt waarvoor de Azoren en Cana rische eilanden dienst zouden moeten doen. De Azoren moeten volgens deze plannen worden veranderd in een moderne vlootbasis, waar ook groote schepen zouden kunnen liggen. Amerikaansche schepen onder Panameesche vlag De Federal Shipping Board heeft het verzoek van de American Southafrican Line goedgekeurd om haar vrachtschip „Atlantic” onder Panameesche vlag te registreeren en aan een Panameesche maatschappij te verkoopen, alsmede van Duitschland, Italië, Hongarije en, eenzelfde verzoek van de Standard Oil Company of New Jersey betreffende het tankschip „Warden”. Tankschip in Noorsche wateren gelicht. Aan den vooravond van het uitbre ken van den oorlog met Noorwegen werd een Duitsch tankschip, dat onder weg was naar Noord-Noorwegen door een gewapend Noorsch kustschip ge dwongen om zichzelf tot zinken te bren gen. Enkele weken later werd het tank schip door Engelsche landingstroepen gelicht. Zij hadden echter door het snelle oprukken der Duitsche troepen geen gelegenheid hun geslonken ben zinevoorraden aan te vullen door het tankschip leeg te pompen. Voor de tweede maal werd het schip naar den bodem der zee gejaagd. Thans hebben Duitsche bezettingstroepen het schip voor de tweede maal gelicht, zoodat de waardevolle lading toch nog kon wor den gered. Roemenië. Wederom, zoo schrijft de „Lavoro Fagcista”, ontmoet men elkan der aan een conferentietafel, om een onrechtvaardigheid van Versailles weer goed te maken. De „Tribuna” stelt in het licht, dat Italië en Duitschland juist daar, waar Groot-Brittannië en Frank rijk „hun oorlog wilden ontketenen”, een effectieve bijdrage voor den vrede leveren. De Weensche bijeenkomst is niet slechts voor het Donaugebied. maar voor geheel Europa van belang. De „Giornale d’ Italia” verklaart, dat de bijeenkomst er toe zal bijdragen in de standpunten der beide partijen die toenadering tot stand te brengen, welke in 'overeenstemming is met hun welbe grepen belangen en het regime der orde. Het probleem is delicaat en ingewik keld, temeer daar in deze zóne van Europa nog de krachten der wanorde werkzaam zijn, welke zijn gemobili seerd door de Engelschen en strekken tot uitbreiding van het conflict tegen den wil van Italië en Duitschland. De te Bazel verschijnende „National Ztg.”, geeft uitdrukking aan de zeer groote bevreemding van de bevolking over de schending der Zwitsersche neu traliteit door Engelsche vliegers. „De van oudsher correcte en vrienschappe- lijke betrekkingen van Zwitserland met Groot-Brittannië”, zoo schrijft het blad”, worden door dit gebrek aan eer bied voor onze positie zwaar belast”. Aan het inmiddels ingediende officieele energieke protest heeft het blad de op merking doen voorafgaan, dat Zwitser land deze geringschatting niet verder kan aanvaarden. Noch in den wereld oorlog, noch in den huidigen oorlog is de onaantastbaarheid van Zwitserland dermate bewust en herhaaldelijk ge minacht. De „Basler Nachr.” schrijft: „Men moet aannemen, dat de rechten der kleine volkeren eenvoudig met voeten worden getreden. Dat is in het geval van Zwitserland des te ergerlijker, daar de militaire toestand op geenerlei wijze welke noodzakelijkheid ook biedt om op deze krasse en provoceerende wijze onze neutraliteit te schenden”. Door neerkomende granaatsplinters zijn VERSPREIDE BERICHTEN In het parlement der unie van Zuid-Afrika heeft de minister van financiën een aanvullende oorlogsbe- grooting ingediend, waardoor de oor- logsuitgaven der Unie worden ver hoogd van 32 millioen tot 46 millioen pond sterling. Van dat bedrag moet 23 millioen door leeningen gedekt wor den, terwijl men de rest wil verkrijgen door aanzienlijke verhoogingen der be lastingen. Zoo zal de oorlogswinstbe- lasting voor het mijnbedrijf van 9 op 11 procent worden gebracht. Naar Associated Press uit Sydney verneemt, lijdt Australië onder een hevige droogte, welke duizenden boe ren met den ondergang bedreigt, in dien er niet binnen de komende H dagen regen valt. Vooral de tarwe oogst in Nieuw Zuid-Wales heeft er zwaar onder te lijden, maar ook de schapenteelt, de zuivelproducten en vruchtbocmen worden door de droogte ernstig benadeeld. LEVENSMIDDELENPOSITIE WORDT STEEDS MOEILIJKER De Duitsche tegenblokkade heeft ten gevolge gehad, dat de levensmiddelen voorziening van Engeland de laatste weken voortdurend met grootere moei lijkheden gepaard gaat. Teekenend is in dit opzicht de verordening van den minister voor de levensmiddelenvoor ziening, volgens welke van 2 Septem ber af per persoon per week nog slechts hoogstens ca. 120 gram boter en gemengde margarine verstrekt mo gen worden. Tot dusver was het wekelijksch rantsoen 180 gram per per soon, aldus meldt het D.N.B. uit Stockholm. nachten aan de Schotsche kust in het geheel niet geslapen of de«kleeren aan gehouden De bemanning heeft in de gevaarlijke zóne 24 uur dienst gedaan en de reddingbooten hingen klaar voor het gebruik, hoewel zij op de onstui mige zee weinig beveiliging zouden ge boden hebben. De passagiers hadden oefeningen met de reddingbooten ge had en zelfs de officieren waren zoo opgewonden geweest, dat zij, naar zij zelf toegaven, opschrikten, wanneer er een zware golf over het schip sloeg of er een deur hard dichtviel. Iedereen aan boord was zeer verwonderd ge weest, waarom het schip door de ge vaarlijke zóne moest en ook voor de terugreis niet de Noordelijke route ge bruikte, waar de Duitschers veiligheid gewaarborgd hadden. Nog tot Kirkwall had de kapitein instructies verwacht om den koers te wijzigerf, maar er ge beurde niets en hij moest zich houden aan de route, welke in Washington was bepaald. Aan boord heeft

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2