Engeland’s kolenpositie [HAA5jjgjM BINNENLAND STADSNIEUWS van voor Productie bereikt nauwe lijks het cijfer den HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940TWEEDE BLAD, PAGINA 2 ER STRAALDE WEER LICHT UIT oo Duitschland’s voedselvoor ziening in oorlogstad Alle uitvoer door Duitsche blokkade afgesneden De fusie der architectenvak- vereenigingen AFSLUITING BINNENHOF VOOR DOORGAAND VERKEER Eigen productie kan thans blokkade weerstaan OP RIJDENDE TRAM GESTAPT ALLEEN THUIS! CREMATIE E. COUSIJN Vorderingen wegens geleden schade waarbij gasten arti- :king, De bouwkundig ingenieurs spreken zich uit Reeds voor de Duitsche blokkade geen voldoende kolenvoorraad het het van nemi BEGRAFENIS Ds. T. A. BAKKER Naar wij vernamen zal de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van ds. T. A. Bakker, in leven emeri- tus-predikant, morgenmiddag om half twaalf op Oud Eik en Duinen plaats vinden. De rouwstoet zal om 11 uur van het sterfhuis in de v. Reesstraat vertrekken. De resultaten der nieuwe landbouwpolitiek Omtrent de agrarische inzending van Duitschland op de komende Utrechtsche Jaarbeurs wordt van officieele Duit sche zijde nog het volgende medege deeld: In de jaren vóór den wereldoorlog werd aan de voedselvoorziening van het Duitsche Rijk uit eigen middelen weinig aandacht besteed. Teekenend voor deze opvattingen der Duitsche agrarische po litiek was de uitspraak van een zeer „links” georiënteerden Rijksdagafge vaardigde: „Duitschland’s koeien grazen aan de La Plata”. Deze uitspraak geeft in weinige woorden weer, in hoeverre men zorgde voor ’n „voeding van eigen bodem” voor de dieren, die vleesch en vet moesten leveren. Men had zich ge heel op den invoer uit het buitenland van het belangrijkste krachtvoer inge steld. Dat deze toestand bij het uitbre ken van den wereldoorlog in 1914 catas- trophaal bleek te zijn, ligt voor de hand. Plotseling was de invoer van krachtvoe- der afgesneden en men moest zich wel gaan instellen op een voedselvoorziening met eigen producten. Deze „omschake ling” was slechts in zeer beperkten en dus on toereikenden omvang mogelijk en men kwam weldra voor bijna onover komelijke voedselproblemen te staan. Deze ontwikkeling is voor het nieuwe Duitschland eeen goede les geweest en aanstonds na de machtsovername door ’t nationaal-socialisme, werd de nieuwe agrarische politiek onder leiding van R. Walther Darré, ingesteld op een volle dige voedselvoorziening van Duitsch- k.nd door eigen middelen. Het doel is thans in zooverre bereikt, dat de invoer met 4565 procent is verminderd en dat, niettegenstaande het feit, dat de veestapel belangrijk werd vergroot en de zuivelfabricage zeer hoog is opge voerd. Dit verduidelijken ook de voorstellin gen, die het middelpunt vormen van den stand van de Reichsnahrstand op de Utrechtsche Jaarbeurs. Hier wordt van de prestaties van het landvolk, onder leiding van de Reichs nahrstand slechts een klein deel ge toond; niettemin kan iedere bezoeker zich een duidelijk beeld vormen van den toestand. In een aantal beelden wordt den nood der boeren vóór de machts overname getoond, terwijl men daarne vens de uitwerking kan zien van de Rij kserfwetten op de verzekering van het verband tusschen de boeren en hun grond. Een groote plaats nemen ook de suc cessen der Duitsche marktordening in, waarbij vooral waarde wordt gehecht aan den grond. Ook de successen van de inspanning, die het Duitsche landvolk zich getroost, nemen een ruime plaats in. Veel hiervan is voor d^n Nederland- schen landbouwkundige ongetwijfeld nieuw en hij zal zich eerst de gedachten gang, die bij de inrichting van het ge heel heeft voorgezeten, eigen moeten maken. Tot de verduidelijking van de vraagstukken hebben ook in Duitsch land de tentoonstellingen (en vóór‘alles de groote tentoonstellingen betreffende de voedselvoorziening), welke honderd duizenden bezoekers uit alle kringen van het Duitsche landvolk trokken? zeer veel bijgedragen. En in denzelfden zin zal de stand op de Utrechtsche Jaar beurs den Nederlandschen boeren laten zien, welken weg men in Duitschland op landbouw- en veeteeltgebied bewan deld heeft. Gistermiddag wilde op den Hofweg de 70-jarige mej. M. T., wonende aan den Badhuisweg, op een al in^seweging zijnde tram stappen. Zij kwam te vallen en brak haar linkerbeen. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. heden gepaard. In geen geval is het de ijzerindustrie mogelijk geweest, groote kolenvoorraden aan te leggen, wat met het oog op den v<?or de deur staanden winter veel zorg baart. De wederopbouw Vervolgens kwam de wederopbouw ter sprake en de wijze, waarop de architec ten hierbij betrokken worden. Bij den thans door den regeeringscom- missaris voorgestane wijze van werken zullen zeven gewestèlijke architecten commissies lijsten opmaken, bevattende de namen van architecten, die naar de mee- ning der commissies met het werk voor den wederopbouw zullen kunnen worden belast. Er zijn dan twee mogelijkheden de eerste, dat alleen de allerbekwaamsten op de lijst werden geplaatst en de tweede, dat een groslijst van allen wordt gemaakt. In het eerste geval zullen een zeer be perkt aantal „corypheeën” onder de architecten alle opdrachten krijgen. In het tweede geval zullen de schoonheids commissies moeten zorgen, dat er nog iets van den wederopbou w terecht komt. Beide systemen werden door den verga dering veroordeeld. De bouwkundig ingenieurs meenen, dat de wederopbouw van de verwoeste gebie den dien te geschieden door de daar ge vestigde architecten en eventueel bouw kundigen, echter onder leiding van hoogst bekwame en daarvoor geschikte architec- ten-leiders, die ieder voor een dorp, land streek, stadswijk of eenig ander afgëfrond deel van den wederopbouw worden aan gewezen. Daar de B.N.A. in een twee we ken tevoren gehouden vergadering het zelfde standpunt heeft ingenomen en dit Het gevolg: tal van processen-verbaal! Gestadig blijven én de luchtbescher mers én de politie ’s avonds de ver- duisteringsmaatregelen van de Haag- sche burgerij controleeren. lederen keer opnieuw blijkt, dat er nog heel veel aan mankeert. Het gevolg is, dat de politie perceelen en panden moet gaan binnendringen om de lichtbron te kunnen dooven. Dit alles levert voor de verantwoordelijke personen veel narigheid op, zooals; gebroken ruiten, geforceerde deuren en natuurlijk een proces-verbaal. Ook in den afgeloopen nacht heeft de politie weer meermalen handelend moeten optreden. In een perceel aan de Mariestraat en aan den Houtweg brandde gister avond na zonsondergang nog licht. De politie was om binnen te kunnen ko- men en het licht te dooven, in beide gevallen genoodzaakt een ruit te ver nielen. In een kantwinkel aan de Laan Co pes van Cattenburch had men na kan toortijd vergeten het licht uit te draaien. Eveneens door een ruit te ver breken kon de politie binnen den hoofd schakelaar uitdraaien. Tenslotte moest nog ingegrepen wor den in een perceel aan de Bazarstraat waar ook een ruit als slachtoffer der nalatigheid van de bewoners viel. LISSABON, Augustus 1940 In Portugeesche reederskringen houdt men rekening met het feit, dat de Duitsche blokkade o.a. tot gevolg zal hebben, dat de uitvoer van Engel- sche kolen, welke in de laatste maan den toch reeds veel te wenschen over liet, thans geheel onmogelijk zal wor den. Dit vestigt de aandacht op de berichten, welke de Engelsche propa- gandadienst nog kort geleden ten aan zien van den toestand in het Engel sche kolenbedrijf verspreidde en waarin de situatie veel te rooskleurig werd afgeschilderd. Men heeft zich van Engelsche zijde in den loop van de laatste maanden veel moeite gegeven om in het buiten land geruchten te verspreiden volgens welke in het Vereenigde Koninkrijk grootsche plannen in voorbereiding waren om de productie van de Engel sche kolenmijnen' te bevorderen, ook met het oog op de toenemende vraag uit het buitenland. Men gaf er hoog van op, dat ten gevolge van het verloren gaan van Frankrijk als afnemer de aldus vrij gekomen groote hoeveelheden kolen naar Spanje en Portugal zouden wor den uitgevoerd, evenals naar Zuid- Amerika. Alle aanvragen uit het bui tenland, beweerde men, zouden onmid- dellijk kunnen worden uitgevoerd, dank zy de enorme voorraden, welke nog dagelijks in omvang toenamen en Politieverordening thans afgekondigd Zooals reeds door ons is gemeld, is tengevolge van de geringe breedte der toegangspoorten tot het Binnenhof, het in het belang van de vrijheid en vei ligheid van het verkeer, noodzakelijk gebleken,1 het Binnenhof voor het door gaande verkeer met motorrijtuigen en bespannen voertuigen te sluiten. De betreffende politieverordening is thans afgekondigd en in werking ge treden. Vrijgesteld van dit verbod zijn die motorrijtuigen en bespannen voertui gen, welke voor moeten rijden voor de aan het Binnenhof gelegen gebouwen. DE BADEN Bij de Maatschappij Zeebad Schevenin- gen werden gisteren 525 baden genomen, bij het Volkszeebad 1067, bij het gemeen telijk Volkszeebad Kijkduin 182 en bij het zwembad Zuiderpark 3118 baden. De temperatuur van het water te Sche- veningen was heden 63 graden en in het Zuiderparkbad 62 graden, welke Engeland zelf niet noodig had. Dat men den toestand evenwel veel te gunstig heeft afgeschilderd, blijkt uit een aantal feiten, welke inmiddels bekend zijn geworden. Deze toonen on- omstootelijk aan, dat de Engelsche kolenmijnen en -handel volstrekt niet meer in staat zijn, om koleh aan het buitenland te leveren afgezien nog van de omstandigheid, dat door de Duitsche blokkade een eind is ge maakt aan alle verschepingen. in een motie heeft neergelegd, besloot de vergadering eenstemmig aan de motie ad- haesie te betuigen en daarvan te doen blijken aan den regeeringscommissaris, den bouwraad, de zeven gewestelijke architectencommissies en den secretaris generaal. waarnemend hoofd van het de partement vén Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Omstreeks 10 uur gisteravond stond een heel klein meisje van nauwelijks 2 jaar, te huilen voor de ramen van een woning aan de Breughelstraat. Eerst hield een voorbijganger stil en probeerde in contact te komen met het meiske. Al spoedig volgden er meer en de vraag rees natuurlijk wat er met het huilende kind aan de hand zou zyn. Al het getik tegen de ramen, geroep en gezwaai hielp niets, meisje was en bleef aan het huilen. Daar er geen ouders of andere „groote menschen” kwamen opdagen in het huis, achtte men het beter de politie te waarschuwen. Deze verscheen spoedig op het too-, neel om eens poolshoogte te nemen. Een voordeurruitje werd verbroken en de weg naar binnen was vrij! Toen volgde ook de oorzaak van al het kinderleed: De ouders waren uitgegaan en had den het meisje achtergelaten, heele- maal alleen in het groote huis. Het kind was tegen 10 uur wakker gewor den en had om haar moeder geroepen. Er kwam echter geen antwoord en zoo was het meisje al huilende uit bed geklauterd en had zich naar beneden begeven. De politie vond het maar het beste het meisje tijdelijk bij buren onder te brengen in afwachting van de komst der ouders. Gisteren hadden dieven het op regenjassen voorzien. Zoo werd er uit een lunchroom in de Spuistraat een twee tal ontvreemd. Ook verdween er op on verklaarbare wijze een regenjas uit een Rang van een perceel aan de Rutger Jan Scnimrnelpennincklaan. Uit een op de Weteringkade onbeheerd staande bakfiets werden giste ren 6 potjes jam, enkele cakes en een partijtje koekjes weggenomen. Op Zaterdag 24 Augustus te 4 uur 35 minuten had een aanrijding plaats in de van Mierisstraat alhier, voor perceel 130, tusschen een motorrijwiel en een voetganger. De commissaris van politie van den jus- titieelen dienst C, verzoekt den onbekend gebleven motorrijder, alsmede eventueel* getuigen van de aanrijding, zich voor het geven van inlichtingen te vervoegen aan zijn bureau, Javastraat 18. Voorden M a r a n a t h a k r i n g den Haag, spreekt morgenavond in de groote zaal van het gebouw van Speykstraat 153 de heer H. Heeresma. godsdienstonderwij zer te Amsterdam, over het onderwerp.' „Verslagen, maar toch banierdragers". Inlevering aanvraagformulieren voor minerale smeeroliën en vetten Volgens de smeeroliebesctiikking 1940, no. 1, dienden grootverbruikers van mi nerale smeeroliën en vetten uiterlijk op 19 Augustus 1940 hun aanvraagformulier bij het Rijksbureau voor aardolieproduc ten te den Haag in te dienen. Kleinleve ranciers en kleinverbruikers moesten hun aanvraag formulier uiterlijk op 19 Aug. bij hun leverancier inleveren. De door de leveranciers ontvangen aanvragen moes ten uiterlijk 26 Augustus 1940 op verza- mellijsten verzameld bij het Rijksbureau voor aardolieproducten ingeleverd wor den. De directeur van voornoemd Rijksbureau stelt belanghebbenden alsnog in de gele genheid bovengenoemde formulieren 14 dagen later bij het Rijksbureau resp. den leverancier in te leveren, zoodat grootver bruikers hun formulieren dus uiterlijk op 2 September 1940 bij het Rijksbureau, kleinverbruikers en kleinleveranciers hun formulier uiterlijk op 2 September 1940 hij hun leverancier kunnen indienen. De verzamellijsten met bijbehoorende kleinverbruikers- en kleinleveranciersfor- mulieren kunnen uiterlijk op 9 September 1940 bij het Rijksbureau worden ingele verd. Met nadruk wordt gewezen op kei 9 van bovengenoemde beschik! hetwelk als volgt luidt: „Aanvraagformu lieren en verzamellijsten, welke niet tijdig of onvolledig ingevuld zijn ingediena. worden niet in behandeling genomen. Ouwehand’s Dierenpark Vier jonge speelsche bruine beren zijn uit Duitschland in Rhenen aangekomen. Ze waren kennelijk blij, dat ze hun reiskooi konden verwisselen met het com fortabel berenverblijf in Ouwehand’s die renpark. Het is een verheugend verschijn sel, dat men hier ook in deze tijden geen gelegenheid voorbij laat gaan om de die rencollectie aan te vullen en uit te brei den. Binnenkortzal waarschijnlijk ook een aanvang kunnen worden gemaakt met den wederopbouw van de kantoren en ma gazijnen, welke tijdens de oorlogsdagen verloren gingen. Beheerders bij Philips benoemd Naar het „Financieel Weekblad voor den Fondsenhandel” meldt, zijn bij ver ordening van 27 Juni 1.1. tot beheerders der Philips’ Gloeilampenfabrieken be noemd dr. O. Bormann en O. J. Merkel, beiden te Berlijn. Onder veel belangstelling is gistermid dag te Velsen de verassching geschied van den oud-directeur der strafgevangenis te Haarlem, den heer E. Cousijn, die in den ouderdom van 73 jaar te dezer stede is overleden. Onder de belangstellenden be vonden zich vele leden van de Haarlem- sche loge der Theosophische vereeniging. In de aula heeft eerst de heer J. van dèr Schoot, voorzitter van deze loge, gespro ken, mede namens het bestuur van de Maria-Sophia stichting. Met een gevoel achting en vriendschap, aldus spreker, i?n wij afscheid van dezen man, die met zijn practischen zin en met zijn op timisme een zon in het leven van velen is geweest. Deze zon zal voor ons blijven schijnen, al is hij ook een anderen be- staanstoestand ingetreden. In zijn werken voor en medeleven met anderen heeft hij zich een mensch van het zuiverste ge halte getoond. Mej. E. H. Heyboer sprak hierna een persoonlijk woord van afscheid, waarna de heer G. G. Saveur, directeur der strafge vangenissen te den Haag, het woord nam. Spreker schetste hoe de thans ontslapene als directeur van de strafgevangenis de juiste man was op de juiste plaats, door zijn blijmoedigheid en den ernst, waarmee hij de verpleegden den weg wees, dien zij moesten gaan. Ook na zijn aftreden is hij nog bijna tien jaar lang een zegen voor velen geweest. De heer J. Haaitsma, oud-directeur der Haagsche gevangenissen, sprak als laatste en zeide altijd de grootst mogelijke waar- deering te hebben gehad voor het werk en den persoon van den thans ontslapene. Nadat de kist onder orgelspel was ge daald, heeft de heer J. van der Schoot den aanwezigen dank gezegd voor de be toonde belangstelling. Dezer dagen belegde de afdeeling bouw kundig ingenieurs van de Vereeniging van Delftsche ingenieurs een ledenver gadering te Leiden. De voorzitter, ir. J. F. van Hoytema, opende deze drukbe zochte vergadering en herdacht allereerst wijlen ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk, in wien de afdeeling een vooraanstaand lid verloor, wiens nagedachtenis allen in eere zullen houden. Nadat verschillende agendapunten wa ren afgedaan, kwam de fusie der drie architecten-vakvereenigingen ter sprake. Hoewel de afdeeling geen vakvereeniging is zij is een standsvereeniging heeft zij sinds haar oprichting in 1936 de be scherming van het architectenberoep als één van haar belangrijkste programma punten gezien en nagestreefd. De onge ordende toestanden in dit beroep en het feit, dat ieder vrij is als architect werk zaam te zijn waarbij de beunhazerij hoogtij viert hebben er toe geleid, dat het algemeene peil van vakbekwaamheid steeds gedaald is en thans tot ver be neden het toelaatbare minimum is ge daald. Een ordening van het vak moest ter hand worden genomen en sanctie van de overheid is bij de tenuitvoerlegging- daarvan onmisbaar. Gaarne heeft het bestuur der afdeeling dan ook twee harer leden benoemd in eer» tot stand gebrachte onderhandelingscom- missie bestaande uit gedelegeerden van den Bond van Nederlandsche architecten, het Ned. instituut van architecten, den Ned. bond van bouwmeestersgilden, de orde van Ned. raadgevende ingenieurs en de afdeeling bouwkundig ingenieurs en wel de heeren ir. J. F. van Hoytema en ir. H. van Vreeswijk. De besprekingen, die tot de totstand koming dezer onderhandelingscommissie hebben geleid, werden verleden jaar Sep tember aangevangen en leidden in April j.l. tot resultaat. Thans liggen de statu ten van den nieuwen bond van Neder landsche architecten die wel den naam van één der fuseerende vakvereenigingen draagt, maar die toch beschouwd moet worden als een geheel nieuwe vereeniging gereed en zij zijn reeds door twee van de drie vakvereenigingen aanvaard. Allen, die thans het vak van architect of bouwkundige uitoefenen, kunnen op de hun toekomende plaats in de nieuwe ver eeniging worden opgenomen, mits zij vol doen aan de normen, die gesteld zullen worden aan de vakuitoefening. Men heeft getracht, het cultureele en het sociale element in deze statuten te vereenigen, waardoor men niet in de fouten van de zich «thans opheffende drie oude vakver eenigingen zal vervallen. Voorts is het beginsel, dat de hoogst geplaatsten ook de grootste verantwoordelijkheid moeten aan vaarden in de statuten neergelegd. De vergadering vereenigde zich er met algemeene stemmen mede, dat de afdee ling bouwkundig ingenieurs door publi catie in de pers haar instemming betuigt met het tot stand komen van de nieuwe centrale architectenorganisatie en met de beginselen, die aan haar statuten ten grondslag liggen. DAHLIATENTOONSTELLING OP HET TUINCOMPLEX .,NUT EN GENOEGEN” Op het tuincomplex van „Nut en Ge- niegen" aan de Vreeswijkstraat wordt Zondag a.s. een Dahlia-tentoonstelling ge houden door de Chrysanten- en Dahlia club „Chryda". Deze club Is opgericnt door leden, die zich spesiaal toeleggen op het kweeken van chrysanten en dahlia s De tentoonstelling wordt ingedeeld in 4 klassen, n.l.: Cactus en Semi-cactus, deco ratief, gemengd en kleinbloemig. Voor elke afdeeling worden 4 prijzen beschik baar gesteld. Eenn wisselbeker zal toege kend worden aan de inzending, welke door de jury als de beste van de geheele tentoonstelling wordt aangewezen De prijsuitreiking heeft plaats des middags om vijf uur. Des middags wordt de ten toonstelling opgeluisterd door het Volks- tuinmannenkoor „Ons Genoegen” uit Lei den. Ook de kinderen worden niet ver geten. Het gezelschap „Bob Steffen” komt met de poppenkast enz. Naar grooter eenheid in de bijenteelt Op initiatief en onder voorzitterschap van jnr. L. R. J. Ridder van Rappard te Gorinchem, voorzitter van de vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Neder land, kwamen Maandag de vertegenwoor digers van de volgende Nederlandsche bij enteelt-organisa ties te Utrecht bijeen: de vereeniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland; den R.K. bond van bijenhouders van de N.C.B.; den bijen- houdersbond van de L.L.T.B.; den Neder landsche Imkersbond; de algemeene Ned. Imkersvereeniging. Deze organisaties teL len tezamen plm. 26.000 leden. De vergadering sprak de wenschelijk- heid uit van een zeer nauwe samenwer king, daarbij de keus open latende tus schen een z.g. federatief verband en een algeheele fusie. De definitieve beslissing daaromtrent zal, nadat de betreffende be sturen ieder afzonderlijk in hun organisa ties hun standpunt hebben bepaald, in een nader te houden vergadering vallen. Restitutie motorrijtuigenbelasting Zooals eenige dagen geleden werd ge meld wordt de verhoogde „wegenbelas ting” niet langer geheven voor motorrij tuigen, die op gas rijden. In aansluiting daarop deelt de A.N.W.B. thans mede, dat de secretaris-generaal van het depar tement van Financiën heeft bepaald, dat de van 17 Augustus j.l. af betaalde extra belasting kan worden gerestitueerd. Na deze restitutie zullen nieuwe belasting- kaarten worden uitgereikt. Nationaal verbond van dansleeraren Het bestuur van het Nationaal verbond van dansleeraren deelt naar aanleiding van de mededeelingen als zou een nieuw bestuur zijn gevormd, mede, dat het be stuur hiervan onkundig is. Het op 25 Juli gepubliceerde bericht, waarin van de op richting werd gemeld, en het volledige bestuur werd bekend gemaakt is nog onveranderd van kracht. Den betrokken Nederlandschen en Duitschen instanties is hiervan eveneens kennis gegeven kende guitenstreken naar te vieren. Het verhaal van dit kinderboek van C. Joh. Kievit is voldoende bekend o® er nader op in te gaan. Het wordt niet als tooneelstuk, doch als film gebracht Zoo zullen de bekende figuren als Dik Trom, Flipse, de veldwachter, Bruinboon, Piet van Dril, Jan Vos, de barbier en de burgemeester op het witte doek ver schijnen. Dit is in dit jaar de laatste maal, dat deze geluidsfilm in onze stad vertoond zal worden. ALGEMEENE VERGADERING VAN AQUARIUMHOUDERSVEREEN. Op Zondag 8 September a.s. heeft hier ter stede de jaarlijksche algemeene ver gadering plaats van alle aquariumhouders- vereenigingen, welke zijn aangesloten bij den eenigen bond in Nederland, den Ne derlandschen Bond van Aquariumvereeni- gingen. Uit alle oorden des lands zullen afgevaardigden komen naar de bovenzalen van restaurant „Den Hout”, Bezuidenhout 13, alwaar „Scalare” als gastvrouwe zal optreden en des v.m. 10.30 uur het hoofd bestuur van den Nederlandschen Bond of ficieel zal ontvangen. Om 11 uur vangt dan de vergadering der afgevaardigden aan, terwijl om 1 uur gelegenheid zal be staan aan een gemeenschappelijke lunch deel te nemen. Na de lunch zal de voor zitter van „Scalare’-’, de heer J. M. Lode- wijks, biol. drs. een voordracht met licht beelden houden over het in aquariumbe- zitterskringen bijzonder actueele onder werp „Inteelt” (Is z.g.n. inteelt goed ot niet?). Tevens zal er gelegenheid bestaan om bij goed weer deel te nemen aan een tweetal excursies n.l. eefi langs de golf brekers en pieren aan het strand (indien daartoe door de autoriteiten verlof wordt gegeven) en een naar het aquarium e* den tuin van de Haagsche Diergaarde. De bondsdag is uitsluitend toegankelijk vool leden van den bond en hun introducé’s. In verband hiermee zal de gewone maa» delijksche bijeenkomst van „Scalare" op Maandag 2 September niet doorgaan. Op Zondag 22 September a.s. hoopt „Scalare” haar 10-jarig bestaan op eenigs- zins feestelijke wijze te herdenken met een feestmiddag voor leden en familie. Deze feestmiddag zal gehouden worden in het clublokaal restaurant „Den Hout” van 2 tot 6 uur, alwaar het bestuur gelegenheid zal geven tot het aanbieden van geluk- wenschen, „DIK TROM” IN DE KURZAAL Zaterdagmiddag a.s. zullen Dik Tro® met zijn kornuiten de gasten van de Kurzaal-directie zijn, om er hun welbe- hartelust bot Het hoofd van het afwikkelings bureau van het departement van De fensie deelt, in aansluiting op de be kendmakingen, reeds in de pers ge publiceerd door de advies-commissie- vorderingen en door de commissie oorlogsschade (commissie-van Leeu wen), het volgende mede: Rechtstreeks tot het afwikkelings bureau van het departement van De fensie wende men zich: 1. terzake van vorderingen door Ne derlandsche autoriteiten, gegrond op de Inkwartieringswet en op de Zee- schepenvorderingwet (voor zoover van het departement van Defensie uit gegaan), zoomede ter zake van vor deringen dóór Fransche, Engelsche of Belgische troepen; 2. terzake van het naar het buiten land doen vertrekken of doen zinken van zeeschepen op last van militaire autoriteiten 3. terzake van schade veroorzaakt door het onrechtmatig medenemen van goederen door Nederlandsche mi litairen; 4. terzake van schade, onrechtma tig. toegebracht aan personen, huizen en goederen bij huiszoeking, etc., (evenwel met uitzondering van de schade, toegebracht aan de goederen van tydens den oorlog geïnterneerd geweest zijnde personen) 5. terzake van door Nederlandsche autoriteiten gevorderde, doch nadien als krijgsbuit aan den bezettenden Staat vervallen goederen; 6. terzake van burgers, van wie persoonlijk diensten ten behoeve van de landsverdediging zijn gevorderd, (chauffeurs als anderszins) en die tij dens de bevolen diensten zijn gesneu veld of gewond; 7. terzake van schade, geleden ten gevolge van de toepassing van de wet op den staat van oorlog en van beleg, anders dan door wegruimingen en in gebruiknemingen 8. terzake van wegruimingen of ver nielingen door bondgenootschappelijke legers. De aandacht wordt er met nadruk op gevestigd, dat in het bovenstaande geenerlei positieve toezegging kan worden gezien tot vergoeding van de geleden schade. Voor de onder a. genoemde aange legenheden wende men zich uitsluitend schriftelijk tot het afwikke lingsbureau van het departement van Defensie le afdeeling; slechts voor spoedgevallen van personen buiten ’s-Gravenhage woonachtig, mondeling Maandags, Woensdags en Vrijdags van 2-4 uur tot de le afdee ling van voornoemd departement, ge bouw Petrolea, Benoordenhoutsche- weg 7, ’s-Gravenhage. Uit het voorgaande blijkt meer dan voldoende het propagandistische karakter van de verspreide geruch ten, wat het binnenland betreft, doch ook in het buitenland ontbreken de bewijzen daarvoor niet. Zoo is in cje kringen van Portugeesche reeders de klacht algemeen, dat er in Engeland reeds vóór de Duitsche blokkade bij na geen kolen te krijgen waren. Het is voorgekomen, dat Portugeesche sche pen een volle maand moesten wachten in Cardiff, voordat zij met een lading kolen konden vertrekken, omdat er niet voldoende voorraad was. Ook in Zuid-Amerika heeft men zich geen illusies gemaakt over de Engel sche toezeggingen, want slechts kor ten tijd te voren hadden Engelsche officieele instanties met den meesten nadruk verklaard, dat levering van kolen aan de Zuidamerikaansche sta ten te eenenmale uitgesloten was, daar de in Engeland sterk toegenomen be hoefte aan kolen geen uitvoer gedoog de. Bovendien bleek de onmogelijk heid van uitvoer, daar Engeland geen schepen beschikbaar kan stellen voor zulke verre reizen. Het beste bewijs daarvoor is, dat het zelfs niet eens voldoende schepen heeft, om de goe deren, welke het in Zuid-Amerika heeft gekocht, te komen halen. Thans is het bovendien onmogelijk gew.orden, om de kolen uit Engeland naar Zuid-Amerika te transporteeren met behulp van schepen onder de vlag van het betreffende land, daar deze onherroepelijk zouden vallen als slachtoffer van de Duitsche blokkade. Zelfs als Engeland kolen bezat, welke aan het buitenland konden worden aangeboden, bestaat er dus geen mo gelijkheid op, om ze te leveren. Gebrek aan mijnhout belem mert de productie Uit de jaarverslagen van tal van mijnbouwmaatschappijen is duidelijk gebleken, dat hun bedrijven achteruit gaan en dat het in de afgeloopen maanden zelfs onder de gunstigste omstandigheden niet mogelijk is ge weest, boven de productie van vóór den oorlog te komen. Dit spruit o.a. in niet geringe mate voort uit de om standigheid, dat er nijpend gebrek heerscht aan mijnhoftt, een onont beerlijk hulpmiddel. Zooals men weet, kwam dit materiaal vroeger in enorme hoeveelheden uit Scandinavië, de Baltische staten en Rusland. Nu deze bron is verstopt, moet het wor den aangebracht uit Canada. De prij zen van dit Canadeesche mijnhout zijn echter veel hooger, evenals de transportkosten, terwijl uit den aard van de zaak de aanvoer slechts voor een klein deel kan tegemoet komen aan de voortdurende vraag. Bovendien komt uit de verslagen van de ijzer verwerkende industrieën vast te staan, dat deze aanmerkelijk meer kolen verbruiken dan vroeger, ten gevolge van het feit, dat zij thans zoo goed als uitsluitend voor de be- wapeningsindustrie werken; doch zelfs voor deze zoo gewichtige tak van in dustrie gaat de levering van voldoen de kolen met de grootste moeilyk- Naar eenheid in de organisatie van pensionhouders De Nederlandsche Middenstandsbond schrijft ons: Het Rijksbureau voor het hotel-, café- restaurant- en pensionbedrijf heeft onze aandacht erop gevestigd, dat het de erva ring heeft opgedaan, dat er in het pen sionbedrijf geen landelijke organisatie be staat, welke alle of de groote meerderheid van pensionhouders omvat. De distributie van talrijke eerste levensbenoodigdheden maakt het noodig voor het beroepspen- sionbedrijf bepaalde richtlijnen vast te stellen. Willen daarbij de belangen van de beroepspensionhouders tot hun volle recht kunnen komen, dan is een eerste eisch, dat deze zoo krachtig mogelijk in een landelijke organisatie vereenigd zijn. Ter bereiking van dit laatste doel heeft het Rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf de medewerking van den N. M. B. ingeroepen, welke van die zijde gaarne zal worden verleend. Het eerste, wat nu zal moeten gebeuren, is de oprichting van een algemeene landelijke organisatie van uitsluitend pensionhou ders, welk doel alleen dan bereikt kan worden, indien een zoo groot mogelijk aan tal belanghebbenden daartoe medewerkt. Overtuigd, dat de pensionhouders in dezen tijd van noodzakelijk overheidsingrijpen op velerlei gebied ..de vorming van een landelijke vakorganisatie in hun wel be grepen eigen belang als een gebiedenden eisch zullen voelen, verzoekt het bureau van den N. M. B., Mauritskade 33b, te ’s-Gravenhage, den besturen van alle plaatselijke, gewestelijke en landelijke bonden of vereenigingen van pensionhou ders ten spoedigste doch uiterlijk 7 September a.s. schriftelijk aan den N. M. B. van hun instemming met dit plan te doen blijken. Eventueel kan met toezending van naam kaartje met vermelding „pensionbedrijf” worden volstaan. Bij voldoende deelneming zal dan op zeer korten termijn in Utrecht een bijeen komst worden belegd, waarin een verte genwoordiger van den Nederlandschen Middenstandsbond een korte inleiding over nut en vorm van organisatie zal geven, terwijl de directeur van het hierboven ge noemde Rijksbureau de bij dit bureau te dezer zake bestaande plannen nader zal toelichten. Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen In het jaarverslag van de Zuid-Holland sche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, dat als gewoonlijk wordt uitgegeven als een fraai boekje, wordt mededeeling gedaan van de in- dienststelling van het nieuwe station op het eiland Rozenburg. Vervolgens wordt een overzlicht gegeven van de in 1939 verrichtte hulpverleeningen, heldhaftige reddingen waren. Uit het financieele verslag blijkt, dat de Maatschappij op gezonde wijze be- neerd wordt Groepen der partij van majoor Kruyt sluiten zich bij van Rappard aan Namens de leiding der N.S.N.A.P lei der dr. van Rappard, deelt men ons mede dat tal van groepen van de partij van majoor Kruyt, tot de partij van dr van Rappard, zijn toegetredken. o.a. die in de provincie Limburg, die te 's-Graven hage, Amsterdam, Leiden, Haarlem en Zandvoort. Nationale Christen Geheelonthouders Vereeniging. Onder presidium van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, te Wassenaar, werd gisteren te Utrecht in het gebouw van Chr. Sociale Belangen de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van de N. C. G. O. V. De vergadering ving aan met een litur gische wijdingsstonde, welke stond in het teèken van „In de schuilplaats des Alle|- hoogsten”, en waaraan medewerkten mej. W Koenderink (declamatie) en de heeren J. Born (cello) en J. van Doorne (piano) alsmede een koortje onder leiding van laatstgenoemde. De aftredende leden van het hoofdbe stuur en van de commissie van redactie werden herkozen. De verslagen werden goedgekeurd. Aan dat van den secretaris, den heer C. J. Toebes te dezer stede, ont- leenen we, dat zes afdeelingen werden op- gehevén en 3 nieuwe werden opgericht. Het aantal leden en aangeslotenen liep met 443 terug en bedraagt thans 9342. Hierna sprak de secretaris, de heer C. J. Toebes, van hier, over „Terugblik”. Spr. wees er op, dat de vereeniging haar werk meende te moeten voortzetten; Immers het drankgebruik was weer stijgende en juist in een tijd, als waarin wij nu leven, is de geestelijke volkskracht van de groot ste beteekenis. Hierna sprak ten besluite van deze samenkomst de voorzitter prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, over „Vooruit en omhoog”.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6