HAAGSCHE COURANT GEMENGD NIEUWS Vrijdag 30 Augustus 1940. STADSNIEUWS FINANCIEEL Rubriek voor de Jeugd m VIERDE BLAD GEHEIMZINNIGE DIEFSTALLEN IN EEN FLATGEBOUW ERNSTIG ONGELUK BIJ HER STELWERKZAAMHEDEN AAN BRUG OVER DE WAAL w/ „De drie Codona ’s” NA 10 UUR ’S AVONDS GEREDEN Drie dooden BEPERKING BUSDIENSTEN L EN M. Wenk van de politie had succes NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE Vier kooplieden wegens prijs opdrijving geverbaliseerd GOUDEN EN ZILVEREN VOORWER PEN IN PUIN VAN ROTTERDAM GEVONDEN V.l.n.r.René Deltzen, Lena Norman, Ernst von Klipstein als de 3 Codona’s in de gelijknamige variété-film der Tobis, die in City-theater zal draaien. Landbouwer onder paard en wagen gekomen en gedood Bruggedeelte bij transport in de rivier gevallen MARSCH WACHTBATALJON DUITSCHE LUCHTWAPEN VERGOEDING VOOR VERBRANDE STAATSOBLIGATIES en 8 gewonden No. 17660 en gouden en beslag ge- ’t FABELS VAN DIEREN zoo- een Lijn S. met ingang van Maandag a.s. opgeheven EEN SLUIPMOORDENAAR IN HET BOSCH BOOTTOCHT VAN WERKLOOZE HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN het verdwenen. Terstond werd is soor- nen schapen vonden EEN VACANTIEDAG Ingezonden door „Zwarte Adelaar” Doodelijke val In den afgeloopen nacht is de 25-jarige Dol uit Stadskanaal, die te Rotterdam in een logement was, uit het raam gevallen. De man is aan zijn verwondingen over leden. Op den vanmorgen te Woerden ge houden kaasmarkt is proces-verbaal op gemaakt tegen vier kooplieden. Zij had den kaas verkocht tegen aanzienlijk hoogere prijzen, dan volgens de onlangs vastgestelde regeling is geoorloofd. Een eigenaardige gewoonte In de afgeloopen zes weken is en hij stelde den ooievaar tot koning over hen aan. Deze begon met er een stuk of wat op te peuzelen. O,, o riepen de kikkers toen, had den we maar nooit om een koning ge vraagdWe hadden vroeger tochzoo’n prettig, vrij leventje Dit verhaaltje leert je de oude wijs heid „Bezint eer gij begint Zoon, 10 pCt 3. Mijn eerste gebruikt men in de keuken. Mijn tweede gebruikt men om te schrij ven. Mijn geheel is een plaats in OverijseL 2. Mijn eerste is wit. Mijn tweede heeft men in alle kleuren. Mijn geheel kan goed raak zijn. Linksgiftige knolzwammen, rechts eetbare paddenstoelen. Twee arrestaties De politie te Delft heeft den 59-jari- gen L. uit Rotterdam gearresteerd, die bij een Delftschen goudsmid een aantal gouden en zilveren voorwerpen wilde laten taxeeren. Hij bleek deze voor werpen gevonden te hebben in het puin te Rotterdam en zich deze te hebben toegeëigend. Hij en zijn medeplichtige B. zijn gisteren ter beschikking van de politie te Rotterdam gesteld. Vanochtend nu, bij het wegsleepen van het brugstuk tusschen de pij lers is het door tot nog toe onbe kende oorzaak, in schuine richting komen te liggen, tengevolge waar van het gevaarte kantelde en in de Waal stortte. Bij zijn val kwam het brugstuk op twee „bakken” te recht, welke in het water lagen en waarop zich ongeveer veertig arbei ders bevonden van de Nederland- sche Dok Maatschappij, welke het werk uitvoert. De bakken werden in de diepte gedrukt en allen raak ten te water. Twee dooden zijn geborgen, een lijk moet nog vrijgemaakt worden. Twee zeer zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis te Zaltbommel overgebracht. Zes andere gewon den konden ter plaatse worden ge holpen. De koning werd hier erg boos om en zeiHebt u zoo weinig respect voor uw vorst, dat u die tuchtiging niet onderbreekt, als ik binnen kom Waarop de korporaal antwoordde Vergiffenis, majesteit, maar dat kon ik onmogelijk doen. Als die bengels merken, dat er nog iemand bestaat, die meer te zeggen heeft dan ik, kan ik ze heelemaal gaan baas meer In een flatgebouw hier ter stede ver misten de bewoners sinds eenigen tijd op onverklaarbare wijze kleine bedra gen aan geld en wat kleedingstukken. Bij de politie werd aangifte gedaan van deze diefstallen. Een dienstmeisje, dat ook al de dupe was geworden, werd in het complot genomen. Haar werd opge dragen eenige gemerkte geldstukken ter waarde van 2.50, 1 en 0.50 in een portemonnaie te doen en deze op te bergen. Zoo gauw als het geld verdwe nen was, moest de politie gewaarschuwd worden. Gistermorgen om 11 uur was het geld er nog, doch een uur later was van Duitsche Dit heeft Opa ons verteld. We zijn ook in een hofje geweest. We kwamen doodmoe thuis en sliepen meteen. UITSLAG OPSTELWEDSTRIJD De prijzen vielen ten deel aan „De Zwarte Adelaar”, „Streepje”. „Langhaar”. „Hagedisje”. „Harlekijntje”. „Winnetou”. Prijzen afhalen Woensdagmiddag aan het bureau Haagsche Courant. Daarbij uitsluitend je ware namen opgeven. 1. Mijn eerste vindt men in Zwitserland. Mijn tweede is een voorzetsel. Mijn derde is in ieder jas. Mijn geheel is een plaats in N.-Brabant MIJN VACANTIE Ingezonden door „Langhaar” Eindelijk was het dan vacantie. Dan zou ik gaan logeeren. Wij gingen ’s Maandagsmorgens om half 9 op de fiets weg. Gelukkig voor den wind, want het waaide nog al stevig. Mijn moeder en ik kwamen op de Alkemadelaan, toen was er een paard op hol, wij wa ren erg bang, maar het werd gauw ge grepen. Nu gingen wij weer verder naar Voorburg, om zoo op den nieuwen weg te komen naar Gouda. Toen gingen wij bij eenige kennissen even rusten. Na een half uurtje stapten wij weer op, om verder te gaan naar Gouda. Zoo kwamen wij om vier uur aan Drie- brugge, dat is een plaatsje vlak bij Woerden. Ik was wel moe, want ik ging om acht uur al naar bed. Dinsdagmor gen ging mijn moeder weer weg en ik mocht blijven en ik mocht in den winkel helpen. Toen ben ik volgende week Dinsdag weer naar huis gegaan. Maar nu niet heelemaal op de fiets, Naar Gouda met de fiets en van Gouda met den trein. Nu hoor, dat was en fijne vacantie. De kip en de diamant Een kip liep eens met al haar kui kens om zich heen door den tuin te scharrelen, op zoek naar een paar wormpjes of graantjes, toen ze opeens een prachtigen diamant in het gras zag liggen. Direct kwamen de kuiken tjes van alle kanten aanhollen op hun kleine pootjes en begonnen van vreug de te springen en hard te piepen, toen ze dien schitterenden steen zagen. Maar de kip bleef doodkalm. Ze sprak Wees niet al te gauw blij, lieve kinderen, die mooie diamant is niets voor ons. Heel wat menschen zouden er dolblij mee zijn, maar ik heb niets aan een ding, dat ik niet op kan eten en jullie ook niet. Laat het dus stil liggen. Uit dit fabeltje kun je leeren, dat het prachtigste ding ter wereld zijn waarde verliest, als je er geen nut van hebt. In de afgeloopen zes weken is ver scheidene malen melding gemaakt van het verdwijnen van rieten stoelen van de Am- sterdamsche terrassen, in het bijzonder op het Rembrandtplein. Thans blijkt, dat hieraan schuldig zijn een kapper en een suikerwerker, mannen van 52 en 27 Jaar, die er een gewoonte van gemaakt hadden na een borrel laat in den avond zich tot eigenaar van een rieten stoel te vernet ten, hoewel zij volgens hun eigen verKla- ring deze meubels in het geheel niet noodig hadden. Bij huiszoeking zijn drie rieten stoelen teruggevonden. Twee wor den er nog vermist. De aangehouden man nen verklaren daarvan niets af te weten. MUZIEKAVOND VOOR ROTTER- DAMSCHE GEËVACUEERDEN De Orkestvereeniging E.G.B.C.H., onder leiding van den heer C. Schuurmans, gaf gisteravond een uitvoering voor de Rot- terdamsche geëvacueerden, die gelegen zijn in de school Alberdingk-Thijmplein. Welwillende medewerking verleenden de humorist Kees Manders en het Mannen koor „Nieuw Euterpe”, onder leiding van den heer van Kesteren. spikkelden hoed. Zij wordt vaak aan sprakelijk gesteld voor paddenstoelver- giftiging, maar toch is zij er onschul dig aan. Juist omdat de vliegenzwam zoo overbekend en zoo gemakkelijk te herkennen is, zal niemand het in zijn hoofd krijgen, haar op te eten. De ge leerden zijn het er trouwens niet heele maal over eens, of zij wel zoo vergiftig is als algemeen wordt beweerd. Er zijn zelfs plantkundigen, die beweren, dat zij eetbaar is, als je de bovenhuid weg doet, haar goed uitkookt en het kook water weggooit. Maar ik zou het maar liever niet probeeren Een feit is, dat de oude Noormannen uit de vliegenzwam een drank bereid den, die, wanneer er veel van gedron ken werd, de z.g. bersekerwoede een toestand van razernij veroorzaakte. Overigens is het een bekend verschijn sel, dat sommige paddenstoelen rauw gegeten zware vergiftigingsverschijnse len tengevolge hebben, terwijl ze ge kookt onschadelijk zijn, bijv, de moril les (morchella exulenta). Bij het ko ken is n.l. de gifstof, het hevellazuur, in het water opgelost. Vroeger dacht men algemeen, dat paddenshtoelen door hun hoog stikstof- gehalte erg voedzaam waren. Bij nauw keurig onderzoek is echter gebleken, dat slechts een klein deel van de stik stof in ons lichaam wordt opgenomen. De voedingswaarde is niet grooter dan die van spinazie of sla. Paddenstoelen bevatten net als deze groenten veel vitaminen B en D. Algemeene Kunstzijde Unie N.V. De directie van de Algemeene Kunst-- zijde Unie N.V., deelt mede, dat de raad van commissarissen heeft besloten de algemeene vergadering te houden op 25 September 1940 te Amsterdam. Het reeds vroeger gepubliceerde voorstel tot uitkeering van 4 pCt. dividend op de ge wone aandeelen werd in zooverre gewij zigd, dat daaraan werd toegevoegd, dat van het dividend 2 pCt. direct betaalbaar zal worden gesteld en de rest eerst opvor- derbaar zal zijn wanneer en naarmate het, hetzij ineens, hetzij in gedeelten, door den raad van commissarissen zal zijn be taalbaar gesteld. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het bekende feit, dat een belangrijk deel der geldmiddelen in het buitenland is geblokkeerd. Vrachtauto in beslag genomen Op den Leidschestraatweg bevond zich gisteravond na 10 uur een vracht auto, afkomstig uit Katwijk aan Zee. De vrachtauto werd door de politie in beslag genomen en overgebracht naar het hoofdbureau aan het Alexander- veld. Tegen den bestuurder is proces verbaal opgemaakt. De man voerde ter verontschuldiging aan, dat hij langen tijd in België was geweest en zoodoende geen couranten had gelezen. de politie gewaar schuwd. Al direct viel verdenking op een 27-jarige dienstbode, die geregeld de flat gezocht, waarbij zij dan gebruik maakte van een duplicaat-sleutel, welke bij den portier hing. De dienstbode werd nader aan den tand gevoeld en op haar vond de poli tie inderdaad het gemerkte geld. Zij be kende den diefstal gepleegd te hebben, waarop zij in verzekerde bewaring werd gesteld. Ruim een half millioen is terecht In de brandkasten, die van onder het puin in de binnenstad te Rotterdam te voorschijn zijn gehaald, heeft men tal van verbrande staatsobligaties gevonden. Welke de eigenaars ter vervanging tegen nieuwe konden aanbieden aan het depar tement van Financiën te dezer stede. Vele eigenaars van die verkoolde resten hebben van deze gelegenheid gebruik ge maakt. Het was, zooals vanzelf spreekt, een lastig werk, om de schier onherken bare papieren uit te zoeken, doch het is reeds spoedig gelukt, 140 obligaties met een totale waarde van f 80.000 uit de ver koolde massa op te diepen. Het werk wordt onvermoeid voortgezet en tot nu toe heeft men ten departemente voor ruim een half millioen kunnen thuisbren gen. Er zijn echter papierresten. waaruit ab soluut niets meer valt op te maken. Ten gerieve van eigenaren van totaal verlo ren gegane stukken wordt nu overwogen, een regeling tot stand te brengen voor breedere werkingssfeer, dan de bestaande wetgeving voorschrijft, met korter en eenvoudiger bewijsvoering. Het is te ho pen, dat deze eigenaren wier aantal niet groot is binnen afzienbaren tijd geholpen zullen kunnen worden. Terwijl de landbouwer J. H. L. te Veenebrugge, gemeente Ambt Harden- berg gisteren met paard en wagen op het land bezig was, viel hij, doordat het paard plotseling aantrok, van den wagen en verwondde zich zoodanig aan zijn ruggegraat, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen, waar hij aan de gevolgen is overleden. Raadselvriendjes en vriendinnetjes wordt uitdrukkelijk verzocht op de enveloppe te vermelden: Voor de Kinderrubriek. De dienst van lijn L. van Pomona- plein naar Gevers Deynootplein wordt met ingang van Maandag 2 September eenigszins beperkt. Eveneens wordt de dienst van lijn M. van Valkenboschplein naar Kijkduin be perkt, doch met ingang van Zondag 1 September. Lijn S. van Bronovolaan naar Gevers Deynootweg wordt met ingang van Maandag 2 September opgeheven. Twee Amsterdamsche jongens zoek Van het bureau kinderpolitie te Am sterdam is namens de ouders een oproep gepubliceerd voor de opsporing en aan- nouding van twee minderjarige jongens, den 15-jarigen Gijsbertus Dorreboom en den 16-jarigen Johan Koster. Het zijn twee vrienden, die reeds verscheiden ma len gezamenlijk er op uit getrokken wa ren en buiten kampeerden. Zij hadden elkaar op het werk leeren kennen. Op 10 Augustus zijn zij van huis vertrokken met de mededeeling, dat zij den Zaterdag en Zondag op een kampeertocht zouden weg blijven. Koster had op den bagagedrager van zijn fiets dubbele leeren fietstasschen aangebracht, waarin hij eenige kampklee- ding geborgen had. Men vermoedt, dat hun ondernemings geest ertoe geleid heeft, dat zij den boer zijn opgegaan in de hoop ergens werk te vinden. 4000 pond koffie in beslag genomen Ambtenaren van den Centralen Crisis dienst hebben ten nadeele van den han delaar H. te Sambeek een partij van 4000 pond ongebrande koffie in beslag ge nomen. Hij werd op heeterdaad betrapt bij het vervoeren van genoemde partij, zonder in het bezit te zijn van de vereischte do cumenten. Na verhoor en opgemaakt proces-verbaal is H., volgens de N.R.Ct., op vrije voeten gesteld. „Eikeltje”. Dat is al weer gauw, 'nd je het prettig? Ja, nu de opstelwed. strijd voorbij is weer wel Is het fijn ge weest? Vele groeten terug. „Langhaar”. Wel bedankt. Ja, heti was goed. Vond Pauli het te moeilijk? „Duimelotje”. Ja, ik heb wel lie- ver zelfverzonnen raadsels. Ken je dat goed? Andere zijn nog al bekend en dan is het niet zoo leuk. Ik ben 19 Mei jarig< De groeten van Bep. ,,A n e m o o n t j e”. Wel bedankt. Het was erg aardig. Stuur je nu weer gere geld in? Vele groetjes van ons terug. „E 1 f j e”. Heb je het prettig gehad? Dat was een lange vacantie hoor. Vind je het jammer, dat het weer voorbij is? „Lepei kaant] e”. Fijn zeg. Heb je ook gezeild? Jammer dat het weer om is hè? Neen, dat heb ik niet gedacht hoor. Vele groeten terug. Hartelijk dank voor de vele felicitaties en kaarten De hartelijke groeten van jullie aller TANTE ETTY, Vanochtend omstreeks negen uur is bij de herstelwerkzaamheden aan de spoorbrug te Zaltbommel een ernstig ongeluk geschied. Bij het opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is het Noorde lijk gedeelte van deze brug intact geble ven. Dit gedeelte was men thans bezig te verwijderen, ten einde het over te brengen naar de spoorbrug te Hedel, waarin dit gedeelte juist paste. Het bruggedeelte werd tusschen de pijlers losgebrand en daarna op hulppijlers geplaatst, ten einde het met zoogenaamde bokken naar de nieuwe plaats van bestemming te vervoeren. Gelukkig zijn er een paar onbedrie- gelijke kenteekenen, waardoor je den echten champignon van den „sluip moordenaar” kunt onderscheiden. In de eerste plaats het ontbreken van de manchet aan den steel bij den echten champignon. Ten tweede de lamellen (dat zijn de fijne blaadjes onder den hoed) zijn bij het echte, eetbare soort rose en worden bij oudere exemplaren chocoladebruin bij de knolzwam zijn ze wit of vuilgeel. Ten derde breek je een stuk van den hoed af, dan wordt bij den echten champignon de breuk rose, hetgeen bij de knolzwam niet het geval is. Over de onaangename lucht van de vergiftige soorten heb ik je al verteld. De echte champignon riekt heel lekker (naar amandel). Nu we ’t toch over gevaarlijke paddestoelen hebben, wil ik nog in het kort iets van een paar andere soorten vertellen. Je kent na tuurlijk allemaal de vliegenzwam (aga- ricus muscarius) die zoo prachtig in het bosch staat met haar rooden, witge- NAAR DE DUINEN Ingezonden door „Streepje” Is vacantie. We zouden morgen naar de duinen gaan. We hoopten op goed weer en onze wensch werd ver vuld. We gingen gepakt en gezakt op weg, vol goeden moed. Toen we er na een half uurtje aankwamen en een goed plekje hadden opgezocht, begon nen wij al direct met van de duinen af te rollen. Het werd een heerlijke dag en we genoten dan ook ten volle. We gingen ook bramen zoeken maar de meeste waren al afgeplukt of onrijp. Toen we ’s avonds naar bed gingen dachten we nog lang na over dien heer lijken dag. Oplossingen en briefjes moeten uiter lijk Woensdagmorgen aan het bureau Haagsche Courant bezorgd zijn. Alles moet l onderteekend zijn met je ware namen vol uit, schuilnaam, leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan Tante Etty. TANTE ETTY. De commissaris van politie van den Centralen Opsporingsdienst verzoekt den eigenaar van ’n lossen kleinen diamant en een aan de onderzijde met goud afgewerkt kunstgebit, welke voorwerpen in den zo mer van 1938 zijn verloren en tezamen in één papier verpakt, zijn gevonden in de Jongeneelstraat te Scheveningen, zich op een werkdag te vervoegen aan zijn bureau Laan Copes van Cattenburch 13. Morgen vindt weer een marsch het Wachtbataljon van het luchtwapen door de stad plaats. Omstreeks half één wordt vertrok ken van den Wassenaarscheweg. De route is verder als volgtKoninginne gracht, Prinsessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapelsbrug, Lange Poten. Plein (om streeks 1 uur défilé voor het voor malige departement van Defensie). De terugweg is via Korte Poten, Bleyen- burg, Heerenstraat, Plein, Binnenhof, Buitenhof, Gravenstraat, Groenmarkt, Groote Halstraat, Kerkplein, Toren straat, Westeinde Assendelftstraat, Varkenmarkt naar de Prinsegracht. FREDERIK DE GROOTE IN DE SCHOOL Frederik de Groote had eens ouden korporaal, die hem vele jaren trouw had gediend, tot schoolmeester aangesteld. Eens op een dag kwam hij eens kij ken, hoe de korporaal zich van zijn taak kweet. Ongelukkig genoeg betrad hij juist het schoollokaal, toen meester bezig was een jongen verschrikkelijk af te rossen. Hij keek eventjes op, toen hij den koning zag binnenkomen, maar ranselde toen weer door. 2e. De gele knolzwam onder scheidt zich van de groene door het volgendeOp den hoed zitten bruin achtige wratten. Hoed en steel zijn vuilgeel. Ook hij heeft beneden aan den steel een manchet, die echter niet lappig, maar als een beker gevormd is. Hij ruikt naar bedorven aardappelen en groeit hoofdzakelijk in het denne- bosch. 3e. De lent e-k n o 1 z w am kleiner dan de bovengenoemde ten, maar lijkt verder precies op de groene duivelszwam. Zij ruikt naar ramenas en groeit in het voorjaar. Daar heb je dus n u niet meer mee te maken. Vroeg in den morgen zijn we met de Blauwe tram naar Leiden»gegaan. Dat was een mooi tochtje langs ver schillende dorpjes en weiden vol bloe men. De koeien liepen rustig te grazen en stoorden zich niet aan de vliegtui gen. In Leiden kwamen we bij het station aan. Op raden van Opa gingen we met een naar de veemarkt. Dat was een pret! We zagen paarden, veulentjes, koeien, kalfjes, varkens, biggen, ha- en kippen. En wat niet al! De Ze bew. 26 der cum. pref, winstd. aand. en div.bew. 26 der cert, van de cum. pref, winstd. aand. uitgegeven door de Ver. tot beheer van aand. - ƒ60 - betb. 28 Aug. 1940 - R. Mees en Zoonen, Rotterdam, Haag, Delft en H. Oyens en Zn. Amster dam. Hoogenlande v.h. Pannevis en (Machinefabr.). Div. bew. 16 - zijnde 25 per aandeel van 250 - betb. 2 Sept. 1940 - ten kant, der Venn. Vlaer en Kol, Utrecht. Kon. Nederl. Fabriek van zilveren werken Gerritsen en van Kem pen (Zeist). Div.bew. 12 der eert., - ƒ9 90 betb. bij het Nieuw Amsterd. Administra tiekantoor, Amsterdam. Kon. Ned. Mij. tot Expl. van Petroleum- bronnen in Ned. Indië. Pref. aand. 4 pCt - gew. aand. 5 pCt. - 1939 - (Vastgesteld). Lampong Sumatra Rubber Mij. (A’dam) Div.bew. 18 - 2j pCt. zijnde 25 - 1939 - betb. 27 Aug. 1940 - Ned. Ind. Escomp- to Mij. Amsterdam, en Haag. Mij. tot aanleg en expl. van Laagspan ningsnetten (Groningen). Div. bew. 25 ƒ25 per aand. - bet.b. 27 Aug. 1940 - ten kant, der Mij. en Ned. Handel-Mij., Gro ningen. Middellandsche Zeevaart Co. (Rotter dam). Div.bew. 4 der aand. B - interim div. 37 pCt. - 1940 - betb. 27 Aug. 1940 - A. v. Hoboken en Co., Calandstraat 7 Rot terdam, en Statenlaan 47 Haag, Pierson en Co., Amsterdam. Interim div. aand. A. - 3 pCt. Serbadjadi (Sumatra Rubber Cult. Mij.) (Amsterdam). Div. bew. 23-3 pCt,’zijn de 30, 1939 - betb. 27 Augustus 1940 - v. d. Werff en Hubrecht, A’dam, -div. bew. 10 der eert. - f2.97 - betb. bij het Nieuw Amsterd. Adm. kant. A’dam. Cult. Mij. Siloewok Sawangan. Slot div. aand. A en B 5 pCt., uit te betalen zoodra daarvoor de middelen hier te lande be schikbaar zullen zijn. Bouwgrondmij. Tijdig. (Heerlen). Div. bew. 21-3 pCt. zijnde ƒ3 - betb. ten kant, der Mij. Cult. Mij. Watoetoelis Poppoh (Haag) Voorgesteld wordt nog 132.000 als spec, reserve voorloopig aan te houden, tenein de haar, zoodra de omstandigheden zulks toelaten, alsnog geheel of ten deele ter aanvulling van het div. over 1939 en ter uitkeering van tantièmes over 1939 als mede ter dotatie van het reservefonds overeenkomstig art. 14 der stat, aan te wenden. Tenslotte wordt voorgesteld, in afwachting daarvan het div. thans te be palen op 4 pCt., zijnde het reeds uitge keerde interim-div. Alg. Handelmij. voor Onroerende Goe deren (Haag) nihil. DIVIDENDEN Machinefabr. Breda v.h. Backer en Rueb De betaling van het div. van 4 pCt. op de gewone aand. zal voorloopig worden uitgesteld - prior, aand. 5 pCt. (onv.) - 1939-’4O - (Vastgesteld). Fransch-Hollandsche Oliefabrieken Nou veau Etablissements, Calvé Delft,. Div. De Haagsche afdeeling van den Alge- meenen Nederlandschen Bond van Han dels- en Kantoorbedienden is er wederom in geslaagd haar werkloozen leden een prettigen dag te bereiden met een boot tocht naar de Kager- en Brasemermeren. Ook een aantal Leidsche werklooze col lega’s werden in de gelegenheid gesteld aan den tocht deel te nemen. Het is een bij uitstek geslaagde dag ge worden, die begunstigd werd door het mooie weer, dat voor het welslagen van een boottocht noodig is. Om acht uur scheepten een 200-tal personen zich in aan den Trekweg en toen de laatste laat komer was ingescheept, werd de tocht onder de tonen van de muziek, die het belangeloos medewerkende orkest ten ge- hoore bracht, aangevangen. Door bruggen en sluizen, die nogal wat vertraging opleverden, werd via Leiden naar Alphen gevaren, waar een korte muzikale wandeling werd gehouden. Ver volgens werd de toch over de Brasemer- en de Kagermeren voortgezet, waar volop genoten kon worden van den fraaien aan blik der vele zeiljachten, die nieuwsgierig op de muzikale boot afstevenden en haar een eindweegs vergezelden. De muziek hield er op uitstekende wijze de stemming in. Bij het passeeren van een troep opbouwers werd deze op een marsch getracteerd. Toen ongeveer half zeven de boot weer aan was, kon van een uitstekend geslaagden tocht worden ge sproken, die de werklooze leden weer een dag uit de beslommeringen en moeilijk heden had weggehaald. VAN WIEN ZIJN DEZE VOORWERPEN? Hoe je eetbare en vergiftige paddenstoelen van elkaar kunt onderscheiden De herfst begint al weer met rasse schreden te naderen. Nog een paar heerlijke vacantieweken en de sluipmoordenaar in het bosch krijgt weer een kansjeHè, dat klinkt grie zelig Ja, en toch is hij eronder hoo- ge eiken en in de schaduw van denne- bosschen schuilt een gevaarlijk wezen, waaraan jaarlijks toch nog heel wat onvoorzichtige menschen ten offer val len. ’t Is een giftige paddenstoel, die bij ons onder verschillende namen bekend is, zooals duivelszwam, knolzwam. val- sche champignon, enz. De laatste naam duidt het best zijn vorm aan, want bij oppervlakkige beschouwing lijkt hij wel eenigszins op den echten champig non. Daarom noemde ik hem den „sluipmoordenaar”, want tachtig pro cent van alle sterfgevallen, door het eten van paddenstoelen veroorzaakt, komen voor zijn rekening. Hij is des te gevaarlijker, omdat het vergif eerst na uren, soms dagen, begint te wer ken, dus wanneer het de maag reeds verlaten heeft en in het bloed is opge nomen, zoodat het gewone middel het uitpompen van de maag geen nut meer heeft. Daarbij is deze pad denstoel zoo zwaar vergiftig, dat reeds het gebruik van een geringe hoeveel heid doodelijk is. We onderscheiden drie soorten duivels- of knolzwammen. Ie. Het groene soort. Hierbij worden de jonge zwammen door een taai vlies omsloten, dat barst als de steel groeit en dan beneden aan den steel een manchet van witte „lappen” vormt. Deze manchet is het onfeilbare waar- schuwingsteeken. dat je met een ver giftige te doen hebtDe hoed is eerst klokvormig, maar wordt later vlak. De huid, die men gemakkelijk kan aftrek ken, is olijfgroen. Deze paddenstoel riekt walgelijk zoet. Hij groeit in den zomer en in den herfst, voornamelijk onder eiken. De kikkers wilden een koning In den ouden tijd, toen de kikkers nog in volle vrijheid in meren en plas sen leefden, en precies konden doen wat ze wilden, begon die vrijheid hen te vervelen. Ze smeekten den bosch- god Pan, hun een koning te geven, die over hen zou heerschen. Maar Pan lachte hen hartelijk uit. Hij gooide een boomstronk in den vij ver en riep Kijk, daar hebben jul lie je koning De stronk plofte in het water, dat dit heel hoog opspatte en de kik kers schrokken daar zóó vreeselijk van, dat ze naar alle kanten uiteenstoven. Eerst een uurtje later kwamen ze weer voor den dag en toen ze zagen, dat hun koning doodstil lag, durfden ze hem eerbiedig naderen. Maar weldra werden ze dapperder, en begonnen den houten koning, die zich blijkbaar niet eens bewegen kon. naar hartelust uit te schelden. En weldra ging er weer een afgezant naar Pan, om een anderen koning te vragen, want aan zoo’n dooden heer- scher hadden ze toch niets Toen zei Pan Wacht dan maar we het leukst, hadden allerlei kleunen op kop en rug; ze werden uit hun hok naar den veewa gen gedreven. Een sprong er weg en wou er niet in. Doch dat bekwam hem slecht! Hij werd achter den wagen op gevangen. De auto was spoedig vol. Toen zijn we verder Leiden inge gaan. We hebben de plaats gezien waar een kruitschip gesprongen is.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13