Vrijdag 30 Augustus No. 17660. Duitschland gunt Engeland geen rust Gezonken schepen in de haven Zeebrugge van 1940. De luchtaanval op Berlij en Weer talrijke bommen op vliegvelden, havenwerken fabrieken Hevige ontploffing in Italiaansche kruitfabriek J STEEKT GEEN VUUR WERK AF! WAARSCHUWING AAN DE HAAGSCHE BURGERIJ Met het oog op den Sisten Augustus nn De distributie doch met Lichte landarbeid in Duitschland Tien dooden; 150 gewonden Geslaagde duikbootaanva! op een convooi Op den terugtocht hebben de Engelsche troepen een aantal schepen in de haven van Zeebrugge tot zinken gebracht (Holland) Bons aangewezen suiker en voor koffie, thee, brood Italiaansch commentaar op de Engelsche propagandaberichten Recht en herstel voor de Vlamingen Het geheele Haagsche politiekorps heeft het scherp omlijnde bevel ge kregen om met de meeste gestreng heid op te treden tegen hen, die vuurwerk afsteken of bij zich hebben of dit aan het publiek afleveren. Vooral ook ouders en op voeders wordt in hun eigen belang aangeraden, nauwlettend toe te zien, dat hun kinderen geen vuurwerk bij zich hebben, aangezien dit voor hen zeer onaangename gevolgen kunnen hebben, leder zij dus in zijn eigen, tevens ook in aller belang, grooten nadruk gewaarschuwd. Slechts geringe schade Een oproep aan de Neder landsche jeugd HAAGSCHE COURANT PRIJS DER ADVERTENTIËN: PRUS DEZER COURANT: te Maan» ZOU De eerste groep vertrokken. Aanmelding bij de Arbeidsbeurzen Liverpool en Birkenhead weer gebombardeerd. naar het D.N.B. afgeloopen nacht de havenwerken Britsche bommen op een hospitaal f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 0 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 e 4 4 el 4 4 4 4 e t\ e e 4 4 4 4 4 4 4 4 4> 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4i Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.—, zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.—. Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren ‘°sen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ru ijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. De aanvallen van het Duitsche lucht wapen hebben zich, verneemt, in den hoofdzakelijk tegen van Liverpool en Birkenhead gericht Nachtelijke vluchten van Engelsche vliegers strekten zich uit tot vooraan in West-Duitschland en het Ruhrgebied.- Zij bombardeerden weer uitsluitend woonwijken. Aan militaire doelen werd geen schade aangericht. in op scherven Duitsche luchtdoelgranaten. De positie van Dover en Ramsgate De Londensche correspondent van Stockholms Tidningen” heeft Dover en Ramsgate bezocht. Zijn verhaal over Dover geeft de opvatting weer, dat men deze stad moet beschouwen als een voorpost. Meer dan de helft der bevolking heeft de stad verlaten. De openbare diensten functionneeren niet meer, men kan feitelijk niet meer over een .stad spreken. Een inwoner van Ramsgate heeft hem verteld, dat de stad reeds 93 maal luchtalarm heeft beleefd. De doelen van den laatsten grooten luchtaanval op Ramsgate wa ren de haven, de gasfabriek en het station. Het hoofd van het Bureau voor So ciale aangelegenheden bij het Rijkscom- missariaat maakt bekend: De eerste groepen Nederlandsche hel pers in den landarbeid zijn ingevolge den oproep van 31 Juli aan de Neder landsche jeugd en aan de ouders naar Duitschland vertrokken. Deze jeugd heeft acht geslagen op den oproep van den nieuwen tijd en zoekt den arbeid en tevens de stamverwante jeugd in het Duitsche Rijk. De Duitsche- en Neder landsche jeugd werken nu schouder aan schouder en hand in hand. In den nacht van 26 op 27 Augustus hebben Britsche vliegers een aanval ondernomen op de bekende badplaats Homburg am Taunus, waar in wijden omtrek geen militaire doelen liggen. Verscheidene bommen werden daar op een lazaret neergeworpen. Er zijn maat regelen genomen om de gevaarlijke, niet-ontplofte projectielen, waar schijnlijk zijn het tijdbommen on schadelijk te maken. De Italiaansche dagbladen wijden den laatsten tijd iederen dag een ru briek aan de opschepperijen van de Engelsche propaganda, aldus meldt Stefani. De geheele tekst wordt gepubliceerd van de communiqué’s, die melding maken met vele verzonnen bijzonder heden uit avonturenromans, van ver bazingwekkende resultaten der aan vallen van de Engelsche luchtmacht. Gisteren is een communiqué gepubli ceerd, dat den dag tevoren door den zender van Londen is omgeroepen, en waarin werd gemeld, dat Turijn en Sesto San Giovanni met doeltreffende resultaten waren gebombardeerd. Dit communiqué heeft betrekking op de raid, waarvan melding is gemaakt in het Italiaansche communiqué no. 82, dat preciseerde, dat de vijandelijke vliegtuigen, die steeds in Lombardije De jeugd van beide landen bouwt de bruggen tusschen de beide Germaansche volken nu zij zich aan den arbeid en het algemeen welzijn wijdt. Vergeten zijn de standsverschillen, begraven zijn de pijnlijke gebeurtenissen uit het jong ste verleden; deze jeugd heeft 'de groote gedachte van de toekomst voor zich. In het Duitsche Rijk zijn nog vele plaatsen in den arbeid voor jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar open. De jeugd kan zich daar bezighouden met lichten landarbeid. De jarenlange er varing in Duitschland betreffende de hulp op het land geeft de zekerheid, dat in elk opzicht voor de helpers en Het oordeel van de Duitsche pers De Berlij nsche avondbladen veroor- deelen eenstemmig de Engelsche bom aanvallen op de burgerbevolking van Berlijn als „moord”, „laffe schand daad” en vooropgezette manoeuvre van Churchill om de Duitsche bevolking te terroriseeren. De Engelsche vliegers, aldus de „Ber liner Nachtausgabe”, zijn op bevel van Churchill boven Berlijn verschenen om op de burgerbevolking op kleingeestige wijze wraak te nemen voor het feit, dat het oorlogsplan der Britsche pluto- helpsters in den landarbeid wordt ge zorgd. Als tegenprestatie voor hun arbeid ontvangen de helpers en helpsters, die verspreid zijn ondergebracht, behalve vrije kost en inwoning, een zakgeld van 10 tot 15 mark in de maand, als mede vrije heen- en terugreis, voorzoo- ver de jeugdigen tenminste 3 maanden op de plaats van hun arbeid blijven. Wat verder op het loon bespaard wordt, kan op dezelfde wijze als bij de andere in Duitschland werkende Neder landsche arbeiders tot het volle bedrag naar huis worden gezonden. De wegen om de Nederlandsche jeugd aan het werk te zetten, zijn dus geëffend. De Arbeidsbeurzen aanvaar den aanmeldingen. De jeugd marcheert met de jeugd. Jeugd, meld u aan bij dit arbeidsfront. Ouders, geeft uw kinderen de gelegen heid aan deze hulp op het land deel te nemen. Te Bologna werd gistermiddag een hevige ontploffing gehoord, gevolgd door twee andere explosies, die zich hebben voorgedaan in een kruitfabriek op ongeveer 10 k.m. van de stad. Een deel van het magazijn is verwoest. Tot op gisteren zijn 150 gewonden geteld, meldt Stefani. Een officieel communiqué deelt mede, dat gistermiddag een ontploffing in een kruitfabriek brand heeft veroor zaakt in enkele bijgebouwen. Men heeft 10 dooden en talrijke, in meerderheid echter licht gewonden geteld. Alle ge wonden zijn onmiddellijk weggevoerd, kwamen, door het doelmatige optre den van het luchtafweergeschut zich er toe bepaalden eenige brandbommen neer te werpen bij Nicholino in de provincie Turijn, waar een boerderij in brand werd gestoken. De Italianen, die in de betrokken streken wonen, zullen eens te meer het verschil kunnen constateeren tus schen de Engelsche communiqué’s en de Italiaansche en ze met de waarheid kunnen vergelijken. Door deze leugen achtige communiqué’s bevestigt de Engelsche propaganda slechts voor de Italiaansche openbare meening en die van de wereld, dat zij dom en leugen achtig is en zij zal tenslotte het weinige geloof verliezen, dat zij misschien in Engeland zelf nog heeft. De toestand te Londen Door het voortdurende luchtalarm in de Engelsche hoofdstad zoo meldt de Londensche correspondent van „Nya Dagligt Allehanda” zijn de ochtendbladen de laatste dagen steeds met vertraging uitgekomen. De druk kers hadden urenlang in de schuilkel ders moeten zitten. Buitenlandsche correspondenten, die in het ministerie voor inlichtingen door een luchtaanval werden verrast, werden eerst naar den schuilkelder gebracht, toen reeds een bom in de nabijheid van ’t ministerie was neergekomen. De winkels in Lon den zijn de laatste dagen als het ware bestormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, ligstoelen, kussens en derge lijke zaken koopen om het zich in de schuilkelders zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Regeering, werkgeversorganisaties en vakvereenigingen zijn bezig een plan uit te werken voor de regeling van den arbeid tijdens luchtalarm. In een Londensche wijk, zoo meldt „Af tonbladet”, heeft men gemeend, dat de gasoorlog was begonnen. Plotseling werd gasalarm gegeven en alle men- schen hadden met de grootste haast hun gasmaskers opgezet. Het betrof echter een vergissing. Een man had op straat een groote olievlek gezien, die waarschijnlijk van ’n ouden motor afkomstig was. In zijn angst geloofde hij, dat het de resten van een gasbom waren en liet hij alarm maken. De wnd. Burgemeester van ’s-Gravenhage brengt der bevolking in herinnering den oproep van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied van 1 Augustus j.l., luidende als volgt „Met het oog op de in de komende weken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje wordt de bevolking in het bezette Neder landsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonder lijke of vereenigde personen, die rechtstreeks of niet rechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is gericht, met gestrengheid zal worden vervolgd. Als demonstraties en betoogingen tegen de bezettende macht zijn ook demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Duitsche Rijk hardnekkig voort zet, te beschouwen. Het dragen van insignes, bloemen, strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zijn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uitsteken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere handelingen, die de strekking hebben aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze verordening overtreedt, zal zonder pardon worden gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demon straties en betoogingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstigt. De bepaling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den Rijkscommissaris over de Duitsche rechtspleging in straf zaken wordt in het bijzonder in herinnering gebracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslagneming van vermogens in toepassing worden gebracht. De Duitsche en Nederlandsche politie zijn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te hand haven. Straatverkoopers van bloemen wordt er op gewezen, dat het voor handen hebben en aanbieden van zekere soorten bloemen (oranjekleurige, vergeetmijnietjes, witte anjers e.d.) op Oranjedagen beschouwd kan wor den als het uitlokken van verboden demonstraties”. De wnd. Burgemeester maant de burgerij ernstig zich stipt naar het bovenstaande te gedragen. Het Nederlandsche perskantoor Berlijn meldt: Onder voorzitterschap van den oud ste der te Berlijn wonende Vlamingen professor Dr. J. Haller von Ziegesar is opgericht een „Comité voor recht en herstel”, dat zich ten doel stelt den Vlaamschen activisten uit den tijd van de Duitsche bezetting in België gedurende den wereldoorlog eindelijk recht te laten geschieden. In het ver drag van Versailles staat uitdrukke lijk vermeld, dat Vlamingen, die ge durende de bezetting in het belang van hun volk met de Duitschers heb ben samengewerkt, door de Belgische overheid geen haar gekrenkt mocht worden. Voor de Franschen, die ge durende de bezetting van Noord- Frankrijk met de Duitschers voeling hadden, gold overigens hetzelfde. Ter wijl Frankrijk zich nu wat dit be treft aan de bepalingen van het ver drag van Versailles hield, meende België de rechten der activisten met voeten te kunnen treden. De activis ten werden in den kerker geworpen, voor zoover ze niet waren uitgeweken, hun huizen verbrand of geplunderd en hun bezit in beslag genomen en ver beurd verklaard. In 1919 werd onder voorzitterschap van Jan Wannyn een commissie ge vormd, die op dit punt de stipte uit voering van het verdrag van Versail les eischte. Door de halsstarrigheid der Belgische regeering kon het werk der commissie niet worden voortge zet, terwijl de Duitsche regeering uit de twintiger jaren met betrekking tot de Vlaamsche activisten placht te zeggen „Ik ken die menschen niet”. Thans meent men in Vlaamsche krin gen, dat het oogenblik gekomen is om den strijd voor recht en herstel te hervatten. Het eerherstel is hierbij hoofdzaak. Op verzoek van Wannyn heeft dr. Von Ziegesar de leiding op zich genomen. Algemeen secretaris is de heer Jagenau te ’s-Gravenhage. Bij een bezoek aan alle belangrijke punten van Berlijn kon geen enkele Engelsche bomtreffer worden vastge steld, zoo meldt de „New York Herald Tribune” uit Berlijn. Ook uit de fabrieksvoorsteden van Berlijn kon niemand over ontploffingen of branden berichten. De geringe schade, die werkelijkheid is aangericht, komt rekening van neerkomende van Het frontbericht van het Duitsche Nieuwsbureau d.d. gisteren luidt als volgt: Terwijl de afdeelingen Duitsche gevechtsvliegers op den voorgaanden dag hun actie tegen Britsche vliegvel den hadden geconcentreerd op de Wes telijke verdedigingszone van Londen, waren de aanvallen van gisteren ge richt tegen een reeks vliegvelden in het Oosten en het Noorden van de Britsche hoofdstad. Buitengewoon zwaar getroffen zijn, zooals het weer- machtbericht van 29 Augustus meldt, de vliegvelden Southend en Eastchurch, waar verscheidene recht- streeksche treffers op de vliegtuig- loodsen en talrijke bominslagen in het vliegersnest en op andere onderko- mens geconstateerd konden worden. In het Noorden van Londen zijn in het begin van den nacht nog de vliegvel den van Hatfield en Hemswellmet succes gebombardeerd. Andere aan vallen zijn volgens het weermachtbe- richt ondernomen op de havenwerken en de dokken van Middlesborough, Thameshaven en Chatham en vooral op Liverpool en het naburige Birken head. De verwoestende uitwerking der bommen juist hier aan den Mersey- mond kon volledig worden bevestigd door Duitsche verkenners, die van verre de branden konden zien. Het zwaartepunt van de hevige aanval len op het Britsche bewapeningscen- trum in het binnenland lag ditmaal op de lijn SheffieldBirminghamCo ventry, terwijl meer aan de kust de vliegtuigfabrieken van Norwich doel treffend gebombardeerd werden. Bij de gevechten, welke zich in den loop van deze krijgshandelingen ontwikkel den, zijn 44 Britsche vliegtuigen en 1 versperringsballon neergeschoten, 15 Duitsche vliegtuigen zijn niet terug gekeerd, Vijandelijke vluchten boven havens aan de Fransche Kanaalkust hebben even weinig succes gehad als 2 Brit sche vluchten in de buurt van Ham burg. Ook by de Leunafabriek hebben de vijandelijke vliegers geen noemens- waardige schade aangericht. Daaren tegen moet de gisterennacht herhaal de luchtaanval op Berlijn beschouwd worden als de eerste stelselmatige ac tie der Engelschen tegen woonwijken. Verscheidene vliegtuigen wierpen brandbommen en explosieve bommen over het stadgebied, troffen eenige woonhuizen en veroorzaakten hier en daar zolderbranden. Tien burgers wer den gedood en 28 gewond, doch gecon stateerd moet worden, dat de slacht offers uitsluitend personen zjjn, die hebben nagelaten de schuilkelders op te zoeken. De luchtbeschermings maatregelen te Berlijn zijn bij dezen aanval in elk opzicht voldoende geble ken. Militaire objecten zijn niet getrof fen. Een der Britsche vliegtuigen is door het luchtdoelgeschut neerge haald, vóór het de stad had bereikt. cratie mislukt en het Britsche eiland het tooneel van den krijg is geworden. In de Londensche pers zijn steeds meer artikelen verschenen, waarin ver langd wordt, dat de Britsche lucht macht nu eindelijk „de burgerbevolking van Berlijn zou afslachten”. De Engel schen hebben in den afgeloopen nacht den Berlijners nogmaals een bewijs ge geven voor de juistheid van de steeds weer door het Duitsche publiek ver dedigde stelling, dat het voor hen niet aankomt-op het bereiken van militaire doelwitten. Zij willen eerder schrik onder de burgerbevolking verspreidden. Want daar, waar de bommen vielen, aldus de „Berliner Börsen Ztg,”, is in geen velden of wegen een object te vinden, dat ook maar bij benadering militair genoemd kan worden. Zooals in dergelijke gevallen, waarbij bom men boven groote Duitsche steden zijn uitgeworpen, is de bedoeling overdui delijk De burgerbevolking moet geterrori seerd worden, haar zenuwen moeten murw gemaakt worden laatste en laagste middel van een Engeland, dat nog wanhopig tracht te ontkomen aan de straffende gerechtigheid, die het zelf heeft opgeroepen. Terwijl de Duitsche luchtmacht door het voortdurende mijnenleg gen voor Engelsche havens en voor uitgestrekte deelen van de kust de Britsche scheepvaart steeds meer verliezen toebrengt, heeft ook de Duitsche marine haar aandeel in den handelsoorlog tegen Groot-Brittannië. Een duik boot onder bevel van kapitein-lui- tenant Schepke meldt zoojuist, dat hij 7 gewapende vijandelijke vrachtschepen met een gezamen- lijken inhoud van 43.000 ton tot zinken heeft gebracht. Dit bericht zegt voorts, dat 5 dezer schepen, welke in een convooi voeren, door Steeds herhaalde aanvallen tot zinken werden gebracht. Van den- zelfden strjjdgeest der Duitsche duikbootvloot getuigt het even kranige optreden van 2 andere duikbooten, dat eerst nu bekend is geworden: Passagiers van het 6792 ton metende Britsche motor schip „Newfoundland” van de Furness-lijn hebben bij aankomst verklaard, dat hun convooi van ongeveer 50 schepen den 16den Augustus op ongeveer 800 zeemij len van de Engelsche kust hard nekkig is aangevallen door 2 Duit sche duikbooten. De duikbooten slaagden er in, hoewel het convooi sterk door Britsche oorlogssche pen werd beschermd, 4 groote schepen tot zinken te brengen, en wel 2 Engelsche, 1 Nederlandsch en 1 Zweedsch. Een treffend be wijs voor de toenemende onveilig heid in de Britsche convooien. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „73” genum merde bon van het algemeen distri- butiebonboekje recht op het koopen van een half pond koffie of een half ons thee. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 31 Augustus tot en met Vrijdag 27 September geeft de met „72” genum merde bon van het algemeen distri- butieboekje recht op het koopen van een kilogram suiker. Gedurende het tijdvak van dag 2 tot en met Zondag 8 September geven de met „4” genummerde bons van het broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bons geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bons, welke 8 September nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 12 September geldig.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1